1 B reerliike Stand. Gemengd Nieuws. CONFETTI. De Vereenifltle Staten en Mexico. De studenten en de oorlog Een avonturiers-troep. Vader, zal een brug worden geslagen, teneinde van daar per trein de klei naar den Oostdijk te kunnen fransporteeren. Ben heimachine met heistelling is daar reeds aan den dijk geplaatst - WIERINGER WAARD. Vergadering van het Departement Wieringerwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen op Donderdag-» avond bij Gez. Goon, onder leiding van den heer H. Koster. Aanwezig 11 leden. De heer Hazeloop, secretaris, leest de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd on der dankzegging worden goedgekeurd. Enkele aanbiedingen zijn ingekomen om in het a.s. seizoen alhier lezingen te houden. Volgt verslag schoolfeestcommissie. Saldo 1914 was f 82.6234, opbrengst lijsten f 308.80, tezamen f 391.4214. Van dit bedrag was voor de reis naar Am sterdam f 160, voor de reis naar Bergen f 200 en voor een feestje laagste klasse f 31.4214 uitgetrok ken. Van Amsterdam is overgebleven een saldo ad f 7.8614, van Bergen f 40.21, van het .laatste f 0.46, to taal f 48.5314, welk bedrag bewaard zal worden in de rijkspostspaarbank. De rekeningen en verdere be scheiden zullen door den penningmeester worden nagezien. Voorzitter constateert, dat de schoolreisjes uitste kend zijn geslaagd, zegt, dat het volstrekt geen be zwaar oplevert om voor een nacht naar Amsterdam te gaan en brengt vervolgens een woord van dank aan de geleiders, alsmede aan de inteekenaars op de lijsten, want zonder geld zou het toch niet gaan. Is aan de orde verkiezing van twee bestuursleden, n.1. één wegens bedanken van den heer J. A'. Kaan, als zoodanig, en één wegens aanvulling. Het nieuwe reglement zegt, dat er 7 bestuursleden moeten zijn. Voorheen was zes voldoende. Alsnu worden gekozen de heeren K. Visser en J. Schenk Kz. Wordt nog medegedeeld, dat in een gehouden be stuursvergadering Ds. Barnouw tot voorzitter is ver kozen. Als laatste punt op de agenda komt de Leeskring ter sprake, waarbij blijkt dat enkele boeken niet naar aller smaak zijn, en het bestuur zal met de klachten rekening houden. 'De heer Hazeloop wil verder nog even nagaan de geschiedenis der Leeskring. Wel is waar zal er een volgend jaar een kleein batig saldo zijn, doch dan moeten er weer nieuwe boeken zijn en van de tegen woordige moeten er weer enkelen worden ingenaaid. De leeskring kan zich niet bedruipen nu niet en ook later niet. Aangezien era voor dezen winter nog geen tekort is, zal dit pum voorloopig worden aan gehouden. Goedgevonden wordt reglementen en kaarten te laten drukken. Hierna sluiting. JULIANADORP. AJs bijzonderheid kan worden aangestipt, dat bfj cember 1915 twee lammeren ter wereld heeft gebracht, den landbouwer P. Sinnege -een schaap dat in De- voor de tweede maal wee twee flinke lammeren heeft geworpen. Een goede rentegever. RUND- EN SCHAPENVLEESCH. De minister van landbouw,^ nijverheid en handel heeTt een brief 'aan de commissarissen der "Koningin gencht, waarin er op wordt gewezen, dat ook het rundvleesch tot die voedingsmiddelen behoort, welke in vergelij king met normale tijden, aanzienlijk in prijs zijn ge stegen, tengevolge waarvan het voor een deel der be volking, hetwelk gewoon is rundvleesch te gebruiken, moeilijk, zoo niet onmogelijk is zich van dit voedings middel te voorzien. Hoewel nu deze hooge vleeschprijzen grootendeeis worden veroorzaakt door de tijdsomstandigheden en voor een deel ook het gevolg zijn van de oogenblik- kelijke schaarschte aan