Dë~3orIog.^~ Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. B rgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. bijtijds gezien.' dat de Engelschen achter den nevel kwamen. Daar hadden zij zich in de loopgraaf vastge zet. doch werden er met handgranaten uit verdreven. Onmiddellijk werd, na den stormaanval, uit alle mach: gewerkt om de stelling te herstellen. Ook den nacht daarop werd in voortdurend granaat- en granaatkar tetsvuur geschept en gehamerd. Zoodat tegen den mor gen de loopgraven er weer eenigermate fatsoenlijk uit zagen. Onze Somme-soldaten zijn er zich wel van bewust, dat zij iets buitengewoons gepresteerd hebben met het afslaan van deze •geweldige aanvallen na acht dagen en nachten boffelvuur. Iedere man heeft dagen lang zonder slaap, afwisselend tusschen hoe te gevech ten en zwaar verschansingwerk, wonderen verricht. DE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. Uit CHRISTIANIA, 2 Aug. Reizigers uit Engeland berichten, dat door den Zeppelinaanval in den nacht van 28 op 29 -Juli groote schade is aangericht en vele menschen gedood of gewond zijn. LLOYD GEORGS EN HET FRANSCHE LEGER. De Engelsche minister van oorlog Lloyd George, heeft de volgende boodschap gericht aan de legers der Fransche republiek: Soldaten van FrankrijkI Ter wijl gij met zoo.grooten heldenmoed het bolwerk uwer linies verdedigde tegen den aanval van den vijand kon het Engelsche rijk de vrijheid der zeeën ver zekeren en de blokkade handhaven. Het kon machtige legers op de been brengen en wapens en munitie ver vaardigen in zulk een menigte, dat de voorraad van de geallieerden eindelijk die van den aanvaller over treft Dappere mannen verheffen zich niet van tevoren op het succes, dat zij hog hopen te behalen, meer dan ooit echter zult gij strijden met de zekerheid, dat de geallieerden niet alleen sterk zijn, door hun aantal, maar ook door den grooten voorraad van al hetgeen de overwinning van het recht kan verzekeren in den strijd, waarin wij zijn gewikkeld. Wapenbroeders! Wij bewonderen u en houden onze hoop op u gevestigd, onze overwinning is de wensch van de geallieerde naties, van alle volken, die eer en gerechtigheid hoog houden. Soldaten van Frankrijk! Het zal heerlijk zijn om te leven in uw land, wanneer gij den indringer eruit verwijderd hebt, en wanneer uw krijgsmansdeugden afin na u komende geslachten een vréde in. vrijheid zullen hebben verzekerd." AMERIKA KOOPT GEBIED. Volgens de Observer zal de aankoop van de Déensche West-Indische eilanden door de Vereenigde Staten waar schijnlijk worden gevolgd door een dergelijke over eenkomst met Ecuador, dat genegen zou zijn de Gala- pagos eilandengroep af te staan. Nu het Panamakanaal is voltooid, zouden zij ben ideale basis verschaffen voor de Amerikaansch'e vloot en president Taft deed ongeveer 6 jaar geleden een verleidelijk aanbod voor ften. Ecuador weigerde te dien tijde slechts wegens een voorwaarden-quaestie. De Observer brengt in. 'her- imn'<ring, dat Lousiana niet het eenige gebied is, dat de Vereenigde Staten door aankoop verkregen, ofschoon wel het eerste. Bedert dien Zijn meer clan 2.000.000 vierkante mijlen aangeworven, voornamelijk door aan koop. inbegrepen Alaska, Portorico, de Guam- en Phifippijnen-i'iianden, de Hawaï-groèp, de Samoa-ei- landen, de Panama-zone en omstreeks 1.000.000 vier kante mijlen van Mexico voor oen prijs van ruim 80.000000 dollars. Onlangs hebben wij er reeds op gewezen dat thans 8000 eilanden den Vereenigde Staten toebehooren. DE MILITAIRE TOESTAND BIJ DEN AANVANG VAN HET DERDE OORLOGSJAAR. IYi de „Vorwarts" wijdt de