heden avond Kinder- en Familie-Voorstellingen Meiroze en Royal Windsor J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, Kassier, ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1916, Jaargang. Mn. 5Ó48. UHC1STE bekend als de Reus in Cabirla. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers TRAPMAN Co. om 8.15 uur de schrik der bandieten. Ingezonden Stukken. ver ^aa^ van Oudkarspel. niÏLVanwezeiS- GR IJ ZE HAREN natuurlijke kleur terug gebracht, SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Alpiem Nieuws- COURANT. Alrattitu- LiiNnvUiL (jt bltul verschijn^ in viei mimi pei week Diiiadug. ocnadag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 9 ure wor ign ypVBHTBNTTEN in het ecrat uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. pit nummer bestaat uit drie bladen. Maciste, Grool sensationeel deleclive-spel in 5 aclen De inhoud van deze film wijkt in alle opzichten af van het tot heden vertoonde. Is vol afwisseling en eene op eenvolging der meeste gewilde tate- reelen voor ieder publiek. Lees uitvoerige advertenlie in hel 2e blad op bladzijde 3. ZONDAG 3 uur en DINSDAG 5 uur. L. S. Schagen, Augustus 1916. Het zal u bekend zijn, dat hoeveel er in het al gemeen aan het vakonderwijs ontbreekt, er voor de jongens in dit opzicht toch heel wat beter ge zorgd wordt dan voor de meisjes. Wel bestaan er in grootere plaatsen verschillende onderwijsinrich tingen speciaal bestemd voor de vakopleiding van meisjes, doch wanneer eens nagegaan wordt hoe veel van onze a.s. huisvrouwen eenig voortgezet onderwijs ontvangen, dat haar voor de taak, waar voor de groote meerderheid van haar zal komen te staan, meer geschikt maakt, dan komt men tot bedroevende resultaten. Schagen was gelukkig nog niet geheel misdeeld. De z.g.n. Handelsavondcursus telt veel vrouwelij ke leerlingen en een landbouwhuishoudcursus had flink bezoek. Voor de meisjes, die echter alleen huishoudelijke kennis behoeven, voor wie een cursus op den dag niet past, bestaat hier te Schagen niets. De Afdeeling Schagen en Omstreken van de Ver- eeniging „Volksonderwijs" wil "trachten in deze be staande behoefte zoo goed mogelijk te voorzien, door het zoo mogelijk tot standbrengen van een cursus, waarop meisjes, die de lagere school en liefst daar naast het herhalingsonderwijs met vrucht doorloo- pen hebben, in den winter gedurende twee avon den per week van bevoegde leerkrachten onderwijs kunnen ontvangen in koken, huishoudkunde, voe dingsleer, costuumnaaien e.d. Dit zou dus zijn onderwijs als aan een Huishoud school, maar op meer beperkte schaal en voor le dereen bereikbaar. Nu door de laatste verbetering hier ter plaatse aan Jiet herhalingsonderwijs aangebracht, dit ook meer ingericht zal zijn op de speciale belangen der meis jes, zou bovenbedoelde cursus zich daar volkomen hij aansluiten. deze plannen ls voel geld gemoeid. Een deel m«M i7en za' kunnen worden bestreden door een e rf schoolgeld r- behalve van on- en minvermo- jj n 50 pet. kon worden gevonden uit subsi- van Rijk en Provincie, terwijl ook de gemeente ?ni /e bereid zal zijn te steunen. De rest echter vph.„ w de afdeellng van „Volksonderwijs" bijeen- laaio. Ï..P?oeten worden. Ja, zelfs is het van deze hMH6 Ddrage, als uiting van de plaatselijke be- en belangstelling, alhankeltjk, of de Rijks epu!