NIEUWE ABONNé's GRATIS. ZATERDAG 24 JU W6. 59ste Jaargang. No. 5820 UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. EERSTE BLAD. voor dit blad'ontvangen tol 1 Juli de nog verschijnende nummers Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. V *+*9 SCHAGEN. Deposito s, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. AUeieei Nieuws- Dit blad verBohijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wór den ADVERTENTIEN in het-eerst mtkomend nummer, geplaatst. COURANT. Alrattflü- Lutt'iivHil pit nnmmer bestaat nit drie bladen. De Nieuwe Crt. schrijft: EEN STEM UIT HET GRAF. Wiens stem? Pr. Kuyper's stem. Men zou het niet gelooven en wij< zouden het niet durven zeggen. Maar nu dr. Kuyper het zelf doet.... De Standaard vindt het onaangenaam dat er vrij zinnige bladen zijn die waarlijk, ook bij deze Staten verkiezingen. er dr. Kuyper wehr in betrokken heb ben! Wat deed hij dan toch? Nu ja, hij schreef, maar dat deden Lohman en Nolens eveneens. En even, ja, ging hij naar Gouda een kort woord spreken, maar vermeed alle opspraak Geen pérs werd toegelaten. Geen verslag kwam ervan in de bladen. Stil als een muls kwam hij en "stil sloop hij af. En dat hij te Gouda sprak, was alleen hls oud-Kamerlid van Gouda. Wat reden, wat oorzaak kon er dan zijn, om ook nu weer de Kuyper-hetze op touw te zetten? En toch, zelfs bladen als de Nieuwe Coura,nt, als het Handelsblad, als de Vrijzinnig-Democraat deden er aan mede. Het leek zoo of men om zijn wrevelpen toch iets te doen te geven, er dan toch één moest hebben, om te ringelooren. En déartoe haalde men den ouden Kuyper weer uit zijn politieke sacophaag. Iioe laf 1 Ziet ge, zulke stukjes, die kan niemand ln Neder land schrijven, behalve Hij. Daarmee steekt hij als politiek journalist boven ieder ander uit. Als po lemiek zijn ze niet eerlijk, in de voorstelling van de aanleidingg zijn ze niet juist. Maar onovertref baar zijn ze in hun fijne dubbelhartigheid, tegelijk doeltreffend bij den eenvoudigen volgeling die zich aan de onedelmoedigheid, der liberalisten tegen de ouden afgejaagden van God gegeven leider ergert, en bij den tegenstander die terstond voelt dat hij tegen dit wapen geen wapen heeft. Wat wij nog kunnen zeggen, is alleen dit, dat het daar toch een tamelijk pittige atmosfeer schijnt te zijn ln die politieke sarcophaag, waar des ouden Kuyper's overblijfsel rust. Men kan er in schrijven, spreken en.... stoken. Rhamses zelf zorgt voor de noodige zuurstof. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. Worden naar plaatsr. berek. ONS BELANG TE HOOGWOUD. Gisteren hield de Coöperatie Aanköopvereeniging Ons belang eene algemeene vergadering ten huize van Joh Veerman alhier. Aanwezig 21 leden en 4 gasten. Na opening door voorzttier worden de uitgebreide notulen gelezen en metdank goedgekeurd. Punt 2 van het convocatiebiljet vermeld, lezing van ften heer U, G. Dorhout van Venhuizen over het oprichten van een Phosphaatfabriek en over de Pro vinciale Bond van Coóperative Vereenicingen. Door verhindering van den spreker had den l^eer P. Best. bestuurslid van de P, B. ,dlt overgenomen. Begin nend met de evolutie van den landbouw, zegt spreker ts het noodig dat ieder landbouwer de hana aan de ploeg slaat om de inkoop van zijn 'benoodigdhedeni zelf in de nand te hebben en dit niet te laten in de banden van de fabrieken. Coöperatieve vcreerrigingen is de stap in de goede richting en overal zien wjj het dat het speculatief 'bedrijf het moet afleggen voor het Coöperatief. Wat bejreft de superphospnaat, wij weten het allen door tic drie Ihier bestaande fabrieken in Nederland, zijn reusachtige winsten gemaakt ten koste van de land bouwers. Spreker noemde dividenten van 35 en 40pro- oent. In December hebben genoemde fabrieken