Schaper Courant Donderdag NIET. Twee flinke Hooiers, Een flinke Dienstbode W tte Koolplanten. een eenige beste makke Kef, nieuwe Jachtwagen Lammeren in de Wei eene flinke Dienstbode nieuw Ki Nieuwe Aardappelen! Bakkersknecht, eerste snede Hooi een mak Werkpaard. .(oolplaoten te Koop: Beschikbaarf 500.000. Hooi en Strao Hemelvaartsdag een zwart Merriepaard Keeshond, Boeren-arbeider Grasgewas HUISHOUDSTER, w Huishoudster. een Dienstbode, een Arbeider, een Arbeider, VEULEN. Werkpaard EEN HUIS een Smidsknecht Bollenrooiers 2000 gladde en blauwe dakpannen, en 30 eiken en 20 grenen Biels, Woensdag 31 Mei 1916. 59sle Jaargang No. 5606. TWEEDE BLAD. Wegens de verschijnt de Schager Courant De Uiig. Tweede Kamer. B rgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. met Veulen, ongeveer 6000 roode-koolplanten Terstond gevraagd, bij M. Harl Hz. inmaakiabriek le Oud- karspel. witte koolplanten, bruin Veulen, met Yeulen, met ruim 80 aren uitste kend Bouwland, ol Smidsleerling, Da Alkmaarschs Stoom-Steenhouwerij Hardsteen, Zandsteen Marmei werken. In de meest opgewekte stemming, d.w.z. onder veel pleizier en rumoer, hebben de heeren van ons Parlement zich door de M.U.L.O.-voorstellen heen ge werkt. We weten en dat heeft minister Cort van der Linden ook gezegd in zijn redevoering, dat dit wetsontwerp geen finale regeling geeft, maar een voorloopige. Later zal hetsysteem van het UX.0 en het M.U.L.O. meer principieel in de wet worden vastgelegd. Daarom ook brengt het ontwerp geen verandering in de bestaande subsidie-regeling, maar terwijl deze tot dusver alleen gold voor de scholen, die er in 1910 waren, geeft het ontwerp de subsidie ook aan de scholen die daarna zijn of nog zuilen worden opgericht. Voorts verruimt het den grond slag voor het onderwijs door uitbreiding met eenige facultatieve vakkenverzekert het aan de U.L.O.- en M.U.L.O.-spholen vrijheid van ont wikkeling en verbreekt het voorloopig elk vast verband, dat in de lyceum-ontwerpen was ge legd tusschen het M.U.L.Ó. en het middelbaar on derwijs. Het ontwerp dus brengt subsidie voor alle U.L.O. en M.U.L.O.-scholen, die aan de eischen betref fende de vakken en het aantal leerlingen vol doen. Tot dusver had slechts een beperkt aantal scholen deze Subsidie. Zooals gezegd, heeft de Kamer onder veel jool en pret zich hier door gewerkt en zal nu na den Pink ster. de eindstemming houden. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Laurentius Petronella, z. van Franciskus Xavérius Veul en Cornelia Keizer. •Getrouwd: Jacob Schoen, 26 jr., metselaar te Zijpe en Aaltje Hollander 20 jr., te Caliantsoog. Klaas Borst 27 jr., arbeider te Zijpe weduwnaar van Jannetje Ott en Renske Bootsma, 2/ jr., te Zijpe, weduwe van Siebe de Jong. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Gehuwd: Cornelis Liefhebber en Hermina Magde- lena Speets. Geboren: Marinus, z. v. Johannes Noordermeer en Margaretha Witteman. Overleden:-Petrus Portegijs, oud 27 jaar. ONGELUK. De heer Westmeijer, wegarbeider bij de H.IJ.S.M. alhier, had gisteren het ongeluk een zware ijzeren staaf op zijn voet te krijgen. Ernstig gekwetst werd hij per lorrie naar zijne woning vervoerd. OF ZE OOK VLUG ZIJN. Mej. W. G.