J. STUURMAN Haarwerkir, In Heidehoeve. Scheermessen mdiLi"Mr Zelfscheerapparaten Uitgevers: TRAPMAN éc Co. Predikbeurten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. Groote sorteering Laagzijde B 50, - Schagen Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - in!. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0 90; per post f 1.05. Losse nummers 5 <t ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel moer 6 ct (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Zondag 21 Mei 1916 NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, geen dienst. Anna Paulowna, nam. 7 uur, Ds. Reinders. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. G. de Leeuw. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. Oudesluis, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Broekema. Veenhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté. Burgerbrug, voorm. 9.30 -uur, Ds. Nieuwburg. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Af scheid. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Poort Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Harenkarspel, geen dienst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuizen. Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Van Griethuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Hippolytushoef, geen dienst. Stroe, nam. 2,30 uur, Ds. Leendertz. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te Schagen, Hoep, nam. 5,30, Eerw. heer Stavinga. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Barends. Zitting van Dinsdag 16 Mei 1910. In hooger beroep. De eerste beklaagden heden waren de heeren Caarls en De Waard, uit Bergen, die onlangs terecht stonden en wier zaak is aangehouden tot heden. Zij hadden hooger beroep aangeteekend, en na voor- loopig van eenige ter deze zake in het leven geroe pen pennevruchten en na nog wat tegenspraak van de nog al aardig brutale beklaagden, kreeg de heer Officier het woord tot het nemen van zijn requi sitoir. Z.E.G. maakte niet zoo heel veel omslag met het drieste tweetal en vorderde bevestiging van het in deze gewezen vonnis. Nog een hooger beroepzaak. Wie den 33-jarigen sjouwerman Uldrich Zemering uit Hoorn goed kent, zal zich niet verwonderen dat hij eenigen tijd geleden wegens openbare dronken schap bij zooveelste herhaling werd ingerekend. Het vonnis dat hij daarbij van den Kantonrech ter opliep 3 dagen hechtenis en 1 jaar rijks werkinrichting stond Uldrich gansch niet aan en als gevolg daarvan stond hij heden in hooger beroep terecht. Nu zong de nogal volbloedige sin jeur hooge deunen, dat hij nooit bier of drank kocht Maar dat is nu niet zoo heel erg aannemelijk. De E.A. heeren raakten dan ook gerust niet van de wijs. door de verzekeringen die Uldrich ten beste gaf en toen het ten slotte de beurt was van den heer Of ficier, eischte deze magistraat bevestiging van het vonnis. Hij werd kwaad. Alexander Néervoort, is een zeer gewaardeerde "hulp bij bijzondere gelegenheden. Hij woont in Den Helder en had daar op 4 April zijne beste diensten bewezen bij een trouwplechtigheid, waarbij ook Jan Smit, een andere redder in den nood, een flinke hel per was geweest. Toen het op een fooien in ont vangst nemen ging. dacht Neervoort, dat Smit f 2 fooi had ontvangen, terwijl dat maar f 1 was ge 17. ,Ach, lieve kind", zeide tante Riekje tot Marie, met wie rij in den tuin boonen plukte, „steeds een man naast zich te hebben, die altijd met de heilige zaken te doen