De Oorlog. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Tweede Kamer. BELEMMERDE HANDELS WIJSHEID. In de Haagsche Nieuwe Crt. lezen wif: Zeer verontrustend ziet men oen bericht in de N. Rott. Ct. van hedenochtend er" uit, volgens hetwelk het Engelsche gezantschap alhier thans den eisch gesteld zou hebben dat onze geheele uitvoer van manufacturen naar neutrale landen zal worden stop gezet. Werd aan dien eisch niet voldaan, dan zou er geen katoen meer naar ons land worden doorgelaten. Wij inecnen te weten, dat de zeer categorische vorm van dit bericht geen juisten indruk geeft van den nieuwen cisch, die door de Engelsche regeering (na tuurlijk niet aan onze regeeringinderdaad .gesteld zijn. De bedoeling daarvan is geen andere dan die van de overige belemmeringen, door Engeland aan otizs handelsvrijheid ln den weg gelegd, n.1 te ver zekeren d§t geen Nederlandsche export-artikelen, ten aanzien waarvan het in staat is den toevoer van grond- of hulpstoffen te beletten, aan Dultschiand of Duit- schers verstrekt worden. In dien gedachtengang zou de maatregel alleen kunnen gelden voor den uitvoer van manufacturen naar die neutrale landen, van welke wederuitvoer naar Duitschland mogelijk wordt geacht of waar die goederen op andere wijze aan Duitsche belangen ten goede zouden komen. Hoewel deze nieu we aantasting van onze handelsvrijheid zeker erg ge noeg is, zou dan de edsch niet betreffen onzen uit voer van manufacturen naar Britsch-Indiê, Oost-Azië (onze eigen "koloniën uiteraard inbegrepen) en wel licht, hoewel daar Duitsche belangen bij menigte ver tegenwoordigd zijn, ook niet Zuid-Amerika. Afgevaardigden van verschillende Kamers van Koop handel kwamen onder voorzitterschap van den heer Ter Kuile uit Enschede, te Zutph.cn bijeen ter be spreking van de beteekenis dezer nieuwe belemmering en van de middelen om het behoud van een zoo groot mogelijk deel van onzen manufacturen-uitvoer naar neutrale landen te verzekeren: De stemming, welke de toenemende druk door Entente op de neutrale en vooral op Nederland uit geoefend." «(zoo drukte de Am&t. corr. van de Voss, Zig. zich uit 'In zijn zeer alarmeesrend gestelde be richten van eenige dagen geleden) ln Duitschland wekt, blijkt uit een artikel van ae Berl. Neueste Nachrichten, waarin duidelijk op een ingrijpen van Duitschland wordt aangedrongen. Het blad schrijft: ,,De economische omklemming van de neutralen neeft reeds onheilspellende vorderingen gemaakt, en wordt zelfs, waar het noodlg is, met misdadige mid,- deden doorgevoerd. Kan onze regoering dit nog langer aanzien zonder te spreken, zonder te handelen? De economische omklemming zou, Indien de oorlog lan ger voortduurt, tenslotte noodzakelijk gevolgd moeten worden door de politieke aansluiting bij de Entente, opdat de ellende en nood, de onlusten en de oorlogs angsten eindelijk een einde nemen." Dergelijke uitingen lijken ons echter meer een blijk van begrijpelijke ontstemming dan een bedreiging met wezenlijk gevaar. In geen geval toch zou een eisch aan Nedenand om in den oorlog, party te kiezen Duitschland kunnen baten om te ontkomen aam de „economische omklemming" waaraan het zelf door de Entente wordt onderworpen. Nietttemin verdient het aanbeveling, dat van ambte lijke zijde ten onzent alles vermeden worde, wat in Duitschland den indruk kan versterken, als onderwierp men zifch hier te lande gewillig aan alle contrölemaat- regelen welke Engeland noodlg acht ten opzichte van onzen handel in te stellen. In een bericht aam lle Franf. Ztg. uit Berlijn lezen