WOENSDAG 19 JULI I<>16, 59ste Jaar9 ang. 'No. 5834. feuilleton. KRACH UitgeversTRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. 9 Raad Anna Paulowna. 2 h. tor zobeltitz. schoolbouw zijpe. -sint maartensbrug. oude niedorp. zijph. tegen het smokkelen. arrondissementsrechtbank te AT.FMAAB „nering b6gel gerehabiliteerd", over de grens gekomen. gesnapt. CHAGER AUeieei Niens- verséhijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag Zaterdag. Bi) inzending tot 's morgens 9 ure wor- am AD^ERTEyTIEN in het eerat °'tkomend nummer geplaatst. COURANT. Alratsitic- LnltniUil SCHAGEN. LAAN D 5. 'Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 18 Juli 1916' des namiddags 2 uur. Voorzitter-secretaris de heer C. Wijdenes Spaans, burgmeester. Afwezig de heeren Stammes, Sipman, Pateer en K&3Q« Na opening der vergadering volgt lezing en goed keuring der notulen. Ingekomen is het verslag van den toestand der provincie Noordholland over 1915, hetwelk zal cir- culeeren; van Ged. Staten ls goedkeuring ontvan gen betreffende de in de vorige vergadering genomen besluiten omtrent enkele af- en overschrijvingen en betaling post onvoorziene uitgaven. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde komt de benoeming van een wethou der wegens niet-aanneming door den heer J. C. Geerllgs. le stemming: P. Kaan Dz. en J. C. Blaau- elk 1 stem, C. J. de Mazure 2, A. de Graaf 3 stemmbu 2e vrije stemming: De Mazure 8, Kaau en De Graaf elk 2 stemmen. Herstemming tusschen de heeren De Graaf, Kaan en De Mazure: De Mazure 3, De Graaf 2, Kaan 1 en 1 blanco. Nu volgt herstemming tusschen de heeren De Mazure en De Graaf. Belde heeren nemen aan deze stemming niet deel. De uit slag is: De Mazure 3, De Graaf 2 stemmen. Geko zen de heer De Mazure. Op de vraag van den voorzitter o< de heer De Mazure de benoeming aanneemt, zegt deze, niet op de benoeming te hebben gerekend, doch zich bereid verklaard de functie te aanvaarden onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrouwen; tevens verzoekt de heer De Mazure de medewerking van den voorzitter en van den heer Rezelman. Voorzitter antwoordt den heer De Mazure, dat deze op de welwillendheid kan rekenen. Op een verzoek om ontheffing der bouw- en .wo ningverordening inzake het aanleggen van een be tonnen reep onder de boerenplaats van den heer Ra- husen te Amsterdam, staande aan den Kneesweg wordt na toelichting van den voorzitter en onder overlegging van de teekening, met algemeene stem men goedgunstig beschikt De Gezondheidscommis sie te Schagen, die om advies is gevraagd, had geen bezwaren. Wegens vertrek uit de gemeente, vraagt E. v. d. Vliet ontslag als lantaarnopsteker. Voorzitter zegt) dat Van der Vliet zijn werk alUjd goed heeft ver richt; B. en W. stellen daarom voor het ontslag eervol te verleenen. Allen voor. De kohieren schoolgeld 2e kwartaal 1910, worden ais volgt vastgesteld: school I f 81.90, school II f 70.48 III f 7.84; dit laatste ls voor kinderen, die in a ïeringerwaard school gaan. Deze kohieren zullen naar Ged. Staten worden gezonden ter goedkeuring. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1915; de ontvangsten hebben bedragen f 66783.65, de uit gaven f 55782,45, zoodat het batig saldo f 1001.20 be draagt De rekening zal ter visie worden gelegd, om in een volgende vergadering te worden behandeld. Als commissie voor het nazien der rekening wordan door voorzitter aangewezen de heeren Geerligs, Sip man en Pateer. Volgt de rondvraag. De heer Koorn vraagt wan neer het hoofd der school te Breezand zal worden benoemd; in Oostpolder komen heel wat kinderen, waarbij de kinderen uit de keeten van de djjkwer- Kers ook nog komen, die van onderwijs zijn versto- dooi Pe Beheimraad had mevrouw Salester de hand f ,7 5 toen hij daarop éen buiging maakte voor «i i® had het er den schijn van, alsof