J. STUURMAK, Haarwerker, Sierspelden en Achterspelden Verzekering-M". „West-Friesland", BDNDERDA6 27 APRIL 1916, 59ste Jaarq ana, Ne. 5787 Uitgever»TRAPMAN Co. Gemengd Nieuws. VERZEKERT Binnenlandsch Nieuws. Raad Oude Niedorp. Raad Nieuwe Niedorp. advMtentien voor het moderne kapsel. SG1A6ER AIiëicsg NiEiis- C1U1ANT. AöTBruntiE- LntinvMil uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, noflderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor- en ADVERTENTIEN in het eerst nitkomend nnnrmer geplsatst. SCBA6EN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f O 90 6 et (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek per post f 1.05. Losse nummers 5 et van 1 tot 5 regels fO.35, iedere regel meer VOEDINGSMIDDELEN IN OORLOGSTIJD. De stijging van den prijs der levensmiddelen, die de oorlog overal heeft veroorzaakt, heeft vervalsehing natuurlijk zeer in de hand gewerkt. Voor Duitse fa lend heeft professor Thoma, de directeur van het pharmaceutisch instituut der universiteit te Berlijn, belangwekkende onderzoekingen gedaan op dit punt Dit instituut had het op zich genomen, het oog te houden op de hoedanigheid der levensmiddelen voor een voorstad van Berlijn van 100.000 inwoners. Vervalschingen heeft men het meest gevonden bij melk. Twee honderd en negen monsters zijn onder zocht en daarvan waren 26,3 procent vervalscht. hoofdzakelijk met water. Het heeft niet aan voor stellen ontbroken om allerlei koolhydraten te ver vangen. Professor Thoma is van meening, dat men ook hierbij principieel alle uitvindingen van de hand moest wijzen. Bij de vetten is de vervalsehing het ergst. Boter heeft het instituut niet meer ter onder zoeking gekregen, maar reeds bij het uitbreken van den oorlog kon men constateeren, dat deze zich door een overvloedig watergehalte onderscheidde; zelfs margarine had achttien procent water. Een bijzonder erge vervalsehing noemde professor Thoma, dat een slaoliepreparaat uit aardnoten etherische olie van mosterdzaad bevatte. Het is bijna onverantwoorde lijk om dergelijke olie onder dezen naam in den han del te brengen. Een middel tot vervanging van bak boter onderscheidde zich daardoor, dat het ongeveer vier procent vet bevatte en verder niets was dan sa men opgekookte melk en stijfsel. Reeds de groothan delaars -elschten voor dit edele fabrikaat twee mark veertig per pond. Hoe voorzichtig men zijn moet met voorstellen om nieuwe bronnen van vet te vinden bewees de jongste proefneming van het instituut. Men had op de zoogenaamde vetboomen gewezen, waartoe ook de linden behooren. Men heeft in den botanischen tuin een linde aan dit onderzoek opge offerd, de bast en het levende hout geanaliseerd. Het hoogste vetgehalte dat men vond, was 1.6 procent. Dit beetje olie was wegens bijzondere eigenschappen nog niet eens voor menschelijk gebruik geschikt. Van de groote groep van eiwitlichamen, van vleesch en vleeschwaren, dus in het bijzonder, is niet te veel te zeggen. Het was meest de worst, die in den oor logstijd ontaardde en Thoma wilde er liever niet over spreken, wat zich al zoo beschaamd onder het om hulsel van de worst verborgen hield. IERLAND EN DE OORLOG. Het was een verrassend bericht, (zie nr. van Dins dag) dat een Duitsche hulpkruiser, met Sir Roger Casement aan boord, wapenen en schietvoorraad in Ierland had willen landen. De Engelsche admiraliteit zegt althans, dat het schip een Duitsche hulpkruiser was en indien werkelijk een Duitsche duikboot het Bchip bijstond, heeft het er allen schijn van. Trou wens, Casement zal die wapenen en munitie moei lijk ergens anders vandaan hebben kunnen halen dan uit Duitschland en dan is zijn expeditie natuur lijk met goedvinden en vermoedelijk met medewer king van de Duitsche regeering in zee gestoken- Zijn deze onderstellingen juist, dan kunnen wij niet anders zeggen als. dat de Duitsche regeering zich aangaande Ierland heeft misgerekend. Er zijn onder de Ieren ongetwijfeld mannen, die in de Brit ten nog altijd de grootste vijanden van hun land zien; die