De Oorlog. B rgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Mark ^berichten. Gemengd Nieuwe. LANDSTORM. De Ministef van Oorlog brengt in de Staatscou rant, ter algemeene kennis, dat nog niet kan worden bepaald wanneer de in 1889 geboren personen, die tot den landstorm behooren of daartoe op of na 1 September 1910 komen te behooren, in werkelijken dienst zullen worden gesteld. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal hun opkomst in geen geval eerder moeten plaats hebben dan in de tweede helft van December a.s. Vermoe delijk echter zullen de meesten hunner eerst in 1917 behoeven op te komen. Zoodra de tijd van in- dienststelling zal zijn bepaald, zal nadere bekend making volgen. GEVOLGEN VAN OPBRENGEN VAN SCHEPEN. De gisteren te Maassluis binnengekomen logger MA 93 „Johannes", is zonder vangst thuis gezeild, omdat het scheepsvolk niet langer wilde varen, be vreesd opgebracht te worden naar Engeland. Men had op dezen logger ze9 Hollandsche visschersvaar- tuigen zien opbrengen. Door het dooven der vuren is men 'ontkomen. —ANNA PAULOWNA. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. Stammes op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Anne, Paulownapolder. OUDE NIEDORP. De kermis is hier weer achter den rug en had een kalm verloop. Publieke vermakelijkheden wa ren er niet. Maandagavond gaf in het lokaal van den heer De Jong de tooneelvereeniging „Moliëre" een openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Het vijf de gebod", tooneelspel in 2 bedrijven, door H. P. E enmooi stuk, dat best werd opgevoerd. Tot na,- stukje werd gegeven „Hannes wordt ingekwartierd" een 'kluchtspel in een bedrijf. Meer een kermisstuk als het eerste. Het was ook een onbedaarlijk ge lach hierbij. Slot gezellig bal. OUDKARSPEL. Een onzer kermissen, in het centrum van het dorp, is weer achter den rug. In tegenstelling van andere Jaren hadden we de bioscope van de firma Regter en De Jong, die ons dunkt geen gerouw van deze komst zal hebben ge had. Elke voorstelling was er druk bezoek, dank zij het vele nieuws dat ze steeds op doek weten te bren gen. We werden Zondag in de gelegenheid gesteld daar een bezoek te brengen on hebben volop ge noten. Als eigen opname werden gegeven verschil lende tafereelen uit den watersnood, zoowel uit den Anna Paulownapolder als Edam en Marken. Alleen dit nummer reeds maakt een bezoek ten volle waard Ook de andere nummers, zoowel drama als klucht, vielen zeer in den smaak van het publiek. Maandag voerde de zangvereaniging Caecilia ten tooneele de operette „De barbier van Straatsburg". We vernemen, dat het bezoek hier niet overdruk wha. We waren niet uitgenoodigd, zoodat we hier van niets weten te melden. Van de dansgelegenheden werd als altijd druk gebruik gemaakt. Het kermisbezoek in het algemeen echter was wel iots minder dan andere Jaren. Voor zoover we weten, heerschte er op een enkele uitzondering na een aangenamé geest. EEN LADING BLOEMBOLLEN GEZONKEN. Volgens de „Gardener's Magazine" had het in de Middellandsche Zee getorpedeerde s.s. „Savonian" eene groote partij Fransche bloembollen onge veer twee derde van den geheelen oogst in Frank rijk aan boord. GEEN ALKMAARSCHE PAARDENVERLOTING. Tengevolge van het late afkomen der Konink lijke bewilliging tot het houden van de jaarlijksche verloting der Vereeniging tot het bevorderen van den bloei van jaarlijksche paardenmarkten te Alk maar, heeft het bestuur der vereeniging geoordeeld dit jaar geen verloting meer te kunnen doen plaats hebben. KLAGEN, EN NOG EENS KLAGEN. Naar aanleiding van het in het Ochtendblad van de N. Crt. overgenomen