een trust gevormd, zoodat ze nu geheel de baas zijn. Dit heeft mfen ingezien. In Groningen is men voorgegaan en thans is men bezig in Zeeland een Coöperatie! Super- phosphaat fabriek op te richten. Reeds 20000 aandeden zijn geplaatst zoodat het ka pitaal reeds aanwezig is en de oprichting is verzekerd. Ook Noordholland zond een uitnoodiging tot deel name en wel de Provinciale Bond. Het bestuur be richtte dat men Noordholland wel op de voet van gelijkheid wou aannemen wanneer direct 2000 aan deden a 15 gulden werden genomen. Direct is men hiertoe overgegaan. Nu begon spreker meer op het terrein van do P. B. te komen en zette de werking uiteen. Wil men aandeden nemen in de Superfabriek zoo zal men vermoedelijk deze wel door den bond kunnen krijgen. Spreker spoort aan lid te worden van den Bond en zet het Centraal Bureau in de scha duw. Ten slotte worden vde vragen tot spr. gericht waanóp duidelijk wordt geantwoord o.a. Per aandeel is mfcn verplicht 10 balen Super at te nemen. Er worden van de aandeden 4 procent renke betaalt. Bij 'aansluiting aan den Bond is men verplicht alle kunstmest van den Bond te betrekken enz. Hiermee sluit de heer Best en ontvangt een woord van dank van den voorzitter. Bij groote meerderheid van stemmen wordt besloten te probeeren 30 aandeelen te krijgen terwijl men tevens met ln de Sur 19 van dé 24 stemmen besluit zich niet aan te sluiten doch een afwachtende houding aan te nemen. De in gekomen stukken worden voor kennisgeving aangeno men. De inschrijving van Amerikaansche lijnkoek wordt opengesteld en de distributie aan de Secretaris over gelaten Hierna volgt sluiting. JULIANADORP. Door de tooneelvereeniging „Klein Begin" is bij haar laatste uitvoering, ten bate van het schoolfeest ontvangen f 69: waarvan f 5Q als netto-ontvangst wordt afgedragen aan de schoolfeestcommissie, oor waar een mooi bedrag. J. Schoorl Pz., "K-a— JULIANADORP. Door eenige jongelui is alhier een voetbalvereni ging opgericht, genaamd „Goncordia". BROEK OP LANGENDIJK. De liberale kiesvereniging alhier heeft zich aan gesloten bij de Centrale Kiesvereniging in het district Schagen. BROEK OP LANGENDIJK. Voor de vacante betrekking als onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Voor die van onderwijzer te Noorscharwoude 12. BROEK OP LANGENDIJK. Door het uitvoerverbod van wortelen en het daar door terugloopen der prijzen, zijn de wortelteelers al hier overeengekomen, om, bij te grooten aanvoer en het niet opbrengen van de cultuurkosten, slechts de helft van de aangevoerde partijen te veilen. LANGEDIJK. Dcor het terugloopen der aardappelprijzen, zijn verschillende aardappelenteelers aan den Langedtjk opgehouden,met rooien. ZIJPE. In verband met de zeer hooge vleeschprijzen is door een 30-tal ingezetenen van Schagerbrug aan den Burgemeester het verzoek gericht, wel te willen bevorderen, dat met ingang van 1 Juli a.s. zee- visch voor de ingezetenen der gemeente beschikbaar wordt gesteld. ZIJPE. Wij vernemen, dat de ten behoeve van het leger opgevorderde wol voor zoover deze gemeente be treft in het laatst der volgende maand te Scha gen moet worden geleverd. SCHAGERBRUG. Tot molenaar van den polder I van den Zijpe en Hnzepolder is uit 3 sollicitanten benoemd dé heer J. Dekker, alhier. SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, heeft de afdeeling Zijpe van Het Witte Kruis het voornemen óm zoo mogelijk ook alhier een groote regenwaterbak te plaatsen. ANNA PAULOWNA. Was het den kaatsten tijd, nu er voor de door braak niet meer zooveel verschillende materialen noodig waren, te Van Ewijcksluls heel wat kalmer geworden, thans is het er, vooral aan den buitenstei ger, weer él leven en beweging. Toen wij er dan ook Donderdagnamiddag op de zeesluis een kijkje na men, krioelde