De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Marktberichten. Nagekomen Berichten. nog toe, nu le opgericht de N.V, Vereeniging Che mische Fabrieken, met een kapitaal van zee millioen gulden, welke machtige fabrikantenbond ls een trust vorming van de groote fabrieken te Zwljndrecht, Rot terdam en Groningen Door deze combinatie kunnen de A.H.V. terzijde worden gesteld, zoodat niet zeker zal zijn, wat men ontvangt en heeft men totaal niets ln te brengen. In Zeeland zijn pogingen aangewend om eene Coop. Kunstmestfabriek te bekomen, wat thans zoo goed als zeker is, in Zeeland zijn genomen 20000 aandeelen van f 15 en zou men voorlQopig niet verder willen gaan dan plaatsing van 25000 aandeelen. Waar Noord Holland niet genoegzaam is georgniseerd om zelf een fabriek op te richten, heeft de Bond van Coop. Aan- koopveree'nigingen in Noordholland getracht samen werking te krijgen met de Zeeuwsche, wat is mogen gelukken. Door den Bond in Noordholland zijn be reids 1000 aandeelen genpmen, welke opgevoerd zul len worden tot 2000 aandeelen. Zoo deze aandeelen geplaatst worden, zal Noordholland op voet van ge lijkheid met Zeeland behandeld worden, d.w.z., de super zal in prijs gelijk zijn of deze franco Zeeland dan wel franco Noord-Holland geleverd wor den zal. Dit is eene mooie bepaling, die wel op prijs moet worden gesteld Door de verplichting, dat voor elk aandeel van f 15 1000 K.G. superphosphaat moet worden afgeno men, is de fabriek zeker van voldoenden afzet. Hierna ontwikkelen zich nog verschillende onder linge besprekingen en wordt met algemeene stem men besloten 50 aandeelen te nemen, welke door de vereeniging zelf genomen zullen worden. Voor de be taling dezer aandeelen zullen door de vereeniging alhier aan de leden worden uitgegeven schuldbeken tenissen van f' 25, rentende 4 pet. in het jaar, totaal 30 stuks tot een bedrag van f 750. Elk jaar zullen 2 schuldbekentenissen worden uitgeloot. Tijdens en na de vergadering werden 18 schuldbekentenissen geno men. .Hierna worden door den heer Visser besprekingen gehouden over deelname aan den Bond van Coöpera tieve Aankoopvereenigingen in Noordholland, welke door de vergadering met aandacht worden gevolgd. Ook hierover ontwikkelen zich verschillende be sprekingen ,die door spreker worden beantwoord. De Bond stelt zich ten doel de gezamenlijke aan koop der Vereenigingen in Noordholland, alsmede de bevorderingen der belangen van de Vereenigingen. Een centraal lichaam, hier de Bond, kan meer uit richten en betere condities bedingen dan elke vereeni ging dit op zichzelf kan doen. De vergadering is overtuigd van de noodzakelijk heid tot de toetreding aan den Bond en zal het be stuur dit nader overwegen en in de volgende verga dering in bespreking brengen. Door den heer Visser werd echter opgemerkt, dat de Bond thans niet tot zijn volle recht komt, door dat vele artikelen niet voorradig zijn of door de re geering gedistribueerd worden, toch heeft de Bond echter dit jaar een goeden omzet gehad. Op verzoek deelt de heer Visser ook een en ander mede over de werking van pakhuis en malerij e.d., wat uitvoerig wordt uiteengezet en algemeene dia- cussiën uitlokt De vergadering besluit het bestuur op te dragen, plannen uit te werken voor stichting van een pak huis met koekenbreker, voorloopig nog geen male rij. Verder een schema te ontwerpen hoe de gelden zullen worden genomen enz. De heer Visser vestigde er nadrukkelijk de aan dacht op bij stichting van een pakhuis e.d., te letten vooral op levering van zuivere en goede kwaliteit en ruime afschrijving op gebouw en inventaris. Rondvraag