stukje: „De idylle bil de H. IJ. S. M.", van S. Falkland, wijst dr. J .H. Gun ning Wxn., er in het Handelsblad op, dat in zake spoorweg-klachten het publiek zelf de grootste schul dige is, wijl het zich véél te veel laat welgevallen. Daarvan zijn de spoorwegdirecties zoo zeker, dat zij het er gerust op kunnen laten aankomen .Het Ne- derlandsch publiek is ongelooflijk lankmoedig en lijdzaam. Ontstemd wordt het wel, maar wat doet dan mopperen, en ais het heel erg wordt: in de courant schrijven. Maar dat zijn de .goede middelen niet en aan beide hebben de spoorwegdirecties maling, schrijft dr. Gunning. Het ware en eenig afdoend middel, dat evenwel hoogst zelden gebruikt wordt, is schrif telijk klagen, iederen keer weer dat er werkelijk iets aan den dienst hapert, schriftelijk zijn beklag indienen. „Men kan dit op tweeërlei wijze doen, óf door rechtstreeks schrijven aan de directie, óf door in schrijven in het klachtenboek. Ik voor mij volg bijna zonder uitzondering den eersten weg. En daar bij heb ik steeds ondervonden ,dat althans de H. IJ. S. M. van de S.S. heb ik in dat opzicht slechts geringe ondervinding, maar ook die was gunstig op even "Keusche als grondige wijze de klacht on- derzoclfS en allerminst schroomt har enambtenaren hoog of laag, tegenover een klager ongelijk te ge ven, Natuurlijk moet deze zich ook van een goeden toon bedienen. Ik heb beslist den indruk, dat de directies het op prijs stellen .wanneer zij in de gelegenheid worden gesteld de tekortkomingen van haar tallooze ambtenaren op het spoor te ko men. „Van de post geldt hetzelfde. Ik klaag altijd, geen Stuk wordt bij mij verkeerd bezorgd, of de enveloppe gaat naar den directeur. En altijd wordt op de meest voorkomende en grondige wijze aan de re clame gevolg gegeven. „Ik ben overtuigd, dat wanneer het algemeen ge daan werd, er heel wat verbetering zou komen en er tusschen publiek en directies een zekere samen werking zou ontstaan, waarvan beiden zeker zou den profiteeren. Ik weet uit de beste bron, dat de terecht zoo hooggeroemde voortreffelijkheden van de Duitsche spoorwegdiensten voor een niet gering deel daaruit voortvloeien, dat raar het publiek een voudig de tekortkomingen niet verdraagt, maar al tijd klaagt, en alle ambtenaren weten, dat op die klachten van hoogerhand ongemakkelijk werdt ge let en als regel de ambtenaar ongelijk krijgt, zelfs al kon hij nog zooveel ter zijner verontschuldiging aanvoeren: hij wordt nu eenmaal er voor aanspra kelijk gesteld, wanneer er iets hapert „Daarom is mijn conclusie, niet privatim mop peren, niet in de courant schrijven, maar altijd klagen, iederen keer weer klagen, schriftelijk kla gen EEN MILITAIREN-CIRCUS. Onder leiding van le-luitenant der veldartillerie J. W. Butner, is uit het personeel en paarden van den artillerie nrunitietrefn van de Ille divisie een circus samengesteld, dat binnenkort de groote ste den -bezoeken zaL o.a. Den Haag en Rotterdam. N.R. Ct EEN BENOEMINGSKWESTIE TE RHeNeN. Art 28 der Wet op het Lager Onderwijs bepaalt, dat de onderwijzers aan openbare lagere scholen benoemd worden door den gemeenteraad uit een voordracht van minstens drie bevoegden, opge maakt door B. en W. in overleg met den arr. school opziener na ingewonnen bericht van het hoofd der school. In de gemeente Rhenen weigerde de gemeen teraad evenwel in twee achtereenvolgende zittin gen uit de voordracht van B. en W. een keuze te doen, omdat dit lichaam nog een andere sollicitan te op de voordracht wilde hebben, die geruimen tijd tijdelijk werkzaam was geweest. B. en W. wa ren evenwel van meening, dat de voordracht niet gewijzigd kon worden