militaire rfïedewerker Richard Gadke eene beschouwing aan den militairen toestand bij den aanvang van het derde oorlogsjaar. Hij wijst op «de successen der centrale mogendheden gocfurende uien tijd die zelfs in het begin van .1916 de hoop op eene beslissende overwinning schenen te •wettigen. Wie echter den toestand nagaat, zal moeten erkennen, dat het onmogelijk geweest zou zijn, in twee- jaren zoo ver te komen, hoe lang zulk een tijdvak ook is. en men zal zeer voorzichtig moeten zijn, als men een blik in de toekomst wil werpen, die geheel in dichte wolken Is gehuld. 'Niemand, die niet in het middenpunt der geheele oorlogsmachine zit en mis schien zelfs zij, die de hefboomen in handen hebben evenmin kan weten of het hoogtepunt van den bloedigen porlog reeds bereikt is, o fdat net nog komen moet en of het einde in afzienbaren tijd zal komen. „De krachten, die tegen elkander inbotsen, zijn te geweldig, het evenwicht is nog te weinig verstoord en db beslissingen, die zullen vallen, zijn zoo nood lottig, de wil en de vastberadenheid zijn aan alle zijden nog zoo groot, dat wij ons op nog veel strijd, op een geleidelijk doodbloeden, op een langzaam, nauwelijks merkbaar dalen van de weegschaal naar de eeno ot de andere zijde moet voorbereidén, willen wij niet be drogen Uitkomen." De Duitschers moeten niet vergeten dat zij tegen de halve wereld strijden en dat db andere helft hun, op zijn best, niet genegen is. De vijanden zijn zoo oneindig talrijker en vullen hunne troepen nog met onderworpen Volken aan, zoodat hunne legers thans hog sterker zijn dan in het begin van den oorlog. Daarbij komen de leveranties van munitie uit Amerika en Japan, zonder wélke de ooiTog reeds fang ten gunste van <ie centrale mogendheden Beslist moest zijii en "Rusland de legers niet had kunnen uitrusten, die thans in Wolhynie en Oost-Galicië voorwaarts dringen. Ten slotte -ook nog het belangrijkste feit, dat Enge- land's heerschappij ter zee door de overwinning aer Duitsche vloot bij Jutland nog nauwelijks geschokt, laat staan vernietigd is. De Engelsche vloot kan im mers nu nog de Hollandsche visscherij vlak bij de Duitsche havens stop zetten. Van Oost en West kwamen in Juni en Juli de storm vloeden van vijanden opzetten. Zij leden zware ver liezen bij de hevige aanvallen, die niet zonder resulj taat jzijn gebleven, maar de strijd duurt voort. Duitschland .moet echter uit de prestaties der Duit sche legers gedurende 'de twee afgeloopen Oorlogsjaren hoop, kracht en vertrouwen voor de toekomst putten EEN ENGELSCHE BLIK OP DEN TOESTAND IN DE CENTRALE RIJKEN. Uit LONDEN, 2 Augustus. Een welingelicht au toriteit zegt in een overzicht van den economischen toestand van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije dat wat Duitschland betreft, de nieuwe „rijks-voe- dings-minister niet de wonderen heeft gewrocht, die in zekere kringen van hem werden verwacht, en Batock schijnt even weinig succes te hebben met zijn pogingen om het volk van voedsel te voorzien en de groeiende ontevredenheid te onderdrukken. De bewijzen zijn daar dat ondanks de uiterste inspan ning der overheid het voedsel schaarscher wordt. De oogst heeft zwaar geleden door het ongunstige weder. Op zijn best kan een middelmatige oogst worden verwacht. Een groot deel van den roggeoogst heeft onherstelbaar schade geleden. De diplomaten te Berlijn verkeeren in verlegen heid op het stuk van levensmiddelen. Naar verschil lende gezantschappen worden levensmiddelen uit naburige landen gezonden, ja zelfs uit Amerika en Engeland. Een vermogend attaché van een buiten- landsch gezantschap