De Oorlog. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. uiteenzetting van den heer De Goeje, ook hij was bezig met een ontwerp, het doet hem echter ge noegen dat B. en W. dit thans voorstellen en hoopt van harte, dat de Raad de vragen van B. en w. toestemmend zal beantwoorden. Voorzitter zegt uit de gehouden besprekingen te mogen opmaken dat de Raad is voor progressieve heffing, kinderaftrek en verhooging levensonderhoud en zullen B. en W. met nadere voorstellen komen. Rondvraag. De heer Rotgans merkt op, van Be- kendajn gehoord te hebben dat hij soms de putjes moet ledigen in het dorp, waarvoor Duin is aange steld, welke dit nogal eens loopen laat en dat dit ook goedkooper en beter gedaan kon worden en zich daarvoor iemand had aangeboden, welke met een kar dit wilde weghalen. Voorzitter zegt, dat Van Duin werkelijk nogal na latig is en hij nog al eens moeite daarmede heeft, hij zal hier echter nader achter zitten en anders tot andere maatregelen overgaan. Van Duin heeft het echter Jaren gedaan en wordt zoo iemand niet di rect bedankt; het is echter noodzakelijk, dat hij dit werk beter doet. De heer De Goeje merkt op, deze menscheh later (als gemeenteambtenaren te beschouwen, dan kan men ze, zoo ze ouder worden, pensioen geven. Voorzitter zegt dit te zullen overwegen. Verder wordt door den heer Rotgans eene kleine verbetering aan de slang der brandspuit te Stroe gevraagd, welke Z.Ed. in zijne functie van opper- brandmeester, met machtiging van voorzitter, in orde zal laten maken. De heer De Goeje vraagt, of voorzitter al nadere mededeeling kan doen over U.L.O. of M.U.L.O., B. en W. zouden hiervoor plannen maken en zoodra de wet was aangenomen hiermede aanvangen .De wet is thans in de Tweede Kamer aangenomen. Voorzitter antwoordt dat nog geen plannen ge maakt zijn, B. en W. zullen echter naar land uit zien, de wet moet échter nog in de Eerste Kamer behandeld worden. Op de secretarie zitten wij ech ter druk in het werk en kunnen daar bijna niet aan toe komen, zoodat het een wel eens op het ander moet wachten. De heer De Goeje vraagt, of er dan niet meer per soneel noodig is, Voorzitter zegt, dat waarschijnlijk wel een ambte naar noodig zal zijn, daarnaast kan dan een volon tair genomen worden en bekomen wij dan ook een werkkracht meer. De heer D. Koorn vestigt de aandacht van voorzit ter op den slechten toestand van het brandspuit huisje te Westerland. Voorzitter zegt verbetering toe. Sluiting. OUDE NIBDORP. Voor de jaarklasse 1910 der landstorm zijn opgeroepen om op 11 Juli a.s. op te komen: J. Pereboom en J. Ba». In de registers van den landstorm 1909 zijn inge schreven de Heeren C. Kramer, C. Nap, H. Ootjers, Jb. Pater en C. Schilder. NIEUWE NXEDORP. De heer N. Stammes alhier, heeft met de paarden Eben Haezer en Ementie op de harddraverij te.Alk maar met Pinkster 2 tweede prijzen behaald, resp. van f 50 dn f 75 NIEUWE NIEDORP. 't Was een plezierige kennis hier met de Pinksterdagen, was het weer lang niet „mee". In de lokalen gezef- ligen dans, op het kerkplein de noodige kramerij, een prima „zweef", enz. En Dinsdagavond een door plusminus 300 menschen bezochte uitvoering in „Prins Maurits" door een blijk baar ervaren variété gezelschap. Men wist niet wat het meest te bewonderen. Mauplj Staal, duo Busch oi de muzikale down Williams, "t Was alles puik werk. 