niets opleverende, sluit de voorzitter de vergadering, onder dankzegging aan den heer Vis sor voor zijne uitvoerige en zakelijke toelichting en uiteenzetting der verschillende onderwerpen. DUURTEADRES. Bij de Tweede Kamer ls ingekomen een adres van de naaml. venn. De Courant te Amsterdam, ten ge leide van 45,301 verklaringen, betrekking hebbende op 220.247 personen, waarbij de onderteekenaren me- dedeelen, dat de duurtetoestand hun niet langer ver oorlooft de kosten der meest noodzakelijke levens behoeften uit de inkomsten van het gezin te be strijden. TEGEN DE DUURTE. Maandagochtend heeft een deputatie namens de Amsterdamscha vrouwen den minister van binnen- landsche zaken een adres overhandigd inzake de duurte der levensmiddelen. VERDEDIGING VAN INDIK Naar wij vernemen is een wetsontwerp tot verhoo ging van het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting voor 1916 en van hoofdstuk I der Indische begrooting voor 1916, strekkende tot aanvraag van gelden voor nieuwen aanbouw van schepen voor de verdediging van Ned.-Indië naar den Raad van State gezonden. ROTKREUPEL. Hei besmettelijk rotkreupel woekert in Hollands Noorden onder de schapen nog steeds voort. Thans ls het weer geconstateerd bij den heer H. K. te Wie- ringerwaard. SCHAGERBRUG. Dinsdagmorgen werd ten huize van den heer A. Bakker te koop gepresenteerd een perceeltje weiland, groot 20 Aren, 25 Centiaren, gelegen nabij Schager nrug en toebehoorende aan erven Waagmeester te Schoorl. Kooper dfc heer J. de Carpentier alhier voor f1050. SCHAGERBRUG, Mlën deelt ons mede, dat aan den heer G. Ple vier, timmerman alhier is opgedragen de bouw van een bovenzaal Voor rekening van den logementhou der A. Bakker. ZIJPE. Wij vernemen dat de herbouw van het logement van den heer fSwarthof te St. Maartensbrug is op gedragen aan de heeren A. Eriks (timmerwerk), Sluis (metselwerken Swarthof (schilderwerk). BARSINGERHORN. Dè schoolkinderen van de hoogste klassen alhier zijn Maandag van Schager kermis onder geleide naar Amsterdam geweest. Niemand behoefde wegens wille keurig schoolverzuim thuis te. blijven. Als naar gewoon te was er in de heenreis een boottochtje vanaf Zaan dam aan de reis verbonden. Te Amsterdam werden Art is en het Panorama bezocht en een kijkje in 'den Bijenkorf genomien. Het spreekt vanzelf, dat een en ander het genot van het schoolfeest wel zoodanig ver hoogde, dat de jongelui er de ruwheid van hel weer in aezen voorzomer om konden vereeten. Pleizierra- zigers van Pinster-Maandag" hebben net dit jaar ook stellig veel slechter gehad. HEER HUGOWAARD. Ün de baan van den heer D. Pijper alhier werd een onderlinge kolfwedstrijd gehouden in 2 klassen; er waren 27 deelnemers. Uitslag la klasJ. Gouds bloem le prijs met 140 p., P. Kostelijk 2e prijs nyjt 137 p. J. Hagenaar te Hensbroek 3e prijs met 133 p., P. Peereboom serieprijs met 51 p. 2e KlasPlaggenburg te Wognum le prijs met 129 p., Jc. Smit 2e prijs rnfet 118 p„ A. Veen te Aven- horn 3e prijs met 117 p„ Serieprijs Jc. van Leijen met 44 p. BURGERBRUG. Tot kaasmaker aan de zuivelfabriek „De Dageraad'' alhier is benoemd de Heer J. Krijgsman, thans in gelijke functie te Nieuwe Niedorp. ZUIDSCHA1WOUDB. Er worden heel wat landbouwverloven voor schoolkin deren aangevraagd voor het plukken van aardbeien ook wel voor koolplanten. Zelfs gegoede bouwers maken daar van gebruik. Voorstanders van goed onderw. aan den Lengen dijk verlangen niets liever dan een verbod van kinderarbeid beneden de scl SINT MAARTEN, voor de inschrijving grint ten behoeve dezer Banne is do levering gegund aan den Iaagsten inschrijver »Tw».er A- ®om le Schoorl voor f 3 99 de kub. M. UIENHANDEL. „i.,.11 'jr?e,.1.te bataat, al is zij ook dan nog lang pl uk rijp, aj een levendige handel. Mta koopt dere groente al reeds Dfj honderden op voor een som van f 4.25 tot f 4.75 per j naai. Voor de kooplieden is het te wenschen dat het Dalen tegelijk op voor een som van f 4.25 tot f 4.75 per schoolplichtigen leeftijd. niet vast loopt met de prijzen in geval van sluiting der grenzen, anders zal een dusdanige uienstrop niet gemakkelijk zitten. EEN ZUINIGE RAAD. De gemeenteraad van St. Pancras besloot geen ant woord te zenden op oen adres van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruit" te Zuidscharwoude om verkrijgbaarstelling van goedkoopte levensmiddelen, om dat 'geen postzegel voor antwoord was ingesloten. UITVOER VAN SCHAPENVLEESCH. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld. Wij vernamen, dat in de Noordhollandsche polders groote ongerustheid heerscht over evenlueelen uitvoer van schapenvleesch en in verband hiermede vroegen wij aan een landbouwspecialiteit nadere inlichtingen; Ik kan het bevestigen, was zijn antwoord. Kijk, de vetweiderij van schapen wordt als extensieve be drijfsvorm op daartoe geschikten bodem gedreven waar gebrek aan goede werkkrachten de meer intensieve melkveehouderij bezwaarlijk maakt. De inkoop vanscha- steUlngen bff tiet vlek f?kna Via Z.O. van ZaletsJTsiki terug werd geworpen," begon hij een overhaasten te rugtocht in de richting van het vlek Zaslawna. Onze infanterie die door haar succes was aangemoedigd,) zag dat de in wanorde geraakte groepen van de vijan delijke infanterie in allerijl door Zastawna trokken, terwijl een Vijandelijke batterij ook een heenkomen door het gehucht zocht, de vervolging te ondernemen, zonder een oogenblik te verliezen, vielen 60 .ruiters met den commandeerenden officier van de batterij, kolonel "Sjrnk aan heiiit hoofd, het gehucht Zartawna binnen, waar de kolonel 40 ruiters ter vervolging van de vluchtende vijandelijke infanterie uitzond en kapi tein Nasonof met de anderen manschappen de goedkoop uitvoer niet toegestaan, dan is dit misschien te wijten aan de verschillende internationale moeilijkheden in verband met onzen export, het door de bestaande maatregelen niet afdoend kunnen tegengaan van specu latie, gebleken uit de hooge vleesch- en aardappel prijzen en de gebrekkige toepassing in dezen aoor sommige gemeentebesturen. Een en ander zou oor zaak kunnen zijn, dat de regeering voorshands aarzelt uitvoer voor schapenvleesch toe te staan. Het on middellijke gevolg hiervan zou zijn een ontzaglijk vdriies voor de vetweiderij die niet zulke uitkomsten kian maken éls de fokker, een overvloed voor de markt met schapen, waarvoor in ons land geen vol doende afzet is, omdat naast rund- en varkensvleesch, weinig schapenvleesch voor consumptie wordt gebruikt. Gtootere scnapenhouders zien zich reeds genoodzaakt hooiland ter beschikking van schapen te stellen, niet tegenstaande door hen aan het departement van Landt- douw werd aangeboden„neemt van onzen Uitvoer wat u denkt voor het binnenland noodig te hebben en wel tegen den door u ta bepalen prijs, maar handelt s.v.p. spoedig, want de dieren loopen elkaar ln den weg." OP DE GROENTENMARKT TE AMSTERDAM. Op de groentenmarkt was de toestand Maandagmorgen wederom normaal. Wel waren-de politiemaatregelen iets scherper dan gewoonlijk, maar overigens wees niets erop, dat de _vorige dagen zooveel beroering gebracht ladden. De aanvoer van groenten en vruchten, of schoon niet onbevredigend, liet nochtans te wenschen. Vandaar dat de prijzen vrij snel