De Oorlog. NIEUWE ABONNé's GRATIS. Gemengd Nieuws. H ryerlijke Stand. voor dit blad ontvangen tot 1 Juli de nog verschijnende nummers Plaatselijk Nieuws. wiiscHffiS(fir? j-„Sicent per po°d' regen niet hoopvol 't was de moeders vooral een pak van 't hart dat 't weer zich verder zoo goed hield, 't bleef verder droog, zij' 't dan ook voor de Egmond- gasten wel wat koel. - ANNA PAULOWNA. Woensdag 21 Juni werd eene vergadering gehouden in Veerburg" vanwege de afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De Heer N. Raap, secretaris der afdeeling, deelde mede, dal deze bijeenkomst speciaal werd gehouden op verzoek van den Burgemeester. Van deze was een schrijven ontvangen, welke brief door den secretaris werd voor- voorgelezen Daarin werd medegedeeld, dat Z.E.A ver- inofnen had, dat er in den polder speciaal in het ondergeloopen gedeelte, behoefte was aan werkkrachten. Hij had gesproken met Z.E. den minister van binnen- landsche zaien en van dezen toezegging gekregen, dat in deze behoefte zou kunnen worden voorzien door personen "uit de Belgische vluchtelingskampen. Na de voorlezing van dit schrijven, nam de Heer C. Wijdenes Spaans het woord. Spreker zeide, na de vooriezing van zijp schrijven niet veel meer te kunnen mede>- deelei). Hij had Donderdag eene uitnoodiging gehad van Z.E. den minister van binnenlandsche zaken, om met dézen te spreken over den toestand in den Anna Paulownapolder. Deze bespreking werd volgens Z.E. gehouden, "op uitdrukkelijk verlangen van H.M. de Ko ningin, die reeds te dezer zake eene conferentie met Z.E. gehad had. Van hetgeen de Heer Wijdenes Spaans getwenscht achtte voor den polder, werd door Z.E. aanteekening gemaakt.' Bij deze gelegenheid werd ook in bespreking gebracht de behoefte aan werkkrachten, maar nadrukkelijk werd op den voorgrond geplaatst, dat de inwonende arbeiders hierdoor met in het gedrang mochten komen. De burgemeester wees er den minis ter op dat "bet hier een gewoon verschijnsel was, dat uitneemsche werklieden hier aan het werk werden gezét gedurende de zomermaanden. De minister be loofde, die aanvraag om werkkrachten in de hand te willen werken, doch ze konden niet verkregen wor den uit de interneeringskampen, alleen uit de vluch telingenkampen. Zij, die werkkrachten noodig haddein, moeten nu maar opgeven, hoeveel, wanneer en voor hoelang, ook tégen welk loon. Spreker oordeelde dezen n.m. door het beleggen eener vergadering, de beste, om de belanghebbenden bijeen te krijgen. Dé Heer N. Raap deelde mede, dat volgens den voorzitter der afdeeling, het werkvolk uit de vluchte lingenkampen minder geschikt zou zijn voof den ver- eischten arbeid. Ook zouden de bruikbare elementen reeds uit de kampen vertrokken zijn. De Heer K. A. Kaan meende, dat op dit oogenblik weinig arbeidsu krachten noodig zouden zijn, wel misschien in den Herfst. Liet men nu eene collectie menschen komen, dan zou men daarmede verlegen zijn. De Heer Raap deelde Etyede, dat dit de bedoeling niet was, Alleen die werkkrachten 'noodig had, kon deze verkrijgen! De Heer Wijdenes Spaans deelde mede, dat de minis ter toezegging had gedaan, concent te zullen geven, voor uitvoer van producten, mosterd, enz., uit de overstroomde landen. De Heer C. Geerllgs vroeg of die werklieden voor eigen kost zouden te zorgen heb ben. of dat zij onder dak moesten worden gebracht. De Heer Wijdenes Spaans wees erop, dat het juist zoo «ou gaan, als het geeaari waa verfeden .jaar met de hierheen gehaalde Belgische werklieden. Die zorgen ook voor eigen' kost. De boer gaf hun een onderdak. Op eene vraag naar het loon werd gezegd, dat dit Izou moeten zijn in