De Oorlog. Raad Nieuwe Niedorp. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Marktberichten. B rgerlijke Stand. BURGERBRUQ. De deelhebbers in de gasfabriek hielden Maandag avond eene vergadering^ waarin rekening en verant woording door de Commissie gedaan werd over het halfjaar 21 December 1915—30 Juni 1916. Deze tus- §chentüdsche rekening was noodig geworden, omdat door de duurte der carbid enkele leden der vereeni- ging besloten, varf 1 Juli af geen gas meer te gebrui ken. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf van f 214,63, en f 236,20 met een batig saldo van f 8,43, dat aan de gebruikers van het gas werd terugbetaald in evenredigheid van de door hen verbruikte M\ Uit de rekening bleek, dat de deelhebbers in de fabriek in, het afgeloopen half jaar f 0.98i/s voor den M3, hadden betaald. Besloten werd om met de kleine hoe veelheid carbid, die door de vereeniging is opgedaan, spaarzaam om te gaan en het in werking stellen van de fabriek met 1 September te beginnen en aan elk der gebruikers zooveel M3. gas a f 2.50 te leveren, als waarvoor hij in deze vergadering teekende. WIERINGEN. Dinsdag 4 Juli 1916, waren aan den zeegrasaf slag te Haukes aangevoerd 4 partijen losse ongeversch- te wier welks prijzen varieerden van f 2.35 tot f2.60 per 100 Kilo en te Hippolytushoef was aangevoerd 7 partijen losse ongeversehte wier, welks prijzen vari eerden v3fli f 2.50 tot en ,met f 2.75 per 100 Kilo. Handel vlug. WIERINGERWAARD. Door den Heer J. Los is uit de hand gekocht een burgerwoonhuis staande aan de Kleine Buurt, al hier, eigendom van en thans nog bewoond door den Heer Alb. Kuin Pz. KOLHORN. Van de verkregen vergunning om nog door te vis schen tot 15 Juli wordt door de ansjovisvisschers al hier geen gebruik gemaakt. Ook op andere visschersplaatsen, uitgezonderd Enkhui zen, waar nog behoorlijk vangst is, en kan de visscherij geëindigd heelen. KOLHORN. Vooral Zondag 2 Juli kwamen van heinde en verre velen naar den dijk Waard en Groet zien. Natuurlijk was toen alles in stilstand maar men kop dan ook alles rustig aanzien. Het getal werkliedenneemt nu da gelijks toe, in het gebrek aan drinkwater werd voor zien door het slaan van putten, althans als hét water goed blijkt. Aan melk is eveneens behoefte, minder gemakkelijk - \s hierin te voorzien, 't Is een reuzenarbeid en een réuzenkosten; maar de gewassen in beide polders staan uitnemend en veel belovend, dus men kan zich hier, bij Anna Paulowna vergeleken, nog zeer gelukkig achten. EEN EIGENAARDIGE OPVATTING DER LEERPLICHTWET In een kleine Zeeuwsche gemeente verzuimden giste ren 27 kinderen de school. Zij waren in dienst bij den vöórzitter van de commissie tot wering van school verzuim. EEN SLIMME DESERTEUR. Van de grens< 3 Juli. Op een eenzamen wachtpost tgj [Koewacht (Oost-Vlaanderen) staat een Duitsch sol daat. Een Belg nadert hem... biedt duizend frank om haar Holland gelaten to worden, wacht in spanning 't antwoord af, dat voor hem de vrijheid... of strenge straf wegens omkooping brengen moet. In ernst? vraagt de militair. Duizend frank? Dadelijk betaald. Geef ze mijl De soldaat neemt het geld aan, bekijkt het 't Is in orde. Mag ik nu gaan? vraagt de Belg. Ja maar ik ga mee... De Duitscher laat zijn geweer vallen, haalt ergens een verborgen "burgerplunje te voorschijn... dn weldra is hij 'met den Belg op vrijen bodem. Lang had hij plannen tot desertie gekoesterd. Maar wat te beginnen in den vreemde? Een ambacht of landwerk kende hi] "niet. Nu bood men hem de mid delen om eenigen tijd de toekomst af te wachten, nu