opliepen. Het aan houdend koude weder draagt hieraan de grootste schuld. Er waren weer eenige schuiten met aardappelen aan gekomen; de lossing daarvan geschiedde in de vof- maakste orde. Gisteravond zijn 10 waggons aardappelen aange komen, waarvan een is afgekeurd. Heden kwèmen 6 waggons aan, buitendien een schip met 600 H.L. tee zamen 150 000 K.G. en 600 H.L.. alles uit Friesland. Ze zullen 'zoo spoedig mogelijk worden gedistribueerd De aanvoer van oude aardappelen was oorzaak, dat de nieuwe wegens te hoogen prijs slecht weggingen. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING TE AMSTERDAM. De vraag naar bons voor goedkoope rijst schijnt zeer groot te zullen worden. Maandagmorgen om 11 uur was reeds uitgegeven voor ten hoeveelheid van 30.000 K.G. In de Kers chiliende volkswijken der stad was het Maandag kalm. Alleen in de omgeving van sommige der wiidcels van „De Dageraad" met name op het lein en het v. Limburg Styrumplein, was nog eenige bewogenheid, en stonden groepjes vrouwen, van wie de meeste boodschappenmandjes met groenten on der den hrm hadden, met min of moer opgewonden! iieid den toestand te bespreken. Klaarblijkelijk zag het er vandaag met de levensmiddelen-voorziening min der benauwd uit dan de vorige dagen, voor de win kels zag men hergens meer #en stormloop van klan ten, die niet geholpen konden worden, en de venters haaden het druk als gewoonlijk. SCHAGERBRUG. De Zangvereeniging„Zang- en Vriendschap", di recteur de heer G. L. Kronenburg, zal op Zondag 9 Juli op het Zangersfeest van den Noordh. Zangers- bond, welk feest dit jaar weer gehouden wordt te Bergen, meezingen. Eenige dames en heeren van „Euphonia" hebben daartoe hun welwillende mede werking toegezegd. Vanaf het Oostelijk oorlogsveld komt weer een al- armeerend Russisch overwinningsbericht, n.1.: De Russen hebben het Boekowina-leger van ge neraal Pflanzer Baltin doorbroken en drijven de eene helfi naar de Roemeensche grens en de andere naar de Karpathen. Als dit korte bericht Volkomen juist is, dan ziet het er met de Oostenrijksche troepen al heel misera bel .uit. Maar waar nadere bijzonderheden nog ont breken, is eenig geduld nog noodig, voor en aleer de werkelijke beteekenis van dit bericht kan worden nagegaan. Maar hoe de zaken ook mochten zijn, het is toch een feit, dat het den Russen tot dusver gelukt hun vijanden leelijk op den kop te geven. Het Russisch legerberich tgeeft de volgende mede- deelingen over den toestand: In vele vakken van het front van generaal Broesir lof zet de vijand zijn verwoede tegenaanvallen voort. Volgens nadere berichten over de gevechten in de streek ten N. van het dorp Godomitsjy (aan de Styr, ten "W, van het dorp Kolki) hebben onze troepen daar op 17 Juni 96 officieren en 3137 soldaten ge vangen genomen en 17 machinegeweren buitgemaakt. wij hebben door ons vuur een aanval van den vijand, die gesteund werd door aangevoerde Duitsche afdeo lingen, bij het dorp Worontsjin ten N.O. van Kisselin. 'i Verst ten van den grooten weg van Luck naar Wladimir Wolvnsk, afgeslagen. Volgens da laatste berichten, hebben onze troepen, na een tegenaanval' in de streek van het dorp Rogo- witsje ten Z.O. van het dorp Lokatsjy ondernomen te hebben, den vijand teruggeslagen en" 16 officieren en 1200 soldaten met 8 machine-geweren genomen. Men meldt, dat in dit beslissend gevecht een van onze batal jons zeer handig gemanoeuvreerd heeft. Het viel niet alleen den vijand in de flank, maar ook in zijn front aan. Dit bataljon, dat deel uitmaakt van een van onze roemrijkste tirailleursregimenten, heeft niet alleen den vijand op de