De Oorlog. Verzekering-M". „West-Friesland", op ZATtHDAO 29 APRIL 1916 Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. VERZEKERT Reclames. Vergiftiging van het bloed. Gemengd Nieuws. drijvende voorwerpen of riet en stroo hinder ral on dervinden. De afvoerbuis in ree mondt onder water uit. Men kan daardoor niet precies zien, hoeveel water er door wordt geperst. Wèl ziet men het even voorbij het einde der afvoerbuis met geweld omhoog wellen en krijgt men ook wel den indruk, dat hier eene massa water wordt verzet, maar toch350 kub. M. per minuut, er waren er meerderen mèt ons, die betwijfelden of eene zóó groote hoevelheid wel verzet werd. Het machinepersoneel beweert wel, dat de hoeveelheid nóg grooter is, doch aan het weg- stroomende water zou men zulks niet zeggen. De bemaling zal dus thans met verdubbelde kracht beginnen, althans als ook het stoomgemaal van den heer Van Gijn weer maalt Deze stond heden stil, wijl men bezig was de machines schoon te maken, waarvan sommige deelen door het zoute water óók al waren aangezet, nadat zij onverpoosd vanaf 6 April veertien dagen en nachten aan een stuk had den geloopen. Morgen, Zaterdagochtend, zal ook dit gemaal weer beginnen. Het water zakt overigens best in den Oostpolder. Hedenmiddag half vier was de stand te Kleine Sluis 77 cM. A.P., hedenavond '7 uur te Van Ewijcksluis 80 cM. A.P. Het zal dan ook niet zoo héél lang meer duren of verschillende wegen in den Oostpol der zullen weer begaan kunnen worden. Zoo lag de Kerkweg er heden uit tot halverwege tusschen het eind van den Veerweg en de plaats van den heer C. Geerligs. Verder op zijn nog meerdere diepe plaat sen op dien weg, waarop een voet, sommige nog an derhalf voet water moet staan. Toch begint men dezen weg reeds per fiets te berijden. Zoo lagen wij heden den heer A. Keuris Az., van de Molens, welke de reis retour naar en van zijn huis door het water had gemaakt. De heer Jb. Bakker beproefde het op waterlaarzen. „Welgelegen" ligt thans droog De Kneesweg ligt reeds bijna over de geheele leng te droog. Slechts een drietal lage plekken een vlak bij den Kerkweg, één even bezuiden de boerenwoning van den heer R. Waiboer, en één bij de plaats van den heer Huibers belemmeren daar nog de com municatie. Ook de Veerweg ligt vanaf den Kerkweg voor een groot deel droog. Meer naar Van Ewijck sluis toe ligt deze weg echter dieper. De Middelweg (het Noordoostelijk einde althans) meldden wij reeds, dat te volgen is. Echter staat het laatste gedeelte, naar Van Ewijcksluis toe, nog steeds onder water. Hier en daar beginnen aan beide zijden van den Kerkweg meerdere strookjes boven water te komen, eveals tusschen den tramlijn en het Noordoostelijk dele van den Middelweg. Overigens blijft alles nog hetzelfde. De weg onder den dijk in het Sluispoldertje te Van Ewijcksluis ligt er nu flink uit De huizen staan echter nog allen in het water. Planken, riet, enz. zijn van den weg daar afgeruimd, zoodat men thans tot aan den Dieselmotor kan fietsen. Verderop gaat dit echter nog niet Wel ligt de weg droog, maar de klei uit de bressen van den dijk ligt er op de meeste plaatsen overheen, zoodat men er per fiets nog niet langs kan komen. Aan het gat heerschte heden in den namiddag die pe rust. Er was geen levend wezen meer te zien. Men was nl. even te voren heengegaan om Paaschvacan- tie te houden. Nu, deze menschen, waarvan velen zeven of meer weken van huis waren, hebben wel eens een paar dagen