Verzekering-M". „Wesl-Frifisland", Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. «T M.<nohearftjV damt 4e balie te Knabbeedam, is oeeds geëffend. Het moet nog met sintels bestrooid wor den, wat dezer dagen geschieden zaL Wanneer het pad gereed is, zal het voor de bewoners onzer plaats een groote verbetering blijken, daar men niet meer langs den hoogen dijk behoeft te gaan, en zich aan den hier bijna altijd sterken wind behoeft bloot te stellen. De kosten van den aanleg van het voetpad worden bestreden door de vrijwillige bijdragen van de bewoners van het dorp, WIERINGERWAAKD. De waterstand bij de Driemolens en Anna Pau- lowna was Zondagavond 55 cM. A.P. De hoogste, stand is geweest 1.13 plus A.P.. zoodat hier een ver schil is te constateeren van 1.68 M. Op het land, dat In dezen hoek zeker wel .het laagst ligt, zal bij gis sing nog 60 cM. en op den Rijweg nog 40 cM. water staan. WIERINGERWAARD. Vergadering van den Bond voo Staatspensionnee- ring op Maandagavond. Aanwezig 14 leden. De voor zltter, de heer Llmpers, zegt. deze vergadering niet te mogen openen alvorens te wijzen op den ernst der tijden waarin de Bond voor Staatspensionnee- ring op dit oogenblik verkeert. Bij verschillende le den der Tweede Kamer wordt veel tegenkanting op gemerkt. Met den wensch. dat de kiezers dit Jaar trouw zullen opkomen en hun stem uitbrengen op hem, die aan 't comité van actie hebben verklaart vóór staatspensioen te zijn, wordt de vergadering geopend. De notulen worden door afwezigheid van den heer Kok, door den waarn. secretaris, do heer A. Visser, voorgelezen en onveranderd onder dank zegging goedgekeurd. Punt 1 is verkiezing van een bestuurslid, vae. M. Wonder. Vooraf wordt door den heer Vos gevraagd of de heer Wonder schriftelijk heeft bedankt, waar op ontkennend wordt geantwoord. De heer Vos vraagt nu of het dan reglementair is. Ik vraag dit daarom, omreden ook u mondeling heeft bedankt en tot mijn groote verwondering zie ik u thans weer op dén voorzitterstoel. De heer Limpers zegt dat hij op zijn besluit is terug gekomen en op de vraag om welke reden, zegt de heer Limpers geen termen heeft kunnen vinden om als bestuurslid te bedanken. Hierna tot stemming overgaande, wordt de heer J. E. Vos" gekozen in de plaats van den heer M. Wonder. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend lid naar de algemeene bondsvergadering worden gekozen resp. de heeren H. Kok en T.' Pranger. Vooraf was besloten dat de plaatsvervanger een volgend jaar de afgevaardigde zal zijn. Thans wordt in behandeling genomen de agenda der federatie Schagen. Na heel wat besprekingen, vooral over het gewil- zigd voorstel van de afdeeling Den Helder, wordt besloten den afgevaardigde vrij mandaat te geven. Volgt behandeling agenda Bondsvergadering. De punten 2, 3, 5 en 7 zullen door den afgevaardigde worden gesteund, terwijl voor de overige punten vrij mandaat wordt gegeven. Voor de verkiezing van 3 leden van het hoofdbestuur wordt besloten vooral de candidatuur B. Kanis te helpen bevorde ren: de twee anderen wordt aan afgevaardigde over gelaten. De heer Sijbrands deelt nog mede dat de netto opbrengst der uitvoeringen heeft bedragen f 96.62, en stelt voor f 100,— af te dragen aan het Waters noodcomité. De ontbrekende f 3.38 zou dan moeten bijbetaald worden uit de afdeelingskas. Algemeen goedgevonden. Met den wensch, dat we bij een volgonde vorgadering zullen kunnen zeggen: Staats pensioen heeft bij de stembus de overwinning be haald, sluit voorzitter de vergadering. DE SCHORSING DER PERIODIEKE VERLOVEN. Aan de troepen