kwam het gunstige oogenblik en de man maakte er gfbrurk van. Tel. DE VUURTOREN TE URK. Op den vuurtoren te Urk, welks draailicht nu bij na een jaar geleden door een stilstaand vervangen werd, brandde gisteravond voor het eerst het nieuwe pharolinelicht, dat een sterkte heeft van 40.000 kaar sen, ruim twintigmaal zoo sterk als jiet vroegere, dat in tegenovergestelde richting draaide. Het zal voor de scheepvaart én de visscherij op 'de Zuiderzee een heele aanwinst zijn. SINT MAARTEN. Het werk, aanbouw privaten, enz., voor de scholen te Sint Maarten en Valkkoog, is aan den heer M. Groen van. Schagerbrug, als laagten inschrijver, ge gund. SINT MAARTEN. Tot hooistekers zijn benoemd: Wijk S.t. Maarten enz., P. v. d. Oort; Wijk Valkkoog, A. Bakker. Wijk Eenigenburg, J. Jonker. Aangebleven waren resp. D. A. Blom, T. Rens en Joh. Visser. OUDKARSPEL. Het cafe met vergunning van den heer K. Koppen is door onderhandsche verkoop overgegaan in handen van den heer H. Hart Mz., die naar men ons mee deelt, daarin zal 'stichten oen geheelonlhouderscafe. Noorder marklbond. Noordscharwoude, 5 Juli 1916. Hedenmorgen is op onze veiling de eerste roode kool aangeboden. Ze is aangevoerd door den heer B. Gutter, te Zuid- scharwouae. Kooper werd de heer C. Trompetter voor f20,20. Wortelen golden voor het binnenland f3.60 f4.50 voor het buitenland f13.— A f 14.20. Ds. Talma. Ds. Talma, die sedert eenigen tijd in het Diaco- nessenhuis te Haarlém verpleegd wordt, gaat nog niet vooruit. De „O. H. Ct." vernam, dat zijn toestand nog ongeveer dezelfde is, dat de patiënt zwak is en veel rust noodig heeft. Uitvoer van kool. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat consent kan worden verleend tot uitvoer van roode-, savoye- en witte kool. Het percentage, dat voor het binnenland moet worden geveild, is voor den termijn van 5—9 Juli vastgesteld op tien pércent. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Dinsdagavond 4 Juli 1916. Voorzitter Burgemeester Koopman. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent de vergadering en zegt, vóór tot het beëedigen van den nieuwbenoemden gemeente secretaris, den heer P. Haringhuïzen, over te gaan, eerst een schrijv ente willen voorlezen van het Prov. Bestuur van Noordholland. Lezing volgt. In de voor gelezen missive wordt verklaard dat geen bezwaren geopperd worden tegen de vereeniging van de beide ambten gemeente-secretaris en -ontvangér in één persoon. De hiervoor vereischte goedkeuring wordt in dit schrijven verleend. Daarna legt de heer Haringhuizen als secretaris In handen van voorzitter de vereischte eeden af, waarna algemeene felicitatie volgt. Voorzitter zegt den heer Haringhuizen dank en spreekt hem vervolgens ongeveer als volgt toe: Uwe benoeming is u wel reeds, bekend. Met algemeene, stemmen is u benoemd en ae raadsleden hebben al len in u de persoon gezien,, wien zij het secretaris ambt wilden toevertrouwen. Aan dat ambt nu is zeer veel werk verbonden. Vooral de paar laatste jaren is dat nog sterk toegenomen. Ik hoop dat gij het bij de aanvaarding van het ambt tot uwen plicht zult rekenen, om uw werk dat heden kan geschieden, niet tot morgen uit te stellen. Verder hoop ik, dat gij den afgetreden secretaris tot voorbeeld zult ne- ïcn, die steeds en voor ieder welwillend was In en bulten de uren, voor de openstelling der secretarie bepaald. Had hij zich aan de in de instructie aan gegeven uren strikt gehouden, dan zou hij de uit gestrektheid onzer gemeente, zulks voor de bevol king lastig zijn geweest. Maar altijd was hij bereid, van dienst