De Oorlog. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. SS Reclames. Ingezonden Stukkea Raad van Wieringen. In het „BerL TagebL" schrijft een soldaat, die bij Waterzucht geen ziekte. 't Was maareen EksterpsW- In minder dan twee maanden besluit het boekje, is een ingenieurswerk tot stand gekomen van een omvang, als er slechts weinige van dien aard be staan en waar zoo dikwijls gewaagd wordt van de lauwe langzaamheid van den Hollander, levert dit het bewijs, dat er ook nog energie en durf is, .waar het geldt iets groots te volbrengenl DE BOKKEN EN SCHAPEN. Het weekblad „Limburgsch Belang" vestigt de aandacht op een bericht onder bet hoofd „Kerk- lijsten" in de „N. L. Koerier", luidende: „In de toekomst zullen op de werkdagen in de schoolmis van half acht de jongens van de bijzondere R.-K. school plaats nemen gedeeltelijk op de bank jes voor de kerkmeesterbank. „De jongens der openbare School op do bank jes in de rechtergang en op de banken bij de biecht stoelen voor het beeld van het H. Hart". Men zal het dus voortaan in de kerk te Roermond goed kunnen zien, welke jongens door hun ouders naar de ware school worden gestuurd. Zoolang er althans nog jongens komen te zitten op de banken bij de biechtstoelen van het Heilige Hart... POKKEN TE AMSTERDAM. Sedert Zaterdag zijn geen nieuwe gevallen voor gekomen en is één leider uit het Wilhelmina-Gast- huis' ontslagen, zoodat aldaar thans 8 mannen, 7 vrouwen en 7 kinderen worden verpleegd. TEXEL. De Texelsche Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten voor het district Helder opnieuw candidaat gesteld het aftredend lid, den heer G. J. O. Dik- kens, Voorts werd besloten voor den anderen zetel mede tegaan met den candidaat, die door de vrij zinnigen te Helder wordt gesteld. GIFTIGE PLANTEN. Bij den landbouwer v. d. B., onder Amersfoort, moesten de vorige week twee runderen worden af gemaakt, omdat zich vergiftige verschijnselen voor deden. Maandag, had een onderzoek vanwege het Ut- rechtsche Landbouw- en Kruidkundig Genootschap plaats naar de planten in het weiland, waar de koei en hadden gegraasd. Het onderzoek bracht tot he den nog geen resultaat. STATENVERKIEZINGEN. Het Volk meldt de volgende candidaatstellingen vanwege de S.D.A.P.: lkmaar: De heer Verkerk. Enkhuizeft: De heeren II. v. d. Brug en H. Kof man. Helder. De heeren Verstegen en Michels. Hporn. De heer Michels. Schagen. De heeren Verstegen en Michels. Door de rechterzijde is besloten' bij de Statenver kiezingen in Noord-Holland, de rechtsche candida- turen aldrs te verdoelen: Een anti-rev.~candidatuur: Den Helder, Schagen, Zaandam, Enkhuizen, Purmerend, Haarlem en Vel- sen. 7 candidaten. Een Chr.-IIist. candidatuur: Alkmaar, Edam, Weesp, Haarlem en Haarlemmermeer. 5 candi daten. Een R. Kath. candidatuur: Den Helder, Schagen, Zaandam, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend, Nieuwer- Amstel, Weesp en Hahrlem. 9 cdndidaten. NIEUWE NIEDORP. Dinsdagavond 9 Mei J.l. hield de Nutsziitigschool alhier onder leiding van den heer D. Kuilman de jaarlijksche openbare les met ruim 20 leerlingen in café-Prins Maurits. Tal van liederen werden frlsch en helder gezongen en men kon de flinke resultaten van volharding en leiding door den directeur en van oefening der leerlingen, in een afwisselend pro gramma constateoren. Ter afwisseeling nog een aar dig nummertje solo-zang en een lief stukje, door drie der jonge dames prijzenswaardig opgevoerd. Het applaus dat bij de gezongen liederen voor koor en de nummers ter afwisseling opklonk, was ten volle vordiend. In welgekozen woorden nam de heer Kuilman, na afwerking van het programma, afscheid als lei der, terwijl hij kenbaar maakte, dat de heer Vink uit Beemster, directeur der zangvereeniging te N. Niedorp, de leiding zal overnemen. De