WOENSDAG 10 MEI 1916. 69ste Jaargang. No. 6794 Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad van Noord-Scharwoude. ACEfi AUeieei Nieuws- COURANT. Adïerteiiie- LnüiiiUil Dn blmi verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donderdag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer eeplnatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - lof. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 t ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels fO.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit twee bladen. Melkvoorziening. De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter algemeene kennis, dat met intrekking van het daaromtrent vroeger bepaalde, mef machtiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de maximum prijs van consumptiemelk is vastge steld op 11 cent per Liter en die van productiemelk op 9 cent per Liter. Schagen, den 5 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, J. f. W. VAN DOORN. o— Vordering- van wol Ingevolge aanschrijving van den Hoofdintendant van het leger wordt bekend gemaakt, dat alle wol van de eerstvolgende scheer, afkomstig van de schapen in deze gemeente, ten bèhoeve van het leger zal worden gevorderd. Méde zal worden gevorderd dé blootwol van de campagne 1916—17, doch uitsluitend van de blooters, die ten vorigen jare dit artikel ten behoeve van het leger hebben geleverd. In verband met deze aanstaande vordering is de vrije handel in inlandsche wol uitgesloten. Vöor zoover in strijd hiermede mocht worden gehandeld, zal bij de vordering van de in handen van opkoo- pers gertakte wol geen rekening worden gehouden met den daarvoor door hen betaalden prijs. De aandacht wordt voorts gevestigd op de straf bepaling van art 41 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138), luidende: „Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of fedeeltelijA te voldoen aan de vorderingen, hem rachtens de wet gedaan, of deze voldoening ver hindert of belemmert, wordt gestraft met een geld boete van ten minste vijftig cent en ten hoogste vijf en zeventig gulden." Onder belemmering-van de vordering wordt ook verstaan het in zooaanigen toestand ter levering aanbieden van de wol, aat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zij men indachtig, dat de wol droog en in goede conditie moet worden Jafge- leverd. De prijs van de gevorderde wol zal bij de aan bieding ter vordering worden vastgesteld. Met het in ontvangst nemen van de te leveren wol zullen door het legerbestuur daartoe te mach tigen personen worden belast. De tijd en plaats van aflevering zullen nader worden medegedeeld. Schagen, 8 Mei 1916. De Burgemeester, J. P. \V. VAN DOORN. Vergadering van den Raad der gemeente Noord- Scharwoude, gehouden op Maandagavond 8 Mei '16. Vo.orz. Burgemeester Brinkman. Afwezig de heer Zut Na opening en lezing en goedkeuring der notulen volgt medecTeeling dat over April zijn behandeld 211 telegrammen en 1 diensttelegram. De jongste kasverificatie bij den gemeente-ont vanger, ingesteld op 28 Maart j.1. gaf conform boe ken en bescheiden aan een kasgeld van f 163.185 Voor kennisgeving aangenomen. Van de Kon. Automobielclub is ingekomen het bekende adres om afronding straathoeken, enz. Daar er hier geene zoodanige hindernissen voor het verkeer voorkomeh, wordt het adres voor ken nisgeving aangenomen, i Volgt rekest van de winkeliers-vereenigingen over electrificatic, wordt, door vroegere behandeling van dit punt, thans voor kennisgeving aangenomen. Is aan ae orde een adres van de onderafdeeling Alkmaar en Omstreken van den Bond van Gemeen te-ambtenaren om herziening salarissen gemeente ambtenaren. Wordt aangehouden tot volgende zitting, opdat de raadsleden er eens over kunnen denken. Van den onderwijzer P. Jonker, alhier is ingeko men eene aanvrage om eervol ontslag uit