Vanaf DONDERDAG a.s. zijn verkrijgbaar: 1 Lot 10.50 11 Lolen f 5.00100 Loten f 44.00. ut SCfliPEM c. WUiS te Oude Nledorp, SCHILDERSKNECHTS, Schildersknechts een flinke een vast Werkman, tweede Monsternemer best Werkpaard, Geweren en Ammunitie Hantidorschmacliine. m flink Persoon, Kaasmakersknecht een ioerenaMer Vos-bles Merrievsulen Opperman gevraagd, Heerenrijwiel. Heeren Jagers. een Gasmotor, Een Kef te koop twee Zelfbinders een Dagmeisje, een Meisje, BLOEMKOOL I A 2 H.A. goed geschlkten grond voor bloembollen, PHILIPPINA WILLEMINA VAN SCHEDEN— Zuivelfabriek .DE IDHIAIDIKG" het ijzeren kruis. de koning der wolkenkrabbers. te dapper OM te blijven leven, Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 18 Augustus 1916, No. 28. 9 t i M. ZON A. ZON-Roos Gebruik nu dit èi 40 cent per pond, Gevonden N. Niedorp. Het adres voor Is M. SMIT, Koegras. een Dienstbode, Kaar de „Vossische Zeitung" mededeelt, zijn er sedert het begin van den oorlog 430.000 IJzeren Krui zen, waarvan 10.000 eerste en 420000 tweede-klasse, uitgereikt Te Chicago is dezer dagen de laatste hand gelegd aan een reusachtigen wolkenkrabber, die niet minder dan 50 verdiepingen bevat. Behalve m een schier on telbaar aantal kantoorlokalen, kan men al dwalende in dit labyrinth terecht komen in een schouwburg}, dje ruimte biedt voor 8000 personen, of in een concert zaal van dezelfde dimensies. Gebruik makende van een der 10 liften, die gezamenlijk per dag omstreeks 75OO personen vervoeren, bereikt men op het dak een metereologisch observatorium, VAN MUG TOT OLIFANT. In de Times van 27 Juli kan men een bericht vinden onder het Opschrift: „Een onderzeeër door de Ne derlanders in beslag genomen." Het is een Reuter- telegram uit Amsterdam, waarin wordt medegedeeld: J)e Telegraaf verneemt, dat wederom een Duitsche duikboot", blijkbaar bestemd om goederen over de Klaas te brengen in beslag genomen is door de Neder lands che autoriteiten." Een duikboot, om goederen over do Maas te b rem gen. Wié dat leest heeft waarschijnlijk gedacht dat het met do geografische kennis van de redactie van het eityblad had gehaperd. Maar een zorgvuldige studie van de Tel. van 26 Juli kan bewijzen, dat de vork anders ip den steel zit. Daar werd In een correspondentie uit Venray ge wag gemaakt van een „duikboot" en verwezen naar een vroeger bericht over een dergelijk vaartuig. Dat vroeger bericht vindt men terug in de Tel. van 22 Jul. Het is wederom een corresp. uit Venray waar in verteld wordt van een smokkeltruc. Een visscher te Heiyen had een onder water liggend bootje ontdekt, dat. naar uit latere onderzoekingen bleek smokke- laars door een daartoe gedresseerden hona over de Maas lieten trekken. Dan was het gevuld met smokkel waar, bestemd voor Duitschland. Op 25 Juli"meldde de correspondent nu dat er weer zoo'n „duikboot" was gevonden, en den volgenden dag maakte Reuter dat feit wereldkundig. De Times zette er een passend" hoofdje boven, en zoo werd de Keizer Wilhelm, zoo moet de tweede duikboot hebben geheet en, in zekeren zin de evenknie van de Deutschland, al is dan de Maas bij Boxmeer niet de Atlantische Oceaan, HET „MOREEL" DER DUITSCHE TROEPEN. „Reuters" speciale correspondent in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk zegt dat de Engelschen de laatste twee dagen misschien 1000 ongewonae man schappen van de uitgelezen troepen, die tegen de En gelschen Strijden, gevangen hebben genomen. Het mo reel der Duitsche troepen "blijkt steeds zwakker te wtwden. De mannen vragen zich af, waartoe het dient verder te