hij dit hu v teruggetrokken deed. Misschien scheen ,1 echter alleen zoo in tegenstelling met de eenigs- -ns overdreven beleefdheid, waarmee Baldin nen van de Eroote zaak MollerSieghard en «fk'. die al van den tijd van Frederik den Groote bestond, zijn eigen plaats aanbood. «net is zeer vriendelijk van u ons uit den nood rioi.i Jn' Ach. Willy bestel voor ons eens een koiü.1 e Sbbm en sekt, of wil Jij liever zoeten wijn, r„J?hardine? Neen des te beter". De geheim- »wes tusschen het echtpaar Salester in gaan zit- u praatte nu druk door. kenrt vindt °P het oogenblik in Parijs overal be- het h 7" overa-l landslieden. Zooeven toen wij uit verrfa t kwamen, vorst Radalin, toen tien passen uit ®r Lenbach en nu u. Wat ziet u er uitstekend hier?evrouw? kfijn compliment! Hoe lang is u al Hu en, waar logeert u, als lk het vragen mag?" l&chtknu *n Elin opvallend mooie, blanke handen, zlin gen rlJb dochter en knikte, welgemoed tegen zoon. tiprHn?i^tlnentaJ7 Nu dan ls u uitstekend ingekwar Ken 'urn lo8eeren altijd bij Meurice. Dat is te zeg- het a 17y, en ik. Mijn piepkuiken daar is nu voor in 'n dl* Sodonv Uw zoon ook? Waaris hij in garnizoen?" kn'rn» utolp' waarde geheimraad, maar dit najaar vrouw q Berlijn aan de krijgsschool", zei me- ha&r jalR8ter nu eenigszins trotsch, waardoor ai w»gez n°g mooier scheen dan het te voren teena S; van daar dat het jonge meisje impulsief W». zoon zei: Had .t)ebt u toch een mooie moeder!" neersin j daarop bloosde zij even en de oogen het vn" 6* voegde er haastig aan toe: „Ik heb moede f iaar reeds de eer gehad mevrouw, uwe heirtovl ontmoeten tijdens-den grooten weldadig- S?Xzar in het Kaiserhof". raad te' een moole landstreek", had de geheim- kunst gezftgd. ..en do jongelui verstaan de hij 2a) 111 Zlch overal gezellig in te richten, maar Han de t°ï- wel de voorkeur geven aan Berlijn en 0, Hf anjgsschool. Schenk mij nog eens in, Willy. u is aan de Roua&nsche eenden, het knal- Voorzitter licht in, dat B. en W. bezig zijn enkele sollicitaties te onderzoeken; spoedig hopen B. en W. de voordracht klaar te hebben, dan kan in een vol gende vergadering de benoeming geschieden; even wel zal het nog wel een paar maanden duren, eer dan de benoemde hier kan zijn. Verder zegt de heer Koorn, dat de melkprijzen hier ongunstig afsteken in vergelijking met andere gemeenten; hier kost een liter melk 11H cent, ter wijl er gemeenten zijn, waar 9 en 10 cent wordt be taald. Voorzitter zegt, dat de melk hier altijd iets duur der is geweest dan in sommige andere gemeenten; misschien wordt ze echter spoedig iets goedkooper; er worden di naangaande door B. en W. reeds po gingen aangewend. Op een vraag van den heer De Graaf zegt voor zitter, dat de inkoops- en de verkoopsprijs bier per liter 2% cent verschillen. Hierna sluiting. 1 Dinsdagmorgen had in het Raadhuis de aanbesteding plaats van het bouwen eemer nieuwe school met schoot woning te St. Maark-usbrug De volgende lnschrijvingen waren Ingekomen: P. Voormam Schagen, school f 19400 woning f 6980 massa I 26.137, M. Groen. Schagerbrua' f 19320, f6880, t 25.999, J. H Sijsen Hillegom f 16110* f 6216, f22131, G. Plevier, Schagerbrug f 22338, f 75&1 f 29.922, G Kriller f 17800, f 6900, J. H. Heuneman Heemskerk! t 19000, f 759m f 26595, W. Doedens en Schilder 't Zand f 18685, f 6112, Jb. Houtenbosch, 't Zand f 18600, f 6100, J. Veuger, St Maartensbrug en H. Kalff, St Maarten f 17400 en f 6750, J. R, Vlaming, Schagen f 19000, f 4932, f 23932. C. Wit, Valkkoog f 19000, t 8000. f 27000 A. Boekei, Medemblik f 19000. f 7500, 126500, P. Veuger. St Maartensvlotbrug f 17555, f7319, f 24874. P. Doorn, St Maartenbrug, totaal f 26900, P. J. Engel. Obdam. f 20800, f 6700, f 27500, Kees man Ca., Schagen f 20318, f 6271, f 26589, M. Kuin, Schellinkhout f 10240, f 8100, f 27340, A. Buur, Burger- brug 18800. f 