zijn be trekking als zoodanig, met ingang van 1 Juli a.s., wegens zijne benoeming tot Hoofd der School te Zoutkajnp. Met algemeen goedvinden wordt eervol ontslag tegen genoemden datum verleend. Oproepingsaa- vertentie is bereids geplaatst in „De Vacature." Ter bespreking van de op de voordracht vpor- komende sollicitanten voor aanstelling van een zes de leerkracht alhier, begeeft de raad zich in comité generaal. De voordracht bestaat uit: Mei. C. M. Blom, Alkmaar, Mej. Diephuis, Noord broek, Mej. v. d. Wall, Egmond aan Zee. Na opheffing van het comité wordt de vergadering heropend en gaat men tot benoeming van een on derwijzeres over. Met algemeene stemmen wordt nu mej. Blom benoemd. Indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Voorz. brengt ter sprake de Mosselbnug, die niet meer in goeden staat is. De gemeente-opzichter Oosterlee heeft opname gedaan en rapport uitgebracht Het dek moet vernieuwd worden en het bnder- dek en de leggers moeten mede onder handen worden genomen. Een en ander zal f 190 kosten. De straatweg zou dan 15 c.M. moeten worden af gehaald. De heer Heman vraagt of-er nog sprake van iè, dat er een nieuwe brug zal komen. Voorz. zegt, dit hangt nog in de lucht. De heer Slotemaker. Als er een nieuwe brug zal komen, dan nu- alleen maar het allernoodzakelijkste doen. De heer Vlug meent, dat de Polder, zich terug trekt. Voorz. zegt dat het aanhangig is bij een hooger college. De heer Slotemaker wijst er op, dat de brug op een juk staatdat helpt nogal. De heer Opperdoes vindt het in deze maar de vraag hoe lang het nieuwe plan op zich laat wachten. De heer Barten vindt, we zullen toch wht aan de brug moeten doen. De heer Vlug acht het groote plan van dien om vang, dat het wel in de duizenden zal loopen. En het zal mogelijk een paar jaren duren eer het goed en wel tot uitvoering komt. Daarom zullen nood zakelijke herstellingen evengoed, voor dien tijd nog aan de brug .moeten gebeuren. Ze moet to.ch in foeden toestand zijn voor het verkeer en dan is 190.— niet zoo'n erg belangrijk bedrag. De heer Heman vindt het verkeer nogal druk hier. De heer Vlug acht het noodzakelijk, voorloopig de brug, reeds goed te herstellen. De heer Barten is ook van meening, we moeten er geen gevaar mee loopen. De heer Heman meent, als we dit plan nu deden uitvoeren, dan zijn we voorloopig klaar. De heer Slotemaker vindt dit plan ook wel goed. De anderen evenzoo en wordt met allen voor tot uitvoering van dit plan besloten. Voorz. brengt nu ter sprake onderzoek spoorbrug, waarbij is gebleken, dat twee der ijzeren leggers totaal verroest zijn. Slechte planken zijn er in het onderdek, terwijl het bovendek en de leuningen versleten en af zijn. Bij terzijde springen van even tueel schrikkende paarden, zouden ongelukken niet uitgesloten zijn. Leggers, onder- en bovendek zouden in goeden staat moeten worden gebracht, ook zouden nieuwe leuningen noodig zijn. Die zouden met het het oog op de hooge hout- pfijzen wel van ijzer kunnen worden gemaakt vol gens het rapport van onderzoek. Wel kosten ijzeren leuningen dan nog wat meer geld, maar je hebt minder onderhoud. Totale kosten van het werk aan deze brug zullen zijn f 550.— Daarbij is dan geen rekening gehouden met de gemetselde brughoofden. Daarin zijn wel een paar scheuren, doch die zijn sinds jaren nog niets ver ergerd. De losse voegen zouden kunnen worden uitge hakt en opnieuw worden ingevoegd. Dit zal apart nog f 40 A f 50 uitgaaf vorderen. De heer Barten zou ijzeren leuningen wel beter en netter achten. Voorz. zou overleg met Oudkarspel in deze noo dig achten. De reparatie is te groot om op eigen houtje te doen. De heer Slotemaker vindt de aangegeven werk zaamheden aan deze brug nuttig en noodig. Voorz. wil het rapport bij het gemeentebestuur van Oudkarspel indienen en er met die gemeente over confereeren. Dit wordt