AIieieci Nieuws- J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, HONDERDAG 20 JULI m. 59ste Jaargang. No. 5835. Gebruikt de beroemde Seegers' en Japonnaise HAARVERF. yHAGEN'8 (jOEDKOOPSTE EN jjOLIEDSTE RIJWIELHANDEL jpST is op de Dorpen. Uitgevers TRAPMAN Co. Ingezonden Stukken. HAARVERFKANNEN met 5 jaar garantie. Alleen ECHT bij Koopt uitsluitend aan onderstaand adres Let s.v.p. op 't adres. CORNs. WIT. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. S C H A 5 R "^jiTbiad verschijnt viermaal per weekDinpdag, Woensdag nonderdag e° Zatèrdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- COURANT. Mutit- LuMIil SCHAGEN, LAAN D 5. Prijs per 3 maanden f U 90 per -pust f 1.05. Losse nummers et, ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels t 0.35, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groete lett. worden naar plaatsr. berek UIT COOGALSLAND, In 't oude Coogalsland, Dicht bij de groote zee, Daar leeft men heerlijk friseh En rustig en tevreé. Daar heerscht de zeed'lijkheid In zee als op het strand. Aan zwembroekloozen, foeil Aan hen heeft men het land. Der vroede vad'ren zorg Voor 't heil v&n Coogalsland Is wijd en zijd vermaard Door heel ons vaderland. De Raad kwam weer bijeen. Een kort, maar krachtig woord Uit burgemeezters mond, De op'ning is, zoo 't hoort Notulen, voorgelezen, Zijn dad lijk goedgekeurd. De stukken .ingekomen, Zijn dan weer aan de beurt Gedeputeerden schrijven: „Hef schoolgeld, één kwartaal, En bondenlast en leges; Dat 't in uw schatkist daal'. Een dokter zond bericht: ,,'k vind goed, schoolarts te wezen". Een ambt'naarebond verzoekt: „Wil ons adres eens lezen". De Raad neemt ras besluit: „Laat ambtenaars maar wachten, Tot de begrooting komt, Wij 't nu niet noodig achten". Een Militair Tehuis van elders Vraagt aan den Raad om duiten; Maar B. en W. zegt: „Wacht Laat ons nog niet besluiten". Een raadsheer is 't niet eens: „Laat ons nu maar beslissen; 't Komt op begrooting dan, Dat kan toch nooit niet missen". Tien gulden ieder Jaar Ging naar 't Tehuis steeds henen. Dezelfde raadsheer zou Zoo'n som ook. nu weer meenen. „O, neen", zegt 't jongste lid „Daar ben ik heel niet voor: Er zijn daar nog wel meer, Voor zeemiliciens, na&r 'k hoor". Er wordt tot slot gestemd: Zes zijn er voor, één tegen. Thans komt, wat 't jongste lid Veel meerder wel zal wezen, Dat is een circulair Die allen rond zal gaan; De werkeloosheid zal Hier nimmer meer bestaan. Nog meer wordt goedgekeurd. Daar komt het Witte Kruis, waar Coogalsland bij hoort; t Brengt heil in menig huis. Het vraagt ook al om geld. Nu, B. en W. zijn menschen, Die helpen graag en goed, Zouden vijf gulden wenschen. De Benjamin vraagt weer: „Heeft het al meer gehad?". De burgervader zpgt: „Het kreeg nog nimmer wat", „Dan vind ik vijf te min, Ik wou tien gulden geven", Zegt nu ons jongste lid. vVat i8 hij goed in dezen. „Wat?" roepen twee gelijk „Heb jij 't voor 't grijpen maar?- Wees toch eens wat voorzichtig, wat geeft er aan een aêr? Vijf gulden is genoeg, Wij willen niet meer geven". „Foei", zegt een vierde lid, „Wel heb ik van mijn leven! Is iemand niet royaal, Moet jij dan krent'rig leven?" Een vijfde lid wil meer, Zelfs vijftien gulden geven. „Heel best", zegt nummer vier, „Maar armen dan voor niet" Goddank, er wordt gestemd: Het einde van zoo,n lied. Zes zijn er eensklaps voor, Zelfs ook de drie van vijf. Een schitterende stemming 0 noemen, buiten kijf. De tegenstemmer zweeg. Wat hij er tegen had? Bij was er eenmaal tegen, Voldoende was hem dat. De slimme