Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Reclames. Predikbeurten. Oudleerlingen R. L. W. S. Wordt gij te spoedig oud? 6587 —93 6604 -26 6911 -22 7933 7264 -68 7397 7433 7563 7673 7723 7809 -91 8114 8231 8433 525 88629 9002 -20 -25 9132 9257 9263 -67 9295 9360 9480 —99 9556 9611 9638 9711 -376 10096 -174 -257 -263 -283 -297 10434 -579 -641 -677 -749 -869 -903 11281 -515 -558 -583 -607 -686 -714 11760 -843 -918 12309 -369 -434 -468 12507 -517 -587 -650 -672 13132 -209 13229 -405 -497 -678 -687 -738 —938 14095 -243 —260 -306 -326 -342 -375 14564 -602 -658 -676 —706 -777 —945 15071 15259 —424 -446 479 —576 -625 15754 —891 16115 —251 -305 -311 -333 16341 -496 -545 -566 —928 -951 -989 17081 —087 -346 -364 —427 —506 —593 17596 -691 —702 —712 -784 -790 —813 17835 —981 18034 -078 -295 457 -566 18605 -630 —813 19085 -104 -243 -282 19334 —543 -644 —679 -693 -992 -997 20085 -221 —244 -398 -438 —452 -621 20739 -815 —644 —913 Vergadering op Dinsdag 30 Mei 1916, des mor gens half elf uur in het lokaal van den heer D. Schuitemaker te Spanbroek. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard, voorzit ter, opent met een gepast woord de vergadering, hierbij wijzend op den watersnood, die een gedeelte onzer provincie heeft geteisterd. Spr. wijst op het goede werk, dat de mannen der theorie in deze doen, door het onderzoeken van grondmonsters en grondwater. Spr. wijst op het nut van het be zoeken der Landbouwschool, die voor onderzoekin gen als hier boven, meerdere belangstelling wekt en het mogelijk maakt, nut te trekken uit de the orie van de mannen voor de landbouwwetenschap. De heer P. Hopman leest de notulen, die onver anderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat steeds 3 ex. van de bro chures van de Vereeniging tot Wetenschappelijken Teelt, bij de leden zullen circuleeren. De heer Jn. Buis Jr., brengt het jaarverelag uit van de Commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek over 1915. Het onderzoek op vetge halte en soortelijk gewicht was uitstekend, er wer den 10117 monsters onderzocht, is 553 monsters meer dan vorig jaar. Niet zoo goed staat het met het onderzoeken op deugdelijkheid, daar werd in 1915 hoegenaamd geen gebruik van gemaakt, terwijl het gistingstoestel geen enkele maal werd gebruikt Oorzaak werd genoemd: koele zomer, geen ernstige melkgebreken rondom Schagen en niet scherp letten door de abnormale tijdsomstandigheden op kwaliteit van kaas. De re kening van onderzoek aan deugdelijkheid, wees een nadeelig saldo aan van f 5.32, die van het onder zoek op vetgehalte een voordeelig saldo van f 51.12, dus het voordeelig saldo was f 45.80, gebracht in het reservefonds, dat thans f 79.48,5 bedraagt. Hulde werd gebracht aan den melkcontroleur, De rekening wordt goedgekeurd. Tot leden der finantieele commissie worden be noemd de heeren C. Boekei Kz. te Winkel, Jn. de Veer Jr. te Winkel, K. Wit Dz. te St Maarten, plaats vervanger P. Vries Jr. te Zijpe. Daarna wordt gelezen het rapport van den heer H. S. Eriks over mededeelingen van den Algemee- nen Bond. Tot voorzitter werd benoemd de heer H. S. Eriks, tot secretaris de heer Wigman te Zut- phen. De heer C. Raap doet mededeelingen van de com- missiën tot bevordering van controle op aangekochte voeder- en meststoffen. Te Scfetgen werd monster genomen van 34 partijen voederstoffen van 25 par tijen kunstmeststoffen, stremsel, kopersulfaat, te zamen 62 monsters. Te Hoorn werd monster geno men van 5 partijen lijnkoek, 2 gedroogde spoeling, 1 grondnotenkoek en 1 sesamkoek, te zamen 9 par tijen en van 3 partijen kopervitriool. De heer P. Kistemaker doet mededeelingen van de commissie voor het verbeteren van Zaaizaden. De haver door d ecommissie uit de dorschmachine ontvangen, had f 7.75 marktwaarde. Er is 282 maal 50 K.G. als zaaihaver verkocht De kwaliteit der haver waa uitstekend. Van deze 282 maal 50 K.G. is 211 maal50 