Schager Courant. Schager Bioscoop, Zondag 7 Mei: laatste Wereld opnamen, Comedie-Komisch en Natuur opname. I met Zakkenhandel Fs S .Alineraser Zonen, t Koopt eo verkoopt alle soorten van ZAKKEN. J. SCHOORL Pz„ Kassier te Schagen. Voor de Schoonmaak i Maatschappij „RINHEIM," lloor de Schoonmaak I Gezusters MANN, De dingen om ons heen. Wascfa Purolzeep Helder. Zuidstraat 82. Telefoon 285. Te SCHAGEN Donderdagsin Hotel Vredelust van den beer Igeszvan 8'|2-I2uur. Verzekering tegen Brand,'inbraak en Waterschade. Beurspolis. Regeeringskaas Jb. HE HAAN, Verhuisd van de Hoep naar de Laan de Heer G. MIJIJS Maatschappelijk Kapitaal i 500,000,—. SIMON DROOG, Huishoudster, Dames- en Hinderhoeden. I bet 1 Credieten - Deposito's - Effecten - Coupons. knijpen der rammen Met. T. van der Werken- DERDE BLAD. Gemengd Nieuw». Burgerlijke Stand. Klophengsten en Hengsten „De Goede Verwachting". Aan NIEUWE posten Brandverzekering sloten «ij in 1915: Yerzekeringstermijn: niet abnormaal lang en duidelijk voor op da polis. Vrijgevigs verzakeringsvoorwaardsn: op de polis. Yaste premie. -- Geen Inschrijvingskosleü. ZATERDAG 6 MEI 1916. 59sle Jaargang No. 5792. statenverkiezing. een verijdeld smokkeltje. verboden gebruik van tarwebloem. in het vaderland terug. nog meer van ons beste vee naar duitschland. de bloedprijs. gemeente oude niedorp. gemeente sint maarten. gemeente harencarspel. gemeente wierinqen. doorloopende voor stellingen, aanvang 5 uur, Buitengewoon spannend drama uit de floogere Kringen, •in 4 afdeelingen. Verder: Schelpkalktabrieken btoomtrasmole n PRIJS f 1.60. de drogisterij Kleine Sluis. ALKMAAR. te KOL HO RN. LANGESTRAAT 41, - ALKMAAR. Magazijn van gegarneerde Oorlog ls verwildering Er zal wel geen mensch zijn in welk hoekje van de wereld ook, die zich bij zijn krantenlectuur niet heeft afgevraagd, hoe deze wereldoorlog ooit zal eindigen. Om nu heelemaal maar niet td spreken van bet: Wanneer?, nóch van de vraag, hoeveel meer ellen de er zal moeten worden geleden door de volken, die thans in oorlog zijn of wellicht eerstdaags er in zullen worden medegesleept, vóór het eenmaal tot een einde komt. De vredesorganisaties hebben bewezen absoluut niet aan haar doel te beantwoorden, met hoeveel oprechte liefde en stage toewijding zij ook hebben gewerkt. De grootste en waarschijnlijk de belangrijkste van allen bewezen haar machteloosheid. We denken aan de Interparlementaire Unie, die nog in de onafhankelijkheidsdagen van 1913 in Den Haag samen was en waar leden der volksvertegen woordiging van alle beschaafde landen zich uit spraken voor arbitrage als middel van oplossing van internationale geschillen. We denken aan de algemeene Association for In ternationale Law, wier voorbereidend werk op ge bied van het volkenrecht het mogelijk gemaakt heeft, dat er op de vredesconferenties althans iets op papier kon worden gezet. Op papierhelaas, Sedert de practijk, gelijk thans bleek, aan geschre ven noch gesproken belofte of voorschrift stoort. Ook de wereldorganisatie op geestelijk of mate rieel gebied: de Kerk en de sociaal-democratie ble ken precies machteloos tegenover de wetgevers van ieder land afzonderlijk en