overeenkomst met wat anderen ontvin gen. Er werd besloten een uniform loon van f 2.50 per dag uit te betalen'. De Heer N. Raap vroeg, of de regeering ze stuurde, of dat men bij de aanwijzing tegenwoordig mocht zijn. De Heer Wijdenes Spaans antwoordde dat een paar Hoeren, bollenkweekers en landbouwers, er heen zouden kunnen gaan. De Heer Preide deeld^ mede, dat pogingen waren aangewend, om militairen van den Helder te krijgen, die kenïiis van grondbewerking bezaten. Hij achtte dat beter. Ook was dit reeds gebeurd. De Heer Wijdenes Spaans oor deelde. dat deze Zbak nu door moet gaan. Kwam er gunstig bericht uit den Helder, welnu, dan kon hiervan mededeeling worden gedaan en dan behoefde men geen vluchtelingen te laten komen. Medegedeeld werd, dat zij, die niet t«r vergadering aanwezig waren geweest, zich alsnog tot uiterlijk Vrijdagavond konden wenden tot den, Burgemeester of tot den Heer N. Raap om werk krachten. Nadbt de Heer Raap de Burgemeester hartelijk dank had gezegd voor diens bemoeiingen, verliet deze de vergadering. Resloten^ werd, dat de Heeren Preide en Elderink zich zouden, wenden tot den Stellingcommandant In den Helder en dat men verder de zending van Belgische vluchtelingen aan de regeering zou overlaten. Bij de rondvraag wees de Heer K. A. Kaan efop, dat straks in het ondergeloopen deel veel tneer dan andere jaren behoefte zou zijn, aan kunstmest. Hetgeen men besteld had in overeenkomst met andere jaren, was veel te kort. Daarboven mocht men echter niet gaan, want dan beliep men de kans, dat de kunstmestcommissie niets toestond. Spreker meende dat de afdeeling in deze moest optreden en eene aanvrage om een grooter gerantum van deze moest uitgaan. Gezamenlijk optreden in, dezen zou succes kunnen hebben. De Heer Raap wees verschillende wegen aan. Men kon aan de commissie opgave doen van hetgeen men n,oodig had en ging dat bedrag boven dat van verleden jaar, door duidelijk bij de aanvrage doen uitkomen, waarom het meerdere gevraagd werd. Wilde de commissie njet, dan moest mén zich rechtstreeks tot de fégee- ring wenden. 'Deze zou dan invloed kunnen uitoefe nen op de commissie. De Heer C. Geerligs "bracht in het midden, dat vele aanvragen reeds wég zijn, over eenkomstig de behoefte van verleden jaar dus vart te geringen omvang. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk eene vergadering te beleggen, om daarin te bespreken, hoe men aan een groote hoeveelheid kunstmest zou kun nen komen. Alle belanghebbenden moeten dan daarop beslist aanwezig zijn. Nadat op verzoek de Heeren'Preide en Elderink zich als lid der afdeeling lieten Inschrijven, werd de vergadering gesloten. AARDAPPELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat een gedeeltelijke uitvoer van vroege aardappelen eerst dan in overweging kan wor den genomen, wanneer een voldoende aanvoer op de binnenlandsche markt tegen redelijke prijzen ver zekerd is. Op dit oogenblik kan dus ten aanzien van het tijdstip, waarop aie gedeeltelijke uitvoer kan wor den tegelatoen. geen mededeeling worden gedaan. Alle berichten omtrent datums, waarop uitvoer zou wor den toegestaan, zijn derhalve uit de lucht gegrepen. rst.cu Naar wij vernemen, waren Dinsdag alleen op de Noordhollandsche veilingen 25,000 vat nieuwe aard appelen aangevoerd, hetgeen voldoende is voor de dag-behoefte van een derde gedeelte van Pns volk. Aangezien de aanvoer dagelijks grooter wordt en ook nog. zij het in geringe hoeveelheid, oude aardappelen aanwezig zijn, neemt men in tot 'oordeelen bevoegde krmgen aan, dat de aardappelnood thans voorbij is. Door bemiddeling van den Tuinbouwraad zijn de landbouwers