De Oorlog. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Staatsloterij. Marktberichten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. worden ge-ind. De voorzitter was tegen boete, daar bij vreeede, hierdoor leden te zullen verliezen. De heer H. Visser wilde een meer praktischen weg be wandelen en ln de eerstvolgende vergadering aan de aanwezige leden een kwartje presentiegeld uit- keeren. Hem werd er op gewezen dat de kas zulk eene uitgave niet zou toelaten. Het voorstel-Kossen, om boete te heffen, werd met 21 tegen 15 stemmen vóór verworpen, terwijl de heer Visser zijn voorstel introk. Met algemeene stemmen werden hierna als nieuwe leden aangenomen de heeren H. Bakker, A. Dekker, A. List en H. Weiland. Toen deelde de voor zitter mede, dat een schrijven was ingekomen van den leeraar aan den boekhoudingscursus, waarbij eene begrooting was gevoegd van den inspecteur van het M. O., omtrent de kosten van eene alhier op te richten Handelsschool. De begrooting bedroeg f 1225 en deze gelden zouden gevonden kunnen wor den door eene subsidie van de vereeniging, van het Rijk, van de provincie en van de gemeente, succes sievelijk groot f 50, f 490, f 122,50 en f 200, terwijl daaraan dan zouden worden toegevoegd dé school gelden ten bedrage van f 362,50. Hierover werd breed voerig gesproken. Ten slotte werd medegedeeld, dat eene aanvrage in dezen zin reeds in zee was. Bij de rondvraag wees de heer H. Visser er op, dat in eene vroegere vergadering was besloten geworden, des Zondags tot 12 uur te zullen verkoopen. In den wa- tersnoodtijd was hiervan door hem afgeweken, en nu nog verkocht hij den geheelen Zondag. Hij vroeg of het geoorloofd was. De voorzitter vond, dat we gens de bijzondere omstandigheden hiervan mocht worden afgeweken, doch nu alles weder geregeld was, meende hij, moest men er zich aan houden. De heer A. Schenk wenschte de bedoelde bepaling voor een jaar op te schorten. Besloten werd, op de volgende convocatie dit punt in bespreking te bren gen. De heer K. Schuijt vroeg, of de vereeniging wat zou kunnen doen, om de sluiting der herbergen op 11 uur 's avonds bepaald te krijgen. De voorzitter achtte, dat de Bond van Hotelhouders in dezen aan het werk moest gaan. Na debat werd met algmeene stemmen besloten een adres aan den Raad der ge meente te zullen richten met verzoek, de sluiting van de herbergen vanaf 1 Mei tot 1 October te wil len bepalen op 's avonds 11 uur. De heer A. Schenk wees er op, dat door de overstrooming vele leer lingen van de boekhoud.-cursus dezen niet hadden kunnen bezoeken en dat sommige nog buiten de gemeente woonden. Hij vroeg, of zij alsnog leden konden blijven en of geen restitutie van school geld kon worden verkregen. De voorzitter ant woordde, dat zij als tijdelijk uitwonend beschouwd bleven als leden, en dat aan de leerlingen de helft der betaalde schoolgelden zou worden teruggege ven. De heer J. Crum vroeg, of er leden waren, die iets op zijn werk als administrateur van het in casso-bureau hadden aan te merken. Toen niemand zich hiervoor opgaf, drukt spreker er zijn leedwe zen over uit, dat toch buiten de vergadering som mige leden dat wel bleken gedaan te hebben. Hij zette uiteen, hoe hij geheel volgens zijn reglement te werk was gegaan, wélke bijzondere moeiten aan zijn ambt verbonden waren en dat hij soms tegen werking in plaats van bijstand van de leden had ondervonden. Dit laatste was niet in het belang der zaak. Verschillende zaken wenschte