Naar de stembus K. Breebaart Jz. Jb. Zijp Hz. WOENSDAG 14 JDN1 1*6. 59ste Jaargang. No. 5813 NIEUWE ABONNé's GRATIS. Meiroze en Royal Windsor UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. GR IJ ZE HAREN J. STUURMAN, Haarwerkèr, Raad van Wieringen. en voor dit blad ontvangen tot 1 Juli de nog verschijnende nummers natuurlijke kleur terug gebracht. SCHAKER Alfiieci Niens- COURAIVT. i AflïeriEnlle- LnlinvHil. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure -wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 et ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Jammer is het, en jammer blijft het, dat een col lege als de Provinciale Staten dat alleen werk heeft te verrichten, waar de politiek gelukkig niemendal mede heeft te maken, toch steeds onder een poli tieke leuze moet worden verkozen. De politiek los maken van een Statenverkiezing gaat nu eenmaal niet, omdat de leden der Provinciale Staten ook po litieke mannen zijn ln deze beteekeniz dat zij de leden der Eerste Kamer hebben te kiezen. En het is bij het samenstellen van de Provinciale Staten (dus van het kiescollege voor de Eerste Ka mer), wel degelijk zaak daarop te letten. Hoe weinig of men zich ook met de politiek be moeit, hoe weinig of men ook zegt belang te stellen in den loop der Regeering van ons Vaderland, allen, zelfs ook die weinig-belangstellenden weten, hoe de samenstelling der le Kamer nu ia De meerderheid van dit hooge Staatscollege is rechts en de Tweede Kamer, wier wetten en besluiten door de Eerste Ka mer moeten worden-goedgekeurd, heelt een llnksche meerderheid. En nietwaar, bij deze nuchtere mede- deeling komt reeds scherp naar voren hoe scheel, en ook hoe onvruchtbaar een dergelijke toestand is. Van een linksche meerderheid der Tweede Kamer ztillen vrijzinnige wetten komen, mag men democra tische besluiten verwachten en een Rechtsche meerderheid der Eerste Kamer zal in haar reaction- naire en conservatieve opvattingen daarover hebben te oordeelen met het recht en de macht ook te ver- oordeelen. En het zwarte spook aan de overzijde van het Binnenhof doet dan ook geducht zijn remmenden invloed gelden. Het veto van den grooten Abraham, die in de Eer ste Kamer de leiding heeft, zweeft boven elke wet gevende daad onzer Vrijzinnige Regeering .Een wet die werkelijk voortkomt uit den Nederlandschen volkswil, die ons land en ons volk vooruit kan hel pen, zal op een scherpen tegenstand in de Eerste Kamer stuiten, zoodra Dr. Knyper meent zijn alken- ring over het regeerlngsbeleld te moeten uitspreken. Het kan niet anders, of zulk een toestand moet een verderlelijkon Invloed op den wetgevenden arbeid hebben. Daarin verandering te brengen ls thans de plicht der Vrijzinnige kiezers de Eerste Kamer moet worden omgezet, de rechtsche meerderheid moet een llnksche worden, wil tenminste de linksche meer derheid der Tweede Kamer kunnen regeeren ln over eenstemming met den wil van het Nederlandsche volk. Dat ls de hoofdzaak, waarop de Vrijzinnigen bij deze verkiezing hebben te letten, 't is een zaak van zeer groote beteekenis, die een gang naar de stembus ten valle waard is. Laten we alleen maar herin neren aan het Staatspensioen, de Grondwetsherzie ning, het Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrou wen, zonder een linksche meerderheid in de Eerste Kamer onmogelijk. In de provincie Noordholland worden reeds al tijd Vrijzinnige leden naar dé Eerste Kamer afge vaardigd, wij kunnen het Vrijzinnige element in dat Staatslichaam dus niet vergrooten, die taak moet in £uidholland en elders worden verricht Maar wat wij Vrijzinnige kiezers in Noordholland