en wenschten deze ook niet te wijzigen. Toen de Raad nu weigerachtig bleek uit de voor dracht te benoemen,hebben B. en W. gebruik ge maakt van art. 126 alinea 2 der Gemeentewet, die luidt: „vorderen de wetten, maatregelen enz. een bepaalde medewerking van den Raad en wordt die door dezen geweigerd, dan voorzien B. en W. daarin" en benoemden mej. C. G. van Noort, on derwijzeres te Overlftngbroek. AARDAPPELEN. J Zooals bekend is, werd de vorige week de grens gesloten voor den uitvoer van aardappelen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze voor- loopig niet te heropenen en het is zelfs niet onwaar schijnlijk dat de geheele oogst verder in het land moet blijven. Dezer dagen worden aan het Departe ment de oogstberichten ingewacht en op grond daar van zal dan een definitieve beslissing worden geno men. Het is echter nu reeds van algemeene bekend heid, dat de gemiddelde opbrengst per H.A. ver blijft'beneden die van het vorige Jaar, terwijl bo vendien enkele duizenden H.A. minder met aard appelen bebouwd zijn. Een en ander heeft reeds een aanzienlijke prijsstijging tengevolge gehad. Wel be staat de verwachting, dat, naar mate de landbou wers zekerheid zullen krijgen, dat geen uitvoer meer zal worden toegestaan óok" niet voor aardappelen die voor export zijn verbouwd de prijzen weder iets zullen teruggaan, maar deze zullen toch in ie der geval boven het middelmatige blijven, omdat anders ook het gevaar bestaat, dat de aardappelen aan het ev e zullen gevoerd worden tenzij van regeeringswege intijds maatregelen worden geno men om dat tegen te gaan. De aardappelmeelfabrieken zullen slechts in be perkte mate mogen produceeren. DUITSCHE DESERTEURS. DOETINCHEM, 21 Aug. Te 's-Heerenberg is heden een Duitsch deserteur over de grens gekomen. ENSCHEDE. Een deserteur, die hier in uniform over de grens kwam, is naar net interneeringskamp te Bergen overgebracht. GENNEP, 21 Aug. Gisteren wist een Duitsch artil lerist, die bijna twee jaar aan het westelijk front had gestreden, ons plaatsje te bereiken. De man, die voor enkele maanden gewond van het front terugkeerde^ kreeg na zijn herstel 14 da gen verlof, doch zag er vreeselijk tegen op naar het front terug te moeten gaan. Hetgeen daar voorvalt wordt, volgens hem, slechts zwak door de dagbladen weergegeven en is onbe schrijfelijk. Ook zou. de verpleging aan het front tegenwoordig veel te wenschen overlaten. SAS VAN GENT, 20 Aug. Gisteren kwamen op ver schillende plaatsen een zestal Duitsche deserteurs over de grens, allen nog Jonge mannen, die genoeg van den oorlog en zijn verschrikkingen hadden. Zij vervoegden zich aan verschillende hier be staande fabrieken. \EEN ONTMOETING TER ZEE. Uit Harlingen wordt aan het NwsbL v. Friesland gemeld: De bemanning van het Nederlandscho stoomschip Friesland, dat met steenkool geladen onderweg was van Newcastle naar Harlingen, is eergisteren op zee getuige geweest van oenen belangwekkend tafereel, Ongeveer dertig mijlen uit de kust werd men aan boord een Fransch watervliegtuig gewaar, dat koers zette in Westelijke richting. Na een oogenblik uit het gezicht te zijn geweest, keerde het terug, achter volgd door een Zeppelin. Een in de nabijheid zijnde flottielje Engelsche tor pedojagers, op welke men het gevaar scheen ge zien te hebben, dat van de zijde van den Zeppelin dreigde, stoomde met volle kracht in de richting van het watervliegtuig, waarna het luchtschip terug keerde om op eenigen afstand zich in loodrechten stand te stellen en eenige teekenen van verstand houding te wisselen met een Duitsche duikboot, waar van de periscoop even te voren was zichtbaar