verzekert, dat hij al zijn le- vensmiJdelen betrekt van een der meest bekende firma's te Londen. Het Amerikaansche consulaat- generaal te Stockholm zendt artikelen als meel, bo ter, aardappelen en spek tweemaal per week naar het Amer.kaansche gezantschap te Bqrlijn, en naar de Ameriht ansche consulaten te Berlijn en Ham burg. Nog onlangs vroeg een gezant te Berlijn ver gunning om voor- zichzelf en zijn personeel voor 6 maanden voorraden aan meel en meelhoudend voed sel, gecondenseerde melk, zeep, Sardines en krui denierswaren uit Kopenhagen te betrekken. Mededeelingen van reizigers zijn natuurlijk eenigs zins tegenstrijdig en veelal onbetrouwbaar doch stel lig het meerendeel van de verhalen, die ik vernam, wiist er op, dat er de uiterste nood heerscht in Duitschland. De opzettelijke poging, verleden jaar gedaan, om vreemde toeristen te overbluffen én hun den indruk te geven, dat alles in Duitschland goed gaat, is niet heThaald. Zelfs reizigers, die m eerste klas hotels toeven, worden thans even kort gehouden als in de andere hotels. i Een Amerikaansch zakenman, die onlangs zijn Duitsche vrouw en kinderen in een groote nij verhei cis- stad in Saksen bezocht, vertelde aan een vriend van mij dat de toestand de laatste paar weken bovenmate verslechterd is, en dat ziekte in zijn gezin het on middellijk gevolg was van gebrek aan voedsel en de aigemeene ongunstige levensomstandigheden. Zoo erg was de toestand geworden, dat hij besloot een goede zaak er aan te geven en Duitschland voorgoed te ver laten, van oordeel ais hij was liat het land in zulk een jammerlijken toestand verkeert, dat het financieel en moreel bankroet is en dit zal blijven tot lang na den oorlog. Een toonaangevend onzijdig bankier, die een jaar geleden de grootste "omzichtigheid in acht nam bij nnancieele zaken met Engeland, heeft thans een bijna onbeperkt crediet geopend ten gunste van erin be kende Londensche bank. Hij verklaart dat de oecono mische druk.' welke op Duitschland wordt geoefend, zoo ondragelijk wordt, dat het 't op zijn best nog één jaar kan uithouden. Een buitenlandsch koopman, die maandenlang het beste hotel te Hamburg had gewoond, vertelde oh langs aan een vriend van mij dat botef, melk en suiker daar haast niet meer verkrijgbaar zijn. Een kip kostte in het hotel 27 Mark, en een magere gans 40 Rund- vleesch was slechts eens in de veertien dagen te krijgen. De aardappeloogst is mislukt. De aardappelen zijn alleen geschikt voor varkensvoer. De algemeene toon der brieven, die op krijgsgevan genen worden gevonden of die werden onderschept, is mistroostige rdan ooit. Vooral in de steden heerscht groote ontevredenheid en hadden opstootjes plaats Het ware intussenen een dwaling aan een revolutie te gelooven. Men kan moeilijk aan een revolutie ge- looven in een land, waar de geheele volwassen manne lijke bevolking tot den leeftijd "Van 50 jaar toe onder de wapenen is en 90 procent van de deelnemers aan opstootjes uit vrouwen én kinderen bestaat. voor Dinsdag a.s. aangifte doen ter gemeente-secre tarie. Gisteren zijn van gemeentewege gedistribueerd 400 pond gerookte schelvisch. Deze hoeveelheid was in een oogenblik verkocht. POLITIE. Verloren: een bokkenhoofdstel. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. in TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld idoor bet Koninklijk Ned. Met. Insti tuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.6 te Vlissingen, laagste barometerstand 746.9 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 4 Augmstus. Zwakke tot matige wind uit W. richting. Gedeel telijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tempe ratuur. SCHAGEN. 