Schager Courant De Druijn, Rotterdam Solide Belegging Poetst schoenen Dekhengst Serijdt Woensdag 24 Mei 1916 Heeren- en Dames RIJWIELEN. Schilders S. BIERSTEKER,KOtOR;ls' BILJART-MATCH Het verhoogen der polderkade langs de .angereis. bijJ.Bijvoet, Julianadorp 2000 nieuwe eiken perkoen' palen, Wed. Meijet L Rijwielen en Onderdeelen, fiirnen- en Buitenhilen - A. HILDER1NG, - H.H. VEEHOUDERS Hoogwoud-Abbekerk 1. Een Kapitale Boerenplaats, 2. Een perceel Weiland, 3. Een perceel Weiland, iiBirijaer Nieuwe Rijwielen vanaf f50.- P. APPELMAN, Slijksteeg, Nieuwe Niedorp. Onthoudt dit. U BilWIM Reusachtig groot is mijn sorteering in Mans-Jongens Costuums. Nog voor den ouden prijs. „Telegraaf." Warmenhuizen. Horemans [it Belg) aanbesteden Muziek voor den Dans M. Smit, Koegras Noordiinll. Grondcrediet te Alkmaar, 10l°|o, W. Vader Dz. De Oldenburger Stamboek en Premie-Hengst „ARCHITECT". f 1.35 a f 1.75 per sluk. D. de Graaf, „Edelman". een prachtige keuze Emaille Huishoudelijke Artikelen en Landbouwgereedschappen en Persdraad. „ARCHIBALD". Beschikbaar: de vele ma len bekroonde Stamboek- eo Premiehengst SULTAN XV P C. BOEKEL, Schagen Toussaint Rijwielen, 3 JAAR Eerste Alkmaarsche Naaimachinehandel en Rijwielmagazijn, Wij hebben betaald 18 Mei (Schager Markt) Kipeieren f6.- en f 0.75 Eendeieren f6.30. Levering Eierennnrkt. Murwe Lijnkoek. de geprimeeide Zwarte Hengst Zaterdag 20 Mei 1916. jaargang No. 5Ö00. TWEEDE BLAD. Schetsen uit de Rechtzaal. Binnenlandsch Nieuws. Bok gebruikte Sijwielen Ie kiep S. P. v. N IJLAND, Ter dekking beschikbaar: DEKUELD f 12.50 Locaal De Geus. polder VEENHUIZEN op 21 MEI, Nogmaals aangeboden: 5 °|o PANDBRIEVEN MANJEFIEK is de naam. MAGNIFIEK is de glans. Men behoeft niet Yer te loopen, Om een Regeerings- kaas Ie koopen, Staal Ier dekking Dekgeld t 12.50. G. DE LEEUW, Ier dekking beschikbaar bij C. Porlegijs, Heerhugowaard, Dekgeld 112.50. onze Jste Klas „VAN DE MOBILISATIE". „ZENUWPOP". Tot haar moeder toe had t hem indertijd lang voordat de groote wereldbrand uitbarstte gezegd: Jam, let maar 's op mijn woorden. Je verwent Ma- rie> Geloof me nu toch. Dat is niet de manier om met eem vrouw als zij 4? om *e 8aan- moet steviger op je beenen staan. Denk daar nou 's over na. En schoonvader liad hem toen ze op 'n Zon dagmiddag tegenover elkaar zaten in het café, ener toevallig niemand van de kennissen bij; was ge raden Kerel, luister eens. Mijn dochter is een best kind. Maar jij bent niet sterk genoeg als man, te genover haar grillen. .Je nh>61 niet alles maar direct voor zoete koek opeten. Geloof me nou tochl" Hij had geknikt. Zich voorgenomen, dat hij den gouden,' »»aad in Zijn oor zou knoopen. Maar toen hij dien avond naar huis ging, kocht Jan toch, weer lekkernijen voor haar. En zaten ze thuis hls twee groote kinderen te knabbelen, te genie- tem, te smullen van 't lekkers. Als zij die zachte, vToolijke oogen op hem richtte en haar hooid te gen zijn schouders vlijde; als zij haar armen om mannie heensloeg en hem onstuimig kuste, dan voel de hij eerst recht het zachte, 't naar liefde en koes tering hunkerende in hem. Dan was hij echt en recht gelukkig. Soms stoeiden zij als kinderen., En babelden zij honderd-uit over allerlei fantastische din gen.. Dat had hij thuis nooit ervaren, 't Was alles koud, stijf, zakelijk geweest. Toen z'n moeder dood was, restte hem de vader. Figuur van ijdele wereld- sa nbidding. Die nooit liefde had kunnen voelen voor, dan zwakken, gevoeligen jongen. Maria rijn vrouw tje, was hem de groote vertroosting. Hij klampte zich aan haar vast. Hij verwende, vertroetelde haar. En lachte om al de waarschuwingen. Ze begrepen 'tniet, wat ze voor hem was. Rataplan, rataplan, rataplan-plan... plan... klonk't. Im