11161581 NiCBIS- Atattitis- LnilnvUil J. Schoorl Pz., DINSDAG 20 JUNI 1°'6. 59ste Jaargang. No. 5817 Kassier, UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Tcleph. No. 20. Raad Nieuwe Niedorp. Ingezonden Stukken. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. MAG COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berefe Vergadering van den Raad der gemeente, gehou den op Vrijdagavond 16 Juni 1916. Voorzitter Burgemeester Koopman. Allen present. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen door den secretaris, den heer J. Kuilman, worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is besluit vaststelling jaarwedden onder wijzers, waarin Ged. Staten een kleine wijziging voor stellen, die de Raad met algemeen goedvinden over neemt Mede wordt goedgevonden f 200 uit winst gasbe drijf dienst 1915, voor straatwerk aan te wenden. Van Ged. Staten is ingekomen eene missive over de Bouwverordening om daarin op te nemen bepa lingen, waarbij privaten bij nieuwbouw van de sloo- ten worden geweerd en medewerking wordt ge vraagd om in de toekomst alle privaten, ook bestaan de, anders dan op de sloot geplaatst te hebben. De heer Kuilman wijst erop, dat in Heerhugowaard besloten is, bij nieuwbouw geen privaten op de sloot toe .j te laten. Hier zouden we in beginsel ook een dergelijk besluit kunnen nemen. De anderen zijn hier niet tegen, maar eerst zal de verordening nog eens worden nagezien. Van Volksonderwijs alhier is schrijven ingekomen over Landbouwhuishoudonderwijs;. aan den Raad wordt financieelen steun daarvoor gevraagd. Gaarne zou men tot steun bij oprichting van cursus f 150 jaarlijksche subsidie genieten en een lokaal beschik baar zien stellen waarvoor f 75 vergoeding per jaar zal worden betaald Het zou dus dan voor den Raad op f 75 per jaar komen. Besroken wordt, hoe hier reeds een cursus is geweest, die is opgeheven. Toen zijn de leerlingen er te veel „met de ooren bijgescheurd" en verliep die cursus. De heer Stammes prijst zeer dat onderwijs op grond van de ondervindingen met zijn dochter als leerlinge daarvan. Er moeten minstens 12 meisjes deelnemen. Algemeen goedgevonden, dan Volksonderwijs te berichten, dat de Raad er op in gaat Als lokaal denkt men de naai- en breischool aan te wijzen. Is ingekomen een verzoek, onderteekend door de heeren A. Visser, D. Brouwer en P. Haringhuizen, in verband met de rondgezonden circulaire, om op te geven, welk bedrag de Raad Jaarlijks wil geven tot steun voor de wijkverpleging, uitgaande van het Witte kruis. Voorzitter zegt, dat de vraag is, .hoeveel subsidie we willen toezeggen aan. het Witte Kruis, wanneer onze afdeeling daarvan de wijkverpleging op zich neemt. Spreker stelt voor aan te houden tot begroo ting. De heer Kuilman wijst er op, dat de wijkverpleging zooals die thans bij de Gezinsverpleging is onderge bracht, een kerkelijk karakter draagt. En daar mag het gemeentebestuur niet op in gaan. Maar indien het door het Witte Kruis wordt ter hand genomen, dat een algemeen karakter draagt, is het iets heel anders. De heer Wilken vindt, de wijkverpleging door de vereeniging Gezinsverpleging is niet opgeheven en aan een tweede wijkverpleging hebben we toch geen behoefte. De heer Kuilman zegt, er is geen tweede wijkver pleging. De wijkverpleging zooals ze nu nog is. heeft een kerkelijk karakter. De zuster moet protestant zijn. Intusschen durft men daar zelfs van af te wij ken, zooals gebleken is, nu een zuster is genomen, die ontslagen is uit een gasthuis en geen lidmaat is van een kerkgenootschap. Zij is heel dierbaar aan de lui, maar ik zou zoo'n anarchistische zuster niet in mijn huis willen hebben. De heer Wilken wijst op het groote nut van wijk verpleging, dat onlangs nog zijn werkman weken aaneen heeft ondervonden. Spreker zegt als raadslid geheel neutraal te zitten. Kerkelijk karakter of niet,, doet er niet toe. Maar als in 1917 de wijkverpleging opgeheven werd en Witte kruis zou niet künnen vol houden, zou spreker voor een flinke subsidie zijn voor deze nuttige zaak. 