vlucht gejaagd, maar hem ook de drie kanonnen van de dappere batterij weer afgenomen, waarvan het verlies in het communiqué van gisteren is gemeld. Bovendien maakte dat bataljon 300 gevan genen en vermeesterde het twee machine-geweren. In de streek van het station Ochotnikowo, ten van Sarny, vermeesterden wij een Duitsch vliegtuig met vlieger en waarnemer, die hadden moeten landen. I te streek van Hajworonka en Wienioewitsje ten N. van Buczacz, aan de Strypa, biedt de vijand hard- nekkigen tegenstand. Op den uitersten linker vleugel trekt de vijand ln wanorde terug, krachtig door onze troepen vervol; WJj hebben de dorpen Zadiwa en Storojyaets Glyboka aan de linie van de Sereth bezet. Aan het Duna-front bombardeeren wij op vele plaat sen de stellingen van den vy'and krachtdadig. In den nacht op 19 dezer trachtten in de streek ten N. van Spiaglo, ten O. van het Wisjnefskoj-emcer vijandelijke kolonnes onze schansen te naderen. Zij werden door ons geweervuur teruggeslagen. In een van onze nadere rapporten wordt gewag ge maakt van een buitengewoon gevecht van de rijdende artillerie. In het gevecht op 10 Juni, toen de vfjand uit de nazetten. De eerste groep ruiters maakte, nadat zij een zeker aantal vluchtelingen had neergesabeld, 150 Infanteristen gevangen de anderen groep van kapitein Nasonof viel op ae batterij aan, waarvan de artille risten. al vluchtende, zich met revolvers en karabijnen verdedigden. De batterij ftield pas stil, toen zijn com mandant met een sabelhouw in den hals gevallen was en de paarden en artilleristen vooraan gevallen waren. Bij aezen "aanval maakte kapitein Nasonot 'in "het geheet 2 officieren en 79 artilleristen gevangen en nam hij 4 kanonnen en 30 paarden met bespanning voorts de bruikbare caissons met munitie. De rijan- jJelijke infanterie opende, toen zij zag, dat de battery genomen was, een wanordelijk vuur, maar niettemin werd cle veroverde batterij met goed gevolg wegge voerd. De Russische batterij Verloor in dit gevecht een wachtmeester en twee artilleristen aan dooden en eeni ge paarden. Thans zijn er ook Engelsche troepen in Rusland aangekomen. Een ten volle gewapende Engelsche eenheid is te Archangel aangekomen. De stad was ter eere van de troepen met vlaggen versierd. Na door de overheid verwelkomd te zijn, marcheerden de troepen door de straten en kregen een orthodox heiligebeeld. De Daily Graphic zegt: Het ls een nieuwe toelich ting van de nauwe samenwerking der geallieerden en ook een herinnering aan de Duitschers, dat de heerscHhpptj ter zee, ondanks de overwinning -ter zee, waarop de Duitschers zich beroemen, in Engel sche handen blijft. Het blad laat uitkomen, dat de geheele strategie van de Entente-mogendheden om de Engelsche heer schappij ter zee draait. Uit Moskou, 19 Juni. Een gepantserde automo biel met een Engelsche marine-afdeeling erop ls bij zijn aankomst hier en op weg naar het Russische hoofdkwartier geestdriftig verwelkomd. Duizenden menschen buiten het station juichten de mannen warm toe. Dezen werden, terwijl zij door de straten naar de Engelsche kerk marcheerden, met bloemen bestrooid. Overal in het land op hun reis naar Mos kou heeft de bevolking geweldige geestdrift getoond. De stations vlagden en waren gevuld met een jui chende menigte, die bloemen en cigaretten aan de manschappen toewierp. Voor de afdeeling uit Mos kou naar het front vertrok, ontving zij nog een war me ovatie in den schouwburg.Toen de Kngelschen zich 's avonds naar het station begaven, juichte de menigte langs heel den weg naar het station, speel den muziekkorpsen en regende het bloemen op de