slachtrijp vee, waaraan voor alsnog niets te veranderen valt, schijnt toch ook voor een ander deel door de slagers in sommige genieenten een te hooge winst op het door hen verkochte vleesch te worden geëischt. Ten-einde nu aan dit laatste een einde te maken en althans deze oorzaak van de hooge rundvleeschprijzen zooveejt mogelijk op te heffen, heeft de minister door tusschemkomst van de commissarissen der Koningin een beroep laten doen op de medewerking van de gemeentebesturen, inzonderheid van die der groote steden en de burgemeesters in overweging doen geven om, evenals dit in sommige gemeenten reeds ten aan zien van verschillende andere voedingsmiddelen ge schiedt, voor zooveel noodig ook den verkoop van rundvleesch van gemeentewege te laten plaats hebben. Hierdoor zal "het vermoedelijk mogelijk zijn, het vleesch tegen lagere prijzen dan de tegenwoordige be schikbaar te stellen, terwijl hierdoor tevens een zeke re concurrentie tegen de slagers in het leven zou wor den geroepen hetgeen mede aanleiding - zou kunnen geven tot billijker vleeschprijzen. Waar noodig, is de minister bereid zijn medewer king te verleenen voor het verkrijgen van slachtvee tegen redelijke prijzen. Voorts verzoekt hij 'de aandacht van de gemeente besturen te vestigen op een vleeschsoort. welke hier te lande in overvloedige hoeveelheid verkrijgbaar zou kunnen worden gesteld, doch ten onrechte niet ge wild is, n.1. schaapvleesch. Indien van deze vleesch soort een ruimer gebruik werd gemaakt, dan zou dit ongetwijfeld de behoefte aan rundvleesch kunnen verminderen en daardoor de schaarschte en duurte van die vleeschsoort in geringer mate doen gevoelen Het komt ham voor, dat ook van de zijde der ge meentebesturen kan worden medegewerkt om het ge bruik van schaapvleesch- te bevorderen. Door hier voor op doelmatige wijze propaganda te maken door omtrent de voedingswaarde, de toebereiding, de prij zen in vergelijking met die van andere vleeschsoor- ten, enz. de noodige gegevens te verstrekken, zou on getwijfeld het gebruik van schaapvleesch in hooge ma te kunnen worden bevorderd. Vooral door het houden van eenvoudige cursussen In de toebereiding van schaapvleesch zou in dezen zj. wat te bereiken zijn. HULP VAN MILITAIREN BIJ DEN HOOI-OOGST Naar aanleiding van bezwaren, welke thans door tden hooibouw worden ondervonden, en met het oog op het groote èlgemeene en -het bijzondere militaire belang, dat aan het welslagen van den hooi-oogst verbonden is, is bepaald dat aan militairen tot een aantal van ten hoogste 5 pet. der presente sterkte door de com pagnies- (en overeenstemmige) commandanten geheele of gedeeltelijke vrijstelling van den dienst (uitgezon derd van wacht- en grensdiensten) kan worden ver leend om den landbouwers, doch uitsluitend bij den ln gang zijn den hooibouw en uiterlijk tot en' met 31 •Tuli, in de omgeving van de troepenstandplaatsen bin nen den afstand van één uur gaans van de kwartleretn, hulp te verleenen en lalsdan bepaaldelijk tegen het loon, dat plaatselijk voor dien arbeid in den regel aan de werklieden wordt betaald. De genoemde commandanten zullen zich vergewissen, daj, 'cn gevolge van het verleenen van vorenbedoelde vrijstelling de arbeiders, ter plaatse of ln de nabijheid woonachtig, nieit worden uitgesloten. Vorenbedoelde vrijstelling mag alleen worden ver leend aan militairen, dia ten minste sedert 8i/j maand onder de wapenen zijn. Zij. die van de vrijstelling van'dienst gebruik maken, genieten tijdens den duur daarvan geen periodieke ver loven: dientengevolge