7700 f 28500. P. Meijer, Alkmaar t 18140. f 7160, f 2530Ö. P. Smit en N. Hoogland, Be verwijk, f 18100, f 7221, f 25321. P. Tuin, 't Zand t 19990, f 5000. f 24990. J. Heerd, Medemblik f 20.000, f 6475, f 26475. S. Overtoom Zoon, Schagen, f20192, f 7412. f 2760t t 7419, f 27611. Ten Pierik, Zaandijk f 28255, H. Doorn, 't Zand t 19000, f 6200 f 2520Ö, M. Q. Tuinman, Schagen, t 19714, I 7970.' f 27684. Gunning aangehouden. (Reeds in een deal van het vorig No. opgenomen.) Inplaats van drie zullen thans twee dammen gelegd worden voor de zeewering alhier. Naar wij vernemen is het werk gegund aan dan heer Van der Plas. Bij de keuring voor de landstormplichtigen, jaar klasse 1910, zijn de heeren C. Kramer, C. Nap en J Pater geschikt bevonden. G. Schilder werd afgekeurd en H. Ootjers was niet verschenen. Uitspraak van den keuringsraad omtrent landstorm plichtigen uit deze gemeente van de jaarklasse 1910. Goedgekeurd: Aris Bakker, Willebrordus H. Bier man, Anthonie Brouwer. Hendrik van Buuren, Lou- rerns van Buuren, Hendrik H. de Carpentier, Gemt Fijma, Fetus Jacobus Kruijer. Johannes Koopmap Cor- nelis de Moor en Marinus Schipper. Afgekeurd: Petrus J. Groot, Dirk Stammes en Johannes A. de Wit Niet verschenen: Pieter Bakker, Tjeert Bos. Pieter Breed en Daniël Marees. effect van Durand, hoewel mij om eerlijk te zijn de eenden met kastanjes thuis, nog lekkerder smaken". „lk denk er precies zoo over waarde geheimraad", bromde Salester, „trouwens de geheele Parijsche keuken is, mijns inziens, zonder eenige kracht ol heerlijkheid." „Men moet in deze echter niet .generaliseeren antwoordde de geheimraad, „in enkele specialiteiten ls zij werkelijk onovertrefbaar. En nu wat de ten toonstelling aangaat? Bevredigt die u, mevrouw? Ik ben daarover verrukt. Nu heb ik, voor mijn persoon, altijd zeer veel met zulke dingen op en zoodra ik mij uit zaken terug trek zal lk die voortdurend narei- zen". t Salester glimlachte even. Hij wist dat de geheim raad al meer dan vijf jaren achtereen er over sprak, om zich uit de zaken terug te trekken, maar dat het steeds bij het plan bleef. Waarom ook? Moller was er immers feitelijk nog veel te jong voor. Hij was nog opvallend frisch en bedaard en zag er uit als iemand van veertig jaar vooral zooals nu, terwijl hij glimlachend zijn zwarten knevel opstreek. „Neen., neen, waarde heer. U behoeft niet zoo geheimzinnig te glimlachen. Nu komt hqt er zeker van. Den eersten October trek ik mij terug .Ik ben al ruim vijftig en laat het werk nu aan jongere krachten over. Trouwens bij ons is dat een traditie en ik heb ook weinig pleizier meer in de zaak sedert de groote bankinstellingen ons arme bankiers Z..0 beginnen te verdringen. En bovendien wil ik rruj ook nu verder alleen wijden aan mijn genoegen, mijn liefhebberijen en aan mijn dochter. Mijn zoon mag nu ntijn plaats innemen. Hij is", voegde de geheimraad er nu met een spotlach aan toe, „een hoogst modern mensch", Willy Moller-Sieghard had zich nu een plaats ver overd naast mevrouw Baldin en scheen daar zeer mede ingenomen te zijn. Eerst had hij wel even geglimlacht over de reispakken der heeren, die zon derling afstaken tegen zijn elegant diner-toilet, maar op de kleeding der jongere vrouw kon hij niets aan merken. Hij was al spoedig met haar in een inte ressant gesprek verdiept, dat van de mode-expo sitie van Felix in het paleis de costume op de nieuw ste Fransche literatuur, van Sara Bernhard, als 1'Aiglon, op de juwelierswinkels van Tiffany en Bou- cheron kwam. Mevrouw Paula was nu eerst in haar echte element Zij lachte zelfs, toen zij vertelde hoe twee dames gezucht hadden terwijl zij voor de vitrines van den koning der Parijsche juweliers stonden te kijken ,cn, voegde zij' er met een ko- ketten oogopslag aan toe, „en ik was de derde!" De geheimraad stond nu op. „Wij zijn van plan