't Zou een ramp zijn als de wijkverpleging wegraakte. De heer Kuilman zegt er is nooit bedoeld twee wijkverplegingen. De dominé's willen niet eens pra ten met de lui die deze zaak naar voren brengen. Voorzitter: Ze schijnen wel voor geen reden vat baar. Spreker blijft er voor, om aan te houden tot be grooting. i De heerWilken vindt dit, de discussiën gehoord, ook beter. Algemeen goedgevonden. De heer Molenaar uit ,,'t Zand" en aldaar tot ul timo April in onze gemeente woonachtig, vraagt en verkrijgt wegen" vertrek 8 jnaanden afschrijving H. Omslag. In een suppletoire begrooting 1915, wordt een door Ged. Staten aangegeven kleine wijziging overgeno men. Besluit tot betaling van f 88.17,5 uit „onvoor zien" is goedgekeurd teruggekomen. Voorzitter stelt aan de orde aanbeveling ter voor ziening in de met 1 Juli vaceerende betrekking van gemeente-secretaris, wegens het tegen dien da tum verleend eervol ontslag als zoodanig van den heer J .Kuilman. Op die aanbeveling hebben B. en W. geplaatst de heeren: P. Haringhuizen alhier en Spaargaren te Loosduinen. Zes sollicitanten hadden op de oproeping in „De Gemeentestem" aangemeld. De vier anderen waren de heeren: H. G. Wijnand Munning te 's-Hage, K. Blankenstein te Heiloo, R. J .v. d. Wal te Ede, P.. W. Kreukniet te Vreeswijk. De sollicitatiestukken en aanbevelingen tan de 6 sollicitanten worden alle gelezen. Geen van allen is gediplomeerd. De heer Stammes wijst er op, dat geen van allen hier geweekt is. Spaargaren lijkt een ernstige sollici tant in sprekers oog en de heer Stammes had wel willen kennis maken. Dan krijgt men ook een per soonlijke indruk, waarbij het kan mee- of tegenval len. Voorzitter zegt, dat indien de Raad een sollicitant wil uitnoodigen hier te komen, dan kan daartoe ook nóg, worden besloten. De kosten daaraan verbonden, zijn geen bezwaar. De heer Wilken zegt ook, als de Raad het wenscht, kunnen we er een hier laten komen. Dat hebben B. en W. ook besproken. Be heer K. Wit is er voor om nu maar een be slissing te nemen. r-e ho(4p gr8flg kennis gemaakt met een sollicitant als de heer Spaargaren, maar indien de andere heeren dit niet zoo noodig achten, kan spr. er zich ook wel mede vereenigen om nu een beslissing te nemen. De heer J. Wit vraagt of de tijd niet dringt; of kan de heer J. Kuilman ook sa 1 Juli 't waarnemen. Toegelicht wordt dat de heer Kuilman na 1 Juli als waarnemend zou moeten worden benoemd, indien het noodig ware, dat hij na dien datum in functie bleef. De heer Kuilman wijst er op, dat we in den heer Haringhuizen iemand hebben, van wien we weten, dat hij met de zaak volkomen vertrouwd is. De instructie voor den gemeentesecretaris wordt nog voorgelezen, waarna tot stemming wordt over gegaan. De heer P. Haringhuizen wordt met zeven dus met algemeene stemmen benoemd. Voorzitter hoopt dat we een goede keuze hebben gedaan, wat de tijd zal leeren. Maar we kennen den uenoemde en weten om zoo te zeggen welk vleesch we in de kuip hebben. Voor de betrekking van Arm en va der en -moeder alhier zijn 6 sollicitaties ingekomen. Armvoogden hebben 2 sollicitanten op de aanbeve ling gezet en wel S. de Boer en cchtgenoote te O. Niedorp en P. de