Dat mag nooit K. Breebaarf Jz. Jb. Zijp Hz. 59ste Jaargang, No. 5814 NIEUWE ABONNé's GRATIS. Hef vervloekte geslacht Meiroze en Royal Windsor DONDERDAG 15 JUNI !«fc Uitgevers TRAPMAN Co. en FEUILLETON. Ingezonden Stukken. Predikbeurten. voor dit blad ontvangen tot 1 Juli de neg verschijnende nummers Binnenlandsch Nieuws. GR IJ ZE HAREN 'ZT natuurlijke kleur terug gebracht. J. STUURMAN, aESffir. I CHA Aluitti Nieiws- RAAIT. AlTtittitit- LuilniUii Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden fO.ÖO; per post f 1.05. Losse nummers 5 ot. ADVERTENTIES van 1 tot regels f0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek We hooren het zeggen Ja, we lezen het zelfs in een paar bladen: ga niet te stemmen, bltf! thuis, als protest tegen de te weinig doortastende wijze waar op de .Regeering de levensmiddelenvoorziening re gelt en de laksche houding die de Kamerleden daar tegenover aannemen. Ons lijkt een dergelijke raadgeving onverantwoor delijk! Of wij het dan zoo prachtig geregeld vinden ,die voorziening van brood en vleesch en aardappelen en groenten??? Of wij soms dan dwepen met de metho de van onzen minister van Landbouw, die onze bu ren laat voorzien van datgene wat wij in Nederland zelf zoo bitter noodig hebben? Och hemel neen, dat alles bewonderen we niet, integendeel! Maar toch mag ontevredenheid over die Regeeringsmaatrege- len nooit leiden tot een werkstaking onder ons Vrij zinnig kiezerscorps. Laat meh allerlei middelen aanwenden om verbe tering te brengen in de bestaande toestanden, van allerlei pogen om in den bestaanden nood verlich ting te krijgen, maar men werke nooit mede tot het stop zetten van de Vrijzinnige beweging voor de toe komst. Aan deze tijden van nood, hoe scherp in hun ellen de, zal een eind komen, en dan komt weer het oogenblik, dat de Staatsmachine regelmatiger haar gang zal kunnen gaan, en, niet waar? dan zou er ontzaglijk veel verloren zijn, als door het niet wil len van heden, het stuur van het schip van Staat in handen onzer tegenstanders was. Want weet en onthoudt dit, raadgevingen als hier boven, zullen nooit veel Invloed hebben op de kie zers van Rechts. De discipline, de tucht daar, is wel zoo groot en doeltreffend, dat allen hun stem zul len gaan uitbrengen op de aan hen voorgeschreven candidaten. Een raadgeving om niet te gaan stemmen uit pro test, heeft dus alleen dit gevolg, dat vele Llnksche stemmen verloren zullen kunnen gaan, en dat mag met het oog op de toekomst niet gebeuren. Tegen het parool, tegen de opwekking om den kie- zersarbeld neer te gooien, kan niet scherp genoeg worden geprotesteerd. Wij Vrijzinnigen moeten het bewijs leveren, dat, hoe diep wij ook" den toestand van heden be treuren, wij ook nog dierbare idealen hebben voor de toekomst, voor welker verwezenlijking wi] willen opkomen. Welnu: laat ons daarvan a.s. Maandag het bewijs leveren, door ALLEN naar de stembus te gaan en onze stem uit te brengen op de Vrijzinnige candidaten, de heeren: de aftredende leden. 