K.G. verkocht tegen den prijs van f 9.75, de overgebleven 71 zak is op de markt ver kocht Er is nu een overeenkomst gesloten voor het uitzaaien van origineel zaad. Aan de orde zijn nu de volgende bestuursvoor stellen: a. Over te gaan tot het benoemen van nog twee commissiën tot bevordering van controle op aan gekochte partijen veevoeder en kunstmest; en wel één commissie voor Koegras e.o. en één commissie voor Texel. Aanbeveling van het bestuur: voor Koe- gras: P. de Beurs, J. C. Maters, J. Verfaille; voor Texel: J. G. Flens, L. C. Keijser, A. Dros Dz. b. De aanstelling van monsternemers over te la ten aan het bestuur, in overleg met de commissiën. c. Het bestuur te machtigen om, mocht de op de begrooting uitgetrokken post, aangevuld met eventueele bijdragen, niet voldoende blijken de meerdere kosten uit den post onvoorzien te be strijden. Deze voorstellen werden ingeleid door den heer P. Jz. Eriks te Hoorn, die een warm pleidooi houdt tot aanneming daarvan. De voorstellen worden bij acclamatie aangeno men. De heer J. Sijp Jr. brengt verslag uit van de laat ste vergadering van Noordeerkwartier, waarna de voorzitter eenige mededeelingen deed over den toe stand in de overstroomde gronden van den Anna Paulownapolder. Hierna kregen we een rede van den heer P. Teu- nissen van Amsterdam over: Waarom is in Neder land een Agrarische Partij noodzakelijk? Onze verslaggever zendt ons bij zijn copie niet de eerste drie zijdjes, zoodat wij van deze rede geen melding kunnen maken. Misschien komen wij er in ons Zaterdagnummer op terug. Na afloop der vergadering werd een bezoek ge bracht aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer en de Coöperatieve Malerij „De Volhar ding" aldaar. SINT MAARTENSBRUG. Door de Liberale Kiesvereeniging alhier werden in een gehouden vergadering tot candidaten voor de Provinciale Staten gesteld de aftredende leden de heeren J. Zijp te Wieringerwaard en K. Breebaart te Winkel. De bestuursleden, de heeren A. Appel en A. Pijper werden als zoodanig herkozen. Van de Liberale Kies vereeniging te Noord-Zijpe was een schrijven ingeko men, Hieruit bleek, dat men een adres wilde rich ten aan het bestuur van Zijpe en Hazepolder met het verzoek om de vergaderingen voortaan in het openbaar te houden. Met algemeene stemmen werd besloten dit adres te steunen. SCHAGERBRUG. Dinsdagmiddag werd ten huize van den heer A. Bakker te koop gepresenteerd de grossierderij van den heer Th. E. J. Odendaal alhier. Bij inzet, f 3500, opgehouden. WIERINGEN. De gisteren gehouden lammerenmarkt leverde weinig op. Aangevoerd waren 42 lammeren, 3 koeien en 1 schaap, waarvan de prijzen waren als volgt: lammeren van f 17 tot f 20.50 per stuk, koeien van f 102 tot f 495 per stuk en het schaap f 32.50. Han del vlug. WIERINGEN. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het Heemraadschap, werd tot secretaris va cature wijlen den heer C. M. Koorn gekozen de heer O. J. Bosker, die zijn benoeming aannam. De voordracht voor Heemraad, wegens periodieke aftreding van den heer C. Maars, opgemaakt, luidt als vol$: 1. de heer C. Maars, 2. de heer J. N. Mostert, 3. de heer A. 8. Klein; allen alhier. WIERINGEN. t Onze plaatsgenoot de heer C. eerdig Sz., analist aan het Rijks Landbouwproefstation te Hoorn, we gens de mobilisatie thans in militairen dienst, is ge slaagd voor het examamen bij de Vesting Artillerie. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Zitting van Diösdag 30 Mei 1916. Uitspraken: P. Kindt, Den Helder, verzetzaak, vonnis bekrach- H^C Kwik, vrouw van P. Wagemaker te Hoorn, mishandeling, f 7 of 7 dagen hecht M. E. G. J., vrouw van H. Eden, Den Helder, mis handeling, f 15 of 10 d. h. A. Grin, Harenkarspel, mish., 5 d. gev. F Bakker en J. B. Schut, Alkmaar, belemmering politie, f 20 of 14 d. h. A. v. Zandbergen, Hoorn, diefstal, verzetzaak, von nis bevestigd, 2 mnd. gev. H. J. Maritur, z. v. woonplaats, diefstal, tweemaal gepleegd, 4 mnd. gevangenisstraf. ALKMAAR. Bij de gisteren gehouden stemtning voor een lid van den gemeenteraad, in het le kiesdistrict, vaca ture A. Fortuin, werden uitgebracht 1056 geldige stemmen, waarvan op de heeren: F. Bak, r.