Luxe flesschen Eau-de-Gologne, Gelluloid-artikelen. TABAK van J. R. KEIISS ZATERDAG 20 MEI 1016. 50ste Jaarj,.üg. 'No. 5800 Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Pi Prachtsorteering Verder alle soorten Toiletbenoodigdheden. I <!TIIIIBMAH Haarwerker, Binnenlandsch Nieuws. Raad van Oudkarspel. SCHAKER Alpieei Nieuws- COURANT. Alïeneitie- Luttiivtlil Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f l.OB. Losse nummers f> t ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 ct (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestnnt uit 3 bladen. Den Haag, 18 Mei 1916. Oorlogswinst-belasting en Ouderdoms-rente zijn van het Parlementszegel voorzien. Dat eerstgenoemd ontwerp het Staatsblad weldra zal bereiken: niemand' twijfelt er aan. In welk doodsgevaar het tweede straks in den Senaat zal bloot staan, ook dit beseft leder. Met de regeling van het Tarief der O.W.B. is het gegaan zooala ook lk verwachtte. De SO pet. der Regeering zijn ongerept gebleven. Het voorstel der soc.-democraten om tot 50 pet. te kunnen gaan, is verworpen, met de stemmen der soc.- en yrijz.-de- mocraten, alsmede die van den anti-rev. heer Rut- gers, voor. De nieuwe leider der vrijz.-democratische club," mr. Marchant, kwam namens zijn fractie de verklaring afleggen, de zeker wel verrassende! dat de vrijz.-democraten voor de 50 pet. zouden stemmen, wijl men er dan zeker van was, dat de .O.W.B. een hoog bedrag in de Schatkist zal bren gen. Het amend-Ankerman om te beginnen met Se heffing zoodra er f 2000 meer winst is gemaakt, in plaats van bij f 1000 meer duikelde met 52 te gen 14 stemmen. En het ontwerp tot heffing der Oorlogswinstbe lasting werd zonder stemming goedgekeurd. De gelukwenschen, minister Van Gijn van aller lei kanten geboden, waren even welgemeend als welverdiend. Na de pauze kwam de Ouderdomsrente in twee de lezing aan de beurt. Maar de onvermurwbare mr. Rutgers kon zich toch niet weerhouden om eenige pijltjes af te schieten tegen de „methode van behan deling" dezer wet, met avondzittingen etc. De vaak uitgemeten grieven van den Hilversumschen afge vaardigde werden nog eens eventjes „opgewarmd" En op geestig-slagvaardige wijze afgeweerd door mr. Limburg, den voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, die verzekerde, dat de Commissie in volkomen harmonie met de Regeering, volmaakt rustig, de zaak geheel overziend, het ontwerp had voorbereid. Eene Commissie van Voorbereiding welke mr. Rutgers had begeerd, heeft, zei de heer Limburg „even groote schaduwzijde als eenevanRapporteurs." De Ouderdomsrente kwam er met 51 tegen 34 stem men, zuiver Rechts tegen links. Ditmaal stemde de „wilde" uit Ommen, mr. Bichon, met Rechts. Goedgekeurd werd ook het ontwerp tot nadere be paling der waarde van zaken, waarover de rechten van successie of van overgang bij overlijden ver schuldigd zijn. En daarna ls gevolgd een uitgebreid debat over.. ..Men rade eensl Over 26 naturalisatie-ontwer pen! 't Was de heer Van Doorn die begon met te ver klaren, dat de manier, waarop men, óók vóór den oorlog, vreemdelingen tot Nederlanders maakte, hem steeds heeft geërgerd, 't In het Nederlandsch staatsverband opnemen is ten slotte niets dan een ding van „administratieve routine", zooals de heer Ter Spill het later noemde. De sleur brengt mee, dat een stuk of wat formulieren worden ingevuld; de politie informeert, of de man, die Nederlander wil worden, nooit „in de kast" heeft gezeten. Met stor ting van f WO is dan nadat de Staten-Generaal voetstoots hebben goedgekeurd, de zaak gezond. Met dien sleur nu wil men breken. Naturalisatie, aldus mr. De