Augustus '1914. De wereldbrand was uitgebroken. Hij moest mee. Jan was een sterke, oer-gezonde kerel." Vent als een boom. Hij viel onmiddellijk in de mobilisatie. Ze waren als verbijsterd. Marie lag te snikken op de canapé. Had z'n equi pementstukken verstopt. Gilde, dat ze hem dan maar moesten zien te krijgen. Hij lag geknield voor haar. Verduidelijkte, dat er niets aan te veranderen viel. De tranen stroomden. En. hij ging. In den trein, die hem wegvoerde, zat hij eerst een stuk krant, toen z'n zakdoek stuk te bijten van over stelpend verdriet. Maar 't werd hem te machtig. Hij voelde de on weerstaanbare kracht, de regeermacht, waartegen niet te vechten viel. - De trein stormde al-maar voort, al-maar verder van arm snikkend, de armen naar naar hem Uitstrekkend vrouwtje. Vele fantastische plannen kwamen in hem op. Hij houden.,.. Maar J.nb* greep, besefte, wist: 't zou immers niet baten dmÜ6Lruf m het hospitaal stopp^n.^De "angstvoor ea oorlog-waarin ook Nederland zou gewikkeld J 7* toe" Au«ustus 1914. besefte Overmande hem. Hij snikte 't uit. ö(.K^iU1 »n de? lreïn lachten om den grooten. zwaar gebouwder, forschen kerel, die daar lag te schreien...* get ipt ruwe, gemeene diep-kwestende moppen t Kon hem niet schelen. 4 oen hij aankwam ter plaatse van bestemming voel- ue hij zich nameloos mateloos ongelukkig. Lhe eerste nacht van .mobilisatie was hem een hel. .1 had telegram naar zijn Mieke weten te sturen. Alaar hij voelde zich als in een woestijn, zoo eenzaam en verlaten. Hij kon niet lachen om de uien en mop pen van Ue kameraden. Op het bos stroo, dat hem dien eersten nacht tot legersponde strekte, lag hij al maar te snikken. Maar 't werd minder erg. De gewoonte is zulk een machtige troosteresse Zij correspondeerden met elkaar. Hij kreeg eenbriet van zijn Mieke, waarvan de toon wat vro olijk er was. De mogelijkheid, van verlof krijgen kwam in zicht... De lui gaandeweg iets snappend van zijn verdriet kregen "met Jan te doen. De moppen werden iets minder ruw en schrijnend. 't begon schier dragelijk te worden. Maar de wan gen van zijn Mieke waren toen hij eindelijk met verlof kop. gaan zoo bleek. En in haar oogen brand- de koorisvuur. En. zij kuchte weer met zoo schraal, met zoo zon derling geluid. Hij was naar dokter geweest, die Ma rie, zn vrouwtje, van kindsbeen af kende. Had hem, op-den-man-af gevraagd, wat hij van haar toestand dacht. Oude dokter had met duim en "Wijs vinger de bril dichter op den neus gedrukt. Toen, met de vingers van de rechterhand even op het blad van zijn schrijftafel zitten trommelen. Ziet-je, zei dokter, beste jongen, Je vrouwtje is niet sterk. Je moet haar als kasplantje behandelen, is ze wat nukkig, wat nerveus nou heb dan maar een til^e geduld. Trouw de poeiers innemen, die ik heb voorgeschreven. En van den zomer een paar we ken naar het Geldersche. Kan dat? Dokter keek hem lang en doordringend aan. Hij wist niet wat te zeggen. Schroefde uit zijn keel de woorden: 'Er is.,, toch... toch geen gevaar, dokter? Toen \vas medicus haastig opgestaan. En had, met zonderling, bruusk-doén, gezegd Volg mijn raad nu maar, De Leeuw. Je neemt me niet kwalijk... er zijn meer menschen... Maar hij kende dokter. Wist, dat wanneer die iets onprettigs op z'n hart had het leed daarover hem dikwijls yiterlijk hard maakte. En dat deed juist zoó'n angst van onrust marte lende bangheid opleven in zn ziel.,. Toen waren gekomen de vage, bange geruchlen. Nederland zou in gevaar raken. Een sensatie-tijding, dat Engeland „doortocht had geëischt", leek over dreven, onwaar. Maar {ochde periodieke verloven werden inge trokken. 't Was een ramp, die over kwam. Hij dacht dat 't maar heel kort zou duren. De kameraden zeiden: Kerpl ben-je nou gek. dat is maar voor een enkele week I 't Duurde veel, veel langer. 