Scfiager taant Dames-, Heeren- en Kinderschoenen, Uiterst Concurreerende, doch vaste prijzen. JUIST OMDAT IK DUITSCHER BEN TRAPMAN CO., Boekhandel, Schagen. Schagen. Fa. Wed. J. HEDDES. aankomende Jongen, Een 6-jarige makke Ket, een Boerenwerkman, te koop. flinke Oienstbode. flinke Werkman. een stuitje Hooi en een zeer makke Ket, Werk- en Rijpaard, Gezusters MANN, Blouses, Costuumrokken en Kinderjurken. een vast Werkman Ean Stierenleider Een flink Winkelhuis, een éénjarige Stier. te koop, Wie schapen nm de melk wil hebben een vest Werkman, Brood- Koek- en Banketbakkersknecht, Hel oude Adres P. Stroomsr, Alkmaar. Timmermansknecht, HOEDEN EN PETTEN. Prijs 75 cent. Hei moeilijke leven. Sloophout Stalschelpen Dames- en Hinderhoeden. Atelier voor Dames- en Kinderkleeding. Japon en Blouse - HZZI Stoffen. een Woonhuis NAAR DE NIEUWSTE MODELLEN. SCHAGEN, LAAGZIJDE B 78. (Merrie) bi| L. S. Beek, Helder. Alkmaarsciis Woensdag 26 April 1916. 59ste Jaargang No. 5786. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. aangehouden paaschgeschenken. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. militaire humor. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Ontvangen een ruime collectie Alsmede alle soorten t Een vervolg op „J'ACCUSE" ONTVANGEN prachtvolle collectie waaronder ruime sorieering Dameshoeden voor aannemen en trouwen. Des Zondags NIET gesloten. LANGESTRAAT 41, - ALKMAAR. Magazijn van gegarneerde Ontvangen de nieuwe zwarte en gekleurde Groote keuze J. H. SCHENE. en gevorderd leerling, AMERIKA EN DUITSCHLAND. Zonder nu te willen beweren dat Dultachland en Amerika het wel eens zullen worden, staat de baro meter op het oogenblik wel wat minder ongunstig en is alle kans op een overeenkomst nog niet verkeken. Er wordt voortdurend en met ernst over de mogelijk held van een schikking beraadslaagd. De Duitsche bladen houden zich ernstig met de Amerikaansche nota bezig en bespreken de mogelijk held, om eene breuk met de Vereenlgde Staten te voorkomen. Kenmerkend ls, dat „der Tag", die vóór het bekend worden van den Inhoud der nota nog een hoogen toon aansloeg en alle eischen van Wilson van de hand wees zonder ze te kennen thans een „hoog geplaatsten vroegeren staatsman" aan het woord laat ,die het volgende zegt: „Ik weet niet of het Duitsche volk zich er van be wust is, dat wij tot een der ernstigste crisissen van den wereldoorlog zijn gekomen. Het zou om verschil lende bijkomstige redenen een fout zijn de breuk met de Vereenigde Staten licht op te vatten. De hard nekkige weigering der regeering te Washington om genoegen te nemen met het percentage aan vergissin gen en fouten, die aan een zoo moeilijk te hanteeren wapen als den onderzeeër van nature eigen is, wijst zeker niet op vriendschappelijke gevoelens. Nog min der is dit het geval met de taal, waarin die onvrién- delijkheid ons geopenbaard wordt Dit mag echter niet alleen van invloed zijn op onze beslissing, want een jonge staat, die meent, dat zij een anderen oude ren, die ongeveer twee jaren tegen een drievoudige meerderheid voor zijn leven strijdt, een trap mug ge ven, onteert zichzelf daardoor en zal zich eens zeker voor zijn gedrag schamen. Slechts onze eigen belan gen en de wil om ten slotte te zegevieren mogen ons leiden bij het nemen van een besluit Noch woede om de onvormèlijkheid van Amerika, noch overspannen begrippen van eer- of nationaal gevoel mogen daar bij medespreken. Om te vinden, waar onze werkelij ke belangen liggen, moeten wij ons vooral duidelijk voor oogen stellen, wat op het oogenblik onzen vijan den de grootste ontgoocheling zou veroorzaken. En daarnaar