ZATERDAfi 2 SEPTEMBER 1916 59ste Jaargang. No. 5860. MELROZE en ROYAL W1ND80R Kassier, UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD, Binnenlandsch Nieuws. GRIJZE HAREN Vanaf 11.50. 12.00 en f 2.75. J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. SCHAGER Alitieci Nieiws- ,/it blad verschijnt viermaal' per week: Dinsdag. Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'b morgens 9 ure wor den ADVFRTTCNTTE^ in hef eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. Atatic- LaiÈivblil SCH/\GF.N, IA/VN O 5. Int. Telcph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 90 per post f 1.05. Losse nummers 5*ct. ADYERTENTIEN .van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 ct (Rewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. borek. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EIKELS EN BEUKENOTEN. Men schrijft aan de Tel.: Nu het seizoen weer nadert, waarin het zoeken van eikels en beukenoten plaats vindt is het noodig zich een.meening te vormen over het voor en te gen van een export van deze producten naar Dudtsch land. In den herfst van 1914 was het goed gezien den export vrij te laten. Duitschland betaalde toen rpeds hooge prijzen en wij hadden nog volop veevoeder In hoofdzaak Is het de arme bevolking ten platte- lande, di^deze boomvruchten zocht en verzamelde en daarmede een winstje maakte. Vrouwen, oude mannen en kinderen konden op die wijze een aar dig dagloon maken. Intusschen werd ook deze han del al spoedig gecentraliseerd door eenlge groote handelaars, die ten slotte met het beetje kennis, dat hiervoor noodig is, groote winsten maakten, die bij een verstandig geleiden export meer ten goede der zoekers zelve waren gekomen. Nu dreigt echter ook in Holland voedernood en zullen de prijzen dus ook hier hoog worden, zoodat er ijverig gezocht zal wordern Ook al is de oogst, zooals te verwachten Is, klein. Als veevoeder hebben eikels en beukenoten een vrij groote waarde, vooral de laatste. Ook kastanjes, paardenkastanjes en tamme, verdienen in deze tij den alle aandacht Zoo bevatten beukenoten 10 pet verteerbaar ei wit, eikels In gedroogden^toestand en ongeschild bij na 4 pet. en kastanjes ongeveer 2 pet. Men drukt de waarde van voederstorfen voor onder linge vergelijking wel uit in „zetmeelwaarde." Daar voor wordt het cijfer van het verteerbaar eiwit ver menigvuldigd mat 0.94, dat van het vet met 2.41, terwijl de extractiestoffen voor hun eigen cijfers me detellen en wordt van dit totaal een Bepaald procent als productieve waarde gerekend. Op die wijze vindt men voor mals een zetmeel waarde Van 81 K.G. per 100 K.G. En nu Is de zetmeel waarde van eikels 65, van beukenoten 86,55 (I) en van kastanjes 52. Men ziet hieruit, dat deze boomvruchten een vrij hooge waarde hebben als wij ze vergelijken met mais. Intusschen mag de practische voeaerwaarde niet to hoog gerekend worden, omdat eikels niet uitsluitend vervoederd kunnen worden, d.w.z. mm moet tevens ander voeder er bij geven. De looistoffen zijn m vrij groote hoeveelheden aan wezig en wij weten dat varkens uitsluitend met eikels gevoederd, op stal ziek worden. De beukenoten hebben bovendien groote waarde door het hooge gehalte aan olie en mm zal ze in deze tijden in Duitschland zeer ijverig zamelen met het doel vet te verkrijgen. Zij bevatten pl.nv 24 pet ver teerbaar ruwvet. Daar wegens de algemeene voederschaarschte de prijs dezer boomvruchten hoog zal zijn en de menschen die ze zamelen, dus toch goed verdienen kunnen, al blijven ze hiarvin het Hand, vervalt dus ieder argument voor export en is het twel zeker dat er een verbod van uitvoer van deze zaden uitgevaardigd zal worden. Er ti bier