goedgevonden en wordt deze zaak gesteld in handen van B. en W. Rondvraag. De heer Slotemaker zegt, dat dit de laatste raadsvergadering is die hij zal bijwonen en wegens zijn aanstaand vertrek naar Alkmaar heeft hij ontslag als raadslid en Wethouder gevraagd. Spreker dankt voor aangename samenwerking en voor 't vertrouwen, dat ae raad hem betoonde door hem tot Wethouder te benoemen, en spreker wil eindigen met den wensch, dat het de gemeente Noora-Scharwoude wel moge gaan. Voorz. zegt dat er nog een ernstige taak op hem rust, alvorens tot sluiting over te gaan en wijst op het nederleggen door den heer Slotemaker van diens ambt. In 1901 werd de aftredende raadslid. Acht jaren later Wethouder. Altijd is de samenwerking aange naam geweest v Spreker gunt den heer Slotemaker bij diens ver trek uit deze gemeente, gaar.ne de rust, die hij dan zal gaan nemen en hoopt dat het dezen verder wel moge gaan. Misschien is er wel eens miskenning feweest; ikzelf heb dat wel ondervonden, zegtspr. len kan het niet allen naar den zin maken. Maar draag van ons de voldoening mede, dat gij uw best hebt gedaan en dat wij u waardeeren. Ik dank u voor al wat gij geweest zijt en gedaan hebt in onze gemeente. De heer Slotemaker dankt aangedaan voorzitter voor diens hartelijke woorden, waarna sluiting volgt. RAAD VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad van Hoogwoud, ge houden op Woensdag 8 Mei 1916. Voorzitter burgemeester Breebaart Afwezig met kennisgeving van ongesteldheid de heer- Hartog. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen volgt mededeeling naar aanleiding der notulen; dat verschillende ingezetenen reeds gleuven in hunne deuren hebben laten aanbrengen voor de brieven. Voorzitter vindt dat dit zal meewerken voor den goe den gang van zaken voor de post. en hoopt dat nog meerderen hiermede zullen volgen. Het kohier hoofdei, omsl, vastgesteld op f 6998.99, is door Ged. Staten goedgekeurd. Het percentage was 2.25 pet. Voor betaling van eersten termijn zal zitting wor den gehouden a.s. Woensdag en spreker hoopt, dat men daarmede rekening houdt enkomt. Nieuwe Niedorp bericht accoord te gaan met den duurtetoeslag voor personeel Langereizer school over de laatste 3 maanden van 1915. Verslag Volkshuisvesting en idem toestand ge meente, worden voor kennisgeving aapgenomen. Ingekomen verslag landbouwwintercursus te Aartswoud, onder leiding van den heer Van Ree. Aangevangen met 10 leerlingen en geëindigd met 8 Uitgaven f 304.85, ontv. f 303. Nadeelig saldo van f 1.85, te verhalen op het Rijk. Vermoedelijk zal dit jaar in de Weere cursus wor den gehouden en voorzitter hoopt dat er druk ge bruik van zal worden gemaakt. Algemeen is men vanhet nut van zulk een cursus overtuigd. Volgt verslag cursus herhalingsonderwljs Lange- reis. 9 Leerlingen. Met bevredigende resultaten 20 Maart geëindigd. Meerdere, leermiddelen zouden de goede resultaten nog meer hebben bevorderd, gaf het verslag aan. Voorzitter zegt dat er nu meerdere leermiddelen zijn en hoopt, volgend jaar dan ook daardoor we der op goede resutaten. VoorzitteY verklaart dat aan het hoofd der school te Langereis ontwerp-regeling herhalingsonderwljs is toegezonden en dat in deze in overleg is getreden met den districtsschoolopziener. Het hoofd der school te Langereis had eenige bezwaren op de ont werp-regeling. In het ontwerp toch staat aangege ven, dat het minimum aantal leerlingen dat zich voor een cursus aangeeft moet zijn: voor jongens 5; voor meisjes 4. Bij aanmelding van kleiner aan tal gaat de cursus niet door .Het hoofd der school nu vindt dit minimum veel te hoog genomen en het zal in de toekomst niet worden bereikt. En dan zul len de leerlingen van Langereis naar een der andere scholen moeten gaan en dus een heelen afstand hebben af te leggen, terwijl de weersgesteldheid in het winterseizoen dan