moeten wij, rekening houdend met onze nationale waardigheid en ons algemeen standpunt in het duikbootenvraagstukj ons besluit richten. Het schijnt ons toe, dat, hoe netjes ook voorgesteld, de indruk van het boven aangehaalde wel is, dat Duitschland's positie deze nieuwe vijand er niet bij gedoogen kan en het groote machtige Duitschland, nu het hoofd wel eens zal moeten bulgen voor de koopmansvloot aan de overzijde van de zee. F.nfln, we zullen zien wat het resultaat zal zijn. Het zal nog wel eenige dagen op zich laten wachten. De Times d.d. gisteren uit New-York: Hier heerscht in regeeringskringen een duidelijk optimistische op vatting aangaande den afloop van de crisis in de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen. De berichten uit de Duitsche hoofdstad ademen een geest van on derwerping aan de Amerikaansche eièchen. Er zijn reeds tusschen Berlijn en Washington mededeelingen gewisseld om het terrein te verkennen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat Gerard (de Amerikaansche gezant te Berlijn) opnieuw last heeft ontvangen om de Duitsche regeering aangaande de houding van de Amerikaansche regeering niet in twijfel te laten. Die houding is standvastig gegrond op het onmensche- lijk karakter van den duikbootoorlog in zijn tegen- woordigen vorm, welke naar de Vereenigde Staten met nadnik verlangen moet ophouden, tot voor aile omstandigheden aannemelijke voorschriften tot regeling van het optreden der duikbooten tusschen de twee regeeringen bij overleg vastgesteld zijn. Men gelooft, dat Berlijn liever dan de overweldigende eco nomische hulpmiddelen van Amerika tegen zich te Krijgen, aan Wilson's eischen zal toegeven. Maar de Amerlka daargelaten, is Ber lijn blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat de defini tieve verschijning van Amerika aan de zijde der bondgenooten een geweldigen invloed op alle andere onzijdige naties zou hebben en Turkije en BulKariie geheel en al zou ontmoedigen. DEDpNSTrLICHTKWESTIE IN ENGELAND. In het Lagerhuis is een geheime zitting gewijd aan de dienstplichtzaak. Typisch Engelsch is de manier waar op men daar tot een geheime zitting overgaat. Het Lagerhuis was vóller dan ooit sinds het begin van den oorlqg. Voor het gebouw stond een groote menigte om de komst van de ministers gade te slaan. De vergadering werd met de gewone formaliteiten ghopend en nadat tal van vragen op de gebruike lijke wijze aan de regeering waren gesteld en be- antwoord, stond Asquith op en zeide tot den voor zitter: „Ik verzoek u aandacht te wijden aan het feit, dat hier vreemdelingen tegenwoordig zijn Volgens het regiement van orde ipoet de voorzit ter, als zijn aandacht wordt gevestigd op het feit dat er publiek tegenwoordig is, dadelijk een voor stel in stemming brengen om alle vreemdelingen te laten vertrekken. Als alt wordt aangenomen, worden de tribunes onverwijld ontruimd. Eenige leden maakten in dit geval bezwaar, maar ten riottb werd het voorstal toch met algemeene stemmen aangenomen en daarop verdwenen de jour nalisten en het publiek. ONLUSTEN TE DUBLIN. Uit LONDEN, 25 April. In het Lagerhuis is mee- deeld, dat gisteren ernstige ongeregeldheden te Dublin [n gebeurd. Het postkantoor, werd door de onruststo rs met geweld in bezit genomen en de telegrafische ver binding afgesneden. Later op den dag zijn er soldaten aangekomen en de overheid is den toestand thans geheel meester. Er zijn ongeveer 12 dooden vo. w. jL of 5 soldaten. EEN ROOVERSTOONEEL IN PETROGRAD. De vorige week werd de aandacht van de bewoners van Petrograd voor een oogenblik van den oorlog af getrokken, door een paar