'n Reuzen succes. Zeer gezellige kermis en dans na. BINT PANCRAS. De hoer S. Duif Sz. is herkozen tot lid van het Bestuur der banne St. Pancreas. AARDAPPELEN. Gisteravond Is, naar het Hdbl. meldt, op last van den burgemeester van Amsterdam beslag gelegd op zeven schepen met aardappelen, liggende in de Prin sengracht bij de Westermarkt aldaar. DE NOODTOESTAND. De Sociaal-Democratische Vrouwenclub le Graven- hage heeft een manifest verspreid, waarin de vrou wen worden opgewekt, Woensdagochtend halftwaalf op het Binnenhof te komen. De Sociaal-DemocraüsChe Vrouwenclub zal dan aan de regeering een adres aan bieden, met het verzoek, vóór alles aen noodtoestand betreffende eerste levensmiddelen te bespreken ëndaar- tegen maatregelen te nemen. Van het Binnenhof wil men naar het stadhuis gaan om den burgemeester een soortgelijk adres te overhandigen. GEBREK AAN ARBEIDSKRACHT. Men schrijft ons: In Oostfriesland heerscht totaal gebrek aan werk krachten bij het landbouwbedrijf, een gebrek, dat zich nog sterker zal doen gevoelen als inhalen van den oogst aanstaande is. Een en ander is mede een gevolg van den maatregel dat zoo min mogelijk krijgsgevangenen met dien ar beid' worden belast, wegens de vele ontvluchtingen, die slecht kunnen worden voorkomen en waarvoor moet worden g et eekend en ingestaan. Getracht wordt nu landarbeiders uit Groningen en Drente van Augustus tot 15 October te laten komen HIJ WAS JALOERSCH. Te "Werkendam heeft een burger uit mlnnennijd een landweerman een séhot hagel in het onderlijf ge jaagd. De toestand van den landweerman is levens gevaarlijk. STEEDS NOG NEKKRAMP. De beide militairen die te Leeuwarden aan nek kramp leden, zijn uit de barak voor besmettelijke ziekten ontslagen. In het gasthuis te Middelburg is een soldaat aan nekkramp overleden. DE AARDAPPELNOOD. Het gaat met den aanvoer van aardappelen voor Am sterdam niet naar wensoh, ondanks de ontzaglijke moeite, die de betrokken autoriteiten zich geven. Door hun bemoeiingen was er Zaterdagmiddag een groot schip met 2400 H.L. aardappelen uit Rotterdam aan gekomen. Het schip werd met 3 ploegen gelost, en de winkeliers namen zoo spoedig mogelijk voorraden in. Het bleek echter, dat deze aardappelen voor mensche- lijke consumptie ongeschikt waren. In de hoop, dat van de in Den Haag toegezegde 10,000 H.L. van In Friesland In beslag genomen voorraden spoedig een flink deel zal aankomen, ging men de Pinksterdagen in. Toen nu Maandag bleek, dat de aanvoer zoogoed als stop stond en Amsterdam van aardappelen was ontbloot, is het gemeentebestuur er toe overgegaan 4000 H.L., geladen in schuiten liggendo In de Prin sengracht, In beslag te nemen en andere voorra'den t - onder politiebewaking te stellen. Er zijn thans 3 waggons en 1 klein schip uit Fries land onderweg. Het gemeentebestuur hoopt, dat do rest van den toegezegden aanvoer over enkele dagen volgen zal. Glstefnamiddag zijn wethouder WiBaut en de direc teur van het marktwezen naar Den Haag gegaan om op het departement van landbouw overleg te plegen. Het aantal kaarten vota* den verkoop van gemeente- aardappelen zal Worden uitgebreid. Er neeft te Amsterdam ook weer een vrouwenbe- tooging tegen de duurte plaats gehad. Een deputatie werd op net stadhuis door burgemeester Tsllegen en wethouder Wibaut ontvangen. Er werden nogai krasse woorden gebruikt door ae afgevaardigden oer vrou wen en zelfs met opstootjes gedreigd. Burgemeester Teilegen diende een scherpe toewijzing toe en toonde zich niet gediend van dikke woorden en maakte een eind ban ae audiëntie. Voor het Prinsenhof dreigde de orde een oogenblik ernstig verstoord te zullen worden, toen drie vrouwen gillend en joelend en zwaaiend met een bakje slechte aardappelen, den optocht,- die