Het vervloekte geslacht. feuilleton. WOENSDAG 5 JULI n 59ste Jaargang. No. 5820 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, finderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor ben FTEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgei ïvers TRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. Deposito s, Rekeniogcourant, Credieten, Hypo£heken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandscli Nieuws. Gemeenteraad Oudkarspel. SGHAG Alpien Nieiws- Almteitie- LullniUil Don SCHAGEN. LAAN D 5 Int. Teleph. No. 20. Prijs per .3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek ONVERANTWOORDELIJK! Wieringerwaard, 1 Juli 1916. M* de H., Maa ondergeteekende even het volgende onder de andacht uwer lezers brengen? Het was u zeker niet hakend anders hadt u bepaald zelf wel gezorgd, dat het bij ons gebeurde ter algemeene kennis werd ge- ^Eenige dagen geleden heeft ons polderbestuur ver anderd, om daar een plan te besprekep tot verzwa ring van dat gedeelte zeedijk, dat ligt tusschen den Oost dijk van den Anna Paulownapolder en den dijk van den Waardpolder. Zij, die ter plaatse bekend' 7iin weten dat dit een stukje dijk is van ongeveer Ln'900 a 1000 M. lengte. Deskundigen verklaren, dat dit gedeelte dijk zeer gevaarlijk is gelegen bij stormvloeden en in een staat verkeert, die dringend noodzakelijk maakt, dat deze dijk versterkt wordt. Een daar bestaande palenreeks wordt onvoldoende geacht, ook het aanbrengen van een steenglooiing enz. was noodig. Dat deze meening, dat versterking zeer noodzake lijk is, juist is, blijkt wel uit het feit, dat de pro vinciale hoofdingenieur, na een onderzoek ter plaat se plannen voor verzwaring van dat gedeelte dijk heeft gemaakt. Ben ik goed ingelicht, dan zou de goedkoopste verbetering ongeveer f 50000 kosten. In een vergadering nu van ons polderbestuur zijn deze plannen door een ingenieur toegelicht en be sproken en is er op gewezen, dat met dit minimum plan nadruk werd gelegd op dit woord minimum genoegen zou worden genomen. Tijdens het be zoek van den Ingenieur en de bespreking van het plan, hebben zoo vertelde mijn zegsman de heeren van ons polderbestuur in hoofdzaak gezwe gen als moffen. De gevolgtrekking mocht dus wor den gemaakt, dat de heeren met het plan accoord gingen; bezwaren werden tenminste niet ingebracht. De Ingenieur vertrekt en enkele oogenblikken la ter volgt de stemming. En lezers, wat denkt ge dat gebeurde?: Het zoo noodzakelijke plan van verzwa ring van den dijk werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen, Men achtte het te duur. Het plaatsen van een betonnen muurtje boven op den dijk achtte dit achttal voldoende. Mijnheer de Redacteur, ik wil hier meedeelen, dat de vier voorstemmers in het poldercollege waren de beide heeren Kaan, Rijkes en Koster, de dijkgraaf. Pas is de groote ramp in den Polder gebeurd, de treurige bewijzen zijn nog dagelijks t8 zieij, ieder is nog diep onder den indruk van het zoo verschrikke lijke, dat daar is gebeurden het polderbestuur van Wieringerwaard weigert, mijnheer de Redac teur, om de allernoodigste werken, die door deskundigen dringend noodig worden geoordeeld, uit te voeren. Alleen omdat het te duur is en dan de bolderlasten te hoog zullen worden. Zulk een daad noemen bij den rechten naam, dat past mij niet, het zou een heel leelijk woord wor den om dat goed en duidelijk uit te drukken. Maar dit wil ik hier toch wel neerschrijven, dat ik het hoog noodig oordeel, dat zulke menschen, die ab soluut geen begrip hebben van den plicht die op