het er-van werklieden, welke bezig waren hout en rijs van de op den wal opgeslagen stapels op verschillende bakken te laden. Ook aan de binnenzijde der sluis bij het tramsta tion, was men met hout laden bezig, terwijl bij den binnensteiger een paar hoopen grint en zand, hoog opgetast, op nieuwen aanvoer wezen. Een aak van meer dan 200 ton inhoud; lag weer gereed ter los sing. Schuin voor het café van den heer Keuris lag bovendien nog een tjalk, geladen met cement, welke echter nog niet mag worden gelost, hoewel het hier reeds een paar dagen ligt. Bij informatie vernamen wij hierover het volgende: Bedoeld vaartuig is tijdens het ruwe weer van Maandagavond, bij het opzeilen van het Molenrak, een vaarwater tusschen de Sloot en het Amsteldiep, aan den grond gevaren, waarbij het belangrijke ave rij maakte. De giek brak namelijk en sloeg daarna door de zeilen, waardoor deze scheurden. Het vaar tuig is daarna met den kop van den wind geslagen en zoo blijven zitten, waarbij het geregeld de zeeën over het achterschip kreeg. Dinsdagmorgen ls het door een Wieringer aakschip gedeeltelijk gelost, waarna het eerst naar Wieringen en later naar Van Ewijcksluls is overgebracht. De lading is onbescha digd gebleven. Nu is er eenige verwikkeling ontstaan tusschen den expert der maatschappij, waarbij het schip ver zekerd is en den ontvanger der lading, de heer Van der Valk. De schipper mag namelijk alleen lossen, indien de heer Van der Valk zekere door den expert opgemaakte verklaring wil teekenen. Deze beweert echter met de scheepsschade niets te maken te heb ben en weigert dus te teekenen, waarna de expert den schipper het lossen heeft verboden. De afwik keling dier zaak wordt nu met belangstelling tege moet gezien. De weg onder den Amsteldijk langs, vanaf het Ou de Veer tot nabij de doorbraak, was thans geheel opgeruimd en van de tijdens den stormnacht van den dijk af er over gestorten grond ontdaan. Onze hoop, dat het nu voortaan mogelijk zou zijn, ?ich vlug naar de doorbraak te begevdn, werd echter spoedig den bodem ingeslagen, wijl men halverwege dit gedeelte reeds weer bezig was den geheelen weg op te breken. De hieruit komende grint werd aan de overzijde der sloot verbinding tusschen Lotmeer en Oude Veer gebracht, om later weer voor den nieuw aan te leggen weg dienst te doen. De dijk zal dan namelijk zóóveel verbreed zijn, dat de oude weg er geheel onder begraven ligt De dijk in de doorbraak is thans over de volle breedte en bijna over de geheele lengte reeds hooger dan de oude dijk. Hij biedt thans reeds een respec tabel gezicht en zal dit, wanneer hij geheel- gereed is, des te meer opleveren. Een gedeelte der uit het land weggehaalde puin is reeds aan de buitenzijde neergestort en zal dus opnieuw voor de buitenbeklee- ding dienst dqen. Vanaf de Oostzijde der doorbraak tot even voorbij den Achterweg is thans langs de molensloot weer een nieuw dijkje geworpen. Naar wij vernamen zal ook hier ,een zanddepot komen. Bij het eerste „depot" is men thans bezig de palen van den reeds eerder genoemden steiger in te heien. Men bedient zich daarbij, evenals bij den duiker in de Van Ewijcksvaart, van een heistelling, geplaatst- op een verankerd liggend schip. Met het kalme weer der laatste dagen is men mei het inheien flink opge schoten en ztin de palen paarsgewijze reeds tot een afstand \an ongeveer 120 Meter \anaf den dijk in zee geplaatst. Moet de te maken steiger boven op .deze palen worden gebouwd ,dan zal hij vrij zeker op de hoogte van den ouden dijk komen. Blijft het weer nog enkele dagen kalm, dan zal hij zeer spoe dig gereed zijn en zullen de zandzuigers dus, zoo- dra ze zijn aangekomen, niet lang behoeven te wach ten .eer zij aan den gang kunnen gaan. Ook in de Van Ewijcksvaart is mep met