heer P. Koopman, voorzitter van het Nutsde- partement, bracht directeur en leerlingen, dank en sloot met een opwekkend woord dezen zoo wel geslaagden avond; OPMEER. Alhier zal op 5 Juni eene keuring van paar den, hengsten, veulens en ketten .worden gehouden. Aan prijzen en premiën worden f 200 beschikbaar ge' steld. Verder zal er een wedstrijd in schoonrijden plaats hebben. Prijzen tot een bedrag van f 140. Aan de tentoonstelling is verbonden een afdeeling wol vee .varkenb, geiten, pluimgedierte. Ter opluistering worden aangenomen rijtuigen, machines, werktuigen en verdere landbouwartikelen, bloemen, planten, klein en groot vee, KOLHORN. Onze plaatsgenoote mej. W. Pool, is benoemd tot vacantiezuster in het Elisabethgasthuis te Haarlem- ST. PANKRAS. De handel in bak- of vqorjaarskoolplanten is op heden zeer belangrijk. -De vraag overtreft zefs den aanvoer; vandaar zeer hooge prijzen .Men besteedt tot 90 100 ct. per 100 stuks. TWEEDE KAMER De behandeling der Ouderdomswet is ten einde. De eindstemming zal op een nader vast te stellen datum worden gehouden. Mr. TROELSTRA. Mr. Troelstra deelde aan „Het Volk" de volgende verheugende berichten over zijn gezondheidstoe stand mede: „Mijne geneesheeren zijn over de resultaten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij staan mij reeds da delijk lichten arbeid toe, maar eischen, dat ik mij de eerste maanden buiten elke agitatiezal houden. Van optreden in openbare vergaderingen kan dus voorloopig geen' sprake zijn. Mijn plaats in het Int. Soc. Bureau kan ik weer innemen. In de Ka- meer hoop ik nu en dan, met name bij belangrijke stemmingen te verschijnen. Door mij aldus te be perken, is' er alle kans, dat ik tegen den tijd der aanstaande begrootingsdebatten klaar ben, om daar bij mijne taak te vervullen." KERMIS IN HET ZUIDEN. Zoolang de oorlog reeds duurt, was er van keer- mishouden in het in staat van beleg verklaarde ge bied van Limburg en Noord-Brabant geen sprake meer. Thans echter heeft de commandant van het Veldleger toegestaan, dat de kermissen gevierd mo gen worden in de gemeenten, welke op grooter af stand dan 5 kilometer van de grens zijngelegen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 9 Mei 1916. Uitspraken: J. Kiiman, Ummen, diefstal f 150 of 10 d. h. A. Visser, Wieringerwaard, beleed. f5 of2 d. h. J. Doodeman, Nibbixwoud, eenv. beleediging d. d. ambt., f 15 of f 10 d. h. J. Waterman, Hoorn, diefstal, voorwaardel. 1 m. gev., proeftijd van 2 jaar. P. Goedhart, Alkmaar, wederspannigheid, f 25 of 14 d. hecht. A. v. Zandbergen, Hoorn, diefstal, 3 m. gev. J. H. Ca'rels, C. de Waard, Bergen, strooperij, hoo ger beroepzaak. Uitspraak 16 Mei. Hendrik Dort, 1 m. gev. voorwaardel. 3 jaar pr. W. L. Meier, Kinderzaak, f 5 of 1 weck tuchtschool. J. Fjuri, 1 mnd. gev. voorwaardelijx 3 j. proeft. Raadsvergadering, op Dinsdagnam. 2 uur, 9 Mei 1.1. v oorz. de heer A. Peereboom. Secr. de heer W. J. Bruul. Afwezig de heer P. Koorn. Na opening door den Voorzitter worden door den becretaris de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van den Commissaris der Koningin in N.-H. dat de Burgemeester weder is herbenoemd: dat zijn goedgekeurd twee kohieren Hoofdei. Om slag en Hondenbelasting alsmede de verhooging H.-O. tot f 8500. Hierna worden aangeboden de maandstaten der Zee- grasexpioitatie over MaartApril, welke worden inge zien. Voorz.. deelde mede dat nog 6000 balen, in voor raad zijn en de verkoop niet viug gaat. Wordt behandeld een verzoekschrift ven Jb. ten Bokkel, waarin wordt medegedeeld dat Laan een var- kensmestcrij houdt in de onmiddellijke nabijheid zijner woning en deze mesterij een ondragelijke stank ver spreidt en zekerlijk schade oplevert voor de gezond heid De varkens worden gemest met dood vee. Voorz. deelt mede dat dit adres bij B. en W. thuis behoort welke aan LaanTeecfc tie noodigc instruc ties heeft gegeven om met die mesterij aldaar te ein digen anders tot andere maatregelen te zullen overgaan. Wordt ter verdere afdoening in handen B. e nAV. gestld. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen dat zy met de voorgestelde vergoeding aan gemobiliseerde on derwijzers, hier meester Wlnsma, niet kunnen vereeni gen. Dit behoort h.i. te worden gesteid op 9,12 voor ge huwde en 25 ®/o voor ongehuwde. De verordening wordt un die geest gewijzigd. Wordt voorgelezen een adres van verschillende loon- persers voor de Gem. Zeegras-Exploitatie, Het pers icon is thans f 0,45 per 100 kilo, wordt gevraagd dit te brengen op f 0,55 per 100 kilo. De bedoeling is niet meerdere verdienste te maken, doch alleen vergoeding voor de meerdere uitgaven, door stijging van het pers hout en arbeidsloonen enz. B. en W. stellen voor dit persloon tijdelijk te verhoo- gen met f 0 05 en alzoo te brengen op f 0,50 per 100 kilo, ingaande 1 Juni a.s. De heer de Goeje vindt het verzoek te weinig toege licht, hij begrijpt niet hoe de persers aan f 0,10 ver hooging konien en B. en W. aan f 0,05 per 100 kilo. Voorz. antwoordt dat B. en W. berekenen het pers- loom V» cent per pak hooger is 2 cent per 100 kilo en het pershout op 3 cent hooger per 100 kilo, tezamen 5 cent. Het ijzerdraad is niet verhoogd. Enkele leden meenen dat de draadprijzen zijn ver hoogd. Wordt nog opgemerkt dat ook het rijloon en pak huishuur hooger is. Voorz. is overtuigd dat voor f 0,50 graag geperst zal worden, voor het gevischte zeegras wordt ook nergens meer betaald. ,Va nog enkele discussiën en motiveeringen van z:ju voorstemmen door Dr. de Goeje doordat de adressan ten geen specifieke berekening hebben gedaan wordt met algemeene stemmen besloten het persloon te stelten met Ingang van 1 Juni a.s. op f 0 50 per 100 kilo. B. en W. bieden hierna aan de rekening van Armvoog den over 1915; welke tot de volgende vergadering voor de leden ter inzage zal Uggen.\ De heer die Goeje: Noemt U dit stuk eene rekening ik vindt er geen enkel bescheiden bij en moet bezwaar maken deze rekening goed te keuren. Voorz.B. en W„ bieden de rekening aan, deze ligt tot de volgende vergadering ter inzage wanneer de hee ren er dan over willen spreken is er alle gelegenheid toe. De heer die GoejeIk wensch de vergadering maar even te waarschuwen, B. en W. zijn dan in dc gelegenheid vooraf andere papieren op te vragen. Alle kwitanties onbretke. Voorz. zegt aan B, en W. id!e zaak te 'zullen voorleggen. Benoeming van twee armvoogden wegens periodieke aftreding van de heeren S. C. Bakker en S. Koorn, wel ke heeren beiden uit een opgemaakt drietal worden her kozen. Benoeming van leden voor het btemburau. Voorz, deelt mede dat hoewel er om gestemd moet worden, het gewoonte is daarvoor de leden aan te wij zen, waartegen ook thans niemand bezwaar heeft. Leden zijnJ. W. de Goeie en J. Rotgans, derde lid N. J. Poel, Burgemeester voorz., b. Kuut pina'sver- vangend Voorz. Plaatsvervangende leden b. C. Bakker en de Vries. De heer de Goeje informeert nog of zoo hij voor een ongeluk wordt weggeroepen, direct een plaatsvervan ger beschikbaar zal zijn r Voorz. antwoordt dat dan de eerst binnenkomende kiezor mag gevraagd worden tijdelijk zittng te nemen en kan dan het plaatsvervangend lid opgeroepen wor den. het stembureau behoeft alzoo nieit gesloten te wor den. Allen nemen kunne benoeming aan. Rbem W. stellen hierna voor te bestuiten tot het bou- wien van eene nieuwe onderwijzerswoning te Oosterland, waartoe begin 1915 bereids in beginsel was besloten. De toen door B. en W. gevraagde raming was f3500, waarvoor het Rijk' 'eene etra subsidie wil geven, van i 1700, de verkoop van de oude woning te Oosterland met ^enige grond