5. Blijf je vandaag hier, vroeg Rose. Je weet Ja, ik weet, dat je altijd naar huis gaat als dë kaarsen aangestoken zijn. Maar wat ga je dan doen? lleb je thuis iemand die een boom heeft klaar gemaakt? v Hij lachte weemoedig. Wie zou dat doen? ant woordde hij. Of vier je Kerstmis met je moeder? Ik heb vroeger wel geprobeerd den avond voor haar feestelijk te maken, maar het wond haar te veel op. Ze voelt zich het beste, wanneer geen en kele herinnering aan vroeger dagen de eenvormig heid van haar leven verstoort. Al$ een bloem hoopt zij, op de zon, verheugt zich er over als ze schijnt, leeft weken lang, in stille vriendelijke onverschil ligheid, tot er weer slechte dagen komen. Maar wat doe je. dan vanavond? Ik zit bij haar, tot ze slaapt, zooals m'n ge woonte is. Dan krijgt het personeel hun geschenken. Beneden in de oude zaal staat een tafel, waar aller lei dingen op liggen, warme kleeren, koeken en dergelijke, ook wel een houten paardje of een ander stuk speelgoed voor het jongste kind van den hof meester. Dan wordt een oud kerstlied gezongen en dan flenk ik soms, Rose, dat het Christuskind op aarde kwam voor de gelukkigen. Daar staan ze d§.n allen, mannen met vereelte handen, vrouwen, wier schoonheid en jeugd verdween door het harde wer ken, kinderen met handjes, die blauw zien van de kou, en ik, Rose, de heer van al die menschen, arm evenals zij. liet gezang verstomt, de menschen gaan naar huis, ik blijf alleen achter, Alleen in mijn groo- GEZINSVERPLEGINGSDAG. Op de j.1. gehouden algemeene vergadering van de Gezinsverpleging in de Clasis Alkmaar is onder groo te instemming besloten in alle plaatsen van de Clas sis een „bloempjesdag" te houden tot stijving van' de kas van Gezinsverpleging. Het Bestuur van Kring VI achtte voor Sehagen Maandag 19 Juni een zeer geschikte dag en heeft die dag, behoudens goedkeuring van B. en W., defi nitief vastgesteld. Eenige jonge dames hebben zich reeds beschikbaar gesteld de bloemetjes „aan den man" te brengen. Door middel van dit ingezonden stukje willen we het publiek nog even opwekken: „Helpt mee, dat de jonge dames „goede zaken" maken en de Gezinsver pleging „een goede dag" heeft. Koopt uw bloemetje liefst voor iets meer dan het minimumbedrag van 10 cents. In de kermisweek wordt er zooveel geld ver teerd. Laat dan de Gezinsverpleging, die aller zaak is, haar bescheiden deel daarvan ontvangen. Namens het Bestuur van Kring VI: Ds.'J. P. DE GRAAFF, Voorzitter P, STAMMES Jbzn., Secretaris. Zondag 18 Jnnl 1916. NED. BERV. GEMEENTE ts: Sehagen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. Oudkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. D. Haars. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, voorm .10 uur, Ds. Barnouw. Doop. Voor den Doop zich aan te melden Vrijdag avond 16 dezer in de Pastorie. Zuid-Zijpe, geen dienst. - Callantsoog, voorm. 10 uur. Ds. Warners. Oudesluis, voorm .10 uur, Ds. Groeneveld. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. De Leeuw. Dirkshorn, voorm., Ds. Damsté. Breezand, 8 uur, Ds. Reinders. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds» Van der Veen. Hippolytushoef, geen dienst Stroe, nam. 2.30 uur, Ds. Leendertz. EVANGELISATIE te: Sehagen, Hoep, nam. 5.30, Eerw. Heer H. Stavinga. OUDKARSPEL. De afd. Langedijk van den A.N.G.O.B. vergaderde eergisterenavond ten huize van den heer C. Nap. Na opening en lezing der notulen werd besloten de van de colportage overgebleven Meibladen aan de leden uit té reiken. De daarvoor aangewezen commissie is be zig zooveel mogelijk spreuken in openbare gebou wen en werkplaatsen geplaatst te krijgen. Medegedeeld wordt, dat voor het nazien der van de leden ingekomen biljetten voor de hoofdbestuurs verkiezing, zijn aangewezen de heeren Ekkers Bak ker en De Geus, waarvan echter de laatste bedank te en in zijn plaats