-k., 461, W. W. C. Bosman, lib., 291, J. H. Elfring, onafh., 158, K. van 't Veer, S.D.A.P., 146 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 529, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bak en Bosman. ANNA PAULOWNA Dinsdag 30 Mei hield het departement Anna Pau- lowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, eene vergadering in Veerburg. Na opening door den voorzitter, den heer O. J. Reinders, worden de no tulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren Jac. van der Linden. P. van Stipriaan, H. Jonker Hz. en Dr. L. J. C. Olree, Hierna diende de pen ningmeester, de heer D. Stammes, zijne begrooting in. Deze sloot in ontvangst en uitgaaf met f 200. Op voorstel van het bestuur werd goedgevonden, dat de heeren O. J. Reinders en K. L. van Gorkom, bijgestaan door een deskundige, de bibliotheek zou den nazien, om te bepalen welke boeken nog kon den worden hersteld en welke te veel door den wa tersnood hadden geleden. Aan het hoofdbestuur zou naar aanleiding van de uitkomst eene subsidie wor den aangevraagd. Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger naar de vergadering der Maatschappij, werden gekozen de heeren D. Stammes en C. Rezelman. Beiden lie ten zich.de keuze welgevallen. Toen werden de leesbeurten vastgesteld voor den a.s. winter. Vervolgens bracht de voorzitter het bestuursvoor stel in bespreking, om de Vereeniging tot Bevorde ring van Getrouw Schoolbezoek van het Nut af te scheiden. Het Nut had destijds den stoot aan deze vereeniging gegeven, maar thans kon zij wel op ei gen wieken drijven. De heer Van Gorkom was wel voor afscheiding, maar vond het moment te ongunstig, om nu die instelling los te laten, nu haar bestaan moeilijk was te handhaven Na nog eenig debat werd besloten deze, instelling van het Nut te scheiden. Aan de vereeniging zou hiervan bericht worden gezonden. Hét voorstel van het bestuur om voor ieder der leden het werkje „De Watervloed van 13—14 Jam 1916" aan te schaffen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voor zitter de vergadering. ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond te Zuid-Scbarwoude gehouden ver gadering van de Schoolfeestcommissie werd besloten net schoolfeest te houden de week voor de groote vacantie op 20 en 21 Juli. Tot voorzitter werd in de plaats van den heer Ham, vertrokken hoofd der school, gekozen da heer Du Burck, en in diens plaats tot penningmeester de heer Middel. Besloten werd met lijsten in de gemeente rond te gaan. Het college van Burgemeester en Wathouders en de commissie tot we ring van schoolverzuim zullen niet langer zitting heb ben in de Commissie, Een 9tal nieuwe leden- werden gekozen OUDKARSPEL. Maandag j.1. herdacht de Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij, hier gevestigd, haar lüO-jarig bestaan. Bij die gelegenheid werd door het Agentencorps en Personeel een huldeblijk aangeboden, bestaande ineen geltableau met oorkanden. HARENCARSPEL. De Heer Joh. Burger Jr. is herbenoemd tot Voor zitter van de banna Harenkarspel. ANNA PAULOWNA De afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Dinsdag eene verga dering in Veerburg. Er waren 17 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, de Heer J. A. Wair boer, deelde deze meda, dat door afwezigheid van den secretaris de notulen niet konden worden ge lezen, en gaf hij het woord aan den Heer C. *G. van Balen Blanken tot het geven van verslag als afge vaardigde. Dit verslag werd uitgebracht, doch gafgeene aanleiding tot debat. Nadat de voorzitter den verslag- rer dank had gebracht had de verkiezing plaats van bestuursleden.. Herkozen