De Oorlog. Raad Noordscharwoude. Raad Oudkarspel. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. B rgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. SMOKKELEN. De smokkelhandel in het Zuiden neemt langzamer hand weer groote afmetingen aan. Vooral 'op ae grens strook Nispen—Huibergen is het smokkelen van vee aan de orae van den dag. Men bepaalt er zich niet toe, om vee van elders aan te voeren, doch de land bouwers in deze streek zijn huiverig hun vee in de weide te brengen daar de smokkelaars het wei zoo gemakkelijk vinden dit eenvoudig te stelen. In de afgeloopen week zijn op deze strook alleen pl.m. 100 stuks over de grens gegaan. NIEUWE NIEDORP. Woensdag 7 Juni vertrok in een aantal rijtuigen gezeten ons schoolfeest vanaf de Kerkestraat om over Moerbeek, Dirkshorn en Warmenhuizen naar Sdhoorl te rijden, waar van het duinvermaak veel werd genoten. Na een paar uren, die omvlogen, werd de tocht naar Bergen voortgezet. Ook daar werd een prettig uurtje getoefd. Nu naar Bargen aan Zee. Onder veel géfaot behoorde hier ook het zoo gewilde „pootjesbaden' waarvan volop werd gebruik gemaakt. De hertenkamp te Alkmaar nog bezichtigd en toen in opgewekte stem ming naar huis. Vergadering van den raad der gemeente Noord scharwoude, gehouden op Woensdag 7 Juni 1916. Voorzitter Burgemeester Brinkman. Vacature Slotemaker. Allen present. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notuiec worden gelezen. 'Goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat er is ingekomen een ont slagaanvrage van G. Beijmers alhier, keurmeester van vee, vleesch en visch, die eervol ontslag vraagt tegen 15 Jlll wegens benoeming elders. Zoo mogelijk liever nog eerder dan 15 Juli. Eervol ontslag wordt tegen 15 Juli verleend en als het eerder kan, zal het nog eerder ingaan. De slagers van Zuid- en Noordscharwoude, Oud karspel en Harenkarspel (de vier gemeenten waar de keuringsdienst is vragen in een rekest om na Bey- mers geen anderen keurmeester te benoemen. Gaat eventueel de raad toch over tot benoeming van een opvolger, dan wordt gevraagd ontheffing van de betaling van keuringsgelden, daar zij daarvoor zoo zwaar worden belast. Voorzitter zegt dat in vergadering der vier raden van de 4 betrokken gemeenten met de Gezondheids commissie gezeteld te Schagen, het beter gevonden werd den keurdienst in stand te noudea tot goede uitkomsten ais die heeft geleid. De heer Herman Inerkt op, dat de slagers op de kosten wijzen, die ze ïtiet op den verkoop van het vleesch schijnen te kunnen verhalen. De raad besluit, met den keuringsdienst door te gaan. Ook wordt besloten de bestaande keurgelden niet op te heffen en wordt het adres der slagers uit Zuid- en Noordscharwoude, Harenkarspel en Oudkarspel voor kennisgeving aangenomen. Bij de bespreking over benoeming van een opvolger van den heer Beijmers, wordt opgemerkt dat in do gecombineerde vergadering der raden fen Gezondheids- oommissie besproken was, het salaris hooger te stellen dan het heden is en het te brengen op f 950 als aanvangssalaris en gedurende le dienstjaar; f 1000 bij 2 dienstjaren; f 1050 bij. 4 dienstjaren; f 1100 bij 6 idieihs- jaren; dit bedrag is maximum salaris. Inbegrepen is aan de f 50 voor njwiel. Deze sala risregeling wordt met algemeen goedvinden aangenomen. Besloten wordt in de advertentie tot oproeping van sollicitanten te zetten dat de benoeming is voor één jaar, als