3 Aug. 3 Paarden f 300 a 600. 25 Stieren f 160 a 250, matig.' 39 Geldekoeien, mag. f 240 a 370, matig 140 Idem. vette f 260 a 610, matig. 35 Kalfkoeien f 280 a 470, matig. 12 Pinken f 155 a 190. 47 Nuchtere kalveren f 14 a 24. 105 Schapen, mag. f 26 a 34 «£4 Idem. vette f 30 a 46. 185 Lammeren f 16 a 24. 5 Bokken en geiten f 2 a 10. 8 Varkens, vette, per K.G. f 0.64 a 0.90. 123 Biggen f 12 a 20. 369 Kippen f 0.10 a 1.25. 27 Eenden f 0.40. - 553 K.G. boter f 1.50 a 1.70. 60 K.G. kaas f 0.60 a 0.80. 29326 Kipeieren f 6.25 a 7.50 per 100. 1000 Eendeieren f 7.50. WASMENHUIZEN. Donderdag. Muizén, binnen!. 0.85 a 1.25, bui- tenl. f2.55 a 265, Schoolmeester, binnetnl. f165 a 2.05, buterdi f 2.55 a 2.65, Volgelingen f 0.70a 1. zilveruierl. nep f 8.70 a 10.10, Drielingen f 3,90. groote uien f 3.50. WINKEL, 2 Aug. Aalbessen T 10 a 18, .kruisbessen f 5 a 11.50 aard beziën f 15 a 23, kersen f 25 a 40, kool f 2 a 8, kropsla f 1.60, perziken f 6, Meirapen f 250r a 4 appelen f4 a p, peren f 1.56 a 4,55, aardappelen ML85 a 1.76. NOORDERMARKTBOND. Noordacharwouda. Woensdagmiddag. Schotsche muizen f 1.45 a 1.60, andere muizen f 1.40 a 1.55, Schoolmeesters f 1.85 a 205, Volgelingen f 0.70 a 0.85. Zilvernep t 8.40 a 11.30. I Allen binnenland, voor het buitenland is niet geveild. 'Donderdagmorgen. Wortelen, binnenl. f 4 a 6.10. buitenl. f 12 a 17.10, roode kool, binnenl. f6 50 a 7.80, buiten], f 17 a 18.90, witte köol, binnetnl. f 10.50 a 11, buiten], f 19.50 a 20, gele kool binnenl. t 14.40, buitenl. f 21, bloemkool, binnealt. f 15 a 15.20, buiten], f 14.70 a 15 50. LANGED1JKER GROENTEVEILING. Broek op L. Woensdagmiddag. 1000 zak aardappelen. Di verse muizen f 1.60 a 1.80, Schoolmeesters f 1.60 a 2.40 Ronde f T30 a 1.60, bjquwe f 1.40 a 2 25 Vol gelingen f 0.90 a 1.90, Drielingen f 0.50 a 6.80, 200 bos wortelen f 6.20 a 6.40. Donderdagm. 3450 bloemkool le soort, binnetnl. t 10.90 e 14,70, buitenl, f 18.10 a 26.30, 2e soort! binnen], f 5.90. buitenl. f 9 13509 roode kool, binnenl. t 6.10 a 7,70, buiten], f 13.80 a 2020, 2450 gele kooi, binnen], f 12.30 a 14,80. buitenl, f 15.60 a 19,40 560 witte koo]," binnenl. f 10.70 a 13 buitenl. f 18 a 2460, 8300 bos wortelen, binnenl. f 420 a 7 20, buitenl. t 13 a '17.7a MARKTOVERZICHT. De aanvoer van slachtvee was heden zeer gelang- rijk. Opzettelijk gebruiken wij ..slachtvee", want een groot deel is onder „vette koeien" niet te klassifi- seeren. Pinken, gelde koeien van twijfelachtig ge halte, dito met wat vleesch, vele met melk in den uier, het zijn alle slachtkoeien. Voor het marktfonds zijn daaronder vele verdachte exemplaren, die bijna alle weken een belangrijke schadepost opleveren. Wel worden er verscheidene geweigerd, heden weer 4 stuks, doch waar geen bepaalde verschijnselen zijn gaat weigeren moeilijk. Slachtkoeien. liepen heden van f 260 tot f 610. Deze laatste nrijs kwam op naam van den heer A. Borst te Tuitjenhorn. Tusschen f 500 en f 600 waren er verscheidene. Melk- en kalfkoeien waren trekkend, met lager prijs. De boeren hebben geen ruimte; eerst moeten de schapen gedeeltelijk worden opge ruimd. Wannéér die uitvoer zal beginnen is nog niet bekend, het aantal 40000 stuks is beschikbaar ge steld. Zoolang daarmee niet is begonnen, staat de handel in schapen vrijwel stil. Goede fokschapen van om de Zuid, noteerden f 7.50 minder dan ver leden jaar om dezen tijd. Beste lammeren gelden minder dan in Mei. Van slachtvarkens was de aanvoer onbeteekenend, biggen waren bij een grooter aanvoer minder in prijs. Weekprijs f 1.30 