- Koningstem te Helder is door B. en W. onzer gemeente benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Gemeenteschool alhier. Deze onderwijzeres is belast met het onderwijs van de eene helft der gesplitste le klasse. Maandagavond laat nam de Raad dit besluit, Dinsdagmorgen reeds stond de juf frouw voor de school. Zij moest weer terug gestuurd worden, omdat niemand van haar komst vroegtij dig op ëe hoogte was gesteld en de maatregelen voor de verhuizing ivan de helft der le klasse nog niet waren genomen. En dan klaagt men soms nog wel dat ons college van B. en W. niet voort varend genoeg is. Hoe is het mogelijk!! VROUWENKIESRECHT. Verschillende afdeelingen van Vrouwenkiesrecht uit onze omgeving vergaderden dinsdagmiddag in Cérès alhier, onder leiding van mevrouw Wiglama. Deze vergadering was belegd om te bespreken de te voeren actie voor de a.s. Prov. Statenverkiezing in het district Schagen .Het plan is duizenden ma nifesten te verspreiden, waarin wordt uiteengezet welk belang de vrouw en vrouwenkieerecht heb- ,en d® afvaardiging van aaiihangers en voor- V02r. Vrouwenkiesrecht naar de Staten. Er zal door het heele district een tocht met auto's worden gemaakt en propagandalsctuur en de ma nifesten worden verspreid, zoo mogelijk hier en daar vif, reJdevoerin?en worden gehouden. Aan de ver schillende candidaten zal worden gevraagd hoe zij over vrouwenkiesrecht denken. J«r,d.er Werd, ,^esPrpken »ver de groote betooging oor rouwenkiesrecht te houjlen te Amsterdam op Junia.s. Alle pogingen zullen worden aangewend onï,.,e deelname aan die betooging zoo groot mo- gelijk te doen zijn. Alle kiesvereenigingen in onze gemeente, zoowel als de S.D.A.P.-vrouwenclub hiér, zullen worden uitgenoodigd deel te nemen. MARKTOVERZICHT. De markt van heden, was, wat rundvee betreft, een vervolg van de vlugge markt van voor veertien dagen. Vet vee zeer graag en hoog. Volgens des- «i^n ''n werd. 'er voor eerste kwaliteit f 1.40 i 1.50 besteed. Prijzen van f 560 verkregen de hee ren S. Spaans te Barsingerhorn en O. Schermer te Hoogwoud. Dikke koeien voor het buitenland wa ren almede zeer hoog eri vlug. Mej. de wed. Gootjes te Schagerwaai'd verkreeg voor een dikke koe 750 gulden. Overhouders liepen tot L.59 gulden, lammeren tot f 28.50. Wegens gemis aan consenten was de handel in wol- vee strekkend duur. De aanvoer van vette varkens was onbeteekend; bi gen met ruimen aanvoer waren iets minder, w> pnjs f 1,80 a f 2,25. - TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Konninklijk Ned. Met. Innnsti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.5 te Haparanda, laag ste barometerstand 761.7 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 1 Juni. Zwakke tot matige winden uit W. richtingen. Tij delijk opklarend, later wellicht weer regen of onwere Aanvankelijk iets warmer. 7-13 Mti 126 runderen geslacht 63,000 pond, i 14—20 Mei 108 runderen geslacht 53,000 pond, 21—27 Mei 75 runderen geslacht 37,500 pond. Het vleeschverbruik is dus sedert den uitvoer me! 40 o/0 gedaald. En niettegenstaande het bekende com muniqué voorspelde, dat de veeprijzen wel weer spoe dig normaal zouden zijn, liep net vleeschverbruik in Ltrecht met 25 o/o terug i Toch werd in dat communiqué beweerd, dat ingrij pen door d eregeering onnoodig was. Opgave van he taangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen, ter weekmarkt te Schagen, op Don derdag 31 Mei 1916. 4 Paarden f 200 a 400. 2 Stieren f 120 k 450. 30 Geldekoeien, mag., f 250 a 320, matig. 44 Idem vette, f 230 a 750, matig. 93 Kalfkoeien f 290 a 480, matg. 14 Pinken f 120 a 190. 53 Nuchtere kalveren f 10 a 30. 