manschappen. Over de gevechten op het Westelijk front tot dus ver niet veel belangrijks Wel wordt de strijd met dezelfde heftigheid voortgezet, maar veel resultaat wordt'er niet verkregen. Uit Parijs komt een bere kening van de verliezen der Duitschers bij Verdun, deze is gegrond op tal van verhooren van gevange nen en betrouwbare stukken van onbetwistbaar ge zag. Deze heeft het mogelijk gemaakt die verlie zen tot 15 Mei op 370.000 te stellen. Gegeven het aan tal en de belangrijkheid van de gevechten, die in de laatste helft van Mei zijn geleverd, kan men zonder vrees voor overdrijving he ttotale cijfer van de Duit sche verliezen op 415.000 man stellen. Arme menschen! EEN NIEUWE BEDIENING. Aan het station alhier is een nieuwe functie inge steld: die van schaalknecht Aangesteld is T. Bon sema van Alkmaar. FIENTJE BEULEMANS. Het tooneelgezelschap Rooyaards voerde Dinsdag avond in de tooneelzaal van den heer Heijselaar op het zoo -bekende blijspel Fientje Beulemans. Het is een gewone geschiedenis uit het Vlaamsche volks leven, eenvoudig, we zouden haast zeggen sober, maar vol humor, echte gezonde humor, maar ook zoo vaak teekenend het leven. Het is alles zoo echt en in zijn naiveteK zoo waar en daarom zoo dubbel aan trekkelijk. Het is met ware opgetogenheid geweest, dat wij de afwikkeling en weergave van dit familieleventje hebben gade geslagen. Zeker met weinig groot en schokkend gebeuren, maar zoo fijn en pittig zoo zuiver en kleurrijk. Het is opgevoerd op een wijze die niet anders dan hoog geprezen kan worden. En als we daarbij eerst denken aan Magda Janssens, die Fientje Beulemans was in al haar aantrekkelijkheid, dan spreekt dat immers wel vanzelf. Zij was zoo'n echt lief menschenkind,vol tinteling, schalksch en toch zoo innig van denken, vol vroolijkheid en toch sprekend van diep en warm voelen. Laat ons maar eens terug denken aan dat zoo mooie tweede be drijf was het geen schilderijtje!? Èn ook de anderen gaven eveneens veel goeds en droegen heel veel bij tot het zoo volkomen welsla gen. De zaal was uitsitskend bezet en de bijval groot, blijkend uit het herhaald en warm applaus. illjk die is neergelegd in art 4 vaa het K. B. *aa Februari 1912, geheel dient te vervallen. Kapitein Van Twist kwam zijnerzijds met eene mo tie, de strekking hebbend, dat de Kamer herziening zou vragen van bedoeld artikel. In dezen zin dus, dat de regeling meer elastisoh zal worden; men de mogelijkheid zal bereiken, waar noodig op milder wijze te vergoeden wegens kostwinnerschap van ge- mobiliseerden. Zeker niet zonder grond wees de heer Spiekman er op, hoe het beschermen der gezinnen vnn hen, die nu reeds bijna twee jaar lang in de gelederen van het leger worden gehouden, tegen armoede. niet slechts een zaak van landsbelang maar ook eene is, die 'slands eer raakt. Dat in tal van gevallen de vergoedingen veel te schriel zijn; nie mand betwistte 't. Minister Bosboom heeft er op gewezen, in hoe moeilijk parket hij zich, wat deze zaak aangaat, be vindt Aan de eene zijde alleszins begrijpelijke aan drang tot uitbreiding der vergoeding, aan den an deren kantde dreigende blik van collega Van Gijn, den bewaarder en bewaker van de Rijkskas. Het bedrag, over dit jaar als vergoeding wegens kostwinnerschap uitgegeven of nog uit te geven, wordt geraamd op veertig millioen gulden. Een schaal te laten maken, volgens welke men de ver goedingen zou regelen. gen. Bosboom acht het in de practijk niet uitvoerbaar met het oog op het enorme verschil in loonstandaard in de verschillen- de gemeenten. Tegenover de opmerking, dat men met de stijging der loonen meer