werd aangewezen de heer S. Tom. De stembiljetten hiervoor zullen deze week de leden bereiken. Het bestuur beveelt naast de aftre denden aan de h.h. A. Hofland te Beverwijk en A. Martinus te Den Haag. Vervolgens wordt meegedeeld, dat het St. Nikolaas kinderfeest een batig saldo gaf van f 24, wat op de \olgende rekening is overgebracht. De gehouden Drankweertentoonstelling, overigens goed geslaagd, gaf een nadeel van f 18.10. In behandeling komt verder het voorstel van het Drankweercomité om bij een te houden gemeente raadsverkiezing aan de candidaten de vraag te rich ten hoe ze denken over vermindering of verdwij ning van de drankgelegenheden en het geven van steun aan drankbestrijdersvereenigingen. Zij die de ze vragen gunstig beantwoorden, zouden dan door het Drankweercomité. worden aanbevolen. Met een kleine meerderheid wordt dit voorstel aam vaard. Het Drankweercomité heeft als haar secretaris be noemd de heer Jn. Swart Az. Uit het jaarverslag van de N.H.P.C., dat bewijs geeft van krachtig werken, blijkt, dat de rekening gegarandeerd onschadelijk, zonder verren na tijdelijk gebruik tot hun Verkrijgbaar in flacons A f2.— en fl.30. Alleen echt verkrijgbaar bij Laagsijde B 30, - SCHAGEN. te woonkamer met den reusachtigen haard, waar van ik je vertelde Ik ga in een der nissen zitten en gooi hout op de kolen dat de vlammen hoog opslaan en naast me ligt mijn hond. Buiten waait de wind en drijft sneeuwvlokken of regendruppels tegen de vensters, ze zijn erg oud, en kunnen den wind niet geheel buiten houden. Wij letten er niet op, Nero en ik, hij kijkt me aan, staat op en legt zijn kop op mijn knie. En de oude hangklok slaat het eene uur na het andere. Waarom kijk je hem zoo aan, Rose? Ben je bang, dat er onder zijn blikken als door den zuiden wind gewekt, knoppen zullen gaan bloeien, die be ter ongeopend konden verwelken? De deur gipg open en de Luzy trad binnen. Het was dikwijls geweest als nu. Honderden keeren had hij de twep vertrouwelijk bij elkaar gevonden. Waar om had Arnold vandaag het gevoel of hij Iets ver keerds deed? Waarom meende hij een argwanenden blik te bespeuren op het gezicht van den ouden vriend?. Hij nam spoedig afscheid. Buiten lag de heldere sterrennacht. Zijn weg ging door de weilanden, ze waren met harde sneeuw bedekt, in de slooten kraak te het ijs. Amold kende den weg goed, met iederen boom was hij vertrouwd ,zoo sterk, dat hij zich niet eenzaam af angstig kon voelen. Hij voelde zich te leurgesteld. toen iemand hem aansprak. Wie daar, zooTaat nog? vroeg een rauwe stem. Christus zelf zeker niet. Neen Ealthasar, noch iemand dien Hij rijk be dacht heeft. We kennen elkaar geloof ik wel? Dat zou ik denken, gromde de ander, een mars kramer, die een groot pak droeg, wat zullen ze blij zim met de nieuwe rokken, die ik bij mij heb. Ik kom juist op tijd, meneer de Tumar. Het was een groote man, met lang" ledematen, die hij op gra ppige wijze heen en weer bewoog. Je komt laat, Balthasar, en ik had bijna bij een sloot met een batig saldo van f 76.09,5. De ontvang sten- en uitgavenpost is f 600.19,5, waarbij een pro vinciale subsidie groot f 250. De begrooting voor 1918 geeft aan een ontvangst en uitgaaf van f 616.49,5, waarbij ook weer op dezelf de subsidie van de Prov. Staten is gerekend. Als leden in de commissie voor het nazien van het brochuredepot van den Bond, worden benoemd de heeren P. Visser en C. Paarlberg en voor