239 Overhouders f 36 a 59. 572 Lammeren f 18 a 28.50. 7 Varkens, mag., f 20 a 30. 5 Idem vette, f 0.78 per K.G. 153 Biggen f 14 k 21. 18 Konijnen f 1 a 1.75. 79 Kippen f 0.80 a 2.50; 473 K.G. boter f 1.45 a 1.55. 25 K.G. kaas f 0.60 a 0.80. 38261 Klpéieren f 5.75 a 7 per 100. '2500 Eendeieren f 7 per 100. NOORDSCHARWOUDE, 30 Mei. Rabarber f 7.70 a 8.10 per 100 bos, Muizen f 11.60 per 50 K.G. Drielingen f 10.80 per 50 K.G. Aanvoer 1950 bos rabarber, 70 pond muizen, 14 pond drielingen. BROEK OP LANGEND IJK. In de week van 2227 Mei werd aan, de veiling aangevoerd 1620 bos en 1900 K.G. rabarber. BROEK OP LANGENDIJK ,29 Mei 1916. 8 Zak Schotsche muizen f 7.20 a 8.70, 2 zak Schot- sche, drielingen 4 3.60 a 3.90. 30 Mei. 8600 K.G. rabarber f 5.30 a 7.50, 470 bos rabarber f 2.10, 7 zak Schotsche muizen f 8.20 a 9.10, 2 zak kleine f 4.20 a 5 ROTKREUPEL. Bij den heer M. B., veehouder te Caliantsoog, is besmettelijke rotkreupel onder de schapen geconsta teerd. SCHRBDER VAN DE TELEGRAAF. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de hoofd-' redacteur der Telegraaf, Schröder, vrijgesproken en van rechtsvervolging ontslagen. GEFINGEERDE INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in per ceel Middenweg 92 te Watergraafsmeer „ingebroken" óp een wijze, die al dadelijk argwaan wekte. Zoo werd b.V. het hout rondom het slot in de achter deur uitgesneden, maar zóó als geen inbreker van beroep dat ooit doen zou. Verder werd uit een kast een etui met zilveren lepels ontvreemd, doch een too- peelkijker van waarde liet men liggen. Of hetgeen gisteren in dezelfde woning voorgeval len is met de „inbraak'* van Zaterdagnacht in ver band staat, zal nader moeten blijken. Terwijl de heer des huizes afwezig was, en zijn echtgenooto een be zoek aan het Schoolmuseum te Amsterdam bracht, heeft de dienstbode het dochtertje uit huis weten te Krijgen door haar geld te geven, waarvoor zij in Die- men chocolade kon koopen. Het bewuste perceel ligt n.1. dicht bij Diemen. Toen de bewoners des middags thuis kwamen von den zij de dienstbode gebonden en gekneveld. Na haar bevrijd te hebben, vernam men dat inbrekers weder om een bezoek aan de woning gebracht hadden., Een zeer scherp onderzoek van den inspecteur van politie bracht de dienstbode tot de bekentenis, dat zij zelve de dievegge, en het geheele verhaal van de inbraak een verzinsel was. Een eikenhouten linnenkast was met een beitel opengebroken, en daauit een be- drag van circa f 300 ontvreemd. Zij wees echter de plaats aan, waar zij het geld verborgen had. Zij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. DE HOOGE VLEESCHPRIJZEN. Uit Uitrecht, 30 Mei. In ons intervieuw1 dat we de vorige week hadden met onzen deskundige inzake de hooge vleeschprijzen, zoo meldt de Ted., wees hij er op, dat het aantal runderen aan het Utrechtsche abattoir geslacht in de week van 14 tot 20 Med, met 20 was gedaald, zoodat door de Utrechtsche bevol king ongeveer 10.000 pond vleesch in die week minder was verbruikt. In de afgeloopen week is die teruggang op onrust barende wijze gestegen. Er werden n.1. weer 31 run deren minder geslacht dan in de voorafgaande week. Opnieuw dus - een vermindering van het vleeschge- bruik met 15,500 pond. De geheele daling blijkt uit de volgende cijiers de verzamelde menigte verscheen, hadden de men- schen onderling afgesproken om Nasreddin een ander antwoord te