Benjamin waar zien voor de centen, jJie t Witte Kuris te pakken krijgt: Bj vraagt dus ras naar de rente. ^ri? R. Mimme vos is hij. n ereis blezen, i Witte Kruis maakt bakken, ^ou dat voor ons wat wezen?" Laagziide B 50, SCHAGEN. De voorzitter wil eens, Dat laten onderzoeken. Maar een ander Raadsheer zegt: „Gaan jullie nou niet zoeken. Ik vind, laat 't Witte Kruis, Die drinkput maar bespreken, En laten wij er nu Ons hoofd toch niet mee breken. V-at er omtrent dien bak Ten slotte is besproken, Vermeldt de „Schage'r" niet Wat zijn ze opgeschoten! Een and're kwestie komt Ter tafel voor dé vad'ren, Ze zullen niet voor niets Zoo langen tijd vergad'ren. O, nare zomertijd I Wat geeft ge veel verdriet! De Coogalslands café's, Ze gaan nog pens failliet De houders kwamen dus Den acht'bren Raad eens vragen: „O, geef, o geef bns toch Een uurtje langer dagen. Het is wel niet zoo druk, We zien na tien geen kop, Maar laat ons allen toch Tot elf uren op, 't Is ernst bij B. en W., 't Advies is: „Wees er voor". Thans zonder veel gepraat Vindt het verzoek gehoor. Na ingekomen stukken Komt dan de reuzentaart, Waar heel de Raad van smult En toch zijn ernst bewaart Het dagelijksch bestuur Wenscht hier meer zed'ÜJkheid. Het heeft een voorstel dus, Want heusch, 't wordt nu tijd. Want, als je soms gaat kijken Op Coogalslandsche strand Dan zie je moedernakend De baders. Wat een schand! 't Is vr'eeselijk aanstoot'lijk Wat men daar soms wel ziet", Zegt nog de burgervader. Maar wat, dat zegt hij niet Dat laat hij hun te denken. Schoon van den achtbren Raad. Er hoogstens maar één enk'le Wel eens het strand opgaat Daarna kwam nog de rondvraag, Die burgemeester plaagt Met Benjamin als hoofdman, Die alles, alles vraagt C. DORUS. Den Haag, 19 Juli. Gisteren-, Dinsdagmiddag, moesten wij, weet men op zeer vroeg uur uiteen, wijl „de menschen" er niet in voldoende getale waren. Heden-, Woens dagochtend moest te 11 ure het „strafregis ter" worden gelezen. Voorzitter Borgesius verdaag de de „bijeenkomst" aldus heet de vergadering wanneer de 51 er niet zijn tot 12.5 ure. Maar het mocht niet baten. De 49 werd bereikt, maar de twee ontbrekenden aan het „quorum" kon den niet Binnenhof-waarts gelokt yorden. Toen had praeses er en wie zal het niet be grijpelijk achten! genoeg van. Hij verdaagde de vergadering tot morgen. Donderdag, half twaalf. Sommige leden waren in zeer wrevelige stem ming. Onder hen waren er, die een lange reis had den gemaakt voor niets. Allicht zullen zij een vol gende maal „de kat uit den boom kijken" en stil- lekens thuis blijven. De kans om mr wij half Juli achter den rug hebben het „quorum" bijeen te houden, wordt, ziet men, al-geringer. Zeker, het Par lement is afgewerkt; heeft rust noodig. Ieder beseft het. Maar de leden, die toch ter zitting komen, ge ven aan de spijbelende, vacantie-vierende collega's een wel zeer beschamend voorbeeld. In dezen tijd worden van ieder onzer nu eenmaal zware offers gevergd. En de Tweede Kamer, weigerend om een groot brok van haar zomer-recès te besteden aan hetgeen nu eenmaal door zeer groote, dringende belangen wordt gevorderd, is zeer stellig niet be zig haar prestige in de oogen des volks te verster ken. Mr. ANTONIO. ONGUNSTIGE OOGSTVOORUIZICHTEN Een correspondent uit het oosten des lands schrijft aan het Hdbld.: Nagenoeg geen dag zonder veel neerslag en voort durend een zeldzame lage temperatuur voor den tijd van het Jaar, het geeft alles weinig hoop op een goe den oogst. De hooiwinning geschiedt de laatste we ken onder zeer ongunstige