bandieten, die de stad in opschudding brachten. Eenige roovers maakten zich op klaarlichten dag meester van een rijtuig waarin een bedrag van 40.000 roebels werd vervoerd, dat moest dienen voor de loonbetaling in een der groote fabrieken. De bediende, die het geld overbracht, werd ododgeschoten en de dieven maakten zich van de tasch met de gelden meester. Een jongen, die den be diende vergezelde, ontkwam echter aan de bandieten en waarschuwde de politie. Intusschen echter waren twee der roovers al nagezet door de menigte, die van het gebeurde getuige was (de derde bandiet ont kwam). Maar deze lieden wilden zich zoo maar niet laten vangen en zij schoten rechts en links op hun vervolgers, waarbij zich nu ook de politie aansloot. Eenige der vervolgers werden ernstig gewond. Ten slotte bereikten de bandieten de fabriek van Kobel, waar ze In de tuinwachterswoning toevlucht zochten. Ze vonden hier twee vrouwen en een paar kinderen, die ze in het achtervertrek opsloten, en openden daar op uit de vensters aan den voorkant een heftig vuur op de politie, die niet in staat was heth uis te nade ren. Eindelijk echter slaagden eenige agenten er in achter in het huls te komen en de vrouwen en kin deren te redden, en met bedreiging daarop, nu nog alleen de bandieten in huis waren, om het huis in brand te steken ingeval van verder verzet, hoopte men nu de lieden tot overgave te dwingen. Echter tevergeefs en eerst toen werkelijk aanstalten werden gemaakt om de bedreiging uit te voeren, hoorde men binnenshuis een paar schoten, die het vermoeden wekten, dat de desperado's zich zelf hadden gedood. Een nader onderzoek bevestigde dit vermoeden. EEN GEVECHT AAN DE ENGELSCHE OOSTKUST. Uit Londen, 25 April. De correspondent van de Eve- ning News, in een der steden aan de Oostkust, meldt, dat te vier uur 's morgens ter hoogte van de kust een geweldig vuren begon. Een granaat kon men dui delijk in zee zien vallen. Te 5 uur 30 duurde het schie ten nog voort De admiraliteit deelt mede, dat te ongeveer,half vijf vanmorgen een Duitsch eskader slagkruisers, bege leid door lichte kruisers en torpedoboot jagers, ter hoogte van Lowestoft verscheen. De plaatselijke ma- ritime strijdkrachten raakten er mee slaags en na ongeveer twintig minuten keerde het naar Duitsch land terug, opgejaagd door onze lichte kruisers en torpedobootjagers. Aan de kust zijn twee mannen, een vrouw en een kind gedood. De materieele schade schijnt onbelangrijk. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn twee Britsche lichte kruisers en een torpedoboot jager getroffen, maar geen schip is gezonken. Men schrijft ons uit Zurich dd. 20 April: Gisteren en eergisteren kwamen in Basel piet min der dan vijf spoorwegwagens vol met gevangenen- pakketten uit Duitschland terug, omdat de autori teiten geweigerd hebben, die pakjes aan de Fransche gevangenen door te geven. Wat vrouwen en kinde ren in dagen van zorg, van karig-bespaarde centimes voor hun dierbaarste ter wereld in hoopvolle blijd schap tot een lieve Paaschverrassing hadden bijeen gegaard, dat smijt men als waardeloos gerei op de andere zijde van de grenzen neer. Daar kunnen ze dan beschimmelen al die kleine lekkernijen, een stukje kaas, een eindje worst, een broodje van versch wit meel, een paar sinaasappelen.... en de eerste voorjaarsbloemen uit het kleine tuintje, van de pot ten uit de dakgoot misschien! Waarom nu al die droefheid over duizenden benarde huishoudens? En waarom Juist op de Paaschdagen? De Duitsche auto riteiten beweren, dat het een „repressaille" is, omdat Frankrijk nog altijd geen regelmatige postverbinding voor de Duitsche