Kassier, 59ste J a a r g a n g, No. 5S57. Binnenlandsch Nieuws. *9 SCHAGEN. DIN S D A G 29 AUGUSTUS 1916. broek op langendijk. 8t. pankra8. opkomst landstorm. GRIJZE HAREN 1 MELROZE en ROYAL WINDSOR Vanai 11.50. f 2.00 en 12.75. Alleen echt verkrijgbaar bil J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, LAAGZ1JDE B 50, SCHAGEN. een ongeluk. t j vii de woc nplaats van den staat: jccii dwaas k&n meer vragen dan tien wijzen LANDBOUWSTRAAT, Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. 1 IUI1 Alpien Nieuws- OURAAIT. limit- Lnüinllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ot. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer SCHAGEN, LAAN 0 5. Int. Teleph. No. 20. 6 ot. (Bewijano. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek. TEGEN HET SMOKKELEN. Wie op de hoogte zijn en eerlijk oordeelen, erken nen algemeen dat in de bestrijding van het «mok kelen over onze Oostgrens in den loop van dit jaar, groote verbetering is gekomen en dat, hoewel we gens de uitgestrektheid onzer grens, de moeilijkhe den van het terrein en de ongeloofelijke sluwheid der door de hooge winstkansen geprikkelde smok kelaars van de algeheele fnuiking nooit sprake zal kunnen zijn, dit bedrijf althans steeds gevaarlijker wordt en voor sommige goederen of diersoorten reeds vrijwel onmogelijk is gemaakt. Het is daarom, schrijft de Haagsche Nieuwe Cou rant, goed, opnieuw den berichtgever weer-eens aan het woord te laten, die reeds meermalen in onze cou rant nuttige wenken voor de bestrijding .van den smokkelhandel heeft gegeven, welke naar ons bekend ia, niet zonder gevolg geblev enzijn. Die berichtgever schrijft thans: De regeering heeft nu ter bestrijding van den smokkelhandel de beschikking óver een groot aan tal kommiezen en militaire hulpkommiezen. Al die ambtenaren zijn evenals hun chefs, de in specteurs, bijna zonder uitzondering vol ijver en toch ontgaat hun nog te veel, wegens gebrek aan een behoorlijke organisatie. De inspecteurs der belastingen toch, zijn zoo over- kropt met werk, dat er geen tijd is voor voldoen de controle en leiding der talrijke kommiezen en hulp-kommlezen. De verschillende posten worden dientengevolge minder bezocht dan in gewone tij den. Er kon zonder vermeerdering van het aantal ge wone en buitengewone kommiezen bij een behoor lijke organisatie meer bereikt worden, indien een hoofdambtenaar uitsluitend met de bestrijding der uitvoerfraude werd belast. Deze kon dan geregeld dé verschillende grensinspecties en speciaal de brand punten der uitvoersmokkelarlj bezoeken, leemten aanwijzen, eenheid brengen in de organisatie en met de autoriteiten van de betrokken departemen ten doorloopend overleg plegen Bij onze buren zijn er afdeelingen wielrijders langs 'de grens, maar bij ons niet Afdeelingen wielrijdende mlUtalre hulpkommie zen met een ambtenaar aan het hoofd verplaatsen zich snel, men hoort ze niet voor ze dichtbij zijn en zij kunnen over een veel grootere oppervlakte surveilleeren, dan hun collega's te voet. De geheele grens afzetten is onmogelijk, maar nu zijn er nog te veel vakken onbewaakt en dat is niet noodig. Is er onder de ambtenaren een zwakke broeder, dan kunnen de smokkelaars door hem in gelicht worden. De kommiezen en hulpkommiezen toch weten, waar posten staan en waar niet Een als voorlooper fungeerende hulpkommies werd onlangs met een transport van acht koeien in de omgeving van Roermond aangehouden. HIJ wist dat op een bepaald grenpvak dien nacht geen dienst was voorgeschreven. Juist ging er echter dien nacht een drietal marechaussees en een ambtenaar uit Nijmegen, die met verlof wak, dien nacht op uit en deze vrijwillige