^rnil.ecie de Provinciale subsidie zal worden 'je diam ,en Jsarlijksch bedrag van minstens f 200 van 7duD £elan8stellende zijde te komen. Het spreekt ]pri .e"> dat de Afdeeling uit haar gewone midu». ...deze som niet kan betalen. Prijs per 3 maanden f0.90; per post f 1.05. Losse nummers 5 et ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel i meer 6 et. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek heid daarom een beroep op de offervaardig- nen ,?„an de inwoners van Schagen, tot het verlee- loel dD een iaarDjksche bijdrage voor het genoemd Het Bestuur van de Afd. Schagen e. O. yan de Vereeniging „Volksonderwijs": H. VISSER, Voorzitter. N. ROGGEVEEN-STAMMES, Secretaresse. t \ï?E VRIES, Penningmeester. WIGLAMA. j- MEURS Pz. van den Raad dezer gemeente, op Ad. Augustus, 'amorgens 10 uur. Worden goedgekeurd. Jerloj ;g Q®e'd wordt, dat aan mej. Scalé 14 dagen tt41 Dian.?.end wegens ongestldheid en dat in Zon. s lijdelijk is benoemd mej. N. Vos van ^b°om' ,\tr:n'd^8 is ingekomen van den heer G. Hoo- U8dienst- verhoogde subsidie voor den om- *e voor Van de permanente schoolfeestcommis- voor a1 Subsidie; van het onderwijzend perso- beslag en van de verloskundige mej. •ris. - nilltemaker, voor de verhooging van sa- ^Of^^voor hufi8ruK Ontvangen de suppletoire 'u^cijvin^ van den heer L. J. v. Wijk om 5 mnd. hikt, H., wegens vertrek, wordt gunstig worden door (gegarandeerd onschadelijk), zonder verven, na tijdelijk gebruik, tot hunne NEEMT PROEF! ALLEEN ECHT VERKRIJGBAAR bij Laagzijde B 50, SCHAGEN. Van de slagers is een adres Ingekomen, dat de Raad niet voldoende met de gronden van hun be zwaren tegen den keuringsdienst bekend is, rede nen waarom ze Vragen dit adres mondeling nader te mogen toelichten. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, omdat geen termen aanwezig zijn het genomen besluit te herroepen. De heer Goet vindt het een lastige kwestie. De keuringsdienst komt ten slotte op hen, daar het bedrag te klein is om het op de consumenten te verhalen. Wanneer de slagers den prijs 1 cent per pond hooger stellen, dan wordt gevreesd dat de consu menten in complex hun vleesch uit Alkmaar gaan betrekken, temeer, waar het daar toch reeds goed- kooper ls. De heer Goet zag gaarne, dat hun grie ven terdege werden onderzocht De heer Bouwens merkt op, dat het toch niet aan gaat, den dienst uit de gemeentekas te betalen, daar dan ook zij die niet bij machte zijn vleesch te koo- pen, er aan zouden moeten betalen. De voorzitter zegt verschillende bezwaren met hen te hebben besproken, en een er van was, dat het ingevoerde vleesch aan herkeuring onderhevig moest zijn. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan mej. Moelker wordt op haar verzoek met in gang van 1 Nov. eervol ontslag verleend wegens huwelijk. Een nieuwe oproeping is reeds gedaan en enkele stukken zijn reeds ingekomen. Hierna wordt de gemeehterekening vastgesteld in ontvangst op f 33087.02 in uitgaaf qp f 32284.08, al- zoo een saldo van f 802.94H. De rekening van het burgerlijk armbestuur wordt vastgesteld In ontvangst op f 2634.67)4, in uitgaaf op f 3369.90 H, alzoo een nadeelig saldo van f 735.23. Namens de commissie deelt de heer J. vj Exter mede, dat beide rekeningen in volkomen orde be vonden zijn. De gemeentebegrooting wordt vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op f 32434.83, met een post on voorzien groot f 800. De begrooting voor de gasfabriek wordt goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op f 98580.