gewaarschuwd, niet minder aan de markt te brengen dan zij plegen te doen. (Hdbl.,) 's-GRAVENHAGE, 22 JunL Gemeld wordt: In ©ene te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap vraj i' T' Linthorst Homan, voorzitter van het Nederlandsch Landbcuw-Comité gehouden vergade ring van voorzitters van de ten vorigen jare opge richte M.levensmiddelen-vereenigingen", werd in be ginsel besloten tot oprichting van eene vereeniging, ten doel hebbende te bevorderen, dat in het alge- meen belang: de normale handelsbetrekkingen op landbouwgebied tusschen Nederland en het buiten land worden in stand gehouden en zoo noodig h er- Ti Landbouw-Export-Bureau. ♦eCt:^'°reen,fri^; waartoe alB leden zullen kunnen hesehivill.76*®?!?•fringen, welke de regeling van de renlplaJtstelling van levensmiddelen voor bin- daarvan 1 ?n de reKelinK van den uitvoer daarvan ten doel zal hebben, zal zich - met in achtneming van alle behoeften van den binnenland- schen verbruiker bezig houden met den buiten- landschen afzet van landbouwvoortbrengselen en het uit den weg ruimen van aan den aanvoer van landbouwbenoodigdheden in den weg staande moei lijkheden. Door aldus de producenten en handelaren van en in landbouwproducten te organiseeren, zal het mo gelijk worden een centrale leiding te geven bij het bewerkstelligen van den uitvoer van een na voor ziening van de binnenlandsche behoeften overblij vend surplus van landbouwproducten en zal er tegen gewaakt kunnen worden, dat markten voor ons land verloren gaan, welke vóór den oorlog met opoffering van jarenlange moeite en veel kosten vefworven werden, doch die door den oorlog werden of dreigen te worden verstoord. OORLOGSWINSTBELASTING. De Eerste Kamer heeft de Oorlogswinstbelasting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BROODPRIJZEN. ,De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulairè gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mijn aandacht gevestigd wordt op de omstandigheid, dat in som mige gemeenten niet wordt tegestaan, dat de bak kers, boven den maximum broodprijs, vergoeding in rekening brengen voor het aan huis bezorgen van het brood. Naar aanleiding hiervan breng ik nok eens onder uwe aandacht, dat de door mij vastge stelde maximum broodprijzen, met uitzondering van die van het zoogenaamde regeeringsbrood, berekend zijn contant afgehaald aan bakkerij of winkel, zoo dat de kosten van aan huis bezorgen niet in deze prijzen begrepen zijn, waarmede ik u beleefd verzoek rekening te houden. St Ct. - WIERINGERWAARD. Door de Gebr. Vader is 10 bunders land aan den Lotweg te Anna Paulowna verkocht aan het bestuur van den polder aldaar voor f 2500 per bunder. Gisteren hebben we in dit overzicht reeds mede deeling gedaan van het Russisch succes, het bericht dat het Oostenrijksche leger van Pflanzer-Baltin was doorgesneden. Het spreekt vanzelf, dat we met groo te belangstelling op nieuwere berichten gespitst wa ren. Maar tot dusver geen nadere mededeelingen. Zoowel in het Oostenrijksche, Duitsche als Russische legerbericht wordt met geen enkel woord van dit Russisch succes melding gemaakt. We zouden haast geneigd zijn het onwaar te noemen, als uit Peters burg niet het volgend nader bericht was gekomen. Dit luidt: De Oostenrijksche rechtervleugel is in wanorde te ruggetrokken. De doorsnijding van het leger van Pflanzer-Baltin wordt bevestigd. Het eene deel wijkt naar de Roemeensche grens uit, het andere naar de Karpathen .Ook het leger van Bothmer aan de Strypa wordt hierdoor in gevaar gebracht. We zien hier dus een bevestiging van het bericht van gister. En dan ziet het er met dit deel van de Oostenrijkers