is, naar de Asser Crt meldt, het volgende telegram van den opperbevelhebber van land- en zeemacht bekendgemaakt „Regeering en ik verliezen geen oogenblik da per soonlijke belangen van de militairen uit het oog, maar zoolang de regeoring schorsing der periodieke verloven in staatsbelang noodzakelijk acht moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten moeten vertrouwen hebben in regeering en opper bevelhebber en hierin berusten. Commandanten moeten hun duidelijk maken, dat de tegenwoordige toestand niet langer zal duren dan de regeering in landsbelang beslist onvermijdelijk acht" WINKEL. Vergadering der Witte Kruis afdeeling gehouden ten huizo van den heer A. Wit Van de 280 leden zijn er 9 aanwezig. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geo pend met een woord van welkom, worden de no tulen der vorige versiering gelezen en goedge keurd. De convocatie voor deze vergadering was aan de achterzijde bedrukt met eene opgave van de bezit tingen der afdeeling en dit heeft zoo'n goeden in druk gemaakt, dat besloten wordt dit voortaan ge regeld zoo te doen. Het, loon van een der vaste arbeiders aan het ton nenstelsel is verhoogd moeten worden, en bedraagt nu f 9.per week. Uit de verschillende aanbevelingen voor leden, van het hoofdbestuur, door de eandidaatstellende afdeelingen aangeraden, wordt de candidatuur van dr. Stieler het meest naar voren gebracht, doch aan gehouden tot de volgende vergadering. Op de bekende circulaire van het hoofdbestuur om dit Jaar afstand te doen van subsidie, wordt be sloten te berichten, dat deze afdeeling, noodlijdend als ze is, die bijdrage niet kan missen. De rekening over 1915 is door de daartoe benoem de commissie onderzocht en volmaakt in orde be vonden, blijkens het door den heer da. Kars uitge bracht rapport. De ontvangsten hebben bedragen f 1440,18. de uitgaven f 1399,575. saldo f 40,605. De penningmeester wordt bedankt voor zijn gehouden beheer, en de commissie voor haar onderoek. Daarna wordt door den secretaris verslag uitge bracht over 1915, welk verslag dankbaar wordt aanvaard. Aan het verslag ontleenen we: Dat het ledental was geklommen van 268 tot 273: dat het tonnenstelsel een uitgaaf had gevorderd van f 782,875, doch waartegenover een ontvangst stond, met inbegrip can subsidie van Kerk en Ge meente, van f 798,75; dat aan 210 verzoeken om verplegingsmaterialen kon worden voldaan en ruim 30 keer ijs werd ver strekt; dat, voor zooveel betreft de tuberculosebestrijding, aan 4 woningen verbeteringen werden aangebracht voor toevoer van licht en lueht. Een kind gedurende 3 maanden kosteloos is ver pleegd geworden in het Amsterdamsehe Kindersa natorium te Laren. Drie ligtenten zijn den geheelen zomer in gebruik geweest. Door de huisbezoekster zijn afgelegd geworden bij 10 patiënten 569 bezoeken. In de vorige vergadering was voorgesteld de ver goeding der afgevaardigden te verhoogen met f 2.50 en te brengen op f 7.50 per afgevaardigde. Het be stuur op dit voorstel advies uitbrengende, meent niet verder te kunnen gaan den f 1.verhooging. De vraag wordt gesteld of het wel zoo noodig is 2 afgevaardigden te zenden, doeh algemeen vindt men dit wenschelijk. Het bestuursvoorstel wordt daarbij aangenomen. Nu de afdeeling hooger arbeidsloon moet uitkee- ren en bovendien nog eenig straatwerk te verrich ten heeft, wordt de vraag gesteld, of de begrooting 1916 dit toelaat, en zulks met het oog op eon ver zoek om eventueele verhooging van subsidie. De begrooting nagaande blijkt dat het nit eigen middelen te doen zal zijn. Een mededeeling over het