werd de Heer N. Raap en gekozen de Heer P. J. Waiboer. De vragenlijst werd, zooals deze was vastgesteld, goedgekeurd'. Toen kwam aan de orde: „Bespreking teruggave van geborgen goederen aan de rechtmatige eigenaars. De bedoeling hiervan was deze. Enkele personen hadden zaken van anderen in bezit die hier door den water snood waren gekomen. Welke middelen waren nu aan je wenden, opdat ieder weder het zijne kreeg. De Heer Joch. Blaauboer wees erop, dat voor de op haling van goederen onkosten waren gemaakt, en achtte het billijk, dat bij terughaling van goederen bergloon zou worden gegeven. Dit werd algemeen goedgekeurd maar over het hoeveel? ontspon zich een lang debat en men kwam in deze tot geen resultaat. De voor zitter wenschte, dat ieder toegang tot zijn plaats zou rn, om anderen daar te laten zoeken, naar zaken, mogelijk hun eigendom konden zijn. De Heer Van Gorkom vond het beter, dat eene inventaris werd opgemaakt van deze goederen zonder eigenaar, en dat die inventaris ter inzage zou liggen. Hij, die Iets miste, kon dan zijn gemis in den inven taris opzoeken en alzoo weten waar zijn eigendom was beland. Bij stemming werd. het voorstel van den voorzitter aangenomen, waardoor dus ieder het recht krijgt op het erf van een ander te komen zien. of daar zich ook één hem toekomend voorwerp bevindt. De Heer J G. Geerligs leidt het punt in: „Tijdelijke arbeidskrachten". Hij nad met enkele leden over deze zaak gesproktenen achtte het wenscheliik, om door middel van de heidemaatschappij tijdelijk werkkrach ten te krijgen. Er waren hier te weinig arbeiders en de "behoefte eraan zou klimmen, als net bleek, dat de produkten wilden groeien. De Heer Jac. van Lin den deelde mede. dat hij wel interneeringskrachten kan krijgen, als hij bewijzen kan, geen arbeidskrachten te kunnen krijgen van een plaatselijke arbeidsbeurs of van de' Centrale beurs te Amsterdam. Daarbij moest opgave gedaan worden van de soort van 't werk dat men wilde laten verrichten en tevens van de loonen. De Heer K. A. Kaan wees er op, dat werkkrachten mogelijk te krijgen waren uit het viuch telingenkamp. Hier waren velen tegen. De Heer J. C. Geerligs vroeg, of de vergadering geneigd was, te trach ten, tijdelijke werkkrachten te krijgen. Dit werd al gemeen goedgevonden. Men zou zich wenden tot den Heer J. Helder, Commandant van het interneertnfp- kamp te Harderwijk. Rii de rondvraag verzocht de Heer C. Kaan, of de nfdeelinc wilde trachten te bewerken dat de mtli- fLl w t meer verlof zouden krijgen. Óok tuinbouw- ^iSenTadden in deze geest gewerkt met succes. Kwinten werd. om van wege de atdeeiing een schrij ven te richten aan denminister .De Heer CL Komen partijen der geallieerden en de vredescommissle van Ford in Zweden meer dan na een bemiddeling. Ook de bemiddeling van den Paus wordt niet door alk verbonden landen gewenscht Principieele tegen, standers hiervan zijn vooral Frankrijk en Italië. KnninBr Alfonso van Spanje en de Konimrin van deelde mede, dat door den watersnood voor circa f 40 Friesche pooters waren teloor gegaan, en daar deze door de afdeeling ln vereeniging met de tuin- houwvereeniging waren aangeschaft, achtte spreker het billijk dat ae afdeeling de helft vergoedde De tuin bon «vereeniging had zich in dezen reeds bereid ver klaard. De voorzitter was er tegen en vond het De- ter dat de bewoners van het niet ondergeloopen deel deze schade maar vergoedden, vooral ook, omdat do kas der afdeeling zulk eene uitgave niet gedoogde. N'a eenig debat werd op voorstel van den Heer ft. A. Kaan besloten, dit punt tot eene volgende verga dering aan te houden. Hierna volgde sluiting. ANNA PAULOWNA _llnin Maandag 29 Mei hield de vereeniging „Helpt der" in het lokaal van den Heerü J. Volder hare jaarvergadering. De opkomst der leden was bevredi gend Met een hartelijk welkomswoord opende de voor- Etter, de Heer H. Visser de bijeenkomst, waarna de