Duitschland en Amerika. Crisis in Engeland. Verzekering-M". „West-Friesland", Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. VERZEKERT Gemengd Nieuws. Staatsloterij. ANNA PAÜLOWNA. Op Zaterdag 22 April, avonds half reven, Is voor de commissie uit de landbouworganisaties in Anna Paulowna een vergadering uitgeschreven bij den hoor G. Borst, te Breezand, waar belangstellenden uitgenoodigd zijn en een lezing gehouden zal .worr den door den heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, te Schagen. WIERINGERWAARD. Op initiatief van het bestuur der kaasfabriek ..De Volharding", is Woensdagmorgen alhier een bijeen komst gehouden ter bespreking: eventueele oprich ting 8toomzuivélfabriek. Voor 'leze bijeenkomst wa ren mede uitgenoodigd dé besturen of afgevaardig den der fabrieken „De Raaf" en „Ceres", te Keins merbrug, „De Hoop" te Oudesluis, „De Kreil" te Bar- singerhorn, en „Aurora", alhier. De heer K. Zijp, directeur der Volharding, leidt de bijeenkomst en zegt, dat deze is belegd in verband met het opleggen van de bekende weipasteurisatie. Indien deze wet wordt doorgevoerd zal dit zulke ont zettende kosten bedragen, waardoor het voor de klei ne fabrieken gewoonweg niet te doen zal zijn. Het be stuur zou nu gaarne eens van gedachten willen wis selen over de oprichting eener stoomzuivelfabriek. De heer R. Kaan gelooft dat we met onze fabriek altijd in 't zin zijn geweest, en meent ook niet dat het direct voordeeliger zal zijn, doch wanneer ons de ver plichting wordt opgelegd van weipasteuriseeren, zou den wtj direct voor eene kosten komen te staan (vol gens ingewonnen informatie) van f 12.000. Dat zou voor de 6 fabrieken dus reeds een bedrag worden van plm. f 70.000, redenen waarom spr. gaarne zou zien dat. in beginsel zou kunnen worden'besloten tot een stoomzuivelfabriek. De heer D. C. Jans (Aurora) zegt, dat in hunne vergadering verreweg het meerendeel der leden er nog tegen zijn, to meer daar in de fa briek Aurora reeds een proef is genomen met pasten- riseeren; men had nl. ongeveer 1000 liter wei in 45 minuten op 86 graden. Wij kunnen ons (althans voor- loopig) dus redden. De heer Jans zou eerst nog eens willen afwachten den uitslag van het bekende adres en eens willen hooren hoe men er in de Tweede Ka mer over denkt. De heer Brak (De Raaf) vindt het wat vreemd dat Eensgezindheid, te St. Maartensbrug, naar "hij ver nomen heeft, vrijgesteld is van pustouriseeren. Het blijkt echter dat deze fabriek tijdelijke ontheffing heeft gekregen, wat elke fabriek op aanvrage kan verkrijgen. Dan zegt de heer Brak dat ook hun fa briek voor een dergelijke zaak niet is in te richten en is dan ook in -beginsel wel vóór een stoomzuivel fabriek. Ook de heeren Metzelaar, De Hoop, en Stam mes, Ceres, spreken zich uit in denzelfden geest. De heer Jb Jimmink, De Kreil, zegt hier niet geko men te zijn als afgevaardigde omreden de tijd te kort was geweest tot vergaderen, doch als particulier be langstellende, kan er dus niet veel van zeggen, alleen dit, dat zij al een paar maal aangezocht zijn door Lutje winkel om aldaar aan te sluiten. Alles bijeengenomen blijkt dus, dat niemand be paald vóór een eventueele oprichting is zoolang do toostand was als tot heden. Wordt de pastourisatie echter doorgevoerd, is men bijna noodgedwongen en is dan ook het meerendeel in beginsel er wèl voor te vinden. Besloten wordt over 3 k 4 weken nogmaals bijeen tc komen om dezo zaak nader te bespreken. HOOGWOUD. Dezer