het in slaan der schuttingen flink opgeschoten. Ook de twee de schutting is nagenoeg gereed en zal de duiker dus spoedig kunnen worden bloot gelegd. UITVOER VAN SCHAPEN. De heer D. de Boer Dz. te Stompetoren zond den volgenden „open brief' aan den minister van land bouw: Een zeker aantal schapen in ons land brengt Jaar lijks voort een zeker aantal lammeren. Deze laatste worden deels voor zoover voor aanhouden niet ge schikt, van Aug.Dec. bestemd voor de slachtbank, Van het restant gaat een klein deel voor de fokke rij en de overige gaan of naj aars of voorj aars uit handen van fokkers over aan vetweiders, in deze provincie meest in de kleipolders Schermer, Beem- ster en Purmer. Dit bedrijf wordt ook uitgevoerd als aanvulling bij melkveehouderij, waar gebrek aan werkkrachten dezen met extensieven bedrijfsvorm wenschelijk maakt; Het aantal hectaren land voor deze dieren te bestemmen, houdt verband met den grasgroei van de verschillende maanden. In Mei werden 22 k 24 stuks per hectare, in Juni 16 18, in Juli 11 a 13. Daar de eerste 30 pet. gemiddeld 10 Juni slachtrijp kan zijn, wordt door afzet deze ver mindering in normale tijden geregeld en ontstaat geen stagnatie. Toen vorig jaar uw uitvoerverbod tij delijk allen en tijdelijk gedeeltelijken uitvoer stop zette .ontstond weidegebrek, immers deze dieren kun nen niet als stapelartikelen bewaard worden, een vol doende binnenlandsche markt voor dit artikel ont breekt eveneens, waardoor houders dezer dieren in moeite geraakten. In November en December werd door de Varkensvleeschvereeniging, waaronder scha pen en rundvleesch ressorteeren, op advies van be voegde personen, weer de benoodigde uitvoer toege staan onder toepassing van maatregelen die ver strekking van goedkoop ander voedsel ten doel had den. Toen liep de zaak vrij gezond. „Van Januari af bleef de uitvoer beperkt tot eeni ge partijen waar bijzondere reden voor bestond. „Dit yoorjaar hebben houders en koopers van Jon ge weldeschapen er bij aankoop stellig op gere kend, dat weer uitvoer zou wonien toegestaan op door Uwe Éxc. vast te stellen voorwaarden en dezen maatregel verwacht begin Mei. Nu zijn wij einde Juni en wat mogen wij constateeren bij onze herhaal de bezoeken aan Den Haag, le dat de Varkens vleeschvereeniging zich met schapenuitvoer niet be moeit; 2e dat binnen- en bpitenlandsche moeilijk heden door niet verantwoordelijke ambtenaren als vermoedelijke oorzaken worden genoemd; 3e dat de verantwoordelijke persoon, voor ons niet te bereiken is en wij van het kastje naar den muur en omge keerd kunnen gaan zonder verder te komen. „Een en ander is reden dezen ongewonep weg te kiezen om de groote belangen voor deze streek on der uwe aandacht te brengen en dit te doen ondeil dankbare erkenning dat uwe maatregelen steeds tot basis hadden het bevorderen van de productie. Steeds meer komt men tot de erkenning dat stopzetten van uitvoer en het wegnemen van de kans op winst (is vergoeding voor risico en arbeid van den ondernemen landbouwer) onvermijdelijk moeten leiden tot ophouden yan alle productie. De meer of mindere juistheid van de maatregelen foor de binnenlandsche behoefte of hunne gedeeltelijke mislukking door de bekende spe culatiezucht bewijzen niets tegen bovengenoemd Be ginsel, maar pleiten alleen voor betere maatregelen. Aangenomen dat de buitengewone omstandigheden tijde lijk wettigen het buitengewoon principe, dat de land bouw zorgt voor de gemeenschap wat gemeenschap pelijk behoorde gedragen te worden, zijn wjj dan ge rechtigd tot deze vraag: „Sta toe den uitvoer van schapenvleesch, neemt er van op door u te bepalen voorwaarden wat noodig is, en wilt dit zeer spoedig doen, want duizenden) dieren, die verdwijnen moeten zijn bezig voedsel te verbruiken dat ontnomen