wel kunnen, is: pal ta staan voor datgene wat wij hebben, alles doen, om die Vrijzinnige meerderheid te behouden. Noordholland is steeds overheerechend Vrijzinnig ge weest, dat mag en zal niet anders worden. Ook wij, kiezers uit het district Schagen, moeten daarvoor het onze doen, ook wij moeten de Vrijzin nige vaan hoog houden. We staan als steeds tusschen twee vuren: aan de eene zijde de Roomsch-Katholieken en Anti's, die ons bedreigen, aan de andere zijde de Sociaal-Demo craten, niet minder belust opb uit, en beider aanval op ons zal geducht zijn. Bij onze tegenstanders zal de laatste man naar de stembus worden gedreven, men zal speculeeren op een slecht opkomen der V rijzinnige kiezers. Want immers: de tijd is er niet naar om warm te zijn voor de politiek, er is wel wat anders dat ons bezig houdt. Maar juist dat feit zal onze tegenstanders prikkelen tot de grootste krachtsinspanning, om hun slag te slaan. OPGEPAST DUSM een gewaarschuwd man telt voor twee! Geen Vrijzinnige kiezer blijve van de stembus thuis, maar allen leggen met opgewekt heid getuigenis af van de Vrijzinnige beginselen, door te stemmen op de heeren: de aftredende leden, mannen wier naam in ons district een uitmuntenden klank heeft mannen die steeds de belangen van gewest en provincie met groote werkzaamheid hebben gediend. PINKSTERDRUKTE, Met de Pinksterdrukte was het dit jaar te Rotter dam bedroevend. De Zuid-Hollan Electrische Spoor wegmaatschappij had gisteren 35 extra treinen in gelegd, loopende van daar naar Den Haag en Sche- veningen en terug. Een zelfde aantal treinen reed van het station D. P., voornamelijk in de richting Den Haag en Amsterdam, maar de verwachte passagiers kwamen niet opdagen. Met het vervoer per electri sche tram in de stad was het juist eender gesteld, ter wijl ook het aantal passagiers, dat per stoomboot aan gevoerd werd, bij vorige jaren vergeleken, ver in de minderheid bleef. Degenen die trots regen en wind toch op stap gingen, waren meerendeels buitenmen- schen. KOLHORN. Alhier wordt de laatste dagen veel geep gevangen. Wederom als een kwarteeuw geleden, wordt deze visch voor hoogen prijs als aas voor de kabeljauw vangst verkocht, zoodat ze voor consumptie te duur is. Het blinken dezer visch, een goede eigenschap voor aas,, is oorzaak dat men op het vroeger ge bruikte aas terug komt. EEN GEVAARLIJK LABORATORIUM. Het oude Anorganisch Chemisch Laboratorium te Ledden zal spoedig vervangen worden door een nieuw gebouw. Toch zou dit oude. onhygiënisch ingericht laboratorium bijna slachtoffers hebben gemaakt. De di recteur, een onzer meest bekende hoogleeraren, ge voelde zich sedert geruimen tijd onwel, evenals zijn assis tente. Daar de verschijnselen bij de patiënten op ver giftiging wezen, werd een onderzoek ingesteld naar de gehalte der lucht 'en dit moet hebben uitgemaakt dat arsenicumdampen in het gebouw aanwezig waren. Het medisch onderzoek wees op een arsenicvergifti'- ging in lichten graad bjj heide patiënten'. Gelukkig nog niet van dien aard. dat volkomen herstel niet spoedig zal volgen. EEN MISDADIG PLAN. De Rotterdamsche politie heeft, naar „Het Vad.'" mededeelt, dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de handelingen van een jeugdig, te Antwerpen geboren Duitsoher, te Rotterdam woonachtig, die verdacht werd een plan beraamd te hebben, om een der booten van de Harwich-lijn op zee in de lucht te doen springen. Het zou in zijn bedoeling gelegen hebben, door bemid deling van een Rotterdamsche koopman een partij ani line naar Engeland te zenden in kisten, waarvan som migen bommen ln een dubbelen bodem zouden bevat ten Bij die