proefjaar. Nog wordt besloten tot een kleine wijziging in de verordening, om ook op gevallen van „doen vervoe ren" de bepalingen te kunnen toepassen. Voorzitter zegt op een vraag van den heer Vlug over de gratificatie die Beijmers had verzocht te mo gen genieten ten bedrage van f 50, dat Gezondheids commissie en raden dat hebben besproken en de gra tificatie goedvonden; zij kan uit de ontvangen gelden worden bestreden. Wij hier zullen er wef t meeste aan moeten be talen waar hier ook 't meest op het gebied van den keuringsdienst is voorgevallen. De neer Zut vindt als Beijmers het vraagt zal die wei de overtuiging hebben, dat hij het verdiend heeft. Voorzitter zegt dat*het een heel drukke Werkkring is en prijst zeer ijver en geschiktheid van den heer Beijmers. Algemeen vindt men zijn vertrek Jammer. De heer Barten vindt het daarbij dan toch ook nog een troost, dat 't beter is een goeie te hebben, die heengaat dan een slechte, die je niet kwijt kunt komen... Er is toch mogelijkheid wederom een goeie te krij gen. De raad staat met algemeen goedvinden de f 50 gratificatie toe. Hierna' sluiting. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag avond 7 uur. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelt bij de opening mee, dat deze vergadering noodig was, door een gehouden verga dering met do Gezondheidscommissie, in verband met het bedanken van den hulpkeurmeester. De notulen worden hierna gelezen en goedgekeurd Ingekomen was: Van het pe a-soneel der gasfabriek een dankbetui ging voor de gunstige beschikking inzake de pen sioenbijdrage. Idem van den heer P. Heertjes voor de verhooging van salaris als telefoonhouder. Schrij ven van het gemeentebestuur van Broek op Langen- dijk, dat Broek meegaat met het voorstel betreffen de de kleine uitbreiding aan de gasfabriek en aan schaffing van een motorbrandspuit ten behoeve van de gasfabriek, doch dat het inzake het onderzoek naar electrificatie geen commissieleden wenscht te benoemen, alvorens bekend is op hoeveel aanslui tingen kan worden gerekend. Wanneer dit bekend is, zal het benoemen van een commissie worden overwogen. De voorzitter zei er even goed ten spoedigste toe te zullen overgaan de commissieleden van Noord en Zuidscharwoude voor een vergadering op te roe pen. We kunnen toch eerst naar Broek gaan om te zien, hoeveel handteekeningen er zullen komen. Wat de kosten betreft, die kunnen we toch maken, zoo we het zelf willen. De heer Van Exter zei, dat het wel scheen of Broek van oordeel was, dat de tijd er nog niet rijp voor was. De voorzitter antwoordde, dat dit niet in het schri, ven staat, Al is men voor het instellen van een on derzoek, is het electrisch licht er nog niet. Do heer Bouwens: Misschien mag ik het hier niet zeggen, maar ik doe het toch, men zou haast zeg gen dat hun oordeel is: als het niet van onzen kant komt, deugt het niet De voorzitter: Dit mogen we toch niet veronder stellen. Hierna worden de discussiên afgebroken. De heer Hart krijgt op zijn verzoek 6 maanden afschrijving op de hondenbelasting. Op het adres van de slagers, om óf den keurings dienst op te beffen, óf geen keurgelden meer te hef- feen, zijn B. en W. van oordeel, dat dezelfde mo tieven nog bestaan als voor de inwerkingtreding, dus dat de dienst behoort te worden gehandhaafd. Wel zal door de slagers tegenwoordig den druk worden gevoeld, doch dit komt niet- van de keur- loonen. Van