tegenover het patriot tisme. Geestdrift dat wil zeggen in door pers en spre kers gekweekte haat tegen andere landen bleek overal te bestaan. Ook bij personen, die nooit in de gelegenheid waren kennis te maken met ook maar een enkel vertegenwoordiger van het „vijan dig" volk, laat staan, dat zij met hem 'hadden kun nen spreken Patriottisme, het bestond bij de „Vaterlandslose Gesellen" in Duitschland, evengoed als bij de anti- republikeinsch Fransche priesters, als bij Russi sche nihilisten en Iersche Homerulers. Precies zoo als Oostenrijkers en Czechen in een gelid oprukten en niemand meer dacht aan de jaren van vijand schap en onmin, waarin men geleefd had. Van organisaties van vrede en recht, zoomin als van de „Kan 't er bij, doe 't er bij"-verzameling, die Nederlandsche Anti Oorlogsraad heet, blijkt iets te verwachten. Ook al, omdat dergelijke lichamen, zelfs wanneer zij regeeringspersonen als medeleden hebben, niet in staat zijn en nooit kunnen worden om hun invloed in internationale aangelegenheden tot uiting te brengen. De neutrale landen, die in de eerste plaats door medelijden, in de tweede plaats misschien ook door eigen belang of vrees voor eigen verwikkelingen gaarne een einde zouden zien gemaakt aan de voortdurende menschenslachting, zijn evenzeer machteloos. Om te beginnen ls er geen staat denk baar die door beide partijen gelijkelijk vertrouwd w ordt, al zijn er natuurlijk helaas verscheidene waartegen het wantrouwen wel in beide kampen even gjoot is.Hun aanbod van goede diensten T-,?; slaat ook op papier, dat dit nooit als onvrien delijke daad aangezien mag worden zou feitelijk toch als ongewenscht worden beschouwd. En dan komt de groote vraag: Wie bereid zou zijn die goede diensten, dit pogen tot bemiddeling wèl te aanvaarden. Ook hier zit een moeilijkheid. Immers de eerste, <1ie ze zou accepteeren, gaf daarmede te kennen een einde van den strijd te begeeren, in de door zetting er van geen heil meer te zien. Alleen na een succes waarbij de vijand machteloos ter neer ligt, de overwinning werkelijk behaald is, sthijnt een einde door bemiddeling mogelijk. Dit is dus nog zeer ver. Vooral zoolang nog in alle oorlogvoerende landen kranten bestaan, die blijven ophitsen, die doorgaan volkshaat te kwee ken, den oorlog te verheerlijken, recht te praten, wat krom is. Zoolang over en weer trots gedragen wordt op welgeslaagde moordpartijen, op het bom bardeeren van burgers, het laten verdrinken van schipbreukelingen, zijn de volken der zich in oor log bevindende landen niet rijp om naar de stem van het gezond verstand te luisteren en pressie uit te oefenen op hunne regeeringen. Men ziet het aan het lot van Liebknecht' en Haase, aan de mannen van de Engelsche vredes partij, (de Independent Labour Union, enz.) aan de wijze waarop in alle landen, waar dan nog een soort van vrijheid van het woord bestaat, geschol den en getierd wordt tegen hen, die protesteeren tegen het moorden, waaraan geen einde te zien is. Hoe velen ook in elk dier landen geneigd zouden zijn zich solidair te verklaren met hen, die openlijk protesteeren:-hun ontbreekt het aan moéd om hun stem te laten mede klinken in het