wij, dat kort geleden te Lobith Nederlandsche douane-ambtenaren aio een aldaar 'naar Duitschland uitvarend schip visiteerden, een 'Engelschman mee aan boora brachten en bij na vraag verklaarden, dat deze was meegekomen om na te gaan, dat de visitatie nauwgezet geschiedde. Dc Engelschman (zoo veronderstelt hot bericht) zal ver moedelijk een van do controleurs geweest zijn die naèr Arnhem was gekomen om het daar door de N.O.T opgerichte Inspectie-bureau voor den uitvoer to bezoeken. Dat de N.O.T- haar organisatie voor allo vreemdelingen die daarvan op de hoogte verlan gen ie zjjn, ter kennisneming openstelt, daartegen valt niets te zeggen ook Duitscners werden daartoe, naar wij ons herinneren, desgowenscht in de gelegenheid gesteld. Maar dat Nederlandsche ambtenaren hen zou- don veroorloven aan het douane-onderzoek deel te nemen en zelfs met hen te Kamen uitvarende schepen te bezoeken, achten wij alleen reeds uit een oogpunt van nationale waardigheid niet toelaatbaar. Er 1$ als gewoonlijk weer sterk overdreven in deze kwestie. Voor ongerustheid, dat cr moeilijkheden dreigen, is geen reden, zooals wel blijkt uit onderstaand bericht: Men schrijft ons, dat de onderhandelingen over een beperking van flen uitvoer uit ons land van manufac turen tusschen ,de Engelsche regeering en de N. O. 1. nog nipt beëindigd zijn, maar dat deze onderhande ling dè N. O. T. aanleiding .geven te verwachten, dat bedoelde uitvoer slechts voor een zeer klein ge deelte zal "behoeven te' worden stop gezet. EEN NEDERLANDSCHE TRAWLER IN DEN GROND GESCHOTEN. Betreffende het in den grond boren van de „Geer- truida", Sch. 103 zijn de volgende bijzonderheden ver meldenswaard: Van de bemannipg werden op de duikboot medege nomen laatstgenoemden schipper, de tweede machi nist Van Rooven en de matroos Aria Visser, teneinde volgens medodeeling van den duikbootcommandant, ge- utigenis af te leggen ter plaatse van terugkeer, waar men Zondagavond dacht aan te komen. De overige bemanning werd, nadat het schip met meer dan 20 schoten vernield was en zij overboord was gesprongen, ln de uitgezette sloep door den^ on derzeeër op sleeptouw 'genomen tot zij aan de SCH. 307 werd overgegeven. Volgens eenparige opgaven van de elf man die Zon dagavond bipnenkwamen, heeft de LT. 4, na het eerste schot zonder waarschuwing te hebben gelost, geen res- pyt gegeven, maar dit schot doen volgen door ruim een 20-tal schoten, waarvan verscheidene de masten, don schoorsteen, de brug en andere belangrijke deelen van heit schip raakten, tot bij het laatste schot dat van veel zwaarder kaliber was en door de machine kamer heenging, het schip binnen drie minuten zoink. Gelukkig werd niemand van de bemanning gewond. Het schip droeg alle kenteekenen van onze natio naliteit; ten "eerste had het de kleine Nederlandsche vlag lp top 'en na het eerste schot werd de groote Nederlandsche vlag geheschen. Inmiddels was de duikboot, die op 1000 mr. afstand had gevuurd, de sloepen genaderd. De schipper van den drifter maakte er den duikboot-commandant op merkzaam op dat het hier een Nederlandsch schip betrof, hetwelk 'zich van niets bewust was en reeds vier duikbooten was gepasseerd. De commandant ant woordde dat hij ln de ineenlng verkeerde, dat de koers van den drifter N.W, was, alzoo in de rich ting van Engeland. Do bemanning verklaart verder eenparig dat hot schip, dat op weg naar huls was omdat de kolen op waren, dadelijk was stil blijven liggen Het vaartuig was geladen met 70 kantjes haring. De bemanning kon voor do daad van den duik