—, met een post buitengewone uitgaven groot f 958. De voorzit ter merkt op dat de post buitengewone uitgaven klein is, hij hoopt echter, dat de kolenprijzen niet hooger zullen worden, dan behoeft de gasprijs niet te worden verhoogd. De begrooting van het burgerlijk armbestuur wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 3087. Gerekend is op een subsidie van de gemeente groot f 2000, in plaats van f 1600. Deze subsidie wordt verleend. Komt aan de orde een wijziging in de pensioen verordening voor gemeenteambtenaren, ingevolge verzoek van Ged. Staten. Daar dit slechts een wijzi ging is van zeer ondergeschikten administratieven aard het betreft slechts de verandering van een woord wordt dit algemeen goedgevonden. Op verzoek van Ged. Staten zal voor de gasfabriek geen annuïteitsleening, groot f 2500, zooals aanvan kelijk was besloten, doch een gewone leening tegen een rente van hoogstens 5 pet. worden aangegaan. Ged. Staten kunnen zich niet vereenigen met de wijze waarop het besluit inzake schoolgeld Ambachts school Alkmaar is genomen en keurden daarom het besluit niet goed. B. en W. stellen voor het besluit te handhaven zooals het is aangenomen en het schoolgeld te verhalen op hen, die de school bezoe ken. De heer Goet vindt het wel een beetje gek, dat Ged. Staten zeggen: zoo moet het, met het raadsbe sluit is hij het overigens niet eens. De heer Bouwens vindt het trekken van een schei dingslijn zoo uiterst moeilijk. De heer Van Exter:. Wanneer we op het besluit terugkomen, zouden we een besluit kunnen nemen zooals te St. Pankras. De heer Goet vindt het niet zoo'n bezwaar de ge meente te laten betalen voor hen die onmachtig zijn De heer Kalverdijk: Er zijn verschillende tuin bouwers, die onmachtig zijn, hun kinderen naar een tuinbouwschool te Alkmaar te zenden, hoewel ze het gaarne zouden willen. Wanneer echter de ge meente bereid was bij te springen zou er veel ge bruik van worden gemaakt. De heeren Van Exter en Bouwens gaan voorloo- pig met het voorstel van B. en W. mee; de lieer Goet is er tegen. Ook de overigen voor, zoodat het besluit ongewijzigd weer ter goedkeuring zal wor den opgezonden. Besloten wordt ten behoeve van de gasfabriek een kasgeldleening aan te gaan van f 2500, tot 1 Januari tegen een rente van hoogstens 5 pet. Het steuncomité vraagt een crediet van f 300. De voorzitter zegt, dat de kas bij den gemeenteontvan ger leeg is, omdat de gewijzigde verordening op den H. O. nog niet goedgekeurd is. Evenwel is inwilli ging van genoemd verzoek noodig. Wordt dus toe- g«lijfde rondvraag vraagt de heer Goet, wat de conferentie met het steuncomité heeft opgeleverd. Voorzitter zegt, dat voor brandstof een loods van den heer Eecen is gehuurd, dat een vierde van de aanwezige turf aan de gasfabriek is aangekocht om in genoemde loods op te slaan; dat men bezig is meer turf te koopen; dat deze turf, gestookt door de cokes een uitstekende brandstof is; dat steen kool aan het centraal bureau niet te krijgen is; dat zo voor verschillende levensmiddelen voorloopig te laat waren en rijst niet meer te krijgen is; dat er elke week een varken meer, dus nu vier varkens komen en dat er nog voldoende boonen en erwten zijn. De heer Bouwens merkt op, dat de turf niet duur der is dan in gewone tijden en ze uitstekend heet J. Schoorl Pz., LANDBOUWSTRAAT, te zijn. De heer Goet vraagt, of er nu geen middel ls om de maximum-prijzen te handhaven. Voorzitter: Er' zou op de eene of andere markt beslag moeten worden gelegd, doch dit is voor klei ne gemeenten