te zijn. Ik hoop, dat u, evenals uw voor ganger, het ook niet zoo strikt mei de uren van uw instructie zult nemen en ook zooveel mogelijk de mcnschen ter wille zult willen zijn en ten slotte spreek ik den wensch uit, dat wij te zamen nog eenigen tijd nuttig en gezellig zullen mogen samen werken. De heer Haringhuizen dankt den voorzitter voor diens woorden, brengt ook'dank aan den Raad en geeft de verzekering het vertrouwen, dat de Raad hem heeft geschonken, niet 4e zullen beschamen. Ik zal niet in alle opzichten u nu kunnen geven, wat er in den scheidenden secretaris heengaat. Hij heeft zoovele ervaringen en ik hoop, dat hij nog eenigen tijd aan het raadhuis geparenteerd blijft, opdat ik van zijn vele ervaringen nog zal kunnen profiteeren. En verder hoop ik van u, mijnheer de voorzitter, hee- ren wethouders en raadsleden alle mogelijke wel willendheid te mogen ondervinden. De notulen worden nu gelezen door den aftreden den secretaris, den heer J. Kuilman, die hiermede zijne laatste functie in dit ambt vervult., Ze wor den onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter zegt, alvorens de notulen te onderteeke- nen, gaarne eerst een afscheidswoord tot den schei denden secretaris te willen spreken en zegt ongeveer het volgende: 't Is nu al ruim 37 jaar geleden, dat u benoemd geworden zijt tot de functie van gemeen tesecretaris, die u nu gaat neerleggen. Hoevele verga deringen en in al die 37 jaren gehouden en door u bijgewoond zijn?..!. Hun aantal zal groot zijn. Hoe- vele besluiten er in al dien tijd genomen zijn. Ik ben in de vorige maand, of in deze, 25 jaren lid van den Raad geweest en ik kan dus over de laatste kwart eeuw spreken. als raadslid, tijdelijk als wethou der en de laatste jaren als voorzitter. In al dien tijd is het zeer zelden voorgekomen, dat op- of aan merkingen op "wat er genotuleerd werd, werden ge maakt. Besluiten, die de Raad nam, werden -door u steeds uitstekend begrepen; iedereen is daarin niet even sterk. Maar de secretaris begreep steeds ten volle wat er besloten en bedoeld werd. Dit compli mentje komt u wél toe en gunnen wij u volkomen en ik twijfel niet of allen zullèn dit met mij eens zijn. U hebt altijd in woord en daad de menschen ten dienste gestaan. Nu is het de laatste maal dat ik u hier naast mij heb en ik eindig met den wensch uit te spreken dat gij met uwe echtgenoote nog eeni- ge jaren van welverdiende rust zult mogen-genieten. De heer T. Kuilman dankt Voorzitter wei voor de zooeven gesproken woorden en zegt tot dezen en de raadsleden dat het scheiden met nog* meer aandoening gepaard zou gaan als er ook vertrek uit de gemeente mee verbonden was geweest. Nu echter de Banne waarvan spr. secretaris is door zeker contract zijn kantoor hier heeft, kan ik voorloopig daarvan gebruik blijven maken. En men krijgt zijn werkplaats lief. fk dank u wef mijnh. de Vooorz. voor het vertrou- wten en de persoonlijke welwillendheid mij in zoo ruime matebetoond en de samenwerking is steeds vriendschappelijk geweest. Ook van mijn eersten Bur gemeester, den heer D. v. d. Stok, had ik het genoe gen, 'n onbeperkt vertróuwen te mogen genieten en dat was, toen diens zoon en opvolger de heer J. v. d. Stok, Burgemeester was, niet minder 't gevat. En ik heb met de andere heeren, de Wethouders en leden van den raad, eveneens altijd vriendschappelijk mogen samenwerken. En nu hoop ik mijne heeren, dat het u allen en onze gemeente wel moge gaan en dat gij met mijnen opvolger even pleizierig als met mij zifft mogen sa menwerken.,, Voorz. zégt, dat nog een schrijven is ingekomen van het Hoofdbestuur der Posterijen, dat een brieven bus zal worden aangebracht op den driesprong Oost einde Dorpsweg, op 't zoogenaamde „Hoefje De raad is net er algemeen met Burg. en Weth. over eens dat dit niet de geschikte plaats is en spreekt zijn misnoegen uit. Bij 't tramstation of bij cafe Berk hout was veel beter plaats geweest. 