a 1.70. Oude kirmen en jonge haantjes traag en laag, een gevolg van weinig kwaliteit. Eieren f 7.50, gelijk in de laatste weken. GESLAAGD. Mej. C. Nobel alhier is geslaagd voor het eindexa men Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus. NAAR SCHAGEN. Naar het kantoor van Registratie alhier is als klerk overgeplaatst de heer K. Mulder van Hulst. REGEERINGSVISCH. In den loop der volgende week, waarschijnlijk Don- deröag, zal wederom van gemeentewege verache Noordzeevisch schelvisch en schol beschikbaar worden gesteld. Volgens de in dit blad opgenomen advertentie zal alleen visch worden verstrekt aan hen, die hiervan GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Juli. Geboren: Pieter, z. v. Joannes Slijker en Maartje Visser. Jacob Jan," z. v. Jan .Harver en Jannetje Den Das. Overleden: Sijbrand Rol, 64 jaar, wedn. van Eli- sabeth Blom, eerder van Maartje Krapman. GEMEENTE WIERINQERWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juli. Geboren: Jacob, z. v. Pieter Raven en van Neel- tje Blom. Elisabeth Wilhelmina, d. v. Hendrik Jus- tus Barnouw en van Anna Maria Reijst. Gehuwd: Simon Tijsen en Antje Stammes. GEMEENTE ST. MAARTEN GeborenTrijntje, Hieke, dochter van Beert de Vries en Fimkje Agema. Willem, zoon van Jacob Rus en van Jantje Visser. Wijbrechtje dochter van Pieter van der Molen en van Albertje Zwaan. Trijntje, dochter van Gerrit Meijlis en van Johannes \yilhelmina tan Dijk. Jannetje 'dochter van Jacob Roos enx Vrouwtje Geel. BUITENLANDSCHE VEILING HERVAT. Op de veiling te Warmenhuizen werd heden reeds weer voor het buitenland geveild. De bestede buiten- landsche prijs was aanmerkelijk hooger dan de laat ste dagen, zoodat de commissie uit de veilingsver- eenigingen succes gehad heeft met hare onderhan delingen met de Duitsche Inkoopvereenigingen over de prijskwestie, welke onderhandelingen ge paard gingen met het stopzetten van den buiten- landschen af9lag. De buitenlandsche veiling wordt dus nu weer over al hervat. NOGEENS: LOUDON EN KLEEREKOPER. Het Kamerlid Kleerekoper geeft in „Het Volk" zijn lezing van hert geval, (aan „De Tijd" ontleend) waar van wij dezer dagen melding maakten. Die lezing komt op het volgende heer: De minister Loudon verscheen Vrijdagmorgen in de Kamer met een op schrift gesteld antwoord, dat hij zoo aanstonds op Spiekman's vraag zou voorlezen. Doch een afschrift voor de pers was er niet bij. De heer KJeerekoper. dié van de zijde zij'ner vroegere collega's van de pers-tribune daartoe was aéftgazocht, vToeg den minister, of hij het origineel voor de pers wou afstaan. Waarop de minister, terstond na de voorlezing hem het stuk ter hand stelde, dat de heer Kleerekoper naar de perskamer bracht. Doch de chef der stenografie de heer Keuskamp, moest het stuk eerst 4n/ handen nebben, vooreerst met hét oog op de nummering, secundo omdat de inter ruptie: „verscheiden© leden: Zeer juist!" er nog in moest worden opgenomen. De heer Kleerekoper kwam dus even in de Kamer terug. De zaak werd in orde gebracht; hij nam het document weer mede; het cor respondentie-bureau vermenigvuldigde het en seinde het naar stad en land, waarna het stuk weer in handen van den heer Keuskamp werd gesteld. - ALKMAAR. In eene spoedvergadering behandelde de Raad Woensdagmiddag een door mr. Leesberg, Udo en Cloeck ingediend voorstel om de door de Levensmid delen-Commissie opgerichte gemeentelijke groente winkels weder op te heffen, wijl deze Raadsleden zich niet konden vereenigen met het uitschakelen van gewone klein-leveranciers. Na breedvoerige ge- dachtenwisseling, waarbij de burgemeester zeide