ge worden. Hierna zag men aan boord van do Friesland, dat do Zeppelin terugkeerde en, boven de torpedojagers gekomen, daarop een aantal bommen deed neer komen. Ook de duikboot zette nu koers naar de En gelsche vaartuigen, klaarblijkelijk met de bedoe ling, deze in den rug aan te vallen, zoolang men aan boord der torpedoboóten zijn aandacht aan het luchtschip wijdde. De verdere loop van deze manoeuvre ging voor de bemanning van de Friesland verloren, daar deze nog tijdig de haven van Harlingen moest binnen vallen. Merkwaardig was het vooral te zien, hoe de Zeppelin, de torpedojagers achtervolgende, nu eens achter de wolk enverdween, dan weer daar achter weg te voorschijn kwam. Bulgaren, geen verder nieuws. Alleen wordt ge meld, dat Russische en Italiaansche troepen geland zijn te Saloniki. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1922 Augustus 1910. Geboren: Meintje, dochter van Hendrik Naber en Cornelia Hendrika Mereboer. Getrouwd: Johannes Schipper, 20 Jaar en Cor nelia Karelse, 24 jaar, beiden te Zljpe. RIJKSTOELAGE. On- en minvermogende leerlingen .der Rijksland- bouwwinterschool te Schagen kunnen eene gelde lijke toelage verkrijgen. Gegadigden moeten zich vóór 1 September aangeven ben den Directeur. Het Fransche legerbericht geeft niets anders dan wat klein goed. Het Engelsche bericht vertelt: Op het front van Pozières zijn we een halve mijl op geschoten. Wij hebben onze terreinwinst in het voor uitstekende deel der linie bij de Leipzig-redoute uit gebreid en hebben- onze stellingen tot 1000 M. van Thiepval vooruitgeschoven. Meer dan 100 gevange nen zijn in onze handen gevallen. Verder wordt uit bet hoofdkwartier gemeld door een correspondent van Reuter: Overal behouden wij de door ons op Vrijdag ge maakte winsten, ten spijt van de zware beschieting en de tegenaanvallen door de Duitschers. In tac tisch opzicht is het succes van de laatste dagen der week nog grooter geweest dan de eerste berichten hadden doen vermoeden. Niet enkel dringen wij de linie van den vijand terug, maar langzamerhand krijgen wij de overhand op zijn artilleriestellingen, hetgeen hem er toe zal noodzaken verscheiden bat terijen terug te trekken, indien hij die niet wil la ten vernielen. In een interview van een Amerikaanschen persman met den Duitschen opperbevelhebber die tegenover het Britsche leger staat, had de Duitsche generaal gezegd, dat terwijl hij bij den aanvang van het Brit sche offensief enkel maar op elke 750 M. van de ver dedigingslinie één batterij had kunnen plaatsen, hij thans in staat was op elke 90 M. zoo'n batterij te con- centreeren. Dat is misschien de waarheid, maar de Duitsche opperbevelhebber heeft verzuimd te vertel len, dat hij, wat betreft het op doeltreffende wijze vervangen van zijn artillerie, thans in onvergelijke» lijk veel slechter conditie is dan bij het begin van het Britsche offensief. Wij hebben terrein gewonnen, hetwelk gunstig is voor het artilleriewerken daar uit volgt, natuurlijkerwijs, dat die terreinwinsten door nieuwe kunnen worden gevolgd. Het proces van langzaam vooruitkomen duurt on afgebroken voort. Dit beteekent, dat de Duitsche ar tillerie óf langzaam moet worden teruggebracht, óf anders haar vernietiging tegemoet gaat. Wij weten waar zich de groote concentraties van Duitsche ka nonnen bevinden; maar ofschoon die zich vandaag en morgen nog tamelijk veilig mogen zijn, zoo moet toch, wijl zij steeds vooruitkomen, de dag aanbre ken, waarop de veel geroemde „omheining van staal" hetzij ver terug moet worden gebracht of wel aan stukken moet worden gebeukt door ons krachtiger en zwaarder geschut, dat thans in