secretaris, de Heer G. Blom, de notulen las, die onder dankzegging werden goedgekeurd Het jaarver slag kwam toen aan de orde. Het ledental was gebleven en dat der donateurs 22, Er hadden wegens ziekte in het afgeloopen jaar 93 uitkeerimren plaats gehad tot een gezamenlijk bedrag van f d58. up Mei 1915 bezat de vereeniging f 1451.30V» «n op 1 Mei 1916 was dit bedrag f 1339,04, zoodat de vereeniging financieel achteruit was gegaan. De Heer J. tl. ter Burg leest rekening en verantwoording. Ontvangen was f 537,50 en uitgegeven f 651,17y». Bij de ontvang sten kwam nog de rente van het uitstaande gMa op de postspaarbank tot een bedrag van circa f 40. De rekening werd onderzocht en goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats voor de periodiek aftredende bestuursleden, de Heeren J. Dekker, C. Wuis en M. Aalbers. Allen werden herkozen en na men hunne functie opnieuw aan. Door het bedanken van den Heer Jb. Bakker wegens vertrek was er eene vacature ontstaan in de Raad van ToeHcht, ter wijl de Heer C. Tijsen als lid van den Raad periodiek moest aftreden. De laatste werd herkozen en gekozen werd de Heer A. de Boer. Het voorstel van den Heer J. H.. ter Burg, een vorige maal aangehouden, kwam aan de orde. Het behelsde aan de leden een presentie-geld van 50 ets, toe te kennen en werd gedaan, om te trachten, de vergadering drukker bezocht te krijgen. De Heer Ter Burg was echter niet meer zulk een grootvoorstander omrede, wijl de financiën achteruit waren gegaan. Het voorstel werd verworpen met 14 stemmen tegen en 2 vóór. Vastgesteld werd met algemeene stemmen, om, /met het oog op de duurte der levensmiddelen, de uitkeering weder voor één jaar op f 6 per week te bepalen. Bij de rondvraag vroeg de Heer H. Pennekamp of het in het vervolg uitkeering zou mogen geschie den op een briefje, afgegeven door één der commis sarissen, en niet door de dokter. Dit laatste had zij ne bezwaren en elders geschiedde het eerste ook en met succes. Verscheidene leden verhieven hiertegen hun ne stem. Een dokter moest de ziekte constateeren, Na eenig debat trekt de Heer Pennekamp zijn voorstel in. Daarna sluiting der vergadering. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. GOED MEL KEN 1916. Ter bevordering van goed melken stelde „de Ver eeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noordekwartier' wederom de gelegenheid open voor vrouwen en meisjes, en mannen en jongens uit Noordholland boven het Noordzeekanaal van min stens 16 jaren, om een diploma van bekwaamheid in het melken te verwerven. Dit meikexamen had plaats op 8 dagen tusschen 16 en 26 Mei j.1. aan de Proefzuivelboerderij te Hoorn. De Commissie vatn beoordeeling bestond dagelijks uit 3 practische veehouders; de regeling werd getroffen door het Rijkszuivelconsulentschap te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 69; van de 23 vrou wen en meisjes verwierven er 20 het diploma, en van de 46 mannen en jongens werden 41 gediplomeerd; meisjes en 5 jongens moesten werden afgewezen. De namen der geslaagden zijn (alphabetisch)? Vrouwen en Meisjes: A. Best, Abbekerk; A. Blokker, Bobeldijk; G. Dek ker, Beets; T. Dekker, Beemster; M. Dop—Zwager man, Lambertschaag M. Eriks, Zuid-Zijpe:; A. de de Hoop, Schagen; N. Kalverboer, Graft; w„ Klaver, Spierdijk; G. Kooüman, Opmeer; N. Korver—de Boer, LutjewinkelJ. %%n der Laan, Baarsdorper- meer; C. Meereboer, Nieuwe Niedorp; G. C. Schuijt. Sint Maartensvlotbrug; A. Smit, Harenkarspel; E. van Til, Abbekerk. W. Volkers, Groot-Schermer; G. Waag, Obdam; G. Witsen, Nieuwe Niedorp; P. Zwagerman, Benningbroek. Mannen en Jongens: K. Bakker, Landsmeer; C. van den Berg, West- Graftdijk; C. de Boer, Oudesluis; P. de Boorder, Zuid en N.-Schermer; H. Bossert, Alkmaar; A.