hen rust, ontzet moesten kunnen worden door hoo ge autoriteiten uit hun ambt. Ik kan tot geruststelling van belanghebbenden, die zich bezorgd maken voor de veiligheid van hun dier baar gezin en voor hun have en goed, meedeelen, dat ik niet geloof, dat het zaakje hiermede uit is. Uns provinciaal bestuur zal het hierbij zeker niet laten, maar bepaald wel krachtig ingrijpen en wel e'scj?en dat de dijk voldoende wordt versterkt. Ken ding hoop ik nu maar, dat het dan geen plan y^nn^kverzwaring wordt van f 50.000, maar van iiuu.000, dat is voor zulk soort menschen nog de beste straf en voor ons medebelanghebbenden tevens Q6 beste waarborg. W^4ViJldt U nU °°k nlet' M' d® R dat h00fi' orut dat de polderbestuursvergaderingen publiek orden, opdat wij belanghebbenden ook eens pre cies weten jpre schromelijk onze belangen worden J Schoorl Pz., ^5"' verwaarloosd. Van behartiging kan toch zeker niet worden gesproken? M. de R., ik dacht het algemeene belang en ook u een dienst te bewijzen, dit alles eens'in de courant te vermelden. Iemand, wiens positie het jammer genoeg niet toelaat om zijn naam hieronder te zet ten. een^J^ vroe8 donker in het bosch. Er kwam in (u ^reeP op, die zich meer en meer verdichtte. Key-„:?Ze ®?ree'c moest lang geleden een dorp te gronde am ti °P Stille avonden hadden de menschen in n Booren luiden en spookachtige meisjes halend0 kleederdracht kwamen er 's middags water X» fj'11 Grootvaders vader nog leefde. heerschte rondom doodsche .stelte. Een samen- ,vaa planken, nauwlijks een huisje te noemen aan j~dere,dakje voor jagers in den wintertijd, stond VensterLWe^' men zon denken dat een heks door het °Penin v maar waren planken voor de raam- .ÜikfijfK1' ^°°r de gesloten deur zat een mensche- p-jdaa nte ineengedoken. aan]^ riep Grandet verbaasd, toen hij' den man verr(*i°'lan' knikte de man, zonder zich verder ta Hifi a? neemt afscheid van zijn geboortestreek. Hij lachte hoonend. PlanW, zeker niet, dat ik achter deze grauwe gin „f het levenslicht zag? Nou 't is van het be- haat v B°? annoodig licht geweest en ik heb 't ge als wili eerste oogenblik af, want ik schreeuwde ru "^^tene en verzette me tegen het lëvën. de je kier geboren? vroeg Grandet verrast. Woon Be "mT1 iemand voor goed. oode haalde do schouders op. Datht :.°°r 8°ed. Nee. Maar in een stormachtiger liever i een vrouw in barensnood de uilen toch boven v°°r die planken hoen krassen, dan zoo vlak Stel r hoofd, 'n Kwestie van smaak maar ik ai tya, P1? zoo voor. Mijn vader dronk en verdeed tiaar .hezat, met weinig geld gingen mij'n ouders Door ontbering en hard werken werd ik vreu„f> geboren dan verwacht was cn ik deed weinig Oü(W g®voelens op, dat kan ik U beloven. Mijn lieten lr°kken naar het land der vrijhrid en mj! later achter. De oude La mond erbarmde ach Be dui\er. me en voedde me op, tot wat ik nu bon. zal me d'r voor halenI ergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 4 Juli 1916. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering in de hoop, dat de besprekingen over een en ander tot een goede oplossing en tot bevrediging mogen leiden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan den heer G. Beimers, wordt op zijn verzoek met ingang van 10 Juli eervol ontslag verleend als hulpkeurmeester. W. de Groot te Gorredijk, de nieuw benoemde, zal op dien datum in functie treden. Deze is nog onder de wapens, waarom aan den minister van oorlog de noodige vraag zal worden gedaan. Mocht hij eventueel geen toestemming kun nen krijgen op dien datum in functie te treden, zal een tijdelijke worden benoemd. Bij gehouden kasopname bij den gemeente-ontvan ger bleek overeenkomstig de boeken in kas te zijn f 1140.78 H. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat ze de goedkeuring op het besluit betreffende geldleening voor de gasfabriek hebben verdaagg. Goedgekeurd zijn terugontvangen de af- en over schrijvingen, de gedane betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven en de onderhandsche aan besteding' ten behoeve van dé gasfabriek. Van de caféhouders Swager en de Ruiter, aan het noordeinde der gemeente, is het verzoek ingekomen de kermis dit jaar weer op den ouden voet te laten doorgaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar geen besluit is genomen in den ouden toestand verande ring te brengen, en,het vorig jaar een besluit slechts voor 1 jaar was genomen. Als zoodanig wordt be sloten. De caféhouders Oudhuis en Nap, aan het zuidein de der gemeente, vragen met het centrum der ge-, meente kermis te mogen houden. Dit gaat in han den van den voorzitter. De heer Hansen wil ook de kermis daar op den ouden voet laten doorgaan. De voorzitter zou het toejuichen, wanneer hier in het geheel één kermis was, doch de burgers schij nen bet.niet zoo te willen. De heer Hansen zegt het hiermee volkomen eens te zijn. De heer Bouwens wil de fout niet begaan, den een bij den ander te benadeelen en is er daarom voor den ouden toestand te handhaven. De L.eer Goet is voor afschaffen van de kermis, ilocb vindt bet bt'.a nvt bet economisch leven zijn gewonen gang te laten gaan. De voorzitter zegt, met de gehouden bespreking rekening te zullen houden. Van het bestuur van den Bond van.Begrafeuisver- eenlgingen is het verzoek Ingekomen een automa tisch toestel aan te koopen voor het laten zakken van de lijkkisten. Invoering hiervan $al de plechtigheid ten zeerste verhoogen. De Raad blijkt hiervoor veel te gevoelen, doch wen schen het in handen te tsellen van B. en W. voor nader onderzoek. Ook met het oog op de begrooting is het niet gewenscht hiertoe direct over te gaan. De schoolfeestcommissie vraagt voor dit jaar we derom een subsidie. De voorzitter zegt, dat tiet vorig jaar f 40 .gegeven is, doch het nu wenschelijk te vin den iets meer te geven, daar zoowel consumptie als rijtuighuur veel hooger in prijs zijn. Besloten wordt f 50 te geven met de stille hoop, dat ook de bur gers met de hooge kosten rekening zullen houden. Toegestaan wordt het verzoek van den.heer Ian- knegt, om 8 maanden en den heer Beimers om 5 maanden afschrijving op den H. O.; beiden wegens vertrek. Een adres van de afdeeling Noordholland van den Bond van Gemeenteambtenaren om verhooging van salarissen, wordt tot een volgend punt verschoven. G. Hoogeboom, omnibusondernemer naar het stati on Noordscharwoude, vraagt met het oog op de veel duurdere exploitatie een verhooging van subsi die. De Raad is zeer gevoelig voor dit verzoek, te meer daar hij overtuigd is, dat dit vervoermiddel tot heden onmisbaar is. Voorgesteld wordt daarom, om de subsidie van f 40 op f 65 te verhoogen. De heer Van Exter zou er f 75 van willen maken. Besloten wordt de subsidie op f 65 te brengen. Werd in een vorige vergadering besloten om de verordening op het voederen van rogge aan vee in te trekken omdat ze overbodig was; Ged. Staten kon den zich hiermee niet vereenigen en stelden voor dit besluit in te trekken. Als zoodanig werd besloten. De verloskundige, mej. B. Zaagman-Schuitema ker, vraagt mede meij het oog op den duren tijd een salarisverhooging van f 300 op f 400. B. en W. stel len voor