dagen hield de Boerenleenbank alhier haar gewone Jaarlijksche vergadering. De vergadering werd geopend en do notulen der vorige werden ge lezen. Tot afgevaardigde naar do a.s. algemenee ver- gadrelng werd benoemd de heer Joh. Pool Bz„ en tot diens plaatsvervanger de heer S. Glas. Aan den afge- aardigde werd vrij mandaat gegeven. De commissie tot nazien der rekening 1915, het 8sto boekjaar, deelde mee, dat alles nauwkeurig in orde was, waarna de rekening en balans definitief werden vastgesteld. Ontvangsten aan spaargelden 1 268044,70, aan terug betaalde voorschotten f 46.050. ontvangsten van do centrale bank f 100.501,40, van leden in loopende reke ning f 59300. Renten van de centrale bank, loopende rekeningen en voorschotten, tezamen f 4857.49. Uit gaven. Terugbetaalde spaargolden f 157.874,77. Gego- ven voorschotten f 27,305. Verzonden naar de centrale bank f 191.850,31; uitbetaald in loopende rekening f 78862,89. Bijgeschreven rente f 3877.68. Totale omzet ontvangsten en uitgaven f 972.003,01. Gemaakte winst f 400. Op voorstel van het bestuur en den raad van toe zicht, werd het salaris van den kassier verhoogd met f 100, en alzoo gebracht op f 100. Tot bestuurslid word herkozen de heer H. F. C. Habermann. Tot leden van den raad van toezicht werden in de plaats van de hoeren M. de Jong en J. E, Rol geko zon de heeren Jb. Kuiper Cz. en P. Donker Tz., belden alhier. De kassier wordt voor den tijd van 4 Jaar herbenoemd. Naar aanleiding van een ontvangen cir culaire van de Boerenleenbank te Broek in Water land, werd besloten het bestuur te machtigen de in dertijd ontvangen rijkssubsidie ad f 175 af te staan aan het comité te Broek in Waterland, in afwachting wat over dit punt op de vergadering der centrale mocht worden besloten. Hierna sluiting der vergade ring. ALKMAAR. Op de gehouden voorjaarspaardenmarkt van heden bedroeg de aanvoer 213 stuks in prijzen varieerende van 150 tot 700. De prijzen waren hoog, de han del goed. ALKMAAR. De Raad benoemde heden tot onderwijzeres aan dr ie Gemeenteschool me}. A. Koch te Broek op Lan gend pk en tot idem aan de 3e Gem.school mej. I. Patharst te Hoorn. Voor het maken van de doorbraak Waagplein—Nieu wesloot, werd voor f 12500 aangekocht net pakhuis van den heer W. Zaadnoordijk, terwijl B. en W. de nitnoodiging van den Raad aanvaardden om, in. ver band met een in te stellen Keuringsdienst voor eet- en drinkwaren, in overleg te treden met de besturen van omliggende gemeenten, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke regeling. IS ER MEER VEE DAN VROEGER? Deze mcening werd vorige week zoo beslist moge lijk door het Correspondentie-Bureau vorkondigd, onder mededeeling, dat de rundveestapel hier te lan de buitengewoon groot is en de tot dusver plaats ge had hebbende uitvoer van rundvee en rundvleesch onze veestapel allerminst heeft doen afnemen. Om dit te bewijzen werden eenige cijfers van uitvoer genoemd, loopende over de tijdvakken 1 Januari 1913 tot 1 Maart 1914 en 1 Januari 1915 tot 1 Maart T6. De redactie van „De Slagerscourant" merkt naar aanleiding daarvan het volgende op: In het eerste tijdvak werden 27,776 runderen en kal veren uitgevoerd; in het tweede 37277 stuks. Rekent men echter,' dat in het laatste tijdvak de uitvoer van vleesch weer veel grooter was, dan zijn beide perio- de's, alles saamgenomen, vrijwel gelijk. De lezer, die wat dieper op ao zaak ingaat, zal ech ter de vraag stellen, waarom loopt de berekening eveneens