- Broersen. Barsingerhorn; D. Bruin, Hauwert; Jb. Burger, Ven huizen; J. Commandeur N. Beemster; K. Dop, Lam bertschaag; K. Gootjes Pz., Benningbroek; \V. Heinis, Groot-Schermêr; M. Hoep, Wieringerwaard; D. Hui- berts, Binnenwijzend; L. J. Jonker, Hoogwoud; R. Jonker Naarden; J. L. Kaper, Kolhorn; P. D. Kla re. Kolhorn; W. Kool Kz., Lutjebroek; K. Koomen, Bobeldijk; P. Korst, Sint Maartens. rug; C. Kassen, Koegras; P. Liets, Grosthuizen; J. Middelburg, Ou dendijk; D. Nierop, Hensbroek; C. Ooms, Egmon- dermeer; H. Overman, Hensbroek; K. Roos, Sint Maarten; Th. Schipper, SijbekarspelW. Schrfeken,. Opmeer; D. Slikker, Wieringerwaard; L. Smeenk, Amsterdam; C. Stammes Cz., Schagen; S. Tijmstra, Naarden; J. Veerdig, Wie ringen; A. Verfaille, Naar den; A M. Vis, Venhuizen; Jb. Wartenhorst, Dirks- horn; Jb. Wilbrink, Bobeldijk; P. Wijdextes, Opper does; L. van Wijk, Haarlemmermeer. DICHTPUNT. Z o m e r t ij d. Een Mei de klok op één uur zetten, ofschoon 't eerst twsslf is Piet's wijf begrijpt he* niet, Piet heeft het zeker mis! Piet repÜ-, tripliceert: „Wat ben jij een stommerd: Tot 30 September, staat 't uurtje in den lommerd'" ANNA PAULOWNA. Beroepen bij de Ned Herv. Kerk te Harkstede en Scharmer, de heer O. J. Reinders alhier. KALK. Te Maastricht dreigt door gebrek aan kalk een malaise in het bouwvakbedrijf. Men heeft zich tot den minister gewend en de bemoeiingen hebben er toe geleid, dat de Duitsche overheid den uitvoer van kalk uit België heeft toegezegd. SMOKKELAAR DOODGESCOTEN. Onder Clinge is gisteren een smokkelaar doodge schoten door een militair, tevens buitengewoon kom mies. DE AUTO VAN PRINS HENDRIK AANGEREDEN. Gistermiddag is de auto van Z. K. H. den Prins op den straatweg van Heerenveen naar Leeuwarden door een achterop rijdende automobiel aangereden, ten gevolge waarvan de auto van Z. K. H. met eenige boomen op den Rijksstraatweg in botsing is gekomen. Alle inzittenden kwamen er zonder lichamelijk letsel af. De auto werd eenigermate be schadigd. NIEUWE WEGEN NAAR DEN VREDE. Uit Amsterdam wordt aan de „Voss. Ztg." door den correspondent Schweriner, een mededeeling ge zonden omtrent het vredesstreven in Amerika en de Engelsche opvattingen hieromtrent, op grond van mededeelingen van den Engelschen „Gewahrsmann" van dezen correspondent. De correspondent zei daar in o.a.: Dat men in Engelsche vredeskringen liever dan bemiddeling, de uitzending zou zien van een vertegenwoordiger uit elk der oorlogvoerende lan den naar een neutraal land, om daar de wederzijd sche eischen in een conferentie te formuleeren. Naar dit denkbeeld neigen ook de sociaal-democratische standers niervau en «ai: Koning Alfonso van Spanje en de Koningin Nederland zijn naar de opvatting van de Engelsche vredesvrienden de eenigen, die uit Eich telf gedele- geerden der oorlogvoerende landen zouden kunnen uitnoodigen, waarbij de koning van Spanje of de koningin van Nederland zelf of hun minister-pre- sidenten alleen het doel der samenkomst zouden uit eenzetten en in de eerste zitting het voorzitterschaD zouden moeten waarnemen. Een Engelsche lord ver klaarde dat geen van de oorlogvoerende staten zulk een samenkomst zou weigeren, het kwam er voor eerst op aan de misverstanden op te helderen, het geen alleen door de betrokkenen zelf kon geschie den. De redevoeringen van Grey en den rijkskan seiier zouden deze opvatting hebben versterkt OORLOGSWINST. Naar de „Arbeiter-Zeitung" aan de Boedapester j,|a. den ontleent noodigden de officieren van het infant», rieregiment no. 86 dezer dagen hunne soldaien voor zoover hunne omstandigheden dit toelieten de vierde oorlogsleening in te schrijven. Een soldaat meldt zich aan als inschrijver. „Hoeveel?'' vraagt de kolonel. „Anderhalf millioen kronen" luidt het antwoord tot niet geringe verbazing van den chef. De soldaat die zien een dergelijke inschrijving kon veroorloven heet Josef Lörinez jr. en oefent in Bacs- Topolva het eerzame ambt van varkenshandelaar uit Hij verklaarde gedurende den oorlog met de varken^ mMoenen te hebben verdiend. Reeas