geven en toen hij hen vroeg, of k het geheim kenden, reiden ze: „Enkeien van ons weten het, maar de anderen we ten het niet." ..Dat treft schitterend", antwoordde de schelm. „Want nu kunnen degenen, die het weten, het ver tellen aan degenen, <üe het niet weten.'" En met een was hij van den kansel af en verdween door een achterdeur. Den Turkschen Uilenspiegel kenmerkt een philoso- phische wereldbeschouwing. Eens kwamen er een paar jongens met een zak vol noten bij hem en vroegen hem om de noten „volgens God's manier" onder hen te verdeel en. Nasreddin vond het goed, hij gaf den eenen Jon gen een noot, den tweeden een handvol en den der den een halven zak. Daarover waren de jongens zeer Xgrwonderd e«n ze vroegen: „Wat is dat voor een merkwaardige verdeeling r Nasreddin antwoordde: ..Zoo is de verdeeling vol gens de wijze van God. Maar wacht nu zal ik ver doelen volgens de wijze van zijn knecht.'" En toen kregen de jongens allemaal evenveel van hem. Zijn galgenhumor komt uit in het volgende ver haal: Op een dag staat hij óp een ladder en repa reert wat aan zijn huis. Maar op een gegeven oogen- blik verliest hij zijn evenwicht en rolt van de trap, zonder zich echter te bezeeren. Een groentenhan- delaar die juist voorbij komt, helpt hem overeind, klopt zijn jas wat af en zegt: „Je hebt geluk gehad; Allan is je genadig gewe Wat zeg je genadig.-"' antwoord Nasreddin.„Van genadig geweest!" DE VER. STATEN EN DE ENTENTe. NEW-YORK, 30 Mei. Volgens berichten uit Was hington acht men het daar in verband met het pro test der Ver. Staten tegen de inbeslagneming van mail9, welk protest te Londen en Parijs Is over handigd, waarschijnlijk, dat Amerika spoedig stap pen zal doen voor een verder krachtig optreden in de geschillen met de geallieerden. Officjeele kringen worden dagelijks versterkt in de overtuiging, dat Duitschland zijn belofte in de duikbootkwestie wil nakomen zpnder de vervulling daarvan afhankelijk te maken van Amerika's op treden tegenover de geallieerden. Zoodoende zijn de Vereenigde Staten in de gelegenheid op te tre den in de blokkade-kwestie, zonder den schijn te wekken, dat zij door Duitschland's houding tot spoed worden aangezet. PER DUIKBOOT. Volgens de New Yorksche Evening Mail zal de duikboot weldra een nieuwe toepassing vinden. De Hamburg Amerika-lijn wil n.1. een transatlantische duikbootdienst tusschen Hamburg en New York in stellen en het eerste schip zal reeds den 4en Juli in Amerika aankomen. De voor dit doel gebouwde duik booten zijn 450 voet lang en 45 voet diep en hebben een bemanning van 60 koppen. Ze zullen zoowel pas sagiers als goederen en post vervoeren en ook als oorlogsschepen gebruikt kunnen worden; ze heb ben n.1. torpedolancderbuizen en kunnen 25 torpe do's meenemen: DE TURKSCHE UILENSPIEGEL. De onder-do-stoep-redacteur van hal Handelsblad schrijft: Ook de Turksche literatuur kent een Tijl Uilenspie gel; hij luistert in Turkije naar den naam van Nas reddin Hodscha. Humor blijkt aan de Turken niet vreemd te zijn, want in kluchtigheid behoeft Nasreddin voor onzen Tijl niet onder te doen. Eenige voorbeelden r Nasreddin komt eens in een stad, waar hij een vriend moest bezoeken. Hij" zegt tegen de menschen: j,Als jullie een geheim wilt weten, kom dan van avond in de moskee, dan zal ik het jullie vertel1- len" 's Avonds is de moskee stampvol. Nasreddin be stijgt! d.en kansel en spreekt tot de menigte: „Aha, jullie bent gekomen om het geheim te var- nemen. Of weten jullie het al C' „Hoe zouden we het weten f' „Dan zal ik het jullie liever morgen vertellen, ais er meer menschen zijn gekomen!" Met dieze woorden verliet hij den kansel. Den volgenden avond hetzelfde spel: dezelfde vraag en het zelfde antwoord. Maar toen Nasreddin den derden dag weer voor y) J O O "WV'U WVkVMA*, alle 27 sporten heeft hij er me geen enkele geschon ken 1" Onuitputtelijk zün rijn grappen en slimme gezegaen., Toen oe gevreesde Timur Tamerlen met zijn leger Mongolen de stad Akschehr naderde, besloten debe- beangsten burgers om hem den slimmen Nasreddin ter begroeting tegemoet te zenden. Nasreddin was be reid om te gaan. en bij zeide tot zijn vróuw, dat hy lift niet meer dan behoorlk vond, om Timur een geschenk aan te bieden. „Wat zou het besta zijn: vijgen of kweeperenC" vroeg hij. „Natuurlijk kweeperen, want die zijn grooter en mooier" zei re. Maar de schelm vond: „Het kan geen kwaad om den raad van een vrouw in te winnen, maar de slimheid gebiedt om altijd bet omgekeerde te doen, van wat te aanraadt. „Daarom zal ik vijgen nemen en geen kweeperen." Dus begaf baj zich met een mandjevol vijgen naar het kamp van den gevreesde. Toen hij1 Timur zijn geschenk aanbood, was de vorst over de nietigheid er van zoo verbolgen, dat hij zijn dienaren het bevel gaf om Nasreddin de vijgen een voor een naar zijn hoofd te gooien. En zoo geschiedde het. Maar bij eiken worp hoor» de men Nasreddin luid uitroepen LvAllah zij" dank. Allah zij dankl" Tenslotte moest Timur daarvan toch het zijne heb ben en hij vroeg hem, wat die dankbetuiging wel beteekende. ÏWiaarop Nasreddin het volgende bescheid gaf: „Heer, ik dank Allah dat ik den raad van mijn vrouw niet heb opgevolgd; want als ik, zooals zij zei in plaats van rijgen kweeperen had genomen, dan zou er nu van mijn hoofd niet veel meer over zijn." Een andere Turksche Uilenspiegel-geschiedenis heet „De spiegel" en luidt als volgt: De natuur had deó Mongolenleider Timur een ui terlijk geschonken, .tdiat overeenkwam met zijn slecht karakter. Niet alleen, dat hij mank was, maar ook zijn gezicht was misvormd en verried zijn slechte in borst. Zooals vele ontwikkelde mannen, hield hij' er van om bij het toiletmaken met zijn omgeving te praten en toen hij zich eens op een morgen liet scheren, bevonden zich velen uit zijn gevolg, waaronder ook Nasreddin, in zijn tent. Toen Timur geschoren was, gaf de barbier hem als gewoonlijk den spiegel, opdat hij er zich van zou overtuigen, dat het werk goed verricht was. Nu zag Timur weer eens goed hoe leelijk hij was. Daarover brak hij in tranen uit en Nasreddin weende met hem. Dit ging zoo een tijdje door tot Timur werd afgeleid door nieuwe berichten, die zjjn solda ten hem brachten.' Timur droogde rijn tranen, maar Nasreddin weende en snikte door, dat het verschrik kelijk was om aan te hooren. Toen Timur dezen onafgebroken tranenstroom bij den anders zoo vroolijken man gewaar werd, zei hij tot hem „Hodscha wat baat mij macht en rijkdom bij zoon gezicht. Ik heb in den spiegel gekeken en ontdekt, dat ik werkelijk zeer leelijk ben. Daarom heb lk ge huild. Maar waarom huif jij zonder ophouden.' „Heer," 'antwoordde Hodscha", „w anneer u al zoo geschokt wordt, wanneer' u uw gezicht slechts één maal in den spiegel ziet, hoeveel te meer reden heb ik dan dan niet om te huilen, die uw gezicht nacht en dag