het te zullen betreuren als dit voorstel mocht worden aangenomen, de wethouder Lubbe als voorzitter der Levensmiddelen-Commissie het ernstig bestreed, mr. Leesberg en zijn medevoorstellers het krachtig ver dedigden en een groot aantal Raadsleden hun stem motiveerden, werd het vooratel met 9 tegen 8 stem men aangenomen. Vóór stemden de heeren Ringers, Govers, Van den Bosch, De Wit, Leesberg, Bak, Udo en Cloeck. tegen de heeren Verkerk, Zaadnoordijk, Lubbe, Tomsen, Melembrlnk en E. Stoel. Met deze aanneming werd tevens aanvaard het denkbeeld der voorstellers om ten aanzien van de distributie der groenten die volgens de meening van mr. Lees berg thans weer iets duurder zouden worden dan bij verkoop in die gemeentelijke winkels voortaan als volgt te werk te gaan: de venters en winkeliers ge ven voor hun bestuur aan de gemeente op, wie hun ner in aanmerking wenschen te komen voor verkoop van goedkoope groenten, waarvan de benoodigde hoeveelheid regelmatig ipoeten opgegeven worden. De gemeente koopt in en levert af hetzij aan het station, hetzij van uit een pakhuis. De winkeliers en venters ontvangen de voor hun beschikbare hoeveel heid pn verkoopen die tegen een door de gemeente vastgestelden prijs. Die prijs wordt samengesteld uit inkoopsprijs plus vracht en kosten van aflevering aan winkeliers en venters, benevens een niet te hooge winst. Zij die deze groenten verkoopen, ver plichten zich geen groenten van denzelfden naam soortnaam van de vrije markt te verkoopen of wei houden lijsten aan, waarvan iedere verkooper met naam van kooper en gekochte hoeveelheid wordt vermeld. Een of meer controleurs letten op de na leving der gij de levensmlddplenvoorzienlngswet vastgestelde bepalingen. Bij de debatten was er op gewezen, dat de burge meester verplicht is het besluit van den Raad uit te voeren, waarop de heer Ripping verklaarde dit na tuurlijk te zullen doen, omdat uit een beslissing van de meerderheid van den Raad namens de burgerij blijkt wat men wil, en hij zich hierbij kalm neerlegt. Gedurende de zitting was een groot aantal vrou wen o" 1e publieke tribune aanwezig. W/ .ZINNIG DOOR DE WARMTE. TG Waspik, N.-Br., is een soldaat, die onder het marcheeren door de hitte was bevangen, plotseling waanzinnig geworden. Hij loste eenige schoten op een vóór hem loopende compagnie, gelukkig zonder iemand te raken. Toen hij overmand was, is hij naar het hospitaal overgebracht, alwaar hij bewusteloos neerviel. N v d D VERKEER MET ENGELAND. Het Hdbld. verneemt, dat er op de wederopening van de vaart door'de maatschappij Zeeland, alle kans bestaat, daar een der oude dagbooten weer ge reed gemaakt wordt, voor het vervoer van de En gelsche mail. MOEILIJKHEDEN IN DEN TABAKSHANDEL. olgens berichten die in tabakshandelskringen zijn binnengekomen, zal de Britsche regeering eerst daags geen Nederlandsch-Indische tabakken meer doorlaten, die niet van wettelijk gevormde en be kende maatschappijen afkomstig zijn, tenzij ze aan de N. O. T. worden geconsigneerd. Bedoeld is dus om de tabakken, afkomstig van particuliere boeren-planters in Ned.-Indië, Java, on- dre N. O. T.