niet over Maart 1914—1 Januari 1915? Het gaat hier toch alleen om de waarheid, en niet om door eene gewrongen cijfer-eombinatie eene on houdbare stelling te verdedigen. Slaat men de door het Min. van Financiën uitgege ven statistiek op van den in-, uit- en doorvoer, dan zal men zien dat in 1914, niét minder dan 124,686 run deren en kalveren uitgevoerd zijn; daarvan afgetrok ken de 8270 beesten vóór 1 Maart uitgevoerd, dan blijkt er voor 10 maanden uitvoer het respectabele cijfer over van 116,456 runderen. De vraag zij nog herhaald: waarom wordt met dit cfer, dat aan de zaak een geheel andere wending geeft, geen rekening gehouden? Moet het'publiek dan voortdurend, bij allerlei le vensmiddelen, in den waan gebracht worden, dat er meer dan genoeg is, tot dat eindelijk de bittere ont goocheling komt? Heeft de geschiedenis met het brood nog niet ge noeg geleerd? F.r is dor wat vue, doch direct bruikbaar voor de slachtbank al hoel weinig. Met het afgemeste stalvee zijn we vrijwel aan hef einde en de landkoeien zijn uit den aard der zaak voor de slachtbank nóg niet geschikt. Zoowel het belang van den veehouder, als dat van het publiek brengt mee, dat er vóór Augustus a.s. geen kilo rundvleesch uitgaat. Misschien kunnen we dan nog eenigszins .op verhaal komen. 'En is Augustus eenmaal in hot land, dan dient de kraan nog maar druppelsgewijze opengezet te worden anders loopt het nog mis! Blijft men vasthouden aan do gcunrhte, „dat er meer vee is dan vroeger", en worden er, misschien met enkele dagen of weken, weer uitvoerconsenten verleend aan landbouwvereenigingen, die al heb ben ze zelf geen beest, zo desnoods tegen lederen prijs opkoopen, de export dekt dat wel, dan zullen wij, Nederlanders, binnen korten tijd, óók met be trekking tot dit voedingsmiddel, voor toestanden ko men te staan, die ons met ontzetting zullen vervullen Het feit, dat de prijzen reeds 50 pet. gestegen zijn, zegt moer dan boekdeelen vol cijfers, die, indien ze niet juist, of niet voldoende weergegeven worden ons van den wal in de sloot helpen. (Ubld./ MILITAIRE VERLOVEN. n De Kamerleden Schaper en Albarda hebben giste ren den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, den heer Cort van der Linden, in zijn kabinet bezocht om te informeeren of niet aan de gemobilisocraen op- nieuw het gewone verlof zou kunnen worden ver- leend. Zij drongen er op aan, zoo eenigszins mogelijk alsnog tegen de Paascndagen de verloven wederom toe te staan. De Minister verklaarde, dat tot zijn leedwezen do genomen maatregel, om de periodieke verloven stop te zetten, nog niet kan worden ingetrokken of gewij zigd. De gevaren, die de regeering duchtte, zijn nog niet geheel verdwenen. Zij zouden door het intrekken van den genomen maatregel weder toenemen en wan trouwen doen ontstaan aan den ernstigen wil om onze neutraliteit te handhaven. Het doel is uitsluitend, ons buiten den oorlog te houden en ons niet door do gebeurtenissen te laten verrassen. Het is volgens den Minister allerminst uit gesloten, dat de toestanden zich zoodanig wijzigen dat de maatregel weder wordt ingetrokken. Zoodra het eenigszins mogelijk is zal daartoe worden besloten. Men moet echter, zoo oordeelde de minister, begrijpen dat men zich thans, om erger te voorkomen, rustig in het onvermijdelijke heeft te schikken. DE OORZAAK? Het Volk schrijft naar aanleiding van den maatre gel der regeering van 31 Maart, waarbij de verloven aan militairen werden ingetrokken en