niet schitterend uit. Kan het naar Roe menië gedrongen deel zich niet door de Russen heen slaan, en daar zal de Russische generaal wel voor zorgen, dan is er geen ander ontkomen dan in Roe menië geinterneerd te worden. Het andere deel zal zich nog wel in de Karpathen kunnen redden. We zullen er nog maar niet meer gedachten en moge lijkheden aan wijden, maar de verdere bijzonderhe den maar afwachten. Het legerbericht uit Weenen meldt dat de Duitschers en Oostenrijkers in Wolhynië opnieuw terrein op de Russen hebben gewonnen. Bij Gruziafyn hebben onze troepen, taaLstandhou^ dend, den vierden Russischen aanval, met omvang rijke strijdkrachten ondernomen, volkomen afgesla gen, waarbij 600 gevangenen, tot verschillende vijan delijke divisies behoorend. in onze handen vielen. In 't geheel zijn gisteren in Wolhynië meer dan 1000 Russen gevangen genomen. Het Russische officieele bericht meldt het volgend: De hardnekkige gevechten "in de streek ten Noor- tden van Godomitsjy, aan de Styr, duren voort Het dorp Gruziatyn is tal van malen van de eene hand in de andere overgegaan. Gisteren hebben onze troepen tegen den namiddag een inval in het dorp gedaan «n daarbij 11 officieren en 400 man krijgsge vangen gemaakt en 6 machinegeweren genomen. Ha gelbuien van Duitsche projectielen noodzaakten ons echter, dit dorp opnieuw te ontruimen. Met verwoede hardnekkigheid gaan de Duitschers fn' den omtrek Van het dorp Worontsjin, ten Noord oosten van Kisselin, onder dekking van stroomen van vuur uit hurf zware en lichte artillerie, herhaaldelijk tot den aanval over. Echter hebben onze jonge regi menten de Duitschers gisteravond door een onstuimt- gen aanval op de vlucht gedreven, hun 9 machinege weren ontnomen en krijgsgevangenen gemaakt, die tot verschillende regimenten behoorden. Om 3 uur in den afgeloopen nacht heeft de vijand ons bij het dorp Raymieste, aan de Stochod, ten Noord oosten van Worontsjin, in dichte gelederen aangeval len. Het gevecht ging over in een handgemeen, waar bij de Duitschers zwichtten en op de vlucht sloegen, met achterlating van hun gewonden en een nader te vermelden hantal krijgsgevangenen ln onze handen. Verwoede gevechten worden ln de streek van Kis selin en meer naar 't Zuiden geleverd. Aan onzen uitersten linkervleugel zijn onze troe pen bij de achtervolging van den vijand over de Se>- reth getrokken. Het totale aantal krijgsgevangenen, door de legers onder generaal Broessilof gemaakt, in het tijdvak van 4 toi 17 Junz' bedraagt 3350 officieren en 169,134 -man, de buit 198 kanonnen, 550 machinegeweren, 189 bom- en mijnwerptuigen, 119 geschut-caissons, 34 zoek lichten en een groote hoeveelheid ander krijgstuig. Nader zullen wij krijgsgevangenen en bult uit de gevechten van 17 en 21 Juni opgeven. Aan het Duna-front heeft de Duitsche artillerie de streek van het bruggehoofd Ikskuul en het vak ten Noorden der stellingen van Jacobstad hevig be schoten. In 'den afgeloopen nacht zijn de Duitschers na een geweldige beschieting van Onze linies ten Zuiden van Smorgon tot het offensief overgegaan. Tn één vak is de vijand er in geslaagd onze loopgraven binnen te dringen, doch met behulp van onze artillerie en een tegenaanval hebben wij er hem weer uit veriaagd. waarna hij op zijn punt van uitgang is teruggetrokken In de andere wakken zijn alle vijandelijke aanvallen afgeslagen, hetzij door ons vuur, hetzij door onze baionetten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een veertigtal bom men op het station Wileika geworpen. Aan het Oghinsk-kanaal eenige schermutselingen en een hevig artillerievuur over en weer. Het spreekt van zelf, nu