liij kunt er door zijn aangetast op imm 29 4PKII. lQtfi dirkshorn. sint maartensbrug. sint maartensbrug. burgerbrug. de bruinbroodregeling. de berkelstroom tot zinken gebracht. onze militaire vliegers. van ewijcksluis. sint maartensbrug. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak het café De „verlof"-gangers. gebrek aan zilvergeld, tweede kamer. pokken te amsterdam. gasverstiKking. t e handelsblokkade. heer K. Daalder gekozen). 5e. Aan het bestuur wordt bevoegdheid verleend, etappen te doen, tot sluiting van een contract voor tandheelkundige hulp met een(e) specialiteit(e). 6e. Het voorstel-Lanser over medicijn-rondbrengen wordt, na ruime bespreking, zonder bepaald resul taat, tot volgende vergadering uitgesteld. Na een woord van dank van den voorzitter, voor de betoonde belangstelling, volgt sluiting. ANNA PAÜLOWNA. ■T Wij hadden gisteren gehoord, dat de Kneesweg thans geheel droog lag en namen ons daarom voor, daar heden de toestand eens op te nemen. Maar er is sinds Zondagmorgen een bijzonder krappe controle ingesteld op 't betreden va nden Oostpolder, Iemand, die er niet beslist noodig in móet zijn, krijgt géén pas en wordt dan ook niet doro de voor alle uitgangen gestationneerde rijksveldwachters doorgelaten. Wij voorzagen ons dan ook bij den Ed. Achtb. lieer Burgemeester van dit zoo noodige „in strument" en zagen daardoor de poorten voor ons geopend. Langs de kade van den Zijper Boezem peddelden wij toen naar Oudeshiis, omdat wij eerst daar den toestand eens wilden opnemen. Dat viel mee. Het water was weer een flink stuk gezakt, zoodat het land langs die kade bijna over de geheele lengte droog lag. Alleen op ongeveer 800 meter afstand van den Kerkweg, stond over eene lengte van een paar honderd meters langs de kade nog wat water op het land. Overigens strekte zich in de richting van den Kneesweg reeds heel wat firooggekomen land uit, op sommige plaatsen reeds over eene breedte van wel 1000 meter. Kort onder Oudesluis strekte het zich reeds tot aan den Kneesweg toe uit Van af den Kneesweg verder langs de kade en langs den Zijper- dijk tot aan den Wieringerwaarderdijk was eene breedte van 50150 meter boven gekomen. Overigens ziet men daar nog weinig land boven water uit Slechts hier en daar een puntje. Langs de kade heb ben de huizen in het algemeen weinig geleden. Wel is er natuurlijk heel wat averij, maar groote schade be merkten wij er toch niet. Bij het eerste huis in den Kneesweg zoowat de eenige werkmanswoning welke in dien weg nog vrij gaaf is blijven staan, wachtte ons weer een rijks veldwachter op, welke ons echter' op vertoon onzer pas bereidwillig door liet. Deze man hield er óók een peilglas op na, waaraan hij de val van het water waarnam, nl. een stuk glasscherf, door hem in den kant der sloot gestoken. „Dat was eergisterenavond aan het boveneinde juist gelijk met den waterlijn," vertelde hij Ons. Nu stond het er onegveer 8 cM. boven uit. De eerste boerenplaats, die van den heer Stammes, was er nog betrekkelijk goed afgekomen. Wel hadden de bijgebouwen zeer geleden en ook aan de schuur was de watervloed niet ongemerkt voorbijgegaan, maar toch't kon er mee door. Van de daarop volgende werkmanswoning was na genoeg het geheele achterhuis weggeslagen. Ongeveer tot daar toe lag aan de N.W.-zijde van den weg het land droog, terwijl aan de Z.O.-zijde spoedig een strook, strekkende tot aan den Wieringerwaarder dijk, zal boven komen. Ook de plaats van den heer Metzelaar, zal, wat de schade betreft, nog al meevallen. Die van den heer Jb. Blaauboer echter, welke schuin tegenover die van den heer Metzelaar aan N.W.