waardoor in ons land ongerustheid werd gewekt, het volgende: „Is het niet mogelijk, dat de militaire autoriteiten zich al te bezorgd maken? Deze vraag stellen wij met bijzOnderen nadruk. De Telegraaf brengt een bericht, dat ongeveer overeenstemt met wat ook ons ter oore kwam. De plotselinge ongerustheid van 31 Maart zou een gevolg zijn van het voornemen der geallieerden, om een landing te beproeven op de Belgische kust. Op de Schelde, zegt de Telegraaf. Dit zou bekend zijn geworden bij den Duitschen generalen staf, en deze zou den Nederlandschen generalen staf hebben ge waarschuwd, dat, indien dit gebeurde, Duitsche troe- poq Holland zouden binnenvallen. Onze inlichtingen luiden, dat de Duitsche generale staf zich ongerust zou hebben gemaakt, of Nederland wel sterk' genoeg zou zijn om aan een Engelsch in- valsleger te verhinderen, ook Zeeuwsch-Vlaanderen tot zijn operatie-basis té maken; en in dat geval zou pogen, de Engelschen voor te zijn, door zelf Zeeuwsch Meanderen te bezetten. Do berichten komen dus ongeveer ovoreen en ge ven een sleutel op allerlei, wat totnogtoe onverklaar baar scheen. HOOGWOUD. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de commissarissen met de commissie van toezicht is goedgekeurd de rekening over 1915 van de Spaarbank v an het Departement Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Op 1 Januari 1915 was de Spaarbank schuldig aan de inbrengers f 72.848,995. In 1915 is ingelegd f21429,105, aan rente is bijgeschreven f 2623,82, en in 1915 ls terugbetaald f 19454,02, alzoo schuldig op 31 Dec. 1915 f 77447,90. - BREEZAND. Ondanks het gure weer staan hyacinthen, narcis sen en vroege tulpensoorten thans in vollen bloei. Met de bollen op het overstroomftigsgebied is het echter slecht gesteld. Het wortelgestel blijkt zich maar niet gezond te kunnen ontwikkelen en rot voortdurend weg. UITVOER VAN FOKVEE. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan het Nederlandsch Rundveestamboek ver gunning verleend, in het stamboek ingeschreven run deren naar het buitenland uit te voeren. Wekelljksche mededeeling betieflende mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgaven dd. 12^April 1916 werden geen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. DE BRUINBROODKWESÏIE. Gistermiddag had tusschen den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel en een delegatie uit het hoofdbestuur van den Nederl. Bakkersgezellenbond een conferentie plaats over de bruinbroodregeling. liet hoofdbestuur der gezellenorganlsatie deelde aan het Correspondentiebureau mede, dat de minister on der geen enkele voorwaarde wijziging zou brengen in den pangekondigden maatregel, welke naar het oor deel van den minister ongeveer een viertal weken zou worden gehandhaafd. Sterk zou worden stelling genomen tegen die patroons, die gezellen zouden ont slaan of den arbeidsduur ten nadeefe van de gezellen zouden verkorten. De medewerking van de gezellen- organisatie werd door den minister ingeroepen om geregeld opgave te verstrekken van die patroons, die de regelen ontdoken of gezellen zouden ontslaan. De minister was voornemens den burgemeesters een circulaire te zenden, waarin werd verzocht aan de bruinbroodregeling stipt de hand te houtfen en op gave te verstrekken van de patroons, die hieraan niet voldeden, opdat, zooals reeds bekend is,, die bakke rijen verstoken zouden blijven van de verstrekking van regeeringsmeel. Nog deelde de minister mede, dat het