de varkens, die ze elders halen, moe ten toch ook de keurgelden betaald worden en dan komt ook de vracht er nog bij. Bovendien zul len ze toch wel zoo wijs zijn, de kosten op de con sumenten te verhalen. Besloten op dit adres afwijzend te beschikken. Het ontslag door den keurmeester, den heer G. Beimers aangevraagd, wordt op de meest eervolle wijze verleend. Doch voor het vaststellen van den tijd gaat het verzoek in handen van B. en W, daar het nog niet mogelijk is te weten, wanneer er een nieuwe zal zijn en eenigen tijd zonder keur meester, dat kan niet Een ingekomen verzoek van het onderwijzend personeel om een duurtetoeslag, gaat in handen van B. en W., daar het pas hedenmorgen is Ingeko men. Voorzitter zegt niet op het oordeel van den Raad voofuit te willen loopen, doch gelooft dat een toe slag wel noodig zal zijn. Er zal echter dan reke ning mee dienen te worden gehouden, dat er ook andere ambtenaren zijn, die het noodig hebben. Goedgevonden wordt de onderhandsche aanbeste ding voor de gasfabriek en daarbij de levering van een exhauster met omloop regulateur en bijbehoo- rende werken, te gunnen aan de Maatschappij tot vervaardiging van gasmeters en toestellen voor gas fabrieken te Dordrecht voor f 2125 en het bouwen van een 8-retorts half generator-oven met bijbehoo- rende werken aan de firtna Völeker en Co., Tech nisch Bureau te Eindhoven voor f 4i50; een en an der op voordracht van B. en W. en op technisch advies van den directeur. Voor de nieuw te benoemen hulpkeurmeester, wordt de voorgestelde salarisregeling, alsmede het verleenen van een gratificatie aangenomen. Zie Raad Harenkarspel van gisteren. Voorzitter deelt mede dat de ontvangsten hebben bedragen te Harenkarspel f 78.65, te Oudkarspel f 173.42, te Noordscharwoude f 988.70 en te Zuldschar woude f 156.48. Alle kosten kunnen uit dezen dienst worden bestreden. De kosten worden pondsponds gewijze over de gemeenten verdeeld en elke ge meente heeft de voor- of nadoelen van haar eigen ontvangsten. Goedgekeurd worden verschillende af- en over schrijvingen op een totaal van f 1468 en betalin gen uit den post van onvoorziene uitgaven op een totaal bedrag van f 295. Niettegenstaande de misère heeft de rekening nog een voordeelig saldo over 1915 van f 777. Bij de rondvraag deelt de heer Goet mede, als raadslid een circulaire te hebben ontvangen voor ongelukkenverzekering van het brandweerpersoneel Voorzitter zegt, dat dit ook bij B. en W. is inge- men, doch daar h«t niet op zegel was en de kosten plm. f 100 's jaars bedragen en zeer hoog ls, ls het niet in behandeling gekomen. Wethouder Kroon zegt, dat in zijn lange zittings periode nog nooit iets van een ongeluk ls voorge komen, waarom B. en W. het dan ook beter von den, dat de gemeente zelf het risico droeg. De heer Bouwens schijnt er echter wel Iets voor te gevoelen De heer Van Exter vraagt, of in verband met de hooge ontvangsten van den keuringsdienst, het keur loon niet kan worden verlaagd. Voorzitter antwoordt, dat zonder de exportslach terij er niet het minste voordeel zou zijn en het niet zeker is, hoe de ontvangsten in normale tij den zullen zijn. Na dit antwoord maakt de heer Van Exter er geen voorstel van. Terloops zegt de secretaris dat er den laatsten tijd weinig aan de exportslagerij geslacht wordt. De vorige maand was het keurloon daar slechts f 13. Hierna sluiting. KUNSTMEST. De Kunstmest-commissie