De Oorlog. antirev. dagblad, gehouden ter vergadering van h« Plaatselijk Nieuws. Aan een boom zóó vol geladen Marktberichten. ondervoorzitter en secretaris van den Noorder Markt bond te Noordscharwoude, de heeren Ootjers en Kliffen, en bij dat onderhoud werd ons inderdaad bevestigd, wat we nog niet konden gelooven, dat de burgemeester van een Nederlandsche gemeente onze tuinbouwers in een richting wilde drijven, die in geenen deele met 's lands belang strookt DE NACHTDIENST BIJ DE TELEGRAAFKANTO REN WEDER BEPERKT. Bij het begin van de mobilisatie hadden alle tele graafkantoren order gekregen er voor te zorgen, dat er 's nachts dienst gedaan kon worden. Later is deze order beperkt tot slechts enkele kantoren. Op 31 Maart j.1. evenwel is de oude order weer ver nieuwd, zoodat tot nu toe 's nachts weder alle tele graafkantoren waren opengesteld. Nu is de toestand weder tot normale proporties teruggebracht en is er dus weer de meer beperkte nachtdienst ingevoerd. OOK RUNDERAFVAL VOOR DUITSCHLAND? Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Tel.: In de laatste weken wordt bij alle slagers in de Graafschap, de afval van runderen, vooral door per sonen uit Rotterdam, voor zeer hooge prijzen opge kocht. Voor een geheelen afval, bestaande uit kop, hart, maag, lever, darmen, milt, uiers, pens en pooten, wordt f 25 betaald, terwijl er in Duitschland tot 85 en 90 Mark voor gegeven wordt. Een runderkop, vroeger f 1.80 kostende, wordt nu met f 7 betaald, een hart anders voor r 0.60 f 0.70, gekocht brengt nu f 2.50 f 3 op en zoo is het ook naar verhouding met de andere onderdeelen gesteld. De arbeiders, die gewend wartn, dergelijk afval te koopen voor hunne gezinnen, blijven ook thans daar nuchter van. Men verwacht in handelskrin gen binnen enkele dagen de openstelling der gren zen voor verzending van afvaldeelen, welke door vele opkoopers reeds sinds weken gezouten zijn. EEN NIEUWE „TUBANTIA"-NOTA VAN ONZE BEGrEERINGr? Uit 's-GRAVENHAGE, 21 Mei, aan de Tel. Er doen hier in verschillende kringen hardnekkige geruch ten de ronde, dat er nieuwe stappen van onze regee ring in zake de torpedeering van de „Tubantia" te verwachten zijn, Mij werd n.1. medegedeeld, dat gisteren, Zaterdag alhier een conferentie heeft plaats gehad, waaraan, behalve door verschillende ministers, o.a. die van Binnenlandsche Zaken, Marine en Buitenlandsche Zaken, ook door eenige hooggeplaatste vertegenwoor digers van marine en leger werd deelgenomen. Naar verluidt is op deze conferentie, welke vrij geruimen tijd duurde, de „Tubantia"-kwestie behan deld en zijn de stappen besproken, die te Berlijn on dernomen zouden worden, en reeds door onze re geering in haar officieele communiqué van 18 Mei j.1. aangekondigd zijn. Toen werd verklaard, dat de regeering op een dieper gaand onderzoek zou aan dringen ten einde de „Tubantia„-kwestie tot klaar heid te brengen. Thans werd mij verzekerd doch zulks dient voorloopig nog onder voorbehoud aanvaard te worden dat onze regeering voorne-, mens zou zijn een nota naar Berlijn te zenden, waarin zij zegt, zich niet te kunnen vereenigen met de lezing welke de Duitsche regeering over het tor- pedeeren van de „Tubantia" gegeven heeft, en zij het standpunt blijft innemen, dat zij Duitschland aansprakelijk moet stellen voor het tot zinken bren gen van het Nederlandsche schip. HOOGHEEMRAADSCHAP DER UITWATERENDE SLUIZEN IN KENNEMERLAND EN WEST-FRIES LAND. In de Zaterdag te Alkmaar ten stadhuize gehou den vergadering van het Bestuur der Uitwaterende Sluizen in Kenneinerland en West-Friesland, werd den