niet geheel in orde zijn van materialen geeft aanleiding tot de opmer king, dat het vóór het bestuur onaangenaam is, die klachten te hooren ter vergadering en niet zelf rechtstreeks van de gebruikers. In verband met een opmerking omtrent de ber- 4na der nwrterlnleo te het magazijn, wcwrrt de wenschelijkheid uitgesproken weder de functie van magazijnmeester in te stellen. Door den heer D. Kars secretaris van Kring v der gezinsverpleging wordt medegedeeld, dat door het hoofdbestuur voor Kring den zuster is benoemd, doch zonder bevoegdheid als huisbezoek ster voor de tuberculosebestrijding, omdat er geen sollicitanten met die bevoegdheid waren. De tuber culosebestrijding, door deze afdeeling ondernomen, levert de gezinsverpleging baten op, omdat de zus ter der gezinsverpleging huisbezoekster is, en van de daarvoor betaalde gelden krijgt de zuster de helft en de andere helft gaat in de kas der gezins verpleging. Nu komt dat geld voor een belangrijk deel van het Rijk, en het Rijk zegt dan alleen als het huisbezoek door een daartoe bevoegde wordt afgelegd. De vorige zuster was bevoegd, doch nu een zonder bevoegdheid, zou beteekenen, geen Rijks- subsidiie en dus geen bate voor de gezinsverpleging meer. De Gezinsverpleging meent dat echter dispensatie mogelijk is, en verzoekt die te willen aanvragen, aangezien de nieuw-benoemde zuster bereid Is, om, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, te trachten die bevoegdheid te verwerven. Besloten wordt dispensatie te vragen, doch steeds weer onder dezelfde voorwaarden, de afdeeling zal het werk ter hand nemen, behoeft er niet heter van te worden, doch kan er ook geen geld aan ren koste Met een woord van dank voor de belangstelling wordt de vergadering gesloten. VIER NOORDER KOGGEN. In een vergadering van hoofdingelanden van bet, waterschap „Vier Noorder Koggen" is de omslag over ongeveer 13.000 hectaren gemracht op 19.50 per heet., (een verhooging van 10.75), een gevolg der stormschade van 13en 14 Januari. Een adres, waarbij werd verzocht pogingen aan te wenden dat de Provinciale Staten bij reglements herziening uitbreiding van stemrecht zouden voor- scrijven, en het verzoek in de vergaderingen de pers toe te laten, werden voor kennisgeving aangeno men. HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. Naar de Westfriesche Kerkbode mededeelt, heeft ds. Huizinga, te Schagerbrug, cassatie aange- teekend tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem veroordeeld heeft tot 16 dagen hechtenis of 75 gulden boete. Ds. Schermerhorn, te Nieuwe Niedorp, wenscht de bem opgelegde hechtenisstraf van 15 dagen te on dergaan. NAAR PELGI& Men meldt: Een niet te verwaarloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande ge brek aan tarwe, is de belangrijke broodvoorziening van de Belgische grensplaatsen, waaronder ook Luik, doro de bakkers van de Nederlandsche grens gemeenten, van Rozendaal tot Maastricht. Weke- lijksch gaat er één millioen Kg. brood naar België, waarvoor 13,000 baaltjes' tarwemeel benoodigd ziin, of 6.5 pet. van de hoeveelheid meel, welke wekelijks voor de broodvoorziening van ons eigen land wordt verbruikt. Van de zijde der bakkerspatroons is hier op bij de bespreking, welke Zaterdag gehouden werd met den directeur van het Rijksgraanbureau, ge wezen. - NIEUWE NIEDORP. Vergadering der afdeeling van Het Witte Kruis, gehouden Maandag 17 April in het lokaal van den heer Peetoom, alhier. IVoorzitter de heer P. Koopman, de secretaris, de heer P. Haringhuizen, leest de notulen. Goedge keurd. Ingekomen een schrijven van