het Russisch succes steeds grooter omvang neemt, aller oog weer op Roemenië is gericht, met de vraag: wat zal daar nu gebeuren? De N. R. Ct. meldt daarbver een mededeeling uit Zurich: Het is te verwachten, dat de resultaten van het Russische offensief van Invloed zouden zijn op de krijgslustige stemming van een deel van het Roe meensche volk. De feiten spreken voor zich zelf. On der leiding van Take Jonescu vereenigden zich dezer .dagen de voormannen der verschillende interventio nistische groepen aan een feestmaal, om de aaneen sluiting der verschillende partijen te proclameeren en een uniform program van handelen op te stellen.1 Al deze leiders haddens de hun indertijd verleende Duitsche enOostenrijksche orde-teekenen aan de be treffende regeeringen teruggezonden, en daarmede open lijk partij gekozen voor de entente. In de laatste weken had hun orgaan, de Fulgerul, een felle veld tocht begonnen tegen „het Duitsche gevaar op den troon" en nog feller tegen de aan Dnltschland ver kochte regeering en haar pers. Teekenend is vooral, dat deze polemieken volgens berichten aan Zwifc- sersche bladen gevoerd worden door academische burgers en andere intellectueelen van grooten in vloed. De houding der Roemeensche regeering tegen over deze strooming is uiterst voorzichtig. Zij weet, dat deze beweging een sterke innerlijke kracht heeft en "bovendien een nog veel sterkeren invloed naar buiten op dte algemeene volks-opinie heeft. Het is niet tegen te spreken, dat de strooming met elkeni dag in kracht toeneemt vooral ook tengevolge van de" fusie der verschillende groepen, die dank het on vermoeide werk én van Jonescu dezer dagen tot stand gekomen is. De regeeringspers, o. a. de Vitorul, be perkt zich ertoe, jonescu aan te sporen tot voor zichtigheid, zijn agitatie niet te ver te drijven en de regeering tegenover de midden-rijken niet in poli tieke moeilijkheden te brengen. Maar daar blijft het dan ook bij. En men voorziet, dat het niet heel lang •meer duren zal, dat Bratianu inderdaad voor derge lijke moeilijkheden zal komen te staan. Terwijl er op het oorlogsveld heftig en moord dadig gevochten wordt, zijn de diplomaten en han delsmannen druk bezig te vergaderen. In Parijs zijn vertegenwoordigers der Ententemogendheden «bijeen geweest en Jiebben geconfereerd over de middelen die noodig zijn om na den oorlog den handel van Duitschland en Oostenrijk te fnuiken. We zien ook hieruit weer dat de oorzaken van dezen wereldoor log vooral in een economisch licht moeten worden bekeken. En of deze conferentie met haar gevolgen zullen meewerken tot een spoedige vrede, wij be twijfelen het sterk, groot en misschien onherstelbaar nadeel als deze oorlog na den oorlog voor de mid- denstaten zal hebben. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor bet Koninklijk N'ed. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.5 te midden-Duitsch- land, laagste barometerstand ongeveer 754 te Oost- Pruisen. Verwachting tot den avond van 23 Juni. Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen. Half tot zwaarbewolkt, behoudens onweer. Waarschijn- luk droog weer. Iets zachter. DE VOLGENDE OORLOG IN DE LUCHT. In de „New Statesman" uit een medewerker de meening, dat in de toekomstige oorlogen de veld slagen hoofdzakelijk in de lucht beslist zullen wor den. Hij zegt o.a.: „Het resultaat van den luchtstrijd in een veldtocht zal ongetwijfeld de beslissing geven in een oorlog tusschen vijandelijke mogendheden van gelijke kracht. In een eersteplaats zullen hevige luchtsla gen plaats hebben, waarbij de heerschappij in de lucht bij de oorlogszone definitief ten bate van de