grenscontrole had succes. Daar op had de eigenaar van het aangehouden vee hee- lemaal niet gerekend. De hulpkommies had hem verzekerd dat het vak niet bewaakt wast Hij had, naar hij zeide, met vorige excursies zooveel verdiend, dat de acht koeien er best af konden. De controle op het vee is, zoo&ls ik reeds vroe ger opmerkte, in de grensprovincies onvoldoende en er wordt nog doorloopend heel wat vee zonder con sent uitgevoerd. Het slachtvee is in DuitschJand on geveer het dubbele waard van hier; geen wonder dus, dat het smokkelen van vee een aantrekkelijk bedrijf is. Paardensmokkelen gebeurt bijna niet meer, nu er goede maatregelen zijn genomen, en er wordt in het geheele grensgebied dan ook nog maar eens bij uitzondering een paard aangehouden. Als men een dergelijke controle voor het rundvee invoert, zal het smokkelen daarvan ook wel uit zijn. Behalve vet, olie en spek is ook sajet een belang rijk smokkelartikel. Er wordt daarv an veel 'aange houden, waarbij o.a. is gebleken, dat de smokkelaars meermalen slaolie-flesschen met water gevuld naar Duitschland uitvoeren. Bedrog gaat met smokkelen gepaard! De heeren laten zich grof betalen; voor spek krij gen zij f 2.40 per pond. Een Zondagssqjokkelaar ver diende 's Zondags aan twee partijen ham f 80. Spoor wegpersoneel uit Bleriek gebruikte verlofdagen om te smokkelen. De uitspattingen bij de dorpskermissen zijn groot, ■als gevolg van de grove verdiensten. In Tegelen dansten de smokkelaars met een bankje v&n f 100 op de jas gespeld en de champagne, voorheen een onbekend artikel, stroomde er. De invloed van het smokkelen op de moraliteit der grensbevolking is dan pok diep treurig. De rechtbanken zien tal van kinderen meermalen als recidivisten voor zich verschijnen. Waar er zulke groote belangen op het spel staan, moest door het betrokken departement, hoezeer met werk overladen, een uitweg worden gevonden. Deze ligt in de aanwijzing van een chef die uitsluitend met de bestriiding van de smokkelarij téordt belast In de week van 21—26 Augustus werd aan de veiling aangovoerd 2993 zak aardappelen, 35800 bloemkool, 318200 roode kool, 58700 gele kool, 27650 witte kool, 1300 bos wortelen, 5225 pond slaboonen, 184 baal uien, 117 baal nep en 31 baal wortelen. Da C. Vlasboom, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft het beroep naar gelijke gemeente te Zuid-Beierland, Z.-H. aangenomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de thans Dog niet opgeroepen landstormplichtigen van de jaarklasse 1910 zuljen worden in dienst gesteld ais ■volgt: 1. de landstormplichtigen, toegewezen aan de: a. Infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letter B; b. genietroepen, wier geslachtsnamen begin nen met een der letters G tot en met z; e. wielrij ders; d. potonniers in het tijdvak van 2—5 Octo- her e.k.; 2. de landstormplichtigen .toegeweMnaandeves Ungartillerie, in het tijdvak van 16—20 Oetober e.K., worden door gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijde lijk gebruik tot hunne natuurlijke kleur terug gebracht 3. de landstormplichtigen, toegewezen aan de in fanterie hieronder begrepen de hospitaalsoldaten en de ziekendragers wier geslachtsnamen begin nen met eten der letters E tot en met Z: in de pro vincie Groningen op 8 en 9 November e.k„ in de provincie Drenthe op 10 November '^.k., in de ove rige provinciën op 9 en 10 November e.k.; 4. de landstormplichtigen, bestemd voor de zee macht: in de provinciën Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant Drenthe en Limburg op 14 November e.k., en iu de overige provinciën op 15 November e.k. Hdbld. EEN VREEMD GEVAL. Op een kleine fabriek van puddingpoeder