nog een paar bedrijven in de opera bij te wonen", zei hij„de Africaine is wel is waar er niet jonger op gewórden, sedert ik deze Men schrij'ft: De veesmokkelaars zijn meestal ook nog dierenmis- üandelaars. Het vee wordt toch niet met stokken, maar met ijzeren haken en pinnen tot lob pen aangezet. Het slaan met een stok maakt '9 nachts te veel leven en heeft minder uitwerking. heb bloedend verwond vee gezien, dat zelfs na enkele dagen van Tust door de geleden pijn bijna niet kon loopen. In de meeste gevallen ontsnappen de smok kelaars, ook al wordt het vee in beslag genomen, De commiezen en hulpcommiezen zijn wel gewapend, maar zij hebben met hun tweeën in den regel de handen vol met het door de ondergane mishande lingen weertiarstige vee. 2jj behobren toch allereerst te zorgen, dat het vee de grens niet overgaat. Paarden 'worden door de smokkelaars herhaaldelijk over prikkeldraad gejaagd en zoo verwond. Soms ook krabt men, om de ambtenaren te misleiden, de witte kol van een paard weg en verwondt bij dié pijnlijke operatie het arme dier. Het is daarom des te meer te betreuren, dat de uitzettingen, waarvoor de smokkelaars doodsbang zijn, zoo bemoeflljlrt worden, De geheele uitzetting verdrinkt nu &u het papier. De Inspecteur der directe belastingen doet meestal het voorstel tot uitzetting van den directeur. Deze zendt het voorstel naar den commandant der mare chaussee. Van daar gaat het achtereenvolgens naar den kapitein en den brigadecommandant van dlat wa pen. Metvoorstel gaat daarna denzelfden weg terug en belandt dan bij den militairen bevelhebber ln de streek, om via hem den commandant van het veld leger te bereiken. Het is dan oen aardig dossier geworden. De commandant van het veldleger en de minister van Oorlog dragen thans de verantwoordelij kheid voor dé uitzettingen. Ware het nu Wet beter de uitzettingen voor uit voerfraude op voordracht van den minister van Finan ciën slechts formeel door den commandant van het veldleger te doen plaats nebben? De leiding der smokkelbestrijding is aan de mili taire autoriteiten onttrokken, zij hebben niet direct meer met de smokkelaars te doen en daardoor is bij hen de neiging verminderd spoedig tot uitzettingen over te gaan waarmede zij slechts onaangenaamhe den kriigen. Daarom behoort nu ook de verantwoor delijkheid voor de uitzettingen ter zake van uitvoer- traude van het departement van Oorlog naar dat van Financiën verlegd te worden. Ook ware verbetering mogelijk wanneer voorstellen tot uitzetting door den inspecteur der belastingen èn den kapitein of luitenant der marechaussee samen recht streeks aan den commandant ven het veldleger kon den worden gedaan. Deze kon dan desgewenscht het voorstal ter plaatse door verhoor der betrokken personen doen onder zoeken. Zoo zou er n?et meer kennis van zaken beslist kunnen worden en zouden de uitzettingen spoediger op de smokkelarij volgen. Dan maakt net natuurlijk meer indruk. Ook de houders van opslagplaatsen en de leiders van het smokkelaarsbedrijf behooren al zijn zij niet strafbaar, buiten de grensstreken gehouden te worden. In plaats van de dwaze premie van f 5 voor het aanhouden van buitenlands ene vrouwen Bn kinderen, die wegens poging tot uitvoer van minimale hoeveel heden levensmiddelen tot f 1 boete werden veroor deeld, zou men met meer recht een premie kunnen geven voor het aanhouden van uitgewezen personen binnen het in staat van beleg verklaarde gebied. Hun terugkeer heeft nu door gebrek aan spoedige en duidelijke opgave der uilgewezen personen meer malen ongestraft plaats. Een behoorlijk signalement der betrokken personen wordt niet gegeven. Er zijn vooral aan de Oostgrens veel hulpcommie zen bijgekomen «1 meai gaat rijwielafdeelingen for- meeren. Uitspraak van 18 Juli 1916. H. Donkersloot, Helder, diefstal, 6 maand gevang., voorwaardelijk, met