De Oorlog. De opstand in Ierland. H.M. de Koningin naar Anna Paulowna Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. sche vaart weer geopend. Dit is geschiedt, wijl de afslyiting een groot ongerief was voor het vervoer van zand uit de zandmennerij te Hargen en voor het aanbrengen van materialen voor de herstel- lingswc ken aan de Hondsbossche zeewering. EEN GESTOORDE BRUILOFT. 't Was bruiloft op 't Zand, nog wal een dub bele in Ruis' zijn lokaliteit. Dat is niets bijzon ders, om dezen tijd, zal men zeggen. Maar op deze partij gebeurde toch wel iets héél bijzonders. Het was de „clou" van het feest. De gasten deden zooals goeden bruiloftsgasten betaamt de tafel alle eer aan, toen plots een dienaar van den Heiligen Hermandad verscheen, enbeslag legde op het brood. Wat was het geval? De bakker die voor deze bruiloft het brood moest leveren, had zeker gemeend dat hij op een bruiloft toch den gasten wel iets beters mocht ^voorzetten dan buin brood en bruin brood toe. En 'hij had zich beijverd om het smakelijkste witte brood te leveren dat hij maar kon bakken. En onge twijfeld oogstte hij de dankbaarheid van"*allen in. Maarminister Posthuma heeft gezegd, dat 't niet mag, de politie had er den neus van gekregen (wat geen wonder is in deze bruinbrood-periode), en allen werden op heeterdaad betrapt. Wij vernemen, dat den bakker gelast werd al het witbrood onmiddellijk te verwijderen, en dat de bakkers van 't Zand allen nog aan den arbeid togen om smakelijke bruinbroodkadetjes te bakken, op dat de bruiloftsgasten althans met vollen moed het feest ten einde konden brengen. Aan den goeden geest heeft het geval ongetwijfeld geen afbreuk gedaan. Maar voor den goedhartigen bakker kan het geval toch nog wel een staartje hebben. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Jonker, te Noordscharwoude, benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Dintel- oord, en tot hoofd der school te Zoutkamp, heeft voor de eerste benoeming bedankt en de laatste aangenomen. ZUIDSCHARWOUDE. De Christelijke Boerenleenbank aan den Langen- dijk, heeft besloten van de in 1915 gemaakte winst f 100 af te zonderen voor de Kerk, f 100 voor de R. K. School, f 50 voor het Parochiaal Armbestuur en f 50 voor de St. Vincentiusvereeniging. ZUIDSCHARWOUDE. De pogingen orh de 2 te Zuidscharwoude geves tigde Poeren leen ban ken ineen te smelten kunnen thans vrijwel als mislukt worden beschouwd. Van de zijde van Bank II werd niet die toehaderings- gezindheid getoond, dat men tot samensmelting zou kunnen komen. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag jl. was het 35 jaar geleden, dat de ar beider Jb. Smit werkzaam kwam op de Conserven- fabriek alhier, toen eigendom van den heer C. Brinkman, doch reeds voor ongeveer 25 jaar aan den heer P. Verburg. Aan enkele leden van het personeel is het te dan ken, dat dit feit "aan de vergetelheid is ontrukt Deze hebben er hun werk van gemaakt om den ouden man op dezen dag een verrassing aan te bie den. Door een bijdrage van den oud-eigenaar, den heer Brinkman, den tegenwoordigen eigenaar, den heer Verburg, en van de leden van het personeel, waren ze in staat hem een aandenken te geven in den vorm van een kleerenkast, terwijl het overblij vende bedrag, groot f 22.50, hem in contanten werd ter hand gesteld. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot, de heer K. Andringa, leerling op de kweekschool voor Christelijk onderwijzer te Leeuwarden, heeft Vrijdag met goed gevolg zijn examen voor onderwijzer afgelefd. Tevens kunnen we meedeelen dat hij ook reeds is benoemd aan de Christelijke school te Noordschar woude. HOOGWOUD. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. R. van der Veen, is geslaagd voor onderwijzeres. WIERINGEN. Naar wij vernemen, bestaat bij de winkeliers te Hippolytushoef het voornemen om, met het oog op de duurte van het acetyleengas, een vervroegde win keisluiting in te voeren, en wel des avonds om 9 uu nieuwe tiid. WIERINGEN. Heden werden aan de haven te Den Haukes, door C. J. Metselaar de eerste ansjovis aangebracht. Uit Alkmaar. Het nieuwe postkantoor aan de Koorstraat is in gebruik genomen, doch het tele graafkantoor blijft hoewel het nieuwe gebouw eveneens voor dezen tak van dienst bestemd is voorlöopig nog in het oude Waaggebouw gevestigd. Als de telegraafdienst eenmaal in het nieuwe ge bouw onder dak is gebracht, «al in het Waagge bouw, dat aan de Kaasmarkt grenst, ten gerieve van den handel een bij-telegraafkantoor gevestigd blijven. EIRJISHCRN. In twee vergaderingen, gehouden door belangheb benden bierbij, is besloten tot de oprichting van een Burgerlijk Maatschap, de zuivelfabriek Dirkshorn. Tot bestuursleden van deze nieuwe vereeniging werden gekozen de heeren J. Burger, C. Francis, G. Schoorl, P. Blankendaal, J. Limmen, R. Vader en J. Brommer. De heer P. Berkouwer bedankte. Als voorzitter-markter zal optreden de heer C. Francis, als secretaris de heer G. Schoorl. Voor de betrekking van administrateur zal een oproeping plaats hebben. DIRKSHORN. Door de ijverige bemoeiingen van het gemeente bestuur is er voor onze omgeving een zeer gunstige wijziging in de spoordienstregeling toegestaan. Stopten tot nu toe in beide richtingen dagelijks slechts twee treinen aan de halte Schagerwaard, volgens de nieuwe officieele reisgids stoppen thans dagelijks in de richting Den Helder drie treinen, nl, van 3,4,50 en 10,42 en in de richting Alkmaar vier, nl. voorm. 6.36, 10.15, nam. 2,29 en 5,05. Bovendien Donderdags voorm. 6,20 en 7,48, rich ting Schagen, markttrein, en Maandags voorm. 5,31 richting Alkmaar. WIERINGEN. Vergadering van Zeegraskoopers in het café Scheltus, op Zondagmiddag jl. Aanwezig 13 per sonen. Namens het voorloopig bestuurscomité tot stich ting eener Zeegrasafslag, opent de voorzitter, de heer P. Kaan, de bijeenkomst, waarna door den voorloopigen secretaris, de heer T. Takes, mede- deeling wordt gedaan, wat in de laatste bestuurs vergadering besloten is aan de thans aanwezigen voor te stellen. En wel: De thans vergaderde koopers besluiten tot het koopen van zeegras aan de afslagen waarvoor dage lijks gelegenheid zal zijn en wel van 89 uur voorm te Haukes, 34 uur nam. te Hippolytushoef en van 89 uur voorm. te Den Oever. Het zeegras wordt gekocht volgens een door ver- kooper in te leveren monster van minstens 3 K.G. Eventueele verschillen over de kwaliteit worden door eene commissie van arbitrage beslist, deze bestaat uit 4 personen, 2 koopers en 2 drogers, welke desverlangd een vijfde persoon kunnen aan wijzen, zoo niet tot overeenstemming kan worden gekomen. Koopen aan den afslag is niet verplichtend, er mag ook buiten de afslag gekocht worden. Te Hip polytushoef zal de oude veldwachterswoning voor afslaggebouw gevraagd worden. De onkosten wor den door de koopers gedragen. De afslag neemi eene aanvang op 1 Juni a.s. Hierover wordt sterk gediscussieerd en als be zwaar genoemd, het vrij laten om te koopen bui ten de afslag en de gelijke tijd van afslag aan de afslagen aan De Haukes en Den Oever. Door het bestuur wordt geantwoord, dat al werd verplich tend gesteld, het koopen aan den afslag, dit toch wel te ontduiken was. De afslag moet vrij zijn en zich zelf opwerken, terwijl de goede drogers zeker wel aan de afslag zullen komen, waar verschil tus- schen goede en slechte kwaliteit gezet kan worden. Hierna wordt door den voorzitter het reglement voorgelezen en de uren voor afslag na bespreking gesteld: Haukes voorm. 