omstandigheden. En wat zal er bij zulk weer van den aanstaanden oogst te recht komen! En rogge en aardappelen zijn hief de hoofdproducten voor de twee voornaamste voe dingsmiddelen. De aardappeloogst belooft weinig gunstige vooruitzichten. De knollen komen maar niet tot vollen wasdom, zijn over het algemeen niet lekker van smaak en op tal van plaatsen reeds nu door de aardappelziekte aangetast. Vooral- voor de meer zwaardere gronden bestaat weinig hoop op een eenigszins middelmatigen oogst. Alleen voor de weiden is het weer gunstig; er is tenminste vol op gras en ook de fruit- en ooftteelt mag bevredi gend heeten. Groote schade aan verschillende tuin en landgewassen doen de slakken, vooral aan boo- nen, sla. enz., zelfs aan aardappelstronken. Een niet te verdelgen slakkenheer zet zijn vernielingswerk gestadig voort. .Tal van middelen ter bestrijding dezer, plaag zijn reeds aangewend, doch geen enkel is afdoende doeltreffend gebleken. Weet iemand hier misschien raad te verschaffen? Tal van boonenvel- den staan nog voortdurend aan de vernielzucht der duizenden slakken bloot, naast zoovele andere, welke reeds geheel zijn kaalgevreten. Schrijver de zes heeft in zijn tuinen reeds heel wat boonen voor den tweeden keer gelegd en nu ondergaan de jonge blaadjes wederom hetzelfde lot als hun voorgangers En met het dooden der dieren bereikt men wel iets, maar toch lang niet alles, daar de beestjes'over dag in den grond kruipen en bij het donker en 's nachts hun vernielingswerk wederom aanvangen of voort zetten. OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Koewacht is gisternamiddag een Duitsch sol daat van 20 jaar in burgerkleeren over do grens ge komen. Nabij Maasniel zijn gisteren 3 Fransche en 2 Russische krijgsgevangenen uit Duitschland over de grens gekomen. Gisterenmorgen zijn bij Denekamp twee Fran sche krijgsgevangenen, ontvlucht uit de buurtschap Rikken, Hannover, waar ze belast waren met land arbeid, over de grens gekomen. Ze waren reeds 23 maanden in krijgsgevangenschap geweest Maandag werden bij Heijen, L., twee ontvluch te Fransche krijgsgevangenen aangetroffen aan de Maas, die ze wilden overzwemmen, niet wetende dat ze reeds in Nederland waren. Ze hadden te Kep- peln, Rijnpr., bij een boer gewerkt. Te Afferden zijn gisteren twee ontvluchtte Fransche krijgsgevangenen over de grens gekomen. Zij waren oorspronkelijk met 30 man te Keppeln bij Ueden werkzaam; hiervan zijn er nu al 24 ge vlucht Deze beiden zijn afkomstig uit Cberbourg en Valenciennes. Het riviertje de Niers waren ze over gezwommen. Ze orienteerden zich met behulp van een kaartje, dat de meeste ontvluchte Franschen be zitten; zij teekenen ze van elkaar met speldeprik- ken na. Gisterenmorgen zijn te Winterswijk na een reis van 17 dagen, vier krijgsgevangenen, drie Fran schen en een Russische onderluitenant, aangeko men, die uit het kamp bij Cassel ontvlucht waren. Gisteren is een 20-jarig Duitsch soldaat bij de herstelling van den electrischen draad de grens overgekomen. En zoo gaat het eiken dag door. WIERINGERWAARD. De miliciens D. Kaan Kz. en A. Keesman, leden van de gymnastiekvereeniging ,-,01ympia" alhier heb ben met gunstig gevolg examen afgelegd voor militaire vaardigheid, waarvoor aan beiden een diploma is uitgereikt. DE MOORDAANSLAG TE GOUDA. In de N. Ct. vinden wij de volgende bijzonderheden omtrent een moordaanslag, te Gouda gepleegd. De bedrijvers van de misdaad zijn een 18-jarig kantoorbediende en een 18-jarig koopman, te Rot terdam woonachtig ten huize hunner ouders. Een hunner kende