-zijde van den weg staat, levert een treurigen aanblik. Achter- en rechterzij- muur zijn daarvan geheel ingestort en het rieten dak is aan die zijden vlak langs de vier kanten afgebro ken en ingezakt, aldus een verwarden chaos van hout riet en steen vormende. Even Noordoostelijk daarvan bemerkten wij, ver keerd te zijn ingelicht, toen men ons vertelde, dat de geheele weg droog lag, want daar was over eene lengte van omstreeks 25 meter nog een kil in den weg Wij hadden er niet op gerekend en dus geene laarzen aangetrokken, onze schoenen waren niet waterdicht, wat moesten^.wij dus? Na eenige wijfeling besloten wij het toch maar eens te probeeren, en jawel.het ging nét. De trappers der fiets gingen er net onder, maar wij hielden de voeten toch droog. Even daar voorbij een geheel ingestort werkmans huis van twee woningen, Treurig staken daar twee kachels, rood van de roest, boven de puinhoopen uit. Weer iets verder en aan denzelfden kant van den weg, tegenover de hoeve „Oostbroek", alweder een zwaar gehavend werkmanshuis van twee woningen. Drie vierde van de muren zijn er van ingestort, maar't staat nog en heeft nóg het model van eten huis. De hoeve „Oostbroek" zelf, eene in 1911 nieuw-ge- bouwde kapitale boerenplaats van den heer V. Kaan, heeft schijnbaar niet veel geleden. Eene daarachter staande steenen boet vertoont aan de Noordoost zijde eene bres. Dc volgende boerenwoning, béhoorende aan den héér C. Leerligs, voorheen bewoond door den heer Iluijbers, mist bijna de geheele Zuidwestelijke muur. Overigens lijkt het hiermee nog al te gaan. Van de bijgebouwen heeft er één bijzonder geleden. Even Noordwestelijk daarvan lag de weg over een lengte van ongeveer 100 meter onder water. En wat het ergste was, 't zag er zoo donker uit, 't was dus zeker nog vrij diep. Wat nu dus? Nog eenige uren met natte voeten te loopen, stond ons niet aan. Terug gaan, nu wij zoover gevorderd waren, nog minder, maar wat dan? Wij besloten om èn natte voeten èn treuggaan te vermijden, trokken daarom fluks schoe nen en kousen uit, daarna de schoenen weer aan en de broek tot den knie opgestroopt reden Wij het wa ter in. Maar het was er nog verbazend diep. Beslist nog wel ruim 40 cM., de as van het voorwiel ging al thans nog wel 7 4 8 cM. onder water. Om niet al te veel te spatten en daardoor tóch nat te worden moesten wij zéér langzaam rijden, wat echter weer dit tegen had, dat wij soms haast niet vooruit kon den, zoo zwaar als het trapte. Daarbij was vooral de schaduw der boomen in het water zeer lastig. Op de onbeschaduwde plaatsen kon men nog zoo ongeveer den lijn van den weg volgen, doch bij iedere boom meende men in een gat te rijden, zwart als de scha duwen op het water dreven. Eindelijk echter waren wij er door en maakten wij, vlak voor een geheel ingestorte werkmanswoning, onze spullen weer in orde, Ook hier kwam op meer dere plaatsen langs den weg, óók aan de Zuidoost zijde, reed» land boven water. Onder den Wieringer- w aarderdijk stond hier echter alles nog blank. Op een 500 meter afstand van den Kerkweg staat weder een werkmanswoning voor twee gezinnen. Van de muren staat hier bijkans niets meer overeind. Het zuidelijk deel neigt, steunend op nog slechts twee palen en een vier of vijftal planken, jammerlijk ter aarde. Daar schuin tegenover, aan den N.W.-kant van den weg, alweer een geheel ingestorte woning. Ook de plaats „Rusthout", van den heer R. Wai- boer, is bijzonder beschadigd, vooral aan de N.W.