's Nachts zag hij het smalle, bleek, doorschijnende, dood-verdrietige gezicht van zijn Mieke. Zag hij de dun ne. ^vermagerde aurnen, die zich naar hem uitstrekten. Hij "kreeg brieven van haar. Ze waren niet meer kribbig, maar berustend. Er was een toon in, een klank', van zich beter, sterker te willen voordoen dan je werkelijk was. Hij schreef naar ouden dokter. Smeekte om lattest, dat haar toestand zijn thuiskomst noodzaakte. lii. 't attest kwam Ij.. De onrust schroefde om zijn hart. .Maar in elk geval, hij had „het bewijs Hij zou kunnen gaan. Hij .vroeg buitengewoon verlof. Verscheen voor den superieur, die te beslissen had. Moest eindeloos-lang wachten. Eindelijk was 't zijn beurt. Om (de lippen van militairen superieur, met rijn gelaat van J ïande trekken, speelde ironisch glim lachje. Hij had het vodje verklaring van ouden medicus tusstihen z'n vingers. Algemeene zwakte... hm, zei superieur, en jij denkt zeker, dat zulke dingen... Neen, vrind, daar komen we niet in. Ik denk er nieit aan. Wie volgt I Hij moest vertrekken. En weer trilden zijn lippen, 't Gonsde in zijn ooren. Zijn vuisten waren gebald. Hij liep rond, zonder te weten wsüsir hij eigenlijk was. Zoo, kwatta-soldaatjei, grijnsde 't hem in de ooren. 't Was de reeds grijzende beroeps-sergeant. En de spotnaam was hem al toegeroepen in 1914, in den trein, toen hij pas gemobiliseerd was. Zeg kwatta-mannetje! riep sergeant. !Een ander grinnik-spotte ook. I En een hatte prop striemde hem op de wang. Toen is 't gebeurd. Dat hij opvloog en zijn van woede-smart, van wan hoop sidderende vuist mepte op het gelaat van be roeps-sergeant. Dat hij, Jan, gegrepen werd. Ryp voor den krijgsiaad. Er zijn ook mannen van mildem, zachteren, mede lijdenden aard; van breed psychologischen kijk in de mobilisatie-gelederen. Ik heb gesproken een kameraad van Jan, die tot in de fijnste puntjes van het geval op de hoogte is. Die weet van zijn voor den krijgsraad verschijnen. Van z'n tamelijk zware straf veroordeeld zijn. Van al 't verdere... Ook van "t al erger ziek-worden van tuberculeus, grillig, nerveus vrouwtje; hunkerend naa" terugkomst van mannie. - Hij, zei jurist-gemobiliseerde mij dezer dagen is een stevige vent, Physiék overleeft hij dat alles vermoedelijk wel. Maar'in moreelen zin... Kerel, ik vrees dat je hem den een of anderen dag krijgt in je film van strafzaken-klantjes!... En 't was met echt-kassan op de trekken, dat ju- rist-so'jdaat 't zei.... MATTRE CORBEAU. WÏERINGERWAARD. (Vertraagd door een verzuim der posterijen.) Vergadering van de Vrijzinnige Kiesvereeniging op Woensdag 17 Mei bij de familie Boon. Aanwezig 12 leden. De heer D. Sleutel voorzitter, opent de vergade ring, waarna de notulen van de vorige vergadering door den heer Limpers worden voorgelezen en on veranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat zich twee nieuwe leden hebben aangemeld, n.1. de heeren Jb. Zijp HZ. en N. Kaan Kz. Aangezien niemand der aanwezigen stem ming verlangt over de al of nit aanneming de zer heeren, worden zij als lid aangenomen. Is aan de orde candidaatstelling voor de Prov. Sta ten. Op de vraag van den voorzitter, wie der hee ren hierover het woord verlangd, zegt de heer A. Kaan Kz. te gelooven, in den geest der vereeniging te spreken, wanneer wij de aftredende heeren op nieuw c&ndida&t stellen. Tot stemming overgaande, worden beide heeren met op éen na algemeene stemmen opnieuw can- didaat gesteld. De afgevaardigde voor de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging zal op de Donderdag te houden vergadering te Schagen genoemde heeren als can- didaten voorstellen. Hierna worden nog enkel