't Kohier Hondenbelasting is goedgekeurd van Ged. Staten teruggekomen. De jongste kasverificatie bij den gemeenteontvanger gaf conform boeken em bescheiden t 2914.63 kasgelden. De heer D. Kuilman spreekt bij de rondvraag de vrees uit, dat we hier in de Zaagmolenhaven een be gin hebben van de gevreesde roode kroossort, die at "Elders voorgekomen is en een belemmering voor de vq^rt kan v^brden, terwijl dat goedje zich verba zend vlug vermeerdert. Er moest maar spoedig werk van gemaakt worden. Spreker zegt, zelve dat goedje niet te kennen maar toch te denken, dat het de ge vreesde soort is, wellicht door een kermisschuit hier heen gebracht. De raad moet maar eens gaan zien. De neer K. Wit wijst er op, dat bij de „Zes wielen" de vaart er door gestremd Ls geweest. De heer J. Wit acht het ook een groote belemme ring, als het zich eenmaal verbreid neeft. De heer Wilken acht het vreeselijk voor de bees ten m 't land ook. Onderzoek zal volgen. De heer K. Wit zou gaarne bepaald zien, wanneer beproeving der brandspuit te Langereis en ook te Moer beek zal geschieden, 't Is nu de gevaarlijkste tijd. Bepaald wordt a.s. Zaterdagavond s uur te Lange reis brandspuit probeeren te houden. De heer Jb. Wit wijst op den slechten toestand van de slangen der Moerbeeksche brandspuit. Zullen nieuwe slangen worden aangebracht. Nog wordt besloten het adres van den Bond van gemeenteambtenaren ten "opzichte van verbetering van salarissen aan te houden tot de behandeling der be grooting. Hierna sluiting der openbare vergadering en gaat de raad in comité. SCHAGERÉRUG. Dinsdag jJL hebben de kinderen der laagste klas sen van de O. L. school alhier, ten getale vaq 81, een reisje gemaakt naar Bergen en Bergen aan Zee Te ruim 7 uur des morgens werd do reis aanvaard. Ze werd gemaakt per motorboot tot Koedijk, alwaar men te 9.30 uur arriveerde. Vandaar werd de reis per tram vervolgd tot Bergen. Aldaar werd een bezoek gebracht aan den speeltuin van den heer Bruin, waar, na iets genuttigd te hebben, eenige genotvolle oogen- blikken werden-doorgebracht. Ook in het zandgat en in het duin werd volop genoten. Vervolgens ging het per tram naar Bergen aan Zee. Ook hier was er aan afleiding geen gebrek en wisten de kinderen zich recht te vermaken aan het strand. Na ook liier een paar uurtjes doorgebracht te hebben en nog iets in .„Prins Maurits" genuttigd te hebben was het tijd van vertrekken en werd de terugtocht aanvaard. Onder luid gejuich arriveerde men met de versierde boot te 'ruim 7 uur weer te Schaberbrug. Men moet zich nu niet voorstellen, dat het offen sief der Engelschen en Franschen nu dadelijk maar zal leiden tot een débacle der Duitsche troepen; men moet geduld hebben, de gebeurtenissen moeten zich ontwikkelen. Deze moeten worden" voorbereid, enz. Aldus is in hoofdzaak de inhoud van de waarschu wing, die door Engelsche en Fiansche bladen tot hun publiek wordt gericht. En deze waarschuwing is ook heel juist. Aan den militairen toestand van thans maakt men zoo op stel en sprong maar geen einde. Wat maanden en maandenlang is voorbereid en versterkt, gooit men in twee dagen niet omver. En het spreekt dan ook haast al van zelf, dat na de eerste gemelde voordeelen, er weer