dit te verleenen met ingang van 1 Jan 1917. De heer Goet vroeg of het niet eerder kan ingaan, b.v. met 1 Juli. De voorzitter zegt, dat rekening moet worden ge houden met de begrooting en het dan beter is het op 1 Januari 'te laten ingaan. Ook moeten we er rekening mee houden, dat de werkzaamheden van het Steuncomité dezen winter weer veel kunnen kosten. Als de Leer Goet echter middelen kan aan geven om aan geld te komen, is het voorzitter ook goed. De heer Goet: Dat zullen we trachten, burgemeester. De heer Goet stelt voor de verhooging op 1 Juli te laten ingaan, waar allen tenslotte voor zijn, zoodat dit voorstel wordt aangenomen. Komt thans aan de orde het verleenen van een duurtetoeslag aan sommige ambtenaren. Hierbij komt tevens aan de orde het adres van den Bond van Gemeenteambtenaren. Dit adres stellen B. en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen, door in diening van voornoemd voorstel en omdat voor een paar jaar terug alle salarissen nog voldoende zijn herzien. De heer Goet vraagt of de salarissen zijn in over eenstemming met de eischen van den Bond. De voorzitter zegt, dat eischen toch kunnen wor den overdreven. De hoer 'Goet: Als het een brood vraag is, over Bracht hij je naar Lemba? vroeg Grandet. Dat was de eenige weldaad, die hij mé bewees; Wat ik ooit aan plezierigs in 't leven ondervonden heb, dat was daar. Ik begon me als mensch te voe len "Vrienden, voldoende middelen, jeugd, kracht, al les "stond me ten dienste. Lk heb met iedere levens vezel aan die betrekking gehangen toen moest ik weg voor een jongen. Johan fluisterde Grandet vergeet, wat ik je on langs zei Hij moet hier uit de streek weg. Wét zegt U? Hij moet uit den weg geruimd, al zou ik hem zelf moeten vermoorden. De roodharige schelm lachte weer brutaal en schei. Ook in het bosch werd gelachen. Grandet keek schuw dien kant uit. Zijn we alleen? vroeg Grandet angstig. Vermoedelijk is de echo de eenige stem, die ons antwoord geeft, antwoordde Johan. Maar laten wij 'niet bang zijn. Grandet maakte ziin paard aan een boom Vast. ln- tusschen maakte Jonan de deur Open. Een kraken, "t weerklinken door de echo, toen was al/es stil en de roodharige trok Grandet mee naar binnen. Wat daar gesproken werd, heeft nooit iemand geweten. Arnold was Inmiddels thuis gekomen. Rusteloos liep bil' over de plaats en door de stallen, de meiden lie pen voorbij met melkemmers, de knechts met bakken voor, maar hij zag es niets van. Afles ging zijn ge wone gang Alleen de oude Chnstiaan scheen vaïv daag niet 'in een goede bui te zyn; de hongenge paarden snuffelden rond in de versche haver, hij zat zelf od den grond cn keek somber voor zich uil Hij had zijn armen op de knieën gesteund en verborg het gezicht in zijn handen. Alles in orde? Ghristiaan? vroeg de jonge heei. Weemoedig schudde de trouwe dienaar zijn hoofd. Nee, meneer, fluisterde hij geheimzinmg, 't niet in orde, waarachtig niet. Nou, wat is er dan? vroeg Arnold gedu.dig. Heeft de bruine weer koliek? En hij ging naar 't paard dat kalmpjes stond te eten Dat is 't hiet meneer. Ik heb iets gezien. I Was net zoo, als toen uw vader za'iter st rf. En t beteekent niets goeds, dat heb ik toen ook al ge dacht. Wat heb je dan gezien? drijft nlen licht. 