rust verdiend. De bedoeling is nu, om Woensdag a.s. weer aan het werk te gaan. Ook de baggermolen van „De Kooltuinen" en de zand zuiger van bij het gat, waren naar de haven te Van Ewijcksluis gegaan. Slechts enkele werklieden blij ven, als wachten, achter. Aan den buitendijk in de doorbraak was men weer verder aan het verbroeden geweest De hoogte zal ongeveer 3 M. plus A.P. bedragen. Dit dijkje kan nu wel weer eenig ruw weer doorstaan, zonder dat men zich direct ongerust behoeft te maken. De dam van riet, rijs en zandzakken, welke vanaf het westelijk einde aan den binnenkant was gelegd en gestadig verhoogd, is thans tot het oostelijk einde ja, zelfs nog ongeveer 30 meter verder, doorgetrokken en sluit daar aan den nog bestaanden dijk aan. Het zand dat tusschen dezen dam en den buitendijk gelei delijk afloopt, naar het oostelijk einde, heeft aan het westelijk einde reeds eene hoogte bereikt van 3.50 M. boven het binnenpeil, halverwege den doorbraak ruim 2 M. en aan het westelijk iende ongeveer 1 M. boven het binnenpeil, Aan het westelijk einde is nog eene laag zandzak ken, drie hoog opgestapeld, aangebracht, die van den reeds gelegden binnendam met een boog van onge veer 25 meter op den nog bestaanden dijk aansluit Zeer waarschijnlijk zal dus ook dit gedeelte nog met zand worden volgestort Volgens de aanwijzingspalen welke in en bij den doorbraak staan, zal de dijk daar ongeveer een me ter hooger worden, dan den bestaanden dijk. De breedte zal heel wat verschillen, terwijl ook de weg aan de binnenzijde ongeveer een meter hooger komt te liggen. Naar wij vernemen, zal geen klei meer te Kolksluis of op de Schorgronden bij de Kooij wordeh gegraven, omdat hierop te veel transportkosten komen. De heer van der Valk heeft nu al een stuk grond van den heer C. Blaauboer in den Lotweg aangekocht van waar, zoodra dit droog ligt, de aanvoer zal plaats hebben, dus vlak bij de hand. Op de Schorgronden bij de Koof] werden reeds de rails opgebroken en het werk geëindigd. NOORDSCHARWOUDE. De heer G. Slotemaker, lid van den Raad en wet houder, gaat de gemeente verlaten en heeft bedankt als raadslid. NOORDSCHARWOUDE. De heer P. Verburg, fabrikant alhier heeft een per sei bouwterrein met toegang tot de dorpsstraat aan- (gekocht en zal daarop voor eigen rekening 30 arbei derswoningen laten bouwen. De gemeente breidt zich uit. NOORDSCHARWOUDE. De zangvereeniging Crescendo" gaf Donderdag een uitvoering voor een talrijk publiek. Behalve zangnum mers werd de Revue: Baraum en Bailey opgevoerd, welke door de goede opvoering veel succes oogstte. Onder de goede leiding van den beer Willem Hespe was het een uitstekend geslaagd concert. Tweeden Paaschdag herhaling der uitvoering. HEER HUGOWAARD. Het raadsbesluit om school no. 1 alhier op te heffen, blijkt toch wel tegenkanting te ondervinden. Tot Ged. Staten is nJ. het verzoek gericht door een 18-tal ou ders van tegenwoordige en toekomstige leerlingen, het raadsbesluit betreffende de opheffing niet goed te keu ren. HEER HUGOWAARD. In het lokaal van de wed. Berkhout werd nog maals een vergadering gehouden met het doel om te komen tot een coöperatieve aankoop vereeniging en ma lerij. Door den heer Van der Aleer, voorzitter der voorloopige commissie, werden de aanwezigen verwel komd, inzonderheid de heeren Klaij en visser van Berkhout, die de aanwezigen zouden voorlichten om trent stichting en werking eener dusdanige coöperatie. Na in het kort te hebben