eenige stil stand komt in den vooruitgang. De kwestie zal zijn, of de Engelschen en de Franschen de behaalde voor deelen zullen kunnen behouden .En het blijkt wel uit de berichten, dat de Engelschen niet alleen geen vooruitgang meer kunnen melden, maar dat zij alle moeite hebben om de tegenaanvallen der Duitschers af te slaan. De Franschen zijn In dit opzicht wat ge lukkiger, die hebben hun voortgang kunnen ver- grooten, vooral ten Zuiden van de Somme. De Duit schers erkennen zelf dat zij op dit punt verder ach teruit moesten en op de tweede verdedigingslinie te rugtrokken. Het dorpje Feuilléres is door de Fran schen genomen ,ja, zij drongen zelfs nog verder door en bezetten Buscourt. Ook hebben de Franschen be zet Flancourt en Assevillers, zoodat daar de Fran- srhe stelling met een flinken boog naar voren komt. Daarbij komt een aanzienlijke buit aan geschut en wel minstens 10 batterijen, waaronder geheel nieu we en zeer zware, zoodat gerust geconcludeerd mag worden, dat he tdoor de Franschen behaalde succes niet gering is. Maar het is ook hier, dat de Duit schers met versterkingen komen en dus wel weer verwoed zullen aanvallen. Of ook hier het gewon- nene zal kunnen worden behouden, zal de toekomst moeten leeren. Maar hoe het ook zij, het grootste succestvan al het gebeurde ligt wel hierin, dat de onderlinge organi satie van Franschen en- Engelschen het mogelijk heeft gemaakt, om tegelijkertijd en in onderlingen samenhang aan te vallen. Hoe lang de oorlog ook reeds duurt, hoe heftig er ook reeds is gevochten, zulk een gezamenlijk en georganiseerd optreden was aan hun actie vreemd. En toch, hierin alleen ligt hun kracht. Elke werkzaamheid van de Duitsche troepen wordt op deze wijze door. de geallieerden ge leid en de Duitsche taktiek om hier en daar een „kopstoot" uit te deelen, even onverwacht als raak, zal nu onmogelijk worden. Ten minste als de En gelschen en Franschen deze georganiseerde aanval len zullen kunnen blijven uitvoeren. Hoe moeilijk de taak der Engelschen en Fran schen is, vertellen ons de correspondenten in het En gelsche hoofdkwartier. Zij wijzen er op dat de Duitsche stelling in het a'- gemeen gesproken uit drie gedeelten bestaat, in de eerste plaats uit een doolhof van loopgraven, in de tweede fen derde plaats uit linies van veld verdedigings werken en hoor loopgraven verbonden dorpen. Om de dorpen dia in vestingen veranderd en met diepe met elkaar in gemeenschap staand' kelders en scftuF- plaatsen verbonden zijn, te bereiken, moesten de aan vallers vier linies loopgraven vermeesteren, d e bestre ken werden door tot het oogenblik van den opmarsch geheimzinnig verborgen gehouden machinegeweren. Bo vendien is het een nieuwe faze van den oorlog, dat, terwijl vroeger de genomen loopgraven in staat van tegenweer konden gebracht worden door de borstwering van de eene naar de andere rijde over te brengen, thans, nu de loopgraven (door hét voorafgaande bom bardement) met den grond gelijk gemaakt rijn, nieu we loopgraven gegraven moeten worden, terwijl de troepen zoo lang granaattrechters als dekking gebrui ken. Dit werk is allermoeilijkst, daar de vijandelij ke artillerie alle afstanden kent. Men meldt, dat in geen erikelen slag van den oorlog de verhouding van het aantal lichte verwondingen zoo groot is geweest. Een verbandplaats rapporteerde, dat vier vijfde van de gekwetsten licht gewonden waren. Dat is geen toe val, maar het gevolg van de weloverwogen en me thodische vechtwijze, die de geallieerden hebben aan genomen. Ondanks de degelijke voorbereiding door de artillerie