strijden. Overgave en desertie komen veel meer voor dan vroeger. De gevangen verklaren dat deze moedeloosheid zich in het leger steeds meer uitbreidt^ h dat dit hieraan te vrijten is, dat het uithoudingsvermogen der troepen tenslotte, na al den strijd en alle ontberingen, uitgeput raakt. Bovendien rijn rij zeer onder den indruk van het teit. dat alle Duitsche tegenaanvallen, gedurende de laatste dagen aan het Somme-front, zonder resultaat rijn gebleven en op één na, waarbij een onbeteeke- nend succesje behaald werd, door het vuur der gealli eerden mislukten. EEN VUURDOOD. Een correspondent van de „New York Times" heeft van een gewonden Franschen soldaat het volgende ver nomen Mijne compagnie was uitgezonden om een veroverde Duitsche loopgraaf iets ten noorden van eene boer derij aan de Somme opnieuw voor de verdediging in orde te maken maar het was onmogelijk dit te doen vóór den vijand een aanval kon ondernemen. Onze officier besloot dus terug te trekken naar een 50 meter en meer naar achter gelegen gunstiger stelling. Toen vroeg de kapitein een vrijwilliger om achter te blijven en bericht te geven van de bewegingen van den vijönd. Ik bleef en nestelde mij in een boom waar ik ook een telefoon bevestigde, die mert de naast bij zijnde batterij was verbonden. Een groep van ongeveer 40 Duitschers kwam krui pend uit het bosch te voorschijn en kort daarop volgde bijna een geheele compagnie. Ik telefoneerde: aft vijand nadert, voorafgegaan door een detachementLam men werfer". Toen dit detachement op ongeveer 30 voet van de ledige loopgraaf was jpkomen, hteld heit halt in een kuil die juist achter een kleine verhevenheid van den bodem was gelegen en toen sloeg plotseling een dozijn witte en gele stralen vuur omhoog, die vervoigern op de loopgraaf gericht werden, iröor den dien ten rook kon ik de rest van de Duitschers hiet zien, maar dank rij mijn masker kon ik de batterij, bericht sturen. Onze artillerie kende den afstand tot op een centi meter. Een stortvloed van projectielen sprong mid den tusschen de „fla mm en werf er", üroote viammen sloegen omhoog. Een vlam die uit een der toededen spoot, sloeg vlak langs mij, zoodat mijne kleereu in brand raakten en ik leeiijke brandwonden opliep. De grond gelet k een vuurzee en te midden daar van stierven Üe Duitschers als levende fakkeis een afschuwelijjken dood. Een van hen rolde in het rond tot hij eindelijk in de vlammen neerstortte. Anderen rolden zich over kien grond, maai de brandende vloeistof volde hen overal. Ik kon den afschuwelijken reuk van het bran dende vleesch ruijcen. ik geloof ni,et oat er "één man van dat detachement ontsnapte. Hunne kreten, dip boven het artillerie- en geweervuur uitklonken, puurden vreesdij k lang. De compagnje die achter hen aankwam leek door paniek bevangen. Ik zag hen naar het bosch terugrennen, waar- bij het vuur onzer machinegeweren hen achterhaalde en ernstige verliezen toebracht." EEN GEVAARLIJK BAANTJE. De Fransche luitenant-vlieger Guynemer heeft naar uit Parijs aan de Engelsche bladen wordt gemeid Dcfciderdag zijn dertiende en Vrijdag zijn veertien de vijandelijk vliegtuig ten val gebracht. Hij is een jongeman van twintig jaar, maar reeds verwierf hij de militaire medaille, het legioen van eer en het mili taire kruis. Hij is eenmaal gewond geweest, en wel licht gekwetst; maar dit heeft hem slechts enkele we ken tot activiteit gedoemd. Andere Fransche vliegers dip zich zeer hebben onderscheiden rijn Navarre met I twaalf neergeschoten vijandelijke vliegtuigen; Nunges- ser met tien