verzuimde verlofbeurten worden niet ingehaald. PPNOEMD. Tn de nrovinrie Noordholland ls benoemd tot heem raad van het heemraadschap Wieringen de heer C. Ma reep te Wieringen: tot heemraad van het am harht, van West-Friesland genaamd Geestmeram- bacht. dp hear G. Brinkman te Noordscharwoude. - NOORDSCHARWOUDE. De tninbonwverepniging Landbouwbelang heeft een zooi* talrijk bezochte ledenvergadering gehouden, met het doel om zoo mogelilk maatregelen te nemen te ven het Duitsrhe In kooplui re au. De voorzitter wees tui de opening op den toestand van heden, hoe door do genomen maatregelen de bouwers ln actie ko men door de veelal onbillijke maatregelen, die ge nomen worden. Met vreugde was natuurlijk ook hier kennis geno men van het feit, dat weer een gedeelte aardappe len en waarschijnlijk groehten mogen worden uitge voerd, waaraan zeer zeker de gehouden audiëtie veel ten goede zal hebben bijgedragen. Gewezen werd op den aandrang die vanuit de ste den komt, dat de prijzen weer normaal moeten wor den. W anneer echter de prijzen normaal zijn. zal het bedrijf niet loonend zijn, daar men voor veel grooter uitgaven komt te staan, door de zeer hooge kunst- mestprijzenn, dure arbeidskrachten enz. Het bestuur kreeg voldoende machtiging om zoo het noodig mocht zijn, in overleg met de markt- besturen handelend op te treden. De hoop en de ver wachting werd echter uitgesproken, dat het niet noo dig zal blijken. Nadat de kunstmestcommissie nog een gratificatie ontvangt van f 100, volgde sluiting der vergadering. OUDKARSPEL. v Vrijdag 30 Juni werd in het lokaal van den heer Buckman een vergadering gehouden door de school- feestcommissie. Besloten werd het schoolfeest dit jaar wederom te houden, en wel, zoo mogelijk, de rijtoer op Donderdag 27 Juli en het reisje met de hoogste klasse op' Woensdag 9 Augustus. De voorzitter ver zocht de aanwezigen er op te wijzen aan de inge zetenen, de gaven dit jaar, zoo veel als in ieders ver mogen is, de bijdragen te verhoogen met het oog op de meerdere uitgaven. Hierna volgde de verkiezing van drie commisieleden. Gekozen werden mej. T. Timmerman-Visser, en de heeren E. Zaagman en A. Eecen. DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De aanvoer was heden geringer dan de vorige week. De markt was ook stugger. Van de Algimex hadden, de handelaren de mededeeling ontvangen welke hoeveelheid door hen ten behoeve van het Zentrale Einkaufgeselischafft geleverd kon wor den. Hiermede hadden zij evenwel de levering nog niet. Het was niet uitgesloten, dat deze hen pas met een 14 drgen werd toegestaan. Het gewichtsverlies door inkrimping komt dan voor den handelaar. Nog was de handelaren medegedeeld, dat hun in koopsprijs voor de Algimex niet hooger dan f 53.75 mocht zijn zooals men weet ontvangen zij daarboven f 2 75 per 50 K.G. Onder de handelaren was het evenwel bekend ge worden, dat het pas opgerichte Landbouw Export- Bureau, dat zich ten doet stelt om te bevorderen dat in het algemeen belang de normale handelsbetrekkin gen op landbouwgebied tusschen Nederland en het nuitenland zoo mogelijk langs de normale wegen wor den in Stand gehouden en zoo noodig hersteld, een gevolg vart. een door Engeland gestelden eisch, waar- DÏj; deze van de productie die uitgevoerd wordt een percentage eischt, en wei van het uitgevoerde van 1 Juni af. Voor kaas is dit percentage 30 pet., voor varkens 50 pet., groenten en aardappelen eveneens 50 pet. en voor eieren mede een belangrijk deel. Men 'ls dus reeds op achter en de kaashandelaren in de