maakt bekend: dat haar ten oore is gekomen, dat van verschillende rijden pogingen in het werk worden gesteld 'bestellens van Chilisalpeter te bewegen tot verkoop aan derden van de door hen uit de stoomschepen Andijk en Riouw alsnog te ontvangen partijeoi; dat zij rich derhalve nogmaals genoodzaakt riet alle bestellers uitdrukkelijk te waarschuwen tegen het ple gen van handelingen, die in strijd zijn met het bestef- erscontract van Augustus 1915; dat niet alleen de garantie kan worden ingehouden, doch bovendien aan hen, die deze bepalingen overi- treden, geen levering voor den oogst 1916/17 zullen geschieden. De Kunstmest-commissie maakt verder bekend, dat de N.V. Landbouwkantoor Noordholland, te Alkmaar, In gevolge haar verzoek, werd afgevoerd van de lijst van eerstehands-handelaren, belast met de uitreiking van bestelkaarten voor kunstmeststoffen ten behoeve van den oogst 1916/17. (St.ct.J BARSINGERHORN. Begunstigd door wel wat frisch, doch overigens goed weder, hebben de schoolkinderen van hier hun gewone rijtoer gemaakt naar Schoorl, op Woens dag j.L Op dit feestelijk tochtje waren zij al weder niet alleen. Bij aankomst op het groote erf van den heer Timmermap, bij het mooie Klimduin, stonden reeds verscheidene rijtuigen, die nog andere kinderen had den aangebracht Dat is hier evenwel geen bezwaar er is ruimte zooals men weet er is een flink afge sloten terrein, met wippen, schommels en draaimo lens eenig mooi! Op de terugreis werd te Sehagerbrug even gerust, en hoogst voldaan konden de kleinen thuis komen, dank zij de welwillendheid der burgers, die voor dit tochtje hunne rijtuigen disponibel stelden en als voerman mee gingen. ARBEIDERSWONINGEN «sOU WEN. In Onze Gemeentepolitiek, officieel 7J2L Vereniging van Vrijz. Democr. gemeenteraadsleden in Opdat"deduurte^der bouwmaterialen den bouw van arbeiderswoningen niet zal kunnen tegenhouden heeft de regeering zich bereid verklaard voorschot te 8ev tegen een rente van 3 7,>8 o/o echter op voorwaarde <5* met den bouw vóór 1 Juli 1917 wordt begonnen. MARKTOVERZICHT. Bii het absolute verbod van uitvoer van alle sport van rundvee, moest de markt wel teruggaan. Wel leest men, dat hier en daar het vleesch nog wordt opgeslagen, maar dit kan alleen van tijdelijken aard zbn, óf een plaatselijk karakter dragen. Het beste vleesch geldt heden, volgens een vertrouwd wei- der, 65 cent. Een prijs van f 575 verkreeg de heer A. Borst van Tuitjehorn. Met hem waren nog zes verkoopers boven f 500. De heer Constant te Zijpe verkocht een stier voor f 630. De handel in melk- en kalfkoeien was al even trekkend en lager. Schapen blijven strekkend duur. Te duur voor de weiders, bij het bestendigen van den bestaanden toestand; alleen de hoop op nieuwe afgifte van con senten doet koopen. Voor overhouders werd f 55, voor lammeren f 26 besteed. Enkele goede varkens konden 46 cent gelden. Eieren blijven ook bij de verplichte afgifte van 100 pet. voor binnenlandsch gebruik duur. De prijs was heden voor flinke eieren f 7.50. We krijgen zoo den Indruk, dat het de Fransehen bij Verdun nu niet direct voor den wind gaat. Het Duitsche legerbericht heeft tenminste thans het be richt dat het pantseriort Vaux geheel ln hn nhan- den ls. Verder deelt dat bericht mee: Feitelijk was het reeds op 2 Juni stormenderhand jenomen door de eerste compagnie van het Pader- bornsche infanterieregiment, onder bevel van luit Rackow, die