1 De voorzitter: Als het een broodvraag is.... De heer Goet: Dit is het meestal. Voorzitter: Veel gemeenteambtenaren hebben toch voldoende tijd voor bijwerk, zoodat hun geheele kracht niet wordt gevraagd. De heer Goet zegt, dat de ambtenaren over het al gemeen een zeer zwaren dobber heeft en stelt voor tot algeheels verhooging over te gaan. De heer Bouwens zegt, dat met de verhooging in 1913 allen tevreden waren, zoodat het een aanval op den duren tijd is. Spreker stelt daarom voor geen salarisverhooging doch duurtetoeslag de geven. De heer Goet vindt het zeer immoreel als met scheuren en breken een salaris bij elkaar geschar reld moet worden. De voorzitter zegt nog, dat Ged. Staten een norm hebben vastgesteld, die wij niet te boven mogen gaan, zoodoende dachten wij het adres voor kennis geving te moeten aannemen. Hierna gaat de Raad in comité voor verdere be spreking. Na heropening stelt de heer Goet voor aan B. en W. op te dragen een algeheele salarisverhoo ging onder oogen te zien om in de volgende ver- gadering met een voorstel te komen. De heer Bouwens stelt het verleenen van een duur tetoeslag vowr; de regeling aan B. en W. over te la ten. Hiervoor zullen dan een 8-tal ambtenaren in aanmerking komen, terwijl aanvankelijk het voorstel van B. en W. een drietal ambtenaren betrof. Voor het voorstel Goet stemden de heeren Goet en Eecen, tegen de overigen. Het voorstel-Bouwens werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. In verband met het genomen besluit, vraagt de voorzitter een crediet van f 500, om hieruit de toe slagen te kunnen bestrijden. Dit wordt verleend. Als zetters worden herbenoemd de heeren A. Kroon Tz. en F. Bouwens. De rekening van de gemeente over 1915 geeft aan een ontvangst van f 33087.02X, een uitgaaf van f 32284.08, alzoo een saldo van f 802.94M. Bij de rondvraag informeert de heer Goet, hoe het zit met de maximum-prijzen De voorzitter zegt van suiker en groenten prijs te hebben gevraagd. De heer Goet vraagt of het niet wenschelijk 1b, meer levensmiddelen beschikbaar te stellen. Voorzitter antwoordt, dat ingevolge verzoek van den Minister ls onderzocht, welke voorraden hier zoo ongeveer werden verbruikt Van slechts enkele ar tikelen kon ik bij een winkelier opgaven bekomen. Aan den Minister is daarna geschreven dat we zeer gaarne zooveel mogelijk artikelen^zou den ontvangen, doch dat geen opgave van de be- noodigde voorraden kon worden verstrekt Bruine boonen zijn bij enkelen verkrijgbaar, doch wat rijst betreft, wordt bezwaar gemaakt, dat ze dan geen an dere rijst mogen verkoopen. Bovendien mag dit slechts verstrekt worden als het noodzakelijk is. De heer Goet vraagt hoe het staat met de regee- ringsvarkens en of hierop nog eenige controle is. Voorzitter antwoordt, dat er alle weken 3 komen, wat 'veel te kort is, maar we krijgenn niet meer. Het gaat echter moeilijk op alles controle te houden. De heer Goet is er van overtuigd, dat er met de levensmiddelenvooiyiening weinig samenwerking is. Als het zoo gaat zal het beter zijn het maar van ge meentewege beschikbaar te stellen. Wat de controle betreft, vraagt spreker of geen commissie kan be noemd worden. De voorzitter zegt, dat een en ander reeds door hem is overwogen en hij er ever gedacht heeft, het steun comité hierover te raadplegen. Ook de voorzitter is het er mee eens, dat van medewerking geen sprake is De heer Goet: Als we besluiten, de distributie voor rekening van de gemeente te nemen,dan zullen ze wel anders beginnen te praten. Voorzitter zegt, dat het steuncomité reeds ter ver gadering is opgeroepen en dat deze zaak daar zal worden besproken. Hierna sluit de voorzitter de vergadering in de hoop dat de gehouden besprekingen en genomen be sluiten mogen strekken tot bloei van de gemeente. Schuw keek de man om zich 'heen, er was niemand jn de buurt. Licht in de gele kamer daarboven, waar nooit een mensch komt. Staat de ntaan niet in 't westen? 