ZATERDAG 22 APRIL 1916. 59ste Jaarg ang. Ik 5784 Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER i Aliemtei Nieiws- COURANT. AiTcmmii- LuttniUil uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADYERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAPEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden ADVERTENTIEN f0 90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek DU nummer bestaat uit 3 bladen. MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. De Burcemeéster (der Gemeente Schagen brengt bij deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst wegens eigen- vrij wil ligen dienst en wegens broederdienst; b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreftvrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijn tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, zullen In de gelegenheid worden ge steld desgewenscht die aanvrage toe te lichtei) of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hierom trent van den Militieraad te vernemen op Vrijdag, den 28sten April e.k., te 10 uur voormiddags, te Alk maar, ten stadhuize. De uitspraak zal voorts door ondergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den in geschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is ge schied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, behal ve door den Militiecommissaris, bezwaar worden in gebracht: le. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voofd of curator; 2e. door èlk der overige voor de Gemeente inge- schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd, of cu rator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daar toe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met re denen omkleed moet zijn in, ter Secretarie dezer Gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen ge volg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlich tingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeente-secretarie op een werkdag, tusschen 9 en 12 uur voormiddags. Schagen, 13 April 1916. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. ZONDAG 23 APRIL 1916 (le Paaschdag). NEBBRLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Kolhorn, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. De Leeuw. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Den Oe^er, voorm., Dé. Witkop. Hippolytushoef, voorm. Ds. "Hieesing. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Huisduinen., voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijzen. Avondmaal. Dirkshorn, voorm. Ds. Damsté. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw. Heerhugo waard, voorm. 9.30 uur. Ds. Broek «ma. Winkel, voorm. 9.30 ipir, Ds. Kars. St. Maartensbrug, voorm. 9.30 uur Ds. Nieuwburg. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Oudesluis, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, geen dienst. Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur Ds. Haars. Barsingerhorn, voorm .10 uur, Ds. Van der Veen. Haringnuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Avondmaalsviering. Burgervlotbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Huizinga. EVANGELISATIE te: Schagen, Hoep nam. 5 uur Eerw. heer H. Stavinga, Collecte Inw. Zend. in N.-H. MAANDAG 24 APRIL 1916 (2e Paaschdag). NED. HERV. GEMEENTE te: Kolhorn, voorm. 9.30 uur Ds. Theesing. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. v. d. Kieboom van Bergen. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur. Ds. Van Loon. Schagerbrug, voorm. 9.30 uur; Ds. R. v. d. Veen, Doopsgez. pred. te Barsingerhorn. Vieringen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijzen. Kerkebuurt, voorm., Ds. Damsté. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, voorm,. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Mijnheer de Redacteur! Wilt u mij s.v.p. nog eens een plaatsje afstaan in uw Courant, tot antwoora aan den neer Schoori, op zijn ingezonden stuk, voorkomend in uw blad van 13 April j.1. U, mijnheer Schoort, voegt mij toe dat ik u niet op de Centrale keuring neb gezien en ik beken dat u daarin gelijk hebt. Maar (en hier gaat het toch eigen lijk om) dat het idéé van u dien dag dan niet op de keuring, maar in het lokaal Treur van u. is uit gegaan ontkent u niet, dus daarin heb ik gelijk. Ik heb u niet opgedragen zich tot hengstenhouders te wenden, wel gezegd: ik zal u de adressen der heng stenhouders wel verschaffen, u is de jongst en hel idéé gaat van u uit, dus doet u dat. en u hebt dat gereoaelijk aangenomen en uitgevoerd. Daar hebt u ook gehik in. En nu op uw vraag of ik van u toestemming had uw naam onder de advertentie van den Bona van Hengstenhouders te plaatsen?, neen, dat had ik niet, daar heeft u ook gelijk in. Kijk, vier die de advertentie van Hengstenhouders onderteekenden, hadden het besluit der dekgeldbeipaling aangenomen en daarom meende ik zulks te kunnen doen en had daarvoor nog deze reden: Toen ik voor eenigen tijd in bijzijn van den heer A. Bakker eenig aan u verdiend commissieloon ontving, meende ik aan uw praatjes te kunnen bemerken, dat er van Uw kant op nakoming van onze overeenkomst niet veel terecht zou komen (dit komt dan ook uit, daar gij mij beschuldigd van bijziendheid of kortzichtigheid; maar hier slaat gij de plank mis en het eerder zal blijken dat bij mij meer aanleg is voor verziendheid). Ik dacht toen, laat ik die advertentie plaatsen dan bedenkt Schoori zich nog eens." Ik moet bekennen en geloof wel dat u dat wat geniepig vond en daar hebt u weer gelijk in. En wat betreft uw aangehaald spreekwoord: „Zoo de waard enz.", ja ik heb ook wel eens accoordjes ge maakt met dekgeld bij gelegenheid dat ik zoo'n min derwaardigen hengst had. Daar hebt u ook gelijk in. Zie, daarom beschouw ik accoordjes maken voor den hengstanhouder verkeerd en scharrelen met een hengst langs de fokkers, dat is nu net of je zelf al bekent: mijn hengst is van zoo'n kwaliteit, dat ik zelf de boeren opzoek, bij mij zullen ze niet komen. Bovendien, elk die een waardevolle hengst bezit, behoeft zulks niet te doen en houdt hem er te goed voor en daarin heb ik gelijk. Dan heeft u het over het afbreken van uw hengst „Lodewijk". Ik heb het bovenstaande alleen aange haald om u te doen begrijpen, dat u de hengst moet hooghouden, en heb ik het alleen het meest gehad over den smaak der fokkers. Bovendien trekt u, zoo u schrijft, er niets van aan, omdat u met mijn jiaarden- kennis totaal den spot drijft. Daarin hebt u ook weer gelijk, want een oordeel als u uitspreekt over den hengst LodewijkBuitengewoon best type zwaar paard", een beoordeelingsterm, dien ik wel eens gehoord neb uit den mond van een vakman-keurmeester, durf ik nog nilet uitspreken. Verder nqg dit: Volgens uw meening heeft het rond leiden van oen hengst „Edelman'- "mijn bloed aan het gisten gebracht. Dat heeft u toch mis, zoo heetbloedig ben ik niet, maar gedeeltelijk hebt u hier toch weer gelijk, dat ik zulks (en mol mij andere hengstenhouders) niet aardig vind. stationneeren to Wieringerwaard. Ja! maar dit is zoo schooierig, onderkruiperig, misschien nog het rechte woord niet. Tenslotte wil ik nog even aanstippen het dreigement aan het eind van uw ingezonden stuk. Het schijnt wel of uw bloed beeft gegist? Ret zal zoo'n vaart zeker niet loopen. Het spreekwoord zegt: „Blaffende hon- den, enz." Met dankzegging-voor de verleende plaatsruimte, P. C. BOEKEL. EEN OOSTUNRIJKSCHE BESCHOUWING OVER NEDERLAND. Het Holl. Nb. meldt ons uil Weenen: Het militairistische tijdschrift Rundschau geeft een beschouwing over de militaire en politieke toestand van Nederland. Het blad verklaart, dat, gegeven de omstandigheden van het oogenblik, Nederland een niet te onderschatten factor is. Dat dit land bedreigd zou worden van de zijde van Duitschland, is volstrekt uitgesloten, reeds daarom, omdat de Midden Euro peesche mogendheden streng aan het beginsel vast houden. Ten aanzien van het werkelijk dreigend ge houden. Te naanzien van het werkelijk dreigend ge vaar van Engelsche zijde is het een volstrekte nood zakelijkheid voor Nederland zich steeds goed militair voor te bereiden. GEEN VEE. Enkhuizen, 20 April. Als een bijzonderheid kan wor den aangemerkt, dat op de heden alhier gehouden voorjaars-veemarkt, vrij van alle marktgelden, geen enkel stuks vee werd aangevoerd. MILITIELICHTING 1906. Uit zeer goede bron vernemen wij, dat de landweer lichting 1916a, dat zijn de manschappen der mliitie lichting 1906, omstreeks 10 Juli e.k. met' onbepaald verlof zullen,worden gezonden. (Avondp.) SLECHT SCHOEISEL. De commandant van het veldleger heeft onder staand schrijven gezonden aan de autoriteiten bij de landmacht „Bij de Ille divisie zijn klachten gehoord over uit de centrale magazijnen ontvangen schoeisel, waar aan o. a. werden gevonden: gedeeltelijk papieren hakken, papieren1 zolen, gelijmde zolen, terwijl bij enkele schoenen de tusschenzool ontbreekt, Boven dien zijn halve buitenzolen verstrekt, welke beston den uit twee lagen leder, waartusschen een laag ge perst papier was gelijmd. De schoenen, waarover werd geklaagd, zijn inmid dels hersteld en de halve buitenzolen zijn verbruikt zoodat de oorspronkelijke klacht niet meer kan wor den toegelicht met het schoeisel of de buitenzolen zeiven. In verband met het vorenstaande verzoek is u, zoo dra mogelijk te doen nagaan, of dergelijke klachten ook zijn voorgekomen bij troepenonderdeelen onder uw bevel, en mij enkele schoenen of buitenzolen, waarover reden tot klagen bestaat, ter bezichtiging te doen toekomen. Spoedige behandeling van deze aangelegenheid is wenscheliik." (Avondpost.) BRANDENDE WIELEN EN PAASCHVUREN. Wat zou het jammer zijn, als die ouderwetsche ge bruiken eens verdwenen en wanneer er dan geen nieuwe voor in de plaats kwamen. Wat zou het le ven dan saai worden. Hoe geven die feestdagen kleur aan het jaar. Verjaardagen vierenwie het genot daarvan kent, heeft medelijden met de stakkers, die dat ouder wetsch vinden. Die geven elkaar gekochte en liefst dure cadeaux en uit het bestede bedrag leiden ze af of de gever of geefster hen meer of minder sympathiek vindt Die weten van geen liedje, door de jongste leden van het gezin, voor dag en dauw gezongen voor de slaap kamerdeur, die zien de poëzie niet van een zelfge- bonden ruiker; vinden een versierden stoel in de huiskamer onzin, lachen om het ontbijtbord met bloemetjes er omheen en het theekopje met een strik aan het oor. De dag verloopt voor hen als alle andere dagen van het jaar. Het eenige verschil maken de cadeatix, die veel geld kosten, de dure lekkernijen en de mompelend uitgesproken felicitatie van de fa milie en kennissen, die zich, evenals de jarige zelf, voor den gelukwensch schijnen te schamen. St. Nicolaashun kinderen zijn er te oud voor. Ze weten, zoodra ze praten kunnen, dat Sinterklaas niet bestaat, en doen aJleen maar, alsof ze er aan ge- looven, omhun ouders een pleizier te doen. Hoe handig weten ze hen te bedotten door voor den schoor steen hun versjes ernstig op te zeggen: net echt. De Sinterklaasavond, Kerstmis en andere herden kingsdagen verloopen voor hen zonder eenige poëzie en blinken en schitteren alleen In hun geheugen door de vele en dure cadeaux, de handen vol