Sctiager went De Oorlog. Openbare Verkooping STRANDGOEDEREN Een Smid Noodhulp, f i Kaasmakersknecht Partijtje ÜRANDHOUT Een flinke Oi een net Keukenmeisje. een flinke Jongen, Hondenkar met Tuigen Boby Hooischudder, GRASLAND te huur Hercules Windmotoren. NIEUWE ABONNé's GRATIS. «QIUNBSU MiOüfl sproeten rrniü flinke Dienstbode, ^ortemonnaic, Smid-Noodhulp. Werkgevers in Anna Paulowna. VERGADERING I k een Metselaar, Deerings-Maaimachine. Merrie paard, Timmerlieden Wieringen. Scheeps- Bedrijfsverzekering. K00LPLA1NTEN, een Dienstbode. Hooischudder, Flinke Arbeider I Bamford Zwadkeerder E Slijpapparaat Cormick. i t. 801, li TWEEDE BLAD. HH landbouwers: Uw toekomst is in CANADA. M.SrilT. IBURGER'S E. N. R. RIJWIELEN Alkmaarsctie Stoom Steeotioimeiii Dinsdag 20 Juni 1916. 59ste Jaargang No. 5617. voor dit bind ontvangen tot 1 Juli de nog verschonende nummers Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. liet universeel voor schapen en lammeren DROGISTERIJ „BE GOEDE VERWACHTING" ?as Een blanke huid, Vrijdag 23 Juni 1916, °t«rTle Seld' Canadian Pacific Railway Co. Iwee bekwame 10000 Roode en Witte te koop. 2 machinezwads Het groote nieuws is de inname vaii Czernowitz door de Russen. Dit is nu voor de tweede maal. De eerste bezetting geschiedde reeds den 15den September 1914, zeer kort na het begin van den oorlog dus. Den, 17 Februari viel de stad wederom in handen van de Oostenrijkers. De frontlinie is nooit ver van de plaats verwijderd geweest Behalve van militaire, is deze verovering vooral van groote moreele beteekënis. Het is de hoofdstad van de streek die voornamelijk door Roemeniërs wordt bewoond, vlak aan de grenzen van het ko ninkrijk Roemenië gelegen, waarvan de sympathieën naar de Ententemogendheden uitgaan. Het is te begrijpen, dat zulk een Russisch succes invloed op de houding van Roemenië zal uitoefenen. Het is al leen de vraag in hoeverre of de regeering die be slist neutraal wil blijven, aan dezen invloed het hoofd zal kunnen bieden. We zullen zien. Maar óok in militair opzicht is de inname van deze stad van groote beteekenis. Immers de bezet ting van Czernowitz is het onmiddellijk gevolg van de forceering van de Pruthlinie door de Russen; in de officieele mededeeling uit-Weenen, die.in de er kenning van dit eigen nadeel weinig terughoudend is, staat- het met nog meer nadruk dan in het St. Petersburgsche bericht: 's Nachts forceerden de Rus sen op verscheiden plaatsen den overgang van de Proeth en drongen in Czernowitz binnen". De beteekenis hiervan schuilt ons inziens vooral in de omstandigheid, dat de Pruthlinie een tweede verdedigingslinie van de Oostenrijkers is, waarop zij, na het zwichten van hun eerste linie, waren terug gegaan. De eerste verdedigingslinie liep van de uit monding van de Strypa langs den Dnjestr en vervol gens langs de rijksgrens. Nadat deze linie doorbro ken was, gingen de Oostenrijkers terug op de Proeth- linie, met een boog aansluitend bij de linie langs de Strypa. Nu is ook deze tweede linie doorbroken, liet waarschijnlijk gevolg is, dat de Oostenrijkers op dit Zuidelijk gedeelte van hun front op de Karpathen zullen moeten teruggaan, de Boekowina aan de Rus sen latend. Zoo is het dus gesteld bij het eerste punt van de Oostenrijksche linie, waar de Russen zijn doorge broken, in de Boekowina. De