- en Z.W.kant, waal- de muren er geheel uit zijn en het plank- en schotwerk op treurige wijze aan flar den is gescheurd. Va nde plaats van de wed. Waiboer, schuin tegen over de vorige, en de laatste aan den Kerkweg, is geen muur mee» gaaf. Nog slechts een paar kleine gedeelten staA daarvan. Het houtwerk is op verschil lende plaatsen finaal weggesloopt, zoodat men nog slecht de modellen vajréen paar kamers kan zien. De Kerkweg is thans tot aan den tramlijn begaan baar. Vlak daar voorbij was nog eene kil. Langs den Kerkweg komt vanaf „Welgelegen" thans het land er aan beide zijden uit, tot kort bij den Veerweg. De greppels zijn geheel vlakgestroomd, hoe het met de slooten staat, valt nog niet na te gaan. Weder te Kleine Sluis aankomende, namen wij den 1 waterstand op: 68 <jM. A.P. Een val van 21 cM. Ij- dus in vier dagen tijds. Langs de Van Ewijcksvaart rijdende, en daarbij tevens de vorderingen in den Oostpolder waarnemen de, merkten wij op, dat tusschen den Veerweg en het Oude Veer tot voor den Kleiweg reeds heel wat W land boven komt. Vandaar verplaatst zich het droge gedeelte geleidelijk naar de overzijde van den weg, daarbij in Noordoostelijke richting loopende naar Mid delweg en Kruisweg. Van het Schor ligt een gedeelte, strekkende van 100 meter bezuiden de Schorplaats tot even voorbij den Kleiweg, reeds flink boven. Langs de Schorkade, tusschen Van Ewijcksluis en den Meerweg, beginnen zich hier en daar ook drogere gedeelten te vormen. Ook vlak hij d# zuiger, tegenover den heer Van Gijn, is dit het geval. De zuiger zelf is thans zoodanig ge steld, dat het water niet meer naar beneden valt, voor het oog waarneembaar, doch dat de buizen in het Van Ewijckskanaal uitmonden en daarna het water iets verder omhoog welt. Het lawaai, dat voor heen bij den zuiger ontstond, is daardoor thans groo- tendeels gebroken. Aan den weg aan de Van Ewijcksvaart is men heden gevorderd tot bij den Meerweg. Aan de Van Ewijcksluis was de waterstand heden avond, Dinsdag 24 April, verlaagd tot 1.02 M. A.P. Ook hier moeten wij onzen pas toonen, om te wor den toegelaten. Patsend klinkt u daar de slag van den Dieselmotor tegemoet Als bewijs, welk leven hij maakt, diene, dat wij hem hedenmiddag aan den Kromme Tocht, bij den Kleiweg, konden hooren. Van morgen heeft de Diesel nog even stil gestaan. Door het lager worden van het water, en de kolk, die er voor draait, was er te veel lucht in de toevoerbuizen opgezogen, met gevolg, dat de buizen vol lucht liepen en dus eerst leeggepompt moesten worden. Dit was echter betrekkelijk spoedig klaar. Van den zeedijk afgezien, worden de er uitkomende stukken Veerweg steeds grooter, de Middenweg ligt er nog slechts onder van af de bocht bij de voormalige woning van Jb. Noorden tot even voorbij die vsrn W. Mul. Tusschen de tramlijn en den Middenweg ligt het meeste land reeds droog, vooral bij den Kruisweg. Aan de andere zijde van den Middenweg, ziet men ook al vrij wat meer. In en bij den Achterweg moet nog heel wat water staan. Zoo vernamen wij, dat bij Florishoeve nog on geveer 80 cM. water staat. De stand der werkzaamheden aan het gat in den doorbraak is, wijl de laatste dagen niet werd ge werkt, ongewijzigd. Maandag, 2em Paaschdag, gaf het Fanfarecorps ,.On der Ons" alhier een uitvoering in de kolfbaan van flen heer D. Bruin. Als altijd werd onder leiding van den ambitieusen directeur, den heer Blaauw, met groote nauwkeurigheid gespeeld. De leden van het kleine eorp- hangen werkelijk aan den maaisfok. Het best voldeden ons: „Martlia'. fan.asie, door b. Bauwens. een vrij zwaar maar mooi nummer en d; Finale „Des Heeren Dag". Gaarne hadden we he laatste nummer gebisseerd gezien. Ter afwisseling gaf de heer C. Groot van Zuidschar- j