een reeks van domineerende stellingen la gebracht Dat is het beginsel, waarop de huidige strijd in Picardiö berust Wat gebeurd is in Luik en Namen zal opnieuw geschieden; maar thans in omgekeerde richting en in langzamer tempo. Spoedig zal het oogenblik zijn gekomen, waarop de Duitsche kanon niers van het hotel Beaumont tot aan Bapauma zich tusschen Scylla en Charybdis tullen bevinden. ZIJ moeten óf het vechten staken en het afleggen, óf aan stukken worden geschoten en verjaagd worden. Wij zijn bezig een grooten slag te leveren om de boste posities, en wij zijn aan de winnende hand. Van het Oostelijk front eveneens geen nieuws. Uit Macedonië, na het gister vermelde succes der TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 23 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 764.1 te Maastricht, laag ste 754.0 te Hernosancl. Verwachting tot den avond van 24 Augustus, Zwakke tot matige winden uit W. richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eeni ge regen met kans op onweer. Aanvankelijk iets warmer. i ANNA PAULOWNA. 22 Augustus 1916. Groote aardappelen f 2 a 2.35, volgelingen f 1.60, kleine f 0.90 1.55, slaboonen f 13.50 a 15.75 per 100 K.G., snliboonen f 2.05 per 1000, komkommers f 2.60 a 6 per 100. NOORDERMARKTBOND. Noorflsohairwoud* i Dinsdagmiddag. Muizen f 1«60 a 1.80, schooi- meesters f 2.10 a 2.20, volgelingen f 1.20 a 1.30, Drie lingen f 0.70 a 0.80. blauwe f 2.20 a 2 40, Eigen heimers f 1.90 a 2. zilvemep f 14 a 15.60, idem Drie lingen f 6 a 6.60, gele nep, Drielingen f 4.20 a 4.70, grove uien f 4.20 a 1.70. Woensdagochtend. Wortelen f 5.50 a 8, roode kool, binnenl. f 3 a 4.80, buitenl. f 12 a 18.90, witte kool, binnenl. f 7 a 9, buitenl. f 17.70 a 26.10, gele kool binnenl. f 8 a 10.10, buitenl. f 17.90 a 26.40, LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag. 400 zak aardappelen. Ju- liamuizen f 1.80 a 1.95, schoolmeesters f 2.40 a 2.55, gladblaadjes f 1.70, graafjes f 2.40, blauwe f 2.25 a 2.45, eigenheimers f 1.60 a 1.70, volgelingen f 1.40 a 1.50, drielingen f 0.80 a 1.25, 10 baal uien f 4.50. 12 baal gele nep f 5.60 a 5.90, id. drielingen I 4 a 4.50, 400K.G. slaboonen f 6.50. Woensdagochtend. 6600 Bloemkool, la soort t 10.60 a 14. 2e soort f 3.90 a 5.60, 56000 roode kool binnenl. f 3,40 a 5,50, buitenl. f 1*50 a 21.60. 1020Ó gele kool, binnenl. f /.40" a 10,60, buitenl. f 14.90 a 24.70, 5300 witte kool, binnenl. f 7 a 9.30 buitenl. t 17,20 a 24.60. 3800 bos wortelen f 3.80 a 5.80. OORLOGSMERKWAARDIGHEDEN. Een correspondent van de „Outlook" schrijft: „Dan is er nog iets vreemds in dezen oorlog: Men kent algemeen wel de crucifixen, die men in Frank rijk zoowel in de steden als op den viersprong van wegen zoo dikwijls ziet Dikwijls is om den voet van zulk een crucifix een rek geplaatst, waaraan de Heden kleine witte houten kruisjes hangen. Bij de vele, die ik gezien heb was er slechts één, dat door een projectiel getroffen was. Dat eene kruisje was juist in bet hart doorboord, waarschijn lijk door een verdwaalden kogel; de andere zijn niet geraakt, ofschoon in vele .gevallen de er om heen staande huizen geraakt-zijn door shrapnellkogels of granaten. In zekere stad waar ik dikwijls ben geweest, zit een groot, niet ontploft projectiel vast in den muur van oen huis. Dit is een nogal lastig geval, want als men tracht het eruit te halen, dan zal het waarschijn lijk ontploffen, terwijl het, als het er niet uitgehaald wordt, ieder'oogenblik kan barsten en het huls tot een puinhoop maken kan, MaAr ongetwijfeld zal de heer des huizes als hij na de overwinning weer thuis komt, het probleem op zeer