ingekomen stukken voorgelezen, o.a. de agenda der te houden vergade ring te Schagen. Afgevaardigde krijgt vrij mandaat Bij de rondvraag vraagt de heer Kok, of er in de vergadering der Centrale nooit eens gesproken is om financieel sterker te worden. Voorzitter zegt, dat eer wel eens over gesproken is, doch daar bleef het ook bij. De heer Kok geeft in overweging dat afgevaardig de dit punt morgen in de vergadering ter sprake zal brengen, want om propaganda te maken is er toch geld noodig. Er zouden bijv. van uit de Centrale eens circulaires kunnen worden rondgezonden, waar in verzocht werd of aangedrongen op verhooging van contributie. De afgevaardigde zal in dezen geest handelen. Hierna sluiting. EEN GRANAAT ONTPLOFT. In een loods achter de Kromhout-kazerne te Ut recht was Donderdag de reserve 2e luitenant der genie J. Burhman met eenige manschappen bezig handgranaten te vervaardigen van een nieuw soort, volgens een procédé van hemzelf, om in oorlogstijd zoo snel mogelijk granaten te kunnen aanmaken. De luitenant zag op een gegeven oogcnblik, dat een der granaten dreigde te ontploffen. Hi.i heeft toen ver moedelijk de granaat nog willen wegwerpen om in de loods zijne manschappen te redden, doch deze daad kostte hem het leven. De granaat ontplofte en luitenant Buhrman werd aan den linkerarm en de linkerzijde door een scherf getroffen. Aan de linker zijde kreeg hij een diepe snede, vlak onder het hart, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Drie soldaten werden licht gewond; zij zijn, na door dr. Folmer te zijn behandeld, naar het militair hos pitaal overgebracht. De loods is op verschillende plaatsen door de scherven van de gesprongen granaat beschadigd. Bij goed geslaagde proefnemingen, enkele weken geleden, met deze soort handgranaten, ik een kor poraal licht gewond. EEN VREEMDE ONTMOETING OP ZEe. Een zeer vreemde ontmoeting op de Noordzee had de Nederlandsche koftjalk „God met ons", kapitein De Vries uit Groningen, welke de vorige week uit Harlingen, laatst van IJmuiden, te Londen aan kwam. Op niet al te grooten afstand van de Shipwash zag men iets drijven, dat bij het ophalen een vlagge stok bleek te zijn waaraan nog een Noorsche vlag verbonden was, waarschijnlijk afkomstig van een getorpedeerd Noorsch schip. Even verder zag men wederom Iets drijven dat op een vlaggestok met vlag geleek, zoodat men het wilde ophalen. Men stak een haak uit enhad eeen periscoop beet. Men kan zich de groote verbazing en den schrik der opvarenden van de tjalk voorstellen toen men de oorlogsvlag een natievlag met ijzeren kruis van een Duitsche duikboot zag. Blijkbaar, had de duikbootcommandant het schip niet zien naderen, want dan zou hij wel op zij ge- gaanzij. De notaris H. DE BOER te Hoog woud, zal op 's namiddags 1 uur, in de herberg van den heer W. DE LANGE in de Weere te Hoogwoud, publiek verkoopen bestaande in goed onderhouden huismanswoning,schuur, erf.boom- faard, weiland "en twee perceelen ouwland, aaneen gelegen te Har derwijk, gem. Hoogwoud, groot 28 hectaren, 85 aren. te Lambertschaag, gem. Hoogwoud, groot 2 hectaren, 34 aren, 20 cen tiaren. te Abbekerk, groot 1 hectare, 68 aren. 90 centiaren. De perceelen 1 en 2 gemeld in huur bij mej. de wed. S. LANGE- DIJK tot Kerstmis 1916 en 1 Mei 1917 en het perceel onder 3 gemeld in huur bii den heer K. WIT tot Kerstmis 1916. Nadere inlichtingen worden ver strekt ten kantoren van de nota rissen KLOOTWIJK en VERLIN DEN te Rotterdam en van genoem den notaris DE BOER. Zoo pas ontvangen een Voor jaarszending: met een jaar schriftelijke garantie. Gaat zien en overtuigt u van de waarheid, aan den Goedkoopen Rij wielhandel van Wie „Reina Kiamoka" kent, Vergeet het nimmer meerl Wie dit recept