hij anders. De voorzitter deelde mede, inzage gekregen te heb ben van de boeken van den heer Crum, en zeide, dat deze de zaak had gehandhaafd, juist zooals het moest, en bracht hem gaarne, ook namens het be stuur, dat over ingekomen klachten had beraad slaagd, doch ze alle ongegrond had bevonden, war me hulde voor zijn arbeid. Hierna sluiting. Sfrafbepaiina. Door den Opperbevelhebber is in verband met het zonder verlof vertrekken van vele militairen gedurende de beide Paaschdagen, het volgende bij legerorder bepaald geworden. Ie. Dat alle militairen, die zich Izonder verlof van hun standplaats hebben verwijderd met de Paasch dagen, bover. de reeds opgelegde straffen als poli tiekamer en provoost, een week moeten straf excer- ceeren. 2. Dat de gestraften indien de periodieke ver loven doorgaan, daarvan verstoken zullen zijn tot een door den Ópperbevelhebber nader te bepalen tijdstip. 3e. dat zij, die van 6—24 uur gemankeerd hebben een maan verstoken zijn van alle gunsten, alsop Zondag van 7—lO'/a verlof, avond-permissie, enz. Voor hen, die van 6—48 of langer gemankeerd hebben, is het 6 weken of 2 maanden. 4e. Dat van 'hen, die extra- of landbouwverlof genieten dit verlof geschorst wordt en dit verlof, aan hen die er voor m aanmerking zouden komen, niet mag worden verleend. Waarschijnlijk- zijn deze krasse maatregelen ge nomen om hen, die met Pinksteren een slippertje dachten te maken, tot andere gedachten te bren gen. Wij gelooven echter, dat het gros der ge straften zich daar niet zoo heel veel aan zal storen. Een soldaat is nu eenmaal een raar mensch, die vooral veel hecht aan de feestdagen. TRAGISCH. Men meldt ons uit Zwolle: De chef-bakker van de Broodfabriek werd Donderdagavond door de warm te bevangen. Onvoorzichtig genoeg, wierp men hem een emmer koud water oevr het hoofd. De man kwam bij, maar was krankzinnig geworden. Zes man konden hem ternauwernood overmeesteren en naar het Passantenhuis vervoeren. WINKEL. Door den militieraad zijn van de lichting 1917 vrijgesteld wegens broederdienst J. Kaashoek, J. Peetoom en G. Wit ANNA PAULOWNA. v Tot ambtenaar ter secretaris dezer gemeente is benoemd de heer T. J. Swart, te Hilversum. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreveö van 35 Mei 1916. Ondertrouwd: Adam Johannes de Wit, 23 j., vee houder te Beesel, L., en Catharina Anna Johanna Cornelia Groot, 23 j. alhier; Cornelis Glas, 26 j., vee houder te Callantsoog, en Jannetje Schrieken, 24 j., alhier. Overleden: Dirk Kaptein ,73 j., wedr. v. Antje Schagen, eerder wedr. v. Trijntje Blom. Engeland en Nederland. Reuter seint uit Londen de volgende officieele mededeeling: „De Nederlandsche pers bevatte on langs eenige zeer scherpe opmerkingen naar aan leiding van het optreden der Engelsche regeering, die door de huidige omstandigheden zich genood zaakt heeft gezien de voorziening van neutrale schepen met bunkerkolen te beperken. De maatregelen, die genomen zijn ter zake van het vervoer van een bepaald gedeelte van de la ding naar het Vereeniga Koninkrijk en de gealli eerden vinden hunnen grónd alleen in de nood zakelijkheid om wegens ae schaarschte van kolen en tonnenmaat de kolen voorraden zooveel mogelijk te sparen, speciaal in de afgelegen havens, waar gebunkerd wordt. Daar zuinighéid bij de verdee ling van Engelsche kolen hoogst noodig is, kan het niet anders dan redelijk genoemd worden, dat die industrieën in neutrale landen, die het meest ten bate van de gealliëerden strekken, het