bootcommandant slechts deze verklaring vinden, dat tlij de stoomspll voor een mitrailleur luid aangezien. Toen hfj op- rijn vergissing opmerkzaam werd ge maakt, zeido de commandant Duitschland zal net wel betalijn." Enkele loden van de bemanning kregen op hun verzoek iets te drinken. - ZIJPR. Thans is bepaald, dat de ln deze gemeente opge vorderde wol voor het legerbestuur op 18, 19, 24, 25 en 20 Juli &.B. moet worden afgeleverd bij den heer I. de Vries te Schagen. - Z1JPE. Hot primitief kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1916, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd tot een bedrag van f 17725.23. Hot pereentogo, dat het vorige Jaar 1.08 pet waB, is tüanB bepaald op 0.54 pet. t - KOLHORN. Tengevolge van de dijkwerken, ls er aan het hulp post- 'en telegraafkantoor alhier een ongekende druk te. Vooral Zaterdags, als de menschen geld naar huis zenden, moeten ze bij beurten worden binnengelaten en geholpen en staat het op straat vol menschen. - KOLHCRN. •Naar aanleiding der vergadering van plaatselijke I groepen op 23 Juni in „Pulchri Studio" te 's-Graven- i hage, vergaderde op 10 Juli het bestuur der plaatse- I ke groep van den Ned. Anti-Oorlograad alhier, in het lokaal van den heer Rempt. Ilesjotep werd in den geest der Ha'agsche -vergadering aan de alge- moene betooging op 1 Augustus a,s., den 2-Jarlgen gedenkdag van den oorlog, mede te werken door het aanbieden van vredesspeldjes, geen bloempjes, maar Iets van meer blijvenden aard; een herinneringspeld dus. Eenige dames zullen worden uitgenoodigd deze speld aan te bieden. De minimumprijs zal 10 cent zijn, terwijl de opbrengst zal strekken ten bate van de velerlei slachtoffers van den woedenden strijd. Moge het steentje ook van Kolhorn eenigszlns be- teekenen. OUDESLUIS. Als boekhouder van de kaasfabriek De Hoop al hier is benoemd de heer J. Asjes, in plaats van den heer Kuln, die door vortrek heeft -bedankt BAR8INGERH0RN. De heer Jb. Westerman, sedert 1882 brievengaar der alhier^ heeft eervol ontslag verkregen uit deze betrekking, met ingang van 1 Augustus as. ELECTRIFICATIE LANGEDIJK. De vergadering van afgevaardigden uit de gemeen teraden van Zuid- en Noordscharwoude en Oudkar spel heeft besloten, zich nogmaals tot den gemeente raad van Broek op Langendijk te wenden met het verzoek ook 2 leden in de commissie te benoemen voor het onderzoek naar de mogelijkheid van elec- trlficatie van den Langedijk. - HEERHUGOWAARD. Op initiatief der afd. van de Holl. Maatsch. van Landbouw, vergaderde Dinsdagavond bij den heer Kla ver, met het bestuur dezer afd., het beduur der afd. van de R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond ter bespreking der circulaire onderteekend door de h.h. Van Foreest en Olil, met betrekking tot den varkenshandel, of eigenlijk ten aanzien van uitvoer van varkensvleesch. Door den hr. Met, voorz. der afd., werd deze vergadering geleid, terwijl door den £.A. hr. Van Slooten de circulaire werd voorgelezen en nader toegelicht, Hoofddoel is een geregel den af zet te verkrijgen en zorg te dragen, dat hoogere op brengst, door uitvoer verkregen, ook werkelijk den producent ten goede komen. Voor de goede regeling dient elke gemeente een commissie te nebben, welkë 2orgt voor de noodige, gegevens en elke commissie een correspondent, die de gegevens verstrekt aan een te stichten Bureau van uitvoering. Algemeen zag men voor de varkenshouders hiervan het groote nut in, zoodat besloten werd een commissie van 6 personen te benoemen. Voor do afd. der Holl. Maatsch