daarbij door pionniers van de eerste compagnie van het reserve-pionierbataljon no. 20, onder luitenant Ruberg, krachtig werd gesteund. Op de stormkolonnes volgden spoedig andere gedeelten van deze uitstekende troepen. De publicatie van dit feit was tot dusverre achterwege gebleven omdat in de voor ons ontoegankelijke onderaardsche ge welven nog eenigen van de bezetting aanwezig wa ren. Zij hebben zich thans overgegeven, waardoor met de bij gisteren vergeefs beproefde ontzettingspo- ,fing gemaakte gevangenen het gezamenlijk aantal krijgsgevangenen tot 700 ongewonden is gestegen, terwijl een groot aantal kanonnen, machinegeweren en mijnwerpers is veroverd. Ook de strijd om de hellingen aan weerszijden van het fort en om den hoogterug ten Zuidwesten van het dorp Damloup is met goed gevolg voortgezet. De vijand heeft in de laatste dagen verscheidene pogingen gedaan om den val van het fort en aan grenzende werken en loopgraven te voorkomen, maar alle tegenaanvallen zijn onder zeer zware ver liezen afgslagen. Het Fransche legerbericht meldt nog niemendal van het fort, spreekt zelfs van een terugtrekken der Duitschers in wanorde. Het Duitsche bericht is blijkbaar van later datum. Ook het voordeel der Duitschers bij Yperen is vol gens hun bericht nog uitgebreid. De Engelsche ver lezen heeten zlvaar. Het dorp Hooge is nu door de Duitschers geheel bezet. Het Oostenrijksche legerbericht moet alweer spre ken van een terugtrekken der Oostenrijksche troe pen voor de Russische aanvallen. Het officieele bericht uit Weenen luidt: Door overmachtige vijandelijke strijdkrachten aan gevallen, zijn onze in Wolhynië aan de boven-Poe- tilowka strijdende troepen in het vak v anLuck te ruggetrokken. De vijand heeft die beweging niet noe menswaard belemmerd. Het Russische legerbericht spreekt nog steeds van het uitbreiden van het Russische succes in Wolhy nié en dit klopt dan ook precies met de berichten uit Weenen. Het leger van generaal Broesilof heeft 900 officieren en 40000 man gevangen genomen; 77 kanonnen en 134 mitrailleurs buit gemaakt. Eenige batterijen met al hun kanonnen en caissons wer den door de Russische infanterie veroverd. HET IS NU OP EEN ZEGELTJE Naar men ons mededeelt, circuleert nogmaals in onze gemeente het adres aan den Raad tegen een nieuwe school voor f 125.000. Het wordt toch langzamerhand wat idioot nog steeds aan dat dwaze hooge cijfer vast te houden. Geen der elf raadsle den denkt er zelfs een seconde aan ooit zijn stem te geven aan zulk een plan, een plan, dat op tot nog toe onopgehelderde wijze door B. en W. aan den Raad is voorgelegd. Zooals bekend kan zijn het is tenminste duidelijk in raadsverslagen meegedeeld is thans een commissie uit den Raad bezig een veel eenvoudiger plan voor een nieuwe school op te maken, En we durven hier gerust neerschrijven, dat de plannen voor een nieuwe school zoo ver ge vorderd zijn, dat ze hier wel een school willen bou wen van een ongeveer een halve, maar nooit van een heele ton. EEN KAMPER UL Zooals bekend is de Roggeveenp o e 1 in een Rog- geveenstraat herschapen. Maar ook achter de hui zen aan de Noordzijde van de Roggeveenstraat is de sloot gedempt En waar deze sloot steeds het af voerkanaal is geweest van schrob- en boenwater, zou men zoo denken dat ons gemeentebestuur, dat hier als uitvoerder van het werk is opgetreden, er zorg voor zou hebben gedragen dat er een afvoer- riool