jong en echtgenoote te Beets. Na lezing van sollicitatie- en verdere stukken dezer twee echtparen de andere 4 sollicitanten kwamen niet in aanmerking wordt tot stemming overgegaan en de heer S. de Boer en eebtgen. met algemeene stm- men benoemd. Op voorstel van den heer Kuilman zullen eenige oude grafzerken naar firma Stoel worden meegegeven, Op dat die firma dan daarvan de waarde kanRepalen. Kohier Hondenbelasting wordt voor *89 honden op gemaakt en goedgekeurd op f 89. Het kohier Hoofdei. Omslag, waarmede tot f 4000 is gegaan zal moeten worden gewijzigd. We zullen wel tot f 4500 moeten gaan. Dan zal het percentage 1.6 pet. zijn. Gaan we,tot f 4800 dan wordt het 1.8 pet. We mogen tot f 5000 gaan. Bepaald wordt dat de,raad opnieuw zal vergaderen op Maandagavond 26 Juni voor Hoofdei. Omslag en be>- eediging gemeentesecretaris. In verband met eenige verhindering van een paar ledetn van het stembureau, wordt eenige regeling voor plaatsvervanging gemaakt en goedgevonden. Rondvraag. De heer J. Wit bespreekt den toestand van een gedeelte weg, dat te wenschen over laat. De heer Kuilman licht toe dat dit bij de Banne thuis "behoort. Dap wijst de heer 7. Wit nog op den toestand waann de openbare weg in sommige gedeelten van onze gemeente wordt gebracht, door sommigen die zonder aanvrage bruggen leggen en zonder wielen af schrapen rijden van 'tland af langs den weg, Het Wordt er zeer vuil door. De secretaris zegt dat het leggen van bruggen zonder aanvrage en zonder toestemming van de Banne niet mag. Dan kunnen die bruggen weer worden weggeruimd. Men moét van de bermen afblijven. De heer Stammes is ook van meening dat voor het leggen van bruggen aanvrage geschieden moet. Voorz. zegt wat het verontreinigen van den weg betreft, daar is verordening op en kan bekeuring ge daan worden. De heer J. Wit zou de bepalingen daarop wel wat strenger willen handhaven, dat is noodig. Voorz. zal er op letten en zal voor t overige ook een en ander dat bij de Banne behoordt, in dat college ter sprake brengen. Voorts wordt pog besloten tot herstelling van het dek van het bruggetje bij den heer de Moor te Moer beek en zal plaatsvinden ten opzichte van een te her stellen zijleuning der Wateringskantbrug Hierna sluiting onder dank. Reeds Zaterdag aan onze Abonné'a te Nieuwe Nle- dorp verzonden. M. de Redacteur, In het verslag van de gemeenteraadszitting te Nieuwe Niedorp, op 16 Juni j.1. lees ik tot mijn groote verbazing dat de heer Kuilman durft zeg gen, dat de zuster, welke thans hier werkzaam is, als wijkverpleegster, ontslagen is uit een gast huis. Het is laag van den heer Dirk Kuilman, om dit te zeggen en daardoor de pas aangestelde zus ter verdacht te maken. Bedoelde zuster is be noemd te Nieuwe Niedorp en heeft toen natuur lijk haar ontslag genomen uit het Wilhelmina— gasthuis te Amsterdam, waar zij werkzaam was en van welks directeur wij gunstige informaties omtrent haar hadden ontvangen. Of de zuster anarchistisch is, weet ik niet. Als zij het is, zal zij daarom haar werk toch niet minder goed verrich ten .Of denkt de heer Kuilman dat b.v. een liberale zuster beter verpleegt dan een anarchistische? voor het bestuur van de vereeniging voor gezins verpleging geldt slechts de vraag: wordt het verple gingswerk goed gedaan? De heer Kuilman zou zoo'n anarchistische zuster niet in zijn huis willen hebben! Ik heb in het ver slag van de raadszitting niet gelezen, dat er, na dit zeggen, een homerisch gelach is losgebarsten Dit ware anders het eenig juiste antwoord geweest- De heer Kuilman moest, dunkt mij, een nieuwe wijkverpleging organiseeren met zusters