Dijkgraaf, Jhr. Mr. P. van Foreest, onlangs 48 jaar zitting hebbende in het Bestuur, eerst als Hoofd ingeland, later als Hoogheemraad en sedert 1900 als Dijkgraaf, door de Bestuursleden, den onlangs afgetreden Hoogheemraad H. Stam, den Secretaris, den Penningmeester en den Architect, bij monde van den Hoogheemraad K. Kaaskooper, een keurig uit gevoerde aquarel aangeboden, voorstellende de beide sluizen te Zaandam. In dezelfde vergadering werd een staat van aan- bevéling opgemaakt, ter benoeming van een Hoog heemraad, in de plaats, van den heer H. Stam, wien, wegens gezondheidsredenen, op zijn verzoek onlangs ontslag als zoodanig is verleend, bestaande uit de heeren :P. Bark te Eetersheim, A. Honig te Heem stede en E. Vas Visser te Aerdenhout. DE TORPEDO VAN DE TUBANTIA. Van deskundige zijde wordt er in de N. Rott. Ct. de aandacht op gevestigd, dat aan den Nederland- schen zeeofficier, dié te Berlijn het onderzoek naar de herkomst van de torpedo, door welke de Tu bantia is getroffen, heeft bijgewoond, werd mede gedeeld, dat die torpedo was verstrekt aan een te Zeebrugge gestationneerd torpedovaartuig onder zeeboot of torpedoboot Doch men heeft onzen zee officier niet het journaal van dat torpedovaartuig ter inzage gegeven, noch hem veroorloofd zich naar Zeebrugge te begeven, om aldaar het onderzoek bij te wonen, maar men heeft zich vergenoegd een Duitsch zeeofficier, een vlagofficier, naar Zeebrugge te zenden, welke de bedoelde verklaring meebracht. De schrijver acht dit een heel zwak punt in de Duit sche bewijsvoering. De deskundige schrijver acht het voorts niet waar schijnlijk, al is het niet onmogelijk, dat de torpedo tien dagen onopgemerkt is blijven drijven, maar dat een stilliggende, drijvende vischtorpedo, een nage noeg stilliggend schip in het midden raakt het geen dus zou moeten geschieden, onder een hoek van 20—90 gr. is practisch vrijwel onmogelijk en al is die mogelijkheid niet geheel uitgesloten, dan zou volgens hem de uitwerking toqh niet zóó zijn geweest, dat een schip als de Tubantia in zoo kor ten tijd moest zinken. Deze mogelijkheid wordt ech ter te niet gedaan door de zeer positieve verkla pingen van een tweetal wachthebbende opvarenden, die duidelijk de bellenbaan hebben gezien. De tor pedo is dus wel gelanceerd op 16 Maart. Na verder betoogd te hebben, dat een Engelsch- man te practisch is is om zich ter wille van een dui velachtige bedoeling van een vreemde torpedo te bedienen, geeft de schrijver de volgende meer voor de hand liggende oplossing. Duitschland heeft door de groote uitbreiding van zijn onderzeevloot natuurlijk groote behoefte aan tor pedo's. Wat is natuurlijker, dan te trachten geen en kele torpedo verloren te laten gaan, d.w.z. te trach ten om een torpedo, die gemist heeft weer opnieuw tet lanceeren? Hiervoor is slechts noodig dat de zink inrichting niet te werk wordt gesteld, waardoor ver kregen wordt dat de torpedo na het afloopen van haar baan blijft drijven, in plaats van te zinken evenals in vredestijd. Wel is men overeengekomen dat de in oorlogstijd gelanceerde torpedo voorzien is van een inrichting om die te doen zinken, maar de order om de zinkinrichting buiten werking te stel len is niet de eenige in dezen oorlog, in strijd met de Internationale Bepalingen. De torpedo kan dus weer worden opgepikt en opnieuw gebruikt. Daar de duikboot wij zullen nu maar aannemen dat het een duikboot geweest is natuurlijk heeft gecon stateerd dat het doel gemist werd den 6en Maart, is deze hetzij onder hetzij boven water in de nabijheid gebleven en heeft zij van een gunstige