te Am sterdam zijn Zaterdag, tegen den avond eenige meis jes vrijwel gelijktijdig bewusteloos geraakt Volgens de jiirectie moet dit gebeuren worden geweten aan overspannen zenuwtoestand der meisjes, doch zij zelf meenen bezwijmd te zijn geraakt door vergif tigde dampen, welke uit de puddingpoeder opstegen. Van de zijde, der politie zal nu de puddingpoeder chemisch worden onderzocht In het N. v. d. D. lezen wij hierover nog het vol gende: - In de Ruyschstraat 8589 bevindt zich de fabriek van de maatschappij voorheen D. van Daatzig 'en Zn., waar behalve enkele andere genotmiddelen in hoofdzaak een soort van pudding bereid wordt dié onder den naam van Humbeerpudding in den han del gebracht wordt Er werken ongeveer 21 meisjes van 16 tot 20 jaren op de fabriek. Zaterdag in den namiddag vertoonden zich bij een dezer meisjes ziekteverschijnselen van een nerveus karakter, welke verschijnselen al spoedig oversloe gen op een tweede, daarna op een derele tot dat weldra een negental waren aangetast Sommigen kregen onbedaarlijke lachbuien, anderen barstten ln huilen uit en vielen van zich zclven, terwijl weer anderen zich zoo woest aanstelden, dat men niet beter wist te doen dan om de hulp van den genees kundigen dienst te telefaneeron. Ook de politie werd gerequireerd. Inmiddels open baarden de verschijnselen zich ook bij een der man nelijke bedienden. Toen eenige verplegers van den geneeskundigen dienst met dc ziekenauto waren aangekomen, bleek het noodig om twe van de meisje» het dwangbuis aan te doen. Deze beide patiënten werden in dezen toestand ijlings naar bet Wilhelminagaathuia ver voerd. Gaandeweg kwamen de anderen eenigszins tot bo daren en was het gelbkt de in zwijm gevallenen weder bij te brengen. Dezen konden daarop naar hunne woning gaan of derwaarts geleid worden. Ook de mannelijke bediende kwam allengs weder tot kalmte. Door den inspecteur van politie, den heer W. F. Ie Cocq d'Armandville en den scheikundigen politle- expert den beer C. J. van Ledden Hulsebosch, wiens hulp ook was ingeroepen, werd daarop in de fa briek een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het gebeurde. Wijl geen andere verklaring van het vreemdsoortige geval voor de hand lag was er aan leiding om aan het een of andere vergiftigingsver schijnsel te denken, wellicht gelegen in de stof, die bij het vervaardigen van de pudding gebezigd werd. De heer Van Ledden Hulsebosch nam daarom een hoeveelheid van elk der daarvoor gediend hebben de Ingrediënten in eslag om ze ln zijn laboratorium aan een onderzoek Ce onderwerpen. Uit den'aard der zaak zal het resultaat van dit on derzoek eerst later kunnen blijken. GRAANVOORRAAD. De heer Wibaut, voorzitter der Provinciale Brood commissie Noord-Holland, schreef aan de burge meesters: „Na overleg met de Centrale Broodcommissie te 's-Gravenhage is thans vastgesteld, dat door u de granen, in uwe gemeente aanwezig, in de allereer ste plaats voor de eigen gemeente mogen worden gereserveerd voor menschelijk voedsel. „In verband hiermede verzoek ik u beleefd mij omgaande mede te deelen, hoe groot de voorraad is. welke u voor uwe gemeente voor menschelijk voedsel noodig acht. Zonder mijne uitdrukkelijke toestemming mag echter ni§t tot distributie wor den overgegaan. „Intercommunale distributie mag ln geen geval door burgemeesters onderling geschieden." KENMERKEN VOOR CONSERVEN UIT NEDER- ^conservenfabrikanten, die boonen uit Nederland in vaten of bussen inmaken, zijn verplicht, aldus de Duitsche autoriteiten, alle conserven, welke uit Nederlandsche grondstoffe^ zijn bereid, een bijzon der kenmerk te geven. Op de vaten moet duidelijk en met onuitwisch- baren inkt