aanleiding tot niet komen kan zijn. Danzijn de inkomsten van de betrekking van hoofd der school te Langereis zoodanig, dat de belooning vanhet herhalingsonderwijs daarbij niet kan worden gemist. Toen het tegenwoordig hoofd aldaar solliciteerde (1915), was deze regeling nog niet bepaald, Dat is na zijn behoeming gebeurd. Toen het tegenwoordig schoolhoofd solliciteerde was er aangegeven:' 80 cents per uur belooning voor het geven van herhalingsonderwijs. Het school hoofd veronderstelt toch niet ,te moeten aannemen dat het als lokmiddel was aangegeven. Dan zou zijns inziens geschiedenis als onderwijs-vak vervangen kunnen worden door aardrijkskunde, waaraan de leerlingen méér zullen hebben. Dit Is de schoolop ziener eens in eene ingekomen missive met het schoolhoofd. Ook de schoolopziener zou niet een minimum -van 5 jongens en 4 meisjes als leerlingen pdllen zien vaststellen en wil zelfs in het geheel geen minimum bepalen. Voorts is Z.Ed. beseid tot nader overleg, indien óf Hoogwoud óf Nieuwe Nie dorp niet geheel met zijne zienswijze accoord gaan. B. en W. van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp heb ben deze zaak behandeld en kunnen zich met des schoolopzieners missive vereenigen, behalve wat het minimum leerlingen betreft. B. en W. willen wel een minimum bepalen, doch stellen dan nu voor als minimum 3 leerlingen, zoowel voor meisjes- als voor jongenscursus. Algemeen goedgevonden en wordt in dien geest thans verordening gemaakt, waarbij bepaald wordt dat bij aangiften van leerlingen beneden het mi nimum de leerlingen uit onze gemeente naar Ker kelaan- of Aartswouderschool kunnen gaan en die uit Nieuwe Niedorp naar school kom dorp aldaar. Voorzitter zegt, dat de Dag. Besturen van Hoog woud en Nieuwe Niedorp met elkaar heb ben bespboken de beelooning der onderwijzeres te Langereis voor het herhalingsonderwijs thans 60 cent per uur en stellen voor dat op 80 ct te brengen, zooals ook het schoolhoofd daar voor het herhalingsonderwijs geniet Algemeen goedge vonden. In dien vorm wordt nu besluit 'opgemaakt dat aan den Raad van Nieuwe Niedorp ter vaststelling wordt gezonden. Met algemeene stemmen wordt mej. T. Goed, on derwijzeres te Langereis voor het geven van herha lingsonderwijs aldaar benoemd met ingang van 1 Mei 1916. Haar pensioengrondslag daarvoor wordt met algemeene instemming bepaald op f 32. Tot lid commissie wering schoolverzuim vaca ture Rol wegens vertrek wordt benoemd met drie stemmen de heer P. Donker. Mede op de voordracht stond de heer D. Rooker, die twee stemmen ver kreeg, terwijl 1 stem ongeldig werd uitgebracht. Voorzitter zegt dat de termijn voor onbewoonbaar verklaring en ontruiming van woninen weer is ver streken en B. en W. daarover hebben geschreven aan de Gezondheidscommissie. Het betreft de* wo ningen van H. Heggelaar, wed. C. Nannes en P. Mienes. B. en W. schreven geen bezwaar te hébben tot verlenging van den termijn, met het oog op het gebrek aan woningen hier, terwijl aanbouw nieuwe woningen nu niet aanbevelenswaardig is. De Ge zondheidscommissie antwoordde zich geenszins met termijnverlenging te kunnen vereenigen. De leeftijd der bewoners is nog niet zoo hoog en bovendien mag de omstandigheid dat er geen woningen zijn, 'geen reden tot verlenging vormen. Het bouwen van goe de arbeiderswoningen is behoefte en wordt mét na druk in overweging gegeven, daartoe over te gaan. Als voorbeeld wordt^ het Witte Kruis te Midwoud genoemd, dat ook tot woningbouw overging. Voor zitter zegt dat B. en W. toch, in afwijking met het advies der Gezondheidscommissie, voorstellen denontruimingstermijn opnieuw met 6 maanden te verlengen. De heer Vel kan hieraan zijne goedkeuring hech ten. De heer Koorn wijst er op, dat een der drie be woners uitzondering maakt; enhij moet ook mee werken en is daar \roeger al op gewezen. De heer Vijn: Dat zal wel