eene of andere partij zal beslist worden. De partij die wint, zal daardoor een geweldig overwicht boven de andere hebben en daardoor het landleger de over winning verzekeren. Het is natuurlijk mogelijk, dat in het onwaar schijnlijke geval dat de eene zijde hoewel krachtiger in de lucht, te land of ter zee veel zwakker ware en dan toch, ondanks hare heerschappij in de lucht, verslagen zou worden. In de toekomst, als de vliegmachine even juist van boven af zal kunnen mikken als er van beneden af op gericht kan worden, zal de vliegmachine door haar snelheid, door de mogelijkheid om de schoten te ontgaan en zich op verschillende hoogten te be wegen eerder het afweerkanon kunnen vernielen dan omgekeerd." DE ZENUWMOORDENDE UITWERKING VAN GESCHUTVUUR. Dr. E. Murray Auér, van Philadelphia, die eeni- gten tijd aan een hospitaal van het Engelsche leger in Frankrijk verbonden is geweest, heeft onlangs in de Philadelphia Neurological Society eene lezing gehou den, waarin hij verklaarde dat m zoo goed als alle gevallen, die hij te behandelen had gekregen, de solda ten slechts onbeduidende lichamelijke wonden had den, doch dat het lijden van de meesten van physischem aard was. Hij haalde o.a. een voorbeeld aan van een 19-jari- gen jongen, die drie dagen lang een hevig en onafge broken artillerievuur had meegemaakt. Toen de drie dagen om waren dreigde zijn sergeant hem met den krijgsraad, omdat hij .slapend op zijn post was ge vonden, terwyl hij als schildwacht uitgezet was. De jongen werd onderzocht en vervolgens naar een hos pitaal gezonden. Tien dagen lang bleef hij in dien ver suften 'toestand. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij een soldaat, die zijn kameraad door een projectiel uit elkander had kien scheuren. Gedurende- den tijd, dat zij in coma terkeerden, die in sommige gevallen meer dan een week duurde, maakten de soldaten den indruk van alles telkens opnieuw weer te doorleven, wat de oorzaak van hun toestand was geweest. Dit bleek uit de ontzetting die uit hunne gezichtuitdrukking sprak. Zij hurkten ineen, schrikten op en staarden woest in het rond ais men ze aansprak. Een ander gevolg van de schok is een voortdurend schokken van het geheele lichaam, waaraan pijnen op verschillende plaatsen en vooral zeer zware hoofd pijnen voorkomen. In sommige gevallen duurde dit schokken dagen aaneen, soms zelfs weken, ofschoon er ook gevallen voorkomen waarin het slechts eenige uren duurt. Ook tijdelijk geheugenverlies is eveneens veel voor komend gevolg van het doorleven van bijzondere aan grijpende momenten en van z.g. projectiel-schok. Dik wijls keert het geheugen in zulke gevallen even plot seling terug als het verdween. Een der meest voorkomende en tevens ellendigste der vele psychische gevolgen van de genoemde oorzaken is, dat de lijder niet diep kan slapen en door z.g.n. loopgravendroomen gekweld wordt. „Het is volstrekt geen zeldzaam geval", zegt dr. Au er, „een soldaat midden in den nacht uit zijn bed te zien Springen, hem te zien schreeuwen en weenen, het geheele lichaam badend in zweet, terwijl zij droomen Hat zij door vijandert met de bajonet nagezeten worden of dat zij onder het puin van een mijnontploffing begraven liggen, of dat zij in den mist in een loopgraaf verdwaald zijn en den weg niet meer Kunnen vinden." Toch is de angst, die de soldaat doormaakt, niet van de soort, die 'de leek zou verwachten. De lijders zijn niet bang voor lichamelijke kwetsuren, Zy vreezen steeds iets verkeerds te doen dat zij hij een of ander voorval niet hun plicht doen of het vertrouwen hun ner kameraden verliezen. Oook blindheid en doofheid komen