8—9, Hippolytushoef voorm. 10—11, en Den Oever nam. 3—4. Een kooper mag volgens reglement geen zeegras koopen meer dan een half uur stapvoets rijdend verwijderd van zijn pakhuis. De kosten van afslag worden bepaald op 2 pet., met een maximum van 6 ct. per 100 K.G., door den kooper te betalen. Bij aanbieding van geperste balen bedragen de afslag- kosten ook 2 pet., maximum 6 cent per 100 K.G., welke door den verkooper moeten worden betaald Een voorstel om door de keuringscommissie af gekeurd zeegras niet onderhands te koopen, wordt niet aangenomen. Dit zal volgens de aanwezigen toch niet veel voorkomen, daar niemand op afge keurd zeegras gesteld zal zijn. Wordt nog ge-informeerd hoe het voorloopig be stuur zich de gang van zaken denkt, of zij nog al optimistisch gestemd is? Zou door afslag niet een toestand geschapen worden dat verschillende per- ceelen door koopers worden gepacht, zoo zij zich niet voldoende aan de afslag kunnen dekken? Dit wordt thans reeds gedaan en ontstaat daardoor een bijzondere toestand en worden de pachtprijzen voor de drogers nog meer opgedreven. Het bestuur geeft hierop geen definitief antwoord en wordt deze vraag in algemeene discussiën verwerkt. De heer C. Kaan deelt nog mede, dat wat de door hem gepachte peAeelen betreft, de wierdrogers daarop, geheel vrij zijn hun zeegras aan de afslag te bren- gen. Ook wordt nog gevraagd of het niet wenschelijk is, dat voor de zeegrasafslag een vaste vereeniging met een vast bestuur wordt gevormd, bij eventueele handelsverschillen en belangen kan men zich dan tot het bestuur wenden. Ook dit punt wordt besproken en is de meerder heid van meening dat de zeegrasafslag voldoende behartigd kan worden door de beide directeuren der Vischafslag en het Visschersfonds dit nader regelt. De belangen van de zeegrashandel staan buiten de afslag en behooren thuis bij eene middenstandsver- eeniging. De heer 7omerdijk dir. der Vischafslag, zegt een en ander nader met het bestuur van het Visschèrs- fonds te zullen bespreken en vaststellen. Rondvraag. Een voorstel om van het zeegras, gekocht door de ter vergadering aanwezigen zeegraskoopers buiten de afslag, ook 2 pet. kosten te heffen, wordt niet aangenomen. Wordt voorgesteld 4 arbiters te benoemen, en wel 2 uit de hier aanwezige koopers en 2 drogers. Wordt goedgevonden. En daarvoor worden gekozen de heeren T. Takes en J. Russél- man, welke hunne benoeming aannemen. Als plaats vervangers worden aangewezen de heeren P. Kaan en M. Minnes, welke ook hunne benoeming aan nemen. De kosten van arbitrage zullen bedragen voor elk geval per persoon f 1,50, behoudens even tueel bijkomende kosten. Wordt gevraagd of de oude veldwachterswoning door het bestuur van het Visschersfonds voor afslag zal worden gevraagd. De heer Zomerdijk verklaart zich bereid dit aan te vragen. Mocht geen vergunning tot gebruik van deze woning worden gegeven, dan stelt de heer P. Kaan voorloopig zijn pakhuis te Hippolytushoef beschikbaar. Op nadere informatie