zich weder naar den Dam zou begeven, tegemoet kwamen. Zij wilden die aardappelen aan den burgemeester brengen, en hon derden vrouwen en een groote massa nieuwsgierigen stormden hen achterna. De hekken werden echter ge sloten en door bedaard, doch beslist optreden slaag den de weinige politieagenten en Inspecteurs, die voor het hek opgesteld stonden, erin de rumoerige menigte te verspreiden. BIJNA VERONGELUKT. XT„ Te Enkhuizen werden door de stoomboot „Nijver heid" twee omstreeks 12-jarige knapen binnengebracht, die zich in een visschereboot buiten de dammen van de haven te Broekerhaven hadden begeven. Hier Weru ftun de ebstroom te sterk, zoodat ze, wrikkend met de eenige roeispaan, die In de boot was zich daar niet ultkonden trekken. Gelukkig wisten ze een baken- ton te grijpen, waaraan ze zich gedurende 6 uur vast geklemd hielden, totdat ze door de Nijverheid werden opgepikt. VERBOD VAN UITVOER. De tijdelijke vrije uitvoer van bloemkool en bosjes peen zal niet langer zijn toegestaan. EEN INTERPELLATIE. Het „Dagblad v. Z.-H." verneemt, dat een der so cialistische leden de Tweede Kamer verlof zal vragen tot de interpellatie over de schaarste van Ievensmidr tielen en daarbij zal aankondigen dat de leden van zijn partij alle medewerking aan den wetgevenden ar beid zullen weigeren, zoolang de regeenng geen krach tiger maatregelen, dan tot dusverre, tegen de schaarscfite neemt. GROENTEN IN FRIESLAND. Men schrijft aan de Tel.: Men beweert dat de Friesche gaardeniers de gefieele proivneie voldoende van groenten kunnen voorzien, maar ook niet meer. Als aat waar is, begint bet er hier leelijk uit te zien. of beter, ziet er hier al ieelijk uit, wat iedere huismoeder al terdege bemerkt in 'haar portamonnaie. Eiken dag worden de groenten duurder. In menig gezin 'is dan ook één groente enkel een extraatje voor den Zondag. Het blijkt dat de gaardeniers groote hoeveelheden hebben verkocht voor export naar Duitschland en daar bij dikke prijzen voor gemaakt. Geyolgxduurdere prijzen voor gebruikers in eigen provincie. Het is al tijd weer hetzelfde liedje. Nu zal wedlicht uitvoer van groenten verboden worden als het te laat is. Een gaardenier verkocht in één koop 15,000 kroppen sla voor uitvoer naar Duitschland. EEN BRUTAAL STUKJE. Gedurende de Pinksterdagen hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de villa van den heer G. aan de Soesterdijkstraatweg te Hilversum. Zondagavond liep de familie na het middagmaal gezamenlijk een eindje den weg op, het huis onbe waakt achterlatende, daar ook de dienstbode afwe zig was. Toen men terug kwam, zag men aan den achterkant van het huis een als heer gekleed per soon, zich haastig uit de voeten maken. Vermoede lijk kwam deze uit het hekje van den aohtetuin, dat open stond. Binnengekomen bemerkte men, dat uit een dames- handtaschje, dat aan een stoel hing, een portemon- naie, Inhoudende f 2, werd vermist, terwijl eenlg los geld, dat boven op een schrijfbureau lag was ver dwenen, evenals een taartje, dat óp een schaal op het buffet had gestaan Den .volgenden dag verliet de familie 's middags hot huis, na alles goed te hebben afgesloten. Toen men na eenige uren terug kwam, zag men, dat van de serre aan den achterkant van het .huis een ruit v, as ingedrukt en eveneens van de deuren die de serre van de acbterkamers scheiden. Zoo doende heeft de bezoeker met zijn hand d deuren aan den binnenkant kunnen openen. In de voorkamer vond men een damesbureoutje met het dorp Zaletsjiki en zetten hun opmarsch voort Het drop Gorodenka ten noordwesten