veel voor, maar een der merkwaardigste verschijnselen hierbij Is licht schuwheid, de vrees voor het zien, z.g.n. photopho- bia. In vele gevallen klagen de mannen dat zij niet kunnen zien, maar als men hen de oog en opent, kunnen zij zeer goed zien. TELKENS KOMT ZOO IETS TERUG. In een door de politie te Munchen uitgegeven offi cieel bericht over samenscholingen op het Mariaplein leest men: Zaterdagmiddag verzamelden zich op het Mariaplein en bij de portierewoning van het raadhuis eenige vrou wen, die op de markt niets gekregen hadden en in het bijzonder broodkaarten verlangedn. Zij werden ver wezen naar de bureau's voor de verdeeling van brood kaarten in de scholen. De ten deele opgewonden menig te deed nieuwsgierigen tezamen loopen die echter tegen den avond door persoonlijke tusscnenkomst van den president van politie weer uiteengingen. Toen net donker werd, kwam meer publiek toestroomen, vooral mannen en helaas ook soldaten, meerendeeis echter opgeschoten jongens. Naar het heette, omdat uit na burige huizen water uitgegoten werd, werd het koffie huis Rathaus met steenen bestookt. De samenscholingen van menschen werden grooter tot ten slotte de politie met militairen h« prein zuiver den Een gedee.lte van de jeugdige betoogers werden in hechtenis genomen en zien hun bestraffing tegemoet. De geheele vaderlandslievende bevolking en met name de verstandige volwassenen veroordeelen, gelijk men vandaag van alle kanten kon hooren, deze soort van lieden, die tot «ken prijs herrie wilden maken. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Geertruida Maria, d. v. Nicolaas Lauren- tius Berger en Mijntje Omes. Cornelis, zoon van Ja- cob van Diepen en Geertje Imming. Ondertrouwd: PetrusN Jozef Stroet, oud 23 jaar landman alhier en Cornelia Schilder, oud 23 jaar' zonder beroep te Obdam. Jan Schilder, oud 25 jaar' landman te Obdam en Anna Maria Stroet, oud 21 jaar, zonder beroep, alhier. Pieter Haring, oud 24 jaar, arbeider en Maria Boots, oud 23 jaar, dienst bode, beiden alhier. Getrouwd: Jan van Soelen, oud 23 jaar, arbeider en Neeltje Oortgijsen, oud 21 jaar, zonder beroep, bei den alhier. Arthur Maximiliaan Engelmann, oud 33 jaar, candidaat-notaris, en IJda Koeman, oud 30 jaar zonder beroep, beiden alhier. Overleden: Menoutje Klein, oud 37 jaar, d. v. Dirk Klein en Hiltje Oud. MARKTOVERZICHT. Omhoog gaande prijzen: een vlugge markt; lagere noteering: een stugge handel. Zoo was ook heden de toestand alhier. Volgens algemeene schatting wa ren de koeien f 30 lager dan voor 4 weken; per pond was dit eene verlaging van 5 cent. Een deel van den aanvoer ging weer naar huis. De heer H. Kooij te Dirkshorn ontving den hoogsten prijs f 505. Melk en kalfkoeien lager, pinken onverkoopbaar. Schapen onverkoopbaar, de enkele exemplaren die nog van de hand werden gedaan, liepen tot f 50. Lammeren traag, hoogste markt f 20. De aanvoer varkens be stond voornamelijk uit Regeeringsvarkens: 23 stuks. Oude kippen en konijnen duur; eieren liepen weer tot 7.5 cent. POLITIE. Gevonden een zijden blouse en een el. Verloren een gouden broche. Inlichtingen ter Secretarie. SCHADEPOST JE Bij den heer L. Bolte, fil. Gebr. Bischoff alhier, is er bij het etaleeren een stroohoed door de ruiten gevallen, waardoor het geheele ruit gescheurd is. Als zeldzaamheid vermelden wij, dat de hoed in het ruit is blijven vastzitten. Wie 't niet gelooft moet maar gaan kijken. PENSIOEN VERLEEND. Aan mej. N. Atema, alhier, is een pensioen van f 280 verleend. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote, mej. N. Bleek, leerlinge aan de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen, heeft met goed gevolg examen als vroedvrouw afgelegd. DOLLE HANS. De tweede avond van het optreden van het tooneel- gezelschap Royaards was de zaal van den heer HelJ- selaar weer bijna geheel bezet. Dolle Hans, het Indo drama van Jan Fabricius, werd opgevoerd. Ingeleid door de zoo gunstige persbeoordeelingen uit de groo te bladen, was de verwachting hoog gespannen. Men had van kennissen of vrienden, die het stuk elders hadden gezien er zooveel over gehoord, dat algemeen den indruk was gevestigd dat dit nu eens iets bij zonders was. Welnu, we weten dat allen, die Woens dagavond de opvoering van Dolle Hans hebben bij gewoond, opgetogen waren tenminste maar heel zelden hebben wij in Schagen zulk een enthousiaste uiting van waardeering en bewondering gezien als nu, toen de volle zaal herhaaldelijk en telkens, zelfs bij open doek in een opdaverend applaus losbarstte. Het was een groot succes de opvoering van dit stuk. Het heeft aangegrepen, geschokt, meegesleept groot en grootsch als de uitingen van den schrij ver waren. Het is, zooals de N. R. Ct. in haar beoordeeling schreef: aan welke geweldige dingen wist Fabri cius hier te raken, wat al ontzettends roert hij aan. Ja, zoo is 't een handeling vol actie, vol gloed, een stuk, waarin ons het sterk en hartstochtelijk leven wordt getoond van een Indischen halfbloed, een mensch van temperament, toomeloos driftig maar ook met hoog en edel denken, en met een al- lesoverheersehende liefde voor zijn rasgenooten de bastaarden En het was in deze rol, dat de heer Henri Brond- geest zich gaf in een allesmeesleepende hartstoch telijke kracht het was voortreffelijk het was meesterlijk!!! En ook de anderen, zij stonden naast hem het geheel opvoerend tot een stuk werkelijk leven. Zaterdagavond gaat Dolle Hans nogmaals. GEEN VOORDEELTJE VOOR ONZE GEMEENTE. Het depót van Weg en Werken der Hollandsche) Spoorweg Maatschappij dat alhier gevestigd is, wordt overgeplaatst naar Den Helder. Het gevolg hiervan zal tevens zijn, dat "de opzichter van den weg de heer Stuijvenberg, benevens vijf ambachtslieden zich metterwoon te Den Helder zullen moeten vestigen'. Opgave van het aangevoerde en der daarvoor be taalde prijzen, ter weekmarkt te Schagen, op Don derdag 22 Juni 1916: 5 Stieren f 180 a 250. 33 Geldekoeien, mag. f 240 a 280, stug. 73 Idem, vette, f 200 a 505, stug. 22 Kalfkoeien f 280 a 460, stug. 26 Pinken, geen handel. 48 Nuchtere kalveren f 8 a 22. 60 Schapen, magere f 32 a 50. 79 Lammeren f 16 a 20. 23 Varkens, vette f 0.96 a 1 per K G 107 Biggen f 12 a 18. 18 Konijnen f 0.70 a 1.25. 179 Kippen f 0:60 a 1.50. 1375 K.G. boter f 1.40 a 1.50. 33148 Kipeieren f 6.25 a f 7.50 per 100. 2000 Eendeieren f 7 per 100. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op I* 7 oensdagmiddag. 4332 zak aardappelen1 Schotsche muizen f 1.80 a f 3, schoolmeesters f 2.45 a f3, gladblaadjes f 2.90 a f 3.70, drielingen f 1.20 a I l.ou. «Té D°nderdagyoormiddag. 51900 bos wortelen f3.90 a f 5.20, 900 K.G. rabarber f -7.20. VAN EWIJKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag, ap Woensdag 21 i? i Pond bot 15 a 17.5 cent per pond, 5 pond schol 12 cent per pond, 97 pond aal 40 a 48 cent Groote muizen f 3 - a 3.40, Schotsche f 3.- psr 50 K.G.. Drielingen f 1.50 a 1.90, klein©® f 0 40 a 0.90, Schoolmeesbrs f3— a 3.20, per 35 K.G., wortelen f 5 -ff 5.20 per 100 bos MEDEMBLIK, 21 Juni. Aardappelen: Groote muizen f 1.80 a f 1.05, klein® muizen f 1.65 a 1.75 per halve H.L. Aanvoer 7W manden of zakken. WARMENHUIZEN. Schotsche muizen f 1.80 a drielingen f 1.65 a 2, Aanvoer 166 zak.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2