van Landbouw werden hiervoor aangewezen do h.h.: Chr Vis, Jh. Blom en Jb. Hoogland, voor de afd. vanden Dio- oesanenbond de h.h.: D. Wijnker, P. Weel en D. Oudhuls, terwijl de voorloopige correspondentie zal worden gevoerd door den E.A, hr Van Slooten. Door middel een er beknopte circulaire zullen de varkenshouders met de zaak in kennis worden ge steld, terwijl daarna door persoonlijk bezoek zal wor- dien opgewekt tot algemcene medewerking. Op dezelfde wijze hoopt men oen regeling te tref fen voor vette schapen, wanneer die mogen worden uitgevoerd. Met den wensch voor het welslagen dezer onderneming werd de verg. door den voorz. gesloten HEER HUGOWAARD. Heden, Dinsdag, werden aan ,,De Hengstman' per rijtuig wedstrijden gehouden n.1 ringsteken voor n h. en Hoedhangen voor dames, waaraan door niet min der dan 21 paren werd deelgenomen. De prijzen wer den hierbij behaald door ae h.h. C, Portegljs, D. Stammes en 'P. Oudeman, allen te "Hugowaard en door de dames: N. Uraem—Groot, alhier, T. Hui- iierts to Warmenhuizen en T. Groot alhier. Aan „De Koffiemolen" werd zoowel voor dames als voor heeren ringsteken per rijtuig gehouden. Hier aan werd deelgenomen door 11 h.n en 22 dames. De prijzen werden gewonnen door de h.h. C. Mole naar. C. Langedijk, A. Bart en W. Blom. allen te Hugowaard en door de dames A. Groot—Tuinman, alhier, W. Doorn te N.-Scharwoude, A. Bootjes te Oudkarspel en M. Leegwater alhier. - WINKEL. 't Was Zondag een ware feestdag voor Winkel, Vroeg in- den morgen reeds, 't was nog stil en alles kondigde een mooien Julidag aan, zag men zoo hier en 'daar een vlag naar buiten steken en zich lang zaam ontplooien. Wat er dan verwacht werd?.,. Een groot muziekfeest. De Westfrieschen Bond van Harmonie- en fanfarecorpsen zou haar jaarfeest hou den te Winkel geen wonder dus, al die verwach ting. De beweging komt langzamerhand. Op voertui gen van alIerfeT slag, worden ze aangebracht, mu zikanten en belangstellenden, en eer het 10 uur is is Winkel ln vollen tooi. Daar om half elf ongeveer, begint do generale-repititie voor de nummers aie ge zamenlijk zullen worden gespeeld. Niémand heeft toe gang tot het terrein, maar langs den weg en de om geving daarvan golft een menscnenmassa heen en weer in afwachting van de optocht. Plm. liy» uur stelt de stoet zich op. De corpsen, elk voorzien van hun vaandels, die hoog opwapperen in de frissche zomer wind en waarvan het een ftieer, het ander minder rinkeld van onderscheidingen bij vroegere wedstrijden opgedaan, marschen spelende door de gemeente, om stuwd en gevolgd door het publiek. 1 uur begon het de uitvoering van 3 Ensemble nummers. Zonder ons tot oordoelen daarover be voegd to achten, mógen we toch zeggen veel goeds to hebben gehoord en respect hebben we gevoeld voor zoo'n directeur, die op zoo uitstekende wijze zoo'n paar honderd metalen kelen wist te beheerschen en te leiden. 12 gezelschappen namen aan het festival deel. Als we het getal bezoekers op plm. 1500 schatten meenen wij niet te overdrijven. Tot ongeveer 6 uur duurde het feest, maar lang nog tot in den nacht openbaarde zich de feestelijke stemming op verschillende wijzen. Aanvankelijk bestond het voornemen dit feest grooter nog op le zetten, doch de tijdsomstandigheden belet ten dit. DUITSCHE DESERTEURS. Van de Grens, 11 Juli. Bij Middelburg, in Vlaande ren, zijn zes Duitsche deserteurs in burgerkleeding over de grens gekomen. Tel. GEVECHT MET DOODELIJKEN AFLOOP. Uit BREDA, Zondagavond heeft te St. Willebrord een treurige gebeurtenis plaats gehad. Toen de rijks veldwachter Nagelvoort eenige dronken personen wil de arresteeren, werd hij genoodzaakt van zijn revol ver gebruik te maken, waardoor zekere A. Gijsen zoodanig in de borst werd getroffen, dat hij denzelf den avond overleed. Tengevolge van den schrik is vrouw J. v. S., die bij hot gevefcht tegenwoordig was, in haar woning plotseling gestorven. HOOGE LOONEN. In de Streek. N.