wordt geschat op f 800, zoodat ver der voor rekening van de Gemeente kwam f 1000. Wij hebben echter aenige jijd geleden de begrooting nog eens laten narekene door den opzichter met het oog op de gestegen prijzen voor de materialen efci kwaam de opzichter f 1240 hooger, tezamen dus f 4740. B. en W, hebben toen pogingen aangewend om de Rijkssubsidie verhoogd te krijgen, waarvoor toezegging js gekregen dal deze ih verhouding tot dj vorige even redig zou worden verhoogd. De rekening wordt dus dan als volgt, begrooting f 4740, door hel Rijk te ver goeden f 2500, opbrengst oude woning f 800 voor eigen rekening alzoo f 1500. Dit voorstel wordt zonder besprekingen aangenomen. En nog medegedeeld dat de oude woning verkocht zal worden om te bewonen of te sloopen naar keuze en verkocht zal worden zoodra de nieuwe woning gereed is en den heer bpaanders deze betrokken heeft. Met de bouw der woning zal voortgang gemaakt wor den zoodat deze dit aar nog klaar zal kujnnen zijn. In verband met bovengenoemde bouw wordt ngo sloten tot het aangaan van eene geldleening groot f1500 aftelossen in 10 jaar, jaarlijks f 150, rente hoogstens 5 v/o Ook wordt vastgesteld eene suppletoire begroo ting tot een bedrag van f 4800 en goedgekeurd af en overschrijvingen uit de dienst 1915 en machtiging ver leent tot betaling uit de post onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 15,90. In verband met de besprekingen in de vorige verga dering is door den opzichter Hermans eene begrooting gemaakt voor het leggen van een straatweg aan ae Hau- kes tot even •voorbij de woning van P. Kooij in den Poelweg en in de Belt vanaf de woning van Grin totaa die van Jac. Engel aan het Laantje. De raming hiervoor bedraagt f"603p—f 7030. Alvorens hierover de besprekingen te openen zou Voorz. in comité eenige mededeelingen willen doen en wordt de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering deelt Voorz. mede dat besioten is geen straatwag aan te leggen, doch twee genoemde stukken te voorzien van een extra schip grind. Rondvraag. De heer Poel vraagt verbetering van de waag, de heer Goeje van de kerktoren te H.-Hoef, de heer Bosker uit dieping van de sloot bij het diaconiehuis, de heer Her mans betere voorziening der schoeing van de Gasthuis- sloot, welke zaken door Voorz. allen zullen worden nagegaan en overwogen. Sluiting. Dr. KUYPER EN ZONDAGSHEILIGING. Het Wolff-bureau heeft uit Budapest aan de Ne- derlandsche bladen geseind, dat dr. Kuyper op Zon dag vandaar was vertrokken. In „De Stand." deelt dr. Kuyper mede, dat het tegendeel (sis!) plaats greep. Uit Budapest vertrok hij Vrijdag 6.50 des avonds per sneltrein en kwam Zaterdagmorgen te 11.25 te Berlijn aan. Daar bleef hij den geheelen Zondag rustig over, om Maandagmiddag 3.35 naar Hannover Le vertrkki.ee. Wat wel te verwachten was ls gebeurd, de re geering van Amerika heeft de Duitsche verklaring inzake de duikbootgeschied^iis geaccepteerd. Maar tevens verklaart de Amerikaansche regeering, dat zij de verzekering van de Duitsche regeering aan vaardt buiten eenig verband met de houding, die door de andere oorlogvoerenden tegenover de neu tralen en non-combattanten wordt aangenomen. Ook dat werd verwacht. Amerika kon met het oog op het uithongeringssysteem van Engeland'geen be loften doen. Maar het is de vraag of Amerika nu niet zal aanwenden dat ook Engeland wat mil der optreedt. Voor het oogenblik is nu het dreigend gevaar, uitbreiding van den oorlog, afgewend. Maar dat zegt niet dat nu alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. We weten hoe Duitschland zich 'een nader optreden heeftvoorbehouden, lettend op de toekomsthouding der geallieerden, m.a.w. als jelui blijft handelen als thans, begin ik ook weer. Maar dat is iets voor de toekomst en daarbij zal toch ook wel