deelt de voorzitter nog mede dat zoo een partij zeegras door de commissie wordt afgekeurd, de kosten der arbitrage door den ver kooper worden betaald, welke echter niet tot leve ring van ander zeegras verplicht is, Wordt eene partij niet afgeekeurd, dan moet de kooper dit wel ontvangen en betaalt hij de kosten. Een voorstel om het voorloopig bestuur te hand haven en di pogingen te laten aanwenden om te komen tot oprichting van eene middenstandsver- eeniging, wordt door den voorzitter niet aangeno men en stelt deze voor, na sluiting der vergadering eene voorloopige commissie van 4 leden te benoe men. Wordt goedgevonden, en sluit de voorzitter hierna de bijeenkomst. Als voorloopig bestuur om te komen tot oprich ting van eene middenstandsvereeniging worden hierna gekozen de heeren C. Kaan, B. Kat, M. Min nes en T. Takes, welke allen hunne benoeming aannemen. SINT MAARTEN. Zondagavond gaf de „Meisjesclub" alhier eene openbare uitvoering in café Rust en Lust. Voor de matig bezette zaal werd opgevoerd het tooneelspel in 3 bedrijven getiteld „Een droom", ehtwelk door de kleinen heel goed werd gespC j. Eveneens het tooneelstukje in één bedrijf, getiteld „De wonder- kous", hetwelk heel goed voldeed en de lachlucht der opgekomenen deed loskomen. Iliernn volgde een gezellig bal. SINT MAARTEN. Wat of in den Valkoogerpolder is geschied of wat er gebeurd is, dat het rijk der visschen zoo echt gevaarlijk maakt, is niet bekend, maar men kan hier een massa doode visch zien drijven, waaronder palingen worden aangetroffen van respectabele grootte. Ook treft men ze aan die flauw aan het op pervlak spartelen en met de hand te bemachtigen zijn. Voor den visscher van dit gepachte water voor waar geen voordeeltje. BARSINGERHORN. De kindierzangschool van den heer J. de Groot heeft weer een openbare les gehouden ten huize van den heer Scheringa alhier, op Zondagavond j.I. Er was flink bezoek van belangstellenden: de kolfbaan was geheel bezet. Al sinds veel jaren bestaat hier die kinderzangschool uit schoolkinderen der hoogste klassen en ouderen die hierdoor een geschikten overgang vormen tot het' ge mengd zangkoor „Caecilia,", dat eveneens onder lei ding ,van den heer De Groot staat. Daarom is het wei jammer, .dat niet meer jongens zoo aankomen en door gaan er is, hier althans, behoefte aan mannenstemmen Bij gelegenheid van den Prinsessedag kwamen de klei ne zangers en zangeressen op, .versierd met een oranje sjerp, met een paar coupletten van het bekende Wil helmuslied, dat bij de aanwezigen al dadelijk instemming vond. Daarna kwam het eerste nummer van het pro gramma 4e kindercantate van A. H. Amory, getiteld ,,.In 't bosch", met pianobegeleiding, en op' een en kele plaats ook met begeleiding van viool door twee oud- Leerlingen, de jonge dames G. Spaans Cd. en Je. Sluis. Dat zulke zangstukken in hun rijke afwisseling, bij goede leiding door het kleine volk keurig mooi kunnen worden ten gehoore gebracht, is ook nu weer bij herhaling gebleken. Kinderzang is uit den aard der zaak altijd aantrekkelijk, en, wel beschouwd, zal ieder be oefenaar der zangkunst de uitvoering van eene kinder cantate, als bovengenoemde, waarlijk hoogschatten, om niette zeggen het hoogst. Doch elk wat wils. No. 2 van het programma was de uitvoering der Kinderoperette „De Prins van Sind" van A. H. L., aardig gecostumeerd. Dit zang spelletje in 4 bedrijven, trok natuurlijk wei het meest c(e aandacht van het publiek en werd door de jongens ,en meisjes verdienstelijk