woude eenige bij het publiek zeer in den smaak val lende voordrachten. Vooral: „'t Zal niet gaan", bracht de lachspieren in beweging. In de „Opera Fausl" toon- i de de heer Groot eerst ten volle wat hij in vereeniging met den pianist, den heer Kist, vermag. Hert „Tot weerzien I" hem bij de sluiting door den voorzitter der vereeniging toegeroepen, werd door het publiek mei luid applaus onderstreept. Het was een goed geslaagde avond met talrijk en aan dachtig luisterend publiek. Bal na. Maandagavond hield de Zangvereeniging „Harmonie", onder directie van den heer J. Voorthuijsen, een uit voering in hert lokaal van den heer W. Swarthof alhier. Een talrijk publiek was opgekomen. Behalve een 11-tal liederen werden opgevoerd„Een PleZierrijje" en „Een muzikale" huisknecht", kluchtspelen met zang m één bedrijf en „Terug van 't Carnaval"," hum. scène. De zang was over het algemeen goed. Vooral „Er ging op zoeten min gesteld", dat op verzoek nog eens werd herhaald, viel bijzonder in <jen smaak. Nu dit was o.i. dan ook het neusje van den zalm. Met de tooneelstukies had men alle succes. De vertolkers heb ben door hun spel de aanwezigen onbedaarlijk doen lachen. De heer Swarthof leverde als grimeur weer goed werk. Harmonie heeft in den Iaatsten tijd, evenals de meeste vereenigingen, veel te kampen met het verlies van leden en daarom heeft het ons verbaasd, dat, ondanks deze groote moeilijkheden, de heer Voorthuijsen toch nog in staat is geweest met zijn koor een uitvoering te geven, die uitstekend geslaagd is. De door den heer H. Oosterman nagelaten 3 per ceel en weiland, groot li1/» morgen, werden Dinsdagmid dag op de openbare verkooping in het lokaal van den heer W. Swarthof verkocht aan den heer C. Wit en c.s. voor de som van f 14405. Huis. schuur en erf zijn opgehouden. KOLHORN. Den 23 April gaf de rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" alhier, eene goed geslaagde uitvoering in het lokaal Jonker. Opgevoerd werd hef tooneelstuk „Edel metaal". Eeniger meening dat het stuk de krachten dezer nog jeugdige vereeniging zou te boven gaan. werd schit terend gelogenstraft: er werd mooi gespeeld en het stuk kwam ten volle tot zijn recht. Ook de opkomst was zeer bevredigend. Voor een vrij goed bezette zaai trad Maandagavond in de kolfbaan van den heer Bregman het Belgische Kunstgezelschap op. Het had een uitgebreid programma, dat tot genoegen van het belangstellend publiek werd afgewerkt. De heer Gilliams en Mad. Elberts hebben weer. evenals op andere voordrachtavonden in onzen omtrek, keurig gezongen. Door hun herhaald optreden wordt net. gezelschap hier bekend en bemind. Wij al thans zullen het hier gaarne nog weer egn zien optreden. Het centraal-bestuur van den Nederlandschen Bak- kersbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin protest wordt aangeteekend tegen de be dreiging door minister Posthuma, dat hij de bakkers patroons zou treffen, met onthouding van regeerings- mee|, indien zij er toe zouden overgaan personeel te ontslaan. Het adres zegt, dat vele bakkers niet In staat zullen zijn aan de eischen van den minister te voldoen en tot ontslag van personeel en dientengevolge door het ver stoken zijn van regeeringsmeel tot algeheele sluiting van hun bedrijf zullen moeten overgaan. De bakkers gezellen dreigen met eene algemeene staking bij ont slag van een gedeelte hunner. De broodvoorziening van ons land wordt daardoor ten ernstigste bedreigif Met de meest mogelijke klem dringt daarom hert centraal-bestuur van den Nederlandschen Bakkersbond er ,op aan, dat dit dreigende gevaar binnen onze gren zen. veroorzaakt