aanvankelijk nog zwakke koor. De behandeling in woord en daad die deze weinige voorvechters van de zijde der met oor- logsroes bevangen meerderheid, schrikt hen af. En ten slotte de geleerden, zij, die beter weten of althans weten moesten wat het gevolg zal zijn van een voortgezetten kamp, zij zwijgen ook, uit vrijen wil of uit besef van machteloosheid tegen den stroom, die ook hen zou medesleepen. Al weten zij, dat daarmede het levenswerk van velen hunner dreigt te worden vernietigd. Want wat zal er te recht komen, wat zal er overblijven, van staatsrech terlijke, volkenrechterlijke, economische theorieën, wanneer de oorlog nog langer duurt, de wereld en de denkbeelden der menschen nog meer verwilde ren, dan nu het geval is? Wie zal in de toekomst iets hechten aan interna tionale afspraken, aan tractaten en plechtige over eenkomsten? Wie zal in de toekomst zoo dwaas zijn, zich aan wet of gebod te storen, wanneer hij zich sterk ge noeg weet om het straffeloos te overtreden? Voor elk misdrijf is er thans een wettelijk gebil lijkt, door gezaghebbende menschel* rechtgepraat voorbeeld, waarop men zich beroepen kan. Zoodra men „noodweer" kan aanvoeren, „zelfverdediging ter voorkoming van een aanval" weet te pleiten, zal alles geoorloofd of verontschuldigd zijn in den tijd van bandeloosheid, dien wij tegemoet gaan. Of zal de man, die straks twee jaar gestreden en gerequi- reerd heeft op gezag (lees: geroofd en doodgeslagen voor zijn vaderland) straks er iets in zien dat be drijf, waar aan hij gewend raakte, voor eigen reke ning voort te zetten, wanneer daartoe aanleiding mocht blijken te bestaan? Zal niet het gebrek aan eerbied voor leven en eigendom van derden .wanneer die eenig doeleinde in den weg staan, na zoolang aangeleerd en beoe fend te zijn, blijven voortbestaan? A, was het alleen op deze gronden, dan zouden reeds de mannen van de wetenschap, die de bescha dig, welke voor zulk een groot deel hun werk is, thans zien ineenstorten, alles moeten doen wat zij kunnen/om den oorlogsgruwel te vernietigen. Wordt vervolgd.) UITKIJK. De candidaa'tstelling voor de Provinciale Staten zal Dinsdag 6 Juni plaats hebben, de stemming, en zoo noodig, de herstemming, op Woensdagen 14 en 21 Juni. Te Nieuweschans legden rijksambtenaren beslag op eenige wagons paardeboonen, voor uitvoer naar Duitschland bestemd. Voor de betrokkenen betee- kent deze aanhouding een schade van dertigduizend gulden. Gisteren werd door de politie te Enschede een in val gedaan in de bakkerij van Ten ThtJ, op ver moeden dat hij tegen de verordening in tarwebloem in bruinbrood verhakte. Op ai het versch gebakken brood werd beslag gelegd en naar het politiebureau vervoerd, waar het in het openbaar verkocht zal w orden. De schippersknecht G. P., die na een lang voor arrest in België in Januari J.l. aldaar wegens ver boden brievenvervoer tot 6 maanden gevangenis straf was veroordeeld, is thans te Ierseke, zijn woon plaats, teruggekeerd. Hij had, wegens goed gedrag, 2 maanden vermin dering van straftijd gekregen. Aanvankelijk viel het verblijf in de govangenis hem niet mee maar later maakte men hem ordon nans en toen werd het beter. Men toeldt