ds. Schermerhorn, die meldt, niet te kunnen komen en die adviseert nipt aan te nemen het voorstel van de heeren S. Prins, D. Pool, en C. Rutsen Jr., dat luidt: „Het bestuur van de afdeeling Nieuwe Niedorp van Het Witte Kruis, tracht de gelden, die thans door administraties en particulieren uit Kring IV worden afgedragen aan de vereeniging der Gezins verpleging, te doen vloeien in de kas der afdeeling Nieuwe Niedorp,x van het Witte Kruis, en dan de zaak der wijkverpleging voor hare rekening te nemen." Voorzitter stelt bespreking hiervan aan de orde. De heer P. Haringhuizen zou gaarne het woord willen hebben, verkrijgt dit, en leest het eerste punt der agenda (het zooeven genoemde voorstel van de heeren Prins, Pool en Rutsen) en zou vervolgens gaarne, om te voorkomen dat de discussiën even tueel wat troebel zullen worden, in overweging wil len geven, dat wij niet over de geldmiddelen zullen spreken, doch eerst de vraag behandelen, of het wenschelijk is, dat het Witte Kruis de wijkverple ging overneemt. Als we dit eerst vaststellen, hebben we, naar sprekers meening, een beter overzicht. Het gaat hier niet om bijzondere grieven tegen de Gezfns verpleging, als: Ontslag zuster Hansink; niet-benoe- ming van zuster Kuilman; arbeidsvoorwaarden der zuster, enz. Dat ziin allemaal dingen, die het eigen lijke karakter niet rakon en desgewenscht morgen wel veranderd konden worden. Maar besproken zou kunnen worden: Wat er tegen is om de wijkverple ging onder te brengen bij het Witte Krnis. De heer R. Prins wijst ook op het doel: Het be stuur van het Witte Kruis tracht de wijkverpleging voor zijne rekening te nemen. Waar Groene Kruis is, is ook wijkverpleging. In Noord-Holland zijn het de classis Alkmaar en nog een, spr. meent Hoorn waar de gezinsverpleging de wijkverpleging heeft De zuster wordt zoo benoemd en ontslagen door de eene vereeniging en werkt voor de andere. Ze doet diensten voor het Witte Kruis en moet gehoorza men aan eene vereeniging (Gezinsverpleging) die niets anders doet dan haar ontslaan en benoemen. Tk zie niets anders in ons voorstel dan voordeel. Voorzitter vraagt of er iemand is, die het beter vindt, dat de zuster bij de Gezinsverplogipg blijft. De heer K. Groot Hz., merkt op, dat wat er voor gezeten heeft, lezen we in punt 1 der agenda. Wil hut Witte Kruis zelf een zuster, goed: maar niet de middelen uit de Gezinsverplegingskas trachten te verkrligen, dat komt niet te pas. De beer ds. Ha ars zegt, dat men het nu op het oogenblik wel kan voorstellen op een andere ma nier, dan werkelijk het geval is geweest, wat betreft rede en oorzaak, waarvoor deze actie is op touw gezet. Van de vorige vergadering weet men dat deze actie is op touw gezet om zeer pertoonlitke redenen Dat maakt het voor mij tot een unfaire zaak. Men vraagt, waarom de wijkverpleging bil de Gezins verpleging Is en niet bij het Witte Kruis? Wel. om dat het Witte Kruis zijn tijd liet voorbijgaan. Toen ten plattènlande nog niet bekend was de goede zaak der wijkverpleging, is er gezegd: Laten wij toch ook in onze landelijke omgeving dat ter hand ne men. Dat is gedaan, aanvankelijk op bescheiden voet. En'nu lijkt het mij niet erg net, als een ver eeniging die van 1906 af hier een zuster heeft aan gesteld en uit de algemeene kas een soms niet on belangrijk bedrag heeft laten bijbetalen om de zus ter te handhaven, deze actie op touw te zetten. Nu jelui altijd voor de financiën gezorgd hebt, nu zul len we het van jullie overnemen, overweegt het Witte Kruis. Daar zou wat voor zijn, indien Gezins verpleging het op afkeurenswaardige