gelegenheid gebruik gemaakt om de torpedo op te zoeken en weer aan boord te nemen. Daar slechts de voorkant van een vischtorpedo gevaarlijk is, is dit zeer goed uitvoerbaar en we mogen gerust aannemen, dat de groote Duitsche on derzeebooten hiervoor zijn ingericht Het is zeer waarschijnlijk, dat de torpedo ten tweede male is gelanceerd dóór een Duitsche boot. Ook het oppik ken van de torpedo moet in het scheepsjournaal vermeld staan en hierin zou misschien de reden kunnen liggen, dat men dit niet wilde vertoonen, daar alsdan natuurlijk de volle waarheid aan het licht zou komen? Door het erkennen van de lancee ring op 6 Maart wordt niet aan de waarheid te kort gedaan ,maar slechts volledige inzage van het scheepsjournaal ingeschreven 6 Maart en de volgen de dagen en misschien ook van de journalen van andere in de nabijheid zijnde booten, kan aantoonen of de torpedo weder aan boord is genomen terwijl de journalen van alle te Zeebrugge gestationneerde onderzeebooten of torpedobooten aanwijzing moeten kunnen geven of de torpedo met het beken de nummer dien dag al dan niet is gelanceerd. Is de Duitsche regeering niet bereid, deze punten te onderzoeken en hiervan aan onze regeering me- dedeeling te doen, dan blijft de dader van de Tu- bantia-misdaad op het kerkhof, maar is het niette min vrij duidelijk, wéér het kerkhof te zoeken is. Wij voor ons achten het bovenstaande de eenig mo gelijke oplossing. ZIJPE. In verband met de behoefte aan meerdere geld middelen, voor de Gezinsverpleging alhier, is in de op Zaterdag j.1. gehouden vergadering besloten, aan het Hoofdbestuur voor te stellen, de jaarujksrhe contributie met f 1.50 te verhoogen en alzoo te be palen op f 2.50. WAARLAND. Om plannen te bespreken over een te houden schoolfeest, kwam de commissie alhier in de O. L. school bijeen. Besloten werd een rijtoer te houden via AlkmaarEgmond aan Zee naar Schoorl met de klassen 2—5, terwijl de kinderen, die met Mei de school hebben verlaten, ook nog mee mogen. De le klasse blijft thuis en de 6e klasse gaat op een nader te bepalen dag naar Amsterdam. De rijtoer zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei. Tot dekking der kosten zal met lijsten worden rondgegaan in de hoop, dat goed in den buidel zal worden getast, want. voor zoo'n feestje is veel geld noodig. SCHOORL. Door den gemeenteraad is tot wethouder benoemd de heer A. van Lienen. BURCERBRUG. Tengevolge van geringe belangstelling is de mu ziekschool voor jongeren, onder leiding van den heer Jansen te Schagen, opgeheven. BROEK OP LANGENDIJK. De gemeenteraad alhier heeft op verzoek van een 50-tal ingezetenen, om een commissie te benoemen in overeenstemming met de bedoeling van den Oud- karspelschen gemeenteraad onderzoek electrifi- catie voor de tweede maal afwijzend beschikt. WIERINGEN. J.1. Zondagvoormiddag nam Ds. Witkop afscheid van zijn gemeente in de Herv. Kerk te Hippolytus- hoef. Zijn rede was ontleend naar Romeinen 14:5: „De een 'acht wel den eenen dag, maar de ander acht alle de dagen gelijk". Na afloop zong op verzoek van Ds. Reinders van Anna Paulowna welke als con sulent zal optreden de gemeente den scheidenden leeraar het eerste vers van Gezang 224 toe, waarmee de plechtigheid was afgeloopen. De belangstelling was vrij goed. WIERINGEN. Wegens vertrek van Ds. Witkop, zal voor de Ned. Herv. Gem. te Oosterland e.a., als consulent optre den Ds. Barnouw van Wieringerwaard. ZIJDEWIND. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" alhier ter gelegenheid van haar twaalf-en- halfjarig bestaan, een openbare uitvoering in het lo kaal van den heer P .Bruin. Opgevoerd werd het dramatische stuk „Kroonprins en Martelaar". Er werd heel goed spel geleverd, de rollen zaten er goed in en waren goed verdeeld. Niet minder viel bij het jonge publiek in den smaak het nastukje „Knok, de Zuidpooluitvinder,,, hierbij was het een onbedaarlijk gelach, zelfs hinderlijk, want men kon alles niet hoo ren. Een gezellig bal was het slot WIERINGERWAARD. Bij de j.1. Zaterdag door Dijkgraaf en Heemraden gehouden aanbesteding van het afhakken en uitha len van riet enz. ten behoeve van den polder Wie ringerwaard, was de uitslag dat P. Bakker en J. Bakker, beiden van Barsingerhorn, ieder 3 percee- len hebben aangenomen voor f20 per perceel. WIERINGERWAARD. In het vorig nummer dezer courant is in het be richt over de paardenkeuringen nog niet vermeld bij de rubriek trekpaarden, de driejarige merrie Ber- tha, eig. de heer J. K. Kaan alhier, die ook in aan merking kwam voor eene premie van f 50. ANNA PAULOWNA. Zaterdagmiddag ongivetr 1 uur vertoonde ztrh bo ven het Westelijk deel dezer gemeente een vliegma chine uit Zuidelijke richting komende. Hoewel zij zich op zeer groote hoogte bewoog, was het geraas van den motor toch bijzonder duidelijk hoorbaar. Da hoogte werd geschat op 15002000 Meter. Nationali teit was niet te herkennen, althans niet met het bloo te oog, hoewel sommigen er „een Duitscher" in meenden te zien. Zij verwijderde zich langs de kust der Zuiderzee in de richting van Den Helder, waar zij, naar wij vernamen, later is neergestreken en waar bleek, dat het een Hollansche was, van Soes- terberg afkomstig: ANNA PAULOWNA. Naar ons werd medegedeeld, is thans een der twee groote lekgaten bij den doorbraak nagenoeg geheel gestopt. Slechts zeer weinig water schijnt hier meer door te sijpelen. KOÈGRAS. De melkrijder L. Vader, alhier, welke sinds een lange reeks van jaren voor een groot aantal veehou ders de melk per as naar Den Helder bracht, heeft thans zijn wagens aan kant gezet en voorloopig voor een week op proef, de motorboot „Nijverheid" van den heer M. Smit gehuurd, waarmee nu de melk wordt vervoerd. Wij vernamen echter, dat in ieder geval tijdens den winter weer met de melkwagens zal worden gereden. OUDKARSPEL. De adspirantenafdèeling der zangvereeniging Cae- cilia, gaf Zondagavond onder leiding van den heer Jac. Jansen van Schagen een Uitvoering in het lo kaal van den heer Buckman .Voor de pauze gaf het Schager Dubbel Gemengd Kwartet een tiental zang nummers, die uitmuntend in den smaak vielen. De medewerking van dit Kwartet wordt steeds op hoo- gen prijs gesteld. Na de pauze werd opgevoerd de Kinderoperette Als de kinderen slapen. Het talrijk opgekomen pu bliek, zoowel de ouders der kinderen als de overigen hebben ook hiervan zeker volop genoten. Zeer aar dig was dit poppenspel. Veel spel moest met deze operette ten tooneele worden gebracht; veel spel is gegeven. Het moet wel eens verwondering wekken, hoe iets dergelijks er in zoo korten tijd bij de soms zeer jonge kinderen, ingekregen wordt Het zal dan ook voor den directeur zeer zeker een reuzenwerk geweest zijn, doch dit is ten volle be loond. Hij beeft eer van zijn werk gehad. Mej. Scale kon niet nalaten den directeur een hartelijk woord van dank te brengen voor de vele arbeid, die hij hiermee verricht heeft Als onderwijzeres weet ze zeker zeer goed, welke reuzenopoffering het soms kost om het kind te geven, wat men graag wil. Eenig, in een woord eenig, had ze dan ook genoten, waarvoor onder een welgemeenden handdruk nog maals dank. Jammer zou het echter zijn, aldus