overtuiging, dat hierdoor de prijzenzullen stij gen, kochten 'al spoedig op speculatie voor f 56 per 50 K.G. in. Alles kon men evenwel voor dit doel niet hebben^ doch de boeren waren nu. niet genegen om voor f53.75 te verkoopen.De koopers voor de Algimex kochten ten Slotte in voor f 5o a 'f 55,50, waardoor zij hun geheele winst verloren kagen gaan, terwijl de winst voor de speculatieve bandelaren pas dan zal komen indien hun vermoeden juist is gebleken. De kans hiêr- pp moet evenwel niet Zoo bijzonder groot zijn. In de laatst gehouden vergadering van de prijsbe- palingscomftiissie, die elke week Vrijdagsavonds ver gadert, en welke commissie bestaat uit de Algimex, de Noord-Hollandoommissie van kaashandelaren en eenige vertegenwoordigers van de producenten, was de Algimex er reeds voor te vinden om de prijzen iets hooger te stellen. Van Hollandsche zijde achtte men dit met het oog op de Nederlandsche belangen niet wenschelijk. Men wilde Engeland, nu dat ook een deel van de productie wenscht, niet dadelijk door prijsopdrijving ontstemmen. Op het oogenblik staat bet zoo, dat het Landbouw Export-Bureau nog niet weet hoe de f 3 per 50 K.G., die de door Engeland te betalen prijs met ae marktprijs verschilt, gedekt moet worden. Alkm. Crt. HELDER. Onlangs heeft de gemeenteraad aan het raadslid den heer S. Krijnen opdracht verleend tot uitwerking en uitvoering van de plannen tot verbe tering van fiet Heldersche Kaneel. Er werd twijfel geopperd nopens de vraag, of de heer Krijnen door het aanvaarden "van die opdracht, al dan met tegen over de gemeente in zoodanige verhouding was ko men te staan, dat hij krachtens de Gemeentewet niet langer lid van den raad kon zijn. Zeer in het bijzonder met het oog op het voorschrift van art. 25 der Gemeen tewet achtten B. en W. het gewenscht, dat dienaan gaande een beslissing ln hoogst instantie werd uit gelokt. B. en W. hadden den heer Krijnen ln verband hiermede medegedeeld, dat hij, naar hun meening, door 'het aanvaarden van de opdracht was geworden een ambtenaar, vanwege het gemeentebestuur aange steld of daaraan ondergeschikt, als bedoeld bij art. 23 der Gemeentewet, en hij dus had opgehouden lid van den Itaad te zijn. De heer Krijnen had nu de zaak aan den raad onderworpen en Verzocht diens beslis sing, in dien zin, dat hij geen der in art. 23 der Ge meentewet uitgesloten betrekkingen had aangenomen en dus niet had opgehouden lid: van den raad te zijn, M«t 9 (tegen 8 stemmen heeft de gemeenteraad gisterii evenwel besloten uit te spreken, dat de heer K. een met het lidmaatschap van den raad onvereenigbare betrekking heeft aanvaard. Tegen deze beslissing zal de burgemeester bij Gedep. Staten in hooger beroep gaan. ANNA PAULOWNA. Mg'. M. E. 'Speets van Anna Paulowna, thans bij !H. Dï. S( M[ te Vïaardingen, is gisteren te Rotter dam geslaagd voor h,et examen Telegrafie. KOLHORN. Aan de ansjovisvisschers werd van overheidswege ver gund tot 15 Juli met staanld want te visschen. 30 Juni was anders deze visscherij gesloten, met het oog echter op de vangst, welke dit jaar ver beneden het middelmatige bleek, werd deze verlenging gegeven. KOLHORN. Langs den "Waarpolderdijk alhier ziet men nu den geheelen dag het spoor gaan. Werktuigen en mate rialen, bij de zeesluis aangebracht, worden op deze wijze langs den geheelen zeedijk vervoerd, en waar noodig uitgeladen. De locomotief wordt met steenkool briketten gestookt, de snelheid is niet veel minder dan die eene stoomtram. Van Kolhorn af heeft deze spoordienst (hier nimmer verwacht) hogai