waren stukken van de draadversperring op wonderbaarlijke wijze aan de vernieling onlkomen en daar kwam den aanvallers de stormloop zeer duur Ie staan. De Duitschers rekenen voor de verrf&figinfl nog altijd op hun machine-geweren. Deze kwamen op geheimzinnige wijze Ie voorschijn uit soms 40 voel diepe kuilen en werden met de grootste dapperheid bediend. i Over de strijd hij" Verdun is niet veef positiefs te zeggen, zeer tegenstrijdig als de berichten in dit op zicht rijn. De laatste bezetting van Thiaumont door de Franschen wordt door de Duitschers tegengespro ken. Ook om het bezit der zoogenaamde „hooge batterij" Damloup bij Vaux bestaat verschil De Duit schers zeggen deze batterij te bezitten, de Franschen beweren hen er weer te hebben uitgeworpen. Hoe het rij, het vechten bij Verdun gaat even heftig voort en zoowel aanvaller als verdedijger spannen zich tot het uiterste in. En wat vertelt ons nu het Oostelijk front? In hoofd zaak dit, dat de Russen hun aanvallen met kracht voortzetten. Het laatste bericht uit Petersburg zegt: In de streek bij den benedenloop van de Lipa be stoken onze troepen den vijand, die met taaie volhar ding strijdt, van dichtbij. Een poging van den vijand om de Stvr in de buurt van het dorp Lipa over te trekken mislukte. Wij maak ten hier in tien loop van den nacht gevangenen tot een getal van 11 officieren en bijna 1000 soldaten. Wil' maakten 5 machine-geweren buit. Op den rechterover van de Dnjestr trachtte de vij and "driemaal tot het offensief over te gaan in de buurt van het dorp fsjakoff; maar hij weTd door ons vuur teruggedreven. In de richting van Kolomea hebben onze troepen den vijand uit eenige stellingen verdreven: zij vervolg den hem en namen het vleik Potsk Czernv. Hier hebben wij vier kanoftnen veroverd en eenige honder den gevangenen gemaakt. In het gevecht, dat ten Zuiden vanTsirine, ten "Noordwesten van Baronowitji nog voortduurt, heb ben wij twee verdedigingslinies van den vijand, ver broken. In deze streek hebben wij gisteren 72 officie ren en 2700 soldaten gevangengenomen en 11 kano- •nen en een groot aantal mitrailleurs en bommenwer pers buitgemaakt. De Italianen behalen kleine successen. In Afrika schijnt het lot van de laatste en grootste Duitsche Kolonie spoedig beslist te zullen rijn* De Duitschers worden hoe langer hoe meer in 't nauw gebracht. daar boven 6 pet In den tweeden graad geërfde tuinen zullen worden getroffen van 2.25 tot 9 net T derde graad van 4.50 tot 9; broeders en zusters v«r, o tot 17 pet; neven en nichten van 12 tot 21; andei gevallen van erfenis van 18 tot 27 pet In gewone om standigheden zou een dergelijk ontwerp - be men vele, vele dagen van zeer „opgewekt" debsï vorderen. Thans zwicht men voor de noodzakelüi heid beseffend gelijk de heer Tydeman zei dat de schatkist moet gevuld worden. Maar: vew doen 't slechts noode, getuige de redevoeringen houden door Jhr. Van Nispen tot Sevenaer en vat den oud-liberalen leider, den hr. Tydeman, van zbn fractiegenoot Drion, en van den anti-revolutionnai. ren heereboer De Monté Verloren. De heer Drion w il een afzonderlijke wet, welke de opbrengst van polissen-levensverzekering door dit ontwerp Ke troffen voor den fiscus „vruchtbaar" maakt. De soc.