van Zalestsjiai is in handen der Russen. pen bjjl opengehakt en 'daaruit een bedrag van onge veer f 8 ontvreemd. Het zilver en fcndere voorwerpen van waarde bleven onaangeroerd. DEMODILISATIE IN GRIEKENLAND. Uit LONDEN, 13 Juni. Naar wij vernemen, blijft de demobilisatie van het Grleksche leger niet be perkt tot het naar huls zenden van de twaalf lich tingen, waarover reeds bericht werd, maar zullen ook een groot aantal reservisten van de andere acht lichtingen mét verlof worden gezonden, zoodat er feitelijk van een totale demobilisatie kan worden gesproken. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT medegedeeld door bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 760.0 te Bodo, laagste ba rometerstand ongeveer 755 te Oost-Pruisen. Matige tot krachtige W. tot N. wind. Meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk ernlge regen. Zelfde temperatuur. BEKROOND. Onze plaatsgenoot, de heer G. Kuipef. behaalde op de Tentoonstelling te Schoorl op 13 Juni, met merrie- paard en veulen een eersten prijs. GROOTE VACANTIE. De groote vacantie zal aan onze Gemeenteschool pp Maandag 24 Juli beginnen, terwijl de lessen weder op 'Vrijdag 11 Aug. zullen aanvangen. GEEN AARDAPPELEN. Wat geweesd werd Is thans een feit. Ook Scha- gen zit zonder aardappelen. De groentenverkoopers moesten neen verkoopen: geen oude aardappelen meer, alleen een klein partijtje nieuwe. Voor zeer velen zijfi die veel te duur, dus geen aardappelen op tafel. Wat dat in een gezin zeggen wil, behoeven wij hier niet uit te leggen. En wanneer zal er weer aanvoer zijn? We weten het niet. Onze burgemeester heeft reeds j.1. Donderdag telefonisch een aanvraag om aardappelen tot de Regeering gericht, maar nog niets ontvangen. Wéét zelfs niet wanneer er iets zal komen. We mogen aannemen, dat onze gemeenteau- tbriteiten scherp genoeg voelen dat hier geholpen moet worden. MEDEMBLIK, 13 Juni. Groote muizen f 4.25 a 4.35. Schotsche muizen f3.10 a 3.40 per halve H.L., Aanvoer 100 manden of zakken. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagvoormiddag. 47000 bos wortelen f 7 a 8.50 ,200 bos uien f 4.50, 10.000 K.G. rabarber f 8.5o Dinsdagnamiddag 1225 zak Schotsche mui zen f 4.80 a 5.40, 133 zak drielingen f 2.80 a 3.75. Woensdagvoormiddag. 54300 bos wortelen f 2.60 a 4.30 .1951 K.G. rabarber f 6.00 a 7.80. Het Is als gisteren, het eenige nieuws van het oorlogsveld draalt om de Russische berichten, of schoon Ook daar niet zooveel succes vermeld wordt. We laten hier een bericht uit Weenen en Peters burg volgen: Weenen, 13 Juni. Officieel. Aan de Proeth, ten zui den van Rojan werd een aanval der Russen afge slagen. In Sadayora Boekowina, ten noorden van TjernowitsJ Smjatin en Horodenka beide in Z.O. Galicië, dicht bij de grens van Boekowina is vijandelijke cavalerie binnengerukt. Bij Burkanow aan de Strypa mislukten verschei dene aanvallen der Russen. Ten noordwesten van Tarnopol zijn de Oosten- rljksch-Hongaarsche troepen onafgebroken in ge vecht. Bij Zapanow werd een aanval der Russen door geschutvuur afgeslagen. Ten Zuidwesten van Dubno werden vijandelijke cavalerie-afdeelingen door de Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen teruggeslagen. In Wolhynie bereikte vijandelijke cavalerie het gebied van Torczyn; overigens heerschte daar over het algemeen rust. Bij Sokul aan de Styr ten noorden van Loesk deden vijandelijke troepen een aanval; zij werden echter afgeslagen. Alle pogingen van de Russen om bij Kolki over de Styr te trekken, mislukten. Het aantal hier gevangen genomen Russen is ge klommen tot 2000. Uit Petrogad, 13 Juni. Bericht van den Grooten Generalen Staf. Daar de Oosenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen op vele plaatsen het terrein waar de Russische zuiderlegers ageeren, hebben ver laten, is het aantal gevangenen sedert gisteren slechts weinig toegenomen; het bedraagt thans in het geheel 1700 officieren en 114.000 manschappen. Naar wordt medegedeeld, hebben de troepen van ge neraal Letchltsky sedert het begin der operaties drie regimentscommandanten. 