wijze deed. Maar dat is niet zoo. Ze doet het op oen manier, die moge ze al hare gebreken hebben - toch voldoet aan de behoeften, De heer P. Haringhuizen merkt op, dat de heer Haars deze actie aan persoonlijke redenen heeft geweten. En dat is toch onjuist, want het is abso luut geen persoonlijke zaak en spr. zegt: Tk zet het u, om te bewijzen, dat het een persoonlijke zaak was. De heer Haars: Het ging toch om een persoon, De heer Haringhuizen bestrijdt dit ten stelligste en legt er den nadruk op, dat het ging om een be kwame zuster. Of die dan was: Zuster Kuilman, of een andere, dat heeft bij ons niet voorgezeten. De heer Haars erkent, het niet te kunnen bewij- r>« A. Visser wijst op Het kerkelijk kamktw doe Gezinsverpleging, in wie- bepaünj- o d"'' wordt genoemd: verpleging van Protestantsche zie ken en hunne woningen zonder volstrekte uitzon dering van andere gezindten. De zuster moet zijn Pd van Protetantsch kerkgenootschap. Die kerke- iike kleur vindt spr. uit den booze. Vooral met er naast efen neutrale vereeniging als het Witte Kruis. De Gezinsverpleging-contribuanten brengen het grootste gedeelte van wat noodig is, bij elkaar. Maar: geen medezeggingschap. Die berust bij de do- miné's en enkelen van de Diaconie. Voorts beperkte vergaderingen, van waaruit zeer weinig naar buiten uitlekt. Rechtspositie der zuster is gelijk nul. Wordt ze herbenoemd, goed, anders: afgeloopen. Dit zijn sprekers grieven tegen de Gezinsverpleging. Ds. Haars zegt: wat de heer Visser zegt is waar en ten deele waar. Dat het bestuur der Gezinsver pleging in handen van dominé's is, bestrijdt spr. In het Kringbestuur is de invloed van dominé's al zeer gering Twee drie dorpen zijn er in een Kring. On ze Kring heeft 7 bestuursleden, waarvan slechts dominé's. 5 anderen dus. Oorspronkelijk is de Ge zinsverpleging ingesteld voor de armen en min-ver mogenden. Vroeger waren do wijken veel grooter. Het bleek te voorzien in een behoefte ou de medici waren er meerendeels op gesteld. Voor hulp bij an deren werden ingesteld betafelde visites. Later kwam de regeling, die nu bestaat, en door jaarlijk- sche bijdrage verzekert men zich van de hulp der zuster. Nu is do vereeniging gegroeid met als doel de Protestantsche armen te verplegen. Maar om standigheden en billijkheidsgevoel hebben in wer kelijkheid den tegenwoordigen toestand geschapen, dat elk, van welke gezindte ook, direct en op de zelfde wijze en voorwaarden wordt geholpen. De heer A. Visser zou vraagteekens willen zetten achter het door ds. Haars gesprokene. De heer Haars: Ik zit hier niet te liegen! De heer A. Visser vindt het toch tijd, dat er andere statuten komen en blijft op de kerkelijke kleur wijzen. En de dominé's hebben er vrijwat invloed in Ds. Haars vindt als die het niet goed doen, kun nen er anderen in benoemd worden. De heer A. Visser ziet het voordeel er niet van in, dat het bij de Gezinsverpleging blijft Het Witte Kruis kan dezelfde voordeelen bieden. De heer D. Kuilman: De Gezinsverpleging vindt ik geen vereeniging. Een vereeniging geeft aan ieder lid medezeggingschap. Het Witte Kruis doet dat ook. Ik vindt de wijkverpleging beter bij het Witte Kruis ondergebracht, zonder eenige persoon lijke overweging. De statuten der Gezinsverpleging zijn verouderd. Men heeft niets te zeggen in die ver eeniging; er is geensmedezeggingschap. Heelemaal niet. Men kan niet aanwijzen, wie men graag zou willen hebben ip het bestuur. Zo kiezen dat zelf. Dat zullen ze wel op goede gronden doen, ik geloof niet aan kwade trouw, maar Je hebt niets te zeg gen. En het Witte