mej. Scale, wanneer dat werk slechts eenmaal voor het voetlicht kwam, zou het niet mogelijk zijn, nog maals een uitvoering te geven, desnoods in Noord scharwoude of ergens anders. De heer Jansen dankt mej. Scale voor haar harte lijke woorden, zegt evenwel niet zoover gekomen te zijn, wanneer hij niet steeds op de hulp van de pi aniste, mej. A. Kroon had mogen rekenen. Mej. Kroon ontving een woord van dank voor haar vele bemoeiingen, waarna de heer Jansen haar als klein bewijs van erkentelijkheid, een bouquet overreikte. Te ruim 11 uur was deze uitvoering afgeloopen; ons dunkt wel wat zeer laat voor de kinderen. V reemd vonden we het, dat de operette niet voor, doch na de pauze werd opgevoerd. Sommige ouders kwamen bun kinderen al halen, toen de operette nog moest beginnen. Wij twijfelen er echter niet aan. of hiervoor neD- ben ditmaal bijzondere redenen bestaan en kregen den indruk dat mej. Scale wel met deze reden be kend moet zijn geweest. Als echte vriendin van kin deren, zou ze het zeker anders niet hebben kun nen nalaten, van de gelegenheid gebruik te maken, door er even op te wijzen. Het geheel was voor allen een genoegelijken avond die door een gezellig bal werd besloten. OUDKARSPEL. Voor de Nat Militie, zijn in deze gemeente in het geheel afgekeurd K. Andringa, Jn. Timmerman, en G. Paarlberg; te Nóordscharwoude Jn. Smit en J. Trompetter. Dit ter verbetering van ons bericht van Zaterdag. OUDKARSPEL. Hollende ging de heer P. Zaterdagavond met zijn ket en wagen door het dorp, zoo hard dat hij het beest niet meester kon blijven en er zelf bij de krom ming over de Roskambrug aftuimelde. De ket holde door, de Waarddijk op, de wagen, waarop een jon getje nog was blijven zitten, achter hem aan. Einde lijk ging het geheele gevalletje bij den dijk neer, waardoor de ket kwam te vallen, doch de wagen, waarop de zeis lag, wonder boven wonder bleef staan Het kind kwam er dus ongedeerd af. Dat de boel niet veel eerder te water geraakte, is ons een raad sel. Gelukkig is dit ongeluk nog goed afgeloopen. WIERINGEN. Vergadering van het Visschersfonds alhier, op Zon dag 1.1., ten huize van den heer H. C. Engel, des namiddags te 5 uur. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de secre taris de heer S. P. de Vries de notulen der vorige vergadering voorleest, welke behoudens eene kleine huishoudelijke wijziging worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Schrijven van de Visscherij- Inspectie, waarin wordt medegedeeld, dat van ver schillende zijden klachten over de kwaliteit van ka toengaren inkomen en men voornemens is, gezamen lijk in het groot katoen te koopen en deze aan de visschers te distribueeren. Na eenige discussie wordt besloten hiervan geen gebruik te maken. Door de Ned. Heidemaatschappij wordt medege deeld, dat zij eikenschors beschikbaar stelt voor het taanen der netten. Hierover wordt sterk gediscus - seerd, en doen eenige aanwezigen daarop bestellin gen. In een Ingekomen schrijven van de Visscherij-Tn- spectie wordt medegedeeld, dat in het Oosterdiep mosselen gezaaid zijn ten einde een proef te nemen hoe verre deze daar voor eendenvoer geschikt wor den. Ten einde kosten te vermijden, wordt daar geen wacht aangesteld en verzocht de schippers te waar schuwen, daar niet te korren. Voor kennisgeving aangenomen en opgemerkt, dat deze methode voor de visschers niet vêrkieselijk is, daar dit kan leiden tot verpachting van perceelen. Benoeming Expert voor den Zeegrasafslag. De voor zitter leidt dit onderwerp in en deelt mede, wat op de laatste vergadering van wierkoopers besloten is, in