kwam voor het schrob- en boenwater. Dat is niet zoo. De gemeente heeft de sloot gedempt en voor dat water nergens eenige afvoer gemaakt. Als deze toestand nu zóó zou blijven, hadden we spoe dig een nieuwe Roggeveenpoel, nu achter de huizen. Het behoeft geen betoog, dat deze toestand niet zoO m&g en kón blijven en men van gemeentewege hier direct weer aan het werk moet Heel snugger is het van ons gemeentelijk bouw toezicht niet en goedkoop ls een dergelijke wijze van werken al evenmin. Ze kunnen nu weer van voren af aan alles opgraven en rioleerenl! 't Is zoo iets voor Kampen. LANDSTORM. Voor de jaarklasse 1910 rijn ingeschreven: L. Biaau boer J. de Boer, J, Borst, P. Dekker KI. Groen, JH. Huigen, Tl. de Jong, J. Koot. Joh. C. Prins, KI. Roggeveen, Dirk Schwantje, C. Slikker, A. v. d. Vlies en H. Woudenberg. De keuring dezer jaarklasse zal waarschijnlijk plaats hebben in Augustus a s. LANDSTORM. Op 11 Juli «s. zullen van de Jaarklasse 1911 worden J. Boon, C. Dekker, D. Stam, K. Molenaar, J Melten, M. J. Gielens, E. Rentenaar, D. Stipkes' q M. van Zandbergen. i v W. V. d. Molen en G. Bregman. Grietje, d. v. p' Slót en M. Wagenaar. Aldert, z. v. W. Dekker en H. Priji. Overleden: Aafje Balder 77 j., echtgenoote van KI. Slot. Cornelifl Zinger, 67 j., echtgenoot van Grietje Leeg- water GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Gehuwd: Hendrik Kuipers en Emma Oudt, beiden Ondertrouwd en Gehuwd: Chistiaan Berg, te Scha gen en Trijntje de Graaf, te Nieuwe Niedorp. Simon van der Oord en Geertruida Wit, beiden N. Niedorp, Geboren: Cornelis, zoon van Lourens Borst en An- tje Koora. Jantje, dochter van Abraham Doorn en Lornelia van Eeten. Overleden: Johannes Lubertus van Herwerden, we duwnaar van Aagje Buis, 03 jaren. GEMEENTE HARENKARSPEU Geboren: Gerardus, z. v. Gernt Boeket en Jda Maria Bes Pieter, z. v. Jan Jacob Kuiper en Wilhef- mina de Graaf. Tryntje, d. v. Jan Rens en Geertje Slote- maker Catharina Geertruida d. v. Pieter Bommer en Geertje Stoop. Margaretha Maria d. v Adam Bruin en Neeltje Danenberg. Maria, d. v. Johannes Stem en Maartje Jonker. Ondertrouwd: Kloris Spanjaard en Aafie Visser. Gehuwd: Hendrikus Buter en Cornelia Hoogeboom. Willem Groot en Cornelia Stoop. Floris Spanjaard en Aafje Visser Overleden: Jacob Karsten, oud 47 jr., echtten, van Antje Peet en weduwn. van Geertje van Leeuwen,. Richtje de Jager, oud 57 jr., echtgen. van Hossel Stavinga Maria Noordstrand, oud o md. Johannes Bos, oud 17 jr. Jan, Schuit, oud 76 jr., weduwnaar van Aagjs Kramer. Cornelis Adrianus Hoedjes, oud 4 md. Pieter Glas, oud 68 jr., echtgen. van Aaltje Neuvel, eerder weduwnaar van Sijtje Burger. Gerrlt Groen, oud 76 jr„ echtgen. van Grietje Eeken, eerder weduwnaar van Maartje Mans, vroeger van Maartje GEMEENTE WINKEL. Geboren: Anna, dochter van Pieter Ootjers en Loui- sa Koning. Catelona, dochter van Pieter Witsmcei en Aaltje Kuiper. Gehuwd: Klaas Glim, 24 Jaar en Stientje Coine- iia Lips, 23 jaar. Hendrik Kaaij, 25 jaar en Antje de Jong, 24 jaar. "Eelko Romar, 21 jaar en Antje Brugman 22 jaar. Overleden: Corneüs Witsmeer, 57 Jaar, weduwnaar van Jantje Ligthart. SCHAGEN, 8 Juni 1916. 10 Paarden f 300 a 600. 13 Stieren f 200 a 630 66 Geldakoeien (mag.) f 360 a 540. Stug. 113 Idem (vette) f 220 a 575. Matig. 42 Kalfkoeien f 280 a 590. Stug. 17 Pinken f 85 a 170. 77 Nuchtere Kalveren f 15 a 27. 218 Overhouders f 36 a 55. 