tweede plek, waar de Russen door de eerste li nie van de Oostenrijkers zijn doorgebroken ligt in Wolhynië, in 't bijzonder ten Westen van Luck. Ook in die tweede doorbraakstreek hebben zij nieuwe suc cessen te boeken. Zij hebben Radziliwof en Potsjajef bezet. Het is duidelijk, dat een verdere vooruitgang van de Russen naar Brody ook het Oostenrijksche front bij Tarnopol in de flank zou bedreigen. De Russen zijn nog ongeveer 60 mijlen van Lem- berg af. Als het den Oostenrijkers niet gelukt met voldoende hulp van hun Duitsche bondgenooten aan dezen Russischen opmarsch spoedig een eind te maken, kon de Russische stoomwals, zooals het in het begin van den oorlog heette, nu eindelijk wel eens wer kelijkheid zijn werk beginnen. Wel teekenend voor den toestand is, wat Theodor Wolf in het Berliner Tageblatt schreef: W5j wisten wel dat de Russen er nog zijn en alleen de optimisten van de stamtafel en het schrijfbureau, die sedert twee jaren niet ophouden te verklaren dat iedere vijand zijn portie heeft gekregen, zijn bedro gen uitgekomen. De vijand is nog metverslagen en daarom had de Rijkskanselier volkomen gelijk, toen hij in zijn voorlaatste rede de vredesvooruitzichten zeer sceptisch besprak. Intusschen heeft men deze rede en wei meestentijds Opzettelijk, verkeerd begrepen, toen men de opmerking van den rijkskanselier dat de vrede slechts zou kunnen worden gesloten, nadat een blik was geworpen op de kaart, zóó uitlegde, alsof de Duitschers alles wilden behouden, wat aoor de troe pen was bezet 1 Wolff wenscht dat nogmaals duidelijk en ondubbel zinnig zekere oorlogsdoeleinden zouden worden uit eengezet, reeds daarom, omdat dan de wereld het in werkelijkheid bereikte, zou kunnen vergelijken met hetgeen verlangd werd. Weliswaar is een vrede die aan de verwachtingen van het volk zou beantwoorden, Aog niet te bereiken, maar juist daarom is het noodig dat met alle macht wordt tegengegaan, dat personen die niet medestrijden, van te voren aan den vrede beletselen in 'den weg zouden leggen. VAN EEN WITTE MUIS. Een van Schagen's burgeressen heeft een witte muis. Het lieve beweeglijke diertje verheugde zich in een uitnemende gezondheid tot voor enkele we ken geleden, toen het geliefde beestje teekenen van mindere welvarendheid gaf. Eetlust scheen ook niet groot. Zij kwijnde. Voor de huisgenooten brak het verheugend oogen- blik aan dat het regeeringsbrood verwisseld werd voor wittebrood en ook ons muisje kreeg nu weer van deze goede gaven en ziet, met deze wisseling van voer keerde ook haar gezondheid en levenslust terug. Zelfs deze muis bleek dus geen bewonderaar van Minister Posthuma en zijn bruin brood. BLOEMENDAG—GEZINSVERPLEGING. Dank zij de zeer gewaardeerde medewerking van 13 jonge dames is Maandag in onze gemeente een bloemendag georganiseerd, die het .belangrijk bedrag van f 120.68 opbracht. Voor dit succes ten bate eener zoo nuttige instelling, is een woord van dank aan de handige verkoopsters zeker welverdiend. KERMIS-PAARDENMARKT. Op onze kermispaardenmarkt werden Maandag 254 paarden aangevoerd tegen 180 in 1915. De prijzen wa ren alë volgt: merries met veulen f 800 a f 900, drie en een halfjarige paarden f 475 a f 625, tweejarige paarden 1 350 a f 400, veulens f 250 a 325, rijtuig- paarden f 725 a f 900, werkpaarden f 325 a 650, ket- ten f 275 a f 600, slachtpaarden f 250 a f 350. De han del was vlug, de prijzen hoog. Vooral ruinen van verschillenden leeftijd voor Duitschland, waren zeer prijzig. 