uitgevoerd. Kortomieder heeft genoten op den vooravond van den zomertijd en zal den heer De Groot in de eerste plaats daarvoor dankbaar zijn, met nog anderen, die aén het welslagen dezer zanguitvoering hebben geholpen; er is w.erk aan geweest. ZOOALS DE OUDEN ZONGEN E,en dreumes van 5 jaar oud, komt bij zijn buur meisje van een jaar jonger, spelen, en kondigt zijn Ijezoek aan met de woorden „Zi,e zoo, zusl vandaag kom ik maar voor een uurtje bi] je, maar morgen kom ik met permissie en overmor- gen op de pofl' (Historisch.) BAKSTEENINDUSTRIE. De toenemende moeilijkheden in deze industrie, m hoofdzaak het gevolg van de hooge kolen- en turt- prijzen, maken, dat een-verhooging van de steenpnjzen niet zai kunnen uitblijven. Op de eerste hoofdbestuursvergadering na de reor ganisatie van de Vereeniging waar afgevaardigden van de geheele Nederiandsche baksteenindustrie aanwezig waren, werd de noodzakelijkheid van een belangrijke verhoöging algemeen erkend. Ook de verhooging van de spcorvrachten met 10 pet waardoor een deel der fabrikanten wordt getroffen bij den aanvoer van brandstoffen en 'bij den afzet van het product, draagt niet gering bij tot vergrooting van de moeilijkheden. Geconstateerd werd, dat na het falen van de pogingen om tot verlaging van de productiekosten te komen, dat de eenige oplossing om een massa-stopzetten van fabrieken tegen te gaan is, het invoeren van een dus danige verhooging van de verkoopprijzen, dat het bedrijf op loonend peil wordt gebracht. Mofgen, Woensdag, zal H. M. de Koningin een bezoek aan den Anna Paulownapolder brengen om den toestand daar in oogenschouw te nemen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Sijtske, z. v. Martinus van .Zandbergen en Hermina Visser. ORELIO-JUBILEUM. Zaterdagavond had alhier in het Noord-H<# landsch Koffiehuis het aangekondigde vocaal- en instrumentaal concert plaats, ter viering van het 40-jarig jubileum van den gevierden Nederland- schen zanger Joh. M. Orelio. Ofschoon laat in het seizoen, was een vrij talrijk publiek opgekomen, dat ongetwijfeld een zeer aangenamen en genot vollen avond heeft doorgemaakt Zoodat wij wel mogen constateeren, dat de avond in alle opzich ten goed geslaagd is en waarin de commissie, wel ke dit concert heeft voorbereid, bestaande uit de heeren jhr. J. P. W. van Doorn, F. v. d. Kamp en S. Langenegger, eene voldoening mag vinden voor hare bemoeiingen. In muzikaal opzicht was de avond een succes. De jubilaris, de heer Orelio, is in zijne nummers met veel genoegen gehoord, Zijne nóg bestaande stemmiddelen en voordrachtsgaven, de onmisken bare muzikaliteit waarmede hij zijne liederen weergaf, hebben het een ieder duidelijk gemaakt, welk een mooi zanger de heer Orelio in zijn jon gere jaren moet zijn geweest. De heer Orelio oogstte nóg dankbare toejuichingen en wèlverdiend. Bij de opening van het programma had de heer Van Doorn medegedeeld, dat de viool-solist, de heer Zimmermann, door ernstige familieomstandighe den verhinderd was te komen, en dat voor hem in de plaats zou oj>treden de heer Van Rijnbergen, tweede le concertmeester van het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest. Welnu: de heer Van Rijn bergen heeft hoag kunstgenot geschonken.In zijn eerste nummer bleek reeds, wat hij presteerde, maar na de pauze heeft hij alle aanwezigen mee gesleept door zijn schitterende uitvoering van Mo- zart's Vioolconcert G dur, Dat was mooi! Het pu bliek dankte den heer Van Rijnbergen door enthou siast