Beaufort is geen recht, maar een gunst. Menschen ,die zich als een der 26 van het lijstje, herinnerde mr. Van Doorn elders aan den militairen dienst onttrokken hebben of die sinds ruim twintig jaar als met een der anderen van de 26 het geval is geen nationaliteit hebben, be hoeven we niet op te nemen. Van verschillende kan ten werd minister Ort geraden, deze ontwerpen in te trekken en nieuwe gegevens te doen verzame len. Ook de heer Beumer spoorde tot voorzichtig heid aan en ging zelfs zoover, van te vermoeden dat Exc. Ort zich te zeer door zijn goed hart bij aan vrage tot naturalisatie laat leiden. Veronderstelling die den minister van. Justitie een vroolijk oogen- blik verschafte. De heer Knobel was de eenige, die de ..tradi tie der oude Nederlandsche gastvrijheid" hoog meld behoudens de steeds gewenschte voorzichtigheid der bestaande koers bij naturalisatie wil handha- ven. Overigens was 'algemeen de drang naar veel scher per „selectie", schifting. De heer De Beaufort wil .iefst zoolang de oorlog voortduurt, geenerlei natu ralisatie. In Zwitserland wisten spionnen en deser teurs door de mazen te glippen!Prof. Van Ha mel ziet veel in eene Commissie van voorbereiding, Minister Ort wenscht de ontwerpen niet in te trek ken. Wil de Kamer eene Commissie van Voorberei ding. zij moet het zelve weten. Hij, minister blijft van oordeel, dat we zooveel mogelijk^ „de goede vreemde elementen moeten aantrekken". Heden in het zeer-late middaguur bleken er 26 voor en 14 te gen het eerste der 26 naturalisatie-ontwerpen. Aan het „quorum" ontbraken dus juist tien. Morgen, Vrijdag, zullen wij ,t nader probeeren. 't Is stuiver tje op z'n kant Den Haag, 19 Mei. Van het, „klein goed", dat heden door het Parle ment, nadat al weer eens het „strafregister" had moeten gelezen worden op last van waam. praeses Schaper, is afgedaan, noem ik: aanvulling van art. 37 der Landweerwet, onteigening ten behoeve van een spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grens; nader bepalingen omtrent den accijns op den wijn; bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting der militie van 1917; aan vulling van de Landstormwet. Bij het ontwerp tot bevordering van den aanleg van Rijkswege van een spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen kwam er de- batlust. Er was een aandrang om de bijdrage tot dit werk, door provincie en gemeenten te bekostigen met.twee ton te verminderen. Zoodat die op acht ton zou komen, waarvan de gemeenten 5,75 ton zou den hebben te dragen .De heer van Wieken was de eerste, die dezen eisch stelde, en mr. Van Doorn kwam hem steunen. Boskoop kan althans gedurende den crisistijd niet bijdragen wat hier gevraagd wordt. .Ook de heer Rutgers, Boskoop's burgervader, pleitte „kassian". Slechts de heer Monté Verloren wilde vasthouden aan het beginsel der gelijke bij dragen. Minister Lely was onvermurwbaar. Wees er op, dat het hier niet een geisoleerde streek geldt, door het Rijk tehelpen, maar integendeel een zeer welva rende, die nog betere verbindingen wil krijgen. Bijna had mr. Van Doorn een amendemeni voor gesteld, om de bijdrage dan in vredesnaam op ne gen ton te stellen, maar dit was natuurlijk koren op Exc. Lely's molen. Kan dat ééne tonnetje er bij, zei de minister van Waterstaat,— welnu, dan kan het tweede er ook wél op. Desnoods is htj bereid, 't dan daartoe te leiden, dat het Rijk vijf achtste van de kosten zal dragen. Waarop het wetsvoorstel werd goedgekeurd. Voordat het buitengewoon krediet voor Oorlog 100 millioen aan de orde kwam, werd over het naturalisatie-ontwerp gisteren in den breede be sproken gestemd. Ze zijn aangenomen! Met 35 te gen 25 stemmen. Een succes voor minister Ort.