40 JAAR BIJ DEN WEG. Op 1 Juli zal het 40 jaar geleden zijn, dat J. Hes sen bij den polder en de banne Schagen, als weg- arbeider werd aangesteld. ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE. In de j.1. Zaterdagavond gehouden algemeene ver gadering van de vereeniging Ondersteuning bij ziek te, is met algemeene stemmen besloten tot collec tieve aansluiting bij het Alg. Afd. Ziekenfonds Alle rnaar en Omstreken. Ingaande 1 Juli. Hoewel de contributie voor de leden van 10 op 12.5 cent moet worden gebracht, genieten zij daarentegen ook vanwege de vereeniging, behalve de gewone ge neeskundige hulp en medicijnen, zoonoodig bril, breukband, hulp van specialiteiten en tandartsen eh verbandmiddelen. Desverkiezend ook tegen verhoog de contributie verloskundige hulp. .Tevens behoudt de vereeniging haar eigen beheer .bestuur en kas ZUID-ZIJPE. Niettegenstaande de landbouwers vlijtig gebruik maken van de diensten, die de te Petten liggende militairen aanbieden, blijft de vraag naar werklie den nog zeer groot, vooral nu de hooioogst nadert. Waar de maainiachine niet gebruikt kan worden, moeten de grasmaaiers aan het werk. Deze komen uit Gelderland en Drenthe. De enkelen die zich dit jaar aanmelden, bedingen een loon van f 24 a f 30 per week boven den kost en voldoen dan nog lang niet allen aan de eischen, die men aan vaklieden stéllen mag. BURGERBRUG. Mej. W. Koningstein, vroeger onderwijzeres alhier, '.nans tijdelijk aan de openbare school te Schagen, staat no. 1 op de voordracht als onderwijzeres aan een der openbare scholen te Helder. OPSTOOTJES. We hebben de vorige week in Rotterdam gehad, nu in Amsterdam, n.1. straatrelletjes als gevolg van de slechte wijze, waarop de levensmiddelenvoorzie- nmg was getroffen. Maar in Amsterdam was het niet alleen het volk dat ontevreden was, het waren ook de aardappelenverkoopers, die hiermee de oor zaak waren van opstootjes en relletjes. De N. R. Ct. vertelt daar het volgende over: De voorziening der hoofdstad van aardappelen en groenten heeft nog meer moeilijkheden dan waar mede zij toch al te kampen heeft tengevolge van de groote schaarschte van aardappelen en de plotselin ge verhooging van de marktprijzen der groenten, welke de laatste dagen weder is ingetreden. De toe stand wordt in hooge mate ingewikkeld. Terwijl de aanvoer van regeeringsaardappelen, dank zij de inbeslagneming van voorraden door het heele land, weder eenlgszins bevredigd begon te worden, is er nu bijgekomen de ontevredenheid der aardappe len- en groenteverkoopers. Deze hebben een groot aantal grieven; in de eerste plaats tegen de wijze van distributie,, waardoor zij dikwijls halve etma len of langer moeten wachten voordat zij hun quan- tum in ontvangst kunnen nemen. Dan is daarbij ge komen, dat Zij zich verongelijkt achten doordat ook de arbeiderscooperatie „De Dageraad", die oorspron kelijk niet in aardappelen handelde, deel heeft ge kregen in de distributie. Maar vooral maken zij er, gelijk wij reeds meldden, een grief van dat deze so- ciaal-dAnocratische coöperatie bevoordeeld wordt ten stadhuize, doordat haar in verhouding veel groo tere hoeveelheden zouden