gereleveerd, wat aan deze vergadering is voorafgegaan, geeft de voorzitter, nadat door den neer Chr. Vis verslag is gedaan vpn de vorige vergadering^ het woord aan den heer R. Visser, dié verklaart gPen rede te zullen uitspreken over de mak, waarom bet gaat, doch eenvoudig het een en ander zal meedeel en, om daarna eventueel te stellen vragen zoo goed mogelijk te beantwoorden. In korte trekken geeft spr. de wordingsgeschiedenis der thans bloeiende vei* eeniging te Berkhout en vindt daarbij gelegenheid, aller lei wenken te geven voor een nieuw op te richten coöperatieve aankoopveroeniging met eigen malerij. Voor benoodigde gelden acht spr. de Boerenleenbanken een ware uitkomst; niet dat de coöperatie als geheel bij die instelling een leening kan aangaan, doch draagkrachtige leden als geldopnemers of borgen optreden. Teneinde elk lid in eenig vast verband te stellen met de coöperatie, Wordt te Berkhout door ieder lid een schuldbekentenis aan de coöperatie verstrekt van f 100. Bij eventueele gevallen heeft men hierdoor althans eenigen vat op de leden. Hoofddoel moet niet zijn winst te maken, ot beslist steeds te kunnen concurreeren tegen anderen, doch waar te hebben voor zijn geld en steeds te weten, wat men krijgt. Spr. ontraadt ten zeerste langer cre- diet dan een" maand te verleenen voor afnemers. Veel beter is het dan, dat de leden zelf ook lid zijn van de Boerenleenbank en daar tijdelijk geld te betrekken. De coöperatie-administratie wordt door crediet-verlee- ning zeer uitgebreid en crediet-verleening veroorzaakt steeds allerlei moeilijkheden. De plaats voor een materij acht spr. het best aan het water, voor deze omgeving b.v. aan het Verlaat, omdat hiermee groote besparing van transportkosten wordt verkregen; electrische drijf kracht is mede een zeer gunstige factor. Voor bouw, inrichting en plaatsing der machines wende men zich tot het Landbouw-Instituut *te Wageningen, wat spr. een prachtige, hoogst nuttige instelling der Regeering noemt. Voor den aankoop van granen verwijst spr. naar den Bond, waarbij bijna alle coöperatieve malerijen zijn aangesloten in Noordholland, boven het IJ en die een of meer personen aanwijst als aankooper. De vereeniging benoemt hare comm. van aankoop en deze stelt zich in verbinding met den Bondsaankooper. De kosten zijn zeer gering, aangezien de Bond provisie heeft en het Bondslidmaatschap bedraagt slechts 30 ct. per 1000 gld. omzet. Na deze inleiding meent spr., dat net wellicht beter is de aanwezigen gelegenheid te geven vragen te stellen, opdat men dan inlichtingen be kome van datgene, wat men van het meeste belang acht. Na den heer Vissen, onder applaus der vergadering, te hebben dank 'gezegd voor zijn inleiding, geeft de voorzitter den aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. Met het oog op de plaatsruimte, zullen we uit het debat slechts hier en daar een greep kunnen doen. Som migen meenen, dat het verstrekken van een schuld bekentenis voor velen een bezwaar zal zijn, doch er wordt opgemerkt, dat het geld niet wordt gestort. Door den heer Prins, directeur der malerij te Opmeer, wordt meegedeeld, dat dan een z.g. Iedenkapitaal wordt ge vormd, wat verbeurt wordt bij uittreding, terwijl in de statuten wordt bepaald, dat iemand, die willekeurig uit treedt, 10 pet. verschuldigd is van hetverbruikte en tevens staat voor de kosten van eventueef .geding. De heer Visser zegt, dat te Berkhout niet voorzit het ma ken van winst, doch