eerst in aanmerking komen en dat zuinigheid wordt be tracht tegenover dezulke, welke van minder nut zijn voor de geallieerden en dus minder aanspraak kunnen maken op Engelsche kolen. Er is alleen a^n zekere Nederlandsche stoom vaartlijnen te kennen gegeven, dat hun, in ruil voor hét afstaan van een zekere iaadruimte, levering van kolen verzekerd kon worden. Groot-Britannië wil zeer gaarne, voor zoover het mogelijk is, rekening houden met de speciale om standigheden van elke scheepvaartmaatschappij, teneinde tot een oplossing te komen, die bevredi gend is zoowel voor de Nederlandsche maatschap pijen als voor Groot-Britannië. Er worden onder handelingen gevoerd met verschillende stoomvaart lijnen en wij vertrouwen, dat Nederland zal begrij pen, dat Engeland er geenszins op uit is onrede lijke voorwaarden te stellen. Iedereen zal natuurlijk inzien, dat Groot-Britannië het onbetwistbaar recht heeft den verkoop van Engelsche kolen zoodanig te regelen als noodig geacht wordt. Zoolang er geen bepaald tekort was, werden gee nerlei voorwaarden ter zake van de voorziening met kolen gesteld en dit moest op zichzelf reeds §en voldoend bewijs zijn, dat de Engelsche reke ning houdt met de belangen der neutralen. Er is naar het schijnt volkomen ten onrechte verondersteld, dat Duitsche kolen die als bunker- kolen aan boord waren, beslist als contrabande in beslag'zouden worden genomen, maar hoewel zulk een inbeslagneming voor Hr.Ms. regeering volgens de wet mogelijk zou zijn in verband met de orders in council van Maart 1915, wordt erkend, dat een dergelijke handelwijze tot zekere hoogte een nieu wigheid zou zijn en de Nederlandsche scheepvaart en andere belanghebbenden kunnen verzekerd zijn, dat de Engelsche regeering gaarne bereid zal zijn om alle gevallen, waarin de uitoefening harer rech ten ten opzichte van Duitsche bunkerkolen onbil lijkheden zou veroorzaken, te overwegen. Anderzijds is de uitvoer van producten uit Ne derland naar de geallieerden herhaaldelijk verbo den. Onlangs bijv. werd vergunning geweigerd tot uitvoer uit rlederland van 35 ton beetwortelzaad, die door een Engelsche firma reeds lang betaald waren en in Nederland opgeslagen waren. Neder land heeft ook het verreweg grootste gedeelte van de landbouwproducten, die gewoonlijk naar Groot- Britannië werden uitgevoerd, naar een ander ka naal geleid. En juist degenen, die deze wijze van doen net krachtigst gesteund hebben, zijn de eer sten om te protesteeren, wanneer Groot-Britannië aan de levering van kolen aan Nederlandsche sche pen eenige voorwaarde verbindt. Eindelijk is de nota van Duitschland op de Ame rikaansche eischen inzake de duikbootenoorlog verschenen. Het is een heel lang stuk dat we niet geheel kunnen opnemen. Het voornaamste volgt hieronder. Na een inleiding zegt de Duitsche re geering: Onder deze omstandigheden zal het begrijpelijk worden, dat een beroep op het volkenrecht en ae fevoelens van humaniteit bij het Duitsche volk niet ien vollen weerklank vinden kan, waarvan een dergelijk appèl hier onder andere omstandigheden steeds zeker zou zijn. Als de Duitsche regeering niettemin besluit de uiterste concessie te doen, dan is voor haar in de eerste plaats beslissend de meer dan honderd jaar oude vriendschap tusschen beide groote volkeren en in de tweede plaats de fedachte aan het droeve lot, waarmede de uitbrei- ing en verlenging van dezen afschiiwelijken oor log de geheele geciviliseerde menschheid bedreigt. Het bewustzijn