eenvoudige wijze oplossen. Intuschen gaan de zaken er ongestoord voort Dan ls er in een andere stad een huis met een mooien tuin, dat door een vriendelijken geestelijke, een brave man, is gehuurd. Ik heb eens den nacht bij hem doorgebracht. Hij heeft een bord voor zijn tuin gezet, waarop deze uitnoodiging aan de solda ten geschilderd is: „Komt binnen en vergeet den oorlog". Eens namen twee mannen die uitnoodiging aan, tegelijk met een verdwaald projectiel, en nog wel een zwaar. De twee soldaten hebben den oorlog voor eeuwig vergeten. DE STAD VERDUN GEDECOREERD. PETROGAD, 21 Aug. Binnenkort zal een speciale commissie Petrogad verlaten, om zich naar Frank rijk te begeven teneinde den Burgemeester van Ver dun het kruis van St. George te overhandigen ,dat aan de stad is toegekend. VERDUISTERINGEN. Naar de „Djen" mededeelt, heeft de Russische mi nister voor het Verkeerswezen, de drie hoofdinge nieurs van de sluiswerken aan den Don, doen ar- resteeren wegens verduisteringen tot een gezamen lijk bedrag van 15 millioen roebel. IN EEN MILITAIRE BALLONFABRIEK. tode „Times" geeft een correspondent eene be schrijving van het werk der vrouwen in eene militaire ballonfabnek. ,In een reeks enorme zalen wordt een der schilder achtigste soorten vrouwen-oorlogswerk verricht Een groep meisjes in mannenkleeding blauwe broek en hemd zijn hier bezig met het maken van luchtschepen Zij werken zoowel binnen als buiten de omhulsels' die met lucht opgeblazen, als reusachtige walvisschen met afmetingen als in een nachtmerrie op den grond van een der werkzalen liggen, terwijl sommigen lang- bf^j^uiteenMtten naarmate de lucht er sissend Men bereikt de binnenzijde van het omhulsel door eene opening die onder de dikke plooien van het Ilgt' onder een massa van tomt <üe mea over heen moet tillen O*?™* na eene worsteling om door do nauwe opening te geraken in een merkwaardige sigaarvormige )iSl' licht 9» 6011 haizaal en gevuld met een fteel licht De zoomen van het hulsel, waar de afzon- derlyko. banen m,e' ^hander verbonden rijn, loopem ILS1 p r° inen de wanden haar beneden, don- doordringt t0®en 8ctlijns€l1 <iat van huiten af Hier en daar riet men meisjesachtige «sdaanten met broeken aan in het gedempte acht zittend of knielend werken. Het is een vroolijk stelletje oorlogarbeidsters uit alle klassen der maatschappij' gerecrutocrd altijd zingend en lachend, terwijl touwen en koorden wrin gen en trekken en het werk zoo goed doen als de best geoefende arbeiders. In een andere zaal, 'in een met allerlei dampen bezwangerde atmosfeer, rijn mannen met kleine maskers voor bezig andere ballons te lakken, terwijl aan het andere eind een groot zilverachtig luchtschip bijna gereed. volkomen gevuld en volmaakt van lijnen dicht bij aan de zoldering drijft. In deze afdeeling werken slechts mannen, omdat het werken met de lak schade lijk is voor do gezondheid. "Weer in een andere afdeeling rijn ongeveer 70 vrou wen bezig de omhulsels samen te stellen Aan Iedere n de van de werkplaats strekt rich een lange reeks tafels uit en midden op den vloer liggen groote slor dige hoopen weefsel - half gereedgemaakte bailons waartusschen hier en daar meisjes knielend aan bet werk rijn. Het weefsel- komt in roUen uithet magazijn, wordt nonderdertei vormen geluiipt. die bhna allen ver. sohH rijn van afmetingen en gekante en naL S op de juiste wijze aanükander gehecht rijn is h®1 luchtschip voor de verdere bewerking gereed. ÈehalS K lakken geschiedt al dit werd door vrouwen. Ve Als een ballon klaar is wordt zij opgere d en met touwen tot een pak s^gvormige oedaante van honderden voet lengte heeft Den kom"n