heeft, dat moet ons zelf ook beter maken en dat is toch alleen maar het ware geluk van een vrouw. Zeg mij eens, vindt gij Fedor ook niet een nette jonge man?" „Ja, tante, dat is hij werkelijk." „Nu, hoor eens" en het bleeke gelaat van tante Riekje straalde hoopvol. Marie schrikte. Dat zou verschrikkelijk zijn, als die goede, Fedor nu juist een neiging voor haar op vatte. Neen, zoo na mocht niemand haar komen. Dat kon, mocht zij immers niet aanhooren. Wat zou zij echter moeten zeggen? De waarheid dat zij reeds getrouwd was, dat ging toch niet. Zij schaamde zich en voelde zich gedwongen haar geheim angstig te bewaren bewaren vqor een elk, die zou pogen om daaraan te komen. O, hoe haar dit ongeluk van haar leven steeds op haar ziel zou drukken. Zoo moest zij met alle macht afwijzen en ontwijken, wanneer een man haar als vrijer naderen wilde. Tante Riekje liet voor Marie een witte blouse uit Walsrode komen. „Daar, mijn lieveling", zeide zij teeder, „dan kun jij je Zondag mooi maken", Een nieuwen stroohoed had zij haar al reeds eerder ge geven. Men kon immers in den zomer niet met een filten hoed naar de kerk gaan, wat zouden de men- schen daar wel van gezegd hebben. 1 De Zondag kwam met een drukkende onweers- lucht en men reed ter rechter tijd naar Kerkhui zen. De heide stond in heerlijken bloei, het was een ver rukkelijk gezicht. De zon brandde en gloeide en een zwarte rand steeg aan den horizont op. Grootvader wees met zijn zweep daar heen en zei de tot Peter: „Pas op, dat zal wat brengen, hoor". „Van nacht, meester". ,,'t Kan wel zijn, maar het kan ook wel eerder komen". De gasten werden met zeer groote hartelijkheid weest. Ruzie geen klein beetje, en Neervoort wilde zelfs den ander een pak op zijn baaitje geven. Ge lukkig dat een forsche boer, Jaap Pronk, het geval zag en Alex in bedwang hield. Van het stichtelijke pak slaag kwamnu weliswaar niets, maar toch had Alex Jan voor honderd en tien uitgescholden en wegens beleediging werd nu f 15 boete of 10 da gen hechtenis geëischt. Zij was niet verschenen. Mejuffrouw Mina Meijer, de bevallige huishoud ster van den welbekenden slaapsteehouder Pieter Kindt teHelder had het niet der moeite waardig geacht om te komen van daag. Zij had zich aan an dermans eigendom vergrepen. Den lOen April was In het gerenommeerd hotel een bezoeker met name Mense Bos, die als adspirant-logé reeds een borst rok In den huize Kindt achterliet. Bos meende, op deze wijze vertrouwen schenkende, zeker de meeste kans te hebben, dat hem een slaapplaats zou kun nen worden toegestaan. Niet alzool Men bleek 's avonds vol te zijn. Bos kwam half dronken bin nenzeilen, maar was spoedig weer buiten Zonder borstrok.... Dat wil zeggen zonder het pak je, waarin de borstrok gewikkeld was. Later ont kende Mina zelfs, ooit van hem een borstrok te heb ben ontvangen. Doch ten slotte viel zij toch door de mand en bleek dat zij den borstrok in houtwol had verborgen. De politieagent Noot maakte verbaal op en nam den borstrok in beslag. En juffrouw Mina werd heden opgeknapt met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. Een verzetzaak. De volgende zaak was een verzetzaak. Kort ge leden zijn de heeren Laurens en Johannes van Til, jagers te Akersloot „voor" geweest, omdat zij op 17 Dec. J.L op andermans grond zonder vergunning jaagden. Zij hebben daarmede straf opgeloopen en wel f 12 boete of 6 dagen zitten. Dat ze tegen het vonnis in "verzet komen, geeft hen misschien niet veel. Heden