moeilijk uitvoerbaar. Bovendien zie Ik er het belang niet van in. De heer Goet: zou het niet mogelijk zijn dat we ons in verbinding stellen met de buren? Ik denk dat ze er in Zuidscharwoude wel voor zullen zijn. De heer Kalverdijk: Als dit zoo is, zijn ze daar mee meer voortvarend dan met de melk, want die blijft daaf nog maar steeds 12 cent De heer Goet: Nu ja, ik zei het meer sarcastisch. De heer Kalverdijk vraagt of de keurmeester al in dienst kan treden. Voorzitter zegt, dat deze reeds lang ln dienst ls. We zijn slechts anderhalven dag zonder geweest Hierna wordt de openbare zitting gesloten. DE DUITSCHE KINDERKRUISTOCHT. Aan het station Naarden-Bussum arriveerden Woensdag per extra-trein uit Dusseldorp ongeveer 250 Duitsche kinderen, welke gedurende de vacan- tie op de modelboerderij „Oud-Bussum" zullen ver blijven. Later zouden er nog 250 volgen. DUITSCH VLIEGER GEÏNTERNEERD. Woensdagvoormiddag was de bestuurder van een Duitschen tweedekker bij een excursie over Neder- landsch gebied, door een defect aan zijn machine genoodzaakt tot een landing op de heide nabij het station Vlodrop, op slechts korten afstand van de Duitsche grens. Nadat zijn pogingen om het defect te herstellen en de machine weer te doen opstij gen gefaald waren, trachtte hij, met achterlating van zijn vliegtuig het Duitsche gebied te bereiken. Éer hij echter aan de grens was, werd hij door de Hollandscho grenswachters .ingehaald. Hij beproef de nog hen af te weren en toen dat niet bleek te gelukken, trachtte hij zich zelf een dolk in het hart te «tooten, maar zoo het al zijn ernstige bedoeling geweest is, zich van het leven te berooven ls hij daar in niet geslaagd: nadat hij zich een lichte wonde had toegebracht werd hij overmand én naar Roer mond overgebracht Zijn machine, gemerkt Alb. B Y 8-14 en voorzien van zwarte kruisen op de uiteinden der vleugels en op den romp, is ter plaatse van het ongeval voor loopig onder bewaking van militairen gesteld, In af wachting van nadere bevelen. ST. MAARTEN. Voor de schooljeugd welke te 'St Maarten en Valkkoog hare vacantie heeft, zal door het bijbou wen van privaten enz., welke niet op afgesproken tijd klaar zijn, de vacantie met een week verlengd moeten worden, zoodat dit thans 3 en 4 weken va cantie aaneen ia Een boffer voor de kinderen en.... voor de ouders. GEZINSVERPLEGING. De verkoop van een bloempje ten bate der Ge zinsverpleging tijdens de kermis te Winkel gehou den, heeft opgebracht f 26.60. KAR WIJ-OOGST. De karwijoogst is in de landbouwpolders van Hol lands Noorden begonnen. De opbrengst la bevredi gend en bedraagt 20 tot 30 baaltjes. Hoewel er ei genlijk nog geen handel in dit artikel is, is er toch reeds verkocht voor f 30 het baaltje. Op de karwij rust uitvoerverbod. VACCINATIE. Bij ministerieele kennisgeving wordt in herinne ring gebracht, dat op militairen, die verklaren, be zwaar te hebben om te worden gevaccineerd, noch direct, noch indirect dwang mag worden uitgeoe fend tot het doen ondergaan dier kunstbewerking. Op geenerlei wijze mag aan zoodanige militairen in verband met door hen ingebrachte bezwaren ken- of voelbaar worden gemaakt, dat men hun handel- wijz© afkeurt. POGING TÓT ONTVLUCHTING MET NOODLOT- TIGEN AFLOOP. Uit ^ROTTERDAM, 11 Aug. Op bevel der militaire autoriteiten is de genie-soldaat C. J. N. N„ die ach tergebleven was van verlof, gisteren aangehouden en overgebracht naar de marine-kazerne. Toen men hem van daar kwam