het opschrift „Holl" aangebracht worden, terwijl op de etiketten van bussen de woorden „Aus hollandischer Rohwaare hergestellt" moeten voorko men. In de deksels der bussen moeten de letters „ho" in hoogdruk geperst .worden. Donderdagavond om elf uur had bij een nachte lijke oefening iri de duinen nabij Scheveningen een ongeval plaats, Een landstormman, afkomstig uit Roermond, kwam van een hoogte afloopen in de boschjes nabij den Watertoren, en viel in de gevul-' de bajonet van een anderen landstörmman, die aan den voet van de hoogte in geknielde houding zat. Hij werd ln het hart getroffen en was binnen tien minuten dood. De overledene was vader van twee kindero-, -Waar woont de Staat der Nederlanden? J. Schoorl Pz, kunnen antwoorden. Dat zoudt ge niet zeggen als ge een lezer waart van het „WeekbL v. h. Recht". De vermelding van een onteigeningsprocedure daarin begint n.1. aldus: „De. Staat der Nederlanden, woonplaats hebbende te 's-Gravenhage". Het klinkt allerdolst, maar 'den redacteur van het ernstigste weekblad van ons land mag men niet van grapjes verdenken. Vad. ONZE NIEUWE RIJKAARDS. In een groot hotel-café te Rotterdam deed een „nouveau riche", die een goede zaak heeft,, een be diende eiken middag een biljart in beslag nemen, tot het uur gekomen was, dat hij zelf zijn zaak kon verlaten en hoogst eigenhandig de queue opnemen. Want hij is op biljarten even dol alB op oorlogs winst en hij wil niet wachten. Dat verdroot den gérant, die den goeden rijken klant beleefdelijk onder het oog bracht, dat zijn methode niet fraai was. Er zijn meer menschen die graag biljarten! De goede rijke klant hief den krop en sprak toor nig: Zwijg man. Wat let me of ik koop alle aandee- len op en gooi Jou er uitl Dat moet u weten, mijnheer, pntwoordde de gérant beleefd. Maar nu ben ik hier nog baas en nu gooi ik u er uit. DéAr is de deur! De klant ging en koopt thans alle aandeelen op. Rott Nbld. BLOEDVERGIFTIGING. De vrouw van den arbeider T. K. te Eesveen, kreeg een wondje aan een dor handen; er ontstond bloedvergiftiging, waaraan de vrouw na een vreese- lijk lijden is bezweken. VOLKSWOORDEN VAN DEN LAATSTEN TIJD. Prof. Van Hamel vindt in de volkswoorden van den laataten tijd „een pakkende en consequente cli max" en tegelijk een overeenkomst met dergelijke, maar in deftig Latijn gestelde leuzen en spreuken van onzen grooten tijd. Hij zegt hierover ln de Am- sterd. het volgende: „Eerst de onverschilligheid van *t schouderopha lende: „hij zeit wat". „Vervolgens de kèrn&ehtige afwijzing: „dat zal niet gaan". „En thans het overmoedige, zelfbewuste, lachen de: „hadt je me maar". En daarmee vergelijkt hij dan: „Hij zeit wat": saevis tranquillus in undis: „Be daard in het woelen der baren". Nema-me impune locessit: dat zal niet gaan. „Niemand komt mi) ongestraft te na." - En thans: hace lfbertatis ergo. „Zóóveel geven wij om de vrijheid." Hadt ie me maar....l DE NOODZAKELIJKHEID DEH DISTRIBUTIE- WET. Een der correspondenten der H. N. Ct schrijft: De Regoering beeft het met de tegenwerking van tal van belanghebbenden en knoeiers niet gemak kelijk. Zoo werden op verschillende plaatsen nadat de ropgo van den akker was, knolrapen gezaaid. Zulke knolrapen blijven klein en achterlijk Naar landbouwers mij mededeelden, worden nu de knolrapen van deze akkers voor het binnenland gereserveerd en zijn de tijdig gezaaide flinke knol rapen voor uitvoer bestemd. Als voor die knoeierij geen stokje wordj gestoken! Voortdurend komen er ook nog nieuwe groente- drogerijen bij. Het fruit aan den boom wordt ook voor buitenspo rige prijzen opgekocht Er zal weinig van ln ons land blijven. DE DUITSCHE KINDEREN. Het Fremdenblatt