moet worden aan ander vee_ „Bezit uw departement de uitvoercijfers niet, dé onder u ressorteerende directie van den landbouw heeft ze wel." Dat moeten de producenten weten, zij zijn de eeni- gen die door het te lang hoog houden van de prij zen lijden, zegt men? Wij willem dezen „open brief' niet plaatsen zonder een enkele opmerking hieraan "toe te voegem, schrijft het Hdbld. Over het algemeen heerscht de meening, dat, in het belang van dep binnenlandschen consument, uit voer slechts zal kunnen worden toegestaan als de prij zen voor binnenlandsch verbruik in verband met de productiekosten normaal zijn. De productiekosten van schapen zijn niet noemens waard gestegen, de prijzen zijn nog hoog, dus tot de prijzen veel lager zijn zou geen uitvoer kunnen worden toegestaan. Deze politiek "kan echter soms bezwaren medebren gen. Indien er niet een flauw verband bestaat tus schen de producenten en niemand vóór wil gaan met het verlangen van de prijzen en dus zijn eigen voor raad voor een prijs verkoopeü veel lager dan bedongen kan worden als eenmaal export is toegestaan kan het zeer lang duren vóór die prijs laag wordt. Vooraf in dien de producenten overtuigd zijn, dat de voorraad zoo groot is dat eenmaal export moet worden toege staan. Wij meenen, dat die redeneering niet geheel juist is. Het 4s een Nederlaridsch belang, dat ons koste lijk gras niet nutteloos vervoerd wordt aan schapen die slachtrijp zijn. Het is ook een Nederlandsch belang, dat het schapenvleesch zóó s'erk in prijs dialt, da' he' vuor den Nederlander, die a s regel geen seh ipcndeèscli lust, tegen normalen Prijs te verkrijgen is. Door het caisser-aller systeem, dat het rustig af wachten tot de marktprijs laag wordt feitelijk is, wordt dus het Nederlandsche belang niet steeds gediend. In het bijzonder niet in dit schapenvleesch, daar het schapenvleesch haast uitsluitend een uitvoerartikel is en er geen beteekenende markt voor schapenvleesch is. Evenals bij kaas en bij' Varkens, waar,* mede door bemoeiingen van de regeering, gezorgd js dat de bin nenlandsche consument het artikel tegen betrekkelijk lagen prijs kan krijgen, terwijl de export behoorlijk yerzékerd wordt, achten wij hier spoedige inmenging van de regeering gewenscht. Zij dient zich dan voor af te vergewissen hoeveel schapen tegen normalen prijs voor het binnenland gewenscht worden, nu en geduren de den tijd dat de grenzen weder gesloten zullen zijn. De voldoening aan die behoefte moet absoluut verze kerd zijn. Veel van de redeneeringen van den geaeftten brief schrijver laten wij overigens voor Zijn rekening. Overweging zou zeker verdienen voeling met het in Wording zijnde Landbouwcentrale te houden. Onze schapeneport is Én vredestijd bijna geheel voor Enge land bestemd en het is niet in het belang van deNe- derlandsche schapenteelt die markt geheel te verliezen. WINKEL. Gisteren is in deze gemeente bij twee der bakkers een geringe hoeveelheid wit brood in beslag geno men. WINKEL. In verband met de mededeellng der Regeering dat rijst tegen verminderden prijs kan worden beschik baar gesteld, is voor deze gemeente 2500 K.G. aan gevraagd. Do rijst wordt verkocht voor 10 cent per pond, terwijl bij de winkeliers die dit Boort rijst verkoopen, geen andere soorten verkrijgbaar mogen worden gesteld. VLEESCHPRIJZEN. De slagers te Leeuwarden hebben den prijs van het rundvleesch met 20 cent per kilogram verhoogd. AUTO-ONGELUK. Te Langerak bezuiden de Lek heeft gisteren een auto van dokter Haastert uit Alblasserdam een kaas wagen aangereden. Auto en wagen geraakten van den dijk. De dokter was terstond dood. Zijn doch ter ls gekwetst, maar niet gevaarlijk. VERVOLGINGSWAANZIN. Gisteren veroorzaakte iemand te IJmuiden groote opschudding door op een dak te klimmen en van