-H., worden thans voor aardappel- rooien weekloonen van f 30 tot f 45 betaald. OPGEVISCHT. Van Texel wordt aan de Telegr. gemeldi Een vis ser heeft uit de Noordzee aangebracht en bij de strandvonderij gedeponeerd een aantal Engelsche brieven en documenten, waaronder verscheidene ge zegelde stukken. Een en ander was in een doek ge knoopt en werd met het vischnet opgehaald. ROGGE EN HAVER DOOR ELKAAR. „Zoo slim als een boer", zal, zoo schrijft het Elndh. Dagbl. weldra onder de spreekwoorden opgenomen moetoti worden. De regeering neemt alle rogge ln beslag, doch bij den volgenden oogst zal de Minis ter leolijk met de handen in het haar zitten. Vele Meierijsche boeren zijn van plan, voortaan grooten- deels rogge en haver onder elkander te zaaien. Dat geeft een goed beschot als veevoer, doch is voor de bakkerij absoluut ongeschikt, COMMISSIE GENEESKUNDIGE DIENST. De „Staatscourant" bevat de instelling der commis sie in zake den geneeskundigen dienst der land- taacht. De Minister heeft de cotamissie voorgesteld, uit overweging, dat niet zoodanig vertrouwen in de wer king van den geneeskundigen dienst der landmacht liliikt te bestaan als noodzakelijk is te achten, dat daarin voor hem aanleiding ligt, om zich door eene commissie opzettelijk te doen inlichten othtrent die werking, opdat blijke, of naar het oordeel van die commissie, de zieke soldaten in tijd van vrede zoo wel onder normale omstandigheden als bij oorlogs sterkte van het leger een doelmatige behandeling en verzorging verkrijgt, en zoo niet, welke maatregelen ter verbetering dan naar haar oordeel moeten geno men worden. De commissie in .haar geheel, alsmede ieder der leden in het bijzonder worden gemachtigd van allen, die krachtens ambt of betrekking onder het departe ment van oorlog ressorteeren, de tot uitvoering van de haar opgedragen taak vereischte inlichtingen in te winnen. Voorts is bepaald, dat door de leden de noodige dienstreizen kunnen worden verricht. - WEERINGEN. Trots enkele tegenwerking, tegen den afslag van gevischt zeegras, ging deze J.l. Dinsdag toch weer door. Daar de meeste zeegrasvisschera en droogers hier niet mee bekend waren, was de aanvoer niet groot en bestond uit twee partijen, welke ongeperst verkocht werden voor f 2.85 en f 2.90 per 100 kilo. - JULIANADORP. De bakkerij alhier, eigendom van den heer W. Los, aldaar verkocht op 11 Juli, ten overstaan van Notaris Mr. A. P. H. de Lange, groot 49.90 Aren, is gekocht door den heer A. Noorden te Koegras voor f 3010. - DIRKSHORN. Rotkreupel is uitgebroken onder de schapen van S. d. V. alhier. VERKIEZING EERSTE KAMERLEDeN. Nocrd-Kolland. Verkiezing van drie leden wegens de periodieke af treding van de heeren J. Th. Cremer, U.L., mr ff. L. Drucker, V.D' en J. A. Laan,L Voor de vacature-Cremer. Eerste stemming: uitge bracht 71 stemmen, waarvan op den heer Cremer 33, op prof. D. P. D Fabius, A.R., 17, en op den heer Mj. H. Vliegen 19; de overige stemmen waren ver deeld, Tweede vrije stemming: uitgebracht 72 stemmen, waarvan op ae heeren Cremer" 34, Vliegen 17 en Fa- öius 10, zoodat ar herstemming moest plaats hebben tusschen de heerenCremer en Vliegen. Herstemming: uftgebracht 71 stemmen, waarvan op den heer Cremer 41, en op den heer Vliegen 21; blanco 9. Alzoo is herkozen de heer Cremer. Voor de vacature-Drucker. Eerste stemming: uit gebracht 72 stemmen. Daarvan verkregen mr. Druc ker 35; mr. Mj. L de Jong Schouwenberg, C.