rekening had behoo- reen te houden, stelde Z.Exc. de zeker niet „fantas tische" redeneering, dat men, aldus doende, bij even- tueele daling der loonen zou moeten gaan verminde ren, wat natuurlijk een storm van verontwaardiging zou ontketenen.... Het loon, op 1 Aug. 1914 ver diend, is nu eenmaal een „reëele basis", een houvast Zeker zou het allerbeste wezen een elastische, zelf- registreerende bepaling. Maar tot dusver zoekt men vruchteloos naar dit wonderbare. Alles op losss schroeven te stellen, aan vrije willekeur over te la ten gelijk de motie-Mendels wilde het was den heer Bosboom alt# kras, te gevaarlijk. W#1 bleek de minister bereid om in de richting van mil- dere bepalingen zoover te gaan als slechts eenigs- zins kan, en wijziging van het hierboven genoemde Kon. Besluit heeft Z.Exc. reeds in overweging ge nomen, zoodat de motie-Van Twist haar reden van bestaan verloor en dan ook werd ingetrokken. Ge neraal Bosboom had dit als „bewijs van vertrouwen" gevraagd en kapt. Van Twist schonk hem dat De heer Menaels volgde zijn voorbeeld, begrijpend dat zijn strijd verder vruchteloos zou zijn. Men mag dus mildere bepalingen tegemoet zien ten opzichte der- vergoedingen, terwijf de minister van Oorlog verschil lende andere wenken, In de loop der discussie gemaakt,- zal overwegen. De vermindering met niet minder dan 1 0.70 per dag van toelage aan onderofficieren is scherp gelaakt, eft ook deze „averechtsche bezuiniging' zal mag men vertrouwen weldra geheel ol gedeelte lijk van de „militaire vlakte" verdwijnen. Het debat nam grooter omvang aan dan men ver wacht had, maar zonder „vruchtbaar resultaat" is 't niet geweest. De mobilisatie eischt zeer zware offers van de ge meenschap, doch nog eens verwijs ik naar de BÜf piekn lossen! rede-Spiekman r- hier heeft zij een eereschuld in te Het streven om eene avondzitting te voorkomen is niet gelukt. Nadat het ontwerp tot aankoop van de lijnen der Babat—Djombang stoomtram Mij. was goed gekeurd, vangt de heer Hugenholtz zijne interpellatie aan over het uitzenden van vijftig zeemiliciens (op a.s. Zaterdag 24 dezer) naar de Oost. De heer Hugen holtz houdt dit „novum" deze voor hem zeer on begeerlijke nieuwigheid voor eene poging van minis ter Rambonnet om eene militie-marine in te voeren,, wijl ZExc z...i. de vrijwilligers niet vertrouwt. Vraagt den minister of deze alsnog bereid is, van de uitzenr ding af te zien waar 't niet vrijwilligers betreft. Deze 50 zeemiliciens werden aangewezen om naar de koloniën te worden gezonden ter vervanging van de matrozen, die, als bij de jongste vlootrelletjes te Soerabaja en Tandjong Priok betrokken, uit Indië naar het moederland teruggezonden zijn. Deze vrij willigers waren als onbetrouwbare elementen be schouwd; op jonge miliciens heeft het gezag blijk baar meer vat De Grondwet bepaalt slechts art 184 dat de dienstplichtigen te lan niet dan met hun toestemming naar de koloniën mogen worden gezonden; de bevoegdheid staat dus boven verden king. Alleen het is tot nu toe niet geschied en daar de bemanning der vloot door middel van de zeemilitie op het program voor een latere vlootuit- breiding staat, vreezen de sociaal-democraten, die daar niet van willen hooren, dat de Minister van de buitengewone omstandigheden gebruik wil maken om een praecedent te stellen dat over de toekomstige practijk beslist Minister Rambonnet kwam in de avondvergadering aan het woord. Nadrukkelijk deed hij uitkomen, dat de uitzending slechts éen maatregel op zichzelf is. Duiten, noopte tot dezen maatregel, ter vervanging van de 44 manschappen uit Indië naar huis gezonden.' Ee