worden toegekend, dan waarop zij krachtens haar debiet recht heeft, en bo vendien van de beste kwaliteiten, terwijl de andere winkeliers zich met de mindere kwaliteiten moeten tevreden stellen. Het gevolg is geweest, dat de aard appelen- en groentewinkeliers hebben besloten, om geen. gemeenteaardappelen meer in ontvangst te ne men, zoolang zé nog aan „De Dageraad" worden ver strekt; en tevens om Maandag, als protest tegen de zeer hooge groenteprijzen, alle winkels gesloten te houden, en ook niet ter markt te gaan. Later is besloten om deze werkstaking niet lan ger voort te zetten dan Maandag. Het vervoer van aardappelen naar De Dageraad heeft verschillende onregelmatigheden en opstootjes tengevolge gehad, waaraan de politie spoedig een einde wist te maken. Ook Zondag, gedurende de kiesrechtbetooginfc, hadden er straattooneelen plaats, waarbij de politie moest optreden. De dag van Maandag is rustig voorbijgegaan op de Groentemarkt. Door den burgemeester waren krachtige en doortastende maatregelen genomen. Een 700-tal soldaten lagen op de groentenmarkt ge legerd om het eerste relletje den kop in te drukken. Er was voor een flinke voorraad groenten en aard appelen gezorgd. En alles liep goed van stapel. De aanvoer was zoo groot, dat ongevéer 33000 ge zinnen geholpen konden worden. De groentenhande- laars bleven Maandag staken', maar hielden zich be daard. Er werden verschillende duurteoptochten en protestbijeenkomsten gehouden. LEVENSMIDDELENNOOD TE UTRECHT.' We lezen in het U. D.: Wie Zaterdagochtend door de binnenstad is ge gaan, zal in de Zadelstaat en op de Mariaplaats niet geweten hebben wat hij zag. Voor het gebouw van K. en W. een menschenmenigte van honderden personen, huismoeders, vrouwen,'kinderen en man nen, door de politie in twéé rijen opgesteld; in de vestibule van het gebouw stapels zakken rijst en in een vertrek rechts van den ingang de opslag van vet. Dat is dien morgen uren en uren zoo gegaan; langzaam schoof de menigte telkens met 10 tegelijk naar binnen, maar zoover als de lage sliert naar binnen ging, zooveel groeide ook telkens de compac te massa buiten aan. In de Zadelstraat had de aard- appelennhandelaar Groeneboer politie gerequireerd, om zijn winkel te beschermen, want de menschen wilden coute qui coute naar binnen; de heer Groe neboer had besloten zijn heelen voorraad voor zes en een halven cent per K.G. van de hand te doen en verkocht nu zoo lang hij had. Er werd een stevige politiepost voor de deur gezet, maar nóg had de agent moeite, om tegenover de opdringende vrou wen met emmers op de been te blijven. De onteige ning van de aardappelen was Zaterdagochtend tus- schen 10 en 12 in vollen gang; er waren winkels, die zich gesloten hielden, hier werd de toegang een voudig geforceerd, de politie eischte ontsluiting en in beslagneming van den aanwezigen voorraad. Een en ander deed het Zaterdagmorgen in de stad, zoo goed als in de buitenwijken, nóg drukker zijn dan op andere Zaterochtenden. AAN EEN GEVAAR ONTSNAPT. Toen de bemanning van den schokker VE 14, een uit Veere afkomstig visschersschip, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op het Steen diep, gelegen 4 mijl Z(Z.