voor de derde leening had hij een millioen kronen geteekend, en de jaarrente van dit bedrag 60,000 kronen, werd voor het Roode Kruis bestemd. De man verzekerde dat hij voor de vijfde leening eveneens een millioen hoopte te kunnen reserveeren. De varkens die hem 't bedrag moesten leveren ston den reeds op stal.,.. EEN CADEAUTJE VAN NAPOLEON. De Amerikaansche bladen bevatten een merkwau? e geschiedenis die te San Francisco is gebeurd n December kocht aldaar een dame in de Chi neesche wijk bij een uitdrager een barnsteenketiing voor 12 dollar. De stukjes barnsteen waren aan een zilveren ketting geregen en daar deze stuk was, ging de koopster naar een juwelier, die na de keltingeen oogenblik bekeken te hebben er 50,000 dollar voor bood. Zij ging daarop naar een anderen juwelier, dia het kleinood voor 75,000 dollar van haar kocht. Het bleek, dat iedere barnsteen een nog nauwelijks lees baar inschrift droeg, waardoor duidelijk werd, dat het een geschenk was. eens door Napoleon aan zijn eer ste vrouw Josépnine bij hun huwelijk geschonken. Weleer bevond deze ketting zich in het Louvre. Te Parijs is men over het voorval, naar „1'Oeuvre" vertelt, in hooge mate verwonderd geweest. Men had nooit gemerkt, dat het kleinood uit het museum was verdwenen. STREMMING VERKEER. Rurgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen ter algemeene kennis, dat het verkeer langs den weg van Tjallewal naar de Bonkelaarsdijk van af 1 Juni a.s. zal zijn gestremd. Schagen, den 29 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen, Sommigen zijn oud op restigjarigen leeftijd, anderen ong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat af gezonde of zwakke nie ren hebt goed of slechtbloed want zwakke nie ren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt d»at uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rheumati- sche. „zenuw- en waterstoornissen, stijVe en verlamde gewrichten verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerking, zorgön en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelmatige gewoonten, dagelijksche wandeling, doormet te zware voeding en voldoende slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van .rugpijn, rheumatische pijnen en waterstoornissen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijzijn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te fil tree ren, hetwelk rugpijn, spit, waterkwalen, waterzucht rheu- matiek en nièróruis' of -steen veroorzaakt. Gij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt met men- schen, die Foster's PilJen gebruikt hebben. Te Schagen verkrijgbaar bK J- Rotgans Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10 voor zes doosen Eischt de echt# Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien ia van neven staand handelsmerk. Donderdag 1 Juni 1916. NED. HERV. GEMEENTE te: Winkel, geen dienst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijzen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Leendertz. Stroe, geen dienst. EVANGELISATIE te Breezand, voorm. 10 uur, Ds. Kloosterman van Alkmaar. Zondag 4 Juni 1916. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen. voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Doop. Oudkarspel, geen dienst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. Gelegenheid tot Doop. Baxsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Boeka. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Nleuwburft SL Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Groenveld. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Dirkshorn, voorm., Ds. Damsté. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van der ve Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Haars. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Hippolytushoef, geen dienst. Stroe, voorm. 10.30 uur, Ds. Leendertz.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2