zich niet door de nationalistische leiders Redmond en de zijnen hebben laten belezen om Engeland* oorlog tot den hunnen te maken en zich zoo van Home Rule te verzekeren. De vereenigiyg Sinn Feiu is zich tegen de aanwerving van Ieren voor het Engelsche leger blijven verzetten. Van dat verzet hebben allerlei berichten In de Engelsche bladen getuigd. Er zijn Iersche kranten verboden. Er is huiszoeking gedaan'bij Sinn Feiers; men heeft bij hen wapenen in beslag genomen. En zoo meer. Uit dergelijke berichten viel bovendien af te leiden, dat er nog heel wat meer ls voorgevallen dan de cen sor openbaar gemaakt wilde hebben. Maar dat een opstand in Ierland voor den oorlog iets van beteekenis zou kunenn worden, kan iemand, die den loop der gebeurtenissen heeft gevolgd, toch moeilijk aannemen. De macht van de nationalisti sche leiders over het Iersche volk is daar te groot voor. Zelfs tijdens den Boerenoorlog, toen de sympa thie van de Ieren zooveel sterker en algemeener aan de zijde van Engelands vijanden was, toen de natio nalistische leiders openlijk Pro-Boer waren, en_ er geen Home Rule op het spel stond, vochten er niet temin tienduizenden Ieren tegen de Boeren. Maar het is ook mogelijk, dat de expeditie inder daad een onderneming van Sir Roger Casement en zijn vrienden in Ierland is; dat hij het er op waagde en de Duitsche regeering heeft gezegd: Ga uw gang, gij kunt in Duitschland wapenen en munitie koopen of krijgen; gij kunt hier een schip huren, we zullen u zelfs een duikboot als geleide geven; zie wat gij doet. Al was het een oproer van weinig beteekenis, het zou toch de Engelschen last bezorgen, hen dwin gen troepen voor Ierland af te zonderen, en oorlogs- schepèn om de bewaking van de Iersche kust te ver- scli6rp6Di Als nu de Engelsche regeering maar niet bij de Ieren de overtuiging kan wekken, dat de Duitschers een inval in Ierland in den zin heeft, en daarmee de werving, die niet vlot ging in Ierland, een flin- ken stoot geeft Dan zou Duitschland nog bedrogen uitkomen. Hoe het zij, de poging van Casement is jammerlijk mislukt en hem zelf wacht misschien de kogel. Hij heeft openlijk de zijde van 's lands vijanden gekozen en, naar het schijnt, Iersche krijgsgevangenen in Duitschland trachten over te halen tegen Engeland te gaan vechten. Genoeg om den voormaligen con- sul-generaal van Engeland de doodstraf te bezorgen/ Maai hij is in Noorwegen bijna het slachtoffer ge worden van een aanslag, die met medeweten, zoo niet door toedoen van den Engelschen gezant op zijn leven is gedaan. De Engelsche gezant is er om uit Christiania weggemoeten. Misschien dat dat Case ment nu het leven zal redden. Wie over hem rechten moet, staat nu zelf niet vrij tegenover hem. OOK EEN ANTWOORD. De Wayfarer in de Nation vertelt: Een EngelsCh soldaat, die in het hospitaal lag, had naast zich een horloge van een eigenaardigen, bui- tenlandschen vorm. De dokter vroeg: „Waar hebt u dat ohrloge vandaan?" „Een Duitscher heeft het me gegeven," was het antwoord. De dpkter vond dat vreemd en vroeg, hoe die vijand er toe was gekomen hem dat teeeken van waardeering te geven. „Hij moest wel," was het antwoord. SURROGAAT VOOR WOL. Volgens het Berner Tageblatt is het aan een Zwit ser te zamen met een buitenlandsch vakman geluk een stof te vinden die de dure wolsoorten volkomen kan vervangen. Na jarenlange pogingen is het deze twee personen gelukt op een bijzondere wijze plan- tenvezels zoo te prepareeren, dat zij alle eigenschap pen van wol verkrijgen en door toevoeging van na- tuurwol geschikt worden gemaakt om gesponnen te worden. Het spinsel kan zeer gemakkelijk geweven worden en op deze wijze kunnen stoffen worden ge produceerd, die in geen enkel opzicht onderdoen voor stoffen uit zuiver wol; bovendien zijn zij de helft goedkoopetr. In vaktijdschriften wordt deze uitvin ding van het allergrootste belang genoemd. EEN AVONTUURLIJKE REDDING. Een berichtgever van de Times te Suez vertelt een boeiend verhaal van den gedurfden raid met ge wapende auto's door de Engelschen