384 Lammeren f 18 a 26. 13 Varkens (mag.) f 20 a 28. 12 Idem (vette) p. K.G. f 0,88 a 0,92. 175 Biggen f 13 a 20. 17 Konijnen f 0,40 a 1.25. 119 Kippen f 0,15 a 2. 616 K.G. Boter f 1.50 a 1.60. 30 K.G. Kaas f 0.60 a 0.80. 43747 Kipeieren f 6 a 7.50. 2500 Eendeieren f 7. VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd aan den Vischafslag, op Woensdag den 7 Juni: 186 pond bot 14 a 17.5 cent per pond, 27 pond schol 10 a 10.5 cent per pond, 196 pond aal 35 a 39 cent per pond, 32 nopd puitaal 6 a 7 cent per pond. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juni. Wortelen f 8.70 a 12.80, Schotsche muizen f 6 a f 7.10, drielingen f 4 a 5.10. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te Da Bilt Hoogste barometerstand boven 760 te Z.-Duitsch- land, laagste barometerstand 751.1 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 9 Juni. Meest matige Z. tot W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer. Zelfde temperatuur. GEMEENTE ST. MAARTEN Geboren: Jacobus, zoon van Jacobus Petrus Mak en Betje Stoop. Aagje, dochter van Arie Snijders en Jantje Bruin. GEMEENTE PETTEN. Geboren: Ariën, zoon van Jacob Swart en van Cor nelia Pieternelia Burger. Jan, zoon van Jan Vries man fen van Dieuwertje de Vet. Getrouwd: Willem Vriendjes J.m. en Wilhelmina Lar- lebur j.d. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Anna Helena, d. van Willem Frederik Rid der van Rappart en Jeanne Pauline Frédérique van de Stadt. Getrouwd: Gijsbertus Nicolaas Kuijper, 25 jr., spoor wegbeambte te Warmenhuizen en Catharina Maria Dig- num, 29 jr., te Zijpe. Overleden: Maartje Geertruida'' oud 11 maanden, d. van Willem ter Plegt en Guurtje Barsingerhorn GEMEENTE WARMENHUIZEN Geboren: Petrus Henricus, zoon van Johannes Dekker en Trijntje Wiering. Margaretha, dochter van Theu- nis Kwant en Catharina Stem. Johannes Hendricus zoon van Willebrordus Kemper en Hendrica Duijs" Gerrit. zoon van Simon Zoon en Hilietje Borst. Maar tje, dochter van Ariën Hopman en Klasina Seven- huizen. Gehuwd: Willem Ootjers te Broek op Langendfjk en Cornelia Gilties, te Krabbendam. Gem. Warmenhuizen Willem Dekker, landbouwer, en Eva Catharina Rein- ders, beiden wonende alhier. Overleden: Jannetje Guurtje oud 2 maanden, doch- van Jan de Vet en Baafje Schut GEMEENTE WIERINQEN. Geboren: Ehsabeth, d. v. C. Mostert en G. Keijzer Hilgonda, d. v. R. Kaleveld en A. de Wit. Maria Anna Jacoba Pieternelia, d. v. J. W de Goeje en J. M. P. Gruschke. Jan, z. v. N. Koster en M. Poel. Ondertrouwd: Jb. Lont en N. Lont. C. Visser en N. Dijkshoorn. Gehuwd: H. Rentenaar en D. Wiegman. Overleden: Cornelis Koora, oud 58 jaren, weduw naar van M. Kooij. Aldert Minnes, oud 72 Jaren, weduwnaar van A. Koora. Jannetje de Jong, oud 14 jaren, d. v. P. de Jong en van M. Wiegman. Leven loos aangegeven kind van C. J. Bosker en M. Koora. GEMEENTE OUDKARSPEL. Overleden: Floris Berkhout, echtgenoot van Griet je Bakker oud 48 Cornelia d. v. P. Gorter en Corn. van Exter, oud 18 Geboren: Jan Adriaan z. t. Cornelis Rootjes en Maartje Bruin. Simon Hendricus, a. v. B. Bommer en Jacoba Broereen. Petrus, z. v. J. Peet en Anna Oto. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. OndertrouwdFred. Christiaan Lodewijk van Doornum en Tryntje Kansen. Pieter Timmerman en Elisabeth Visser. Arie Blom en Neeltje Dekker. Jacob Huibere en Geertje Kamp. Getrouwd: Arie Slot en Neeltje Blom. Klaas Kos telijk en Joh. Jak. Ant. Everd. van Doresen. Jan Blokker en Dieuwertje Kossen. Fred. Christ. Lodewijk van Doornum en Tryntje Kansen. Pieter Timmerman en Elisabeth Visser. Arie Blom en Neeltje Dekker Geboren: Pieter, z. v. Kr. Otto en A. Otto. Maartje, di v, Abr. Pielkenrood en Jao. Verheus. Alida d DE ZEESLAG. Uit Berlijn wordt nog officieel gemeld, dat bij de zeeslag nog verloren zijn gegaan de Lützow en de Rosstock, een paar Duitsche slagkruisers. DE DOOD VAN KITCHENER. De militaire medewerker van de Times geeft de gende karakterschets van Kitchener. Hij was in som mige opzichten een schuw man, en dong evenmin naar populariteit bij het publiek als bij het leger. Voor oude vrienden, die hem geholpen hadden, Soe dan te heroveren, en die hem in zijn moeilijke taak in Zuid-Afrika hadden bijgestaan, was hij trouw. Ondankbaar voor bewezen diensten was hij niet, maar werken en de dienst aan de openbare zaak gin gen bij hem voor en als iemand nutteloos geworden was, wierp hij hem als een uitgeknepen citroen weg. Zelden sprak hij met een gemeen soldaat en het spreken in het openbaar ging hem niet gemakke lijk al. Hij gaf er de voorkeur aan om alleen te perken, om alle macht in eigen handen te con- centreeren en zichzelf tot zijn eigen stafchef te ma ken. Deze methode maakte zijn taak gemakkelij ker, als hij met een vraagstuk te doen had, dat een enkel brein kon omvatten en een enkele hand uitvoe ren. Zij werd echter minder dienstig als de hori zon zich verbreedde en als de groote massa's van den oorlog decentralisatie en overdracht van macht noodig maakten. Zijn stilzwijgen en vereenzaming waren altoon In drukwekkend. In het Engelsche kabinet kan men niet zeggen, dat hij vele bewonderaars had. Toch geloofde de groote massa in hem en had vertrouwen in hem tot het einde. "Het kabinet wist dat en moest dus uit vluchten te baat nemen, om hem een stuk van rijn macht te ontnemen. Hij was voor het publiek en met name voor de gewone menschen ean groote, stille en indrukwekkende oorlogsfiguur en met aandoenlijke .trouw bleven zij in hem gelooven. Als men het publiek met een referendum gevraagd had, om tusschen Kit- chen eren het kabinet te kiezen, dan zou zeker het laatste het niet "gewonnen hebben. Tot zyn eer dient gezegd, dat hij aityd van het begin af aan een grooten blik op den oorlog heeft gehad. Zijn naam heeft veel invloed gehad by de prachtige uitkomsten van de vrij willige aanwerving, welk e destoutste verwachtingen overtroffen. Indien hij fouten beging en wie heeft dat niet gedaan in dezen oorlogT-—waren van zijn deugden en onafscheidelijk daarvan waren. Minister Asquith heeft zich tijdelijk met het beheer van het departement van oorlog belast. Kitchener's dood heeft diepe droefheid ln da Brit- sche overzeesche gewesten en Amerika gewekt. Het rampspoedige nieuws werd te Kaapstad ont vangen tijdens het begrootingsdebat in het Unie-par- iement. Botha las het telegram voor. De vergadering werd hierna ten teek en van rouw verdaagd. In beide huizen van het Nieuw-Zeelandsche parle ment ziin treffende woorden naar aanleiding van de doodstijding gesproken. De New-Yorksche ochtendbladen wijden veel ruimte aan Kitchener's dood. Zij slaan vol lofredenen op zyn (Iaden en betuigen van leedwezen over zijn dood. Zij verklaren eenstemmig dat rijn heengaan Pen groot verlies ls voor Engeland en rijn boodgenootea, doch

Schager Courant | 1916 | | pagina 2