vliegtuigen en twee ballons; Chainat met acht vliegtuigen en een ballon; Chaput met acht; Lenojr met zeven; Hartaux en de Rochefort elk met j vijf. - Zijn dus de successen van deze Fransche vliegers kenbaar, de kwade kansen waaraan rij bloot staan zijn ontwijfelbaar zeer groot. Zoo maakt de tweede-luite nant Hartaux deel uit van een vliegeskader dat bekend staat als de „ooievaars" en welk eskader veertig slachtoffers heeft gemaakt. Van dje veertig vijande lijke vliegtuigen zijn er 2 neergeschoten door Fran sche vliegers, Üie nog leven, de overige 12 door vlie gers. die nu zelf ook al gedood rijn. DE AANVALMETHODE DER ENGELSCHEN. In de Berliner Borsenkurier leest menIn de Duitsche legerberichten van het Engelsche front leest men steeds weer dat de vijand er ruimschoots gebruik gemaakt heeft van gas en rook. Deze wijze van aanvallen heeft Zich bij de Engelschen bijzon der ontwikkeld. Een aanval Wordt eerst door een rof- t el vuur van eenige uren voorbereid. Reeds onder dit vuur worden uit de stellingen gas en rookwolken naar de vijandelijke loopgraven losgelaten. Hoofdvoor waarde is daarbij natuurlijk dat de wind op de vijan delijke loopgraven staat. Vaak is het reeds voorge komen 'dat onder het loslaten van het gas de wind omsloeg en dit in "de eigen loopgraven binnendrong. Had men dan niet tevoren de gasmaskers-maatrege len genomen, dan zouden in de eigen loopgraven de verwoestingen zijn aangericht, die meh den vijand had toegedacht. Als vier of vijf 'rookwolken losge laten rijn, dan koiben de Engelschen uit hun loop graven te voorschijn. Daar men bij ons natuurlijk tegen gas gewapend is. hebben de rpokwolken niet-, uitgewerkt De voorwaarts-dringende infanterie wordt door de goedgerichte artillerie krachtig ondersteund. Ook deze bedient zich van verdoovende middelen, zij vuurt met zwavelgranaten die van Amerikaansch fabri kaat rijn. Vim spaarzaamheid met munitie weet de Engelsche artillerie hiet en zij -schijnt het ook niet noodig te hebben. De aanvaistaktiek van de Engelsohe artillerie is zeer verschillend van de onze. Het is in het algemeen de zoogenaamde boerentaktiek, die zij onder den oorlog in Zuid-Afrika hebben geleerd en waar voor al Kjtchener veel waarde eraan heeft gehecht. Deze taktiek heeft ook een ttyd lang bjj ons grooten invloed gehad. Wij hebben ze echter spoedig weer prijs ge geven en zijn tot onze oude wijze van aanvallen terug gekeerd. die voortreffelijk gebleken is. Het zwakke punt van Üe door de Engelschen gebruikte taktiek be staat daarin, dat de voorste tirailleurlinies niet in staat rijn om krachtig grrw-eg te vuren. Tn verscha lende lagen die ongeveer op 300 meter afstand ach ter alkaar volgen, het rij dan dat het terrein veroor looft door dekkingen deze afstanden te verkorten, gaat de aanval der Engelsche voorwaarts. Evenals bi] ons ziet men het openen van het vuur zoolang mogelijk uit te stellen. Na een grondige voorbereiding door geweervuur gaat men bij sprongen vooruit, en er springen steeds slechts kleine groepen van twin tig tot aertig man vooruit. Men streeft er naar, om de troepen zoo weinig mogelijk kwetsbaar voor het machinegeweeirvuur op te stellen. De Engelsche hebben een merkwaardige bekwaam heid ontwikkeld in het aanleggen van verdedigings werken. Hun loopgraven richten zich streng haar het terrein en hebben een zigzag of slangvorm. Meestal liggen ze tot 300 meter toe achter den rug van de hoog te om zich tegen de werking van artillerie te dekken. De borstwering van de loopgraven werd onmiddel lijk in het begin van den oorlog al met