veel bekijk WINKEL. Door tusschenkomst der gemeente is gedurende het 2de kwartaal 1916 aan levensmiddelen gedistribueerd: Varkensvleesch 2026 K.G. a f 1639.40 bruine boonen 400 K.G. a f 64, groene erwten 400 K.G. a f 68, rogge 4200 K.G. a f 645, Kaas: Edammer 40 plm 20(r K.G. a f 296, 30 plm. 250 a f 155, 20 plm. 250 K.G. a f 125, nagelxaas 175 K G. a f 63, boter 100 K.G. a f 144.75. rundvet 550 K.G a f 385, on- gebüild tarwemeel 47Ó0 K.G. a f 527.52. totaal f4112,67. WINKEL. De levering van 33000 steenen voor de schoolbouw la geund aan 'den Heer C. de Wild te Alkmaar. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Waiboer en Martha Maria Marees. Gerrit, zoon van Gerrit Buter en Engeltje Dragt. Ondertrouwd: Jan van de Wal, 49 jaar, arbeider en Alida Kastelein, 51 jaar, beiden alhier. Overleden: Cornelis Baars, 38 jaar, echtgenoot van Antje Quax, te Schagen oVerleden. DE AUSTRALIëRS IN HET KAMP. In de „Nowoje Wremyia" beschrijft een Russisch medewedker het leven in een Australisch kamp, dat hit dezer dagen bezocht heeft. Het valt moeilijk te geloo^en, dat dit de soldaten zijn van dat tragische' leger, het overblijfsel der Au stralische regimenten, dat van Gallipoli is terugge keerd. Ik was naar het kamp gegaan in de verwach- ting er een somberen troep mannen te zien met de sporen der catastrophe op de gezichten, maar wat ik zag, waren integedeel prachtige, onbezorgde man nen met gladiatorenhoofden en kinderoogen. Ik voel de me voor een oogenblik zelf naar Australië ver plaatst. De hoeden dier mannen waren niet zonder reden met afbeeldingen van kangoeroes en met de veeren van den Australischen struisvogel versierd. Nauwe lijks was de oorlog uitgebroken, of zij kwamen vrij willig, zonder opgeroepen te zijn, Oud-Engeland te hulp snellen, het land, dat zij nooit gezien hadden en waarvoor zij alle ellende der Gallipoli-campagne en van ziekten, die nog erger waren dan de gevech ten, verdroegen. Nu nemen zij wat rust. Het bezoek van voorname personages veroorzaakt niet veel drukte in het kamp. De autoriteiten gaan de een of andere kazerne binnen. De soldaten zijn aan het kaartspelen. Zij blijven rustig doorspelen. De generaals maken een wandeling door het kamp en de soldaten richten kalm hunne kodaks op en maken kiekjes van hen. Wij gaan een cantine binnen. Een soldaat, die aan het zingen was, blijft rustig zijn liedje uitgal men, Een vreemd volkje is dat. De kolonel riep een sergeant. Die kwam zoo rustig en bedaard aan wandelen, alsof hij een prins was. „Prachtige soldaten", zeide de kolonel mij, „maar ze hebben hun eigen opvatting van' discipline. Zij kunnen er bijv. maar niet aan wennen een officier te groeten, In het begin van den oorlog is het werkelijk vaak voorgekomen, dat een gewoon sol daat naar mij toekwam met een breeden glimlach op het gelaat en mij aansprak met een gemoedelijk: „Hallo, Hary, hoe gaat 't?" en me tegelijk een enor- men poot toestak." Er zijn bij die soldaten vele rijke lieden. Er zijn zonen bij van de Engelschen, die zich oorspronkeliik in Australië vestigden. Men vindt er bankiers, ad vocaten, architecten, enz. onder. Men moet niet ver geten dat zij uit een land komen, waar een werk man meer verdient dan een ambtenaar in Rusland, waar iedere arbeider een piano en een badkamer heeft. Toen de soldaten in Egypte lagen, kochten zij ta pijten van 700 tot 1000 roebels het stuk; zij dineer den in de beste hotels, reden in taxi rond en velen zonden van Cairo prachtige zijden shawls en dassen naar hunne geliefden in Australië. Een