onzer kracht heeft de Duitsche regeering tweemaal in den loop der laatste maan den veroorloofd haar bereidwilligheid tot een vrede, waardoor Duitschlands belangen verzekerd worden, openlijk en voor de geheele wereld te betuigen. Zij heeft daardoor te kennen gegeven, dat hetnietaan haar ligt, wanneer den volkeren van Europa de vrede nog langer onthouden blijft. Met des te meer recht mag de Duitsche regeering het uitspreken, dat het voor de menschheiaen de geschiedenis niet te verantwoorden zou zijn, om na 21 maanden van oorlog de over den duikboot-oorlog ontstane mee- ningsverschillen een wending te laten nemen, waar door de vrede tusschen het Duitsche en het Ame- rikaansche volk ernstig bedreigd zou worden. Zulk een ontwikkeliiig der dingen wil de Duitsche regee ring, voor zoover het kan haar ligt, voorkomen en te gelijker tijd wil zij het laatste er toe bijdragen, om, zoolang als de oorlog nog duurt, de beperking van de oorlogvoering tot de strijdkrachten, die er aan deelnemen, mogelijk te maken, een doel, dat de vrijheid der zee insluit en waarin zich de Duit sche regeering met de regeering der Vereenigde Staten ook thans nog één gelooft Uitgaande van dezen gedachtengang, heeft de Duitsche regeering aan de Vereenigde Staten mede- fedeeld, dat aan de Duitsche zeestrijdmacht het evel gegeven is ter naleving van de algemeene grondslagen van het volkenrecht betreffende het aanhouden, onderzoeken en vernietigen van han delsvaartuigen. Ook binnen het oorlogsgebied ter zee, koopvaardijschepen niet zonder waarschuwing en zonder dat gelegenheid gegeven is om de men- schenlevens te redden, tot zinken te brengen, tenzij die schepen pogen te vluchten of weerstand bieden, In den strijd om zijn bestaan, die Duitschland gedwongen is te voeren, kunnen de neutralen ech ter niet eischen, dat het met het oog op hunne be langen zich beperkingen zou opleggen bij het ge bruik van een krachtig wapen, zoolang het den tegenstanders van Duitschland vergund Dlijft hun nerzijds naar verkiezing middelen in toepassing te brengen, die*met het volkenrecht 1A1 strijd zijn. Deze wensch zou met het wezen der neutraliteit onvereenigbaar zijn. De Duitsche regeering is overtuigd, dat de re geering der Vereenigde Staten zulk een verlangen niet koestert; zij leidt dit af uit de herhaalde ver klaringen van de Amerikaansche regeering, dat zij tegenover alle oorlogvoerenden besloten is de ge schonden vrijheid der zeeën te herstellen. De Duitsche regeering gaat dus uit van de ver wachting, dat de nieuwe bevelen aan de onderzee strijdmacht ook in de oogen der Vereenigde Staten iedere hinderpaal voor de verwezenlijking der in de nota van 25 Juli 1915 aangeboden samenwerking voor het nog tijdens den oorlog tot stand te bren gen herstel van de vrijheid ter zee uit den weg geruimd heeft, en zij twijfelt er niet aan, dat de regeering der Vereenigde Staten thans ook bij de regeering van Groot-Britannië met allen nadruk zal aandringen op spoedige naleving van de volken rechtelijke bepalingen, die vóór den oorlog alge- me.en erkend waren en meer in het bijzonder in de nota's der Amerikaansche regeering aan de Engelsche regeering van 29 Dec. 1914 en 5 Novem ber 1915 zijn neergelegd en deze eischen ook zal weten door te zetten. Indien de stappen van de Vereenigde Staten niet tot een succes zouden leiden om de wetten der menschelijkheid door alle oor logvoerende natiën volkomen te doen eerbiedigen, dan zou de Duitsche regeering tegenover een nieu wen toestand staan, waarin zij zich haar volkomen vrijheid van beslissing moet voorbehouden. ,1 rekking van Donderdag 4 M«t. 4e Klasse 4e Lijst. No. 17234 f 1000. No. 1551 15293 16a870 elk f 100. Prijzen van f 65. 