welke vergadering tevens twee personen zijn aan gewezen om als experts op te treden bij voorkomen de verschillen. .Thans moet als zoodanig in deze vergadering ook twee wierdrogers worden gekozen. Hierover ontwikkelen zich zeer uitgebreide discus- siën, en verklaart de heer J. Waal zich een tegen stander van afslag. Tot stemming overgaande, wor den hiervoor gekozen de heeren D. van Duin en J. Metselaar, welke beide hunne benoeming aanne men; tot plaatsvervangers worden gekozen de hee ren J. Waal en Jb. Smit. De heer Jb. Smit neemt zijne benoeming aan ,de heer J. de Waal niet en wordt daarvoor bij loting aangewezen de heer H. Krommedam. welke zijne benoeming aanneemt Rondvraag. De heer P. Kat merkt op, dat gelet op de schaarschte in cachou, hij hoorde dat eer een firma is, welke 100 kisten in voorraad had, mis schien zijn er wel meer; zou het niet wenschelijk zijn, de Visscherij-Inspectie te verzoeken pogingen te doen deze cachou aan de markt te brengen? Hier toe wordt besloten. Wordt ook nog besloten dat de monsters zeegras welke aan den afslag komen, ten bate van het Vis schersfonds zullen worden verkocht Sluiting. WIERINGEN. De visscherij levert tot heden geen gunstige re sultaten op. Liet in het eerst de ansjovisvangst zich goed aanzien, thans wordt weinig gevangen, doch zijn de prijzen hoog. Ook de geepvangst is nog niet loonend, terwijl ook de palingvisschers klagen over gedrukte prijzen. De haringvangst, welke thans op het eind loopt, is zeer loonend geweest De krabben- levering gaat ook niet voorspoedig. De firma Her der uit Harderwijk heeft zich terug getrokken, ten minste bezwarende condities gesteld. Met de firma Muller en Krol is Zondag te Helder een conferentie gehouden en zal deze binnenkort krabben ontvan gen. KAASPRODUCENTEN IN NOORDHOLLAND EN ONZE KAASMARKT. Nu de Nederlandsche Kaashandelaren als bedien den optreden van de Centrale Einkaufstelle te Ber lijn, waardoor men in Berlijn bepaald hoeveel er voor de kaas betaald moet worden, hoeveel er ge kocht zal worden en wie eer koopen mag, zijn de pro ducenten, waaronder toch reeds sterk een streven leefde om het voorbeeld van Friesland te volgen, nog wat dichter tot elkander gebracht. Een daartoe benoemde commissie bracht in de Vrij dag j.1. gehouden vergadering van producenten rap port uit over de wenschelijkheid van een collectieve exportvereeniging. Reeds verklaarden een 33-tal fa brieken zich bereid om tot een Exportvereeniging van producenten in Noordholland toe te treden. De oprichting van een dergelijke vereeniging in de omgeving van Alkmaar in Purmerend heeft men er al reeds een opgericht staat dan ook spoe dig te wachten. De producenten zijn over het aan banden leggen door de Centrale Einkaufstelle te Berlijn zeer onte vreden. Wel daalde de laatste weken de markt schijnbaar niet en bleef de hoogste noteering f 62.50 per 50 K.G. ,doch in werkelijkheid werden voor dien prijs slechts enkele stapels verkocht en bracht de groote massa heel wat minder op. Vele fabrieken maakten zelfs niet meer dan f 55. De bepaling om de afnemers van een vierde wa gon geen kooporders meer te geven die op advies van de Noordhollandsche commissie door de Cen trale Einkaufstelle is ingesteld en hun de winst zoo uit te keeren, verwekte onder eenige kleine hande' laren mede ontevredenheid. Enkelen wezen deze uitkeering terug, aangezien zij die bedeeling niet wenschten te aanvaarden. Als een groot bezwaar wordt het bij deze rege ling genoemd, dat die kleine afnemers door weken lang niet te kunnen koopen, het fijne van het vak kwijt raken. Ook enkele