applaus. Maar deze hulde was ongetwijfeld niet minder bestemd voor den accompagnateur, den heer Marcel van Gooi, die den vioolsolist zóó keurig begeleidde en samen met hem het schoone resultaat bereikte. De zangvereeniging „Euphonia" bracht, onder de ambitieuze leiding van den heer Jac. Jansen, mede haar deel toe aan het varieerdende program ma. Hoewel de tijd van voorbereidnig voor de ver eeniging heel kort is geweest, 'heeft zij zich loffe lijk van hare taak gekweten en, bijv. met de uit voering van „Het Geuzenvendel", en het „Wilhel mus", veel succes ingeoogst. Mej., Gré Spaans, van Barsingerborn, die de zangnummers op den vleu gel begeleidde, verdient een apart pluimpje voor haar uitstekende diensten. In de pauze richtte de heer Van Doorn eenige woorden van hulde tot den jubilaris en vereerde hem met een prachtigen lauwerkrans. De heer Orelio dankte hiervoor, en bracht tevens zijn dank aan allen, die hem hunne medewerking verleenden voor dezen avond. Ook.ontving de heer Van Rijnbergen een krans als huldebetuiging na de prachtige uitvoering van Mozart's werk. k, VERNIELZUCHT. Zondagavord heeft een jongmensch, W. W., al hier, die in om gewonden toestand verkeerde tenge volge van te veel alcohol-gebruik, een paar ruiten vernield in het stationsgebouw, en daarna het groo- te spiegelruit vari de winkelétalage van den foto graaf, den heer R. J. Brügemann, op de Lagezijde, door een elleboogstoot, opzettelijk tot gruizelemen ten geslagen. De heer B., die den bengel achterna ging en om opheldering vroeg, werd bovendien nog terdege door hem mishandeld. Het geval is in politiebanden gesteld. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met, Instituut te "De Bildt op 2 Mei 1915. Hoogste barometerstand 764,4 te Skudesnaes, laagste barometerstand 750,4 te Haparanda. Verwachtirg: Matige N.O.- tot N.-wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 25—29 April werd aan de veiling aangevoerd 20 halve zak aardappelen, 28 zak plan- aangevoerd 20,5 zak aordappelen, 28 zak planters, halve baal uien en 3076 bos rabarber. Alkmaar, 29 April. Aangevoerd 8 paarden f 150 f 550; 103 koeien en-ossen f 100 k f 425; 248 nucht. kalveren f 12 f 26; 440 magare schapen f 30 k f 52; 129 lammeren f 10 f 18, 125 magere varken f 27 k f 56; 186 biggen f 15 f 28, 36 bokken en geiten f 10 k f 20; 23 kleine bokjes f 0.75 k f 1.50, boter per kop 70 80 cent. Hoorn, 29 April. Tarwe f 14.50 k f 15.50; gerst 'f 12 f 14; haver f 8.550 èi f 9; groene erwten f 26 h f 28; grauwe f 24 f 29; vale f 23 éi f 28, bruine boonen f 22 k f 30; 209 biggen f 19 k f 26; kipeieren f 5.50 k f 6; 1950 kop boter 77,5 k 82,5 cent per kop. Alkmaar, 1 Mei. Aangevoerd 3 koeien en ossen f 300 k i 400; 21 vette kalveren f 80 k f 135, per Kg. f 1,20 k f 1,50; 103 nucht. kalveren f 10 f 25; 5 magere schapen f 40 k t 45; 477 vette varkens 60 k 92 ct. per Ned. pond. Purmerend, 2 Mei 1916. 117 stapels kleine kaas f 62 k f 64; 1342 Kg. boter f 1.55 k f 1.60; 514 run deren, waaronder 176 vette en 18 stieren, vette ma tig f 0.95 k f 1.20 per Kg., gelde matig f 200 h f 340; melkkoeien matig f 230 k f 430; 27 vette kal veren f 1,10 k f 1,30 p. Kg., 633 nuchtere kalveren f 10 k f 30, stug; 230 vette varkens f 0,81 k f 0,91 per K.G., vlug; 121 magere varkens f 32 k f 54, vlug; 236 biggen f 17 f 26, vlug; 1737 schapen en lammeren, vette stug f 35 k f 50; lammeren f 10 k f 19, stug; kipeieren f 6.