het na zien der rekening von de afdeeling de heeren S. Ton en J. Vlug. De behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering liep vrij vlug van stapel. Ingrijpende aanmerkingen werden niet gemaakt Tot afgevaardigden naar de te Den Haag te hou den algemeene vergadering zijn benoemd de heeren Jn. Biersteker Sr. en C. Paarlberg. Na het bespreken van enkele meer huishoudelijke zaken volgt sluiting der vergadering. SINT MAARTEN. Voor den Landstorm, jaarklasse 1911, zijn alhier voor den werkelijken dienst opgeroepen: Dirk Ko ning, Cornelis Meijlis, en Dirk Wilhelm Slot, om op 11 Juli te Haarlem ingelijfd te worden. SINT MAARTEN. Hoort en leest men veel van aardappelen in de groote steden en veel op andere plaatsen in ons land, ook hier, al is dit dan ook de streek waar veel aardappelen geteeld worden, hoort men veel van gebrek aan aardappelen. En diegenen die zich de weelde verschaften een maaltje oude piepers te koopen, kunnen f 0.50, zegge vijftig cents, de 5 kop betalen. Dit is gelijk aan f 4.50 per zak. HOOGWOUD. De vereeniglng .„Volksmin" alhier heeft dit Jaar voor de kinderen der vier Openb. Lagere scholen we der een feestje georganiseerd .bestaande uit een be zoek aan Artis te Amsterdam. De 129 kinderen reden 's morgens om 7 uur in 13 wagens naar Hoorn en vandaar per spoor verder. De kinderen hebben veel genoten, terwijl aan hen verschillende versnaperin gen gedurende het feest werden toegedeeld. Zeer vol daan keerde de jeugd 's avonds nar huis terug. HOOGWOUD. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de bijzondere lagere school in het Zuid-End alhier, is benoemd mej. J. W. M. Veer te Alkmaar. ANNA PAULOWNA. Mej. P. A. Jannes, heeft Woensdag te Amsterdam met gunstig gevolg het examen voor vroedvrouw af gelegd. DE DUITSCHE TUBANTIA-NOTA. Wolff seint uit Berlijn d.d. 13 Juni: De Norddéutsche Allg. Ztg. publiceert het resul taat in zake het Duitsche officieeie onderzoek in zake de Tubantia, dat onlangs aan de Nederlandsche regeering werd medegedeeld. De Duitsche mededee- lingen luiden in hoofdzaak als volgt: Een der door den heer Canters den Duitschen ad miralen staf voorgelegde torpedostukken vertoonde ingeslagen het nummer 2033. Vastgesteld werd, dat dit de zink-ventielhevel van de bronzen Duitsche 45 c.M. torpedo 2033 is. JDeze werd 6 Maart 1916, om 4,43 's middags, Midden-Europeesche tijd, ongeveer 4 zeemijlen Noordoostelijk van de Noordhinder door een Duitsche duikboot zonder te raken tegen een Britsche torpedojager met 3 schoorsteenen afgescho ten, wel kvaartuig met 2 nader.e Britsche torpedo- bootjagers tezamen voer, terwijl zich ook een Brit sche duikboot in de nabijheid bevond. Torpedo 2033 werd door geen Duitsche duikboot of ander Duitsch oorlogsschip weder aan boord ge nomen. In den nacht van 15 op 10 Maart, waarin de Tubantia onderging, bevond zich Duitsche duik boot of ander Duitsch oorlogsvaartuig binnen een ander gekocht. De vehter haalde diep adem. Ik ben al drie keer naar meneer Grandet ge weest, voor het kerstfeest nog niet meegerekend, geen enkel kamermeisje kunnen ze daar houden. Als ik er pas een heen gebracht heb, loopt ze over een poosje weer wég. 