verzoek van de bakkerspatroons om de aanwezige voorraden, vol gens de gezellen geraamd op 7.000.000 balen bloem, te mogen verbakken tot klein wittebrood, niet kon wor den toegestaan om te voorkomen, dat, zooals in het begin der mobilisatie, het klein wittebrood tegen luxe prijzen voor de meergegoeden beschikbaar zou zijn en alleen de volksklasse bruinbrood zou moeten eten - ANNA PAULOWNA. De Dieselmotor is heden, Woensdag, begonnen met uitmalen der Oostpolder, en verzet eene flinke hoe veelheid water. Nadere bijzonderheden vermeiden wij in het volgende nummer. maar werd waargenomen. De handel was over het algemeen stug, waarvan het dure hooi ons als oor TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneming^* verricht in den morgen van den 20en April 1916, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandach Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.0 ts IJaparanda, laagste barometerstand 742.5 te Helder. Verwachting tot den avond van 21 April 1916. Meest matige Z. tot W. wind. Betrokken ot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk nog regenbuien. Over dag iets zachter. MARKTOTERZICHT Op onze groöte voorjaarsmarkt, den Donderdag na de groote koemarkt te Alkmaar, waren 633 stuks rundvee aangevoerd, geklassificeerd: 294 gelde koeien, 196 kalfkoeien, 120 vette koeien, 23 pinken. In 1915 bedroeg de aanvoer 715 stuks, een achter uitgang, die ook op andere markten, men zie Alk- eersté kwaliteit werd 53 cent besteed. A ij 2 stuks boven 500 gld., de heer C. v. d. Oor'd, Bar singorhorn, f 550, de heer P. 5\ it, A\ inkel, f Nuchtere kalveren waren belangrijk lager, Schapen, ietwat trekkende wegens het aanhoudende natte weer, liepen tot 62 gld., de heer P. Appel Groenveld. Op de varkensmarkt was wat meer aanvoer, 22 stuks laagste prijs 45 cent Biggen, matig vlug, weekprijs f 1.80 tot f 2.30. Legkippen werden verkocht voor 2 gld., voor de slacht voor f 1,25. Eieren iets minder f BEVORDERD. M. Roggeveen van hier, leerling aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem, is van de 2e tot de 3e klasse bevorderd. EEN SCHADEPOST. Een eerste klasse Tentoonstellingsrund, eene drie jarige schot, is to Haarlem afgekeurd wegens tuber culose. Voor ons Marktfonds geeft dat een schadepost van f 455. Gedurende het bestaan van het fonds word nog nimmer een Paaschkoe afgekeurd. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Ottolina Erancina, dochter van Klaas Daan en van Josina Huijgen. Overleden: Antje Boon, oud 50 Jaar, echtgenoote van Thomas Paauw. POLITTE. Gevonden: Een schildpad haarspeld. Vermist: Een nuchter kalf. Inlichtingen ter Secretarie. Het is niet gisteren begonnen de ruzie tusschen Duitschland en Amerika over de duikbootenactie der Duitschers. Al maanden geleden begon dat zaakje en telkens weer als Duitsche duikbooten schepen In den grond boorden, waarbij Amerikaansche belangen ge moeid waren, stak Amerika het hoofd op en stak dreigend de vuist omhoog en.... schreef een pro test aan Duitschlands regeering. Het was al reeds zoovele malen gebeurd dat de aardigheid er glad af wsa. Nu lijkt het er heusch op, alsof de wagens in elkaar zullen vastloopen. De Duitsche gezant wensch- te nog eens te praten met de Amerikaansche minister maar kreeg de boodschap dat president Wilson de duikbootenzaak in de beide Kamers zou behandelen en dus niet meer gepraat kon worden. Dat is een- houding die nu eenmaal eerst wijst op een oplos sing in deze zaak. Of een