werd ten minste bevestiging geëischt. De hondjes. Volgen eenige hondenbelastingovertredings-zaak- jes, respectievelijk tegen A. Brommer, W. de Lange, J. P. C. Snoeck, en J. Brands, allen te Alkmaar. Eisch: elk f 6 of 1 dag hechtenis. Deuren dicht. Daarna krijgen we twee zaakjes met gesloten deu ren tot slot. Het eene met het oog op de zeden, het andere met toepassing der Kinderwetten met de deu ren dicht behandeld. A.s. Dinsdag uitspraken. WIERINGEN. Op de gisteren gehouden lammerenmarkt waren aangevoerd 120 lammeren, 18 schapen, en 0 koeien De prijzen der lammeren varieerden van f 17.75 tot f 22.25 ]5er stuk. die der schapen van f 35 tot f 49 per stuk en die der koeien van f 160 tot f 200 per stuk. Handel vlug. Afgeleverd werden vandaag groote partijen lam meren en een 40 stuks koevee, welke alle voor de Schager markt bestemd waren. WIERINGEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef, is benoemd de heer Joh. de Vries te Den Helder. WIERINGEN. Voor de vacante betrekking van secretaris van hèt Heemraadschap "Wiertngen wegens het overlijden van den heer C. M. Koorn hebben zich twee sol licitanten aangemeld. NOORDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich zeven ontvangen. Vandaag ontving de domlné hen zelf. Fedor bleef onzichtbaar. De kerk liep langzamerhand vol en weldra ruisch- te het gezang der gemeente door Gods huis. Aller gedachten waren er mee bezig, dat Fedor, die zij te midden van hen hadden zien opgroeien, nu zoover gevorderd was, dat hij ken Gods woord zou kunnen verkondigen. In blijde verwachting ke ken zij naar den kansel omhoog, De jonge geestelij ke liep in zijn toga in de sacristie op en neer. Een wondervolle ontroering had zich van hem meester gemaakt. Hij had reeds meermalen gepreekt. De oudé dominé bij wien hij was, liét het gaarne aan hem over en deed niet veel meer als dringend nood zakelijk was. De heimelijke wensch eenmaal in zijn geboorteplaats te prediken en daar de kansel van zijn vader te mogen besteigen, had hij niet durven uitspreken, daar vader nog flink genoeg was en zijn werk nog steeds met lust en ambitie deed. Nu was vader echter zijn wensch tegemoet gekomen en had daardoor het hart van zijn zoon met dankbaarheid en blijdschap vervuld. In deze gevoelens opgaand, wilde hij vandaag pre ken over de verhouding'van de ouders tot de kinde ren en die van de kinderen tot de ouders. Nadat hij de cathegismus had gelezen en na het gezang der gemeente den kansel had betreden, las hij de eeuwig geldende leerstellingen van den apos tel Paulus aan de Ephezen en knoopte daaraan zijn eigen gedachten vast. Gij kinderen weest gehoor zaam aan uw ouders in den Heer, want dat is goed. 0j* vader en moeder, dat is het eerste gebod, opdat het u welga ep gij lang leeft op aarde. En gij ou ders brengt uw kinderen niet tot toorn maar voedt hen 'op in de tucht en de vermaning des Heeren". Hoe veel was er over deze gulden woorden te zeg gen hoeveel de gemeente op bet hart te binden .En met ware begeestering sprak de jonge geestelijke over dit thema. In twee zielen vielen brandende vonken en dreven daar tot ernstige zelfbeproeving. Het waren de zielen van den ouden Dietrich Kru- se en die van zijn kleindochter Marie. Beiden gevoel den zich bij de woorden van den jongen man niet zonder zonde. De oude man die levenslang getracht had recht en plicht tot richtsnoer te nemen, had sedert den brief van zijn overleden dochter de wonde die door Do- rettes vlucht in