754 andere officieren en 37.832 soldaten gevangen genomen en 120 mitall- leurs, 49 kanonnen en 21 bommenwerpers bult ge maakt Ten noordwesten van Gojitsja naderden de Russi sche troepen, nadat slj de Dultschers hadden ver dreven, dé rivier Stochod. Ten westen van Loesk hebben de Russische troe pen Torchin bezet; zij zetten de terugwerping van den vijand 'voort Aan het Strypa-front ten noorden van het dorp Bobulint8ji duurt het hardnekkig gevecht voort Het dorp Zarwanitza werd na een krachtige verdediging door de Russen genomen. In verschillende secto ren werden haastig door den vijand opgeworpen werken ontdekt, die moesten dienen ter versterking van de vooraf in gereedheid gebrachte stellingen. In den Dnjester-Bector en meer naar het zuiden, maakten de Russische troepen, nadat zij na een ge vecht over de rivier waren getrokken, zich behalve van verschillende punten, zich ook nog meester van FE JAMFAERICATIE. Naar wij lezen in de Fruit-Grower neeft de Austra la.sian Jam Co. weer 17.000 kisten jatn voor het Engelsche legerbestuur verscheept, waardoor de hoe veelheid Australische jam die het van de genoemde maatschappij heeft betrokken, tot drie millioen blik is gestegen. De jammakers in Engeland komen suiker tekort. De Engelsche regeering raadt hun nu aan, de vruch ten voorloopig tot pulp te maken en te wachten tot de nieuwe suikeroogst binnenkomt. VERMINDERING DER RANTSOENEN. De Berlijnsche magistraat heelt zich verplicht ge zien, de hoeveelheid aardappelen die per hoofd en per week voor de burgerij beschikbaar gesteld worden, tot 5 pond per week te verminderen. Het meel rant soen wordt daarentegen iets verhoogd en degenen, die misschien ook deze vijf pond aardappelen niet moch ten kunnen krijgen, zullen 700 gram brood daarvoor in de plaats krijgen. Bovendien zullen voortaan slechts twee eieren per week en per hoofd mogen afgegeven worden. IETS NIEUWS. Vischworst wordt tha/is In Duitschland verkocht voor 2 Mark het pond. Zij is echter zoo weinig smakelijk, dat de honden er zelfs niet aan willen. N.R.Ct. EEN INGEWIKKELD VRAAGSTUK. De Manchester Guardian geeft het volgende pro bleem op te lossen: Er vertoeft op het oogenblik te Londen een Fransch- mun. die de gen cel e wereld heeft bereisd en in ver schillende landen heeft gewoond. In Duitschland leer de hij een Amerikaansche dame kennen. Zij sprak geen Fransch en hij kende toen nog geen. Engelsch. Zij maakten elkander in het Duitscn hof. Zij trouw den en hebben nu twee kinderen. Het eene kind is in Duitschland, het andere in Oostenrijk geboren. De jongen verstaat Engelsch, maar kan die taal niet spre ken, terwijl het meisje, dat de jongste van de twee is, Engelsch spreekt. In Duitschland begon de jongen het Fransch te vergeten, maar toen de oorlog uitbrak, keerde het gezin naar Frankrijk terug en van toen af weigerde de jongen resoluut om Duitsch te spre ken. ofschoon hij' nog slechts weinig Fransch sprak en pas zes jaar oud was. De vader weet nu niet wat de moedertaal van den jongen is. Hij