gevangenen in de koloniën georga niseerd heeft. Ook wanneer dat juist is, dan nog blijft de vraag: hadden de Duitsche autoriteiten zich niet met minder wreede mdidelen recht kunnen verschaf fen? Hadden zij niet door een enkele bekendmaking de zending voor Fransche gevangenen kunnen tegen houden? Wanneer kapitein Gefken („wegens zijn despotisch optreden bjj de Kamerleden niet onbekend"; zie de „Nieuwe Amsterdammer" van Zaterdag IJ.) of andere kapiteins „zware en afmattende oefeningen doen houJ den" ,is het streng verboden zich te vermoeien. Wanneer men zich toch vermoeid heeft en daar door prikkelbsar is geworden, zoodat men dè orders niet behoorlijk heeft uitgevoerd, waardoor de kapitein een strafmarsch gelast „in voortdurend en regen en met de zwaarste bepakking", behoort men niet alleen niet „volkomen uitgeput" ie zijn (zie de „Nieuwe Amster dammer", als boven),, maar bovendien geen kou gevat te hebben. Wanneer de kazernen, kwartieren of kantines, On zindelijk, stoffig, slecht geventileerd en slecht verlicht zijn, behoort men daarin niet te vertoeven. Moet mön tóch daarin vertoeven, dan is het in elk geval Streng verboden besmetting op te doen. Doet men tóch besmetting op, dan is het verboden, die aan andoren over te brengen, op straffe van straf- wandelingen, waarbij men weer gevaar zou loopen ver moeid of verkouden te worden. Enz. Dr. KUYPER TE BOEDAPEST. Naar aanleiding van het bezoek van dr. Kuyper aan Boedapest, schrijft de Pester Lloyd: „Hot werk van barmhartigheid, waaraan zijn fa milieleden zich in Hongarije wijden, is een bewijs, dat de vriendschappelijke gevoelens, door dr. Kuyper jaren geleden in een boek over Hongarije geuit, nog steeds dezelfde zijn gebleven. Ook de reis naar Boe dapest bewijst dit. Het Hongaarsche volk heet den sympathieken Nederlandschen staatsman welkom. Het is een feit van groote beteekenis, dat de politi cus, die ondanks zijn hoogen leeftijd nog zooveel presteert, zijn vaderland in zulke moeilijke tijden voor eenigen tijd heeft kunnen verlaten. Hij doet dit in het bewustzijn, dat hij in de jaren van zijn werk zaamheid als minister-president van 1901—1905 niets verzuimd heeft om het vrije en fiere Holland krach tig te maken." Het blad Vilag wijdt een feuilleton aan dr. Kuyper. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1625 April: Geboren: 20 April, Dirk, z. v. Arie Leijen en Trijn tje Kindt Ondertrouwd: 21 April. Cornells Baker, 28 en Klaasje van den Berg, 23 j. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft een order uitgevaardigd, waaiin waarschuwingen wor- van meningitis (nek- den gegeven tegen de vers kramp). Daaronder ook deze: „Men vermijde vermoeidheid en wachtte zich voor kouvatten". „Do voorbeschikthedd voor het ondergaan van be smetting wordt verhoogd door het vertoeven in onzin delijke, stoffige, slecht-geventileerde of slecht-verliohte ruimten. Bijzondere zorg moet derhalve worden besteed aan de reinheid in kazernen, in kwartieren, kantines en dageifjke lokalen". Wij nemen de vrijheid, aldus de Tel., Z.Exc. met gepasten eerbied in overweging te geven, de volgende order in de verschillende kazernen te doen aanplakken: TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met Instituut te De Bilt op 26 April 1910. Hoogste barometerstand boven 775 Oost Duitsch land; laagste barometerstand 760.0 Bodo. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen, meest lichtbewolkt, droog weer, zelf de temperatuur. BROEK OP LANGENDIJK, 25 April. Uien (stek) f 6, rabarber f 6.70, muizen f 0.95, plan ters f 0.35 a 0.50. AANGESTELD. Mej. M. E. Speets te Anna Paulowna, is op Diploma Handelscursus alhier, aangesteld als leerling-klerk bij de H.IJ.S.S.M., standplaats Vlaardingen. Aanbevelend, L. VAN RIJSWIJK, Dezer dagen zal bii ons voorradig zijn: GETITELD; door NERMANN ftRNAU. Vertaald ffi®— De schrijver vangt zijn boek aan met de verklaring, dat hij is een goed vaderlands gezinde, in Pruisen geboren en getogen, chris en staatsburger, nooit gestraft en bij de autoriteiten van zijn goed aangeschreven en eindigt zijn boek met de verklaring Terwille van de millioenen, die in dezen grooten oorlog reeds gevallen zijn en misschien nog vallen zullen, terwille van de opsnbare rust en zekerheid van Europa, terwille van de onverbreekbare onge_ schreven eeuwige rechten der volkeron. mch ik r^htsgedmg die bestraffing en IK EISCH ZE JUIST OMDAT IK DUITSCHER BEN Evenals van „Ik beschuldig" zullen er van Juist omdat ik D^techer ben" duizenden exemplaren verkocht worden. Om teleurstelling te vermijden, gelieve men dadelijk te bestellen. Voor velen is het leven moeilijk; de strijd om het be staan zwaar. Daar zijn er, die aldóór op hunne zenuwen levenMet veel te druk heb ben hun lichamelijk kapi taal verteeren. Dat is niet onschuldig. Daar van kan een lijdend leven het gevolg zijn. Zorg daarom dat gij in tijas er bij zijL De Sanguinose is uw mid del; de Sanguinose, uit ge neeskrachtige kruiden ge trokken. Zij versterkt net bloed, vermeerdert de eetlust bevordert eene algemeene le- vensopgewektheid. Denkt er aanSanguinose I Bij alle Apothekers en voor name drogisten. Prijs per fl. f 1.50de zes f 8,—de twaalf f15.-. Wachl U voor namaak. VAN DAM Co., De Riemerstaat 2c/4. Den Haag. Gevraagd, met Meieen om te jagen met het melk ophalen, bij Jn. Doorn Lz. St. Maartensbrug. te koop, bij J. KOSSEN, timmer man, Barsingerhorn. Te koojs: Wordt gevraagd foed kunnende melken, woning isponibel, bij D. Marees, 't Zana. Te vervoegen bij J. Brak, 't Zand, Zijpe. Puik best, geperst in balen, bij J. K. Boontjes, Marktplaats, Schagen. Wordt gevraagdeen AdresBrommer, Middenweg 27, Watergraafsmeer. Gevraagdeen die goed kan melken, als bedrijf- boer, in een klein bedrijf. Brieven onder nummer 105 bureau dezer Courant te koop. bij P. Bakker, Groote Keeten, Dij 't Zand. Te koop voor billijken prijs. AdresR. Kei zer, Nieuwe weg, Nieuwe Niedorp. Direct gevraagdeen vertrouwd voor eenige maanden. Condities nader overeen te komen. Adres P. Kooijman, Wogmuin. Na 1 Mei te Schardam. Groofe keuze. Smaakvolle afwerking. Gevraagd, met 1 Mei: Rundvee Fokvereenigiug „Voor uitgang" Nieuwe Niedorp, fevraagd, loon f 15 per week plus ct. per sprong. Indiensttreding 8 Mei a.s. Te vervoegen bij D. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp. Te huur of te koop nabij de markt te Alkmaar, waar in vele jaren een zaak in klompen en borstelwerk is geweest; ook geschikt voor andere zaken Br. onder No, 202 boekh. H. Coster Zoon, Alkmaar. Te huur met tuin, nabij Schagen. Te be vragen bij A. J. Visser, Stations weg, Schagen. Te koopt Vader Max A, goedgekeurde stier. Moeder controle koe, opbrengst S2G9 K.G. melk met 3,59 vet 8.62 v. v. d. s., bij KL 8WAN jbz-lDirkshom. bij R. Keppel Px. Nieuweweg, Anna Paulowna. I oed kunnende melken, b|j Alb (aan Ks. Tweewegen Wiennger- waard. fcc K Êelieve deze te bevragen voor 1 (ei bij RUTGER KAAfc, gerwaard. Wierin- Gevraagd, wegens dienstplicht, terstond of met 1 Mei die goed kan melkenhuis dis ponibel, bij P. Sinnige. Julianadorp Gevraagd: gehuwd jmyfruwd, bij P. S. voor castreeren van abnormale Hengsten en navelbreuk is Gevraagd: een bekwaam voor geruimen tijd werk, bij P. Veuger Gs. St. Maartensvlotbrug. L

Schager Courant | 1916 | | pagina 5