ultimatum, of een afbre king der diplomatieke betrekkingen zal volgen, of Duitschland moet nog water in zijn wijn doen. Dat is nu direct niet aan te nemen. De laatste berichten bevestigen de geuite veronderdstelling: President Wilson heeft aan Duitschland een nota gezonden, waarin hl] dit land waarschuwt, dat in dien de aanvallen, In strijd met het volkenrecht, op handelsvaartuigen!, die Amerikanen vervoeren, niet worden gestaakt, de diplomatieke betrekkingen zul- len worden verbroken. In Engeland is de dienstplichtgeschiedenis steeds een lastige kwestie geweest. Zagen wij aan den cenen kant warme voorstanders van algemeene dienst plicht, wij zagen niet minder felle tegenstanders. En gedurendo de verloopen maanden is het in En geland steeds een gescharrel geweest, om de kool en de geit te sparen. Op allerlei manieren is gepoogd om aan bet te kort aan soldaten te voldoen. De op roep tot vrijwillig dienstnemen hielp niet voldoende, zoodat alleen ongetrouwde mannen dienst moesten nemen. Ook dit hielp nog niet voldoende en bracht veel bisbilles. En nu zou door Engeland'B eerste minister Asquith de beslissende woorden spreken in de recruteerings- kwesiie. Het Lagerhuis was gisteren overvol, maar de verwachte verklaring heeft de minister niet afge legd. Het was in de laatste dagen al gebleken dat er in de regeering oen leelijke scheur was gekomen, en dat men alle best deed om deze scheur zoo mo gelijk nog te herstellen. De minister wees er op hoe in het ministerie diep gaand meeningsverschil be staat over de recruteoring. Indien deze fouten, aldus de minister niet worden geregeld door dat men tot overeenstemming komt, zal het resultaat moeten zijri het uiteenspatten van de regeering. Het Kabinet is het volkomen eens, dat zulk oen gebeurtenis een nationale ramp zou zijn en in de hoop, dat zij zal kunnen worden voorkomen door enkele dagen nog van bespreking, stelde de heer Asquith voor het Huis te verdagen tot 25 April. De verklaring van Asquith dat het uiteenspatten der regeering'een nationale ramp van ontzaglijken omvang zou zijn werd met luide toejuichingen van de liberalen en van vele unionisten ontvangen. Maar er waren enkele teekenen dat niet alle unionisten medegingen. Sir Edward Carson, die naar werd verwacht een motie zou indienen ten gunste van algemoenen dienst plicht, indien Asquith niet zou aankondigen dat deze politiek door de regeering werd aanvaard, zeide dat hij de laatste zou zijn om te beweren dat er geen tijd moest worden gegeven ten behoeve van de po gingen om tot overeenstemming te komen ten aan zien van de recruteeringskwestie. Hij had niets aan te merken op den door minister Asquith voorgestel den gang van zaken. Deze verklaring werd met algemeene goedkeuring door het Huis ontvangen. De leden gingen daarop spoedig uiteen. Do verklaring van Asquith wekte groote sensatie en de toestand wordt druk besproken. Er was in het Hoogerhuis een korte discussie en de rede van Lansdowne bracht weer licht. Hij wees het vermoeden af dat de vertraging was te wijten aan besluiteloosheid, maar hij merkte op, dat de mee ningen der ministers zoo diepgeworteld zijn, dat ze geen kans zien op het oogenblik een middenweg te vinden, waarlangs ze aan den 'moeilijken toestand kunnen ontkomen. Het uiteenvallen der regeering thans zou betreurenswaardigen invloed hebben, niet alleen in dit land, maar op onze geallieerden en de dominions. Hedennamiddag werd een vergadering ge houden om de dienstplichtkwestie