door den willekeurigen en op geen enkele wettelijke of gewettigde basis berustende maat regel van den minister van landbouw, worde voor komen. De Haagsche Broodbakkers-patroonsvereenlging heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, houdende het verzoek, een onderzoek In te stellen naar de voor schriften, welke het bakkersbedrijf zijn opgelegd door den minister van landbouw, ten opzichte van de wettig heid, de rechtvaardigheid, en de billijkheid daarvan, in verband met de klachten, den minister daarover reeds toegezonden, waarvan geen gunstig resultaat is ge bleken. Reuter seint uit Londen: De Daily Chronicle heeft een telegram van 24 dezer, meldende dat hel Nederlandsche stoomschip Berkel- stroom door twee Duitsche duikbooten door middel van geschutvuur is tot zinken gebracht. Het stoomschip werd dien dag, 6 uur 's morgens, aangevallen. De Duit schers lierten het schip stilhouden, vroegen de scheepspa pieren en gaven de bemanning 15 minuten tijd om het schip te verlaten. De bemanning streek twee sloepen en is daarmede weggeroeid. De Duitschers openden daarop hun vuur op hert stoomschip, dat zfj na 4 uur in oen grond hadden ge boord »in 10 uur zonk de Berkelstroom. De bemanning van de Berkelstroom werd later uit de sloepen opgepikt door een Britsch vaartuig, dat haar in Engeland aan wal bracht. De Berkelstroom was op reis, komende van Amsterdam, met stukgoede ren ais lading aan boord. Uit Amsterdam meldt men, dat de lading bestond UAuit carton, cacao en visch. De Londensche berichtgever van het Hdbld. meldt, dat. daar één boot van de Berkelstroom langen tijd naast dc duikboot had gelegen en door het botsen beschadigd was de gezagvoerder opmerkte, dat het voor de beman ning tér erg was om in zulk een boot te worden achter gelaten. De Duitsche commandant antwoordde toen: Dat is belachelijk. Wij hebben in Duitscbland geen vrienden en geen medelijden. Elk schjp, dat goederen naar Engeland brengt, Zal in den grond worden ge boord." Toen verscheen een tweede duikboot en werden aan boord van de Berkelstroom bommen geplaa'tst, die bet schip vernietigden. De bemanning telde, met inbegrip van den kapitein^ 24 koppen. Zij bevond zich in drie booten en werd te elf uur door ben Engelsch schip opgepikt en naar een plaats aan de Oostkust, van Engeland gebracht. Allen zijn nu veilig en wei te Londen. Het schip had ook eenige zakken mail aan boord. De bemanning is ver ontwaardigd over de behandeling van de Duitschers ondervonden. Men meldt, dat de Berkelstroom de mail voor Enge land aan boord had, waarvoor tot jongstleden Zaterdag namiddag 4 uur gelegenheid was correspondentie aan 'het postkantoor te Amsterdam af te geven. kunstmest. Naar wij vernemen zal aan de Nederlandsche land bouwers, die het eerst hun bestellingen deden, voor- loopig 50 pet. van hun bestellingen Chilisalpeter ge leverd kunnen worden. De Kunstmestcommissie is tot deze regeling in staat gesteld door het veilig aanko men van de Maasdijk, die den 22sten dezer te Rotter dam binnenliep. Verwacht wordt nu nog de Maartens dijk, die eveneens een betrekkelijk groote hoeveelheid kunstmest als lading heeft. Wanneer dit stoomschip veilig aankomt, zullen ook de later ingekomen bestel lingen van kleine landbouwers worden uitgevoerd en kan het percentage, dat beschikbaar is, waarschijn liik op 60 pet. worden gesteld. Men meldt uit Den Helder: Te ongeveer 1 uur gistermiddag landde aan het strand te Huisduinen de tweedekker L. A. 25, bemand net den reserve-2e-Iuitenant-vlieger P. M. van Wulff- ten Palthe en den reservè-2de-luitenant-waarnemer Drost, komende van