halen om hem naar zijn garnizoen terug te brengen, wist hij op weg naar het Maas station aan zijn bewakers te onttrekken, doch bij het hard wegloopen had hij het ongeluk onder een rij tuig te komen, dat hem over de beide beenen reed.' De man is naar het St. Franciscus-Gasthuis getrans porteerd. DRIE JONGENS VERDRONKEN. Uit DORDRECHT, 11 Augustus. Gisteravond 8 uur waren drie jongelieden, De Graaf en Rombout 17, en Sanders 18 jaar oud, allen wonende aan het Krom hout, niettegenstaande zij niet zwemmen konden, gaan baden in de rivier op de Staart, bij het huis „Te Merwede". Op een oogenblik waren zij te ver van den l oever gegaan en zonken in de diepte weg. Zekere Slam deed nog poging tot redding, doch deze mochten niet gelukken. Den geheelen nacht is ge dregd doch de lijken zijn nog niet gevonden. Blijk baar zijn ze door den stroom, die ter plaatse vrij sterk is, meegesleurd. NAAR HUIS. Volgens het N. v. d. D. gaat met voorloopig klein- verlof de landweerlichting 191öc op 15 November en 1916d op 20 December. Zij gaat 15 October en 20 No vember tot de landweerbataljons over. MILITIEPLICHTIGEN LICHTING 1907. Naar wij vernemen, zullen de militieplichtigen der lichting 1907, omstreeks 1 October in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. BLOED VERGIFTIGING. HASKERLAND, 10 Aug. De heer R. bezeerde zijn hand aan een roestige rasp en kreeg bloedvergifti ging. Zijn toestand is ernstig. Het dienstmeisje, dat zijn hand verbond, heeft ook bloedvergiftiging ge kregen. EEN EIERENSCHOUWMACHINE. BARNEVELD, 10 Aug. De Vereeniging van Barne- veldsche Eierenhandelaren heeft voor het onderzoen ken der regeeringseieren ln de eierhal een schouw- machine geplaatst, waarmede 12000 eieren per uur geschouwd kunnen worden. UITBETALING WATERSNOODSCHADE, LANDSMEER, 11 Aug. Gistèren had de uitbetaling plaats der watersnoodschade in de gemeente Lands meer, tot een totaal bedrag van f 183.575, hesp. voor Watergang f 26.000, Broekermeer f 40.000, NooMeln- de f 24.000, Zuidelnde f 48000, Schouw en Tuinpad f 38000 en het dorp f 20.000. ZIJPE. Men deelt ons mede, dat maj. W. E. van Gorkom, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bur- gerbrug, als zoodanig ontslag heeft aangevraagd met ingang van I October a.s. ZIJPE. 'Op 18 Augustus a.a zullen de navolgende Iandstorm- plicntigen, jaarklasse 1916. In ■Werkelijken dienst wor den gesteld: E. Bos, B. Dapper, Joh. Groot, P Koop man, A. N; Ligthart, T. Rampen, J Schermer P. J. Strooper, en P. Veuger, en van de jaarklasse 1910: H. H. de Carpértier. KOLHORN. Het huis Wijk F.. No. II en 12, eigenaar de Heer J. Dikker,, rflhier, werd onderhands verkocht aan den heer Jn, Geel Jz. mede alhier. KOLHORN. Heden werd ons vergund een kijkje te nemen op het werk van den Firma Arntz aan den Waardpolder-' dijk en wel in hoofdzaak bij den exarateur, op het werk yzeren man geheeten. De waarschuwing als de heeren maar Vooraf 7>p de rails of treinen passen bleek niet overbodig. Nkast een diepte van eenige meters staat op rails het gevaarte en haalt, zoolang de locomotief met wag- gons aan zijne zijde staat, de vaste blauwe klei bij emmers vol uit den bodem omhoog, stort ze in een koker, die, zoodra de klep geopend is de waggons vult. In zeer korten tijd zijn de 15 wagons geladen, de locomotief "fluit, en duwt haar Vracht over de rails langs heel den zeedijk tot de plaats, waar ze 'dient gelost te worden. Alles bijeen een mooi werk. een stuk arbeid, dat respect afdwingt en vertrouwen geeft op resultaten, in staat een stormvloed te weerstaan. SINT MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is de heer K. Quak alhier benoemd tot machinist bij de stoomdorschver- eeniging „Zijpe I." NIEUWE NIEDORP. De heer P. Pranger, N.