groote handelaren konden zich met de regeling niet vereenigen. Zij bedankten er voor om vernederende bepalingen te teekenen en wenschten vrij te blijven Deze kooplieden kunnen nu niets meer naar Duitschland verzenden. Naar verluidt zal de markt a.s. Vrijdag volgens be paling van de Centrale Einkaufstelle, weer f 3 la ger zijn. De bloei van onze kaasmarkt nog steeds de grootste ter wereld— wordt mede, door het in het leven roepen van Exportvereenigingen van produ centen ten zeerste bedreigd. Alkm Ct. NEKKRAMP. Te Arnhem is een geval van meningitis voorge komen in de arbeiderswijk Klarendaal bij de vrouw van den vischverkooper B. Gisteren is de vrouw overleden, vóórdat overbrenging naar de barak mo gelijk was. NIEUW ANTIR. DAGBLAD. Bij de besprekingen over de oprichting van een groot ProT Comité van antirev. kiesvereenimncen in Qeb dvrland, heeft de heer Cobjn medegedeSd, dat een „n';rev comité met o. m. dat doei m wording u het blad zou een kapitaal van f 300fXXj 8no£ dig zijn. (»N- v- d- D") EEN FAMILIEDRAMA. ttj De arbeider Adriaans te Uden heeft Zaterdag, waan ?orKen rijn schoonmoeder vermoord, ra daarna zichzelven, door zich op te hangen, van het leven ^M^narket uit 's-Hertogenbosch bevond zich teren te Uden, ton einde een onderzoek m testellen De vermoedelijke dader was sinds tien maanden gehuwd Voor zijn huwelijk zoowel als daarna stond fii als'drinker en loeglooper bekend. Zijn sch00^ moeder liet een woninkje voor ton zetten en nam haaTintrek bij het jonge paar B«de vrouwen Voor. zagen door veldarbeid in 'de behoeften van het g^. rin ze gingen beiden door voor met geheel toe^ kenbaar. Zaterdagmiddag tegen vijf uur kwamen zjj van het veld. Adriaans kwam ^ter. Hij sloot de blinden en dieuren,, en ^drama £ch toen heeft afgespeeld bleek 's avonds, toen fe bakker door Adriaans besteld en niet afgehaald brood hg hem ging bezorgen. Door een loopgat voor de kip. pen lig hij op den vloer de twee vrouwen roen loos in een bloedplas liggen. Hij waarschuwde de politie, jdie de woning openbrak, de vrouwen reed, dood en Adriaans opgehangen vond De drie lijken zijn daarop naar het raadhuis t, Uden vervoerd. Jaloerschheia schijnt met vreemd aan de daad De buren hebben niets van de misdaad bespeurd. Het echtpaar verwachtte in Juli het eer ste kind. ENGELSCHE PLAGERIJEN. Men meldt aan het Haagsche Corresponden.iebn- reau van bevoegde zijde: Het s.s. „Maashaven" van de Gebrs. Van Uden te Rotterdam, geladen met c.a. 4000 ton granen en katoenzaadmeel, is op 26 April bij het Galloper vuur schip op een mijn ge x-'A~ ;- rlarwich op het str sleept en bij Gravebcuu «»<•-. - o— héllen staan de Engelsche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de reederij door Engelsche scheep bouwers de noodige reparaties worden verricht of dat de lading, die teekenen van bederf begint tetoo- nen. .geheel of gedeeltelijk in lichters wordt gelost, dan onder voorwaarde, dat het stoomschip na af loop van de reparatiën en de ontlossing te Rotter dam aan een Engelsche firma in huur wordt afge staan. Indien een en ander niet spoedig door de En gelsche autoriteiten wordt toegestaan, loopen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche autoriteiten den uit voer van scheepsonderdeelen, als stuurmachines, an kerspillen en laadlierem, welke bestemd zijn voor stoom schepen die in aanbouw zijn op Hollandsche wer ven. niet toe te staan dan onder voorwaarde, dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan Engelsche firma's worden verhuurd. Uit den hier zoo bekenden hoek blijft de actie tegen de nieuwe openbare