geld, die ze kun gekost hebben. Zoo gaat het ook met Paschen. In hun gezinnen is het eierenkleuren en versieren al afgeschaft en is die eigen knutselarij en dat gemoedelijk elkaar met parodieën voor den gek houden vervangen door kos telijke proeven van confiserie, zoo kant en klaar ge kocht. De eieren zijn duur en schaarsch: reden te meer om ze eens extra mooi te maken. De tijden zijn triest: reden te meer om zonneschijn te brengen in den huiselijken kring. Tot de Paaschgebruiken ten platten lande behoort het branden van een Paaschvuur. En in Lügde, een klein Duitsch stadje bij Pyrmont, bestaat sinds jaar en dag de gewoonte om het Paaschvuur te vervangen door groote brandende wie len van de hooggelegen burcht langs den bergweg omlaag te laten rollen. Den avond van den eersten Paaschdag heeft dat plaats en het moet een prachtig gezicht zijn om ze, als rollende brandstapels door de duisternis te zien voortbewegen. In de stille week gaan de z.g. „Paaschbroeders" van huis tot huis en verzamelen bijdragen voor de Paschen; hier krijgen ze geld, daar stroo, en altijd «ijn er boeren te vinden, die paard en wagen voor het transport van de wielen ter becshikking stellen. De stad levert het benoodigde hout en zorgt voor de mu ziek. Op den eersten feestdag laden de Paaschbroeders een 'grooten voer stroo op een wagen en op een an deren, met vier paarden bespannen, leggen ze vier zware, eiken, ongeveer manshooge wielen, die in het afgeloopen jaar in een stedelijke schuur zijn opge borgen geweest. Met die vracht gaat het naar den ten westen van de stad gelegen Paaschberg. De wielen zijn door spaken in vier vakken ver deeld, door de naaf steekt men een dennentak, ter wijl de vier vakken worden opgevuld met stroo, rijs hout en werk. Dan worden de wielen met een licht brandbare stof overgoten. Zoo zijn de wielen voor het gebruik gereed. Intus- schen heeft men aan den voet van den berg een hoogen stapel van dennentakken, meidoorntakken, enz. gemaakt. Wanneer de avond valt, komen de bewoners van het vreedzame dal bijeen en vele vrienden uit den omtrek met hen, om van het eigenaardige schouw spel te genieten. Na het zingen van een koraal, wordt het Paaschvuur aangestoken. Intusschen heeft men boven op den berg ook niet stilgezeten. Daar staan alle schoolkinderen klaar om op hot eerste sein de stroowisch, die ze in de hand houden, aan een klein vuurtje aan te steken en met het brandende fak- keltje druk zwaaiend in de rondte, hard weg te rennen. De honderden vonkende stroowisschen ma ken dan, dat do berg er uitziet als bezaaid met dwaallichtjes. Dan klinkt er een schot en het eerste wiel wordt aangestoken. Twee mannen draalen het aan den den nentak langzaam een eindje omlaag en als ze denken dat de richting goed is, geven ze het nog een zetje en laten het los: een werkje, dat niet iedereen zoo maar kan. Statig rolt het wiel verder; steeds grooter en groo- ter wordt de snelheid, niet meer te stuiten door on effenheden in den weg, of hekken van beiden. Groote vlammen lekken het stroo, vonken vliegen rechts en links hoog in de lucht. Hoe sneller het wiel gaat, des te woester en feller wordt het vuur. De neervallende brandende plukjes stroo teekenen den weg af, dien het wiel neemt. Als het wiel beneden en doodgeloopen is, gaan de kinderen gauw het vuur blusschen, om de wielen te sparen, Toch moeten er ongeveer om de zes jaar nieuwe gémaakt worden. Hebben alle vier wielen geloopen, dan zingt de me nigte nog eens gemeenschappelijk een koraal en gaat dan haar huis om in den huiselijken kring het ver loop der wielen te bespreken. Zijn ze mooi omlaag gekomen, dan belooft het een goed jaar; gelukkig de gene op wiens akker een wiel blijft liggen, want hij vooral kan op een prachtigen oogst rekenen. (Hbld.) BARSINGERHORN. Zondag, den laatsten April, zal des avonds ten hui ze van Scheringa, de kinderzangschool van den heer De Groot uitvoeren het sprookje „De Prins van Sind" Het kleine volk zelf heeft bij voorbaat er al pleizier van. Als het maar mooi is, dien avond. En dat juist op Prinsessedag! Gewoonlijk genieten ook ouderen op dien avond. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond is te Zuidscharwoude een spoedverga dering gehouden van alle bakkers aan den Langen- dijk, uitgezonderd de heer Verkroost te Zuidschar woude, in het lokaal van den heer Kramer. Door de heeren De Jong en Blokker werd daarbij mededee- ling gedaan van het besprokene op de audiëntie met den Minister. Uit alles bleek, dat deze niet voor nemens was, iets te gemoet te komen aan de bakkers ten opzichte van de vraag om ook klein wit brood te mogen bakken. De Minister meende, dat het Ne- derlandsche volk te weinig blijk van besef geeft van de ernstige omstandigheden, waarin wij verkeeren. Het moet het thans maar eens óndervinden. Alge meen werd deze houding betreurd, doch er bleef niets anders over dan er in te berusten. HOOGWOUD. Op de algemeene vergadering van „Volksmin", Don derdag gehouden, werden als bestuursleden herko zen de heeren J. Hoorn Dz., en W. Rempt, en geko zen de heeren P. Donker Jz. en F. Kuiper. De rekening ontvangst f 336,345, de uitgaven f 314,855, saldo f 21,49. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Kooy en D. Saai, krijgen van den voorzitter een pluim op den hoed. Zoo mogelijk op 6 Juni a.s., zal met plm. 130 school kinderen een reis naar Artis worden gedaan, terwijl plm. 100 jongere op een tocht naar den kersenboo- gerd zullen worden getracteerd. Het jaarlijksch ge schenk in koek van de Tijdgeest te Winkel zal niet weer worden aanvaard. Getracht zal worden nieuwe leden te werven door middel van' circulaires. WIERINGERWAARD. De heer W. Wijker Wz., zoon van onze vroegere plaatsgenoot, thans te Doetinchem, behaalde den 15en April jl. te Arnhem zijn acte als onderwijzer. Acte gymnastiek was reeds vorig jaar door hem behaald. ANNA PAULOWNA. Door de coöperatieve vereeniging tot exploitatie der kaasfabriek „De Concurrent" is tot secretaris- penningmeester benoemd de heer C. Liefhebber, al hier. KOEMARKT HOORN. De groote voorjaarskoemarkt te Hoorn zal gehou den worden Woensdag 26 April a.s. DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De aanvoer bedroeg ook heden op de kaasmarkt ruim 200.000 Kg. Werd gisteren op de markt te Hoorn, uit vrees dat de Zentrale Einkaufs Gesellschaft geen last tot koo- pen had gegeven, niets verkocht, deze vrees kwam hier niet aanstonds naar voren. De prijs was hier ln den aanvang goed, f 70 k f 71 per 50 Kg. Later ken merkte de markt zich weer door eenige gedruktheid en daalden de prijzen sterk. Een groot deel werd nog verkocht voor f 65 en f 60. Bij het eindigen van de markt bleek een derde deel van den aanvoer onverkocht. Het niet verkochte deel ging niet naar huis terug, doch werd tot de vol gende week in de pakhuizen ondergebracht. Alkm. Crt WINKEL. Donderdagavond 20 April hield de vereeniging Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, afdeeling Winkel, eene ledenverga 'dering. Slechts weinige leden hadden aan den op roep gehoor gegeven. Wel zeer jammer, waar het eene zoo belangrijke zaak geldt, 't lichamelijk en ze delijk welzijn van het kind. Behandeld werden de statuten en het huishoudelijk reglement voor de af deeling. Het door het bestuur reeds gemaakte sche ma werd onveranderd goedgekeurd. Verder was er bericht ingekomen dat noch Nelly Dekker noch Wil lem van Wieringen gebruik konden maken van het aanbod dezen zomer voor 4 weken uitgezonden te