wel gewerkt wordt op flinke af schrijving. Aangezien hier nog alles moet worden vast gesteld, acht spr. het niet gewenscht reeds nu daarop ver der in te gaan. Op de vraag, hoe gehandeld dient te worden met personen, dié later toetreden, geeft de heer Visser in overweging toetreding gemakkelijk te maken, niet met de bedoeling elkander een vlieg af te vangen; wel dient men zekerheid te hebben, dat de leden wer kelijk een steun zijn voor de vereeniging. De heer Blauw vreest, dat velen, als zoo vaak ge schiedt, eerst de kat uit den boom zullen willen zien. De heer Visser meent, dat met een 40-tal flinke leden de zaak best is aan te gaan; van stonde aan, acht hij het gewenscht, zóó te bouwen en de zaak zóó in te richten, dat uitbreiding zeer gemakkelijk is. Nadat neg van gedachten is gewisseld over verschillende zaken; vooral ook ten aanzien van de verplichtingen der leden met berekking tot hun aankoopen, wordt ten slotte de vraag gesteld, wie beslist lid der te stichten vereeniging wenscht te worden. Door 31 per sonen wordt in deze een officieele verklaring getee- kend, terwijl men van nog een aantal aanwezigen beslist weet, dat er zullen toetreden. Aangezien de heeren Visser en Klaij moeten vertrekken, brengt de voorzitter hun den dank der vergadering en vraagt hun bij de oprichting van verdere voorlichting te wil- 'len dienen, waartoe de heeren zich gaarne bereid verklaren. Na nog eenig debat, waarbij echter wel wat op den gang van zaken wordt voorultgeloopen, verklaart de voorzitter, dat hij met genoegen constatee.rt, dat' tot de oprichting kan worden overgegaan. Tot 1 Mei wenscht men nog gelegenheid te geven tot toetre ding, waarna een algemeene vergadering zal worden uitgeschreven tot het vaststellen van statuten, het kjezen van een bestuur, enz. Hierna werd de vergadering met de beste wen- schen voor de nieuwe vereeniging gesloten. - DE „LODEWIJK VAN NASSAU". Een officieel telegram uit Den Haag deelt het vol gende mede; Het Departement van Marine bericht dat gister morgen te IJmuiden is aangebracht door het Engel- sche stoomschip Starling, van de LondenHarlingen- lijn, de bemanning van het Nederlandsche stoom schip „Lodewijk van Nassau", vergaan op 20 April te 4 uur 45 min. namiddags, noorderbreedte 51 gr. 50,5 min., lengte 1 gr., 55,5 min. Vijf man zijn verdronken: de timmerman Bekker, de matroos J. Klip, drie mannen uit Curagao, zijhde de stokers P. Hagen en Espinoza en de stokersjon gen Rozal. Het schip was op de thuisreis, geladen met chllisalpeter, geconsigneerd aan de Ned. rogee- ring, en behoorde aan de K. W. I. M. Het schip is gezonken ten gevolge van een ontploffing, die ver moedelijk veroorzaakt werd door een mijn. Kapitein N. A. de Boer, van de Lodewijk van Nas sau5, was zoo vriendelijk een verslaggever van het Hbld. gisteren In zijn woning te Zandvoort te woord te staan, nog gekleed In de uniform, waarin hij zijn schip verlaten had. We waren, zoo vertelde kapitein De Boer, met een lading Chllisalpeter, geconsigneerd aan de Ne derlandsche regeering, uit Chili vertrokken. Een maand geleden kwamen we in de Downs aan. Daar moesten we dertig dagen blijven liggen. Waarom? Ik weet het niet. Onze lading Chllisalpeter was Immers geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Toch moesten we dertig dagen blijven liggen! Gewoonlijk rekent men op een dag of vier, vijf oponthoud, meer niet .Zoo was onze provisie lang niet toereikend. De hofmeester vroeg aan het