heeft hem medegenomen naar Enge land. maar wil hem daar op een Fransche school plaatsen, omdat hjj bang is, dat hij anders hetFYywch weer vergeten zal en ook zou hij niet gaarne willen dat de jongen het Duitsch vergeet. Het is dus een nogal ingewikkeld vraagstuk. Het moeilijkste vraag stuk voor den vader is, te weten in welke taai de jongen denkt." HOE EEN BESCHADIGD SLAGSCHIP GEREPA- RERD WORDT. De „Daily Express" beschrijft hoe een ln een zee slag „gewond" slagschip hersteld wordt. ,Een modern beschadigd slagschip ziet er niet schilderachtig uit. Er zijn geen stukgeschoten mas ten, geen gaten ln de verschansingen, geen blootge legde ontverfde planken, die laten zien wat de scheepstimmerman kan doen, geen knarsende pom pen, dié kleine watervalletjes over boord laten stroo men, geen verwarde takelage, geen aan flarden ge scheurde zeilen; men kan zelfs ternauwernood zien dat het schip getroffen is geweest. Een pantserplaat, die door een 30 c.M. projectiel stukgeslagen Is, ziet men dat zoo van buiten af niet aan; niets dan een kuil met 'daar omheen een op gedrongen rand van versplinterd metaal. Aan de binnenzijde van de scheepshuid ziet het er. echter heel anders uit. De uitwerking van het schot maakt daar een ontzettenden indruk en wordt verhoogd door de nauwe ruimte; geen man, die daar in de buurt stond komt er levend af. Eerst is er een vulkaan van ontplöffingsmiddelen en versplinterd metaal, die des te heviger uitwer king heeft, omdat de zware pantsergórdel een ex pansie naar alle zijden toe, onmogelijk maakt. De reparatiewerven kunnen de schade herstellen, maar voor de bemanning, die ln de onmiddellijke nabij heid is, kan geen hulp meer baten. Een slecht geraakt torpedoschot is dikwijls zeer dui delijk van buiten te Zien, door een enorme scheur vóór of achter, maar het schip blijft dan toch drijven, dank zij zijne waterdichte schotten. Een schip kan met een onder water gescheurde huid en verbor gen spanten naar huis toe sukkelen, zonder dat er van beschadiging iets te zien is. Dan moet het naar liet droogdok, dat of op land gebouwd is, of naar het nieuwe type dicht bij het land drijft Een modern drijvend droogdok is op zich zelf een complete reparatieinrichting. Het is van eigen kracht installatie en van machinerieën voor allerlei soor ten werk voorzien en heeft een volledig technisch personeel aan boord. Het is een wonderbaarlijk gezicht, die geweldige bak uit het water te zien oprijzen en een slagschip van 20.000 ton te zien oprijzen, alsof het een stukje speelgoed ware. Een schip, dat in handen van de reparateurs is, wordt aan allerlei martelingen onderworpen. Uit de ventilatoren stijgen allerlei soorten dampen op en geuren, rookwolken van verschillende kleur en vreem de dampen. Het geratel van de pneumatische ha mers vormt soms een ontzettend koor wanneer nieu we platen op hare plaats worden gedreven en als er hier en daar en overal klinknagels geslagen wor den. AANKOOP VAN BROUWERIJEN EN DRANKLO KALEN DOOR DEN STAAT. Uit Londen 13 Juni. De „Daily Chron" verneemt, dat de regeenng besloten heeft om door bemiddeling van de Llquor Trafflc Control Board ölle brouwerij en en dranklokalen, een driehonderdtal, in de stad Carlisle (Cumberland) en de onmiddellijke omgeving aan te koopen. De bedoeling is onmiddellijk een hoi? derdtal dranklokalen te sluiten en twee of drie model gebouwen te zetten, waar ververschingen kunnen wor den verkregen. De dranklokalen, -die voorloopig open mogen blijven komen onder het toezicht van den go- noemden Board. Deze maatregel