-democratische heer J. ter Laan gevoelt Wel iets voor dat denkbeeld, mits de fiscus slechts on forsche wijze toetaste. De heer I er Laan wil bedui- dende verscherping .Volgens zijn amendement zij- bewegend binnen de grenzen, door minister Treub indertijd aangegeven zou 1 pet, worden geheven van f i000 tot f 10.000; verder: 6 pet. van 3 tot 5 ton- 7 van 5 tot 7H ton; 8 van VA ton tot 1 millioen- 9 van 1 tot-2 millioen; 10 pet. van 2 millioen en hooge, Hij becijfert, dat zulke, regeling over 1914 nn,>„' ïci 1, nat. i ÏÏ&ge. c.c. VA millioen zou hebben bijgebracht.p- ">«5 tot] igeggL- l-ü J-'U\ Ulfllllf* VÜ1U1CCIUCIUC -LX-.V Jf-—J "-V getal geslagenen met 63' pc.t 't Zijn zeker verblijdende cii. fers. Dat ook hier de heer J. ter Laan voor een ho. pelooze zaak strijdt, ik behoef 't nauwelijks aan te stippen. N Mr. ANTONIQ. gaan c.c. 7x» millioen zou neirnen mjgRDracht.'jjj he^r Ter Laan heeft becijferd, dat van 1895 tot 1015 bet nationaal vermogen met 72 pet. is aangegi^^ De bevolking vermeerderde met 23 pet., het getal aaii AANTESTEDING. Uitslag aanbesteding gemeentewerken. a. Verfwerk D. Wit f 796, b. Metselwerk. Gebr. Schoen f 535, H. Gielens f 369.50, S. Koning 1 359. Gunning aangehouden SAMENWERKING. Zondagmorgen zal alhier eene geza-uenlijke beduur- vergadering gehouden worden van alle Vrijrinnig-De- mocratLfche Ki-esvereenagingen in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar. Dat zijn er zeven, n.I. de kiesverenigingen te Alkmaar, Schagen, Oudkarspel, Koedijk, N Niedor.) St. Maarten en Wieringerwaard. Het doel der vergadering is te komen lot gezamen lijke propaganda voor de V.-D. beginselen, het op richten van nieuwe kiesvereenigingen en samenwerking bij de aanstaande Kamerverkiezingen in 1917. 'M Den Haag, 4 Juli. De heer Tydeman heeft het heden ronduit gezegd, en ieder zal het grif toegeven: de Kamer hunkert naar r-ust, naar recès. Alles wijst er op, dat né de helft van deze maand het minimum van een en. vijftig leden, niet meer zal hunnen bereikt worden. Van ochtend kon de zitting eerst te twaalf ure wor den geopend. Het ontwerp tot heffing van Statistiek- recht was al heel spoedig gereed. Het strekt tot ver betering van de handels-statistiek en tot het tegen gaan van den vermomden doorvoer. Statistiek-recht zal nu worden 'geheven naar de waarde: a. van in gevoerde goederen, die terstond of na opslag in en- trepót tot verblijf hier te lande worden aangegeven; b. van de goederen, die ten uitvoer zijn aangegeven, met uitzondering der van buitenlands ingevoerde goederen, die terstond of na opslag in entrepót tot weder-uitvoer worden aangegeven. Beneden de f 100 is een cent voor elke f 10 verschuldigd; vervolgens van elke f 25 twee en een halve cent. Men wil hier door lo. zoo juist mogelijke statistieke gegevens ver krijgen; 2o. d« kosten dekken, aan de samenstelling dier gegevens verbonden, en dit alles bereiken op voor don handel weinig bezwarende wijze. Thans komt het voor, dat tal van goederen, voor doorvoer bestemd. zelfs berekent men het op niet minder dan 23 milliard K.G.U aangegeven worden tot ver blijf in het binnenland en later ten uitvoer worden bestemd, ten einde de doorvoet-formaliteiten te ont gaan. Deze „vermomde doorvoer" zal dus door het ontwerp eindigen. Nog voor de pauze gingen wij aan het ontwerp tot wijziging der Successie-w et. Dit wetsvoorstel zal cir ca zeven ipillioen in het Rijkslaadje brengen. Het zal heffen van de „rechte lijn" f 1.50 voor duizend gul den nalatenschap ,5H pet. voor een half millioen en W ARMENHUIZEN, 5 Juli. (Muizen binnenl. f 1.— 1 Jj35, buitenl. f 2 83 a 3.05 Drielingen f 0.75 a 135. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juli. y Schotsche muizen f 0.85 a 1.20, v.h. Buitenl. f 2.75 a 2.90, andere muizen f 0.80 a 1.30 vh. Buiieni. t 2.80 a 2.90, Volgelingen f 1.20 a 140 drielingen f 0.50 a 0,85, kleinen f 0.40 a 0,45, Schoolmeesters f 1.20 a 1.35. Alles per 35 K.G. Wortelen f 2.90 a 3.90, v.h. Buitenl f 8.