aan de Tel.: A.s. Dinsdag vertrekt van Utrecht wederom een extra-trein met stamboekvee, bestemd voor verschil lende plaatsen in Duitschland. In alle, stilte zegt de Köln. Ztg., ls op de slagvel den van West-Galicië, die Juist één jaar geleden het tooneel waren van een verschrikkelijken strijd, reeds sedert maanden aan een geweldig mausoleum voor de gevallen soldaten gearbeid. Het is niet een mau soleum met steenen muren, maar bestaat uit aan elkaar grenzende parken, waar de dooden begraven liggen, een landschap van kerkhoven, die van Gor- lice reiken tot aan heuvel 419 bij Tarnow. Van kerk hof komt men op kekrhof, van het eene gevechtster rein op het andere, en do graven van Oostenrijksche Hongaarsche en Jtussische soldaten vormen oindo- looze rijen. Op dit terrein bevinden zich ruim 600 geweldige kerkhoven en meer dan 100 reusachtige massagraven. Hier rusten, te midden van een bloe menpracht die droevig aandoet, vriend en vijand t^ samen; 40.000 soldaten zijn begraven op de plek waar het aanstormende geweldige Russische leger tot staan werd gebracht. De heuvel van Jabloniec wijst de plek aan waar tallooze Radetzky-huzaren sneuvelden. Rondom Limanowa is het doodenpark nog stren ger in stijl gehouden. Het landschap kwam hier den kunstenaar, den beeldhouwer Ludwig, den schepper van deze terrasvormige doodenstad, ter hulp. Veel arbeid werd hier verricht door Russische krijgsge vangenen en door Italianen, die een bijzondere vaar digheid bezitten in het bewerken der verschillende steensoorten. Ingeschreven in de maand April 1918: Geboren: Petrus Jacobus z. v. S. Vlear en A. Kop- pes; Fijtje Aaltje Geertje d. v. H. Hendriks en J. van Gorkum; Adrianus z. v. D. v. d. Fluit en E. Beemster- boer; Anna d. v. C. Kramer en T. Groot; Jecobm Ja* sepheus z. v. Jacobus Ruiter en Guurtje VlaarKamp. Ondertrouwd: H. Kaijer, te Hoogwoud, en Veronica Jong, alhier; P. Glas, tê Zijpe, en C. E. Bruin, alhier; F. Spanjaard, te Harenkarspel, en A. Visser, alhier; J. van Kleef, te Zuidscharwoude, en M. Beemsterboer alhier; A. Kamp, te Winkel, en A. Rempt, alhier. Overleden: Adriana Koppes, echtgen. v. Simon Vlaar, 30 j. Ingeschreven in de maand April 1916. Geboren: Margaretha, d. v. Pieter Tesselaar en Meintje Lindeboom; Elisabeth, d. v. Pieter Gootjes en Leigje van Andeb Ondertrouwd: Ari9 Kalf, 28 J„ en Maartje Nottel- man, 21 j., beiden te St. Maarten. Gehuwd: Simon Hendrik Jurjen van Drunen en Maartje Sijbrands; Aris Kalf en Maartje Nottelman Overleden: Willem van Dok, 99 J., wedr. v. Trijn tje Zwaag. Geboren: Louwrens, z. v. Pieter Schouten en Trijntje van Zoonen; Geertruida Lourine, d. v. Cor nelis Schouten en Trijntje Kuiper; Jan z. v. Corne- lis Bregman en Trijntje Renooij; Theodorus en He- lena, z. en d. v. Jan Roozendaal en Anna Overtoom Pieter, v. Jacob Pankras en Catharina Maria Weel; Johannes, z. v. Cornelis Kuilboes en Johan- na Maria Masteling; Nicolaas, z. v. Pieter Volkers cn Alida Komen; Catharina, d. Jacob Blanken- daal en Catharina Weel. Ondertrouwd: Adrianus Kruijer en Geertje Kra mer; Dirk Wester en Neeltje Blank; Willem Roos en Cornelia Stoop; Hondrikua Buter en Cornella H oogeboom. Gehuwd: Jan