worden. Besloten werd nu één kind dit jaar uit te zenden, zoonoodig voor 6 8 weken. De keus viel, na advies van den geneesheer, op Dirk Smit, uit de We ere. Dit jaar zal wegens de financieele zorgen der af deeling geen afgevaardigde worden gezonden naar de buitengewone algemeene vergadering in Den Haag. Getracht zal worden nog een vijftig nieuwe leden te werven ten einde jaarlijks meerdere kinderen te kunnen uitzenden. Bij de rondvraag deelde mej. Kluyver nog mede dat alléén te Lutjewinkel door ijverige medewerking van een paar jonge dames, voor f 10.85 aan hoef- ijzertjes werd verkocht Van de rset van het dorp en polder kon nog niet worden opgegeven, aangezien nog niet alle bewoners waren bezocht Niets meer aan de orde zijnde, sloot de president de vergade ring, zijn spijt uitsprekende dat eene zoo goede ver eeniging zoo weinig belangstelling heeft. Hij hoopt echter dat een volgende ledenvergadering van meer dere belangstelling zal getuigen. KOLHORN. Den 21sten was het aanwijs der dijkwerken „Waard en Groet", op 29 April in het polderhuis alhier aan- te besteden. Een groot getal aannemers waren aan wezig. Schrijven allen in, dan is er veel mededinging. KOLHORN. Het huis en erf van mej. wed. A. Keezer, ging bij onderhandsche verkoop over op den heert J. Keezer, alhier. ANNA PAULOWNA. Wij melden in het vorig nummer reeds, dat de Dieselmotor werkte, 't Heeft echter nog heel wat moe ten in de aarde gehad, voor hij werkelijk goed op dreef was. Zooals men weet, was men Dinsdagavond bezig met het plaatsen van een tweeden vacuum- pomp, omdat die, welke bij den motor hoort, alléén de buizen en pompinstallatie niet luchtledig kon pom pen. Het plaatsen en stellen dier tweede pomp was betrekkelijk spoedig klaar. Reeds denzelfden avond ruim 9 uur was men hiermede gereed en heeft men toen ook reeds even water gemalen, waarna men de zaak tot Woensdagmorgen heef stopgezet. Toen is men weder begonnen, doch de eerste uren haperde er nog al eens iets, wat dan weer even voor elkaar gebracht moest worden. Dit is volstrekt geen won der, want de Dieselmotor is van „Werkspoor" af komstig, te Amsterdam, terwijl de pompinstallatie aan de werf „Conrad", te Haarlem is gemaakt en men, vooral met het maken der buizen voor deze laatste, zeer vlug heeft moeten afmaken, 't Is dus niet te verwonderen, dat alles nu niet onmiddellijk past, men kan zich er slechts over verheugen, dat het zoo goed past. Van Woensdagmiddag tot Donderdagochtend ging alles nu goed. Maar toenal weer pech! Wat was het geval? Het machine-personeel had een vat gas- olie in den daarvoor bestemden houder gezet en den daarop mondende buis er aan bevestigd. Na enkele minuten bleek echter, dat de vermeende gasolie teer was. De leverancier had zich vergist en in plaats van een vat gasolie een vat teer geleverd. Maar met dat al, zat nu de heele machine met al zijne onderdeeien onder de teer. De machine begon vast te loopen en daardoor te stampen, de teer begon té rookeu als een schoorsteen, kortom, men was er mee aan. Dit stond echter vast, alles moest zoo spoe dig mogelijk worden schoongemaakt. Men ving daar mee dan ook onmiddellijk aan, met gevolg, dat te ongeveer 9 uur des avonds de motor weer kon wer ken. Heden, Vrijdag, namen wij een kijkje. De motor werkt zeer regelmatig en loopt prachtig, maakt ech ter biizonder veel lawaai. Het betonblok houdt zich tot heden goed, hoewel men, in de nabijheid van den motor zijnde, de grond voelt trillen bij iederen slag. Rundon, de twee toevoerbuizen, waardoor het water naar boven wordt opgevoerd, is nu, aanslui tende op den wal, de ijzeren afrastering geheel aan gebracht en is dus \erhinderd, dat de pomp van aan-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1