Engelsche wachtschip, of hij aan den wal proviand mocht gaan opdoen. Maar dat werd niet toegestaan. Alleen de kapitein mocht van boord. En zoo gebeurde het, dat ik in Deal provisie ben gaan opdoen. Donderdagmorgen om acht uur kregen we einde lijk vergunning om te vertrekken. Wij vertrokken om elf uur Donderdagmorgen. Aan alles was zichtbaar dat we een Nederlandsch schip waren; de Ne derlandsche vlag geschilderd op den boeg, de Hol- landsche vlag en de maatschappijvlag in top, de naam met groote letters op de zijden van het schip. De „Examination officer" had ons achter op de „clea- i ance" de route aangegeven, die we volgen moesten. Zoo vertrokken we om elf uur. Het was goed weer met helder zicht; wel stond er veel deining. We volg den nauwkeurig de aangegeven route. Voortdurende werd er scherp uitgekeken. Er was een extra-uitkijk op den bak en ik was voortdurend met den tweeden officier op de brug. Met mijn kijker zocht ik de zee af, maar er was niets te zien. Ik heb op reis meermalen mijnen ontmoet, die als ijzeren boeien boven het water uitstaken. Maar van de Downs af hadden we geen enkele mijn gezien. Mijn bedoeling was door te stoomen tot aan de Noordhinder en daar den dag af te wachten. Maar het behoefde nietWij kwamen even over half vijf een olieboot uit Rotterdam en een Noorsche boot tegen, die denzelfden koers, in omgekeerde richting, gevolgd hadden, dien wij zouden nemen. Het was kwart voor vijf, de Galloperboei was al in zicht, we draaiden lustig volle kracht, toen ineens een vreese- lijke ontploffing klonk. Het achterschip werd uit el kaar geslagën; de schade moet wel verschrikkelijk geweest zijn. En meteen begon de Lodewijk te zinken Op den schok volgde oen trilling door het heele schip. We moesten heel gauw maken dat we wegkwamen. De vier booten, die buiten gedraaid waren, werden gestreken. Daarin ging de equipage, 41 man. Eén zoo n boot had wel de heele bemanning kunnen be vatten. Vermoedelijk door de deining, liep een van de booten vol. We bleven nog tot vijf uur in den om trek, om te zien of het schip ook nog boven kwam, maar het was voorgoed verdwenen. Twee van de zeven opvarenden in de volgeloopen boot hebben we nog kunnen redden. Ze waren totaal verkleumd. Met onze eigen kleeren hebben wij hen wat verwarmd. Tweemaal hehben we toen geroeid in de richting van een paar masten en een schoorsteen aan de kim, maar tevergeefs. Na anderhalf uur zagen we de „Starling", van de General Steam Navigation Com- pany, op weg ;van Londen naar Harlingen en daar zijn we heel vriendelijk aan boord genomen. De Star ling bracht ons tot voor IJmuiden, waar de loods- kotter ons afhaalde. In IJihuiden werden we onder vraagd door de marine-autoriteiten. Kapitein De Boer was nog in staat geweest de scheepspapieren te redden. Wij vroegen hem, waaraan hij de ontploffing toe schreef. Dat kan ik absoluut niet ïeggen, was het antwoord Wij hebben heelemaal geen mijn gezien, doch ook geen periscbop van een onderzeeër of een bellenbaan. Stel dat het een onderzeeër geweest is, dan kan die gewacht hebben tot de brug voorbij was en op het achterschip geschoten hebben, zonder dat wij er iets van bemerkten. Maar, zooals ik u zeide, we hebben niets gezien. Toen het ongeluk gebeurde, was er geen schip in de buurt. Bij aankomst te IJmuiden zagen we de Salland liggen, die enkele uren tevoren denzelfden koers had gevolgd, zonder iets te ondervinden Zoowel het Dultsche als het Fransche legerbericht spreekt