-verband te leggen, en de verschepingen der groote plantage-maatschappijen ongemoeid te laten. S.S.. ZEELAND IN DEN GROND GEBOORD. Reuter seint uit Londen: De bemanning van het Nederlandsche stoomschip Zeeland is te South Shields geland en meldde dat het s.s. Zeeland gisterenavond door kanonvuur van een Duitsche duikboot in de Noordzee tot zinken Re- bracht is. De Zeeland was 1 Augustus van Methil naar Rouaan vertrokken. Het s.s. Zeeland, groot 1293 t., behoorde aan de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij, te Rotter dam, directeur Victor R. Los en W. v. d. Vorm. De Zeeland is de 5e boot varende onder het beheer van de heeren Victor R- Los en W. van der Vorm ^lke gedurende den oorlog verloren is gegaan. De correspondent van deN. R- Ct. te Londen seint- Volgens dé South Shields Gazette deed een Duit! sche duikboot gisterenavond het as. Zeeland in <j Noordzee stoppen, terwijl het onderweg was van een Schotsche naar een Fransche haven. De duikboot-commandant nam de scheepspapu ren en beval den gezagvoerder van de Zeeland met de bemanning het. schip te verlaten. Hierna werd do Zeeland door kanonvuur en bommen tot zinken De Tel. verneemt, dat de Zeeland met steenkolen onderweg was van Schotland naar Frankrijk, Kapitein wal de heer Piscaer.1 De toestand toont vandaag em aspftct schrijft <je N. R. Grt., waarop het de moeite waard is de aai*. ^zSodSl op^fen eersten Juli het gelijktijdig schappelijk offensief der geallieerden, na een worst®, lire van bijna twee jaren, een fejt geworden was, kon men ons insziens de omstandigheden, waaronder de centralen nu verder moesten vechten, als kritiek b«. Wijehebben betoogd, dat men dit groote algemeen, offensief niet voorbarig als mislukt of als® geslaaaj zou moeten beschouwen al naar gelang de onverrnuj. delijke wisseling in de krijgskans. Nu eens wijzen de gebeurtenissen in de richting v,n een afbrokkeling van het hechte verdeigingsboiwerfc der centralen. aan weer ziet het er naar "uit, of het hechte bolwerk alle stormloopen zai trotseeren. Het was, zooals wij destijas hebben opgemerkt, te verwachten, dat de centralen en met name de sterk- sten onder hen, de Duitschers, het kritieke karakter van de omstandigheden volkomen, inziende, nieits on gedaan zouden laten om hun vijanden te verhinderen' van die omstandigheden gebruik te maken tot het bo- halen van een doorslaand succes; en ook was het op grond van hetgeen de oorlog tot dusver had ge leerd! te verwachten, dat zij' die verdediging Op een actievewijze zouden voeren. Aan de Somme was het hun reeds gelukt, den ge vaarlijken opmarsch hunner vijanden zóó aanzienlijk te vertragen, dat daar voor een doorbraak voorshands geen gevaar meer bestaat. De berichten van heden laten net adlieve karakter van de Duitsche verdedi ging sterk uitkomen. Terwijl zij Slechts van plaatse lijk te noemen werkzaamheid van de bondgenoot® spreken, .maken zij mélding van talrijke scherpe Duit- sche tegenaanvallen. Tegenaanvallen van de Duitschers, dat is voor heden niet alleen het voornaamste, waar de Franschen en Engelschen van gewagen, maar ook de Rus sen hebben daar melding van te maken. Aan de Stochod namelijk zijn de centralen, na de verkorting van hun front door het terugnemen van een vooruit- stekenden boog. tot een tegenoffensief overgegaan, ter wijl de iongste groote offensieve beweging der Russen neg slechts op eenige vakken van hun aanvankelijk aanvalsfront wordt voortgezet. Waar bovendien de Duitschers bfj Verdun voortgaan eenige aanvallende werkzaamheid te ontwikkelen, doet ons de dag van heden de centralen zien als wel van alle kanten gelijktijdig aangevallen, maar tevens op alle fronten standhoudend niet alleen, maar in tegen aanvallen gewikkeld. Maar wat vandaag zóó is, la morgen weer an ders, talloos vele malen heeft deze oorlog ons dat reeds getoond, Maar wij vonden bovenstaand oor deel belangwekkend genoeg om het ook eens onder de oogen onzer lezers te brengen. En laat ona nu het oorlogsnieuws meer precies nagaan. En dan meldt het Duitsche legerbericht: Rechts van de Maas maakten wij ten W. en ten N. W. van het werk Thlaumont vorderingen. WD namen het vooruitspringende, gedeelte van den bwg ten N.O. van het fort Souville en duwden den vijand aanmerkelijk terug in het bergwoud en in het bosch- je vanLauffée. Aan ongekwetste gevangenen rijn 19 officieren en 923 man binnengebracht. 