m een vijftig of zestig man binnen die langs dit pak stellen en het op een commando met moeite op Q crhoudcrs nemen. In de maat loopend met stappen die door de ha, weergalmen bijna krom gebogen onder hunnen riricen zij het gevaarte weg, dat door do meisjes' d[e het gemaakt hebben met trotsi nagestaard Wo*' Als zij het ooit weder zien. zal het oen luchtweg rijn geworden, dat leven en snelheid heeft, op winden rijdt en rich door de numte een weg met kra.chtig donderend gewentel van rijn schroeven.. FEN DAPPERE DAAD. De Pali Mali Gezette" vertelt de volgende stout# daad van een Fransch soldaat: De sappeur Louis V... had opdracht gekregen uaar een soort platvorm op palen hoven een moeras, dat de Duitschers daar gebouwd hadden en als stelling T0O[ eenige stukken licht geschut gebruikten o gaan en met dynamiet in de lucht te laten springen. Het was natuurlijk een uitgezocht man. Het is niet ieders werk, om zichzelf en een zwaren zak ontploffingsmiddclen door stroomend water, door der en over prikkeldraad te Slepen, over een terrein waar allerlei mijnen lagen, schudwachten op de liggen en zoeklichten van tijd tot tijd de duisternis doorboren. Noch de officier die de opdracht gaf, noch V, spraken over terugkomen. Het zou al een wonder rijn er te komen, maar terug te koeren naai: het alarm zou gegeven zjjn. daar viel niet aan te denken. V. nam dus afscheid van zijne kameraden en verdeelde zijne bezittingen onder hen. Toen besmeerde hij zijn lichaam met vet. deed een gummi-pak aan en kroop wea door de draadversperringen.» Twee uren later was hij zoo gelukkig «en diepe sloot 'te vinden, waardoor hij zwemmende en tas tende tot dicht bij zijn doel kwam. Tenslotte was hij nog slechts door oen met schuim bedekte poel van hei platvorm gescheiden. Hij schatte nauwkeurig den af stand, dool, en kwam precies onder het platvorm weer boven, Het zoeklicht kon hem hier niet meer treffen Hij haalde vlug den zak met de bom naar rich toe. drukte op oen knop, zoodat het werktuig na twintig minuten zou ontploffen en zwom zoo snel hij kon weer weg naar den ingang van de sloot waardoor hij gekomen was. Nauwelijks had hij die bereikt of een ontzettende ontploffing had plaats en enkele seconden later viel in de weder ontstane stilte een hagel van allerlei voorwerpen om den Franschm&n heen in hel water. Dadelffic waa de geheele linie in bewn. ug en een regen van projectielen vloog In het rond. Lichten vlam den plotseling op en kanonnen dreunden. Door een wonder kwam <ie sappeur behouden terug, misschim juist gered doordien hij onvoorzichtig was gewordfl en in volle vaart naar de Fransche loopgraven rendi, Hjj had slechts een Vleeschwond ln den arm opga loopen, net een wondje voor een maand „vacantia si Parijs" zooals hij het uitdrukt." RUIM 150000 NOODLIJDENDE FAMILIES IN EL- ZAS—LOTHARINGEN. De correspondent van „De Tijd" te Metz bericht: Tengevolge der ontruiming van zekere streken bij het front, van vliegeraanvallen, den heerschen- den economischen nood en andere oorlogslnvloeden heerscht groote ellende alhier. Er ls een statistiek opgemaakt, waaruit blijkt, dat ruim 150.000 fami lies in Elzas-Lotbaringen aan de ergste ontberin gen en leed ten prooi zijn. Dezer dagen ontving Mgr. Benzier, bisschop van Metz, een officieel schrijven van de» stadhouder van Elzas-Lotharingen, waarin aan den bisschop het ver zoek werd gericht, met de geestelijkheid \»n zijn diocees welwillend mede te werken aan de groow volkscollecte, die in Lotharingen voor de slachtof fers van den oorlog in het Rijkstand gehouden wordt Mgr. Benzier heeft daarop aan de geestelijken van zijn bisdom de