de invloed van Amerika meespreken evenals dat nu het geval is geweest. En noginaals, we ver wachten van Amerika's invloed op de geallieerden wel wat verandering ook van hun optreden. Laat ons er op dit oogenblik toe bepalen met vreugde dit gunstig resultaat te accepteeren. Bij Verdun blijft de toestand steeds hetzelfde. We zien een vinnigen strijd om een frontverbetering van Duitschers of Franschen, maar een beslissenden strijd is het nog steeds niet. Het is een heen en weer golven van het succes. Het blijft een moord -op groote schaal met geduchte verliezen aan geld en goed en het resultaat is het in bezit nemen van een heele of halve-^ loopgraaf. Het blijft hetzelfde liedje geen beslissend nieuws. Het nieuws draait thans om den strijd om hoogte 304 en hoogte 287, waar de Duitsche aanvallen volgens het Fransche be richt heeten te zijn afgeslagen. De strijd moet weer moorddadig zijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te D« Bilt op 10 Mei 1916. Hoogste barometerstand beneden 765 te Zuidoost- DvitseMand, laagste barometerstand ,54.1 te Chris tiansurid. Vorwaëhting tot den avond van 11 Mei. Matige tot krachtige, lateer tijdelijk afnemende W. tot Z. wind. Tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen. Zelfde temperatuur. POLITIE. Verloren een zilveren colliertje. Inlichtingen ter Secretarie. Noordscharwoude, 9 MeL Rabarber f 6 11.10 per 100 bos. Aanvoer 3410 bos. Broek op Langendijk, 9 Mei. Rabarber f 6. 80 p. 100 bos, rabarber f 6.40 per 100 K.G. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Petronella, d. van Petrus Zwemmer (over leden) en Aagje Kaandorp. Jacob, 'z. van Franciscus Ranzijn en Anna Maria de Wit. Bernardus, z. van Cornelis Schagen en Geerlruida Cornelia Nieuwendijk. Getrouwd: Jan Bood, oud 24 j., arbeider, wonende te Oudkarsp'el en Dieuwertje Kossen, uod '21 j., wo nende te Zijpe. Pieter Rens, oud 30 j„ veehouder, wonende te Schoorl en Trijntje Rens, oud 29 j., wo nende te Zijpe. ECE EET ZENUWGESTEL VAN DEN SOLDAAT LIJDT. Een correspondent van de Morning Post beschrijft den soldaat. Hij zegt o. a.: d ensoldaat. Hij zegt o. a.: De invloed van den oorlogstoestand op de zenu wen is misschien verantwoordelijk voor vele vreem de physieke toestanden, die een zeer geheimzinnig karakter dragen. Dc gevaller, die thans voorkomen, verschillen voor den neuroloog, die veel ervaring heeft opge daan, niet veel van die welke in het burgerleven voorkomen. Daar is het bijv. shell shock granaat- schok, die voor vele gevallen verantwoordelijk is. Al deze gevallen kunnen echter gerangschikt wor den onder de reeds bekende rubrieken. De eenvou digste vorm is die van een schok, die veroorzaakt wordt door den luchtdruk, die door het uiteensprin- gen van een met ontploffingsmiddelen gevuld pro jectiel voorkomt. De patiënt herinnert zich de na dering van het projectiel niet meer omdat het ge- heele bewustzijn ten gevolge van wat eèn poosje te voren is geschied, ontbreekt. Steeds volgt hierop het zelfde gebrek aan bewustzijn, en steeds zijn er de zelfde complicaties. Ook de behandeling is steeds dezelide: een rustkuur in Led. Een andere vorm van werkelijk lichamelijk letsel door shell shock heeft een geheimzinniger verloop. Hij herinnert zich alles, maar hij geraakt versuft evenals een boksér, die te zware slagen heeft gekregen in den loop van een moeilijke partij. Zijn gedrag wordt zon derling en zijne handelingen onbepaald. Ook voor die lijders is rust het eenige geneesmiddel. Shell shock vertoont echter nog andere verschijn selen, die gelijdelijk in elkander'overgaan. Zoo bijv. de toestand, waarbij een man, die pas aan een he vig bombardement is blootgesteld geweest, schijn baar gezond en wel, plotseling ineenstort. Soms is het volgende bombardement daarvan de oorzaak. Wordt hij dan