publiceert een uitvoerig relaas over Holland's weldadigheidszin ten opzichte van de Duitsche kinderen. In het bijzonder gedenkt het blad de echtgenoote van prof. Nieuwenhuis en den Rotterdamschen koopman Voorhoeve. Het blad be schrijft dan hoe keurig de Duitsche kinderen in Oud-Bussum zijn ondergebracht en noemt het een schoon blijk van Holland's gastvrijheid. Het artikel besluit met te zeggen, dat men niet fcenoeg de per sonen kan loven, die het initiatief hebben genomen tot dit nobel werk, dat een lichtstraal is in dezen treurigen tijd. De Duitsche kinderen zullen onge twijfeld zeer schoone jeugdherinneringen aan het gastvrije Holland medehemen. SCHAPENVLEESCH. Te Arnhem zal op uitnoodiging van den burge meester gedurende drie dagen in Musis Sacrum een demonstratie gegeven worden in het koken, stoven, bakken en braden van schapenvleesch. De Oliefa- brieken te Delft hebben personeel en materiaal be schikbaar gesteld! VERDUISTERING VAN POSTSTUKKEN. Te Amsterdam zijn eergisteren twee brievenbe stellers gearresteerd, verdacht van verduistering van poststukken. Gij huiszoeking werd een aantal bewijs stukken gevonden. Omtrent de arrestatie van de 2 bestellers der Pos terijen, waarvan er een reeds 10 Jaar in functie is en de andere hulpbesteller, wordt het volgende gemeld: De laatste weken waren bij de politie verschil lende klachten ingekomen omtrent het zoekraken van brieven met waardeinhoud in de eerste bestel- lingswljk, d.i. Warmoesstraat en omgeving. Het speu ren der recherche bracht de aandacht op beide per sonen, waarvan de één in de Warmoesstraat en de vaste besteller in de Bentinckstraat woont Hun gan gen werden nagegaan en hun onmiddellijke supe rieuren kregen opdracht speciaal op beide te let ten. De politie vond als gevolg van deze observatie eergisterochtend termen beiden na afloop van den nachtdienst onmiddellijk bij het poetkantoor te ar resteeren en n^ar het hoofdbureau over te brengen. Bij fouilleeriug werden op een hunner eenige dik ke brieven gevonden, die in den nacht voor de distri butie bestemd waren. Nadat beiden aan een verhoor waren onderworpen en hadden bekend, werd een huiszoeking gedaan, waarbij echter geen andere compromitteerende stukken werden gevonden. Het onderzoek In deze zaak duurt voort SPREKENDE CIJFERS. Op de laatstgehouden terechtzitting van de recht bank te Almelo werden geveld 89 vonnissen wegens poging tot verboden uitvoer, 24 wegens ongedekt vervoer en 2 wegens verboden nederlage. Van de be klaagden, waarvan Enschede, Losser, Lonneker en Glanerburg het grootste contingent leverden, werden 93 veroordeeld tot gevangenisstraf en 22 tot geld boete. i Er blijkt uit deze cijfers dat het Bmokkelen in deze omgeving nog lang niet de wereld uit ia. - ANNA PAULOWNA. Van de wedstrijden voor volwassenen en k^ido- ren, Zondag te Breezand gehouden, was de uitslag als volgt: Ringsteken met paard en kar: le prijs de heer K. Smit en mej. Van Baken, 2e prijs de heer P. Blank man en mej. G. Voorthulzen, Se prijs de heer P. Weij en mej. M. Jonker-Keizer, 4e prijs de heer L. Mallekote en mej. C. Lelie. Zaklbopen vopr jongens: le prijs Jh, Tiel, 2e prijs Joh. Meeldijk, Se prijs Joh. Pennekamp. Estafetteloopen voor meisjes: le prijs Gr. Nieuw- land, 2e prijs Kranenburg, 3e prijs A. Wiggers, 4e prijs M. Pranger, 5e prijs J. Spigt 6e prijs C. Lan- gedijk. Tonkruien voor Jongens: le prijs A. Pronk, 2e prijs K. Nieuwland, Se prijs Jb. Boon. Balloopep voor meisjes: le prijs A. Hollander, fe prijs A. Kuiper, 3e prijs G. van Zandwijk. - WIERINSRN. Voor rekening van 80 leden onzer onderafdeellng der V.P.N„ werden J.1. Vrijdag op de Amstardam- sche eierenveiling