schietgaten en staalblik voorzien. De Engelschen rijn vooral ge oefend in het nachtgevecht, waaraan zij groote Ee- teekenis hechten. Ook het artillerie is een taktiek. die de Engelsche met voorliefde toepassan. VOORSPELLINGEN. Uit W'EENEN, 23 Augustus. De Amerikaansche ge zant te Weenen. Penfield, heeft aan èen medewer ker van de Neue Freie Presse verklaard, da< thans de oorlog op zijn hoogtepunt is gekomen. Slagen, zooals er tegenwoordig aan den gang zijn, kunnen met dezelfde hevigheid niet worden voortgezet Bin nen afzienbaren tijd zal men moeten pauzeeren om adem te halen. Het tijdelijk staken van den strijd zou dan de factoren ;die reeds in alle Isfiden in die richting werken, gelegenheid geven om aan kracht te winnen en een weg tot den vrede te vin den. Een, op nuchtere beoordeeling van den oorlogs toestand berustend oordeel, geeft recht om te ho pen, dat de oorlog binnen een niet te lang tijdsver loop, tot een eind zal komen. Gerant Penfield is er van overtuigd, dat de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie uit de vreeselij- ke krachtproef in volledige ongereptheid zal te voor schijn komen. Wel zal er heel wat te doen zijn om de in den oor log geslagen wonden te genezen, doch dat is een probleem, 't welk niet door de monarchie alleen, doch door geheel Europa moet worden opgelost OORLOGSFILMS. De Manchester Guardian bespreekt in een hoofd artikel de vraag of de films van de gevechten aan de Somme al dan niet in het openbaar vertoond moeten worden. Het blad zegt: Al degenen, die de opnamen hebben kunnen zien, geven toe, dat zij weinig van de verschrikkelijkheid van den oorlog weglaten. Zij toonen den plotsellngen dood en ver minking, afgrijselijkheid evenals heldenmoed, en dat alles met een duidelijkheid, welke geen vertel ling kan evenaarden. Moeten deze films zoo worden verzacht, dat zij alleen een beeld geven van de ma chinerie van het groote offensief en van sommige van de minder verschrikkelijke gebeurtenissen? Zoo den ken er velen over, die het denkbeeld niet kunnen verdragen, dat zulke tooneelen door nieuwsgierigen worden gezien en die ln vertooning geen rechtvaar diging doch slechts wreedheid zien jegens de vele menschen, die thuis lijden. Hun verbeelding ls reeds te zeer vervuld van alle afgrijselijkheden, dan dat dat men deze nog levendiger heeft te maken. Het blad meent, dat veel voor dit standpunt te zeggen is, en dat de film slechts voor bepaalde personen vertoond moet worden, want zeker zijn ze niet be doeld voor kinderen en personen ,die toevallig eens een bioscoop binnengaan. Maar zeker gelooven wij niet, zegt de Manchester Guardian, dat een deel van de opnamen moet worden weggelaten. Het is, niet goéd, om den oorlog voor ffe stellen als een roman. Hoe meer de waarheid ontsluierd wordt, de wreed heid ,maar ook de glorie ervan zal begrijpen, en hoe meer men ernstig zal ijveren voor den vrede. EEN AMAZONE. De Daily News weet te vertellen, over een Duit sche amazone, die zonder hulp van eenigen anderen Europeaan, een aantal inboorlingentroepen aan voert tegen de Engelschen in Oost-Afrika ln het Killma Nyatogebied .Het wilde district, waarin de krijgsverrichtingen van deze dappere dame plaats hebben, bevat het legendarische Maangebergte en zij moet van uit haar schuilplaatsen een zeer scherpe guarilla-oorlog voeren tegen de Brih-che troepen. On der de krijgslieden en inwoners van Britsch-Oost- Afrika ls deze blanke amazone bekend als de Bihl Sacharinl, een naam, die de Inboorlingen haar heb ben gegeven. De Askari'e, de inlandsche