den heer Mastink als makelaar. Een drie weken geleden opperden beide Rotterdamsche jongelui het plan den heer Mastink te betrekken in een handelsaangelegenheid, die betrof den aan- en verkoop van ledige vaten, die naar Engeland zouden worden geleverd. Zij kwamen overeen, dat zij d^n heer Mastink het geld zouden vragen voor den aan koop van de vaten. Om daartoe te geraken, werd de heer Mastink op llMuli j.1. uitgenoodigd bij hen te komen, aan welke uitnoodiging de heer M. gevolg gaf Hij had echter geen ooren naar het geen hem werd voorgesteld en weigerde hen geld te geven. Dat was den beiden personen niet naar den zin. Reeds eerder schijnt het plan te hebben bestaan, om den heer Mastink uit den weg te hebben en hem van zijn geld te berooven, maar dat plan was ver vaagd. Toen nu echter de heer M. hen niet wilde steunen in hun onderneming, kwam dit oude plan weer boven en besloten zij daaraan, uitvoering te geven. -Op den llen Juli dan werd definitief be paald dat zij den heer Mastink zouden dooden en berooven. Zaterdag j.L schreven zij den heer M. een brief, waarin zij meldden hem Maandagavond te zullen komen spreken. De heer M. zond geen tegenbericht en Maandagavond 8 uur arriveerden beiden, de een gewapend met een revolver, de ander met een dolk. Het voornemen Was niet van deze wapens gebimik te maken, doch den heer M. door worging van net leven te berooven, om -het minste leven te maken. Aan het woonhuis aan den Piersonsweg gekomen, belden zij aan, werden binnengelaten en in de ka mer werd - een verzonnen gesprek begonnen over handelsaangelegenheden. Dat gesprek duurde maar kort, waarna zij vertrokken. Zij liepen een eindje op, maar keerden weldra naar het huis van den heer M. terug, waar zij opnieuw aanschelden. Toen de heer M. opendeed, werd door hen voorgegeven dat een manchetknoop van een hunner blijkbaar in de ka mer was blijven liggen en verzochten zij dezen t» halen. De heer M. Het beiden toen in de gang staan en ging zelf in de kamer kijken. Hij kwam echter spoedig terug en zelde geen knoop te zien. Op dat oogenblik sprong de kantoorbediende met zijn dolk op den heer M. af en gaf hem een stoot, welke stoot grootendeels door den heer M. werd ge pareerd, zoodat slechts een kleine wonde werd ver oorzaakt. Direct daarop werd den heer M. een twee de stoot toegebracht, die een diepere wonde veroor zaakte. Toen wierpen beiden den heer M. op den grond. Terwijl H. zijn dolk ophief om zijn slachtoffer den genadestoot toe te brengen, kwam de vrouw van den heer M. de keuken uitloopen en gilde zij het uit: „Moordenaars!" en op dien kreet liet de dader zijn dolk vallen en beiden vluchtten weg den Kattensingel op, direct achtervolgd door menschen, die jacht op hen maakten. Van den Kattensingel snel den zij de nieuwe Vaart op, waar zij het land in vluchtten. Daar kwamen zij terecht bij een oefen plaats voor politiehonden, waar dresseurs met hon den bezig waren. Dezen begrepen spoedig dat het om de vluchtelingen te doen was en ook deze burgers deden mede aan de jacht. Door een der vluchtelin gen werd een schot gelost op zijn achtervolgers, dat echter niemand trof. Toen werden de politiehonden op de vluchtelingen aangezet en een van hen werd op het land besprongen, terwijl de ander, die een sloot als wijkplaats uitgekozen had, door een poli tiehond werd nagesprongen en vastgehouden, totdat beiden, dader en medeplichtige konden worden ge pakt en overgeleverd aan de politie, die in allerijl was toegesneld. HOOGWOUD. Bij den burgemeester is aangifte gedaan dat in deze