— a 11.90 per 100 bos. ANNA PAULOWNA, 4 Juli. Groote aardappelen f 1.75 h 3, kleine aardappelen t 1.45 a 1.95, sla f 1.15 per 100, uien f 3.60 a 5.— per 100, rabarber f 1.90 a 4.— per 100. MEÜEMBLIK, 4 Juli. Aardappelen: Groote Muizen f 1.30 af2J80,Kleine Muizen f 0.90 a f 1.30, Groote ronde f2.50 a f2.60 per Va H.L. Aanvoer 2460 manden of zakken. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L Dinsdagmiddag. 9580 zak aardappelen: Schotsche muizen voor het Binnenland f 1.30a f2.10, id. voor *het buitenland f 2.75 a f 3.20, Schoolmees ters f 1.15 a f 1.55, Gladblaadjes f 2.05 a f 3.45, Drie lingen f 0.90 a f 1.15. Woensdagochtend. 32000 bos wortelenvoor het binnenland f 2.90 a f 6.—, id. voor hét buiten land f 10.50 a f 16.—. 82 stuks bloemkool f 18.— a f 18.10. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 760.2 te Haparanda, laag ste barometerstand ruim 750 te Oost-Duitschland. Verwachting tot den avond van 6 Juli. Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweers buien, iets wanner. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Grielje, d,. van Wieize Jongema en Trijntje van Dok. Overleden: Jannetje Volder, 77 jr., weduwe van Jan Delver. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Maand Juni. GeborenHendrikus, zoon van Cornelis van der Oord en Maart je Heggelaar. Overl.Aris Bijwaard, wedn. van Toosje van Trienen, 70 jaar. Martha van der Gulik, docht^ftje van Cor nelis van der Gulik en Sijtje Koomen, 4 maanden. GEMEENTE BARSINGERHORN. Maand Juni. Geboren: Pieter, zoon van Pieter Johannes Hakol en Aaltje van Teulingen. Elisabeth, dochter van Egbert Dirkmaat en Antje Neefkes. Grietje, dochter van Nico- laas Boerman en Trijntje Braaf. Ondertrouwd: Pieter Blaauboer en Alida van Meurs. Arie Liefhebber en Ariaantje van Dompseiaar. Gehuwd: Pieter Blaauboer en Alida van Meurs. Overleden: Pietertje WitsmeiT, oud 37 jaren, echt genoote van Jan Pascha en Alphons Stroobana, oud 33 jaren, ongehuwd. GEMEENTE WIERINGEN. Maand Juni. - M GeborenTrijntje d. v. G. Dirks, en G. de WA Geertje, d. v. W. Poel en A. de Haan. Alida, d. v- C. Metselaar en T. Doves. Anna, d. v. M. rijs® en E. Koorn. Ondertrouwd: A. Hermelink en J. Wiegman. Gehuwd: Jb. Lont en N. Lont. C. Visser en N Dijkshoorn. A. Hermelink en J. Wiegman. OverledenGerrit Pot, oud 74 jaren z. v. ^c- Pot en H. Smit. Geertje Keijzer, oud 6/ jaren, echt' genoote van W. Snooij. Maarten Glim, oud 86. jaart weduwnaar van M. Tames en A. Droog. Jan Keijzer, oud 70 jaar, weduwnaar van T. Asjes. GEMEENTE WINKEL. Maand Juni. ,0 Geboren: Juiiana, dochter van Ludovicus de Wh en Josephine van Hoeij. A&fje, dochter van Oornel Nieuweboer en Elisabeth van Essen. Klaas, zoon va Willem Keetman en Hillegonda Schoorl. VnR. Ondertrouwd: Pieter Ruig, 22 jaar en Maartje tv ter 19 Jaar. GehuwdJan Brommer, 26 jaar en Maartje van Molen, 25 jaar. Overleden: Krelisje Sluis, 58 jaar, echtgenoote Arie Wurkum. Hendrika Dekker, 14 jaar, dochter j Dirk Dekker en Aafje Huiberts. GEMEENTE HARENKARSPEL. e0 Geboren: Hubertha, d. v. Pieter van der oto p Antje Roozendaal. Jacobus Johannes, z. v. An« nant en Johanna Lutt. Wilhelmus, z. v. Pieter 5>I eji IJda Praat. Johannes, z. v. Johannes Jacobus .en en Anna Buijs. Johannes, z. v. Hubertus Spa .fl en Grada Baars. Arie, z, v Arie Sleutel en o r. Groenveld. Camelia, d. v. Klaas Wagemaker e!' ,7.# nelia Nolten. Maria Catharina, d. v. Willem v en Cornelia Anthonia Bijwaard. Sijbout Petrus,

Schager Courant | 1916 | | pagina 2