onmiddellijke breuk met Mexico is afgewend door de vrijlating van de te Carrizal door ae Mexi canen gevangen genomen Amerikaansche soldaten. Na het antwoord van Carranza op het Amerikaan sche ultimatum van j.L Zondag, is de toestand, dat, mocht Carranza in verdere onderhandelingen over de moeilijkheden met de Ver. Staten treden, het bekend is, dat de Ver. Staten er op zullen staan, dat de Amerikaanèche troepen, die zich thans in Mexico bevinden, daar vrijheid van beweging zul len hebben. Elke poging om haar te bemoeilijken, zal met geweld worden gekeerd. De mogelijkheid van een bemiddeling van La- tijnsch-Amerikaansche zijde wordt in wijde kringen besproken. Intusschen houden de Amerikaansche troepenbewegingen naar de Mexicaansche grens aan. Het Congres heeft de wetten aangenomen waar door de militie-manschappen bij het staande leger worden ingedeeld, en 27'/a millioen dollar wordt toegestaan voor hun overbrenging naar de grens, welxe in aherijl plaatsvindt. De gezanten van Bolivia en San Salvador hebben hun aanbod tot bemiddeling hernieuwd, doch minis ter Lansing he^ft geantwoord niet genegen te zijn over bemiadelling te spreken alvorens de Ameri kaansche gevangenen in Mexibo feitelijk in vrijheid zijn gesteld en Caranza's antwoord op de Ameri kaansche nota is ontvangen. Later De Amerikanen die te Carrizal waren gevangen genomen, zijn aan de grens aangekomen. .Uit Genève wordt later aan het „Berl. Tagebratt" geiseind. dat volgens een bericht in den „New-York Herald de Amerikaansch-Mexicaansche spanning, ten gevolge van nieuwe strooptochten der Mexicanen naar de grens, waarbij drie Amerikanen te Hocheta gedood werden, weder verscherpt is. President Wilson ont ving gisteren, tijdens den kabinetsraad, bericht, dat de troepen van Carranza de voorhoede van generaal Pershing hadden aangevallen. De Mexicanen, die te ruggeslagen werden, verloren een doode en 34 ge wonden. Papier-bezuiniging De langverwachte gedwongen beperking van het papierverbruik in Duitschland is thans door den Rijkskanselier voorgeschreven. De verordening be paalt, dat er ongeveer 10 pCt. minder papier moet gebruikt worden dan in 1915. De kranten worden naar hun grootte in 15 klassen verdeeld. Bij een grootte tot 200 M3. per jaar (bijeengeteld de num mers maar niet de oplaag) moet 5 pCt gespaard worden. Deze beperking stijgt tot een beperking van 17 pCt. bij een jaarlijksche grootte van meer daa 1600 M3. De bladen, wier grootte in 1915 ver geleken bij 1913 verminderd is, genieten eenigszins gunstiger voorwaarden, terwijl voor die bladen, waarbij het omgekeerde het geval is, een grootere beperking geldt. Alle overige koopers van „onge drukt, marïiineglad, houtland drukpapier" moeten zich een beperking van 15 pCt. ten opzichte van hun bestellingen in 1915 laten welgevallen. De beperking geldt voorloopig voor Juli en Augustus. De verordening telt 14 artikels, waarvan vooral art. 8 van belang is, die de levering van present- en reclame-exemplaren verbiedt, met uit zondering van present-exemplaren aan medewer kers, lazaretten en tehuizen voor militairen, welke echter niet meer dan één exemplaar mogen ont vangen. Ook wordt de toezending van contróle exemplaren aan adverteerders toegestaan. De gezamenlijke hoogescholen in het Duitsche rijk werden den vorigen winter bezocht door slechts 18000 studenten waaronder 2400 buitenlanders en ongeveer 5200 vrouwen, tegen 79000 (waaronder 8500 buitenlanders en 4800 vrouwen) vóór het uit breken van den oorlog. Men mag met vrij groote zekerheid aannemen, dat