school in onze gemeente maar bestaan. Zoo nu en dan hoort men er weer eens een uiting van. Het nieuwste middel van ver zet is alweer een adres aan onzen gemeenteraad, thans onder het zoo verheven motief van: gaan ver hooging van Hooidelljken Omslag. Een aantal handteekeningen zijn reeds verzameld, w.o. bekende goudklinkende namen. Als teekenende curiositeit willen we toch even melden, dat onder dit zuinigheidsadres als eerste onderteekenaar prijkt de naam van den heer Pieter Timmerman Dz., de hoogst aangeslagene ln den. Hoofdelijken Omslag, de eenige millionüaljr in onze gemeente. We kunnen het ons zoo levendig voorstellen, dat eenige verhooging van Hoofdelijken Omslag voor dezen man onmogelijk zal zijn te (ver-)dragen. Aan een boom zoo prop- en propvol geladen „Arme rijke!!!" DE 57STE. Het aantal kinderen in de laagste klasse onzer openbare gemeenteschool bedraagt thans reeds 57. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dirk, zoon van Arie van der Vlies en van Lena Josina de Visser. POLITIE. Gevonden een doos met beeldjes. Inlichtingen ter Secretarie. —VAN EWIJKSLUIS. Aangevoerd aan den Vischafslag op Zaaterdag, 20 Mei 1916: 358 pond bot, 14 Ó16 ct per pond, 208 pond schol 7,5 k 9 ct. per pond, 17 pond schar 6 ct. per pond, 49 pond puitaal 5,5 ct. per pond. rURMEItEND, 23 Mei 1916. 109 Stapels kleine kaas f 56 a 59, 1029 K.G. boter f 1.65, 649 Runderen, waaronder 130 vette en 15 stie ren. Vette, stug, 90 éi 125 ct. per K.G. Gelde, stug, f 190 k 320. Melkkoeien, stug, f 230 éi 480. 40 Paar den f 110 k 600. 32 Vette kalveren f 110 k 130 cent per K.G. 482 Nuchtere kalveren f 17 a 34. matig. 291 Vette varkens 86 a 96 cent per K.G., vlug. 157 Ma gere varkens f 34 k 50, matig. 340 Biggen f 16 k 25. matig. 2121 Schapen en lammeren, Vette stug, f 36 k 5 4.Kipeieren f 6.70 k 7.10 per 100. Eendeieren f 7 per 100. ALKMAAR, 22 Mei 1916. Aangevoerd 2 koeien en ossen f 260 a 300, 11 vette kalveren f 70 k 137.50, per K.G. f 1 a 1.40, 11 nucht kalveren f 16 k 30, 2 magere schapen f 40 k 50, 428 vette varkens f 76 95. AMSTERDAM, 22 Mei 1916. Veemarkt. Aangevoerd 331 vette koeien 110 k 120 cL per K.G., 2e kw. 115 ct., 3e kw. f 1 a 1.05 100 melk en kalfkoeien f 300 a 425, 195 nuchtere kalveren f 10 éi 18, 112 schapen f 35 a 45, 1156 lammeren f 15 a 18, 212 vette varkens, geen handeL TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Konnlnklijk Ned. Met. Innnstl tuut te De Bilt Hoogste barometerstand 766.2 te Vlissingen laagste barometerstand nabij 760 te N.-Duitschland. Verwachting tot den avond van 24 Mei. Zwakke tot matige N.-W .tot Z.-W. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk re genbuien. Zelfde temperatuur. Toestand dezelfde. BIJ Verdun hevige gevechten, de Duitschers behaalden eenige terreinwinst, later weer een gedeeltelijk hernemen door de Franscben. Het is van weinig beteekenis. De Oostenrijkers blijven nieuwe zege te behalen met den strijd tegen de Italianen. Het aantal gevan genen is reeds gestegen tot 2.900 man en 257 offi cieren. Uit Italiaansche berichten spreekt de ver wachting, dat spoedig aan dit Oostenrijksch succes een einde zal worden gemaakt. Het mag niet wor den vergeten, dat de voordeelen der Oostenrijkers niet onbelangrijk zijn en de Italianen zich geducht zullen moeten inspannen oho hier een halt te kun nen gebieden. In het Ooosten zien we nog steeds een actie van Rusland en Engeland in Mesopotanië, en worden door hen vorderingen gemeld al is het weinig. el teekenend is bet, dat een Russische cavalerleafdee*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2