opdracht gegeven, genoemd schrij ven van den kansol den geloovigen voor te lezen, en een daarbij aansluitende passende predikatie te houden, om het volk, tot liefdadigheid op te wek ken. De stadhouder van Elzas-Lotharingen opende de collecte met een gift van 1000 Mark, Mgr. Benzier toekende voor 500 Mark, terwijl de katholieke bur gemeester van Metz, dr. Foret, deze liefdadige actie onder de katholieken der hoofdstad van Lotharin gen met woord en daad steunt Op deze wijze poogt men de 150000 families, die door de verschrikkingen van den oorlog in Elzas-Lotharingen zoo zwaar be proefd werden, ln hun nood te helpen. DE ONTPLOFFING IN YORKSHIRE. Uit LONDEN, 22 Aug. De ontploffing in de munitie fabriek te Yorkshire begon met een brand aan 4' buitenzijde van een der kleine kruitmagazijnen, del weldra in de lucht vloog. Deze ontploffing werd met korte tugschenpoozen door verscheiden andere ge volgd en ten slotte door de ontploffing van bet grootste kruitmagazijn, waardoor de meeste schade werd aangericht De munitiefabriek is zoo goed als vernield en ook andere nabijgelegen werkplaatsen zijn ver woest Adisson, de vertegenwoordiger van den minister van munitie, heeft in het Lagerhuis over de ontplof fing in de munitiefabriek in Yorkshire meegedeeld, dat er 20 lijken zijn geborgen. Ofschoon de ont ploffing een groote vernieling heeft aangericht '8 het verlies aan menschenlevens niet zoo zwaar al» aanvankelijk w-erd gevreesd. PE LAATSTE WORSTELING OM GöRZ. In het Berliner Tageblatt leest men een schildering van den toestand der veixiedigers van Gorz voordat zij hun stellingen opgaven. De vijand, die 14 maan den lang de stellingen met granaten en bajonetten vergeefs had bestookt, had zich toch langzamerhand en vooral in den laats ton tijd zoo dicht tot aan de stukgeschoten en steeds weer opnieuw stukgeschoten dekkingen fan de Oostenrijkera en Hongaren vooruto gewerkt. dat tenslotte in den omwoelden grond loopgraven van aanvallers en verdedigers bijna liepen. De draadversperringen van vriend e» lagen hier en daar zoo dicht naast elkaar, dat me" Uog slechts met de grimmige hümor van het n .gemeenschappelijke draadversperring spr®»- ,rK-. Oostenriiksch-Hongaarsche artillerie was welis*®®* ,sn voortreffelijk ingeschoten, dat rij de Italiaansche nog kon treffen, zonder de eigen stellingen te maar als de Italianen weer eens uit hun dekkH^iJ te voorschijn kwamen en stormden dan was het z® bij de beste berekening niet mogelijk alleen den met de vrienden te treffen Zoo kwam alles opj* geweren en op de sterke armen van de verdedigers aan. De Oostenrijksche soldaten liepen ln merkwaardig® vermommingen rond. Vaak zag men een fantast^ wezen dat net onontbeerlijke gasmasker beroofd 1 7®^ mescJhelijk profiel. Een gewolfd stal® «eb® bedekte als een pantser uit de middeleeuwen, n04 cbaam. In de hand droeg de vermomde gestalt® ,t.Q strijdkolf di© zwaar genoog was om er een sc helm van de Italianon mee to verpletteren. Deze zu fiewapende menschen moesten ae kwellende. V'T tnende woestljnhitte van den Kjarst verdragen. Sla!, ■konden zij misschien in het middaguur. Dan de temperatuur zoo hoog. dat blanke menschen «ik""* niet meer konden ombrengen. Andere vlogen W nacht de kartetsen heen en weer en nog v0™ *j. waren de van loopgraaf tot loopgraaf vliegende ha granaten en de vroeselHke jirojoctiolen van de 1111 tyerpere. In een atmosfeer van Lijkenlucht, vuurT zonnegloed werd onophoudelijk gevochten en voo* durend nam btj den Italianen het aantal battenr* en bataljons toe. In Gors zelf zag het er tenslotte treurig uit.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2