- In hoever den Staat ook een gelukwensch moet wor den gebracht met deze bezegeling van een wellicht al te slappe en goedgeefsche slender-manier om vreemdelingen tot Nederlanders te stempelen: 't is de vraag. En daarna kwamen wij dan aan het groote, buiten gewone oorlogs-krediet, waarbij minister Bosboom voor de zooveelste maal gedurende zijn bewind door de scherpe Parlementsroeden moet gaan. Voorzitter Schaper wilde dat in afwijking van het Regle ment van Orde, dat een half uur als maximum stelt de sprekers over dit ontwerp een uur spreektijd zouden krijgen. Maar den heer K. ter Laan was dit wie vindt het niet „vanzelf-sprekend"! 7 niet genoeg. Ieder moest net zoo lang kunnen redevoe ren als hem lustte. Maar praeses Schaper hield voet bij stuk. Bleef eere zij hem! het R. v. Orde trouw. Waal-na dr. Scheurer de reeks der sprekers opende. Met 'n zee van klachten. De schoenzolen bij ons leger zijn gelijk papier, in plaats van leer. De geestelijke verzorging onzer militairen laat zoo wat alles te wenschen over. Er wordt op-los gevloekt, en aan Zondagsrust denkt eigenlijk niemand. Langs al deze lijnen van geleidelijkheid kwam dr. Scheurer tot den militairen geneeskundigen dienst. Hij vraagt echte ziekenzalen en niet verpleging op stroo. Cur sussen voor hospitaal-soldaten. Een behoorlijken pharmaceutischen dienst, 't Vermijden van-ellendige stommiteiten als bij het geval van den heer Bosch van Oud-Amlisweerd en hoevele soortge lijke gevallen zijn niet te noemen! waarbij long ontsteking wordt aangezien voot 't „onschuldige ziektetje: genaamd influenza,, pn als noodlottig ge volg het sterven van genoemden soldaat. Majoor Van Twist deed een goed woord voor de mannen en jongens der mobilisatie, die op Pa- schen slippertjes maakten en door generalissimus Snijders „bijkomstig" gestraft werden. Voorts drong majoor Van Twist aan op een behoorlijk stelsel van vergoedingen, steunde hij dr. Scheurer's grieven te gen den militair-geneeskundigen dienst en roerde natuurlijk in afwachting van wat nog komt hier over "t geval van den kornet Sijthoff aan. Majoor Van Twist bracht in herinnering, dat nu reeds 414 millioen gulden voor de mobilisatie zijn uitgege ven en vraagt een „duidelijk beeld" van wat voor het leger voor dat bagatelletje besteed is. De vraag lijkt billijk en gerechtvaardigd. Woensdag a.s. op 23 dezer wordt het nieuwe Onderwijs-artikel en het ontwerp der 20 millioen voor distributie levensmiddelen in de afdeelingen on derzocht gaat de Kamer voort met het buitenge- voor Exc. Bosboom over de toestanden in ons leger zal wel h et een en ander loskomen, en da's goed ook. l U I UUIVIlInll, Laaazijde B 50, Schaaen De voorzitter zegt, dat dit niet volkomen juist ls. Hij heeft verklaard, laat de winkeliersvereniging, die zich voor de zaak interesseert, vooruit gaan. Dit is echter geen goed standpunt We moeten zelf onze besluiten nemen. De telefoonhouder Heertjes vraagt zijn salaris te verhoogen en te brengen van f 125 op f 295, zooals de norm van den bond aangeeft. De werkzaamheden nemen steeds toe. Gedurende 1915 zijn 2671 telegram men en gesprekken behandeld. Het kantoor is 8 uur per dag open en vuur en licht moet gratis worden bij gegeven. B. en W. hebben deze zaak onderzocht Volgens den norm moest hij f 55 ontvangen als bezorgloon voor telegrammen, hiervoor ontvangt hij f 75. Voor gesteld wordt het salaris met f' 50 te verhooogen en te brengen met inbegrip van bezorgloon op f 250. De heeren 'Goet en Eecen vinden het salaris wel wat laag. Het kantoor is 15 uur per