soldaten, dip aan de zijden der Britten vechten, cn ook de inlandsche soldaten, aan de zijde der Duitschers en de gevangenen, vertellen verbazingwekkende ver halen van haar daden. Men beweert, dat zij de vrouw is van een Duitschen commandant, die werd gedood* in het gevecht, dat op 25 September 1914 plaats had te Longido. Het was na dit treffen, dat de inboor lingen verhalen begonnen te doen over het optreden van de Bihl Sacharinl. Verscheiden Britsche officie ren moet enhaar door de kijkers hebben gezien, steeds omringd door haar zwarte troepen. Zij zit schrijlings te paard, schiet bijzonder goed en is een zeer knappe aanvoerster. De Matin publiceerde den 30sten September 1914, aan de hand vaft verklaringen van een herbergier ster vilt Lizy-sur-Ourq, een zeer bijzondere helden daad, als het ware onder haar oogen in dat dorp volbracht, dooT een luitenant en een wachtmeester van het 27ste regiment dragonders, die met hun beiden, zonder slag of stoot, vijftig Duitschers, sol-' daten en onderofficieren, het garnizoen van het dorp uitmakende, bij den terugtocht der Duitschers had den gevangen genomen. Den 2den September 1914 gaf de burgemeester van Lizy-sur-Oucq aan zijn bur gers bevel, de gemeente te ontruimen. Slechts een dappere herbergierster en haar tachtigjarige vader besloten te blijven '.Den 3den bezetten de Duitschers het dorp. Den 13den volgde plotseling de terugtocht Den 15den werd het Duitsche garnizoen tot vijftig man teruggebracht. Den 16den September, ln den morgen, zag de vrouw twee Fransche dragonders, die op de brug over het kanaal aanhielden. Langs afgelegen wegen ging de herbergierster tot hen. „Wat kunt ge met zijn tweeën tegen vijftig uitrich ten?" riep zij den officier toe. En deze antwoordde: „Wel, we gaan ze dood-een-voudig omsingelen!" En de beide mannen renden op de vijftig Pruisen in, die in het dorp gekampeerd lagen. De herbergierster nam toen het wonderlijk schouwspel waar, dat vijf tig Duitschers, waaronder zich vier onderofficieren bevonden, hun geweren grepen en de kolven tegen een grenspaal stuk sloegen. Men -kent thans de namen der belde mannen, die den moed hadden, de merkwaardige heldendaad te volbrengen. Een hunner was de wachtmeester Fluet onlangs bij Verdun gedood. De dappere herbergier ster, getuige van dit stoute stukje, zag den andere eenige maanden later terug. Hij was bij een ander wapen ingedeeld en droeg 3 galons op de mouw, en voorts het Legioen van Eer en OorlogskruiS. „Ik dacht werkelijk niet anders", bekende zij hem na de herkenning, „dan dat u dood zou zijn. U behoort tot die lui, die te dapper zijn, om ln het leven te blijven!" De goede vrouw profeteerde helaas maar al te juist De vroegere luitenant van het 27e dragonder-regi ment, op zijn verzoek overgeplaatst bij de Jagers te voet, omdat hij nog meer wilde vechten, was nie mand anders dan de hertog van Rohan, de kapitein die bij Barieux voor eenige weken roemrijk gevallen is. HONDERD GEVANGENEN. In de Matin wordt een verhaal medegedeeld van een korporaal, die te zamen met een soldaat hon derd gevangenen maakte bij een dér gevechten aan de Somme. Bedoelde korporaal, die voor zijn dapper heid beloond werd met het kruis vah het legioen van eer, nam deel aan den strijd bij het bosch van Hem op den 20e n Juli. De troepen stonden ge reed om de Duitschers aan te vallen. Reeds had de eerste divisie de loopgraaf verlaten, toen de vijand een hevig geweervuur op ons opende. De korporaal G., die zich op den rechtervleugel bevond, riep een van zijn soldaten bij zich en zei: „Volg