bommen zouden gevoegd worden uurwerken, welke, wanneer het schip in volle zee was, de bom men tot ontploffing zouden brengen. De verdachte zou erkend hebben nadat ontken ning niet meer kon baten, doordat een gesprek hier over. tusschen hem en bedoelden koopman, door de politië was afgeluisterd dit plan te hebben beraamd, doch weder in vrijheid gesteld, uit overweging, dat een „begin van uitvoering', vereischt door artikel 45 Wetboek van Strafrecht voor het vaststellen van straf bare poging, zich niet zou hebben geopenbaard. Het blad vernam nog, dat het dossier in deze zaak thans in Banden is van dan Minister van Justitie. De jongeman moet reeds in verschillende smokkei- la rij zaken betrokken zijn geweest en zelfs daarvoor gevangenisstraf ondergaan hebben. T ZAND, De Vereeniging tot het houden van een JaariiJksch schoolfeest hield hare algemeene vergadering, waarbui ten het bestuur slechts twee leden waren opgekomen, belangrijkste punten der agenda waren: definitieve vast stelling van net reglement en bespreking van het te houden schoolfeest.. Waar gebleken was, dat bij som migen nog misverstand heerschte, werd in het reglement nadrukkelijk vastgesteld dat men zich verbind tot het betalen van een jaarliiksche contributie van minstens 25 ets. Wat het schoolfeest betreft werd besloten, met alle kinderen een reisje te maken naar Bergen en Bergen aan Zee op Zaterdag 24 Juni. Voor ait doel zal een boot worden gehuurd van de firma Govers en vanaf Koedijk zal de reis per tram worden voort gezet. BINT MAARTENSBRUG. Bij onderhandsche aanbesteding van het metselwerk van het voor rekening van den heer W. Swarthof te bouwen café '„de Rooae Leeuw" was he heer C. Sluis alhier de laagste inschrijver, die het werk is gegund. NOORDSCHARWOUDE. De R. K. Kiesvereeniging te Noordscharwoude stel de candidaat voor den gemeenteraad aldaar de heer G. Duives. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TH ALKMAAR. Strafzitting 6 CJuni 1916. Uitspraken 13 Juni. Gerbrand Zoon, Warmenhuizen, diefstal van uien ■worden door vnii ^ornelis Groot, Harencarspel, verduistering, 1 m. gev. Simon Broers, Callantsoog, diefstal van een deken, 1 tal. gey., voorwaardelijk. Teiiius Kluit, Edam, verboden uitvoer, f 5 of 1 d. h met verbeurdverkl. der goederen. Willem Krap. Ged. Huis van Bewaring, bedelarij. 2 maal 3 dagen hecht, eni 3 jaar opz. R. WT. 1. HET GEESTELIJK LEVEN DER GEMOBILISEERDEN. De Waarheidsvriend" Verklaart, dat de geestelijke schade welke vède gemobiliseerden van Christelijken huize het blad bedoelt, van orthodoxen huize gedurende hun bijna tweejarig verblijf onder de wape nen hebben .geleden, zeer groot is. AI is de omvang van die schade thans nog niet vast te 'stellen later, zegt het blad, zal blijken, dat de achteruitgang in het geestelijk leven van die mannen erger is dan thans wordt vermoed. Het acht den toe stand zoo ernstig, dat het zelfs spreekt van een gees telijke inzinking. <Het „Wkbl. v. d. Vriiz. Herv. geert een over zicht van bet artikel uit het, gereformeerde weekblad, en kantteekent daarbij: „De mannen van „Christelijken" huize slaan in dit gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijdelijk gebruik tot hun Verkrijgbaar in flacons êt f2.— en f 1.50. Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, SCHAGEN. artikel zeker ge>enN moof figuur. Indien zij b.v. hei reizen op Zondag inderdaad beschouwen als een over treding van Gods gebod, 'en het toch bijna allen doen, staat het slecht met hun godsdienstigen ernst, en too- nen zij bitter weinig karakter. „Zou de zaak ook anders moeten worden beoor deeld? Zou het ook kunnen zijn, dat die mannen,' nu zij niet meer alleen in aanraking komen met menschen uit den engen afgesloten kring, waartoe zij behoor den, zijn gaan beseffen, dat er in de orthodoxie ont zettend veel vormelijkheid zit en dat het ln den gods dienst aankomt op geheel andere dingen dan het ai oi niet reizen op Zondag? „Het spreekt vanzelf, dat de jonge mannen, die ver Van huis ln geheel andere omgeving hun tijd moeten doorbrengen, bloot staan aan zedelijke ge varen. „Maar men moet niet voorbijzien, dat er ook voor- deelen tegenover staan, dat er kans is op verruiming van blik, op het verwerven van menschenkennis en het verdiepen van eigen innerlijk leven. „Het sou wel eens kunnen zijn, dat alles dooreen- genomen het geestelijk leven der gemobiliseerden zaï blijken, meer te hebben gewonnen dan verloren." Raadsvergadering op Dinsdag 13 Juni 1916. Afwe zig de heeren P. Koorn, P. S. Kuut en V. Heijblok. Voorzitter de heer A. Peereboom, burgemeester, se cretaris de heer W. Bruul. Na opening door den voorzitter, worden door den secretaris de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken en mededeellngen: Door Ged. Staten zijn goedgekeurd: suppletoire be grootingen dienst 1915 en -1916; de in de vorige ver gadering opgemaakte af- en overschrijving dienst 1915, aangaande van een geldleening voor den bouw eener onderwijzerswoning te Oosterland; den ver koop van de bestaande onderwijzers woning te Ooster land, alsmede de verordening betreffende de salaris regeling van gemobiliseerde onderwijzers en ls machtiging verleend tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1915. Bericht ls ingekomen van den Commissaris der Koningin ,dat tot zetter ls benoemd de heer P. S. Kuut in plaats van wijlen den heer Aid. Minnes. Van de heeren S. Bakker en S. Koorn is bericht ont vangen, dat zij hunne benoeming tot lid van het col lege van Armvoogden aannemen. Bij den gemeenteontvanger ls kasopname gedaan en boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 44681.88, de uitgaven f 43749.88, saldo in kas f 931.41,5. Bij de laatstgehouden inspectie van den districts schoolopziener te Alkmaar, is door dezen opgemerkt, dat in 4 lokalen 'te Hippolytushoef te weinig licht was, dit moest zijn een vijfde der vloeroppervlakte. Dit heeft hij nu schriftelijk bevestigd en geeft in overweging door dakvensters meer licht aan te bren gen. B. en W. wilden liever wachten tot een verbou wing der school werd overgegaan en hebben dit ge schreven, waarop de districtsschoolopziener antwoord de, dat dit niet mogelijk was. Hierna is door B. en W. besloten om hieraan te voldoen en is dit opge dragen aan den aannemer S. Blaauboer, voor een som van f 135. Op een verzoek van het Groene Kruis om eene subsidie van f 5, waarvoor dan schoolboeken kun nen ontsmet worden, wordt afwijzend beschikt Wordt gelezen een adrees van de Ned .Ver. voor Vreemdelingenverkeer en op voorstel van B. en W. besloten van deze vereeniging donateur te worden. Dit bedraagt f 5 per jaar. Reclames hoofdelijken omslag: Ds. Witkop wegens vertrek zeven twaalfde ontheffing; P. Koster, kaas maker, wegens vertrek, zes-twaalfde; C. M. Koorn wegens overlijden zeven-twaalfde; N. Metselaar Sr., gebracht van f 3.52,5 op f 1.75,5; wed. J. Koopman al- geheele ontheffing; V. Bakker afwijzend beschikt. Hondenbelasting: zes-twaalfde ontheffing aan B. H. Kraan wegens opruiming van zijn hond, terwijl aan de wed. C. de Wit halve ontheffing wordt toe gestaan. Mej. de wed. Jb. Lont, Aaltje Kinne, deelt mede, dat haar inkomen f 300 bedraagt benevens vrije wo ning en zij is aangeslagen voor een inkomen van f 600, vraagt vrijstelling