week extra open. Hij ontvangt hiervoor dus 15 ets. per uur. De voorzitter zegt, dat het nu een abnormale tijd is, waardoor de telefoon drukker is. We kunnen er altijd later nog op terug komen. De heer Goet zou het aantal kantooruren willen verminderen. De voorzitter zegt, dat we dan in botsing komen met het Rijk. die zooveel mogelijk alle uren gelijk wenscht. De heer Goet legt zich er bij neer, doch houdt zich aan de woorden van den voorzitter om er later op terug te komen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Van den directeur en verder personeel der gas fabriek is een adres ingekomen waarin er op ge wezen wordt, dat door hen de volle 8 pet. voor de pensioenbijdrage moet worden betaald, terwijl de an dere gemeenteambtenaren dezer gemeente 5.5 pet bij dragen. Verder vragen zij restitutie van het tot he den te veel betaalde. B. en W. stellen voor de verandering van pensi oenbijdrage goed te keuren met Ingang van 1 Jan. 1916. Van het bestuur der ambachtsschool te Alkmaar is bericht ingekomen, dat uit deze gemeente een leer ling in aanmerking komt en deze toegelaten wordt mits de gemeente hiervoor f 40 per jaar vergoed. De voorzitter zegt, dat dit van den betrokken per soon weer teruggevorderd wordt De heer Goet vraagt of dit voor sommigen niet bezwaarlijk kan zijn. De voorzitter: Moet de gemeente daar dan voor zorgen? De heer Goet kleine gemeenten zijn uit den aard der zaak niet in de gelegenheid over alle mogelij ke scholen Te beschikken doch ze kunnen fn dezen geest de gelegenheid voor het ontvangen van onder wijs toch open stellen. De voorzitter vindt het te bezwaarlijk voor de ge meente. Er komen dan ook leerlingen van andere scholen. De heer Bouwens vraagt, of dan de Jaarlljksche ALKMAARSCHE JE TABAK. vrijwel evenveel, doch zooals de directeur mij er op gewezen heeft totaal f 50.000. Dit was dus van mij een abuis, wat ik dan bij deze gaarne herstel. De heer Eecen zegt het hier niet mee eens te zijn. Deze vindt de verhouding van 38000 of 50.000 wel wat klein. Wanneer een productie van dien aard ls, dat een tweede uitbreiding noodig blijkt, zullen de buizen te Noordscharwoude en een gedeelte van Oudkarspel en Z.-Scharwoude te nauw zijn. Dit is niet in het groo te ^>lan opgenomen. voorzitter zegt, dat dit de reden geweest ls, dat door hem het bedrag van 70.000 genoemd ls. Ais overbodig geworden, wordt de verordening op het gebruik van rogge als veevoeder ingetrokken] Ml ndeling een schrij ven van het gemeentebestuur van N .-Scnarwoude bé- Als laatste gerecht komt in behand De komende week kan eene zeer warme worden voor Exc. Bosbooml Mr. ANTONIO. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmor gen 10 uur. Alle leden waren aanwezig. Alvorens de vergadering te openen, gaat voorzit ter over tot installatie van het nieuw gekozen lid den heer K. "Goet, daar geen bezwaren tot toelating zijn ingekomen. Na aflegging van de gebruikelijke eeden, feliciteert de voorzitter den heer Goet en hoopt dat hij een langer periode van zitting mag hebben dan zijn vporganger; hoopt verder op een genoegelijke samenwerking tot meerderen bloei der gemeente. Hierna wordt de vergadering geopend en leest de secretaris de notulen die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat mej. Toepoel, hoe wel wegens ongesteldheid tot 1 Juli verlof verleend, 1 Mei weer in functie getreden is, Bij gehouden kasopname op 24 Maart bleken kas en boeken in orde en een bedrag in kas te zijn van f 215 64 Ged. Staten zonden goedkeuring terug van de 2e suppl. begrooting en het kohier hondenbelasting. Het gemeentebestuur van Noordscharwoude zond