't Is een ellende met die meisjes. Hij keek eens schuinsch naar Arnold. Geen bijzonder goede vriend van u .meneer Grandet. Geen vriend, maar ook geen vijand, Balthasar, we kennen elkaar te weinig. De oude trok een sluw gezicht. Men zegt, dat hij met dat lieve meisje van Luc- téville wil trouwen, merkte hij voorzichtig op. En verder? Wat verder? Dan zou hij uw vijand niet wezen meneer de Tumar. Arnold werd boos. Wat beteekent dat, riep hij heftig. Wie waagt het te zeggen dat... Ja, de oude heer de Luzy schijnt u niet onge negen te zijn. Hij heeft u altijd graag op Luctéville gezien. Omdat hij me kent, riep Arnold uit, omdat hij weet, dat die gedachte nooit in mijn hoofd is Opge komen. O, hoe moet ik dat toch duidelijk maken aan menschen, die voor alles alleen maar zelfzuch tige motieven kennen. Ik wil er niets meer van hoo ren, omdat er geen enkel woord van waar is. Als ik ooit hoor, dat je fantastische hersenen zulke onzin hebben bdacht, dan zul je me van een heel anderen kant leeren kennen. Onthoudt dat goed. Maar dat heb ik niet bedacht, bij m'n ziel en zaligheid niet, ik hoorde het zelf van hem. - Van wien? Van meneer Grandet. Arnold mompelde wat onverstaanbaars en ging vérder zonder te spreken, zijn gezicht overtogen met zeegebied van 10 zeemijlen van de plaata, waar de Tubantia onderging. Geconstateerd werd als resultaat, van een duiker- onderzoek van het wTak en het rapport van de af deeling Scheèpsbouw van het Ministerie van Marine dat het punt der ontploffing in de waterlinie van hett schip of iets daar onder lag. Deze omstandigheid doet het volgens de meening van technische des kundigen zeer mogelijk schijnen dat het schip tegen een drijvende torpedo ls gestooten. Dat een torpedo die het doel mist, niet zooals be hoort, zinkt, kan naar de meening van de Duitsche marineoverheid ten gevolge van een hapering op technisch gebied voorkomen. Dergelijke torpedo's drijven, naar de ervaring heeft geleerd, vele dagen rond. Zij plegen daarbij al naar de ondoordringbaarheid der zich aan den kop en staart bevindende drijf- kamers een meer of min hellende positie in het war ter in te nemen. Gewoonlijk verzamelt zich het water in de zich achter den kop der torpedo bevindende drijfkamer, met het gevolg, dat de kop, die tot ontploffing kan blijven overgaan, in schuinen stand verscheiden me ters onder water staat en bij botsing met een voor werp tot uitbarsting moet komen. Het door de Duitsche overheid ingestelde onder zoek betreffende het verlies van het kostbare schip, dat' ook zij betreurt, bediende zich van alle aan Duitsche zijde ter beschikking staande midclelen. Het had tot uitslag, dat naar de innige overtuiging der Duitsche regeering geen Duitsch oorlogsvaartuig de Tubantia heeft tot zinken gebracht Aan dit stuk is een verklaring toegevoegd van den Duitschen admiraliteitsstaf, volgens welke torpedo 2033 op 6 Maart tegen een Engelsche torpedoboot werd gericht, maar het doel miste. Geen ander Duitsch oorlogsvaartuig heeft ze weer binnen boord gehaald, en dat in den nacht voorafgaande aan den 16den Maart geen Duitsch oorlogsschip zich binnen een afstand van 10 zeemijlen van de plaats waar de Tubantia is gezonken, bevond. Een en ander berust op de dienstrapporten van de commandanten 'van alle schepen, die in aanmerking komen. DUURTE-DEMONSTRATIEOP HET BINNENHOF. Honderden vrouwen waren Woensdagmorgen te halt twaalf op het Binnenhof te 's-Gravenhage bijeen. In op tocht gingen zij naar het departement van binnenland- sche zaken, om aan minister Gort van der Lindftd eén adres te overhandigen, waarin de regeering met den meest mogelijken aandrang verzocht wordt, on verwijld maatregelen te