732 780 872 .1246 1433 1588 1656 1733 1889 2266 3214 3612 4276 4441 4510 1527 4537 4840 4922 5001 5442 5579 5601 5641 6035 6050 6122 6247 6348 6786 6944 3178 7753 7854 7903 8198 8391 8417 8442 8451 8706 9343 9517 9871 10242 11047 11147 11425 11834 11908 11965 12178 12403 12435 12515 12664 13382 13414 14302 144521 14929 15066 15295 15484 15717 J5759 15828 15921 16175 16454 16554 —626 -636 --658 -661 16865 17242 17404 17986 18112 18323 18785 18791, 18879 18907 19285 19354 19423 19661 19751 20049 20457 20487 20629 20665 20836 4è klasse 3e lijst 12022 m. z. 12055. 20715 m .z. 20735. De oorlog brengt nog maar steeds geen groot of beslissend nieuws. Het verschijnsel van de laatste dagen, nl, terreinverlies bij Verdun van de Duit schers aan de Franschen blijft zich voordoen. Dat wordt zelfs in Duitsche berichten erkend. Voorna melijk geschiedt dit op de noordwestelijke helling van den Mort Homme. De Duitschers hebben po gingen aangewend om het verloren terrein te her winnen, maar dat is niet gelukt. Verder lezen we over niet veel andere actie dan op het Engelsche front, waar de Duitschers krachtig aanvielen, tot dusver met niet veel succes. Van beteekenis wordt nu de aanvoer van Russi sche troepen in Frankrijk. Het vijfde contingent Russen is nu reeds in Marseille geland. Deze troe pen schijnen nu toch inderdaad een contingent van beteekenis te zullen worden, die hun invloed op het westelijk front zullen doen gelden. Verschillende Ierscbe opstandelingen rifn rwj» veroordeeld, een viertal der leiders rijn dood&e schoten. Van 25 mannen die ter dood waren vreoor- deeid is de straf veranderd in 10 jaar hechtenis. Verdere gedingen duren nog voort. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bilt op 6 Mei 1916. Hoogste barometerstand 764,1 te Haparanda; laag ste barometerstand 745,9 te Den Helder. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit z. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, kans op regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Noordscharwoude, 4 MeL Khabarber [5 a 10.70 per 100 boa. Aanvoer 5725 bos. I Van Ewljckslnis, 3 Mei. Aangevoerd aan den V'isehafslag op Woensdag 3 MJei160 pond bot, f 0.16 a O.I61/1 per pond, 19 pond schol f O.lOy» per pond, £0 pond puitaal f 0.05y» per pond. Alkmaar, 5 MeL 7 Paarden f 300 a 400, 82 koeien f 100 a 470, 714 schapen 30 a 56, 203 nuchtere kalveren f 10 a 22, 166 ïnagere varkens f 28 a 57 311 biggen f 16 a 28, kipeieren 6 a 6y» ct., boter 65 a 77i/j ct. per K.G.t 1183 lammeren f 16 a 23. Alkmaar, 5 Mei. Fabriekskaas. Kleins f 63; kleine boerenkaas f 63; commissie boerenkaas f 62; middel bare boerenkaas f 61. Aangevoerd 430 stapels, we gende 255,000 kilogram. Kaashandel (kleine) redelijk. Alkmaar, 5 Mei. Graanmarkt. Aangevoerd 519 heet. Tarwe f 14 f 15; gerst chev. f 13.50;haver f 8 f 8.75; paardeboonen f 22; bruine boonen f 16 k f 30; citroenboonen 30 k f 33; witte boonen f 28 k f 33; groene erwten f 26 k f 30. zorgen, dit jaar het grootst mogelijke deel van den jast onmiddellijk op zich nemen om zijne uitrusting t6Er°wt^geen sleehter nieuws voor den Duitsehen generalen staf te bedenken zijn, dan wanneer de overgroote meerderheid in het Huis en in het land het onder de wapenen roepen van alle mannen