van ver schillende politieke kleur; dan kan ieder door een geestverwante zuster worden verpleegd! Het is waarlijk al te dwaas! Of is de heer Kuilman al leen maar zoo bang voor anarchistische elemen ten? Dan moet het hem in de raadsvergadering wel spoedig te benauwd worden, immers onze burge meester, de heer Koopman vertoont ook sterk anar chistische neigingen, getuige zijn houding tegenover de voorschriften der regeering betreffende het bak ken van wit brood. Voorts beweert de heer Kuilman „de dominé's wil len niet eeps praten met de lui, die deze zaak naar voren brengen en.dan laat de heer Koopman daar op volgen: ze schijnen wel voor geen reden vatbaar Ik wensch daartegenover te verklaren dat ik stellig wel anderhalf uur lang met twee leden der voorloo- pige commissie, n.1. de heeren Brouwer en Visser over de zaak heb gesproken. Met den heer Koop man echter nooit! Hiermede heb ik gezegd, wat ik meende te moe ten zeggen. Ik wpet niet of de heer Kuilman zal ant LANDBOIIWSTRAAT, woorden. Het laat mij absoluut koud. Hem beant woorden zal ik in geen geval. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken lk mij, achtend, Uw Dw„ N. J. C. SCHERMERHORN. Nieuwe Niedorp, 18 Juni 1910. Mijnheer de Redacteur! Ik moet u even lastig vallen en u eenige ruimte in uw blad verzoeken, want ik moet opkomen te gen eene uitlating van den heer D. Kuilman ln de raadszitting te Nieuwe Niedorp. Ik weet, dat hij kwaad is, omdat zijn dochter niet is benoemd in de plaats van zuster Hansink. Ik weet ook, dat hij afgeeft op de „heeren pre dikanten", zooals hij Ds. Schermerhorn en mij noemt. Dat laat mij echter volmaakt koud en zou mij niet dringen in de krant te schrijven. Maar nu hij meent een smet te moeten werpen op de benoem de zuster, wekt dat mijn verontwaardiging en zoo als dat de verontwaardiging van elk weldenkend mensch moet wekken. Die zuster toch ls geheel on schuldig aan het feit, dat hij z'n zin niet gekregen heeft. Dat is een ongehoorde en ongeoorloofde stoutigheid der heeren predikanten. Wat hij de zuster aanwrijft is een lage en ge- meene leugen. De zuster is niet ontslagen uit een gasthuis. Zoo Iets klakkeloos ln het openbaar te zeggen ls beneden peil. Vermoedelijk is zijne verontwaardiging te lezen in de woorden: „De zuster moet protestant zijn. In tusschen durft men daarvan afwijken". Hierbij blijkt, dat „protestant zijn" voor den heer D. Kuil man gelijkluidend is met „lid van een kerkgenoot schap zijn". Wat naief! Misschien kan tot zijne geruststelling dienen, de verzekering, dat wij bestuurders bij deze benoe ming, van geen enkel artikel der statuten hebben „durven afwijken". Nergens staat dat de zuster lid van een kerkgenootschap moet zijn. En gaarne geef ik hem de verzekering, dat lk voor menigeen, die uit overtuiging geen lid der kerk is, meer eerbied heb, dan voor zoovelen, die wel lid zijn uit allerlei overweging maar zeker niet uit belangstelling in en instemming met de begin selen in de kerk gepredikt Kort kan ik zijn over wat de voorzitter heeft be weerd. De heeren predikanten zouden volgens hem voor geen reden vatbaar zijn. Wel nu op die bewe ring ligt de onredelijkheid duimen dik. Want nog nooit of te nimmer hebben de heeren, die tegen de Gezinsverpleging zijn, aan bestuurders van Kring IV een onderhoud gevraagd. Van weigering kan dus geen sprake zijn. Meer ruimte durf ik niet te vragen, te meer niet, daar ik vrees, dat deze onverkwikkelijke zaak nog wel eens in uw blad ter sprake zal komen. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw., Ds. HAARS. Nieuwe Niedorp, 18 Juni 1916. Geachte Redactie, Zoudt u het volgende schrijven in uw blad op willen nemen? U bij voorbaat dankend voor de plaatsing. Tot mijn groote verwondering las ik Zaterdag avond, dat mijnheer Kuilman in den Raad van N. Niedorp gezegd heeft, dat ik uit een Gasthuis ont slagen was. Mijn eerste gedachte was: „negeeren". Wanneer men op zooiets niet ingaat, voorts zijn werk zoo goed mogelijk tracht te behartigen, dus metterdaad toont, dat de aanklacht ongemotiveerd is, dan is zoo'n kwestie gewoonlijk het vlugst uit de wereld. Toch zou ik den heer Kuilman in overweging wil len geven in het vervolg eerst te informeeren en daarna te publiceeren, zoodoende zal hij zich de onaangename taak besparen, later te moeten erken nen dat hij leugens heeft verteld. Immers wanneer mijnheer Kuilman, nadat hij ge ïnformeerd heeft, van den Directeur van het W. G. te Amsterdam gehoord zal hebben, dat ik niet mijn ontslag heb moeten nemen, maar zelf mijn ont slag gevraagd heb, dan zal Z.Ed. toch wel zoo eer lijk zijn, deze woorden te herroepen. Mijnheer Kuilman moet bedenken, dat al zijn nu de plannen van Z.Ed. inzake benoeming van een nieuwe wijkverpleegster te Nieuwe Niedorp in de war gebracht, daaraan de thans benoemde zuster geen schuld heeft en dat hij dan als wraak of als middel om toch nog zijn doel te bereiken, de goede naam van een geheel buiten de kwestie staand ie mand niet mag opofferen. Zuster BOTTEMA, Wijkverpleegster N. Niedorp. NIET GEHEEL IN ORDE.. Mijhheer de Redacteur, In het verkiezingsnummer van Uw blad ter aanbe veling van 1de heeren Breebaart en Zijp komt o.m. een artikeltje voor van den heer Sinninghe Damsté. Natuurlijk betwist ik hem geenszins het recht de vrijzinnigen aan te bevelen. Als persoon of als bestuurder of lid eener v r ij- zinnige kiesvereeniging is hij daartoe ongetwijfeld ten volle gerechtigd. Dat hij net echter deed als voorzitter van de Fede ratie Schagen van de Bond v. Slaatspensionneering kan m.i. niet door den beugel. Als zoodanig kan hij zeer zeker rechts bestrij den én links aanbevelen, maar niet de vrijzinni gen alleen of in het bizonder! Tn genoemde kwaliteit had hij dienen aan te beve len indien hij het niet bij een bestrijding van rechts wilde laten rood en vrijzinnig heide. Eir dan rood in de eerste plaats omdat h(j zoo goed als ik weet, dat de S.D.A.P. reeds büpa 20 jaar voor staatspensioen heeft geijverd, terwijl de vrij zinnigen van alle gading er eerst veel later en slechts schoorvoetend toe zijn bekeerd. Met dank voor de plaatsing, C. THOMASSEN. ANNA PAULOWNA. Zondag 18 Juni had er van wege de S.D.A.P. eene meeting plaats op een stuk land tegenover de „Vlag en Korenbeurs". Er was tamelijk veel volk op de been. De Heer D. Kóorn opende de bijeenkomst en gaf het woord aa,n den Heer Duis van Zaandam. Deze wenschte de belangrijke kwesties „Staatspensionnee- ring", „Algemeen kiesrecht" enz. met op den voor grond te brengen, maar wel de regeering van het kapitalistisch regime, waaraan een einde diende ge-; maakt te worden. Alsmede een stap in deze richting zou zijh de verkiezing van een lid der provinciale staten, waarom hij erop aandrong, dat men zijne stem zou uitbrengen op de candidaten der S.D.A.P. Na hem trad de Heer Thomassen op, die wei over staats- pensionneering sprak, en ook over Algemeen kies recht. Na de andere partijen wat afgekamd te hebben,' voorspelde hij, dat dezen bet thans nog wel zoudein winnen, doch drong er desalniettemin sterk op aan, toch trouw ter stemming te gaan en rood te stemmen. De Heer D. Koorn dankte de beide sprekers voor hup optreden, en de aanwezigen voor hunne opkomst. WIERINGER WAARD. Naar we