mijl" Bel den begaven zich zonder aarzelen naar het punt vanwaar het geweervuur kwam. „Houdt je gereed", zei dè korporaal. Alle gevaar trotseerend, slopen ze van den eenen boom tot aan den anderen, tot vlak bij de schuilplaats, waar een Duitsche compagnie zich verborgen hield. Een regen van granaten de den zij op de Duitschers nederdalen. Zij hielden oogenblikkelijk met hun geweervuur op. „Geef u over", schreeuwde een stentorstem. Dat was de korporaal, diè zich met zijn metge zel achter een boom schuil hield. Toen traden uit hun schuilplaats honderd Duitschers te voorschijn. Zij werden aangeroerd door twee officieren, allen hielden de armen omhoog geheven.,, Dezen kant", riep de korporaal opnieuw. „Dadelijk het bosch uit en dan voorwaart:)!" Twee minuten later bereikten de honderd Duitschers, aangevoerd door. den korpo raal, de Fransche linie. SCHAGER PAARDENLOTEN. Hoofddepot TRAPMAN Co SCHAGEN. paaaaaaaaaaa f Den 29en Augustus a.s. ho- j p0p <v/\1< nf/1 a 11nre «n onze geliefde Ouders, :huvrd- en Grootouders en hun 25-iarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch I van hun dankbare Kinderen jen Kleinkinderen. Koegras, Augustus 1916. n iaactaaaaPPP^1^ eiken dag verkrijgbaar BIJ 24 cent per uur, geruimen tijd werk, door A. Harder te Anna "Paulowna. Heden ,.wvl overleed na een on gesteldheid van eenige weken, mijn innig geliefde Echtgenoote Mej. geb Bouwer, in den ouderdom van ruim 39 jaar Uit aller naam ALBERT VAN SCHEIJEN en Familie. Schagen, den 23 Augustus 1916. op 7 Augustus j.1. aan den Ring dijk te Heerhugowaard een Tegen vergoeding der kosten terug te bekomen bij den Burge meester te Heerhugowaard. gevraagd, voor geruimen tijd werk 28 cents per uur, bij W. Langedijk te Oude Niedorp. Gevraagd Gevraagdtegen half Sept. K. Swan, Dirkshorn. eoed kunnende melken, bij J. WAIBOER. Hoogebieren, Barsin- Igerhorn. Terstond gevraagd Zoo spoedig mogelijk gevraagd, voor de fokvereeniging Wieringer waard een Inlichtingen te bekomen bij H. Scheltus, secretaris. Te koopeen M. r. d. Wel, Meerweg. Breezand (N.-Holland.) Zij die van bovengenoemde ver een. iets hebben te vorderen wor den verzocht vóór 1 September e.k. hunne rekening in te leveren bij den boekhouder Te huur gevraagd sn de Anna Paulownapolder voor 1 jaar gelegen aan of in de onmiddelijke nalm heid van vaarwater, door A. G. Rotteveel, Sassenheim.» Te koop aangeboden: (Fors) 8 k 10 P. K., nog in uitste kenden staat Te bevragen bij P. Meure Pz. Schagen. groot en zwaar, 8 jaar oud, goed mak bij den weg. bij C. Koopman Middelweg, Heerhugowaard. Biedt zich aan Te haur: links en rechts, bij C. Blaauboer, Anna Paulowna. Er biedt zich aan Te koopeen zoo goed als nieuwe Te bevragen bij J. Bakker Az., Wieringerwaard. P. G, zag gaarne geplaatst te wor den op een boerderij of bouwerij; met alles goed bekend. Br. fr. lett K bureau van dit blad. We( woori ;gens dienstplicht der tegen dige wordt terstond een flinke Gevraagd bij J. GROOT Tz„ Molenstraat 6, Schagen. fevraagd, tegen flink loonvak ennis geen vereischte; kan de kaasfabriek te Het Zand (Zijpe.) 21 jaar, voor burger- of boeren- dienst. Liefst Wieringerwaard of omtrek. Br. letter Z, hulppost kantoor, Wieringerwaard. Gevraagd goed kunnende melken, bij G. van Schaik, Schagerbrug. Te koop: een (Belgisch ras) bii K. ZEEMAN, Boschweg, 't Zana. Gevraagd bij J. GLAS, Koegras, den Helder* Te koop ruim 4000 stuks (Debele van Sion) bij R. Brouwer, Kuigeweg, St. Maartensbrug (Zijpe) bij H. H. Laneee, Metselaar-Bouw kundige te Winkel.

Schager Courant | 1916 | | pagina 3