beteekent een gehëëfên omhiekeer in den drankhandel hu de staat niet alleen drankverkooper maar ook brouwer wordt. Het recoerings 'bier zal onder beperkingen in de aan don slaat behoorende dranklokalen worden verkocht. DE OPROEPING VAN ALLE BELGEN VOOR DEN DIENST. Uit Havre wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat het besluit, om alle Belgen gehuwd of ongehuwd voor den dienst op te roepen, door het Kabinet met alg©. meene stemmen genomen k. Er Ls oen commissie gevormd om den vorm van het besluit vast "te stellen. Dat besluit zai aanstonds in werking treden. Die commissie is samengesteld „it de ministers Berryer. binnenlandsche zaken, graaf Gob- let d'AIvlella, handel, Helleputte, openbare werken, en Benkin, koloniën. De heer Cooraman, minister van staat, is voorzitter. Bij deze oproeping, die aanstonds bij wetsbesluit zal geschieden, zal op de volgende lichting vooruit worden geloopen in zooverre, dat ook de ]'>ngelieder» van 18 jaar van het contingent deel zullen uitmaken terwijl tot nog toe eerst die van 19 jaar werden opg©. r°ïïet'onder de wapenen roepen van alle weerbare mannen ls een hulde, die België wü brengen aan de aanzienlijke inspanning van Frankrijk en Engeland. Naar het Petit Journal meldt, zullen van de opa©, roepen Belgen de gehuwden tot 40 jaar voor den dienst echter het front worden gebruikt. Ze zullen nl de ongehuwden ln de munitiefabrieken, ln de hulp diensten fen bf| de militaire administratie vervangen, opdat deze naar het front kunnen gaan. De ongehuw den van 35 tot 40 jaar zullen ook slechts voor hulp diensten worden gebruikt. EEN MUSEUM VAN KNOOPEN. Men schrijft uit het Rijnland aan de N. R. Ct.: Er zijn reeds allerlei dingen verzameld, postzegels, eieren, vlinders, reclamezegels, er bestaat zelfs eet/ verzameling van vlooien te Londen, die haast alle vtuoienfamilies van beschaafde en onbeschaafde lan- den omvat. Muftr knoopen, daarvan boorde ik eerst in dezen norlogsti d, toen men in het begin uniformknoopen van de vijandelijke legers verzamelde. Kinderspel na tuurlijk en ook liefhebberij van Jonge meisjes, die erg thj waren, als ze van een soldaat zoo'n Engel- schen of Franschen knoop cadeau kregen. En na dien tijd heb lk een beetje antipathie tegen het knoopenverzamelen gekregen. Echter komt het er minder op aan wat men verza melt, de wijze waarop bijeengebracht wordt, is ds hoofdzaak, benevens de rangschikking van de verza meling, de wetenschappelijke bewerking. En zoo kan een verzameling van ongedierte, als die baron Rotschild te Londen bezit, van hoog weten schappelijk belang worden, terwijl verzamelingen van anderen aard meestal liefhebberijen blijven ,een on schadelijk tijdverdrijf, vooral als het levenlooze voor werpen geldt. Nu Is er in Praag een museum van knoopen ge sticht door Heinrich Waldes, die zijn eigen verza meling als grondslag gebruikte en ons met een knoop literatuur wil verrijken, met een „Knopfologie" en allerlei wetenschappelijke „knopfliche" blzonderher den. No. 1 der Museumberlchten ls verschenen en dit doorbladerend, komt men alras tot de overtuiging, dat er toch meer ln zoo'n knoop zit, dan men wei denken zou. Een knoop is bij ons een ding zonder waarde, al kan men btj het verliezen van een knoop wel eens in verlegenheid geraken. Echter ts een knoop meer, het ts een stuk der beschaving, dte zich ook hier in allerlei stadta kenbaar maakt. HIJ behoort ontegenzeggelijk tot de kleeding in de me«t beschaafde tijdperken. Bij de lichaamsbedekking van zeer primitieve volken ontbreekt de knoop geheel De