van Fmreland zou goedkeuren. (Bijval.) Het ontwerp is met 328 tegen 36 stemmen in twee d0EENgW0RgSTOENnHAM MEER VOOR DE SOLDATEN. In het vorstendom Lippe is thans het verzenden van worst en hammen naar soldaten te velde ver boden. Het staatsministerie in dit vorstendom wij8t er ter verklaring van dit besluit de bevolking 0p, dat voor de troepen ruimschoots wordt gezorgd en dat zij per hoofd minstens vier maal zooveel vleesch bekomen als de bevoorrechtste onder de burgerbe- V°Nleuwe onderscheidingsteekenen. De Fransche minister van Oorlog heeft goedge keurd dat de manschappen van het leger strepen dragen die aanduiden het aantal kwetsuren door hen ontvangen, en den tijd dien zij aan iet front hebben doorgebracht De Matin deelt thans mede, dat ook de minister van Marine voor de zeemacht degelijke onderschei dingsteekenen gaat invoeren. Zeelieden, die behoord hebben tot een eenheid, die bij dagoMer eervol i8 vermeld zullen tevens een afzonderlijk onderschei, dingsteeken krijgen. VERDIENSTEN VAN KINDEREN. De voogdijraad te Berlijn houdt er zooveel moge. lijk de hand aan, dat kinderen, van 14 tot 17 jaar, die in dezen tijd somtijds groote bedragen verdie nen, hun geld niet aan allerlei onzin vergooien, doch dat zij sparen, waartoe de voogdijraad het recht heeft, krachtens de spaardwangwet, hen te noodzaken. Hoeveel er verdiend wordt, door de 90.000 jongens, die reeds tot sparen gedwongen zijn, kan blijken uit een mededeeling aan de „Voss. Ztg." van iemand, die een zitting van den voogdijraad bijwoonde. Daar kwam een jongen van ruim 17 jaar, die verklaarde 105 mark ln da week te verdienen; de ambtenaar meende verkeerd verstaan te heb ben en vroeg: „in de maand?" „Neen, in de week," was het trotsche antwoord. De jongen verklaarde niet te kunnen sparen, want hij moest een deel van zijn verdienste aan moe der geven. Deze had wel een man, die 90 Mark in de maand verdiende; doch die had hij voor zich zelf noodig. Van hem kreeg zij niets, en zij verklaarde, toch te moeten leven. De ambtenaar, die deze ver klaring hoorde, veroordeelde den jongen, om 50 mark in de week te sparen. Dan zou hij na het ein de van den oorlog een mooi potje hebben gemaakt ZONDAG 7 MEI 1916. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. H eer nuco waard, voorm. 10 uur, Ds. Broek erna. Oude Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Staal. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Burgerbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, geen dienst. Kolhorn, voorm .9.30 uur, Ds. Theesing. Onder werp „God verwachten". ienngerwaard, geen dienst. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Kars. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. De Leeuw, Noord-Zijpe, geen dienst. Callantsoog, voorm .10 uur, Ds. Buiskool. Doop. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. v. Griethuijzen. Huisduinen, nam. 7 uur, -'Ds. v. Griethuijzen. DOOPSGEZINDS! GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Haars. Noord-Zijpe, geen dienst. Wieringecrwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van der Veen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe, geen dienst. EVANGELISATIE te Breezand, voorm. 