alle ontbrekende studen ten te velde staan of bij een of anderen taak van militairen gezondheidsdienst zijn ingedeeld. Onge veer 56000 Duitsche studenten of 84 pCt. van t geheel aantal in vredestijd staan dus in militairen dienst. Van de studenten der Donau-monarchte, die in vredestijd 40.000 tot 45.000 bedragen, staan er onge veer 35000 of 77 pCt. in 't leger. In het „Berliner Tageblatt" vertelt een oorlogs correspondent van een avontuurlijken troep onder luitenant Russ, die in den rug van het Russische leger ongelooflijk vermetele daden heeft volbracht Hn verhaalt van een bezoek aan dezen troep; Voor het huis van den commandant stonden kleine, ruige Kozakkenpaarden. Dit commando had niet een paard, niet een wapen en niet een blik levensmiddelen, dat niet te voren aan een Rus had toebehoord. Bij de paarden waren Hoezoelische troskn echten, half wilde menschen uit de bergen met schoenen van boombast, roode broeken, schaaps' vachten en met bont bezette mutsen, Schrikwek. kend om aan te zien, maar trouwe verdedigers van hun geboortegrond en de beste helpers en gidsen in de'bosschen en op het gebergte. ij gingen een kamer binnen. Daar wasluitenant Russ de romantische condottiere Yfn deze merkwaardige schare Deze man was bij het eerste bericht van den oorlog uit het duister van een verborgen be staan weer opgedoken, uit Amerika naar Euroca gesneld en als gewoon soldaat in het leger getreden Zwijgend, gesloten, maar met grooten heldenmoed had hu zich alle dapperheids medailles verworven den onderofficiersrang en ten slotte het verlof 0tn een jachtcommando samen te stellen van eenige dozijnen soldaten. Toen had hij den zoo vurig be geerden officiersrang weer terug. Nu is hij reeds lang hoofdofficier en draagt hij hooge ridderorden. De Russen hadden een prns op zijn hoofd gesteld en als herkenningsteeken aangegevendraagt in het hevigste gevecht nooit een wapen. Neen, hij kon toen geen sabel dragen, de sterke Roemeen met den kalen Socrateskop, met den langen ruigen snorrebaard en de behaarde handen. Hij droeg de uniform van den gewoon soldaat en hield den kraag zorgvuldig gedekt. Om hem heen was zijn staf. Allen merkwaardige mensehen met scherpe karak- terkoppen, mannen, die over een diepe kloof in hun verleden moesten heen_ komen of om andere ernstige redenen den dood niet schuwden II. 't Is met het gilde der likkebroers als met de Roodhuiden: Een dapper ras, maar dat zeer waar schijnlijk tot uitsterven gedoemd is. En wanneer Harlekijn zoo ziet, hoeveel Christelij ke geheelonthouders-vereenigingen den Orthodoxen alcohol bestrijden, hoeveel Katholieke clubs tegen den Roomschen borrel te weer gaan, hoeveel So- ciaaldemocratische-arbeiders-afdeelingen het sociaJ listische slokje bekampen, dan acht hij den onder gang van bovengenoemd gilde zelfs zoo goed al ze ker. De algeheele onthouding bereikt! Ach, wie dat nok bejubelen moeten, Harlekijn zou dit ten zeerste betreuren! Want met het sluiten van de laatste branderij zal helaas, sedert de eenmaal zoo be roemde Haarlemmerolie geheel in discrediet schijnt geraakt, ons dierbaar Vaderland tegelijkertijd van zijn laatste, universeele geneesmiddel tegen alle ziekten en kwalen worden beroofd. Maar troost je, o wakkere leden van het likke- broersgilde: nog is het niet zoover! Nog bestaat het door u zoo hooggewaardeerde, geestrijke vocht! O, iaat ons dan samen zijn lof bezingen, in het volgende, door Harlekijn, tot uw stichting, zoo pas vervaardigde, en aan u Opgedragen Jeneverlied. Zilveren slokje, prikkelend