zijn hart was geslagen, smartelijk waaronder de bekende merken Gillet, Bulldog enz sollicitanten aangemeld. AARTSWOUD. De afdeeling Opmeer en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, zal bij voldoende deel name in dezen winter drie cursussen houdsn ad. 1 tuinbouw-, 1 veekennis en 1 paardenkennis. ANNA PAULOWNA. De heer O. J. Reinders, predikant der Hervormde Gemeente alhier, is beroepen te Scharmer-Harkste- de Gr. CALLANTSOOO. Tot Heemraad van den polder het Hoekje, is be noemd de heer P. Blom te Alkmaar. ZIJPE. Bij de op 17 Mei door het waterschap Zijpe en Hazepolder gehouden aanbesteding van het maken van nieuwe ebdeuren in de sluis qn het afdammen en drooghouden van de sluis, het uitnemen, pas maken en dweer inzetten van de vloed- en storm- deuren van de sluis aan de Oudesluis met bijleve ring van de daartoe benoodigde materialen, is als volgt ingeschreven: A. Droog te Kolhorn f 13621, J. Jonker te Anna Paulowna f 13270, J. Veuger te St. Maartensbrug f 12700, J. Keesman te Schagen f 11985, A. Boon te Helder f 10120, J. Spruit te Helder f 9735, en H. Jon ker te Oudesluis f 8025. Gegund aan den laagsten inschrijver. ANNA PAULOWNA. Bij de dezer dagen gehouden verpachting van het recht tot maaien en visschen van wier op de bui tengronden van den Anna Paulownapolder, wa ren de volgende Inschrijvingsbiljetten ingeleverd: C. Kroon te Wieringen perceel 4 f 25, perceel 5 l 20, perceel 7 f 35, R. Bakker alhier perceel 3 f 50, J. Polet alhier perceel 1 f 10, perceel 2 f 21, perceel 3 f 76, perceel 4 f 12, perceel 5 f 15, perceel 6 f 45, perceel 7 f 6, J. Metselaar te Wieringen perceel 3 f 31. 25, perceel 4 f 51. 15, perceel 5 f 35.60, perceel 6 f 36.40, perceel 7 f 45.80, P. Metselaar en P. de Vries te Wieringen perceel 1 f 10, perceel 2 f 15, perceel 3 f 60, perceel 4 f 60, perceel 5 f 15, perceel 6 f 30, perceel 7 f 30, Perceel 1, waarvoor twee biljetten tot hetzelfde bedrag waren ingeleverd, viel bij loting ten deel aan den heer J. Polet alhier. De overige per- ceelen werden alle gegund aan de hoogste Inschrij vers. ANNA PAULOWNA. De herstelling van weg en bermen van den weg Kleine SluisOudesluis en de ontruiming van dui kers en bruggen in den spoordijk, waarvan de aan besteding reeds in het nummer van Dinsdag 16 Mei werd gemeld, is aan geen enkele der inschrijvers gegund. Later is, voor zoover de ontruiming van bruggen en duikers betreft, alles uit de hand aan besteed aan B. Looij, H. Cornelissen en H. J. Hei ligenberg. ANNA PAULOWNA. Uitslag der Woensdag gehouden stemming voor 3 leden van den Gemeenteraad: 1. Voor de vacature Van Haaften, aftreding 1919: Kleine Sluis. Breezand. Totaal. Uitgebrachte stemmen 243 207 450 Van onwaarde 19 24 43 voelen branden. Zachtere gevoelens die hij eerst van zich had .gestooten, waren in de rustige uren van nadenken weergekeerd, maar nog nooit was er zoo aan zijn geweten geschud als heden door de woor den van deze heilige schrift: en gij vaders, voert uw kinderen niet tot toorn, en nu begon zoowaar het berouw aan zijn gemoed te knagen. Ja, hij was hard geweest, hij had Dorettes lot naar zijn wil willen dwingen, Maar zij zocht haar geluk op andere wegen, zij had het in vreemde armen gevonden. Het was haar leven dat voor haar lag, dat zij alleen in geluk en ellende had moeten dragen. Zou zij van God niet het recht gehad heb ben haar eigen weg te gaan, al was dat aan den vader niet bevallen. De gedachte kwam in hem op, dat hij aan haar kind weer