10 uur, de heer G. A. Niesink behagen, Hoep, nam. 5.30 uur, Lerw. heer H. Stavinga. EEN ZEPPELIN BOVEN SALONIKI. De admiraliteit deelt mede: Vrijdagmorgen nader de een Zeppelin Saloniki; toen het schip boven de haven verscheen, werd het door de Britsche vloot hevig beschoten en getroffen; het viel bij den mond van de Kardar brandend neer. VAN VERLOF TERUGGEROEPEN. Uit Bazel, 4 Mei. Uit betrouwbare bron wordt be richt, dat verscheidene soldaten uit de omstreken van Frankrfort a.d. Main, die vier k vijf weken landbouwverlof hadden, plotseling zijn opgeroepen om zich bij hun corps te vervoegen. NOG EEN ZEPPELIN VERNIELD. Uit Londen, 5 Mei. De admiraliteit meldt, dat een Zeppelin door een van Onze lichte kruiser-eskaders is vernield ter hoogte van de Sleeswijksche kust. ZEPPELIN OP DE NOORSCHE KUST VERGAAN Uit Stavanger, 4 Mei. Het Noorsche Telegraaf- agentschap meldt: Het luchtschip L 20 werd vanochtend tegen 10 uur boven het zuidelijk deel der kust vrij dicht bij land waargenomen. Het vloog langzaam, naderde steeds meer de kust, tot voorbij de Hafsfjord, waar het op het water neerstreek. De Zeppelin was blijkbaar beschadigd. Van Molde uit werd gepoogd hulp te brengen. Nader wordt gemeld, dat de Zeppelin tegen een rots is gestooten. Het achterschip van den achter sten gondel brak dadelijk en stortte neer. Redding was onmogelijk. Het luchtschip brak midden door en stortte in de Hafsfjord. Een torpedoboot, die langs de kust voer, redde de bemanning Het volslagen wrak geraakte luchtschip dreef in het westelijk deel van de Hafsfjord dicht bij de monding in zee. ^an*di^dag is de L 20 ten westen van de Hafs-i fjord aan land gedreven en daar verankerd. Ze wordt door militairen bewaakt. De regimentscommandant, kolonel Johannsen liet het verongelukte luchtschip L 20, door een af- deeling soldaten beschieten, zoodat het ontplofte het luchtschip begon door den sterken wind krach tige bewegingen te maken, en had, daar het nog grootendeels met gas gevuld was, zich gemakkelijk kunnen losrukken en schade aanrichten. De ontploffing was krachtig en ver hoorbaar. Een paar boothuizen verbranden In vele huizen waren de ruiten gebroken. DE DIENSTPLICHTWET IN ENGELAND. Uit Londen. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp op den dienstplicht stelde een liberaal afgevaardigde verwerping daarvan voor Hij verdedigde dit gedeeltelijk op algemeene en groó tendeels op economische gronden. Minister Lloyd George zeide in zijn antwoord, dat het Kabinet eenstemmig tot het besluit was geko men, dat aan dep eisch van den Army Council om lederen beschikbaren man in te lijven, moest'vol daan worden. De meerderheid in uitgeruste man schappen te velde is noodzakelijk om de overwin ning te behalen en terwijl de uitrusting van het Russische leger belangrijk verbeterd was, was het van het hoogste belang, dat Frankrijk en Engeland die zelf voor de uitrusting hunner troepen kunnen GEMEENTE SCHAGEN. GehuwdWillem Kiezeling, 30 jaar en Johanna Gfeertruida Dekker, 25 jaar. Johannes Antonius behou den '43 jaar en Margarelha Mul, 28 jaar. IN DEN LANDSTORMTIJD. De heer P. Zwaag, J.A.Z., uit onze gemeente, thans als landstormman in garnizoen te Amsterdam, heeft met goed gevolg in Den Haag examen gedaan voor het eerste gedeelte van machinist, groote vaart. KERKVOOGD R. K. KERK. Tot. kerkvoogd van de R. K. Kerk alhier is herko zen de heer C. Kruljer, alhier. SCHOOLBEVOLKING. Met 1 Mei, en verder in den loop van deze week, werden op de school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs alhier 63 leerlingen toegela ten, terwijl 41 scholieren de school verlieten of naar elders vertrokken. Voor het onderwijs in de Fran sche taal gaven zich 17 leerlingen aan. De laagste klasse telt thans eene meer