Kruis is niet onmachtig En het omvat allen: Roomsch Katholieken, Protestanten, menschen zonder geloof alles, 't Hoort bij het Witte Kruis. Dat denkbeeld heb is al 4 jaren onder steund. De heer W. C. Visser constateert dat we bezig zijn af te dwalen en vindt dat hier de vraag, die alles beheerscht, is: Is het voor de gemeente Nieuwe Nie- dopr en omgeving beter en wenschelijker dat de wijkverpleging wordt ondergebracht bij het Witte Kruis? Zoo ja, dan wensch ik alle eer te geven aan hen die indertijd het initiatief namen voor de Ge zinsverpleging maar ik wensch dan toch het be tere te kiezen boven het minder goede. Voorzitter. Het Witte Kruis moge dan indertijd de gelegenheid voorbij hebben laten gaan ik vindt toch dat de zuster bij het Witte Kruis behoort. En bii de Gezinsverpleging hoeft men geen medezeg gingschap. De heer K. Groot vindt, we moeten wel overden ken dat als we deze afdeeling der Gezinsverpleging van de baan schoppen, we ook een trap geven aan naburige afdeelingen. De heer A. Visser zou het een geluk achten als dat waar was. Dan ging het ook dóAr over aan het Witte Kruis. De heer Groot zegt, toch te vreezen dat het twee dracht zal scheppen en dat de bloei niet zoo groot zal zijn als die var, de twee vereenigingenGezins verpleging en het Witte Kruis, nu naast elkaar is. Voorzitter ziet toch geen reden om de twee ver eenigingen naast elkaar er op na te houden, 't Is beter bij het Witte Kruis ondergebracht De heer P. Haringhuizen zegt: We kunnen niet zeggen: We willen 't graag bij het Witte Kruis 'neb ben. We kunnen sympathie hebben voor het Witte Kruis en voor Gezinsverpleging. Geen van beiden mogen invloed op onze meening hebben. Doch: de wijkverpleging moet zoo goed mogelijk in orde zijn. Die kuu bij de Gezinsverpleging in het gedrang ko men. Déér staan ons geen middelen ten dienste om er verbetering in te brengen. Dat moet den door slag geven. Door de heeren Kuilman en Visser is al aangetoond het kerkelijk karakter, enz. Spr. neemt ook in aanmerking wat de heer Groot zei; een knuppel in het hoenderhok, zou niet in het belang zijn van de wijkverpleging. We zitten hier niet al leen voor Nieuwe Niedorp. De organisatie van ge heel Holland's Noorderkwartier moeten we niet in de war sturen. Daaronder zou de wijkverpleging lij den. Spr. stelt voor, stappen te doen om de Gezins verpleging te vervormen tot afdeelingen in verschil lende Kringen, en waar particulieren lid van kun nen zijn. Als de Gezinsverpleging daar ooren naar heeft er tegen kan ze niet hebben. De vereeniging wordt er beter door. Dit lijkt mij de b.este oplossing De heer W. C. Visser wil krasser termen en de noodige eischen stellen ten opzichte van statuten enz. Spr. wil de vraag: Zullen we de Gezinsverple ging trachten te krijgen bij het Witte Kruis, ja of neen. De heer.D. Kuilman wil bespreken of de Gezins verpleging door het Witte Kruis zal worden overge nomen. Voorzitter stelt de vraag, of de vergadering het wen schelijk acht, de Zuster voor rekening van het Witte Kruis te nemen. De heer P. Haringhuizen dient ;en amendement daarbij in om eerst in den geest sooals hij aangaf, verzoek aan de Gezinsverpleging Ie richten, dat dat een volkomen neutrale vereeniging wordt. Wordt dat niet toegestaan, dan de zaak voor rekening van het Witte Kruis te nemen. Voorzitter brengt nu in stemming, of de vergadering er voor is dat het Witte Kruis zal trachten de wijk verpleging over te nemen. Met 24 stemmen voor en 10 tegen verklaart de vergadering zich hiervoor. Tot Je leden der commissie, die deze zaak verder zal regelen, worden