lappen of huiden worden omgeslagen, zoo noo dig vastgebonden met een gordelkoord of aan het bo veneinde vastgeknoopt. Het bevestigen zonder eenig verder verhand vindt men b.v. o.a. bij den Javaanschen vrouwenrok, dfe^ eenvoudig omgeslagen wordt en door het behendig insteken van een Blip in den gordel bevestigd wordt, een kunststukje, dat Europeesche dames door een vei ligheidsspeld vervangen. Het optreden van knoopen aan kleedingstukken is niet alleen een teeken van hoogere elschen, aan het gewaad gesteld, het is meestal tevens een teeken van aanzien des dragers. Fraai gesneden knoopen, zoo als die uit don La-lènc-tijd tot ons gekomen zijn, uit evertauden vervaardigd, zullen wel geen dracht van Jan en Alleman geweest zijn. Hetzelfde is het geval mot de mooie, metalen knoopen uit den Ro- meinschen Keizertijd, die soms met émail bewerkt ziin. Den knoop als teeken van welstand, vindt men in onzen tijd nog terug in de zilveren knoopen der Zoeuwsche volksdracht en de. rang, dien vroeger de griigsrrtan innam, wordt nog in herinnering gehou- den door de vergulde en zilveren knoouen der mili tairen, entikwitelten, die nu door doffe knoopen zon der eenigen glans vervangen zijn. In artistiek opzicht kan tevens gewezen worden op de Japanschc vetsuke's, die prachtige handwer ken uit allerlei materiaal, die dienden om medi cijnbusjes en tabakzakjes aan den gordel te beves tigen en ook tot de zwaardsieraden behoorden. Een even onuitputtelijk thema biedt de vorm van den knoop. Oneindig ln verscheidenheid zijn er toch weer vormen, die altijd terugkomen; bijv. de staaf- knoop, een kleine staafvormige knoop, die nog voor damesmantels gebruikt wordt en bij een enkel Duitsch regiment huzaren nog gebruikelijk is, is een ding van ouden datum. Men vindt den vorm in den Trojaanschen tijd en eveneens in den jongeren brons tijd. Het oertype bestaat eveneens nog. het houten stokje, in het midden iets uitgehold, waaraan pakjes gedragen worden, Onze dubbele knoopen duiken reeds in den lateren steentijd op, vervaardigd van barnsteen, onze metalen knoopen vinden een oervorm in de tutili uit den bronstijd. Ten slotte ztj nog gewezen op de verslering me' knoopen, munten als knoopen gebruikt en daarn» toegepast als versiering. Verder op de vruchten witte knoopjes, die in onzen Indischen archipel som» geestig ter versiering van allerlei doeleinden gebruikt worden. Van belang voor het knoepenmuseum zouden ook zijn eenige van de knoopen, die generaal de Wet in den Boerenoorlog van de broeken der gevangen gc* nomen Engelsche soldaten liet afsnijden, opdat, daar hij ze op zijn snelle tochten niet gevangen kon hou den, ze tenminste niet al te spoedig zich weer btj de vijandelijke troepen konden voegen. Met de handen den broek moetende ophouden, kon Tommy niet veel mijlen in het uur afleggen. GEMEENTE EIJPE. Geboren: Brectje, d. van Jacob Brulin en Jannetje Smit. Pieler Jonannes, s. van Teunis ött en Maartje Margaretha Timmerman. Lambertus Wilhelmus, z. van Leonardus Cornelis van Wel en Geertruida Kooijman. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Gehuwd: Arnoldus Wouterus Sikklng en Anna Vlaar. Klaas Visser en Trijntje Jongejan. Ondertrouwd: Cornelis Ferdinand van der Goes en Klasina Weesel. Geboren: Marinus, z. v. Johannes NoordenneW" Margaretha "Witteman. Hendrik, z. v. Cornelis Bors en Dieuwertje Hop. Aafje, d. Jacob Wiggers 00 Manrtje Hoogland. ,h Overleden: Cornelis Wiggen, oud 78 J. Aaltje ro^ oud 65 j. Agatha Wiering, oud 3V J.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2