heer Hugenholtz kwam daarna, om zijn doel te bereiken, met een motie, waarover Donderdag, na de pauze zal gestemd worden. Het nu en dan vrij heftige debat liep omstreeks halt twaalf af. Den Haag, 20 Juni. Negen wetsontwerpen heeft het Parlement van ochtend afgedaan, zonder dat er eenig debat van be teekenis werd gevoerd, 't Ging als. van een leien dak je. De kosten statistiek in-, uit- en doorvoer, kosten eerste wetenschappelijke balansen voor de Begroo- tinsren van de weduwen- en weezenfondsen voor militairen en gep. militairen der land- en zeemacht, goedkeuring van het met Frankrijk gesloten verdrag tot regeling van de grens tusschen Suriname en Fransch-Guyana over een gedeelte der Marowyna- rivier, bestendiging van den staat van beleg vier ontwerpen gingen er „sans tambour ni trompet te", vliegensvlug door. Bij het ontwerp, betrekking hebbend op de overgang der Arbeiders-verzekering naar het departement van Waterstaat, maakte dr. Beumor slechts de opmerking, dat z.i. de Raad van State hier „gekend" had behooren te zijn. Maar dr. Lely bracht deze doctor in de Staatswetenschap tot het inzicht, dat het aanhangig wetsontwerp tot „wettelijke voorziening naar aanleiding van het ko ninklijk besluit", betrekking hebbend op den bedoel den overgang, de Raad van State natuurlijk gepas seerd moest zijn.... Bij numero tién van de agenda de tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding we gens kostwinnerschap van dienstplichtigen, eindigde de zwijgende stemming, kwamen de tongen los. Al gemeen bleek de drang naar mildere vergoeding aan de gezinnen der gemobiliseerden, waarvan er vele thans op of ook wel over den grens van armoe lijden liggen. De bepaling dat slechtè het loön, op 1 Augustus 1914 verdiend, als maatstaf voor eventueele vergoeding mag gelden, werd door mr. Mendels aan gevochten. En hij diende eene motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat de be perking van het bedrag der uit te keeren vergoeding NOORDSCHARWOUDE, 20 Juni. Gr. muizen f 3.60 a 4.50, drielingen f 2.50 a 2.60, (Scholsche f 3.50 a 4.30 drielingen'f 2.40 a 2.50 klei nen f 0.70 a 1.10. Grootle per 50 K.G., Driel. en kl. per '35 K.G. Aanvoer 2120 zak. MEDEMBLIK, 20 Juni. Aardappelen: Groote muizen f 2.05 a f 2.40, kleine muizen f 1.85 a f 2.05 per halve hectoliter. Aanvoer 940 manden of zakken. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag. Aardappelen: Schotsche mui zen f 1.90 a f 3.05, schoolmeesters f 2.05 a f 2.75, gladblaadjes f 2.20 a f 2.85, drielingen f 1.45 a f 2, 85 bos uien f 7.10 per 100 bos. Woensdagochtend. 55300 bos wortelen f 55300 bos wortelen f 4.10 a f 5.20, 650 bos rabarber f 6.10. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld (door bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand ongeveer 767.5 te Zuid- Duitschland, laagste barometerstand 748.2 Stockholm- Verwachting tot den avond van 22 Juni. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Zwaar tot half bewolkt .Weinig of geen regen. Koele nacht Iets zachter over dag. STEMPLICHT. De Telegraaf meldt: Naar wij vernemen, heeft de regeering besloten i® ontwerpen-grondwetsherzienigg alsnog een bepaling °P te nemen, waarbij, stemplicht worat ingevoerd. GEMEENTE ZIJPE. Dirk Pieter z. van Jacob Groen en Ja®* tje Dammes. IJZEREN GEWICHTEN. In Duitschland worden alom de koperen gewichten opgeëischt en ijzeren voor de ijking toegelaten. En zoo komen er nieuwe ifzeren gewichten In verseW" lenden vorm van 250. 200, 125 en 100 gram. Vorm diameter dezer gewichten zijn precies aangegeven-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2