vernemen is de boerderij aan den Lotweg te Anna Paulowna met 20 H A. bouwland eigendom van de Gez Kaan, alhier, uit de hand verkocht aan den Heer A. de 'Graaf te Anna Paulowna. Men zegt van tegen f 1300 per H.A., .terwijl er een geheel nieuw huis zal moetep worden gebouwd. Het land heeift dus toch niet alle waarde verloren. DE GROENTEN-UITVOERVERBODEN. Naar aanleiding van de groentenuitvoerverboden van bloemkool, peen, andijvie, spinazie, poselein en peulvruchten, schrijft de redactie""van De Tuinbouw officieel orgaan van den Ned. Tuinbouwraad dat die verboden geenszins beteekenen, dat de grens op den duur voor die producten van den Nederland-- schen bodem gesloten zal blijven. „Om een regeling van den uitvoer te kunnen ma ken, die de noodlge waarborgen biedt, dat er voldoen de hoeveelheden van het een of ander artikel bin nenslands blijven en dat die dan ook onder het be reik der ingezetenen komen, is er allereerst een uit voerverbod noodig en de regeering heeft de reeds be doelde uitvoerverboden uitgevaardigd en andere in overweging genomen, om daartoe te kunnen gera ken. In afwachting dier regelingen zouden de telers echter nog in hun eigen belang, noch ln 's lands be lang handelen, wanneer zij thans hun aanvoeren aan de veilingen gingen beperken. Het eenige, wat zij daarmede zouden bereiken, zou zijn, dat de door hen zoo gewenschte regeling op zich liet wachten. Maar uit de houding der marktbesturen in de streken, waar de vroege aardappelen worden ge teeld, valt reeds op te merken, dat de tuinbouwers in de eerste plaats ook wenschen te denken aan de nooden van het land en dat men van hen niet zal behoeven te verwachten, dat zij, zooals helaas in de laatste weken verschillende kooplieden hebben ge daan, voor consumptie geschikte producten achter houden zullen, terwijl een groot deel der bevolking om eteen schreewt. Op de aardappelenveilingen worden dan ook reeds zeer belangrijke hoeveelheden aangevoerd, die voor een groot gedeelte haar weg naar de groote steden vinden. NEKKRAMP. Te Haarlem heeft Zaterdag zich bij een landstorm- plichtige een geval van nekkramp voorgedaan. Hij is in het St. Elizabeths-gasthuis opgenomen. GIFT VAN DE KONINGIN. Holl. Nb. meldt uit Weenen aan de Nieuwe Ct.: Naar de Reichspost mededeelt, heeft Koningin Wil helmina op een schriftelijk verzoek van de echtge noote des burgemeesters van Weenen, verscheidene wagons gecondenseerde melk laten sturen voor kin deren en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk ko-: ninklijke antwoord van het moederhart der Konin gin. Het koninklijk geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten. SMOKKELEN. De Limburger Koerier verneemt, dat sinds gerui- men tijd Duitsche chemicaliën via Kerkrade in ons land worden ingevoerd, en later haar weg vonden naar Engeland. Bij dezen handel zouden niet alleen Nederlanders, maar ook Duitschers betrokken zijn, zoowel burgers als soldaten. De chemicaliën zouden zelfs afkomstig zün uit Duitsche fabrieken, welke onder militaire be waking staan. Tal van Duitschers moeten gearres teerd zijn, terwijl ook op Duitsch gebied een jong- mensch uit Kerkerade is ingerekend, die in het be zit zou zijn gevonden van chemicaliën. GRENSTOEZICHT. Te Venlo gaat de politie nog door met het houden van klopjachten op de Duitschers, Uit alle hoeken en gaten worden ze voor den dag gehaald en voor- looj ig opgeborgen op het politiebureau. Zijn er tot e<>n voldoend aantal bijeengebracht Vrijdagavond bad men er ongeveer twee honderd dan wordt het gchoele gezelschap op transport gesteld naar de

Schager Courant | 1916 | | pagina 1