nat! Dat de toovermacht bevat Om ons moed en vreugd te geven Ach, hoe droevig wordt ons leven, Slokje! zoo men straks u mist En vriend Bacchus wordt gekist! Barend toch, die bleu je bloed, Krijgt na 't zesde glas reeds moed Om zich zóó geducht te roeren, Dat hij het grootste woord gaat voeren I Ja, hij zou, met hooge borst, Durven spreken tot een Vorst! Willem jaagt ze door zijn kraag Tot purgatie van de maag; Jan, om 't zweeten te verhoogen; Piet, om 't zweet wat óp te drogen; f En jeroen heeft lang Ontdekt, Dat het heerlijk eetlust wektl Voelt ge kramp ln been of buik, Spoedt u ter jeneverkruik! Wilt ge een zware taak beginnen, Werp een dubb'len slok naar binnenl Is 't geweten verontrust, Door jenever krijgt het ruktl O, jenever is finaal 't Medicijn voor ied're ljwaal! 't Baat Michiel.als hij wat stijf ls, Stijn, als hij wat stil in 't lijf is, Tegen hitte dient het Louw, Jaap verschalkt het tegen kou! Klaas vindt, dat het, bij verdriet, Daadlijk zoo'n verzachting biedt; Krelis gaat ze dapper kraken, Om zijn kiespijn kwijt te raken.... Ja, bij alle pijn en wee, Blijkt jenever 't panacee! Broeders komt, nog ééntje dan, Vóór men 't niet meer krijgen kan! Want spijt ied'ren drankweerstrever! Niets zoo heilzaam als jenever! Hola, mannen! kom, haal uit: Nog een halfje tot besluit!! HARLEKIJN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 765 te Zuid-Duitschland, laagste barometerstand 754 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 2 Juli. Matige Z. tot W. wind. Meest zwaarbewolkt, Waar schijnlijk enkele regen- of onweersbuien. Zelfde tem peratuur. ALKMAAR, 1 Juli 1916. 20 paarden f 300 a 600, 15 koeien f 160 a 400, 1o schapen 26 a 36, 48 nuchtere kalveren f 12 a 30, 17 magere varkens f 26 a 48, 144 biggen f 14 a 20.25, kipederea f 6.510 a 7.25, boter 70 a <80 cent per K.G., 12 lammeren f 20 a 22. WARMENHUIZEN. Muizen, voor het binnenland i 2.05 a 2.95, voor het buitenland f 2.65 a 3, Schoolmeesters f 2.25, Glad blaadjes f 3.05, drielingen f 1.75 a 2.25. Zaterdag. Muizen: voor het binnenland f' a f 2.35, voor het buitenland f 2.70 a 2.80, Schoolmees ters f 2.20 a 2.30, drielingen f 1.40 a 2.25. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op k Vrijdagochtend. 49000 bos wortelen: voor h®* binnenland f 2.60 a 5.70, voor het buitenland f a 19.20. Vrijdagnamiddag 6500 zak aardappelen. Schot- sche muizen, biimeihl. f 2.10 a 3, buitenl. f 2.35 a 3j Schoolmeesters f 2.05 a 2.45, Gladblaadjes f 2 J" a 3.40 Drielingen I 1.05 a 1.65, 60 bloemkool T 10.90, 350 K.G. Rabarber f 6.60. Zaterdagochtend 49100 bos wortelen, binneinl. f 2.40 a 9.10, buit®"- t 9 a 12.40, 150 bloemkool f 9.90 NOORDSCHARWOUDE, 29 Juni 1916V Scotsche muizen f 2.65 a f 3.30, idem voor het bui tenland f 5.10 a f 7.30, andere muizen f 2.60 a f 3 idem voor het buitenland f 5.20 a 7.20, per 50 K-«r» Schoolmeesters f 2.30 a 2.75, drielingen f 1.90 a 2.4". kleinere f 0.50 a 0.70, per 35 K.G/. wortelen f 3-lu 16.80 per 100 bos. A 30 Juni. Schotsche muizen f 2.90 a 8.50, id® voor het buitenland f 3.85 a 4.40, andere muizen a 3.60, idem voor het buitenland f 3.90 a 4.20, PeL'. K.G., Schoolmeesters f 2.15 a 2.40, drielingen f 1-' 2.05, kleinere f 0.60 a 0.70 per 35 K.G. wortelen i a 19.50 per 100 bos. ALKMAAR, 30 Juni m Fabriekskaas. Kleine f 57.50, kleine boerenkaas f commissie «fabriekskaas f 54.50, commissie boerew kaas f 56.50, middelbare boerenkaas f 56.50. Aangevoerd 600 stapels, wegende 275000 Kuogra Handel (kleine) Stug.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2