geveild 5743 kipeieren, 75 stuks pluimvee en 4 konijnen. De hiervoor verkregen prij zen waren zeer goed en varieerden voor de kipeie- ren van f 7.90 tot en met f 8.50 per 100 stuks, voor het pluimvee van f 0.10 tot on met f 1.40 per stuk en voor de konijnen f 0.77 per stuk. Aan schoon geld zullen do leden voor de klpele- ren per K.G. ontvangen f 131. Per stuk berekend, gelden eieren van 15 ln een kilo 8.73 cent, 16 in een kilo 8.73 cent, 16 ln eenen kilo 8.18 cent, 17 ln een kilo 7.70 cent en van 18 in een kilo 738 cent of gemiddeld schoon per 100 stuks f 7.93. Handel vlug met hooge en vaste prijzen. Veel vraag naar eieren en slachtgevogelte. WEBRINGEN. Op de J.L Zaterdag gehouden veulenmarkt waren aangevoerd 19 veulens, 1 ÏK-Jarlg paard, 1 234-jarig paard en 1 ket. De prijzen varieerden van t 200 tot en met f 450 per stuk. Handel zeer stug. Van ver schillende zijden vernamen wij dat de kooplieden vanwege do hoog» prijzen die er bedongen werden, geen geld, ten minste geen buitensporige hooge prij zen durfden te besteden. VAN EWIJCKSLUI8. Aangevoerd aan den vischafslag, op Zaterdag den 26 Augustus: 243 pond bot 14* a 19 cent per pond, 25 pond schol 10 a 12* «ent per pond, 25 pond aal 30 a 35 cent per pond. MR. TROELStRA WEER IN ACTIE. Mr. J. J. Troelstra heeft eergisteren ln Rotter dam een propaganda-rede gehouden voor de oprich ting van een sociaal-democratisch orgaan in die stad. KAMERVERKIEZINGEN. De Vonk meldt, dat de jaarlljksche gedelegeerden vergadering der afdeelingen van S.D.A.P„ iri" het district Heldor den heer C. Thomassen met alge- mee ne stemmen wederom heeft candidaat gesteld voor dg Tweede Kamer. HET AANVRAGEN VAN VERLOF DOOR MILI- TAIREN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Rutgers, heeft den 22sten dezer de volgende vraag ingezon den: 1 Aan ondergeteekende is meer dan eens door per sonen, die voor zich of andere militair verlof be geerden, meegedeeld, dat hun hetzij door een mi litairen chef, hetzij, wanneer zij zich aanmelden aan het ministerie van oorlog om hunne belangen mondeling voor te dragen, door een portier van het ministerie van. oorlog was verzekerd, dat zij om het gevraagde vei-lof spoedig verleend te zien, de tus schenkomst van een Kamerlid moesten inroepen. Indien deze mededeelihgen juist zijn, worderf dan zulke adviezen door den minister goedgekeurd? Ie er in de practijk van het legerbestuur bij het behandelen van en beslissen op aanvragen om ver lof grond te vinden voor een advies om de tus- schenkomst van politieke personen als leden van een der Kamers der Staten-Generaal in te roepen? De minister van oorlog heeft daarop den 25sten dezer geantwoord: De vraag, of er in de practijk van het legerbe- stuur b'j het behandelen van en beslissen op aan- ■vragen om verlof grond is te vinden voor een advies om de tusschenkomst van politieke personen als leden van een der Kamers der Staten-Generaal in te roepen, wordt ontkennend beantwoord. De loop van 7-aken trouwens aan. het departement, waar de dagelijks inkomende verlofsaanvragen den volgende dag worden afgedaan, sluit bespoediging door tusschenkomst van wien ook uit. Deze omstandigheid maakt het niet waarschijnlijk dat een advies als wordt bedoeld, inderdaad gege ven is. Of een militaire chef zoodanig advies wel eens gegeven heeft, is zonder nadere aanduiding uiteraard niet na te gaan. Mocht het zijn voorgeko men, dan keurt de minister het af, al ware het alleen omdat het ondoeltreffend is. De portier van een departement van oorlog en de bode, die hem vervangt, hebben uitdrukkelijk verklaard nimmer zoodanig advies te hebben gegeven.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1