kon goed maken, wat hij aan haar mis- misdreven had en dat troostte hem. Zijn blik zocht het meisje. Daar zat zij met tra nen in de oogen. Dus ook zij gevoelde de vermaning van het bijbelwoord. Zij was geen gehoorzaam kind geweest, toen zij haar vader heimelijk verlaten had. Zij leed evenals hij en dubbel voelde de oude man zich tot haar aangetrokken, en een teëderheid steeg in het oude gemoed op, zoooals hij nog nooit voor iemand ter wereld had gevoeld. Het laatste lied was gezongen en de godsdienst oefening was ten einde. Dominé Kruse ging naar zijn zoon in de sacristie. Hier omhelsde hij Fedor bewogen en zeide: „Ik dank God dat hij mij zulk een zoon heeft ge schonken. Blijf op dezen goeden weg en de zegen van je ouders zal steeds met jezijn". Bij den terugkeer naar de pastorie stak tante Riekje haar arm door die van Marie. „Ach hoe mooi heeft Fedor gepreekt. Het ging mij zoo aan het hart Ja, ja,zulk een man, daar kan een vrouw trotsch op zijn." De kleine Anna, de dochter van den predikant was thuis gebleven en had voor het eten moeten zorgen, want dat kon men aan de meid alleen niet overlaten. En spoedig zaten allen om den groo- ten tafel en lieten het zich goed smaken. Grootvader klonk met Fedor en meende, dat wie zoo trouw vader en moeder eerde, die moest het, na de woorden der heilige schrift, wel gaan op aar de. Toen het middageten afgeloopen was, zochten al len een beschaduwd plekje in den tuin, want het 224 183 407 112 51 163 13 68 81 104 71 175 Dus geldige stemmen Hiervan verkregen de he< P. J. Crum, wilde D. Lubbert, Chr-Hist, niet aangesl H. P. Pateer, R.-K, Volstrekte meerderheid 204. Dus herstemming tussehen de heeren Crum en Pa teer. 2. Voor de vacaturen C. Waiboer en J. Bakker, aftr. 1917: Kleine Sluis. Breezand. Totaal. Uitgebrachte stemmen 248 214 462 Van onwaarde 7 13 Dus geldige stemmen 242 207 449 Hiervan verkregen de heeren: P. Kaan Dz., Vrijz. 160 123 283 J. Keuris, S.D.A.P. 93 67 160 C. Smit Sz., S.D.A.P. 64 44 108 S. Spigt, Vrijz. 125 139 264 Volstrekte meerderheid 225. Dus gekozen de heeren Kaan en Splgt. ANNA PAULOWNA. Wij* hebben ons weer eens even naar den door braak begeven, teneinde nog eens na te gaan, welke vorderingen er bij 'Ide werkzaamheden vielen te boe ken. Vooraf namen wij aan 1de peilschaal, welke staat in het Oude Veer. even benoorden de tramlijn, de waterstand Van het binnenwater nog eens op, het welk 2.88 M. A.P. bedroeg. Het pad naar die peilschaal loopt over het stuk land, waarvan laatst werd gemeld, dat hierop eene 5—6 c.M. dikke slib- laag lag. Deze slihlaag is thans gedroogd en uiteen' gebarsten, zoojiat wij op (diej breuk de verschillende lagen daarvan konden waarnemen, welke als schijven op elkaar lagen. Van verschillende opgenomen stuk ken telden wij! 6—8 verschillende lagen, welke bij goed gedroogde stukken geheel los van elkander la gen. waarvan dus waarschijnlijk ieder eene periode van luw weer vertegenwoordigde. Tom wij bij dm Dieselmotor aankwamen om 3 uur namiddags was deze Juist bezig met het luchtledig pompen der buizen'. Vanmorgen ongeveer 10 uur was namelijk het vliegwiel warm geloopen, (nadat de motor sinds gisteren middag had gemalen m had men dlus moeten stop zetten, .om het vlieg wiel te htm afkoelen. Aan het peiiglas was nu te zim, dat het luchtledïgpompen al aardig opschoot en de motor dus weer Spoedig water zou kunnen verplaatsen. Tom wij (dan ook na ongeveer ander half uur van de doorbraak terugkwamen, was mm' weer met