— f 6.40 p. 100; eend eieren f 6,15 p. 100. Noordscharwoude, 2 Mei. Rabarber f 3.50 k t 790 per 100 bos. Aanvoer 3450 bos. Een Engelsche strijdmacht kwam in-" September 1915 langs de Tigris in de richting van Bagdad te Koet-elAmara aan. Daar versperden de Turken hen den weg Maar otch gelukte het de Engelschen nog voort te rukken tot zij in een driedaagschen strijd verslagen weer op Koet-el-Amara moesten terug trekken. Daar hebben zij zich 143 dagen verdedigd tot thans het bericht k.wam dat dit leger zich aan de Turken heeft moeten overgeven. Het aantal manschappen bedraagt meer dan 13000. Er werden allerlei pogingen 'aangewend om deze Engelsche troepen uit de omsingeling der Turken te ontzet ten maa het heeft niet mogen baten. Ieder zal be eriiDen dat deze overgave voor het Engelsche pres tige een leelijke slag is. Dit is de tweede tegenslag reeds. De eerste was de mislukte tocht naar B&g. Het Engelsche optreden in Mesopotamië geeft niet veel blijk van overwogen activiteit Uit Russische zoowel als uit Duitsche berichten lezen we, dat ten zuiden van het Narotsjmeer de Russen de rest der loopgraven die zij bij hun offen sief op de Duitschers hadden veroverd, aan deze weer hebben moeten afstaan. De^ toestand is daar nu weer zoo, alsof er geen Russisch offensief had plaats gehad. Op het westelijk oorlogsevld is het elf oogen der tien, precies hetzelfde. Bij Verdun staat alles even eens stil. We bedoelen natuurlijk de groote gevech ten. De Duitschers maken geen verderen voortgang en de Franschen vallen hier en daar aan om hun positie wat te verbeteren. Alles wijst er op dat het de Duitschers niet zal gelukken Verdun te nemen. En wij gelooven niet te veel te zeggen als we bewe ren dat op het westelijk front weer een periode van rust zal intreden. Of de geallieerden moesten nu eens eindelijk met hun algeemenen aanval be ginnen. Maar dat zal tenminste voorloopig nog wel niet gebeuren. Zouden de Russen die te Marséille zijn gfeland, hieraan misschien moeten ehlpen? We weteh nog steeds niet hoe sterk die troepen zijn, maar het lijkt nog steeds meer te zijn bedoeld als een nationale beleefdheid. Griekenland heeft pertinent geweigerd om den spoorweg PatrasLarossa voor het vervoer den Servische troepen beschikbaar te stellen. Wat of dat nu zal geven???? De weigering van den Griek- schen minister-president was nogal positief. Alle spoorwegwerken en bruggen zou men laten sprin gen, als het vervoer der Servische troepen met dwang werd doorgezet Niet heel erg vriendelijk dunkt ons. Het heet dat prins George van Grieken land naar Berlijn zai gaan. AARDAPPELOOGST 1916 IN DUITlCHLAND. Naar de „tihein. Westf. Ztg.'' meuedeeii, moei de regeering van plan zijn. den geheelen Duitschen aard appeloogst 1916 in beslag te nemen, om hen daarna weder op de wijze der broodverzorging onder de be volking le verdeelen. JAPANSCHE TROEPEN NAAR EUROPA? Naar de „Tijd" verneemt verzocht in Japansche par lement de afgevaardigde Jamagu opheldering over het gerucht, dat graaf Okoema in Londen beloofd zou hebben, dat, bij wijze van demonstralie, eenige troe pen naar Frankrijk zouden worden gebracht. De vertegenwoordiger van de regeering antwoordde dat omtrent de loopende onderhandelingen met de Fransche en Engelsche regearingen thans geen ophel dering kon worden gegeven. Hierop zeide Jamagoe, dat het garde-regiment uit Tokio naar Nagasakiiis overgebracht, en hij vroeg, of dit soms in verband stond met de in omloop zijn de geruchten. De regeering weigerde hierop te ant woorden. De afgevaardigde Oyama viel daarop zeer heftig