zoo blijven, 't Is mans eigendom en dan heb je weinig te commandeeren. De heer Vel: Betaalde hij jaarlijks grondlasten er van'. De heer Vijn: De b'ewijzen heeft hij dat hij die vroeger wel betaald heeft 't Is zijn eigendom en wanneer door de gemeente een huis wordt gebouwd dat voor hem bestemd wordt en hij moet daarvoor dan jaarlijks f 80 of f 100 betalen, dat vindt hij be zwaarlijk en dat is hier het haakje waar de kan aan hangt. Als hij in een gemeentewoning even zoo goedkoop kan wonen als hij nu woont, dan zou hij zeggen ik ga morgen uit mijn woning. Voorzitter vraagt of 6 maanden verlenging goed gevonden wordt. De heer Vel vindt van maar doen. De heer Vijn: Ja wezullen zien wat er van komt. Met allen voor tot 6 maanden verlenging beslo ten. Voorzitter zegt, dat de telephoonkantoorhouder J. Koeman tegen 1 Januari als zoodanig eervol ontslag aanvraagt wegens gezondheidsredenen. Voorzitter stelt voor dit op de meest eervolle wijze tegen dien datun) te verleenen, onder dank aan den heer Koeman voor al wat hij heeft gedaan. Hij stond steeds vroeg en laat het publiek ten dienste en spr. dankt hem bij deze in Het openbaar daarvoor En hoopt van zijn opvolger dezelfde bereidwillig heid te zieh betrachten. Andere heeren stemmen hiermede in. Voorzitter zegt, het sajaris is nu f 150 en dat kon, zoolang de heer Koeman in dienst was, niet worden verlaagd. Nu kan dit wel verlaagd en de Directeur-Generaal schreef hierover, dat f 75 sala ris hem voorhands voldoende voorkwam. Voorzit ter zegt, dat B. en W. daar anders over denken en zij vinden f 150 niet te hoog en willen het salaris op dit bedrag laten. Het aantal gesprekken en tele grammen neemt bovendien toe. Met allen voor het salaris voor den opvolger we der op f 150 te stellen. Als sollicitant gaf zich op de heer W. Koeman, thans waarnemend kantoorhouder, zoon vanden kan toorhouder. B. en W. vonden geen bezwaar hem aan te bevelen, waar de welwillendheid der familie Koe man genoegzaam bekend is. Met algemeene stem men benoemd de heer W. Koeman. Voorzitter ljoopt dat h ijde voetsporen zijns vaders zal volgen en ons ook zoozal bedienen. Algemeen vertrouwd men dat dit wel zoo zal zijn. De voorloopige pensioengrondslag voor den nieuw benoemde wordt op f 150 gesteld. Voorzitter brengt in bespreking aankoop schrijf machine. B. en W. stellen dien aankoop voor, aange zien zoo'n machine een massa werk uit handen kan nemen en zeer nuttig voor duidelijk schrift enz. Daar de kosteen wel op een f 300 zullen komen, stellen B. en W. voor een crediet te vërleenen uit de diensten 1916 en 1917 n.1. elk dienstjaar f 150. De raadsleden zijn er wel voor. Voorzitter wil niet zoo maar aankoopen, eerst bij collega's, informeeren. De heer Kooi vindt dit best en er moet maar wat goeds gekocht worden en niet op den1 laatsten gul den worden gezien. Met algemeene instemming wordt B. en W.'s voorstel aangenomen, en voorzit ter brengt de heeren zijndank voor dit besluit Nadat de 5-jaarlijksche herziening der strafveror dening als Bouw- en Woning-, Politieverordening enz. ophieuw zijn vastgesteld, volgt goedkeuring tot af- en overschrijving 'tot een bedrag van enkele gul dens. Ook wordt een suppletoire begrooting 1910 goedgekeurd, alsmede eene uitgaaf van f 500 uit post onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag bespreekt de heer Kooi eenige bij hem ingekomen klachten *over den nieuwen tijd in verband met de scholieren, voor wie de invoe - ring van den nieuwen tijd zeer lastig wordt geacht aangezien men inde omgeving van spreker nog in den ouden tijd leeft De kinderen ondervinden ondermeer om 12 uur geen eten klaar, enz. 