-H. 17, en Vliegen 18. De overige stemmen waren verdeeld. Tweede vrije stemming: uitgebracht 71 stemmen, waarvan op mr. Drucker 38, op mr. Schouwenberg 15, en op den heer Vliegen 13; ae overige stemmen wa ren verdeeld. Zoodat is herkozen mr. Drucker. Voor do vacature-Laan: Eerste stemming: uitge bracht 67 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Laan 30; mr. Heerkens Thijssen R.-K, 17, en Vlie gen 17; de andere stemmen waren verdeeld. Tweede vrije stemming: uitgebracht 62 s'emman. waarvan 4 blanco eir op den heer Laan 30, op den heer Thijssen 14. en op den heer Vliegen 12. De overige stemmen waren verdeeld. Zoodat ook de heer Laan fa herkozen. Friesland. Vacatyre-Van Weideren baron Rengers. Gekozen mr1 H. Binnerts, Vrijz oud-Statenlid, met 30 stemmen, tegen 19 op den heer S. L. Sytsma, A.R., burge meester van Oostdongeradoel, en 1 blanco. Baron Rengers heen men laten vallen omdat deze tegen vrouwenkiesrecht was. Drente. Herkozen mr. G. W. baron Van der Feltz, V.-D„ met 30 van de 34 stemmen. Twee stemmen waren uitgebracht op den heer Vliegen en 2 op den heer Fokkens. Overijssel. Gekozen bij vierde stemming en na loting do heer D. W. Stork, liberaal, oud-lid van de Eerste Kamer, mot 23 stemmen, tegen eveneens 23 op' den heer J. "C. L van der Lande, R.-K., aftredend, en 1 blanco. EEN WINDHOOS. Uit WEENEN. 11 Juli. Blijkens berichten uit Wie ner Neustadt heeft gistermiddag een windhoos in de voorstad Josefstadt groote verwoestingen aange richt. Van huizen en fabrieksgebouwen zijn daken weggerukt en eenige kleinere gebouwen zijn heele- maal weggeslagen. Alle ruiten rijn verbrijzeld. Er zijn 31 menschen gedood en meer dan 100 gekwetst Het Engelsche bericht erkent dat de Duitschers na herhaalde aanvallen, het Bois des Troncv zijn binnengedrongen. Naar het westen hebben de En- gelschen vasten voet gekregen in het bosch van Ma- metz, terwijl uit Londen verder het bericht komt, dat de Engelschen het geheele Tronewoud hebben her overd. Het officiéél Engelsch communiqué luidt: Na een onafgebroken- strijd van tien dagen heb ben onze troepen systematisch het geheele eerste Duitsche verdedigingsstelsel over een front van 14 K.M. geheel veroverd. Het Tronewoud is bijna volko men door de Engelschen hernomen. Wij zien hier dus een op en neer golven van de gevechten met een gunstig eindresultaat der Engel sche troepen. In de verdere berichten wordt niet veel nieuws verteld, uit enkele mededeerlingen blijkt, dat de Duit schers hier en daar tegenaanvallen hebben onderno men die mislukt genoemd worden. Mogen we de Duitsche berichten gelooven, dan baat tot dusver de Russische aanval tegen de Stochod linie niet veel. Ook het Russische legerbericht kan over den strijd nog geen resultaat melden, maar be paalt zich tot de mededeeling dat de vijand groote versterkingen heeft aangevoerd en zich hardnek kig verdedigd. Aan het front BrisazaFoendolMoldawa, ten N.-W. van Kimpoloeng, hebben wij na een heet ge vecht aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten met de bajonet teruggeworpen. En bij gebrek aan ander nieuws vertelt het Rus sische legerbericht nog: Een benaderende telling van het aantal krijgsge vangenen en zegeteekens, door de troepen van gene raal Broessilof op de Duitsch-Oostenrijksche strijd krachten in het tijdperk van 4 Juni10 Juli ver overd, heeft de volgende cijfersopgeleverd: 6620 of ficieren, 266.000 soldaten, 312 kanonnen, 860 machine geweren. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Juni 19ig Geboren: Geene. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Arie Hopman,, echtgenoot van Paullr,n Schanee, oud 39 jaar. - GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Juni ïgjg Geboren: Klaas, zoon van Abraham Smit en Hinlto v d. Werff. Grietje, dochter van Dirk Bruin en Her, drika IJfe. Pieter, zoon van Cornelis Tromp e" Trijntje Schoenmaker. Gehuwd: Sijbrand Rol, wedn. van Maartje Krat> man en Elisabeth Blom, wed. van Klaas Smit. Overleden: Geene. GEMENNTE HEERHUGOWAARD. Maand Juni. Geboren: Maria, dochter van Lor nel Ls Snel en van Maria Johanna Ransijn, beiden wonende te Alkmaar A'nna, dochter van Cornelis Bas en van Grietej Bakker rheodorus, zoon van Aclrianus Deelis en ,van \u.ria de Boer. Cornelia, dochter van Johanncs Ottenbros en van Neeltje Tamis. Agatha, dochter van Gerrit Sneekes en van Dieuwertje Weel. Cornelis, zoon van Jacob Kostelijk en van Teetje Pool. OverledenAfra Dekker, oud 7 maanden, dochter van Jan Dekker en van Trijntje Huiberts. Maartje Wit, oud 74 jaren, weduwe van Hendrik Pascha. Cj tharina Dudink, oud 18 dagen, dochter van Jan Dj. dink en van Trijntje Vlaar. Jan Slot, oud 70 jaar weduwnaar van Aaltje Hartog. Jacob Gijjbert van Bet. neveld, oud 18 dagen, zoon van Gijsbert van Berne. veld en van Maartje Lakeman. Marinus Peper, oud 3 jaren, zoon van Thijs Peper en van Pietertje <Je ÓTaaf. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1916. Geboren: Johannes, zoon van C. Bruin en M. Jan sen. Gerardus ,zoon van J. Horio en Jacoba de Ruiter Gehuwd: N. L. Carnas en Grietje Bakker. A. Kam per en T. Hoogeboom. Overleden: C. Goed, z. v. P. Goed en Antje Rielz. oud 22 jaar. GEMEENTE KIJPB. Geboren: Johannes Jacobus, zoon van Simon Hoed jes en Neeltje Blankendaal. Jacoba, dochter van Cor nelis Bakker en Neeltje Kos. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1916. Geboren: Pieter, voon van P. Dissel en A. Zwaag. Ondertrouwd: Simon Tijsen, 26 Jaar en Antje Stam mes, 23 jaar. Ondertrouwd: Geene. Overleden: Geene. EEN ONGEVAL. De huishoiidster van den heer M. alhier, zou, staan de op een stoel van een meubelstuk eenig stof afne men. De stoel kanteld, zij viel en brak het dijbeen. Onder hevige pijn werd zij naar Alkmaar vervoerd. HELP U ZELP. De vereeniging „Help U Zelf" alhier hield Dinsdag hare gewone vergadering. Uit de verslagen bleek, dat de ontvangsten in het tweede kwartaal f 85.80 en de uitgaven f 38.16 hadden bedrageh. Er kwamen on der de leden 19 ziektedagen voor. Het aantal leden vermeerderde met 5, en kwam daardoor op 76. In deze maand zal een ledenvergadering worden ge houden. Onder meer komen aan de orde: Herziening reglement, met voorstellen voor ouderdomsindeeling, en verhooging van contributie, vorming van een districtsbestuur en verkiezing van 2 leden daarvoor; voorstellen tot vorming van een ondersteuningskas voor noodlijdende vereenigingen. WARMENHUIZEN. 0 Muizen, binnenL f 0.95 a 1.55. buiten! f 2.95 e 3.10, Schoolmeesters, binnen!, f i a 1.20. buiten! f2.93 a 3, Volgelingen J 1.10 a 1.55, Drielingen f 0.85 a 1.10 LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Brosk op L Dinsdagmiddag. 10300 zak aardappelen. Schoi- sche muizen, Binnenl. f 1.20 a 2.50, buiten! f 3 a 3.10, gewone muizen, binnenl. f i.2a a 2.60 builen/ 13.05 a 3.10, Schoolmeesters, binnenl. f 0.85 a 180. Duitenl. f 3 a 3.15, Ronde aardapp.f 2.15 a 3.