heeft aangewend, Gebruikt het telkens weerl Geen beter middel voor het haar, Geen beter voor de huid Het resultaat is wonderbaar Het haar valt niet meer uiti Deze heerlijk geparfumeerde Reina Kiamoka-Shampooino schuimt prachtig, zonder bijvoeging van water, verdrijft roos, bedaart onmiddellijk de jeuk, gaat het uit-, vallen der haren tegen en bevor dert in ongekende mate den groei. Prijs per flacon f 1.50, voor maan den voldoende. „Reina Kiamoka's" Brillantine is niet alleen een met Narcis discreet geparfumeerd vloeibaar haarvet, doch is, dank zij de moderne we tenschap, ook gemengd met desin fectie- en Haargroeimiddelen. Prijs per flacon f 1.— voor minstens een jaar voldoende. Onder voortdurende contróle van het Scheikundig Labaratorium M. J. Ketting. Apotheker, Singel, te Amsterdam. Eenig fabrikant: „Chemische Fabriek Maatsch. Reina Kiamoka", Den Haag. Verkrijgbaar te Schagen: Cen- traal-Drogist „Het Groene Kruis", Hoogzijde E 16. Vraagt ter kennismaking een proeffleschje „Prinsesse Odeur". Heerlijk Fijn en Welriekend 1 Prijs f 0.35. gevraagd, aan de Kaasfabriek Lut jewinkel. Loon 27 h 28 cent per uur, bij K. Bart, Moerbeek, N. Nie dorp. gevraasrd, bij Dl. DE JONG, Sint Maartensbrug. Aanbevelend, JULIANADORP. Stamboek No. 983. te geven door de heeren en 1000 Caramboles, Cadre 35 en ver der verschillende Kunst-, Eiguur- Fantasie- en Masseer-stooten. s Middags van 3 tot half 6 uur. 's Avonds van 7 tot 10 uur. ENTREE 25 CENT. Het Bestuur van den zal op MAANDAG 29 MEI 1916, 's avonds 6'/2 uur in het locaal van den heer P. GROOT te Veen- huizen, gem. Heerhugowaard Bestekken zijn tegep toezending van f0.30 per exemplaar verkrijg baar bij den Secretaris des polders en bij J. Wartenhorst te Dirkshorn. Veenhuizen, 18 Mei 1916. Het Bestuur: D, Appel, Voorzitter. G. Smit Az., Secretaris. ENTREE 25 CENT. LENGTE 1.60 METER. In elke hoeveelheid verkrijg baar bij van het tegen den koers van in stukken van f 1000.—, f500.- en f100.-. Verkrijgbaar gesteld bij landbouwslraat, SCHAGEN Ter dekking beschikbaar In totaal bekroond met f 1750.—. Dekgeld f 12.50 contant. Bij A. BAKKER, Schagerbrug, Zijpe. Ook aan huis Ie ontbieden. u i I s I u i I e n d met ALOM VERKRIJGBAAR. Fabri kante: MEPPE L. Julianadorp BlnilWC Koet. BREEZAND. (N.-H.) bij P. PEPER, Walingsweg. Wie- ringerwaardde zwarte wit oet Stamboek- en Premiehengst Behaalde f 1300 premiën en on derhoudsbijdrage, f 250 met me daille concoursprijzen in Rotter dam en Leiden. „EDELMAN" zal worden rond geleid eiken Maandag door gedeel te Anna Paulowna, Zijpe en Cal- lantsoog; Dinsdag Waard- en Groetpolder, Winkel, Lutjewinkel, Moerbeek en Haringhuizen; Woensdag en Zaterdag door Zijpe tot Burgerbrug. Overige dagen aan huis ter dekking, doen Denderdag na den middag. De dagen dat „EDELMAN" wordt rondgeleid thuis ter dekking voor 's morgens 8 uur en 's avonds na 5 uur. De hengstenleider, P. PEPER, Walingsweg, Wieringerwaard. Ontvangen tegen sterk concurreerendeprijzen, zooals merkT riumph, Nederlandsch Kroon, Ideaal, Mars, Simplex, Bran- deburg, Prince, enz. enz. vanaf f 3.50 en hooger. Tevens alle soorten Aanbevelend, Mr. Smid, Anna Paulowna. Caié de „Hengstman", de zwart bruine Stamboek- en Pre mie-Hengst Deze Hengst is zwaar gebouwd en heeft een hoog verheven gang en bovendien preferent verklaard op zijn afstammelingen en is be kroond met f2400.^- aan prijzen. H -kg< ld I IM a contant St No. 911. SCHOONSTE TUIGPAARD. zeldzamen lichten gang en door en door gegarandeerd. Speciale Electrische reparatie- inrichting. Alkmaar. Zaadmarkt66. Telef. 236. A. VONK. W. ONRUST. J. DIL. Groote voedingswaarde en hoog eiwitgehalte bevat de (PRINS). Aanbevelend.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9