bericht, dat door hen inzake gas en electriciteit een zelfde besluit is genomen als door Oudkarspel en dat als leden in de commissie zijn benoemd de hee ren C. Brinkman en J. Vlug. Een zelfde bericht is ingekomen van Zuidscharwoude. In Broek staakten de stemmen over het punt on derzoek: aan hen is een schrijven gericht de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. De beer Bouwens vindt vreemd dat Broek niet meegaat. In de vergadering van de gascommissie beeft de burgemeester zich toch voor een commissie uitgesproken. subsidie van f 25' ingetrokken wordt. De heer Eecen zou die f 25 dan willen bestem men als meerdere bijdrage aan de vakteekenschool te Noordscharwoude. Deze zal door gebrek aan vol doenden steun moeten worden opgeheven. De voorzitter: Kunnen dan die f 25 helpen? De heer Eecen: Wellicht ja. Als de anderen ook iets doen. De heer Van Exter vindt het jammer, dat de ge meenten voor dergelijke inrichtingen bezwaard moe ten'worden. Het drukt te zwaar. Besloten wordt met 6 tegen 1 stem, om het totaal bedrag van f 41 van de ouders van leerlingen terug te vorderen. Met algemeene stemmen wordt besloten de sub sidie van f 25 voor de ambachtsschool in te trekken Over de vakschool hier kan dan later nog wel eens worden gesproken Goedgevonden wordt een post op de begrooting uit te trekken, noodig voor het aanstelllen van A. Prijs als melkcontrolei'r in verband met een aan schrijving van de regeering. Goedgekeurd worden enkele af- en overschrijvin gen op een rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1915. Deze rekening wordt hierna goedge keurd met een ontvangst op f 2634.67,5, in uitgaaf op f 3369.61,5, alzoo een nadeelig saldo van f 735.24. De heer Kroon: Het tekort wordt dus minder. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het sa laris van d<n gemeenteontvanger met ingang van 1 Juli meer in overeenstemming te brengen met an dere plaatsen en te brengen van f 625 op f 850. Daar van wetswege de salarissen voor secretarissen lager gesteld worden, wanneer de functies van burge meester en secretaris in een hand zijn en hier het salaris vastgesteld is, toen beide functies nog in een hand waren, is deze verhooging volkomen ge rechtvaardigd. De voorzitter voelt behoefte even te wijzen op het geen hij in de vorige vergadering gezegd wat be treft de groote uitbreiding aan de gasfabriek: dit is niet de eerste uitbreiding f 38000 en de tweede treffend* een herstelling aan de brug in de Spoorstraat. B. en W. hebben deze zaak onderzocht en zijn met N.-5charwoude van oordeel, dat Jjerstel hier drin gend noodig is. De kosten zullen voor elke gemeente ca. f 300 zijn. B. en W. zijn met B. en W. van N.Scharwoude verder gegaan en hebben een kijkje genomen bij de Roskambrug waar de straat in de kluft aan belde zijden wegvalt. De heele kluft zal moeten worden verlegd en verbreed worden van 2.80 op 3.80 Meter. Ook dit zaï* Voor elke gemeente een kosten vragen van c.a. f 200. De raad Jteurt een en ander goed. Rondvraag. De heer van Exter vraagt of de stoomspuit al aan gekocht is. Goedgevonden wordt deze zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. De heer Eecen vestigt de aandacht op het aanwezig zijn van prikkeldraad op eenige hekken aan de Spoor straat. De voorzitter zegt, dat hiervan reeds met B. en W. van N.