door een verstandig officier spoedig naar een veilige plaats gezonden, dan zakt hij plot seling op onverklaarbare wijze ineen en blijft rustig doorslapen, onverschillig waar hij zich bevindt en wat voor lawaai er om hem heen is. Sommige man nen genezen hiervan volkomen. Anderen daaren tegen kunnen nog geruimen tijd geen geluid ver dragen. Zij lijden aan een te hevige reactie op ge luiden, het geluid van een fluitje of het barsten van een fietsband op straat, vóór het hospitaal waar hij verpleegd wordt, jaagt soms plotseling een aan tal van deze zenuwlijders uit bed. Een vierde groep is die dergenen, waarbij zorgen en ongemakken een reeds ondermijnd gestel nog verder slopen. De ge volgen kunpen tusschen prikkelbaarheid en onbe kwaamheid om op een bepaald onderwerp de aan dacht samen te trekken varieeren. Kortom, de oorlogstoestanden kunnen iedere vroe ger doorstane zenuwzwakte of aandoening weder oprakelen en aanwakkeren. Dit behoort tot de psy chologie van den oorlog. Het voortdurende bombar dement moge soms al weinig gewonden of dooden kosten, het mat den vijand af en maakt de zwakke plaatsen in zijn temperament nog zwakker. De oor logvoerende partij, die over het kleinste aantal pro jectielen beschikt, wordt daarom dubbel aangeval len, naar lichaam en naar geest. Maar er is steeds met een belangrijken factor rekening te houden De genezing hangt nl. bijna geheel af van den vroe- geren geestestoestand van den soldaat. Als hij van nature krachtige zenuwen heeft, dan zullen die tijdelijke aandoeningen hem geen blijvend kwaad doen. Het leger, dat de sterkste zenuwen heeft zal winnen. Neurologen, die zoowel de Engelschon' als de Duitschers kennen, hebben vertrouwen in het grooter uithoudingsvermogen der eersten. De En- gelschman heeft een onverstoorbaar temperament De Duitschers zijn bij hem vergeleken, een natie van zenuwlijders, zegt de berichtgeevr van de Mor ning Post. GEBREK AAN VLEESCH. De stad Oldenburg kocht dezer dagen: om eenitrs- zins in den vleeschnood der bevolking te kunnen die 300 dieren niet minder dan 300,000 mark, zegt dj Hann. Kurier. bj| Verdun VeDeUnstaf van het regiment ligt in een hoek van het bosch. In dicht kreope hout hagedoorn, haze?. nootstruiken en braamranken heefthij znn bebouwd. De grauwe te'nten zijn met te ontdekken fnindera fladderen, bijen zoemen, wanneer het rol! endeeedonder van de kanonnen even stil houdt, j verademen kunnen. De vovei, ^"erlreven" D. ÏStezwijn» ui, deze bo,®,,' hebben zich tcr;re«rott«n n«ar h.t .lappeg,tled e^rd°eTn"«u» aa'ngefe'gden wegdi. door cs, soort van ravijn loopt, marcheert een infanterie, colonne Stil. Scherpe commando's. Geen gezang. Geen gelach.... Zij weten, waarheen zij marcüeeren, Goed verborgen achter een hoogte staat een zware batterij. De vijand kan den weg zien, die nlar de batterij loopt. Onafgebroken - brullen de salvo's van dc batterij. Vijandelijke schoten zoeken den rifand. Zij betasten de hoogte. Vinden zij hem? Kalm, ijzig kalm klinken de commando s. Afstand. Nif kommergebrek aan ammunitie. Daar verschijnt de colonne. Twee wagens. Vooraan een jonge lui, tenant op een vos. met lichte manen. Do hi&hA kan alles zien, wat er op den weg gebeurt. Alles is in spanning. De vos van den luitenant huppelt, De lucht bruist, De eerste granaat woelt zich in den weg achter de colonne. Maar kalm in den pas marcheeren de wagens verder. De twee- de granaat slaat rechts voor in. De derde links daarachter. De vierde weer op dep weg achter den wagen. De vos huppelt. Nu zijn zij achter de dek- king. De luitenant lacht. Niet de aandacht trekken, dat i sde hoofdzaak. Indien we in draf gereden wa ren, dan zouden de anderen alles geweten hebben. Zij mogen niet9 weten. De ammunitie is gelost. Langzaam gaat men te rug. Vijandelijke granaten volgen nog