moet aanschouwen, N"u weet u, waarom ik 500 huilde." Dit antwoord maakte op Timur zoo'n indruk, dat hij opnieuw tranen vergoot maar nu van het lachen. Te koop: mak voor alles, te zien bij H. Beek te Barsingerhorn en te bevragen bij P. Koomen Tzn.Kolhorn (Waard polder). Gevraagd door A. D. Groneman, Wieringer- waard. gevraagd, voor gezin van 2 per sonen in de staa. Te koopeen jonge 8 maanden oud, bij J. .Kaaij, vee drijver, Lutjewinkel. Iemand, best kunnende melken, biedt zich op 1 Juli als basten ar beider aan. Goede woning ver- eischte. Franco brieven met op- aaf van loon, onder letter W aan lit blad. te koop van 2'/, morgen land Adres K. A. Kaan Sr. Wieringer- waard. Te koop Wintersoort) klaar voor de pluk .bij Jb. Kaas, Oudkarspel. Te koop: bij Jb. van Zoonen, Gravenstraat 56, Helder. Te koopeen Wordt geynaagd, om dadelijk in dienst te treden bij P. Mantel, Noord, Schagen. vosmerrie, bij B. Otsen te Kolhorn, Te koop: een eerste klas AdresC. Kuiper, rijtuigmaker Anna Paulowna. Wegens huwelijk der tegenwoor dige gevraagd bij een man alleen, P.G., liefst 35 k 45 jaar. Zich te vervoegen bij Simon Keizer te Broek op Lan- gendijk. Loon f 150 per aar. Wasch buitenshuis. Irilichtin- en bij de wed. Dekker—Blom, tnna Paulowna. Spoedig gevraagd een nette huis houdster uit den boerenstand, P.G niet beneden de 30 jaar. Franco brieven aan J. van Stipriaan, Schor- weg, Breezand (N.H.). Wie kan 5 k 10 lammeren in de wei hebbentot a.s. herfst of lan ger? Het liefst onder de koebees ten. Brieven met voorwaarden (opgaaf van weidegelden enz.) on der motto WEI aan PAARLBERG's boekhandel, Oudkarspel. TE KOOP: een groote partij klaar om te planten. D. Hartland, Schagen. Gevraagd, zoo spoedig mogelijk liefst kunnende melken, bij P. Bremer, Groote Keeten, gem. Cal iantsoog. Wegens huwelijk der tegen woordige wordt terstond gevraagd, bij H. VAN RIJSWIJK, Zuid- Scharwoude. Terstond gevraagd goed kunnende ploegen en met de bouwerij bekend. Aan het zelfde adres een te koop. Zich te vervoegen bij C. Komen, Stationsweg 34, Alkmaar Aangeboden ca. 10 .HA. in^groo te en kleine partijen door Gebrs Preijde, Breezand. Direct gevraagdeen aanko mende bij 'A. van IJgmond te Burgerbrug Terstond gevraagd: liefst met ZOON, goed kunnende ploegen. D. HARTLAND Schagen. A. D. Groneman te Wieringer waard biedt te koop aan de van 2.5 morgen le kwaliteit land op nader overeten te komen voor waarden. Te koop: een best hengst, van twee dagen, waarvan de moeder dood is, bij J. van Len te, Pettenerpolder Petten. In bruikleen of te koop gevraagd Fr. br. met opgaaf van leeftijd en prijs worden ingewacht bij Jb. BAKKER Jz. té Wieringerwaard. Te koop: een mak oud 9 jaar en weer gedekt. Te bevr. bij Jb. Boon (Gouw) Hoog woud. Uit de hand te koop: onder Winkel; te aanvaarden na overleg met den eigenaar. Te be vragen bij notaris G. J. van Leer- roode, gele en Deensche witte, klaar om te planten, bij P. DEK KER Jbz., Tolke, gem. Schagen. Te Koop Spaarbank heeft disponibel bo vengenoemd bedrag voor beleg ging in hypotheken op hofsteden gelegen in Nederland tegen billijke rente. Br. fr. No. 491 bur. v. d. blad. Gevraagd zoo spoedig mogelijk, bij W. Zwaan Smid te Winkel machinaal verpakt, bij O. BRAM MER en G. BORST, Behagen. gevraagd, bij C. BONTEKONING, te Benningbroek. Kan ook per regel worden aangenomen. FIRMA W. F. STOEL ZOON, levert alle soorten

Schager Courant | 1916 | | pagina 5