Bulder en Neeltje Koolj; Adrianus Kruijer en Geesje Kramer; Dirk Wester en Neeltje Blank. Overleden: Johannes Petrus Boekei, 4 1.; Maartje Smit, 76 echtg. v. Jan Komen; Grada Spaans, 11 m.; Reijer Rus, 77 J„ echtg. v. Maartje Zijp; Trijntje Noordstrand, 2 j.; Jacob Schrijver, 1 J.; Dirk Pereboom, 62 J., echtg. v. Aaltje Zee, eerder wednr. v. Aaltje Admiraal, overl. te Alkmaar. Ingeschreven in de maand April 1916: Geboren: Simon z. v. A. Lont en C. Eelman; Anna d. v. C. M. Tijsen en M. Smid; Marie, d. v. N. Rezel en A. v. Eeten; Cornelis z. v. J. Koolj en Tr. SnoolJ; Jan z. v. H. Koster en A. Kaleveld; Maria d. v. A. Ad miraal en M. Poppen; Geertje d. v. S. Kuut en M. Kort; Pieter z. v. C. de Wit en. A. Wagemaker; Anna d. v. E. Lont en G. Tijsen. Ondertrouwd: D. Tijsen en G. Sportel (te Scheem- da); J. Masereeuw en E. Mostert (te Medembiik); N. Tijsen en M. Lont; H. Rentenaar en D. Wiegman; W. Mostert en H. Stoker (te Amsterdam). Gehuwd: P. Kooij en G. Dekker; C. Bakker en G. Kalevedl; J. Koorn en N. Muit; G. Tijsen en M. Lont; N. Tijsen en M. Bakker. Overleden: Dirk Timmerman, 71 j. wed. v. A. C. Verhulst;. Geertje Wagemaker, 60 J. echtgen. v. J. Kuit; Willie de Vries, 8 m. d. v. W. de Vries en T. Wagemaker; Catharina de Vries, 8 m., d. v. W. de Vries en T. Wagemaker; levenl. aangegeven kind v. P. Kaleveld en N. Wagemaker; levenl. aangegeven kind v. M. Engel en M. Klaver. De Strjjd om eenTroon (Gewone prijzen 25, 35, 50 ceni.) bet hoofd uwer kinderen en n zult verwonderd zijn over de overvloedige en prachtige haargroei. Het haar wordt er zacht en glanzend door. Prijs per stuk 60 cent: 3 stuks f 1.70. Verkrijgbaar en Drogisten. .MIJN Pharm. Fabr. ZEIST. bij Apoth. en Drogisten. Fabrikant A. MIJNHARDT FIRMA W. STOEL ZOON, ALKMAAR- Wendt U voor alle geldzaken tot mei 40 '/o vetgehalte. Beleefd aanbevelend, Laagziide, Schagen. (perceel vroeger bewoond door de familie van der Maaien), RIJKSVEEARTS. H H. Veehouders. Voor 't snijden van (welke onder GARANTIE kunnen worden verzekerd) en het (met nieuwe constructie) houdt zich beleefd aanbevolen S. KLILBOER Pz., Veesnijder OUDORP bij Alk maar. is JE ADRES Kunslkalk, Wifkalk, Oranje geel. Citroen geel, Kalkblauw, Roodset, Goudbrons, Zilverbrons, Meubel- politoer, mahonie, eiken, noten, zwarte, witte, roode, gele wrijlwas. Verder alle soorten boenders, luiwagens, witkwasten sponzen en dweilen. Beleefd aanbevelend, C0RNELIS9EN. DirectieJ. H, ELFRING en I. F0NTE1JN. (Lijst van aandeelhouders (105) is openbaar). KARPETTEN ZEIL- en GRONDPAPIER KLEEDJES ROLLEN MATTEN DEURMATTEN VITRAGES LANCASTER enz. alles voor bllljjke prijs bij Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus 8eptember October November December 535 020.- 929.141.- 448.505.- 691.478.- 387 944.- 628.729.- 421.128.- 868 970.- 630.594.- 443.116.- 624.453.- 667054.- Een alleenwonend heer. hoofd eener School op een dorp bij Scha gen, zoekt zoo spoedig mogelijk een boven 40 jaar. Brieven met adres sen ter informatie, onder letter A B aan het bureau dezer Courant. Portefeuillevermeerdering 1915 f6.679.126.— Groote keuze. Smaakvolle afwerking. Ai. VA*l

Schager Courant | 1916 | | pagina 9