de politiek van Okoema "aan. Hij zei dat men Engeland niet meer moest toegeven waarop de regeeringsvertegen- woordiger antwoordde, aat men in Engeland niet den indruk wenschte te verwekken, alsof de toenadering tot Rusland tegen Engeland was gericht. Voor het overige heeft xie Japansche politiek alleen de nationale Ja pansche belangen op het oog. DE VERLIEZEN DER EUROPEESCHE KOOPVAARDIJVLOTEN. Uit New-York wordt aan de „Daily News" geseind: Volgens de door het ministerie van handel gepu bliceerde cijfers zijn ten gevolge van den oorlog lot 1 Maart jj. 2000 koopvaardijkschepen met een geza- menlijken inhoud van 4.000.000 ton van de zeeën ver dwenen. De grootste verliezen zijn die van Duitschland. welks vloot met 600 schepen verminderd is. Deze zijn gedeeltelijk in den grond geboord, genomen of geïnter neerd. Engeland verloor 5Ö0 schepén waarvan 225 door onderzeeërs getorpedeerd zijn. De andere Entente-mo- gendheden verloren 167, Oo^enrijk 80, Turkije 124, de gezamenlijke neutralen f36 schepen, waarvan 92 getorpedeerd en 94 op mijnen geloopen zijn. ZWITSERLAND EN DUITSCHLAND. Talloos vele malen hebben Duitsche vliegers de neu traliteit van Zwitserland geschonden. Zoo ook weer en kele dagen geleden. Maar nu schijnt de emmer te zullen overloopen. De verontwaardiging in Zwitserland is algemeen en zoowel Fransche als Duitsche bladen in Zwitserland, keuren in scherpe bewoordingen deze neutraliteitschending af. De Duitsche gezant heeft dade lijk zijn verontschuldigingen aangeboden. De Zwitsersche gezant is uit Berlijn naar huis ontboden, om eens over den toestand te spreken. Men is algemeen zeer be nieuwd. wat de Bondsraad zal doen. Men gelooft dat Duitschland alle vliegmanoeuvres op de Zwitsersche grens zal staken# De berichten uit Engeland wijzen er op, dat het aanstonds met het schrikbewind der Iersché rebellen fedaan zal zijn. Het optreden <*er Engelsche troepC* eeft spoedig aan den opstand "een eind gemaakt Ooggetuigen uit Dublin thans in Engeland aangeko men, vertellen het een en ander over'het gebeurde". Toen Maandag 1.1. de klok twaalf uur sloeg, de ro bellen, gehoor gevend aan dit vooruit afgesproken sein. heensnelden, om een schip te gaan leeghalen, dat met geweren geladen was. Ondertusschen kwam er een auto aanrijden, waaruit ammunitie werd rondgedeeld. Vrou wen in 'uniform marcheerden naast iederen man en droegen bandeliers vol patronen, waarvan zQ er aan de mannen uitreikten, naarmate het gevecht voort duurde. Het .eerste treffen had plaats met een afdeeüqg valerie, waarop de rebellen begonnen te vuren, zoodat zij een aantal paarden doodden en eenige cavaleristen en burgers verwondden. Bijna onmiddellijk bezetten de rebellen het postkan toor, waar zij" hun vlag heschen en de meeste beambten er met de punt van de bajonet en onder bedreiging met revolvers uitwierpen. Daar de rebellen op iederen sol daat of agent van politie tusschen de menigte schoten, en vaak misten, werd een aantal burgers gedood. Op het dak van het postkantoor hadden eenige schutters postgevat, die onophoudelijk op soldaten en agentes» vuurden. r De opstandelingen bestormden tegelijkertijd een aan tal openbare gebouwen, waaronder de gerechtshoven, het College voor Wetenschappen, twee spoorwegstations en twee dagbladbureaubenevens een "Santa! "huizen, uit welker vensters zij schoten. Zij hielden de treinen op de stations aan, braken de lijn op en verjoegen de spoorwegbeambten.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2