't 18 heel lastig. Zou dat niet anders kunnen? Voorzitter en de andere heeren betogen dat er wel niet veel aan te doen zal zijn. De heer Kooi blijft er bij, dat velen er niet mee ingenomen zijn. Voorzitter wijst er op, dat de klokken verzet zijn en volgens leerplan begonnen wordt Over het alge meen is het onderwijzend personeel en ook de school autoriteiten zeer ingenomen met de nieuwe rege ling, denkt voorzitter. De leerlingen toch zijn in de morgenuren het meest bevattelijk. De vakken die het minst inspannend zijn, worden dan ook bij voorkeur in den namiddag behandeld. De heer Kooi: Daar heb ik geen verstand van. De heer Vijn: Jullie moet je klok verzetten. Je hebt niet voor 4 uur te melken, je mag b*if 5 ook beginnen. Na nog eenige uitwijding over oude en nieuwe tijd en de moeilijkheden van het hooien enz. bij nieu wen tijd, stelt de heer Kooi zich met de ontvangen inlichtingen tevreden. De heer Koorn bespreekt de wenschelijkheid om eenige hoornen tusschen Gouw en Aartswoud te be handelen en neemt de opdracht aan, daarvoor een geschikte werkkracht aan het werk te stellen. Hierna sluiting. KOLHORN. Daar de nieuwe tijdregeling alhier niet algemeen is ingevoerd zal voorloopig de morgendienstoefening in de Ned. Hervormde Kerk alhier gehouden worden ten 10 ure (nieuwe tijd). ZIJPE. De directie der Zaanlandsche Assurantie Compagnie te Zaandijk, correspondent de heer A. L. Zuidsher- wóude te Schagerbrug, heeft f 25.— ter hand gesteld aan den opperbrandmeester te St. Maartensbrug, om dat bedrag te verdoelen, onder die loden van het brand weer-corps, die daarvoor in aanmerking komen, zulks naar aanleiding van het flinke optreden tijdens den brand bij den heer W .Swarthof. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Voor rekening van den Heer P. Delver Hz. zal alhier cUn burgerwoonhuis worden gebouwd. Het tim merwerk is opgedragen aan den Heer W. de Leeuw te Burgervlotbrug, het schilderwerk aan den Heer P. Visser te Burgerbrug en het metselwerk aan den "Heer C. Sluis te St. Maartensbrug. WIERINGERWAARD. De Heer Alb. Kuin Pz., Contrleur-stamboekhouder bij 5e Rundvee-fok\ereeniging alhier is benoemd tot beambte bij de firma D. A. Wisselink te Alkmaar. OUDÉSLUIS. Voor de brongasgebruikers alhier ls de overstroo ming va# de Anna Paulowna ook een danige te leurstelling ep schadepost. De wellen n.1., geslagen zijnde op den onderkant van den Zijperdijk en uitwaterende in de bermsloot van Anno f'aulowna, zijn vanaf de overstrooming onder water geweest. Nu de polder weder droog is geven ze nog wel wat water, maar dit is zout en bevat niets geen gas meer. zoodat ze thans waardeloos ziin. NIET ALLEDAAGSCHE OVERGANG. De heer V. E. Vethake, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Koedijk en behoorende tot de vrijzinnige richting, is voornemens wegens veeranderde geloofs overtuiging zijn ambt neer te leggen en in de rech ten te gaan studeeren. Ds. Vethake gaat zich na melijk voegen bij de Roomsch-Katholieke kerk 'en woont, hoewel nog niet toegelaten tot de commu nie, reeds geregeld de H. Mis bij. Ned. UIT HET OVERSTROOMDE GEBIED. „Werkspoor" heeft een geillustreerd boek je. uit gegeven van omstreeks twintig pagina's, waarin wordt verteld, hoe, door bemiddeling van „De Ne- derlandsche fabriek van Weerktuigen en Spoorweg materiaal, met medewerking van de K.E.M., van de Gemeente Electriciteitswerken te Amsterdam en van een aantal firma's die motoren in huur gaven en zandzuigers bezorgden en voor andere dringen de benoodigdheden zorgden, de droogmaking der overstroomde landen, met groote snelheid- konden beginnen. Aan de hand van een aantal zeer dui delijke fotografieën, die een goeden kijk geven op de gemalen te Uitdam, Monnikendam en bij de Van Ewijcksluis, alsook op de verscheping en verzen ding der machinerieën, van de terreinen van Werk spoor, wordt in het koh het verhaal van de door braak gedaan en van de buitengewone snelle wijze, waarop met de moderne bemalingswerktuigen snel en energiek handelen te bereiken is.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1