er van dat door de Franschen aanvallen zijn gedaan, en niet zonder succes lijkt het ons. De_ aan vallen hadden plaats ten westen van de Maas in de buurt van Mort-Homme. Het artillerieduel werd ge volgd door hevige infanteriegevechten. De aanvallen worden in het Duitsche bericht vruchteloos genoemd met de toevoeging: om een klein stuk loopgraaf waar in de Franschen waren doorgedrongen wordt nog ge vochten. Ook elders hebben de Franschen aanvallen gedaan, o. a. tegen de Duitsche linie in het bosch van Caillette. De Franschen spreken in hun bericht van een suc ces bij Mort Homme. Zij spreken van 4 officieren en 150 man gevangen genomen, het nemen van een schans, enz. Zij vermelden verder het*totaal terug slaan der Dultschers bij hun aanvallen bij de hoeve Thiamont. Ook hier werden gevangeneri gemaakt Zoo men ziet, 't is geen groote beweging, maar toch wel ls de conclusie te trekken dat de Franschen thans pogen van hun kant aanvallen op de Duitsche linies te doen. In het Oostenrijksche legerbericht de laconieke me- dedeeling: de Col di Lana is ih bezit van den vijand. Dit is de top waarom maanden met groote hardnek kigheid van weerskanten is gestreden, met als resul taat dit Italiaansch succes. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met. Instituut op 22 April Hoogste barometerstand boven 755 Oost-Dultsch- land; laagste barometerstand 744.8 Maastricht Verwachting: Zwakke tot matige winden uit noor delijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt Aan vankelijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. ALKMAAR. 22 April 1916. Geen paarden. 64 Koeien f 130 a 400, 301 schapen f 32 a 48, 185 nuchtere kalveren f 8 a 22, 105 magere varkens f 24 a 54, 174 biggen f 15 a 24y>. kipeieren 6 a 6i/ï cent, boter 70 a 8(T cent per y» K.G., 15 Lam meren f 14 a 18. BROEK OP LANGENDIJK. 20 April 1916. 5y» baal stek f 5.10, 600 bos rabarber f 7. Alkmaar, 21 AprlL Fabriekakaas. Kleine 1 72, kleine boerenkaas f 65, commissie boerenkaas f 66, middel bare boerenkaas f 66. Aangevoerd ^86 stapels, wegen de 153429 kilogram. Handel onregelmatig. Alkmaar 21 April. Graanmarkt. Aangev. 621 heet Tarwe f 13.50 k'f 15.15, gerst f 13,25 k 0.gerst chev. f 13.50, haver f 8.30 k f 8.75, paardeboonen f 20 k f 24, bruine boonen f 24 Af 32, citroenboonen f 27 k t 31, wttte boonen f 26.50 a f 32, blauwm.zaad f 56. Groene erwten f 26 k f 30. Noordscharwoude, 20 ApriL Uien, stek, f 5.60 p. 50 Kg.; aardappelen f 1.95 p. zak; rhabarber f 6.70 p. 100 bos. Hoorn, 20 AprlL 28 kl. fabriekskaas, waarvan ver kocht 1 stapel f 65; 11 kl. boerenkaas f 65; 1 fabrieks commissiekaas f 62; 20 boeren commissiekaas f 63. Totaal 60 stapels, waarvan gewogen 23 stapels, we gende 11505 Kg. Handel matig. Geen handel in fa briekskaas. in do Concertzaal van den Heer HEIJSELAAR te S c h a g e n. VOCAAL- en INSTUMENTAAL FEEST CONCERT tot huldiging van den Nederlandschen Zanger JOS M. ORELIO met welwillende medewerking van de Zangvereeniging „Euphonia" (zangv. der afd Toonkunst) SolistenJOS. M ORELIO, Bariton-Zanger, Amsterdam. L ZIMMERMANN, le Concertmeester aan het Concert- Gebo uw-Orchest te Amsterdam. Aan den vleugel: E. FRANCO MENDES. pianist te Amsterdam. Entrée 1 0.75. Plaatsbespreking k 10 cent vanaf heden aan de zaal- GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Anna Catharina Meijer, 67 jaar we duwe van Nicolaas Spierdijk. Ondertrouwd: Willem Kiezeling, 30 jaar en Johanna Geertruida Dekker, 25 