af zijn hooge zitplaats met dakpannen te werpen, naar de politie en eenige burgers, die trachtten hem naar beneden te krijgen. Toen dit tenslotte was gelukt, bleek het Iemand uit Amsterdam afkomstig te zijn, lijdende aan ver volgingswaanzin. Door de zorg van de IJmuider politie werd hij naar zijn huis teruggebrach t VEEL ANIMO. Voor de betrekking van gemeentebode te Enkhui zen meldden zich 328 sollicitanten SLACHTAFVALLEN. Naar men meldt, is de uitvoer van slachtafvallen met consent voorloopig ingetrokken. DE VARKENS-DISTRIBUTIE IN GEVAAR. Een inschrijver voor distributie van varkens, deelt de Tel. mede, dus iemand, die het weten kan, gaf dezer dagen de stellige verzekering, dat men hoog stens nog een maand gerégeld zal kunnen voorzien in de behoefte aan regeéringsvarkens, doch dat men dan door uitputting van den voorraad, voor moei lijkheden zal komen te staan, die vrij gelijk gesteld zal kunnen worden met de tegenwoordige aardappel- schaarschte. Niet onwaarschijnlijk houdt dan ook de circulaire aan de burgemeesters daarmede verband, waarbij de gelegenheid wórdt opengesteld voor slagers om zelf varkens te koopen, waarbij het bestede boven 80 ct. per K.G. zal gerestitueerd worden. DE TUBANTLA. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Nierstrasz, heeft 20 dezer do volgende vragen gericht tot den minister van buitenlandsche zaken: 1. Is de regeering van oordeel, dat de onderhan delingen met de Duitsche regeering ter zake van de ramp, het Nederlandsche stoomschip Tubantia overkomen ln den nacht van 15 op 16 Maart J.I., met de laatste nota dier regeering, behelzende het resultaat van het officieele Duitsche onderzoek naar de oorzaken dier ramp, niet afgesloten zijn? 2. Is de regeering van oordeel, dat ook né de genoemde nota het feit blijft vaststaan, dat de Tu bantia niet door een ronddrijvende torpedo, maar door een torpedoschot is ondergegaan? 3. Is da regeering van oordeel, dat de feiten door de Duitsche regeering in genoemde nota erkend, in elk geval de aansprakelijkheid dier regeering voor de ramp en hare gevolgen Vaststelt, en is de regee ring voornemens de erkenning dier aansprakelijk- heid te vorderen? 4. Is de regeering bereid, indien de Tubantia-zaak niet door onderhandelingen tot een vóór ons land bevredigend einde kan worden gebracht, aan de Duitsche regeering voor te stellen, de vaststelling zoowel van de feitelijke oorzaak der ramp. als van de aansprakelijkheid voor de ramp en hare gevolgen op te dragen, of aan een daartoe door beide regeerin gen te benoemen internationale commissie, dan wel aan het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gra- venhage. STATENVERKIEZINGEN. Vrijdag hebben de herstemmingen voor Zuidholland en Gelderland plaats gehad. In Zuidholland móest in 8 districten herstemming plaats hebben, de vijf districten van Rotterdam, s Gra- vanhage. Dordrecht en Gouda. In zeven van de acht zijn de linker candidaten (vrijzinnigen en sociaal-demo- craten zijn bij deze herstemming, gelijk men weet,, sa mengegaan) gekozen. Alleen Gouda, waar herstem ming meest geschieden voor slechts een van de drie (recnterzetelzetels die dit jaar vaceerden, liet de linker zijde in den steek. 1 Te 's-Gravenhage en Dordt traden uitsluitend vrij zinnigen af. Daar gaan, tengevolge van het hersteui- mingsaccoord met de sociaal-democraten, één plaats te 's-Gravenhage en één <e Dordt aan de sociaal democraten over. In Rotterdam verliezen de rechter-partijen vijf zetels (£2 in C, 1 in JI, 1 in I1 in V) en winnfen de so- eiaal-democriten er 6 (2 in V, waar bij de eerste stemming de aftredende vrijzinnige uitgevallen -was). District III heeft de aftredende vrijzinnigen herkozen. Maken we de balans van de geheele provincie op,

Schager Courant | 1916 | | pagina 1