benoemd de heeren P. Haringhuizen, D. Brouwer H. d. §chooI) en A. Visser. Ze nemen 't aan. De heer P. Haringhuizen stelt voor, den leden inzage te geven van jvat de commissie in deze doet, vóór die volgende vergadering. Dan is men ingewijd in de dingen. Goedgevonden. Hierna sluiting. AANBESTEDING? Aanbesteding van het Algemeen Tehuis voor Mili tairen te Den Helder, architect de heer A. Mulder J.Hz., Den Haag. Inschrijvers: S. Overtoom en Zn., te Schagen f29890; Vlaming te Schagen f 31992; P. Voorman te Schagen f 32500; J. Keesman te Schagen f 33000; Gebr. an Pelt te Helder f 39998; A. Kreinen te Helder f40921; H. Wijker te Helder 41000. Gunning aangehouden. *r, rfana Tette I 0.90 1.15 p* K.& Ratte fMtTa 340 matig. Melkkoe,en, f 280 a £K? 'jff r,K0 «s Sim kalveren I 10 a 1«3 Wlte varkan, Nucnrere jw 53 Magere varkens f 311 «a f ft 26, 'r 37 a H Kipeieren f 6.2o e 6.75 per 100 ESdSS f 6S0 per iT 1200 Kievitseieren PU Fabrtóbkaas Kleine^f 7L50, klftoe boerenkaas f70 a^SsS boerenkaas f 69.50, middelbare boerenkat f 69. Handel kleine stug 14.: del mad f56,0groeneCTWten"V*27* a 31, gSwe erwl^ 17 ADriL Aangevoerd 12 vette kalveren f 80 f 200 per Kg. f 1,20 0 f 1,50; 118 nucht. kalve- Jen f 10-Vf 30-; 4 magere schapen f 30 t' 45; 978 vette varkens 62 94 ct. p. Ned. pond. Amctaniam '0 April. Veemarkt. Aangov. 718 vette 366 nuchtere kalveren f 10 ^'25« Si hapen f 35 Uien, stek, f 4.10 f 5.10; Aardappelen, Bravo, f l-; Spinasie f 0.12. f 0.13 p. pond. 15 April. Uien, stek. f 5.30; Bioten ,per baal f 1.- k f 1.45; Rapen per 100 I 2.40 BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 10-15 April werd aan de vei ing aangevoerd 13,5 baal uiren, 2 baal wortelen en 1195 bos rabarber. MILITIE. J Op 2 Mei a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplich tigen der lichting 1916: A. Broekhuizen, J. J. de Moei, A van der Meulen, A. Vlaskamp. allen toegewezen aan het 2e Reg. Veld-Art., 4e afd. PROVINCIALE STATEN. Door de S. D. A. P. is als candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer W. M. Mlchels, te Den Helder VERKOCHT. Het huis van den heer W. Vader, ln de Landbouw straat, is in eigendom overgegaan aan den heer dr. Aldershoff, die zich hier als tandarts zal vestigen. KATTENTROUW. Ons werd het volgende omtrent de trouw eener K&t Op 19 Januari werd uit het huls voor ouden,van dagen alhier, in een zak per spoor eene kat naar Noprdspharwoude gebracht. Maandagavond 17 April zat het beest weder ln eene der vensterbanken van het gebouw. Dat het dezelfde kat was, bleek uit de blijken van vriendelijkheid, waarmee zij door den hond werd ontvangen. Ook poesje toonde, dat zij haar ouden kameraad terstond herkende. Dezelfde kat kwam reeds vroeger van eene ongewilde ver huizing uit Barsingerhorn terug. EEN PREMIE. Door de Verzekering-Maatschappij „Vesta", geves tigd te Amsterdam, is aan het Vrijwillig Brand weercorps „Lycurgus", alhier, toegekend eene pre mie van 10.—, als blijk van waardeering voor het vlug en krachtdadig optreden bij den laatst plaats gehad hebbenden brand op de Loet, in de bakkerij van den heer H. de Leeuw. Werkgevers legen Ztekle- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendriivenden voor zichzelf AGENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- ëerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, lirkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz„ Oude Niedorp M. Kooiiman, Obdam A. Kroon, Oud karspel C. Rempt, Oucfesluis K. Paarlberg, Schagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscherwoude, AVieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn., Winkel J» Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barten Julianadorp F. de Beurs. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 18en April 1916, medegedeeld door het Koninklijk Nederlendseh Meteorologisch Instituut te De BUt. Meest matige tot krachtige Z.W. tot W. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog regenbuien. Zelfde temperatuur. PITIMEREND, 18 April 1916. 115 Sta pel j kleine kaas f 64 a 71.50. 1367 K.G. bo ter f 1.50 a 1.60. 706 Runderen, waaronder 250 vette ALKMUR SPOORSTRAAT 68 VEKZKKERT DE STRIJD OM VERDUN. „Wij hebben uit volkomen betrouwbare bron de volgende bijzonderheden omtrent de Duitsche ver liezen bij Verdun ontvangen", zegt de „Daily Tele- graph". De cijfers loopen over het tijdperk van 40 dagen van 21 Februari tot' 1 April. De verliezen der Duitschere zijn zeer groot ge weest, zoo groot zelfs, dat de ontzette Duitsche ge nerale staf, teneinde de verslagenheid die deze nieuwe en nuttelooze offers door het geheele rijk zullen teweeg brengen te verzachten, tracht vol te houden, dat de verliezen der aanvallers, dank zij Duitschland s strategie, geringer zijn dan die van den verdediger. Het is bekend, dat twee legercorpsen, het 3de en het 18de, ter aanvulling van het front moesten wor den teruggenomen, nadat zij bij de eerste aanvallen ongeveer een derde van hun effectief verloren had den. Nadat zij, weder op sterkte gebracht, in de vuurlinie zijn teruggekeerd, zijn hunne verliezen even groot geweest De versterkingen van het Duit sche leger smelten weg naarmatê zij in de gevechts linie worden gevoerd. Het 18de legercorps heeft in het geheel 17,000, het derde 22,000 man verloren. Omtrent de 121ste divisie infanterie zijn nauw-:; keurige gegevens bekend. Deze divisie kwam om streeks 12 Maart ten noorden van Vauz in het ge-' vecht. Meer dan de helft van het 7de reserve-regi--): ment werd bij een mislukten aanval op de toegangËjj wegen tot het fort door de Fransche mitr&illeurt weggemaaid. Evenzoo ging het met het 60ste regi ment, dat de helft van zijn effectief verloor. He' 19do infanterie-regiment, dat op 9 Maart het dorP Vaux aanviel, leed even groote verliezen. De compagnie werd in de huizen van het dorp arra" en vernietigd. Het lste bataljon verloor 60 pet, van zijne sterkte. De drie regimenten infanterie ^an öe 11de Beiersche divisie, die den aanval op het lancourt- en het Avocourtbosch inzetten op 20 en 22 Maart verloren 50,tot 60 pet. van hun man schappen. De' verliezen van de vier landweer-regi menten van de 2de divisie, die onder gelijke om standigheden aanvielen, waren even groot. De regimenten in de loopgraven en dio ln reserve leden dagelijks verliezen door het Fransche arti"*)" rievuur. Het is bekend geworden dat sommige Te menten daardoor zeer zwaar geleden hebben. Het 37ste regiment infanterie bijv. werd bij eene veran dering van positie door het Fransche vuur verras» en verloor 500 man, tengevolge waarvan het te zwak was geworden om op 10 Maart aan den aan val op Vaux, waarvoor het aangewezen waa, deel^te nemen, te meer daar ook het 19e regiment door bet Fransche mitrailleurvuur gedécimeerd was. Sedert 21 Februari zijn niet minder dan tachtig bataljons van het front teruggenomen om aange vuld te worden; de overigen ontvingen verstenin gen ter plaatsq waar zij zich bevonden. Het is zeker geen te hooge schatting, dat er 450.000 man infan- oxjijl tiuiun »an r> gens de matigste schatting moeten de Duitsehe 1 liezen voor Verdun 200.006 man bedragen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2