te overwegen. In vele kringen is men van meening dat de geschillen in het kabinet niet te verzoenen zijn en dat een breuk in de regeering onvermijdelijk is, maar sommige le den zijn nog optimistisch en meenen dat de zwaarte der gevolgen van een breuk de ministers, die de ver schillende meeningen vertegenwoordigen, er toe zal leiden naar een compromis te zoeken. Opgave van het aangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen, ter weekmarkt te Schagen, op Don derdag 20 April 1916: 5 Stieren f 80 k f 325, 294 Geldekoeien, mag., f 260 f 340, stug, 120 Geldekoeien, vette, f 200 f 520, 196 Kalfkoeien f 260 k i 490, stug. 20 Vaarzen f 140 f 170, 23 Pinken f 110 k f 130, 167 Nuchtere kalveren f 8 f 22, 15 Schapen, vette, f 36 f 62, 477 Overhouders f 28 f 53, ,23 Varkens, vette, p. Kg. f 0.74 f 0.90, 102 Biggen f 14 k f 20. 21 Konijnen f 0.60 f 1.25. 16 Kippen f 1.25 f 2.—. 524 Kg. Boter f 1.40 k t 150. 120 Kg. Kaas f 0.90. 64735 Kipeleren f 6.25 k f 6.75, 4000 Eendeieren f 6.25. - VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag, op Woensdag 19 April: 138 pond bot, f 0.165 k f 0.195 p. p., 133 pond schi 1 Hoorn Veemarkt Woensdag 1» ApriL Aangevoerd: 32 melkkoeien f S5Ö k f 450, matt vette koeien f 300 êi f 600, vette koeien, per kilo f ol ZfliO; pinken f 100 6 f 150; 17 nucht kalverc 8 k i 16 Stug, (door grcnssluiting minder); 34 vet» varkensper kilo f 0.7§f091^ug; 330 melksch, pen met lammeren f 40 k 1 jfc, vlug; overhoud* f 38 éL f 45; melkgeiten f 8 i 14, matig, 5 jonge, g$j !enf2.50?matig"bokken f 5 k f li, matig; 100 kuiktj en jonge banen f 1.75; 21 kippen f 2.60. Predikbeurten. VRIJDAG 21 APRIL 1916. NEDERLANDSCH HERVORMDE «EMEKNTB Wiemuierwaard. Avondmaalsviering uitgesteld. Kolhorn, nam. 7 uur, Pb. Thoesing. Trekking van Woensdag 19 April. 3e Klasse 3e Lijst. No. 19722 f 1500 No. 2857 f 1000 Nos. 18118 en 18880 elk f 400 HU. l *.w Nos. 936 4037 4421 7578 11108 en 19428 elk f 100 Prnzen van f 4b. 46 72 86 91 162 175 184 2-18 253 254 283 286 299 353 859 360 412 507 536 599 621 713 723 942 1058 1095 1097 1247 1262 1298 1312 1349 1415 1455 1498 1509 1548 1643 1668 1671 1747 1909 1914 1916 2022 2084 2108 2164 2223 2256 2350 2524 2559 2566 2611 2049 2722 2728 2716 2826 '2827 2896 2955 3008 3030 3035 3084 3096 3116 3139 3160 3185 3318 3324 3376 3458 3528 3534 3567 3675 3730 3779 3805 3864 3865 3926 3936 3950 4075 4080 4085 4105 4135 4138 4158 4179 4187 •1234 4310 4332 4365 4461 4551 4557 4561 4572 4625 4689 4750 4826 4835 4842 4868 4918 4944 4975 5067 5094 5209 5217 5276 5319 5375 5385 5402 5420 5455 5497 5656 5726 5797 5847 6007 6023 6124 6149 6195 6210 6326 6333 6357 6360 6414 6701 670-1 6707 6718 6749 6769 6810 6886 6942 6958 6977 6998 7076 7143 7238 7240 7279 7350 7358 7435 7440 7442 7458 7484 7494 7513 7520. 7602 7616 7619 7625 7664 7668 7743 7792 7797 7812 7871 -73 7901 7917 7974 7999 8020 8057 8134 8179 8189 8208 8238 8309 8310 8376 8408 8416 8592 8654 8667 8687 8701 8761 8772 8793 8817 8855 8880 8913 8916 8932 8969 9039 9130 9142 9147 9187 9253 9261 9282 9333 9340 9348 9413 9456 9525 9551 9572 9680 9880 9923 9986 10016 10017 10019 10154 10176 10195 10261 10479 10516 10566 10581 10729 10737 10764 10791 10841 10850 10871 10888 10914 11043 11054 11073 11080 11102 -146 11236 11284 11306 11312 11319 497 -505 11598 11601 11610 11637 11720 11827 -864 11887 11890 12016 12026 12070 12109 12136 12180 12181 12188 12201 12212 12267 12287 12337 12352 12356 12546 12569 