oen proeftijd van drie Jaar. A. Krol, Alkmaar, diefstal, 0 mnd. gev. met aftrek van prevent hechtenis. Thomas H. a. v. d. Lee, Hoorn, ged. Huls van Bew. verduistering, 2 mnd. gev. Uldrich Zemering, Hoorn, ged. Huia van Bewaring, diefstal, 10 mnd. gev. Trijntje Wagenmaker, huisvrouw van Band, Beha gen, diefstal, f 15 of 12 dagen hechtenis. Piet P. Seij, Anna Paulowna, diefstal, 14 d. gev. Piet Huisman, Enkhulzen, zedenmisdrijf, 14 dagen gevangenisstraf. De directie der Deventer Ijzergieterij en Machine fabriek vji. J. L. Nering Bögel en Co., verzoekt opne ming van het onderstaande: „Een mededeeling van den Minister van Oorlog In de Tweede Kamer omtrent een verkeerde leve rantie van granaten ontlokte aan één der geachte afgevaardigden de wellicht Ietwat voorbarige vraag: „Wie zijn die schavuiten?". De dagbladen hebben zich beijverd die vraag over te nemen, de gewaande schavuiten op te sporen en bekend te nfaken. De naam onzer vennootschap is openlijk genoemd als schuldig staande aan bedrog of landverraad. Wij hebben voorshands gezwegen tegenover het pjibliek, doch gelijk betaamde, ons verdedigd waar het behoort. Zijn Excellentie de Minister van Oorlog heeft ons, naar aanleiding daarvan schriftelijk verklaard, dat de verdenking, opzettelijk waardelooze granaten te hebben vervaardigd, niet op ons rust, terwijl met in stemming van den minister door het Munitiebureau is bepaald, dat door ons met de vervaardiging van stalen granaten zal worden voortgegaan". Te Belgisch Koewacht, dorp, staat een kerseboom op een erf, die zijn takken tot bijna over de draad versperring heen uitspreidt. Hiervan wist een Duitsch soldaat gebruik te maken. Vrijdagnacht klom kij met behulp van een ladder in den boom, haalde deze toen naar zich toe, plaatste ze over de afsluitdraden en een oogenblik later was de man die zich te voren van burgerkleeding had voorzien, op Nederlandsch grondgebied. Mld. Ct Op 17 November van het vorige Jaar vermiste de heer O. Bergman, de eigenaar van het café-restau rant de Beurs aan den Wirdumerdijk te Leeuwarden, een bedrag van f 270 tot f 800 aan bankpapier uit een geldkistje. Het bureau, waarin dat kistje was geplaatst, was echter gesloten. In den ochtend van den 5den December was een wandelstok met een zilveren knop spoorloos verdwenen en des avonds bemerkte de neer Bergman, dat zijn bureau was ge forceerd; het was geheel uit de sponningen ge rukt Er bleek echter niets ontvreemd, Zaterdagavond J.L 1 uur kwam de heer Bergman thuis, na inlichtingen aan den rechtercommissaris te hebben verstrekt in verband met kleinere diefstallen te zijnen huize. Weer bleek hem ,dat uit het kistje f 20 was gestolen, terwijl aan het bureau niets was te zien. Een electrische inrichting, welke op het bu- de laatste maal van onze onvergetelijke!Lucca zag., maar in Parijs geweest te zijn en niet' in de opera dat zou mijn Hardt mij nooit kunnen vergeven". Hij keek nu even om zich heen en voegde er toen onder den indruk van het oogenblik aan toe: „Wij hebben nog één plaats in de loge over. Indien u ons het genoegen zoudt willen doén u bij ons aan te sluiten, waarde luitenant?" Koenraad Salester wierp een vragenden blik op zijn moeder. Daarop stemde hij gretig toe en, na een haastige afspraak om elkaar den volgenden middag in het Duitsche restaurant te ontmoeten, nam men afscheid. De anderen braken nu eveneens weldra op. Het was druk op de boulevards. De stroom van menschen dje van het tentoonstellingsterrein komend, over het Madeleineplein gingen, stuitte tegen de andeven aan, die van de binnenstad in de rue Royale zich In de richting van la Place de la Concorde bewogen. Men kon slechts langzaam voortkomen en een rijtuig was er niet te krijgen. Zij slenterden nu den boulevard des Capucins op, de Salesters vooruit, de Baldins achter hen aan. Het gedrang was