<^C van ;Westkapelie, waar het water een diepte heeft van 17 vaam, naeen Sleep vah 2 uur het net ophaalde, bleek dat daarin in plaats van visch een mijn was. Deze mijn kwam tot ontploffing, maar ge lukkig onder water, anders was het schip zeker ver-' loren geweest. Thans was de schok ontzettend en spatte het water huizen hoog, waardoor het schip ernstig beschadigd werd en lek Sloeg. Het is den visschers gelukt het vaartuig toch in de, haven van Veere terug te brengen. Te zes \iur in den morgen werd de ha- van bereikt, maar men kwam binnen met verlies van het nieuw aangeschafte net ter waarde van ongeveer t 200. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.7 te Maastricht, laag ste barometerstand 749.1 te Skagen. Verwachting ttot den avond van 21 Juni. Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind. Zwaar tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Koele nacht. Over dag iets zachter. PURMEREND, 20 Juni 1916. 131 Stapels kleine kaas f 54 a 56. 1592 K.G. boter f 1.60. 806 Runderen, waaronder 456 vette en 28 stie ren. Vette, stug, 95 a 120 cent pér K.G. Gelde stug, f 190 a 280. Melkkoeien, stug f 250 a 430. 35 Paarden f 170 a 500. 94 Vette kalveren 100 a 130 cent per K.G. 351 Nuchtere kalveren f 14 a 34, matig. 364 vette varkens 94 a 104 cent per K.G., vlug. 51 Magere var kens f 24 a 40 matig. 237 Blgen f 13 a 20, matig. 1235 Schapen en lammeren. Vette, stug f 36 a 56. Lamme- fen, stug, f 16 a 24. Kipeieren f 6.75 a 7.25 per 100. - Eendeieren f 7 per 100. W ARMENHUIZEN. Schotsche muizen f 3.30 a 3.65, drielingen f 2.10 a 2.50, Aanvoer 1433 zak. MEDEMBLIK, 19 Juni. Groote muizen f 2.80 a 3.30, Kleine muizen f 2.70 a 3.— per halve H.L. Aanvoer 690 manden of zakken. .Men meldt uit Noord-Brabant: NOORDSCHARWOUDE. 19 Juni 1916. Groote muizen f 4.80 a f 6.30, drielingen f 3.10 a f 3.80,. schotsche f 4.90 a f 6.20, drielingen f 3 a 3.60, kleinere f 1 a 1.30. Groote per 50 K.G., kriel en kleine per 35 K.G. NOORDSCHARWOUDE. 14 Juni. Gr. muizen f 4.20 a 5.Drielingen f 1.80 a 2.90 Kleinen f 0.20 a 1.40. ALKMAAR, 19 Ju.ni. Aangevoerd 19 Koeien en ossen f 250 a 460, 38 vette kalveren f 60 a 230, per K.G. f 1,20 a 1.70, 48 .nucht. kalveren f 12 a 30, 4 magere schapen f 30 a 40. 628 vette varkens 68 a 100 ct. per ned. pond, AMSTERDAM, 20 Ju.ni. Veemarkt. Aangev. 435 vette koeien 121 a 120 ct., 2e kw. 115 a 110 ,ct., 3e kw. f 1.05 100 melk- en kalfkoeiqn f 325 a 425, 140 nuchtere kalveren f 14 a 20, 38 schapen f 25 a 45, 89 lammeren f 14 a 18, 625 vette varkens, geen handel. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagmiddag. 2160 zak aardappelen: Schot 9che muizen f 3.25 a f 4.45, schoolmeesters f 3.80 a f 4.90, gladblaadjes f 2.45 a f 3.05, 236 bqs uien f 7.10. Maandagochttend. 36700 bos wortelen f 3.50 a f 4.30. Maandagmiddag. 3170 zak aardappelen: Schot sche f 3.75 a 4.40, schoolmeesters f 3.10 a f 4.10, glad blaadjes f 4 a 4.60, drielingen f 2.80 a 3.20, 675 bos uien f 6.50 a f 7.10 per 100 bos. Dinsdagochtetnd. 66200 bos wortelen t 3.90 a f 4.80, 800 K.G. rabarber f 3.20 a 3.40. Alleenverkoop van Molenvadrt F 114, Kleine Sluis, Anna Paulowna. geheel zonder zomer- verhoogt de schoonheid. De donkerste sproeten, alsmede bruine- vlekken verdwijnen vlug en volkomen, na 't ge bruik vanéén potje SPRUTOL. Alle goede drogisten in dure plaats verkoopen Sprutol. ITe Schagen bij J. Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Wit, Noord 69, Centraal Drogist „Het Groene Kruis"te Kolhorn bij H. Kaper te Anna Paulowna bij P. Govers;te Dirkshorn bij Jb. Smitte St. Maarten bij P» Bronder en G. Dekker; te N. Nie- dorp bij J.Korver te Alk maar bij Nierop en Slotbou- ber. En gros bij G. Haagen, Kanaalweg 147 te Helder. van op voormiddags 10 uur in het dorp CALLANTfeOOG, van 180 batting, 2 vaten olie, 1 kist kaarsen, 14 breêls, 3 joons, 1 roei boot, 1 baal kurk, 3 ledige houten vaten, 9 ijzeren ledige vaten, 2 vaten teer, 1-stuk vischnet, 2 mijn- stutten, 2 zwemvesten, 1 kleine mast met zeil, eenig wrakhout, 2 wrakken van sloepen (Tubantia). Ten verzoeke, van den Edël. Achtb. Heer Burgemeester-Strand vonder van Callantsoog Notaris G. VRIJBURG, te Zijpe. Mevrouw POERINK, Markt te behagen, vraagt tegen 1 Augustus of eerder, 6 en een meisje voor halve dagen. Verloren lederen^ 'n »CÉRÈS" een bruin- IrvwU*®' bezorgen tegen be- lng. bij J. ROL, Keinsmerbrug. Wordt gevraagd voor DIRECT wegens tijdelijke ziekelijke omstan digheden dfe zelfstandig kan werken, en goed met boerenwerk en hoefbe slag bekend is. Zich in persoon te vervoegen bij Mej. de Wed. T. SMIT Dz., Smede rij, Kreil, gem. Barsingerhorn. op Woensdag 21 Juni om 8 uur in „VËERBURG" Bespreking van de gelegenheid om werkkrachten Ie verkrijgen, van officieele zijde lo gezegd N. RAAP. Koopt eene geheel ingerichte Boerderij van de Indien gewenscht wordt de betaling over Twintig jaren verdeeld met 6 o/o interest over onafgelost kapitaal. Prima vruchtbaar land. Geen bemesting. Centrale markten. Heerlijk gezond klimaat. Geringe belasting Prijzen varieeren van Fl. 75.— fot Fl. 300.— per Hectare. Wij be geleiden U op Uw reis en installeeren U geheel te plaatse. Vraagt orochures en inlichtingen gratis. Hoofdkantoor: 20 Wagenstraat 20. DEN HAAG ofblj de Lokale Agenten Henry Eyl, Sarphatletr. 20, Amaterdam: Schelt Van der Wateren,' Haarlem. ocm RIJWIEL-FnnOTORHAtlDEL KOEGRAScnPETTEM Terstond gevraagd: bij Jn. Veuger, Hz. St, Maartens brug. LEVERT uit grooten voorraad. Te koop: een gebruikte Alles best onderhouden- en puik maaiend, bij G. Bakker, Burghorn Schagen. Te koop aangebodeneen ^Belgisch ras), bij J. Lindenberg, Boermansweg, Anna Paulowna. Terstond gevraagd bij C. de Graaf, Moerbeek. Gevraagd, wegens benoeming van den tegenwoordige een bij H. Belie, Dirkshorn. Te koop: bij Jb. Langedijk te Nieuwe Nie- dorp. Te bevragen bureau van dit blad. Terstond gevraagd: P.G. in het Café „Vosje", J. BOON Sr., Marktplaats, Schagen. Gevraagd, bij twee bejaarde men schen en zoon AdresP. Miechielsen, Breezand, (N.-Holland.) Mevrouw Barnaart te Bergen bij de Franschman. vraagt voor aü of tegen 1 Aug. Gevraagd bij K. IJFF Dirkshorn voor de bakkerij. Liefst spoedig. Te koop: een bij S. Asjes te Dirkshorn. Te koop: een slechts 1 jaar ge bruikte bij T. DE WIT, smederij, Keins- merbrug. Te koop: een beste gebruikte bij Jb. de Goede, Oudesluis. gevraagd, hoog loon, ook een jong Knechtje. P. C. BOEKEL, „Miede", Schagen om te hooien. Te bevragen bij J. Nannes, Kolksluis, Anna Paulowna TE KOOP Adres: P. W. KWANTES, Smederij, Schagerbrug. Gratis drijfkracht voor alle doel einden gedurende minstens 300 da- geai per Jaar door Uitvoerige Inlichtingen en offertee verstrekt namens R. S. STOKVIS Zonen Ltd.. Rotterdam. E* OQ N S

Schager Courant | 1916 | | pagina 5