Soesterberg. Bij de opstijging ge raakten de wielen in het mulle zand, waqrdoor het vliegtuig kantelde. Bij een hernieuwde poging tot op stijging geraakten de wielen in het mulle zand, waar door het' vliegtuig kantelde. Bij een hernieuwe po ging tot opstijging sloeg het vliegtuig door den druk van het water op de wielen met den kop voorover in het zand, waardoor het schroefblad brak en de motor eenige geringe schade beliep. De beide inzit tenden bleven, ongedeerd. De tweedekker, die begrij pelijkerwijze veel bekijks had, is onder militaire be waking gesteld. Het vliegtuig, dat door de Nederlandsche Regeering vafi de Duitsche was aangekocht, zal door een van jsoesterberg opgeroepen monteur worden gedemon teerd en naar Soesterberg worden vervoerd. De vlie gers maakten de reis in vijf kwartier en bereikten een hoogte van 3000 M. Hbld. Er begint èl meer vraag te komen naar krabben en steeds hooger worden de beloofde prijzen. Zoo is bij de Vdreeniging „Visschersbelangen" thans eene aan bieding ingekomen van 2 cent voor elk te leveren K.G. krabben, indien er althans genoegzame deelname bestaat om hiervoor een botter te laten varen, 't Is dus wél aan te raden, dat de betrokken visschers van andere plaatsen, zich hierover zoo spoedig mogelijk uitspreken. Roode Leeuw" van den heer W. Swarthof tot clen grond toe afgebrand. Hoewel, behalve de brandspuit van hier, ook die van St. Maarten en Schagerbrug spoedig aanwezig waren, grepen de vlammen zoo snel om zich heen, dat er aan hlusschen niet meer te denken vief. De belendende percoelen van de heeren Kossen, De Jong on Grin vatten reeds vuur en liepen groot gevaar hetzelfde lot te ondergaan. Door de flinke hulp van de brandweer wist men deze gelukkig te ,behouden. Naar men ons mededeelde dekt verzekering de schade. nekkramp. Te Baarn heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is inmiddels overleden. 10 000 gulden aan effecten vermist. In de rijtuig- en wagenfabriek van den heer H. Sleu- mer. aan den Binnenkant 10 te Amsterdam, is, naar deze bij de politie heeft aangegeven, Zondag in den loop van den dag een inbraak gepleegd. Door middel van een valschen sleutel zou de brandkast zijn geforceerd, waaruit voor een waarde van over de 10.300 gulden zou zijn ontvreemd en wel een bedrag van ruim f 10.000 aan Russische, Belgische en Fransche effecten, benevens f '303 aan bankpapier en nog eenig goud- en zilver geld. Sporen van braak waren niet aanwezig. Een ledig geldkistje is in beslag genomen. Van de daders nog evenmin een spoor; eenige zilveren en gouden voor werpen zijn onaangeroerd blijven staan. Tel goedkoope paascheieren. De opkoopers van eieren voor de verzending naar het buitenland en ook de boeren, die hun eieren op de Paaschmarkt te Tilburg ten verkoop kwamen aanbieden en er een Hinken prijs voor dachten te ma ken, zijn er ditmaal slecht afgekomen. Want toen ze in Tilburg aankwamen, hoorden ze, dat geen enk ei ed Tilburg meer uit mocht en dat de burgemeester mr. Vonk de Both, den heelen voorraad voor 51/» cent per stuk in beslag nam. De boertjes hadden er minstens acht centen voor meenen te maken. Zoo kregen de Tilburgers hun Paascheieren voor een koopje in de zen lijd. Te Naarden werd op Zaterdagavond te 12 uur in een der kazernes contra-ppel gehouden. Toen ontbraken drie militairen. Des morgens vroeg bij het eerste appél bleken er 200 afwezig te zijn zonder verlof. Dit waren alle jonge mannen, behoorende tot den landstorm een gevaarlijk passagier. Zaterdagavond ontving de commissaris van politie te Haarlem de telegraphische mededeeling van eten com mandant v4n het