-Scharwoude, is tot Directeur van het fanfarecorps benoemd en zal half Aug. de repetitiën beginnen in het lokaal Kooiman. W1ERINGERWAARD. De zangvereeniging „Apollo", die sinds een paar aar kwijnende was, waarschijnlijk tengevolge dar mo bilisatie en overstrooming zal nu a.s. week weer be ginnen te repe toeren. Deze week hebben zich 12 nieuwö ieden opgegeven, zoodat men nu weer begint met een ledental yan 20 dames en 10 Heeren, De leiding is als voorheen opgedragen aan den heer Dikstaal te Kolhorn. ANNA PAULOWNA. Ook ditmaal kunnen wij nog niet roemen over de voortgang der herstellingswerken. Wel ziet men elke week heel wat verandering maar men komt er maar nooit aan toe, om eens flink schot in den gang van zaken te kunnen constateeren. Nu heeft men daar, zoolang wij het mooie zomerweer behouden, nog niet zooveel erg in,maar Sis straks niet den herat de ruwe vlagen weer komen opzetten en de regen weer den grond doorweekt, dan zal er in den Polder Weer menig hart bang kloppen en menigeen zal, terwijl hu met angst naar de wilde luchten staart, zich zuchtend afvragen: Zal er niet een hoog tij water in zee komen? Zal ook de wind niet op het Noorden Ioopen? En zal de dijk het 'dan houden?" Tenzij en dat hopen we van ganscher "harte ■er vóór dien tijd kóóveel gebeurt,, dat de reden tot zoodanige vrees is weggenomen. Maar wil dat gebeuren, dan zal het nog hard moeten veranderen. Want metter haast zijn we half Augustus en we mogen 'dus niest meer op zoo héél veel weken van mooi weer rekenen en wanneer wij eenmaal ln de regenperiode zitten zal. zelfs al zouden overigens alle voorwaarden voor vlugge afwerking aanwezig zijn, het werk toch héél wat bemoeilijking ondervinden. Een mooie herfst is dus voor den Polder wel zeer getwenscht. Over de vorderingen sinds ons vorig overzicht kun nen wij het volgende mededeelen Zaterdag 5 dezer is er weder een locomotief aange komen. Kt is dus de vijfde machine. Men is intusschem ook kan den Amsteldijk met rijden begonnen^ voor loopig ook evenals aan den Oostdijk als aanvulling onder den spoorlijn. Men gebruikt daarvoor klei van het stuk land ten Westen der Lotmeer.. terwiil men vanaf de van Ewijcksluis begonnen zijnde, Donderdag avond tot in den nabijheid van het voetstuk der Die selmotor Was genaderd. Wij vernamen dat er om de 20 a 30 minuten een trein aankomt. Een zoodanige trein, welke ons passeerde, voerde zes bakken klei, ieder van 4 kub. M, met zich. Over een gedeelte van het Oude Veer is de steen- glooiing nu tot bij den kruin der oude dijk opgehoogd. Hierboven wordt nu een rechtopstaande betonnen rand aangebracht, bestaande uit betonblokken van 2 M. lang en een halven Meter hoog, waarboven, na ver hooging der dijk, nog eene klinker beglooiing zal wor den gelegd. Deze Betonnen blokken worden, evenals grootere, welke thans aan den Oostdijk gebruikt worden, reeds sedert geruimen tjjd gereed gemaakt op de binnem- steiger te van Ewijcksluis. Het buitenpjajeau, hetwelk vanaf het Oude Veer naar van Ewijcksluis loopt, wordt thans aangevuld en 'evén- eëns tot boven met basaltsteen beglooid. Ten Oosten van het Oude Veer is men ook reeds

Schager Courant | 1916 | | pagina 1