12652 12785 12792 12831 12854 12898 12980 12982 13027 13120 13215 13221 13303 13374 1337.5 13424 13435 13447 13521 13553 13578 13582 13620 13623 13645 13696 13699 13719 13814 13873 13910 13912 13937 13953 13978 14060 14073 ri 14159 14180 14195 14197 14219 1-1237 14247 14293 14294 14365 14107 14125 14168 194 14626 14686 14687 14717 14851 14870 14888 14905 14933 15022 15041 15061 15067 15076 15084 15086 15111 —115 -133 -157 15171 15202 15223 15272 15280 15368 15<25 15438 15441 15557 15581 15612 15637 15695 15721 1 15805 15866 15916 15941 15963 16107 16113 16208 16316 16326 16396 16125 16428 16470 16471 16585 16589 16706 16801 16828 16833 16924 16926 17011 17017 17088 17111 17189 17211 17263 17319 17336 17348 17396 17478 17481 17522 17569 17581 17585 17603 17706 17737 17710 17741 17755 17828 17843 17920 17930 18075 18084 18092 18096 18117 18183 18213 18281 18378 18422 18434 18439 18463 18465 18601 18673 18679 18732 18734 18753 18767 18770 18937 18959 19049 19098 19210 19253 19275 19303 19309 19383 19482 19527 19628 19634 19724 19775 19797 19850 19911 20016 20021 20062 20187 20285 20304 20335 20377 20396 20149 26454 20564 20599 20755 20808 20887 20914 20937 20Ö44 20991 3e Klasse 2e Lijst: 11990 m. z. 11996. ALKMAAR SPOORSTRAAT 611 Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf A0ENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- Êerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofman», •ïrkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuweslui» F. Koster .Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz„ Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon, Oud- karspel C. Rempt, Oudesluis K. Paarlberg, Schagen Th. Paauw, Scnagurbrug A. L. Zuidscherwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz„ Warmenhuize* K. de Geus, Wienngen E. J. Baijs en C. M. Koor*. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barto», Julianadorp F. de Beurs. VROUWELIJKE WERKKRACHTEN. Luitenant-kolonel Guiffray, de bevelhebber van het 36e Fransche linie-regiment en de militaire depots te t.aen, heeft daar een proef genomen met de vervan ging van het militaire personeel, dat voor een be paald soort licht werk aangewezen is, door vrouwe lijke werkkrachten. Natuurlijk heeft deze nieuwe maatregel heel wat tegenstand van sleur en traditie to overwinnen gehad voor hij toegepast werd, uioar, naar kolonel Guiffray aan een vertegenwoordiger van de Matin heeft medegedeeld, mag de proefneming nl# geheel geslaagd beschouwd worden. De kolonel heeft te Caen 50 vrouwen aan het werk gezet, die de taak van 3U mannen verrichten, die nu voor andere bezig heden zijn aangewezen. Zoo men deze maatregel, heeft Guiffray gezegd, wilde toepassen in alle depots, intendances, hospitalen, kon men gemakkelijk 30-. tot 40,000 man vrijmaken. Kolonel Guiffray heeft overal waar hij kon vrouwelijke werkkracht ge bruikt: in de boekhouderij, inlichtingsdienst, post- pakkettendienst, kleermakerij, ziekenzalen, keukens, eetzalen, enz. en, naar hij verzekert, is het een suc- ■ces geweest Door het aanstellen der vrouwe] werkkrachten heeft de kolonel alle verzoeken die WJ uit zijn gebied ontving, om ploegen manschappen be schikbaar te stellen voor den dienst op spoorwegen, of om Duitsche krijgsgevangenen in de kampen van May a.d. Urne, Moult, Méridon, Maizet te bewaken, o? om to werken in fabrieken, waar oorlogstuig gems»*» wordt, kunnen Inwilligen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2