kamp te Waalsdorp, dat iemand uit Haarlem zich verwijderd had uit een der barakken voor verdachte lijders aan nekkramp. De man werd daarop door de Haarlemsche politie opgespoord in de woning van een vriend. Hij is weer naar het kamp overgebracht. De woning van den vriend te Haarlem is geheel ontsmet, eveneens een gedeelte van het politie bureau, waar de verdachte vertoefd heeft. Uit het on derzoek is gebleken, dat hij met de stoomtram naar naar Haarlem gereden is, en daar met de N. Z. H. T. M. tot de Anegang getrokken is. Aan de tramdirectie is daarvan door de politie kennis gegeven. een milicien doodgeschoten. Maandagavond is te Tilburg een milicien der artillerie door den schildwacht doodgeschoten. De schildwacht was geplaatst'aan de rustkamer sedert daaruit goederen waren weggenomen. De artillerie-milicien Zuidema kwam daar binnengeslopen en toen hij zich tegen de bevelen vön den schildwacht verzette, joeg dezen hem een re-t volverkogel door de borst. "Men schrijft uit Twente: Bij het uitbetalen der Ioonen in de textielindustrie, ruim 1 ton aan guldens per week, heeft men thans met de grootste moeilijkheden te kampen. Hert gebrek aan zilvergeld doet zich vooral in deze streek aan de ar beiders geducht gevoelen. Naar verbetering, die dringend noodzakelijk is, wordt met ongeduld uitgezien en de Fabrikanten-Verèeniging overweegt zich tot de Regeering te wenden met het verzoek meer voortgang te maken met het aanmunten. In verband met de jongste crisis heeft onze Regee- ring weer opnieuw de aanmunting van zilver tot een bearag van 5 millloen ter hand doen nemen. De varing leert echter, dat nog steeds de guldens, die in omloop komen, worden vastgehouden en in verband daarmee wordt de uitgifte der nieuw aangemunte stuk ken over een zekere periode verdeeld, daar anders het grootste deel der nieuwe 5 millioen ineens weer aan den omloop zou zijn onttrokken. Houdt door de dwaze ODDOtting van guldens de vraag daarna voortdurend aan, dan moet het, ^in de bedoeling liggen, weer over te gaan tot het uitgeven van papieren guldens. Naar wij vernemen, zal heden, ingevolge een besluit van de centrale sectie, terstond na de opening der ten 11 uur aanvangende vergadering, het wetsontwerp be treffende de invoering van den zomertijd in de afdoe- lingen worden onderzocht. Sedert de vorige opgave (Zaterdagmorgen zijn in het Wilhelmina-Gasthuis als lijdende aan pokken opge nomen 3 mannen, 1 vrouw en 2 kinderen, de 3 man nen em 2 kinderen uit drie buurgezmnen in Sloten, ter wijl 1 man en 1 vrouw uit de verpleging werden ont slagen, zoodat het aantal verpleegden .thans 8 mannen 7 wouwen en 7 kinderen bedraagt. Het aantal in ob- serva'tie genomenen vermeerderde met 1- uit Sloten en 5 uit Amsterdam en verminderde met 21 zoodat het thans 40 bedraagt bovendien werden de 44 personen, ondergebracht in de barak aan het einde van de Bel- iamystraat, uit de observatie ontslagen. OUDE NIEDORP. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Zijdewind, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. - SINT PANCRAS. Wegens het bedanken voor het beroep naar v nezen- veen (OA hebben de lidmaten der Ned. Herv. Ge meente Ds. Vlasblom als bewijs van erkentelijkheid ,t "250 geschonken, wat geheel door vrijwillige bijdragen is verkregen. Buren merkten gisterenavond op. dat er een sterke gaslucht kwam uit het pand no. 70 aan den Bergweg le Rotterdam, bewoond door de heerea H. L. P. en G. P. met hun zuster G. P. Ook hadden zij den ge- heelen dag bp de veranda den hond hooren blaffen en de bewoners niet opgemakt. De politie werd gewaarschuwd en verschafte