H. O., daar zij jarenlang te veel heeft betaald. Voorzitter stelt voor dit tot de volgende vergadering aan te houden, daar dit adres nog niet door B. en W. is behandeld. Wordt goedgevonden. Op een verzoek der schoolfeestcommissie te Hip polytushoef en Oosterland om subsidie, wordt gun stig beschikt en wordt f 27.50 verleend, Tevens wordt besloten aan de commissie te Westerland f 10 te ver strekken. Op een verzoek van het Visschersfonds om de oude veldwachterswoning te Hippolytushoef te mo gen gebruiken voor afslag van zeegras, wordt beslo ten dit voor een jaar toe te staan, de gemeente be houdt het recht voor dit gebouw te gebruiken wan neer dit voor eigen gebruik benoodigd is, b.v. met kerihis e.d. Op een verzoek van de kasteleins te Hippolytus hoef, welke mededeelden dat zij door de mobilisa tie al veel schade hebben, om Zaterdags- en Zon dagsavonds tot elf uur zomertijd te mogen openblij ven', wordt afwijzend beschikt, met 6 tegen 2 stem men. Wordt behandeld een verzoek van M. Minnes om eene algemeene aanstelling als makelaar te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken, vacature C. M. Roorn, wat met algemee ne stemmen geschiedt Vaststelling rekening Armvoogden. De voorzltteT vraagt, of een der heeren hier ook aanmerkingen op heeft De heer De Goeje deelt mede, in de vorige verga dering er de aandacht van den voorzitter op ge vestigd te hebben, dat aan deze rekening alle be scheiden ontbraken. Voorzitter zou dit ter kennis van B. en W. brengen en nader bespreken. Voorzitter: B. en W. hebben besloten de uitspraak aan den Raad te laten en hierover niet aan Arm voogden geschreven. Hierover ontwikkelen zich uitvoerige diseusslën. De heer De Goeje merkt op, dat de rekening niet voldoet aan het desbetreffend reglement en meent geen reden te weten, waarom Armvoogden zich bo ven de wet mogen stellen en andere corporatties niet Voorzitter zegt, dat de rekening steeds op deze wijze behandeld is en de personen van het college van Armvoogden hem een voldoend richtig beheer waarborgen. De heer De Goeje merkt op, dat hij volstrekt deze heeren niet wantrouwt, de cijfers zullen wel klop pen, op de begrooting kunnen echter verschillen de cijfers voorkomen die er niét behooren, b.v. de krankzinnigenverpleging zou bij de gemeente thuis- behooren e.d. Voorzitter antwoordt, dat hij van deze maatrege len niets als ongenoegen voorziet en schade voor de gemeentefinanciën terwijl Armvoogden voor dit ge val op het reglement te vangen zouden zijn, doch kunnen z-lj dan ook ons weder lastig zijn Wij heb ben enkele jaren geleden ook een dergelijke kwes tie gehad, toen ls er iemand geweest namens Ged. Staten en toen De heer De Goeje: En toen Voorzitter: Meer vertel ik niet in openbare zitting, Ik voorzie echter voor het gemeentebestuur niets dan onaangenaamheden, zoo wij daartoe besluiten. Hierover ontwikkelen zich verdere diseusslën en stelt de heer Rotgans voor aan heeren Armvoogden te verzoeken volgende keer een tweetal raadsleden uit te noodigen, welke de vergadering bijwonen en thans de rekening goed te keuren. Na nog eenige bespreking komt het voorstel van Dr. De Goeje in stemming om Armvoogden alsnog te verzoeken de noodige bescheiden bij de rekening in te dienen en ook de begrooting. De heer S. Bakker merkt op, dat eepe begrooting moeilijk is te maken, daar nooit te voorzien is, welke uitgaven gedaan zullen moeten worden. De heer De Goeje merkt op, dat andere lichamen ook begrootingen opmaken en dit bij het college van Armvoogden ook wel mogelijk zal zijn. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van de heer De Goejemet 2 tegen 5 etemmen verworpen, 1 stem blanco. en Hierna stelt voorzitter voor de rekening goed te keuren, wat geschiedt met 7 tegen 2 stemmen. De heer De Goeje: Acht de burgemeester zich niet genoodzaakt om dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen? Voorzitter: Neen', ik niet, de Raad heeft het besluit genomen. B. en W. stelden hierna voor om met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden te besluiten, de helft der winst van de gasfabriek niet in de ge meentekas te storten, doch te laten blijven in de ka* der gasexploitatie, ten einde te strekken ln minde ring van het over 1916 te lijden Verlies, waartoe be sloten wordt en goedgekeurd het daarvoor vaetgestel de besluit. Wordt vastg^pteld eene suppletoire begrooting dienst 1915 in verband met de opgemaakte winst- en verliesrekening der Zeegrasexploitatie en Gasexploi tatie, tot een bedrag van f 3259.04. Machtiging wordt verleend tot betaling van f 3.75 uit den post onvoorziene uitgaven aan D. D. Lont voor te veel betaalde H. O. Eveneens goedgekeurd af- en overschrijving tot een bedrag van f 10. Voorzitter: In de vorige vergadering ls gesproken over eene wijziging in de heffing van den H. O., in verband met het volgend Jaar te heffen vergrootte totaalsom van H. O., en wensehen B, en W. aan den Raad het volgende te vragen: le. Zal de heffing progressief zijn? 2e. Zal er kinderaftrek zijn? 3e. Hoe groot zal de som voor noodzakelijk levensonder houd zijn? Voorzitter: De eerste vraag is dus zal de heffing progressief zijn? De heer De Goeje het woord verkrijgende, zegt zich te verheugen dat B. en W. met deze vragen ko men, de thans geldende heffing is eene verouderde. De grootste fout zit eigenlijk bij het opmaken in dé vastgestelde som voor levensonderhoud, welke op f 300 gesteld is, dit is te weinig. En om deze klip te ontzeilen, wordt de belastbare inkomens bespotte lijk laag gesteld, zoodat menschen die werkelijk van de geschatte inkomens zouden moeten leven, al lang bij de armenkassen hadden moeten aankloppen. Wij zouden moeten beginnen met de som voor noodza kelijk levensonderhoud te verhoogen en een kinder aftrek te bepalen; alleen echter voor kleine kinde ren, b.v. tot eèn leeftijd van 14jaar. Op dien leeftijd mag geacht worden dat de kinderen iets verdienen en daardoor het,gezin aldus verlichten. Degeen, die zijne kinderen eene verdere opleiding geeft en waar dus de kinderen het gezin niet verlichten, mag zich in een zekere mate van welstand verheugen en is dit dus geen bezwaar. Ook voor progressie voelt spreker veel, niet tot het maximum juist, maar ma tige progressie. Van een ruim inkomen kan meer be taald worden dan van een klein inkomen. Spreker zou echteer den aanslag meer in overeenstemming met de werkelijkheid willen maken. Spreker geeft ook een vluchtig schema voor kinderaftrek, de vast stelling van cijfers kunnen echter beter door B. en W. vastgesteld worden of wel in comité behandeld worden. Om een juiste maatstaf te krijgen, zou men soms personen tegenover elkander moeten stellen, wat liever niet in het openbaar gedaan wordt De heer Poel zegt het met den heer De Goeje eens te zijn; menschen met een groot inkomen kun nen wel iels meer betalen en ls ook billijk de som voor het noodzakelijk levensonderhoud te verhoo gen De heer Hermans acht het beter dit verder maar in comité te behandelen, spr. gelooft niet dat men er vandaag mede gereed zal komen. Voorzitter deelt mede, dat, zoo de Raad er voor blijkt te zijn, B. en W. dit nader zullen uitwerken en met definitieve plannen zullen komen. De heer De Vries zegt, zich te verheugen in de

Schager Courant | 1916 | | pagina 1