dan overbevolkte klas van 55 leerlingen, Of het ook tijd wordt voor een nieuwe school. VOLKSONDERWIJS. Onder leiding van den heer H. Visser, vergaderde Vrijdagavond Volksonderwijs. De heer Wiglama las de notulen, die werden goedgekeurd en daarna het jaarverslag, waaruit bleek dat de vereeniging 52 leden telt. Door de meer dan slechte toestand der kas zal geen bijdrage geschonken kunnen worden voor het huldeblijk van a.s. 50-jarig bestaan van Volkson derwijs. De rekening van de penningmeesteres, mevr. Rog geveen-Stammes, sloot met een nadeelig saldo van f 1.77. Deze rekening werd goedgekeurd. Voor de algemeene vergadering van Volksonderwijs werd als afgevaardigde benoemd de heer Wiglama, plaatsvervangster mej. Krul. Vrij mandaat werd gegeven en de beschrijvingsbrief werd niet behan deld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Vries en Wiglama. Medegedeeld werd dat het bestuur pogingen had aangekend om nieuwe afdeelingen op te richten. Veel succes had men nog niet gehad, evenmin had men nog iets gehoord van de resultaten der afdee- ling Winkel in deze, die mede een deel van dezen arbeid op zich zou nemen. Het bestuur zou actief blijven in deze kwestie en een spreker uitnoodigen om bijv. een afdeeling Noord-Zijpe en Anna Paulow na op te richten. De cursus in huishoudonderwijs had door ver schillende omstandigheden haar beslag niet kunnen krijgen. Nu zouden de plannen evenwel worden uit gevoerd. Met den heer De Groot, inspecteur van het vakonderwijs, was overleg gepleegd, en begrooting en leerplan ontworpen. Het bestuur zou nu begin nen om de geldmiddelen bijeen te krijgen, wat door Rijks-, Prov.- en Gemeentesubsidie, zoowel als door particuliere steun zou moeten worden verkregen. Een voorstel van het bestuur om te trachten het godsdienstonderwijs voor de leerlingen der ge meenteschool op de vrije Donderdag gegeven t® krijgen, in plaats onder de gewone schooluren, werd verworpen. Hoewel de tegenwoordige regeling riet vindend de meest geschikte, achtte men het na" deel voor het onderwijs der kinderen zoo geriug, dat men in deze het niet noodig oordeelde om op te treden. Het godsdienstonderwijs bepaalde ïlcb alleen tot de kinderen van bet 7e leerjaar en tot 14,5 uur in een heel jaar, terwijl maar 16 leerlin gen er aan deelnamen. Indertijd was door Volksonderwijs een adres aan don Raad der gemeente Schagen gericht, met veri zoek om bij verleening van subsidie aan de zooge naamde Nutsbewaarschool, de eiBchen te stellen, dat dit onderwijs in overeenstemming s&l word©B gebracht met het bedrag dat er aan wordt besteedt, met andere woorden, om het te verbeteren en wat moderner te maken. Dat adres was door den Raad pjerenvoyeerd naar B. en W. die het op hun beurt in handen zouden stellen van het Nutsbestuur om bericht en raad. De vergadering was van oordeel dat nu tijd g®* noeg was verloopen om bericht en raad te hebben kunnen ontvangen en werd besloten een adres aan den Raad te zenden met verzoek het eerste adres te behandelen. Lang en breed werd ln de verga dering gesproken over het hoogst moeilijke om ld den bestaanden toestand op onze bewaarschool verandering te brengen en een middel om uit ds impasse te komen werd niet aangegeven. Na de mededeeling dat B. en W. „werkende" wa ren aan het plan voor het voortgezet onderwijs voor meisjes, werd het voorstel om ln een nieuw adres op spoed in deze zaak aan te dringen, voorlovpl# ingetrokken. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2