gemeente een geval van besmettelijke ziekte voorkomt en Febris tijphoidea. HOOGWOUD. Van de jaarklasse 1910 van den landstorm uit deze gemeente zijn geschikt verklaard A. Conijn, G. Hemke, W. Tromp en Jn. Wonder. Ongeschikt zijn bevonden G. Kollenberg en Joh. Langedijk ZIJPE. In de op Woensdag jj. gehouden vergadering wérd door het Bestuur van het Waterschap Zijpe en Haz0- polder met 11 tegen 3 stemmen besloten zijne vergade ringen in 't vervolg in 't openbaar te houden. Aan 'den Opzichter werd een gratificatie van f 200 verleend. Een verzoek om het salaris van dezen ambte- dnaar te herzien werd tot een volgende vergadering aangehouden. Verder werd besloten het salaris van de wegwerkers met f 2 per week te verhoogen en alzoo te bepalen op f 12 per week. GOEDE ZAKEN. Het ,,Haarl. Dgbl." verneemt uit de IJpolders, dat reeds nu voor die te veld staande uien, waarbij ver dere arbeid' geheel voor koopera rekening is, f 3500 per H.A. geboden is WIERINUEN. Onze gemeenteopzichter, de heer W. Hermans Jz. te den Oever, had heden het ongeluk met zijn linker hand in een in werking zijnde zaagmachine te gera ken met liet noodlottige gevolg, dat hij zich zoodanig bezeerde dat hij geneeskundige hulp van;Dr. de Goeje inriep. Nadat deze de wonde verbonden had, ging de heer Hermans terstond naar Alkmaar voor verdere hulp. UITVOER DIVERSE GROENTEN, NIET IN VER- SCHEN STAAT. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat aan exporteurs van gezouten, gedroogde of op andere wijze verduurzaamde groenten, ingeschreven bij de vereeni- ging Groenten centrale'gelegenheid zal worden ge geven van 19 \fuli j.1. af voor bepaalde partijen groen ten, waarvan de uitvoer in verschen staat verboden is, uitvoerconsenten te verkrijgen. UITVOER VAN KONIJNEN. De ,,St.-Ct." No. 168 bevat een Kon besluit van dezér, houdende uitbreiding van het verbod van uit voer van tamme konijnen. Bepaald wordt, dat het eenig artikel van het K. B. van 02' Juni- 1.1. („St.bl. No. 286) wordt gelezen als volgt: ,,De uitvoer van alle konijnen, zoowel levend als geslacht, met Uitzondering van wilde konijnen in het "vel, is verboden van den dag der afkondiging van dit Besluit. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen". (Si Ct INVOER VAN HENNEP. In verband met de vele klachten over het gebrek aan grondstoffen voor onze hennepindustrie, is het wellicht Er veri< land. DIEFSTAL IN EEN VLIEGKAMP. Men meldt aan Ijet ,,ÜD", dat men in het vlieg kamp te Soesterberg Maandag tot de ontdekking kwam, dat uit daar aanwezige auto's magneten waren ge stolen ter waartie van ongeveer f 2000 ROEKELOOSHEID. Te Heerlen wilde jl. Dinsdag, naar de „L. Kr" meldt, de 21-jange milicien-infanterist, Hubert Hey- nen, die van verlof uit zijn woonplaats Schaesberg naar zijn garnizoen terugkeerde, op het balkon van den reeds vertrekkenden trein springen. Hij sprong mis en kwam onder den wagen terecht. Onmiddellijk was de ongelukkige een lijk. 'T WERD HUN TE MACHTIG. Van de grens, 19 Juli. Heden kwam te Roosendaal een gezelschap van ongeveer 10 mannen en vrouwen, allen Duitschers, en woonachtigi te Brussel met hun guheele hebben en houden om zich voorloopig in Den Haag te gaan vestigen. Een Duitsch militair, doch in burgerkleeren, kwam te Nispen de grens over. De man zou weer naar het front moeten, doch hij ver klaarde er thans genoeg van te hebben. niet van belang ontbloot mede te deelen, dat ingeland thans onder zekere voorwaarden vergunning erleent voor den uitvoer van Manillahennep naar ons

Schager Courant | 1916 | | pagina 1