't Zal 'een weerspiegeling geweest zijn. De oude schudde met zijn hoofd. Niet de maan, het licht, kaarslicht was 't, zoo als ik vroeger gezien heb en lang geleden mijn moeder en grootmoeder. Het beteekent niets goeds, voor het landgoed. Ze zeggen, dat de ridders, die hier vroeger gewoond hebben in de oude banketzaal zitten en als je dichter bij komt, hoor je het rinkelen van de glazen, en muziek, waarvan je de haren, te beige rijzen. Maar Christiaan, riep Arnold uit, wie gelooft nou aan zulke dingen, 't is immers allemaal onzin. En toch huiverde hij even, hij wist zelf niet, waarom. Toen hij over de plaats liep, keek hij op naar de geheimzinnige ramen, stikdonker waren ze, zooals de heele kant van het huis, die op de plaats uitzag. Alleen uit de keuken schemerde een zwakke licht krans. Arnold ging naar. boven, naar zijn moeder. De gor dijnen waren dicht, de lamp verspreidde een mild licht en er hing een prettige geur in de kamer. De zieke zag er vriendelijk uit met haar witte nachtmutsje. Arnold voelde zich zeer opgewonden, eerst had hij bijna biets waargenomen, nu drongen de indrukken zich met onnatuurlijke klaarheid en scherpte aan hem op. De lieve vertrouwde kamer in alle bijzonderheden, de zoozeer beminde gelaatstrekken van zijn moeder, bestraald door het lamplicht, haa* bleeke hand met de duidelijk zichtbare aderen, alles groef in zijn voor stellingsvermogen, alsof het een gevoelige plaat vyas van een fotograaf. Als ik dit allemaal voor de laatste keer zag, zou ik het mij goed kunnen herinneren, dacht hij, en weer voelde hij een huivering. Toen ging hij op den rand van het bed zitten. Arnold, fluisterde ze, ik ben blij dat je geko men bert, ik wou je allang iets vragen, iets O' er de Luzy, zei ze zachter. Met schrik dacht Arnold aan de gevolgen die zijn vorig gesprek over dit punt voor haar had gehad. Vandaag niet, lieve moeder, zei hij, het is al laat, morgen zullen we er over spreken. Morgen? zei ze met een eigenaardigen toon. En toen na even nadenken: Kon ik morgen maar gezond wezen. Arnold. Misschien wordt u het, moeder. Gezond! vrij! jong! sterkI. Ze ging rechtop zit ten. Zouden wij dat ooit nog worden, kind? Niet hier. Maar daar, waar geen tranen meer zullen vloeien. Denk er niet meer over na, moeder; ga slapen, dat is 't beste! Ik heb 't wel gezegd, ze is zoo opgewonden van daag, ik heb het wel gezegd, mompelde Francisca. Arnold kende het middel dat het beste hielp tegen dergelijke opwinding, hij nam haar in zijn arm, kuste haar het voorhoofd, streek zacht met zijn hand over haar oogen en sloot de oogleden. Glimlachend vleide ze zich in zijn arm. Zacht, wel ongeschoold, maar oneindig teer van uitdrukking, begon hij te zingen: Slaap, lieveling! De wind suist, de boom ritselt, Door stil bewegen schommelt. Je kan rustig zijn. Slaap, allerliefste! Veel mooie engelen komen bij je En lachen blij en waken hier Terwijl je rust. 1 Ben je ontwaakt, Dan kijkt de zon door het venster, En de Mei doet zijn intocht. Goê nacht! goê nacht!" Zij had nog steeds een glimlach op haar lippen, terwijl haar ademhaling rustig ging. Nog nooit had hij haar zoo vertrouwd gevoeld, nooit was ze hem voorgekomen als zijn liefste bezit, hij kon zijn oogen niet van haar losmaken. Bijna had hij haar nog eens gekust, maar: Ik heb het wel gezegd, u zult haar weer wak ker maken, bromde Franciska, die achter een ka merscherm bezig was. Op zijn teenen sloop Arnold de kamer uit. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1