in Maart om 'hun kameraden te redden van den hongerdood die hen dreigde in het krijgsgevangenenkamp der Se- noèssi, waarin zij zich sedert November bevonden. De ontdekking van de plaats waarheen de gevan genen Waren gebracht, was een der meest romanti sche gedeelten van deze onderneming in een volko men onbekenden streek. Nadat generaal Lukln Sol- lum op 14 Maart weder had bezet, vervolgden 10 ge- pantserden automobielen den vijand met succes en bij hun terugkeer naar Sollum vernam de hertog van Westminster, dat gedurende de jacht in de rui nen van Wir Waer (6 mijlen zuidelijk )een brief was opgepikt van kapitein Gwatkin Williams, gericht aan Noeri Bey, waarin hij zich beklaagde, dat de krijgs gevangenen van honger stierven en verzocht om ge neeskundige hulp. In dezen brief werd Blr Hakim als de plaats van gevangenschap aangeduid, Iedere gevangene en vluchteling werd ondervraagd, maar niemand wist iets van Bir Hakim, behalve 2 man nen, van wie een kudden had gehoed op die plaats een 30 jaar geleden. De hertog van Westminster vroeg verlof een reddingspoging te doen en oogen- blikkelijk werden de toebereidselen getroffen. Op 16 Maart te middernacht werden bij het oude Turksche fort op de klip boven Sollum 9 gepantserde Rolls- Royce automobielen verzameld, 6 reisautomoblelen met kanonnen, lichte automobielen met voorraden en ambulances, alles te zamen 42 voertuigen. Om 3 uur 's morgens op 17 Maart vertrok men. Na 95 mij len begon de troep zich ongerust te maken over het succes. De 2 Arabische gidsen waren het niet eens. De man, die Bir Hakim sedert zijn jeugd niet had weergezien, meende, dat men niet goed ging; de an dere wilde niet veel zeggen. De woestijn was nu zeer steenachtig, maar men ging vrij snel. Tusschen 110 en 115 mijlen maakte de vrees voor mislukking iedereen stil. Een mijl verder echter ga ven de Arabierei) teekenen en men kon door den vedlkijker een kleine hoogte zien. Na een halte zond de hertog om twee uur de gepantserde automobielen tot een aanval vooruit Zij renden tot binnen 200 ellen van het heuveltje. De gevangenen stonden als silhouetten tegen den hemel, volkomen roerloos en stil als standbeelden, verstomd van verbazing op de verschijning van hun redders, Ten slotte wierp een man een zak van zijn rug en juïchte zwakjes. De me nigte strompelde vooruit met het gebaar van uitge hongerde menschen en zwermden rondom de auto's De wachten werden overweldigd. De vreugde der ge vangenen was wanhopig en een hoop witte schelpen toonde aan, dat slakken hun voornaamste voedsel waren geweest Somtijds hadden zij geitenvleesch gehad, maar ter grootte van een gestroopte muis. Binnen 5 dagen zouden hun voorraden volkomen op zijn geweest. Redders en geredden bereikten Sollum den volgenden dag. De automobielen hadden 240 mij len afgelegd. IN HET BRANDENDE VERDUN. Dr. Froislande, de.Parijsche correspondent van het te Christiania verschijnende blad „Aftenpost", heeft een bezoek gebracht aan Verdun. De „Manchester Guardian" geeft eene vertaling van zijn relaas van dat bezoek, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wij staan nu in eene vesting op den top van een der heuvels om Verdun en zien neer op de branden de stad. Onder ons ligt bet Maasdal, overgoten met heerlijk zonlicht en voor de eerste maal in dit jaar gevoelt men de zftchte warmte van de lente in de lucht hier en daar ziet men reeds het eerste groen uitbotten in de groote vlakten, die neerglooien naar de oevers van de gezwollen Maas, wier gropne wate ren een, daar in het dal weggeslingerd smaragden halssnoer gelijken. Groote rookwolken onderbreken over een lengte van ongeveer twee kilometer, het halssnoer, waar Verdun aan beide zijden der rivier in brand staat. Er waait door het dal een zacht bries je, dat de rook naar het noorden drijft. Naast ons vertelt ons een officier, terwijl wij dek king zoeken achter de steenen muren der vesting, dat er de laatste twee of drie weken drie of vierhon derd bommen per dag op de stad gevallen zijn, maar dat er sedert