zoo sterk, dat men moeilijk bij elkaar kon blijven. Vóór hét Café de la Paix moest men even wachten. De camelots ventten daar juist de tweede avondeditie en versperden daardoor den weg; een paar kooplieden boden midden op het trot toir hun waren aan, goedkoope bijouterieën, luci fers, ansichten, witte muizen en kleine, tamme pape gaaien; als een muur stonden de menschen om dezè gesticuleerende venters. Een eindelooze rij coupés en landauers, op weg naar de opera, belette den voetganger om dwars over te steken. Eensklaps voelde Baldin dat zijn vrouw haar hand op zijn arm legde. „Daar is hij weer", bracht zij nu gejaagd en met moeite uit. Bijna vlak naast hen op de tweede rij stoelen voor het café stond nu haastig een lange, magere man op. Hij had een glad geschoren gezicht en zag doodsbleek. In zijn hand hield hij een grooten, vil ten hoed. Voor zijn rechter oog had hij een zwarten doek, maar met het linker oog zag hij nu naar de jonge vrouw met een uitdrukking van oneindigen haat en verachting. „Ga gauw. mee", zeide ze tegeq haar man. Zij beef de over het geheele lichaam. Hij drong voorwaarts maar de weg bleef versperd. En nu kruiste zijn blik zich ook met dien van den ander, wiens gelaat zich nu tot een spotlach vertrok. Baldin poogde zich goed te houden en nam den hoed af, de vreemdeling knikte hem toe, nog steeds met denzelfden spotlach- Eindelijk hief de politieagent zijn witten stok in de hoogte. De rijtuigen bleven staan, de voetgangers spoedden zich voort, onder hen ook Baldin en zijn vrouw. Haar hand beefde nog op zijn arm toen zij veilig en wel in de Rue de la Paix waren aangeko men. „Hij zag er uit als een anarchist, alsof hij met een bom wilde werpen", fluisterde zij. De bankier kon nu weer lachen. „Onzin. Hoe kom je nu weer zóó zenuwachtig, Paula?" vroeg hij, „die man doet niemand kwaad, hoogstens alleen zich zelf1. HOOFDSTUK II. De coupé van den Moller-Sieghards hield stil voor het huis 102 in de Pfalzburgerstrasze. De knecht sprong van den bok om het portier open te doen. De oude koetsier zat kaarsrecht met de hand aan den hoed. Bernhardine stapte uit. Een oogenblik bleef zij op het trottoir staan, verwonderd om zich heen ziende. Zij was nog nooit in deze buurt geweest aan de uiterste grens van de stad. De straat was aan den eenen kant bebouwd, dwars over den weg liep nog een spoor, waarlangs de grond vervoerd werd, om lager gelegen wijken aan te vullen, eenige arbeiders waren daar aan het werk, uit een asphalt- ketel steeg een dikke walm op. Aan de andere zijde van de straat lagen kleine tuinen, die 'er vriendelijk uitzagen; er bloeiden as ters in en zonnebloemen, en tegen houten latten groeiden pronkboonen op. Over dat alles heen, zag men l^et schier eindelooze veld, dat gëbeel in de ver te, ten deele in nevel gehuld,, een tweede rij huizen en een donkere streep begrensde: Halense en het Grunenwald. Op de bovenste trede van de trap, die naar de voordeur leidde, bleef Bernhardine nog eens staan en keerde zich otn. Het uitzicht scheen in haar oogen nu eensklaps veranderd tezijn. Zij zag een grijze eentonige vlakte, waarop slechts hier en daar een pajar heggen zich tegen de huizen afteekenden en daarboven was de lucht zóó dof en blauw. Een me- lancholiék beeld Zij trok aan de bel, maar het duurde eenige mi nuten vóór dat de deur- open ging. De gang en de trap zagen er elegant uit. zelfs rijk. Toen zij echter een paar passen gedaan had, dook evenwel uit de portiersloge een slecht gekleede vrouw op, met verwarde haren, die haar toeriep: „Wie moet u hebben?" „Juffrouw Von Rollanden woont toch immers hier ofverbeterde zij zich „Graaf Wëllfried?" „In het tuinhuis, drie trappen hoog, de andere ingang", antwoordde de vrouw, terwijl zij weder in haar loge terugkroop. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1916 | | pagina 1