zich (foor een raam toegang. Een gasfitter vergezelde de agenten. Heel het huis bleek doortrokken vdrti gas. De jongste broer, de 50-jarige heer G. P., werd be wusteloos .geheel gekleed in de gang gevonden; een portemanteau was op hem gevallen. Zijn 55-jarige broer II. L. P. en zijn 60-jarige zuster G. P. lagen ontkleed te bed, eveneens buiten bewustzijn. Alle drie werden naar hel ziekenhuis op den Bergweg gebracht, waar men getracht heeft met een zuifrstófapparaat de levensgeesten 'op te wekken, doch te vergeefs. Ver- mbedelijk waren zij reeds verscheidene uren dood. Een onderzoek in tiet huis heeft uitgewezen, dat alle gaskraantjes beh'oorlijk gesloten waren, maar de verbindingspijp, die den gasmeter met de straatleiding verbindt, was afgebroken. Uit hert ontstane lek strooms de het gas. De breuk is, naar men vermoedt, door ver zakking vari de straat ontstaan. Uit PARIJS. 24 April. Volgens Duitsche radioham men van eergister en gister zouden te Genève uit Lyon berichten zijn ingekomen, dat Engeland voornemens is de blokkade tegen onzijdigen te verscherpen en voortaan geen antwoord meer te geven op protesien van on zijdigen. De sluiting van ae Straat van Gibraltar voor de onzijdige scheepvaart, zou de eerste uiting van dit plan zijn. Engeland Zóu van Spanje toestemming voor deze sluiting hebben geëischt. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven vap 19—25 April 1916. Geboren: Geertruida, d. v. Gcrrit Bakker en Maria Nieuwenburg. Maria, dochter van Nico Laas Beun en Lammige Timmerman. Ondertrouwd: Pieter Rens, 30 jaar, veehouder te Schoorl en Trijntje Rens, 29 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Jan ,Bood, 24 jaar, arbeider te Oudkarspel ert Dieuwertje Kossen, 21 jaar zonder beroep, wonende te Ziipe. Allardus Jacobus Kruijer, 24 jaar, veehouder en nAna Filmer, Zonder beroep, beiden te Zijpe. Getrouwd: Wietze Jongsma en Trijntje van Dok, Overleden: Gcrrit Leeuwen, 83 jaar, wed. van Grietje van der Oord. in de Concertzaal van den Heer HETjSELAAR te S c h age n. VOCAAL- en INSTUMENTAAL FEEST CONCERT tot huldiging van den Nederlandschen Zanger JOS. M. ORELlO met welwillende medewerking van de Zangvereenigjng „Euphonia'i (zangv. der afd. Toonkunst) onder directie v. d. heer Jac. JANSEN. Solisten JOS. M OREI10, Bariton-Zanger, Amsterdam. L ZIMMERMANN, le Concertmeester aan het Concert- Gebouw-Orchest te Amsterdam. Aan den vleugel: E ÏRANC0 MENDES, pianist te Amsterdam Entrée f 0.75. Plaatsbespreking 4 10 cent vanaf heden- aan de laai. Reclames. «onder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen ja ren bestaan, zonder dat de patiënt zich erw# bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen op treden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voorbijgaand)) troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tjot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite bij 'bukken, opzwelling der voeten en een algemeen onwelzijn ver schijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- blaasonsteking, en8. FosteFs Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rhcumatiok, jicht, ischias, niersteen en*. en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. ïïj kunnen zonder gevaar «door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Schagen verkrijgbaar bij J- Rotgang Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel 4. f i-75 voor dén off 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster'sRucpn0 Nieren Pillen, weigert elke aoo» die niet voorzien Ts van aeven- staand handelsmerk.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2