eens de klei ne colonne. Toen ze gelukkig uit het vuur kwam, schreeuwden we „hoera". Verbandplaats in een kerk. Mannaast man lig gen ze. In de sacristie hebben de doctoren een operatietafel geplaatst. Achter het altaar liggen de eeuwige slapers. De deur wordt .geopend. Een baar wordt binnen gedragen. Een man ligt er op. Met groote heldere oogen kijkt hij rond. Met oogen, die alles in zich willen opnemen, alles mee nemen. „Nu, mijn jongent" vraagt de dokter en streelt hem het haar. „Een flinke dosis morphine, dan ben ik tevreden, dokter", fluistert de gewonde. Zijn rechter arm en linker been ^ijn door een granaat afgescheurd. De dokter knikt vriendelijk. Spoedig slaapt de gewonde bij de anderen achter het altaar. Weer gaat de deur open, een lange blonde vaan drig van de grens komt binnen. Met vuil bedekt. Hij komt uit de loopgraven. HIJ gaat naar den dokter. Zijn broeder, de luitenant moet hier lig gen. Hij wordt achter het -altaar gebracht Zwijgend, ietwat bleek, kot hij terug. Groet den dokter en gaat met verschrikten blik weer de kerk uit Een uur later. Hij wordtzelf op de baar bin nengebracht. Een granaat heeft hem op den terug weg getroffen. „Zie je, Hans-Otto, nu kom ik bij Jee". Dan is het voorbij." Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschijnsel. De ziekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende wa ter aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in die ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zjvellingen zich slechts langzaam weder vullen, na dat men er met den vinger op gedrukt heeft. Ais de nie ren de oorzaak zijn, treden gewoonlijk ook urin-stoor- nissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betera behandeling in zulke gevallen dan met Fosters Rug pijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken en het urinezuur en de andere belemmerende onzuiverheden uit de urineka- nalen en blaas verwijderen. Zij schaffen een vrijen uit weg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwijnen langzamerhand. Een geregelde leefwijze, voldoende rust, warme baden frïssche lucht, arsook weing gebriuik van vleesch, thee, koffie en al cohol zijn bovordeliik voor uw genezing. Foslers Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs In ge vorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, niergruis, rheuma- tiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel na tuurlijk de resultaten verkregen worden bij tijdige be* handeling en gebruik bij het optreden der eerste ver schijnselen van nieraandoening. T« Schagen verkrijgbaar bil J. Rotgans Drogisterij „Het Witt# Kruis", Molenstraat C 14. Toe- sending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1.75 voor één of fjO voor zes doozen Eischt de echte Foster'sRugpijl Nieren Pillen, weigert elke dooi die niet voorzien is van nevei- staand handelsmerk. Ze hadden 't vorig jaar, een stevig nest gebouwd; Hnntr m oon Kiz. la kuuuv- [weischen. En toen dit voorjaar kwam, en zij weer aangevlogen, loen staarden naar den boom, verbaasde Ekster- [oog®®» rJl'lliWês wa,$, t.He8t- geen takje was er meer, -■eheel vernield, door 't ruwe winterweer. Maar vlug besloten zij, opnieuw weer te gaaa Tbouwei, In naasten boom, bepaald ln het vertrouwen, T7- j 1 wel beter gaan, En moeder Ekster ving met eierleggen aan Nu was men klaar, geen last van storm en wind, Maar..... nu verscheen 'n dapper? menschenkind, Hoog in den boom, nam onder 't schaat'ren van [het Eksterpanfi Hun eieren weg, daald weer naar a' aarde, En het „heldenstuk", was klaar. En wie het zag, hoe trouwe Eksters klaagden, En als het ware, om hun eitjes vraagden. Wie 't zag, en meegevoel niet vreemd was, zei Wat staat een knaap lal klimt hij hoog), toen laag, Door 't rooven van „een vogelei".

Schager Courant | 1916 | | pagina 2