een paar dagen brandbommen bij zijn. Waarschijnlijk hebben de Duitschers, omdat zij za gen dat zij de stad nooit zullen nemen, besloten haar, zoo mogelijk, te vernielen. Generaal X., die ons geleidde, voerde ons door de stad en hare omstreken. Wij bezochten ook een stel ling van afweerkanonnen tegen luchtvaartuigen. Vijf minuten voor wij daar gekomen waren, had de bat terij een Fokker naar de vijandelijke linies terugge dreven Het was de vierde die vanochtend geprobeerd heeft over onze linie te vliegen, iei de bevelvoerende officier, een jongmensch van even in de twintig. „Hoeveel projectielen heeft uw batterij al afge vuurd?" vroeg de generaal. „Environ cinq mille, mon général antwoordde het jonge mensch. Het was een betrekkelijk nieuwe stelling. Toen wij den generaal volgden op weg naar de auto's waarmede wij gekomen waren, gevoelden wij plotseling dat de lucht boven ons in trilling was ge raakt De meesten van het gezelschap kenden dat vreemde geluid ql. Een projectiel was onderweg, 't Ontplofte en een hagel van bommen viel niet ver van ons weg in de stad. Het waren brandbommen en wij zagen de vuurstrepen, die ze op hun baan volgdon. Een van die bommen viel op de veranda, van een alleenstaande kleine villa. Een groote vlam sloeg op en rukte de veranda van het gebouwtje af, stak vervolgens twee zwartroode armen uit, die het vil- Zoo juist ontvangen een groote collectie Laagziide D 50, - SCHAOEN ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkgevers legen Ziekte* en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf AGENT Ie Aartswoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk S5 D Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- srhorn N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, irkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon, Oud karspel C. Rempt, Ouaesluis K. Paarlberg, Scnagen Th. Paauw, Schagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorm. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Bartem, Julianadorp F. de Beurs. latje in de lucht leken te tillen te midden van een wolkje kronkelenden, schuimachtigen rook. Toen de inmiddels uit het dal opgestoken wind den rook wegjoeg, was er nog slechts de plaats te zien, waar het huisje had gestaan. Wij brachten het volgende half uur in een onder- grondsche schuilplaats door, waar wij wachtten tot dat de woede van het bombardement zou bekoeld zijn. Is Verdun vernield? Ja en neen. Verschillende wijken der stad zijn nog ongerept De burgerbevolking is natuurlijk reeds lang geleden vertrokken. Gedurende ons bezoek hebben wij slechts één enkelen eenzamen burger gezien, die verlof had gekregen om eenige kostbare boeken die hij achter gelaten had, te halen. „Le civil de Verdun", noemden de soldaten hem. Toen wij hem zagen, liep hij door de straten van de stad met wat boeken onder den arm. Toen ik drie maanden geleden de stad had bezocht had ik reeds kennis met hem gemaakt zoodat ik hem nu aansprak. Hij was uiterst kalm, als iedereen daar in de stad. Mijn huis is vernield, zeide hij, maar wat doet dat er toe, als den Barbaren den weg maar versperd wordt?. Het treurigste schouwspel boden de In de stad ach tergelaten diereu vermagerd en met een uitdruk king van verwarring in hun wezen. Een troep dieren snelde ons woest voorbij, als waren zij plotseling krankzinnig geworden. Een paar waren door de val lende steenen gewond geworden. Wij verzochten de soldaten ze dood te schieten. Zij hadden er reeds ve len gedood, zooals een officier ons vertelde. Vergadering van Woensdag 28 ApriL Voorzitter burgemeester Wonder. Na opening door den voorzitter, volgt lezing en goedkeuring der notulen. Mededeeling volgt, dat her haalde oproeping heeft plaats gehad van sollicitan ten voor de betrekking van onderwijzeres te Zijde wind. Thans hadden 5 sollicitanten zich aangemeld, Benoemd wordt als tijdelijk onderwijzeres te Zijde wind mej. Van Son, te Oudkarspel. De jongste kasopname bij den gemeente-ontvanger gaf conform de boeken, een kasgeld aan van 1 1759/ Ingekomen een schrijven van den Inspecteur van Posterijen en Telegrafie, naar aanleiding van een aan hem gezonden raadsbesluit, houdende'een adhae- sie-betuiging aan een verzoek van inwoners van den Leijer polder, 't Veld, Zijdewind, enz. om verbetering in de postbestelling aldaar. Gemeld wordt, dat, blij kens ingekomen missive bij den Inspecteur, van den Directeur-generaal, met ingang van primo Mei het hulppostkantoor van Oude Niedorp in verbinding zal worden gesteld met trein 689 AlkmaarNoordschar- woude. In verband daarmee nu zal de ochtendbestel ling 1 uur vroeger uitgaan. Voor invoering van een avondbestelling in de buitenwijken van Oude Nie dorp blijkt geen voldoende aanleiding te bestaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van de commissie tot wering van school verzuim te Zijdewind wordt mede voor kennisgeving aangenomen, evenals het verzoek van de Kon. Ned Automobielclub om de afronding van hoekgebou- wen, enz. Het ingekomen verslag van de Gezondheidscommis sie te Hoorn wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is rekening en verantwoording der ge zondheidscommissie van Hoorn. Het bekende verzoek van de gemeente Nieuw Leusden om adhaesie inzake een adres over onder wijzers wordt voor kennisgeving ter zijde gelegd. De gezondheidscommissie van Hoorn vestigt er in een schrijven de aandacht op dat zoo nu en dan in haar gebied woningen worden gebouwd, waarbij niet de noodige voorschriften in acht genomen worden, Nu is niet het doel, daarover met een verwijt aan te komen, maar alleen door toezicht van deskundigen kan men voorkomen dat de timmerlieden ontduiking plegen. En ontduiken de timmerlieden de bepalingen dan is het belang van goede volkshuisvesting daar geenszins mee gediend. Gevraagd wordt of er toe zicht door een deskundige wordt uitgeoefend en of het gemeentebestuur geneigd is om kennis te geven van het verleenen van bouwvergunningen, opdat de gezondheidscommissie zelf een kijkje kan nemen. Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen te berich ten, dat de commissie op eigen kosten met genoegen komen kan om zich op de hoogte te stellen bij te stichten gebouwen. Dat zal ons heel aangéna&m zijn. Voorts zou geantwoord kunnen worden, dat in de laatste twee jaar jreen opzichter hier voor Bouw en Woningverordening bestaat Wordt goedgevonden aldus te berichten. Ingekomen schrijven van de Commissie van Be heer der gemeenschappelijke gasfabriek voor Win kel en Nieuwe Niedorp. Daarin wordt aangedrongen op uitslag aangaande aansluiting van Zijdewind en 't Veld bij het buizennet. Daar enkele werken van bijbouw moeten worden ondernomen, o. a. het maken van een nieuwe oven, acht de commissie het wen- schelijk, in kennis te komen met de eischen, die door uitbreiding van het buizennet aan de fabriek moe ten worden gesteld. Oude Niedorp kan zonder be zwaar als derde in de gemeenschap worden opgeno men. Met den noodigen spoed ondernomen, kon de aansluiting dan komenden herfst klaar zijn. Voorzitter zegt, dat de Kennemer Electriciteits Maatschappij er tusschen is gekomen en er is nog geen verzoek ingekomen om aansluiting voor Zijde wind. We zijn dus, hoewel het jammer is, wel ge noodzaakt om aan Winkel en Nieuwe Niedorp te berichten, dat we van hun aanbod geen gebruik kun nen maken. Wordt goedgevonden in dien geest te berichten. Komt ter tafel een schrijven van de Kennemer Electriciteits Maatschappij in verband met een mon deling onderhoud en is zij bereid geheel kosteloos een project uit te werken voor de electrificatie dezer gemeente Electrische straatverlichting wordt ge noemd goedkooper dan gas voor dat doel. Als men Zijdewind electrisch zou willen behandelen, zou de Kennemer dat gaarne vernemen. B. en W. meenen, niet anders te kunnen berichten dan dat we de electrificatie niet voor gemeentelijke rekening kunnen nemen. Dan is er gelegenheid het voor eigen risico te doen. Goedgevonden aldus te berichten. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgevon den tot een bedrag van f 442,695. Mede besluit tot f 115 uitgaaf uit den post onvoor ziene uitgaven. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op f 82.50 k f 1.50 per hond per jaar. Het verslag toestand-gemeente is ingekomen en zal bij de leden circuleeren. Rondvraag nihil. De Raad gaat in comité voor het kohier Hoofdelijken omslag. Vergadering 26 April 1916. Allen present. Voorzitter Burgemeester Koopman, en opent met welkom aan de raadsleden en verdere aanwezigen, zijnde de heer B. Sieswerda als weesmeester, benevens de heeren J. de Vries, K. Blokker en J. Goet, armvoogden, en S. Prins, boekhouder armvoogdij. Lezing notulen wordt uitgesteld. Ingekomen is een schrijven van het bestuur der Ambachtsschool te Hoorn, met verzoek om voor een leerling dier school in deze gemeente woonachtig, de som bij te dragen van f 39,56. Voorzitter stelt de vraag, of men het op den weg der gemeente acht te liggen om dit geheele bedrag uit te betalen. Aan de school te Alkmaar betaalde de gemeente steeds f 10.per leerling. Algemeen is men van gevoelen, dat ook ln dit geval een bijdrage van 10.— in die kosten van ge meentewege moet worden verleend. Aldus wordt be sloten: De heer M. F. Visser, te Amsterdam, verzocht ten behoeve eener door hem te maken studie een paar oude kaarten van de gemeente in bruikleen te mo gen ontvangen. Wordt toegestaan voor den tijd van uiterlijk een half jaar. Een volgend schrijven vermeldt de namen van den voorzitter en de leden eener commissie voor het Noordelijk gedeelte van Noord-Holland, welke com missie van advies moet dienen in geval in eenige gemeente onder haar ressort moeilijkheden in zake de melkvoorziening mochten voorkomen. De Gascommissie stelt voor met ingang van 1 Mei a.s. den gasprijs te verhoogen met 2 cent per kub, M. Voorzitter licht toe dat de enorme stijging der kolenprijzen deze verhooging noodzakelijk maakt. Met algemeene stemmen wordt er toe besloten. De gascommissie heeft weder een afschrift ingezonden van het rapport van den accountant van het advies bureau van den Ned. Bond van Gemèente-ambtena- ren, aan wien was opgedragen, de rekening der gas fabriek over 1915 te onderzoeken: De balans per 31 December 1915 is in overeenstemming bevonden met de boeken en geeft aan dat de tegoedkomende uit- keering aan de gemeente Winkel f 3239,99 en aan de gemeente Nieuwe Niedorp f 4168,705 bedraagt Bij de controle is gebleken, dat de administratie geheel in orde is, de boeken en verdere bescheiden door den directeur zorgvuldig zijn bijgehouden en de bezittin gen en schulden op de balans naar waarheid zijn vermeld. De commissie deelt voorts mee, dat de re kening later door haar is gewijzigd, omdat onder de gewone exploitatiekosten uitljreidingskosten waren opgenomen. Deze uitbreidingskoster bedragen voor Winkel f 303,725 en voor Nieuwe Niedorp f 303,725. De winstuitkeeringen aan de gemeente verhoogen daardoor en worden voor Winkel f 3499,67 en voor Nieuwe Niedorp f 4516,475. Voor kennisgeving aan genomen. De directeur der gasfabriek rapporteert omtrent het in de vorige vergadering ingekomen verzoek van de inwoners van Moerbeek, om te willen on derzoeken of het mogelijk zou zijn, de Moerbeekers aan de gasfabriek aan te sluiten, dat, ingeval de leiding voor de Moerbeek wordt aangesloten op de hoofdleiding van Nieuwe Niedorp, de totale kosten plm. f 13.000 zullen bedragen. Om rente en aflossing te kunnen betalen, zou per aansluiting 3450 kub. M. gas verbruikt moeten worden. Wordt de leiding aan gesloten aan de hoofdbuis te Winkel, dan is het kostenbedrag plm. f 7700 en zou het gasverbruik 1540 kub. M. per aansluiting moeten bedragen. Waar het gemiddeld gasverbruik over 1915 aan de gemeen schappelijke gasfabriek 387 kub. M. per aansluiting bedroeg, moet het bovengenoemde minimum-ver bruik veel te hoog geacht worden en za! van een redelijke vergoeding van de te maken kosten geen sprake kunnen zijn. De Raad besluit dit rapport ter kennis van adressanten te brengen. De rekening van de gezondheidscommissie te

Schager Courant | 1916 | | pagina 1