14 machi negeweren zijn geborgen, Ook in het Frahsche legerbericht lezen we: De Duitschers hebben na een reeks vruchteloora aanvallen, waarvan er enkele met ontwikkeling van stikgas gèpaard gingen, 'n weinig terrein gewonnen in de bosschen van Vaux, Chapitre en Chenois. El ders zijn alle aanvallen door het Fransche vuur tot staan gebracht De Franschen hebben bij der? gevechten, welke aan de Duitschers belangrijke verliezen berokkenden, een honderdtal gevangenen gemaakt, waaronder 3 officieren. Het Fransche legerbericht meldt verder, dat ten noorden van Somme een versterkt werk is genomen. Ook een loopgraaf is bezet bij Sstrées. Zooals men ziet het succes van den dag is hier aan de Duitschers. I En nu in het Oosten: Het Duitsche legerbericht meldt verschillende mislukte aanvallen der Russen. Het Russische bericht meldt: In de buurt van de dorpen Stobljof heeft de Duit sche infanterie onze afdeelingen op den linkeroever onstuimig aangevallen. Zij werd door onze dappere regimenten met groote verliezen teruggeslagen. De strijd duurt voort Verder Limiet van belang ontbloot een officiéél bericht uit Berlijn: Tijdens het verblijf van de Duitsche keizer op het oostelijk front is met overleg met den keizer van Oostenrijk een nieuwe regeling getroffen voor de bevelvoering, die rekening houdt met de door het algemeene offensief der Russen geschapen toestand. Op grond eener overeenkomst tusschen de beide op perste legerbesturen zijn verschillende legergroepen der centralen ter verkrijging van eenheid in lei ding en gebruik onder opperbevel van maarschalk von Hindenburg geplaatst. Uit Weenen, 2 Augustus. Dat verschillende leger groepen ondefr opperbevel van. Hindenburg zijn ge plaatst is hier officieel in denzelfden vorm bekend ge maakt als in Duitschland. Dit bericht wijst op een nog nauwere samenwer king der Centrale legers onder het opperbevel va» Hindenburg. CENTRALISEERING VAN DEN INVOER IN DUITSCHLAf®1 De \o6s. Zeit" fcevat een artikel „van nebbende zijde waarin op centraliseering van mvoer wordt aangedrongen. De schrijver betoogt, dat 'or met de belangen van particuliere handelaren» cu'anten en agenten, alsook gemeentebesturen, noe^ naamd geen rekening behoeft gehouden te word«4 waar het om het algemeen belang gaat. Maar bovea- dien is hij van meening, dat door de werkzaambcw dier personen en lichamen toch niets meer naar Duits»' tand komt, dan er zonder hunne bemiddeling, tutë80 lagere prijzen dan thans, toch zou komen. At, Hij zegt dan verder, dat het met den uitvoer t^utrale landen geproduceerde goederen a ri^. *n, sommige dier landen kan de ui tv slechts plaats hebben tegen consenten, waarin het Ia van bestemming wordt vermeld. i X?n, ar n k1 (pe51 geval meer naar land komen dan de in de consenten genoemde veelheid. In Nederland wordt, bijvoorbeeld voor den uib van boter, nu en dan consent voor uitvoer verh pari bepaalde boterfabrikanten Ten exporteurs, .- consfenten echter slechts voor een korten tijd ,n vervallen zoo de boter niet voor den afloop u eren bepaalden termijn uitgevoerd is. Deze boter in ieder geval grootendeels naar Duitschland ko ingeland koopt in vredestijd weinig Nc-|o: cw s,' boter, omdat deze niet naar den smaak de» gelschen en de prijs te hoog Is.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2