— Gladblaadies f 2.50 a 3.50, Graafjes f 2.50 a 3.55, Vol gelingen 1 1.20 a 2, Drielingen f 0.40 a 1. Woensdagochtend. 500 bloemkool, binnenl. f 13.20 a 18, buitenl. f 27 a 28.90, 1365 Roode kool, binnenl. t 12 a 13,10, buitenl. f 27 a 28, 22500 bos wortelen, binnenl. f 3.30 a 6 80, buiten! f 11.20 a 23. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwonda Dinsdagmiddag. Scholsche muizen, b.nncnl. f 1.15 a 1.70, buitenl. f 3.10 a 3.15, andere muizen, binnenl. f 1 a 1.40 buitenl.' f 3 05 a 3.15 Schoolmeesters, bin nenl. f 1.15 a 1.80, buitenL f 3.05 a 3.15, Volgelingen 10.90 a 1.60. Drielingen f 0.5 0a 0.80, Wo ensdagc»ch tend. Wortelen, binnenl. f 3,80 a 5.20, buitenl. f 17 a 22.10, Roode kool binnenl f 10 buitenL f 22.90. ANNA PAULOWNA, 11 Juli. Groote aardappelen f 1.80 a 2.25, kleine f 150 4 f 1.95. MEDEMBL1K. Aardappelen. Groote muizen f 1.10 a 3.10, kleine muizen f 0.75 a 0.85, Schotsche muizen f 1.25 a 1.50. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door bet Keninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand ruim 705 te Zuid-Duitscli- iand, laagste barometers land 753.5 te Christiaansund. Verwachting tot den avond van 13 Juli. Meest matige Z. lot W. wind, zwaarbewolkt tui betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. Den Haag, 11 Juli-, Het ontwerp tot wijziging van de Successie-wet JS heden afgehandeld; er is eene tweede lezing noodlg. en dus heeft de eindstemming op nader te bepalef dag plaats. De vergadering van heden die eerst te c.c. twaaff uur kon beginnen wederom werd er nog schier geheel door in beslag genomen. En zo°" waar, op dezen laatst.en dag heeft Exc. Van Gijn z;Jn eerste échec je geleden I Veel heeft het niet te be duiden: maar één klein nederlaagje werd hem tocfi berokkend ondanks al zijn zin tot tegemoetkomen waar mogelijk. En wel bij de afdeeling Schenkinger Zooals men weet, had Exc. Van Gijn bij jongste NüW van Wijziging bepaald, dat ook vrij zullen wezen: Schenkingen, strekkend „ter verbetering van de zeer ongunstige geldelijke omstandigheden van den be giftigd e". Niet zonder grond achtte de heer Foc» deze omschrijving wat heel vaag. De voorzitter der v. R. stelde voor bepalen dat men in de we» zou gewagen van schenkingen, waarvan de strek king is „iemand, die niet in staat is zijn schuld0» te betalen, daartoe.in staat te stellen'en dat dra- dus vrij zullen zijn. De minister van Financiën ha» haafde zijne redactie, maar de Kamer gaf 34 tegen 22 stemmen voorkeur aan het y ment. Eerste en tevens laatste échec van Z.Exc. dit ontwerpI1 Nog was verrezen een amend-De Monté Verlor0 om vrij te stellen schenkingen gekweekt uit het komen van den schenker. Velen zullen met mü geloof lk van oordeel zijn, dat de Kamer standig deed dit te verwerpen, - wat met 3" t®ls0p 20 stemmen geschiedde. De heer Marchant wees de schade, die de Schatkist door dergelijke ling zou kunnen lijden. Stel, dat iemand, die ton per Jaar te verteren heeft „zoo rijn er',eC .h- niet velenI 't in zijn hoofd kdjgt om bijv. ta»j( tig mille weg te schenken jaarlijks, dan zou geld den fiscus ontsnappen. De „beschonkenen >^r zooals do heer Marchant, tot groote vroolijkbei j Kamer, de begiftigden jioemde zouden er cent voor behoeven on te brengen. .eDde- Genade in 's ministers oogen had een .jjj ment der C. v. Rapporteurs om schenkingen, fs yflIi j aan rechtspersonen, uitsluitend als instelling yer. »veldadighuid werkzaam of zich uitsluitend

Schager Courant | 1916 | | pagina 2