treffen om aan de uitputting van de arbeidende klasse ten gevolge van de ondrage lijk hooge prijzen der eerste levensbehoeften een emd te maken. Bestuursleden en leden van de sociaal-demo cratische Vrouwenclub vormden een deputatie van aan bieding van het adres. De minister verliet het departe ment zonder de deputatie toegelaten te hebben. Hij begaf zich naar het gebouw der TVeede Kamer. Ook de deputatie en alie demonstranten begaven zich der waarts. De minister liet de deputatie weten, dat hij haar te half één zou dhtvangen. Deze mededeeling werd door de buiten wachtende, steeds aangroeiende menigte met gejuich ontvangen. In afwachting van de ontvangst door den minister trokken 'de vrouwen naar het stadhuis, om den burge meester eveneens een adres aan le bieden. Daar werd een deputatie van 5 vrouwen ontvan gen. Na afloop van deze conferentie ging de depu tatie naar het Binnenhof om met den minister van binnenlandsche zaken te spreken. De overige vrou wen gingen in optocht naar Concordia, waar een ver gadering werd gehouden met het Kamerlid Duys als spreker. De belangstelling was zoo groot, dat meh een twee de vergadering moest houden in de Thalia-bioscoop, waar mevr. Sannes het woord voerde. Beide critl- seerden de levensmiddelenpolitiek der regeering. Te half één werd vervolgens de deputatie, bestaan de uit de dames van Eikel, Gotzsch, Tollenaar, Van Battum en Cremer, bestuursleden der Soc.-Democr. Vrouwenclub, door den minister van binnenlandsche "zaken ontvangen. Mej Van Eikel overhandigde namens de soe.-dem. Vrouwenclub, den minister het adres. Zij vroeg met grooten aandrang beschikbaarstelling van regeerings wege van goedkoopere levensmiddelen. Gewezen werd voort6 op de schandelijk hooge prijzen van aardappelen, enz. De minister antwoordde dat de regeering zou doen wat zij kon, om aan den inderdaad onhoudbaren donkere schaduwen. HOOFDSTUK VI. De zaal zag er feestelijk en opgewekt uit, de gas ten waren in opgeruimde stemming. De jonge meis jes in haar lichte toilletjes waren toch het prettigst om naar te kijken en het leek wel, of het licht zijn meesten schijn op haar wierp. Rose was Arnold al verscheiden keeren voorbij ge sneld, met stralende oogen, had hem de hand gé- drukt en jubelend uitgeroepen: Het is dolheerlijk vandaag. Even later stond hij dichtbij, toen ze haar stren gen papa, die met mevrouw Lamond, beide wangen plat drukte met haar behandschoende handen en hem toefluisterde: 't Is allemaal in orde, Arnold danst met me. U kunt dus gerust wezen. Gerust we zen. Want het is immers ondenkbaar, dat de onge- lukszoon zijn hand uitsteekt naar het zonnekind, de kloof die hen scheidt is te groot, zelfs de gedachte kunnen die vlucht niet nemen. Er was niets veranderd; de dingen waren allang zoo, ze waren niet in staat hem verdriet te doen, waarom was het nu anders geworden? Wie nam den blinddoek van zijn oogen, waardoor hij tot nu toe het schelle licht inet had kunnen zien? Wat was ze mooi! Een wit japonnetje, een granaat- bloesem in heur haar, dat waren haar eenige sie raden. Maar wat sprak er veel leven uit haar bewe gingen. Wat waren de Treptows lomp bij haar verge leken. Hoe was het mogelijk dat hij Suze aardig had gevonden! Hoe konden zijn gedachten zoo af dwalen. De lippen samenpersend alsof hij lichame lijke pijn leed, keerde hij zich om en trachtte zich wat af te leiden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1