-Scharwoude is gesproken en dat de heer van Ree ttordt aangeschreven dit te verwijderen. Hierna sluiting. UITVOER VAN VEE. Het Ned. Correspondentieburea* meldt: Van deskundige zijde vernemen wij, in verband met hetgeen reeds gemeld is over den uitvoer van m.elk- en drachtig vee, dat in andere jaren van dit soort vee veel meer wordt uitgevoerd en dat dit eok geen vee is, dat de slagera noodig hebben, zood&t er dan ook in den uitvoer van dit vee geen aanlei ding was voor duurzame verhooging van den vleesch marktprijs. Wel kon een oogenblik dientengevolge de markt in de war komen, maar zulks moest zich spoedig herstellen. De markt te Delft was dan ook gisteren weer belangrijk lager en verwacht kan wor den, dat de~ slagers hun vleeschprijzen nu weder zullen verlagen tot het vroegere peil. HOOGWOUD. Onze dorpsgenoote mej. P. van der Veen ls tijde lijk tot onderwijzeres benoemd aan een der O. L. sckolen in Den Helder. ANNA PAULOWNA. Door den heer Wljdenes Spaans, burgemeester (la zer gemeente, is het volgend telegram verzonden: Minister Landbouw, Den Haag, Overstroomd bouwland voor teelt voedingsgraan ongeschikt door hoog zoutgehalte. Landbouwers wil len beproeven daarop mosterdzaad te teelen. Mag garantie worden gegeven op dat land geteeld mos terdzaad kan worden uitgevoerd. Burgemeester Anna Paulowna, WIJDENES SPAANS. Het antwoord van den minister luidde: Burgemeester Anna Paulowna, Ben bereid aan landbouwers vergunning te ver- leenen voor uitvoer van op overstroomde landerij en te teelen mosterdzaad, mits ieder niet meer dan een vierde van zijn bouwland bezaaid en voor con trole gezorgd wordt. Rljkslandbouwleeraar Mansbolt komt Zaterdag zaak met U bespreken. Minister Landbouw, POSTHUMA. WIERINGER WAARD. Donderdagavond vergaderde 't Dep. van de Mij. tot Nut van 't Algemeen bij de tam. Boon onder leiding van den Heer H. Koster. Na opening werden de notulen voorgelezen en goed gekeurd. Eenige ingekomen stukken werden voorken- ;eving aangenomen. a"dén Heer G. Nobel was een schrijven gezonden aan het hoofd der school, wat echter beter bij t Deo. thuis behoort. Hierin werd medewerking verzocht voor eene op te richten cursus huishoudonderwijs voor dames van 16 jaar en ouder. Het herziene reglement is van het hoofdbestuur terug ontvangen met enkele bemerkingen. De commissie neeft in verband hier mede weer enkele wijzigingen aangebracht, welke op één artikel na allemaal door de vergadering worden goedgekeurd. Dit artikel om geen 2 achtereenvolgen de jaren een en dezelfde afgevaardigde te benoemen gaf aanleiding tot eenige 'discussie, waarvan 't slot was dat met bijvoeging der .woorden: „Bij voorkeur" ook dit artikel werd aangenomen. Punt 4 is Jaarverslag. Het ledental is stationnatr gebleven, t.w 49. Over den Beschrijvingsbrief algemeene vergadering welke 14 Jan. te Amsterdam zal worden gehouden, behoeft niet veel te worden gezegd. Ds. Barnouw wordt als afgevaardigde gekozen en krijgt vrij mandaat. Als plaatsvervanger wordt gekozen de Heer K. Koster. Hiermede zijn we nog niet van de stemmingen af. Er moeten. n.I. nog 2 bestuursleden en 3 leden voor de Bibliotheek worden gekozen en dit ging lang niet vlug. Aftredende bestuursleden Waren de Heeren H. Koster en Jb. Kaan Kz. en als commissie biblio theek aHe aftredende n.1. de Heeren K. Koster, R. D. Kaan en K. Zijp, deze zijn echter herkiesbaar doch de 2 eerstgenoernden wenschen niet meer In aan merking te komen. Na een serie stemmingen, tusschen- stemmingen en herstemmingen worden als bestuurs leden gekozen de* Heeren Ds. Barnouw en R. Kaan Dz. Voor de commissie bibliotheek wordt herkozen de Heer K. Zijp en gekozen de Heeren de Heeren Ds. Barnouw en J. E. Vos.. Hierna komt aan "de orde Bespreking Schoo'fecst. De Heer Hazeloop zejjt dat schoolfeest feitelijk i» geworden schoolreisje. Om de 2 jaar 'wordt in den regel zoo'n teisje georganiseerd. Ook nu wordt in

Schager Courant | 1916 | | pagina 1