uitmalen bezig. Op |dm zeedijk loopeinde en dm Oostpolder in ziende, is het, vooral voor hen, die weten hoe in an dere jaren omstreeks midden-Mei deze omgeving er uit ziet /wel een in-droef gezicht. Kaal en doods oh, liggen daar de velden, alles vlak m dor, niet eens hier of (daar de voren der ploeg, 't Ls wel héél, héél treurig. Ook het riet im „de Putten'' langs dm dijk heeft (dezelfde grauwMbaruinie kleur en zal hoogst waar schijnlijk 66k wel tem doode gedoemd zijn, evenals de hoornen, waarvan een deel thans nog wel haar voorjaarsdosch aanneemt, doch een ander deel reeds aan het afsterven is en wel spoedig door de thans nog schijnbaar in fleur zijnde soortgenooten zal wor den gevolgd. Even tm Westen der bocht bij het Lotmeer, ls mm bezig aan de binnenriide van den dijk een afdakje te bouwen voor de nieuwe locomotief, voor het ver- woerm der kipkarrem bestemd. Aan dit afdakje is tevens een met jdEakyilt dichtgemaakte waterbak ver bonden, van waar uit de locomotief zich' zal kunnen voorzien. Het benoodigde water zal vanaf de zeezijde wonden t angerv «rd en lang» eene goot over dm dijk worden gebracht. Vanaf de doorbraak tot aan het afdakje m van daar weer ongeveer 50 Meter landwaarts in, langs de Westzijde van. het Lotmeer is reeds een spoor lijntje aangebracht, waaraan mm heden druk bozig was met het zuiver leggen der rails. Verwacht wordt weer was nog drukkender geworden. Fedor en Liesbeth stonden naast elkaar in een wat afgelegen priëel. „Hier is het koel", zeide hij, diep adem halend, „Kom hier Lies, wij willen elkaar hier wat vertel len." Zij zat naast hem op de latten bank en keek hem schuchter aan. „O, Fedor, wat is mij ^alles door het hart gegaan, alles wat je hebt gezegd." „Maar je bent toch immers een goed kind." „Nu, dat is niet altijd zoo, Ik mag dikwijls niet wat ik wil." „Je geeft je toch moeite om gehoorzaam te zijn?" „Van nu af aan wil ik het nog meer doen. Ik dacht andqrs zoo menigmaal, wat of Fedor toch wil, maar nu ik weet dat je zulk een beste dominé bent en zoo vroom, wil ik alles doen wat of je zegt." „Dat is een goed voornemen Liesbeth, blijf dat ge trouw." Hij reikte haar hartelijk de hand. „Menig keer kan ik ook uit mijzelf verstandig zijn", zeide zij onder sterk blozen. Zij haalde Arthur Ohlkes brief te voorschijn en reikte het blad aan li£L£iF neef over# De jonge geestelijke las het briefje door en een wolk van hevigen toorn trok er over zijn gelaat. „Maar dat is een slechte jonge man. Met de zweep moest hij hebben. Je bent toch niet daar geweest?" Hij greep met groote ontroering haar beide han den en keek haar met fonkelende oogen aan. „Wanneer ik dat gedaan had, zou ik je dien brief niet hebben durven geven", antwoordde zij, terwijl er een lachje om haar mond speelde. Hij kwam wat tot zich zelf, scheurde de brief mid den door en wierp de stukken in haar schoot „Je moogt met dien onbeschaamden vent nooit weer een woord wisselen. Beloof mij dat." „Ik zie hem bijna nooit Maar wanneer ik hem in de danszaal ontmoet, kan ik toch onmogelijk voor stommetje spelen." In Fedors gemoed was het in opstand. Hoe on beschermd en vol gevaar scheen hem Lize. Het liep hem koud langs den rug bij de gedachte, dat zij de uitnoodiging van dezen lichtmis had kunnen vol gen. Hoe zou hij haar voldoende kunnen waarschu wen, haar voor alle dreigende gevaren kunnen be hoeden? Zij had een sterke steun noodig, dit zwakke schepseltje. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1