jaar. Johannes Anthonius Schou ten, 43 jaar en Margaretha Mul, 28 jaar. Getrouwd: Abram Zijdewind, 38 jaar en Maartje van der Horst, 27 jaar. VERKRIJGBAARSTELLING VISCH. De Burgemeester van Schagen brengt ter algemeene bennis, dat op Dinsdag, Woensdag ,en Vrijdag der volgende week, des voormiddags te 9^ uur, ter Secretarie voor de ingezetenen verkrijgbaar zal zijn versche Zui- der zee haring en zachte bokking. Schagen, 22 April 1916. De Burgemeester voornoemd J. P. W. VAN DOORN. BENOEMD. De heer K. Roosma, klerk aan het kantoor der Reg. en Domeinen, alhier, is benoemd tot Rijksklerk 2e klas, aan de Inspectie te Zutfen. ORELIO-AV OND. In verscheidene plaatsen van ona land zijn onder leiding van een hoofdcomitó, plaatselijke comité's aan den arbeid getrgen om voor onzen zoo alom b*njin. den nationalen zanger Orelio een 'ondste vortnen en daarvoor worden verschillende concerten gegeven Ook in Schagen is zulk een comité samengesteld, bestaande uit de heeren Jhr. Van Doorn, F v Kamp en S. Langenegger, om mee te helpen dit doel t8Ookeiüer zal een concert worden gegeven en wel on Zaterdag 29 April a.s. Het spreekt dat Orelio zelf daarop eenige liederen zal zingen. Bovendien zal als vlolist optreden de heer Zimmermann, eerste violist van het Amster- damsch Concertgebouworkest, dri. Mengelberg. Ook onze zangvereeniging Euphonia zal haar medewer king verleenen. Het wordt een avond dus waarop de bezoekers veel en bovendien iets extra's zal worden geboden. ONS MARKTFONDS. 4 Ons marktfonds ter verzekering van tuberculoos slachtvee verzekerde in het eerste kwartaal van 1910 1431 runderen, tegen 1010 in het eerste kwartaal van 1915. In de 1010 zijn begrepen de verzekerde koeien van de Tentoonstellingsmarkt, 165, terwijl zulks niet het geval is bij de 1431. Toen viel de markt in het tweede kwartaal, 143. In de openbare slachthuizen werden 9 geheel en 20 gedeeltelijk afgekeurd. De ont vangsten bedroegen 4156,73, de ditgaven f 3583,40, zoodat dit kwartaal een voordeelig saldo van f573,33 heeft te boeken. BEVORDERD EN OVERGEPLAATST. De heer J. Aij, leerlingklerk bij do H. IJ. S. M., ig bevorderd tot klerk en tevens overgeplaatst naar Purmerend. NAAR IJMUIDEN. J De heer H. Groot, commies eerste klasse, aan het station alhier, wordt overgeplaatst naar IJmuiden. GESLAAGD. W. P. Niemtm, alhier, is bevorderd van de 2e naar de 3de klasse aan de Rijksnormaalschool te Den Helder. ROIJAAL. Men schrijft ons: Op de weekmarkt alhier J.l. Donderdag, werd door een marktbezoeker op de markt eene portefeuille ge vonden. De vinder verzocht toen iemand die bij hem stond, om met hem mede te gaan n^ar het secretarie om getuige te wezen dat de inhoud onaangeroerd bleef. Hieraan ls toen voldaan. De vinder heeft in bijzijn van den getuige de portefeuille op de secreta-, rie afgegeven, waar de inhoud werd geteld. Er bleek te zijn f 455.aan bankpapier en een kwi tantie met den naam van iemand er op die toen la ter door vinder en getuige werd gezocht op de markt nl. een uur na het vinden. De verliezer had zijn ven- lies nog niet bemerkt, Hij zeide toen tegen vinder en getuige dat hij het nu zou halen, en zeide tevens „ik zal je maar bedanken, dag hoor." En was niet eens zoo dankbaar dat liij zeide: Wil je een sigaar, noch minder een kop chocolade of een glas bier. En dat een flink veehouder en grondbezitter uit de Zijpe die wekelijks de markt bezoekt, getooid met een gou den bril. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf AGENT le Aartswoud Joh. Veerman. Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, •irkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes,Nieuwesluii F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hx., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A- Kroon, Oud karspel C. Rempt, Oucfesluis K. Paarlberg, Scnagea Tb. Paauw, Schagerbrug A. L. Zuidscnerwouda, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroot) D. Bartin, Julianadorp F. de Beurs. Er ls geen verontschuldiging voor, als gij er zoli aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed ls een kvr-j ding. Bij sommige menschen vormt zich tweemaal zoo veel urinezuur ais bij anderen. Het ontstaat gedeelte lijk uit vleesch en andore sterke voeding', geclecl:J(jk uit weefsels van het lichaam bij inspanning. Slachtoffers van Urinezuur zijn rheuinatisch. zenuw achtig, slecht gehumeurd, achterdochtig, lijden san hoofdpijn, zijn soms duizelig of worden gekweld door plotselinge, vreemde pijn. Zij worden te spoedig oud en na verloop van lijd ontwikkelen zich nartkwaien, niergruis, verharding der aderen, waterzucht of de nood lottige Bright's ziekte (chronische uierontsteking). Neemt uw maatregelen bij het eerste teeken van urinezuur-kwalen, want urinezuur is het kwaadaardigste vergift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drinkt melk en water. Neemt voldoende lichaamsoefening en rust, en slaapt meer. Gebruikt Foster's Rugpijn Nie ren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en ver schaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staat te stellen het urinezuur uit het bloed te fii- treeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verwijderen het urine zuur en andere niergiften, de gewone oorzaak van niersteen blaasontsteking en rheumatiek, en zij helpen het opgehoopte water bij waterzucht af te voeren. Dit geneesmiddel wekt alleen op de nieren en blaas. Te Schagen verkrijgbaar bij J- Rotgans Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozefl- Eischt de echte Foster's Rugpij» Nieren Pillen, weigert elke dooi die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. DE CRISIS IN ENGELAND. Het voor Engeland verheugend bericht komt dat de ministerieele crisis inzake de recruteering is opge lost. Geen enkele minister heeft zijn ontslag geno men. Hoe het recruteeringsverschll nu precies zal worden opgelost en geregeld is nog niet bekend- DUITSCHLAND EN AMERIKA. De Amerikaan8che nota is Donderdagavond te Ber lijn overhandigd. Welke de gevolgen zullen zijn ie nog niet te zeggen. Het speekt vanzelf dat de ParijscM pers in de wolken is over deze daad. Men ziet er in den opstand van het menschelijk gewëten tegen do misdaden van een volk, dat geloof noch wet kent. De Figaro schrijft: Zoo is dan de keizer, reeds door ue menschheid vogelvrij verklaard, in den hoek go- dreven. Hij kan nu doen wat hem lust, voortgaan of zich onderwerpen: hij is aireede gevonnist 1 RUSSISCHE SOLDATEN IN FRANKRIJK. Een feit om even mee te deelen ls wel de koros' van Russische soldaten in Frankrijk. Eenige Russische keurcorpsen zijn in Marseille aangekomen. De geest drift was groot. De ontscheping geschiedde ln vol- maakte orde. Toespraken en feestmaaltijden zijn na tuurlijk gehouden en de Fransche pers is er vol van^ Het wafe op straat één jubel en gejuich. Men o*1 hierin een tastbare samenwerking der geallieerden-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2