slechts op gewezen worden, dat het in het algemeen belang nuttig zou fcnjn als dit varbod spoedig kwam. vóór dat de speculanten zich van deze zaden hebben meester gemaakt, en de prijs dus we derom door Duitsche biedingen te hoog zou wonden. HOOGWOUD. Bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1916, no. 39, is aan den heer Jb. Koeman, telefoonkantoor houder alhier, ingevolge de Pensioenwet Gemeente ambtenaren 1913, een pensioen verleend van f 66. NOORDSCHARWOUDE. Zooals u uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, heeft de heer Stam in het lokaal „De Burg" eiken kermisavond wat nieuws. Gega digden zullen dus wel in de gelegenheid zijn, hier een gezellig avondje door te brengen. BUHGERBRUG. Op de deze week gehouden bijeenkomst van het departement van het Nut, werd het huishoudelijk reglement gewijzigd, noodig met het oog op de laat ste wetswijziging van de Maatschappij. De meeste artikelen bleven dezelfde, alleen dat betreffende de contributie der leden werd zoo veranderd, dat toetreding als lid nu geschieden kan na betaling van f 2, f 1 of f 0.50, ter beoordeeling van het bestuur. KOLHORN. De zware regens op Woensdag 30 Augustus berok kende aan de aannemers der dijkwerken W aard en Groet belangrijke schade. Niet alleen dat niets kon worden verricht en een belangrijk bedrag aan af- beidsloohen te loor ging, maar een 150 meters in_de hoogte gebracht grondwerk van den- vorigen dag schoof door de zwaarte van het water weer naar omlaag. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Augustus werden aan het hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier ontvangen 604, verzonden 862 telegrammen, samen'1466, terwijl 3026 gesprekken werden aangevraagd. AKTE TUINBOUW. Geslaagd voor akte Tuinbouw L. O., de neeren A. G. Overtoom te Heerhugowaard en S. Snel te Zijde wind. WIERINGKN. Ter gelegenheid van den jaardag onzer Koningin, Baf de muziekvereeniging „Harmonie j.1. Donderdag avond in hare muziektent op het Kerkplein te Hippo- 'ytushoef een volksconcert, dat door velen werd bijgewoond! Het programma werd keurig afgewerkt en viel zeer in den smaak. Wij hopen, dat Harmonie ons in deze September maand, welke nog vele mooie avonden kan brengen, h°g op enkele concerten zal vergasten. WIE' 'NOEN. W'egens vertrek van Ds. Reinders van Anna Pau- lowna, die als consulent voor de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef c.a. fungeerde, zal thans als zoo danig optreden Ds. Barnouw van Wieringerwaard, die gisteren, Vrijdag, de kerkelijke zaken van Ds. Reinders heeft overgenomen. W1ERINGEN. Wegens vertrek, mobilisatie, van den heer J, de worden door gegarandeerd onschadelijk, zonder verven na tijde lijk gebruik tot hunne natuurlijke kleur terug gebracht. Alleen echl verkrijgbaar bij: LAAGZIJDE B 50, SCHAGEN. J. Schoorl Pz., LANDBOIJWSTRAAT, Vries, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef, is thans door B. en W. als zoodaiiig benoemd de heer P. de Ruljter te Huisduinen. WIERINGEN. ,,'t Kan verkeêren", zal de vereeniging ter bevorde ring van Getrouw Schoolbezoek alhier, gedacht heb ben. Voor een paar dagen scheen niemand onzer rijtuighouders tijd te hebben om zijn persoon en voertuig beschikbaar te kunnen stellen voor het feest der jongere leerlingen onzer lagere school op j.1. Donderdag. Daardoor zou de rijtoer van Hippo lytushoef naar Den Oever moeten vervallen; daar door weer zou „de Oost" op zijn eigen plaats willen feestvieren; en daardoordaardoor zou het gehee- le plan der vereeniging in het water vallen. En ook de natuur scheen het daarop toegelegd te hebben: niet minder dan 22 L. regenwater per vierk. M. in de laatste 24 uur, een stormachtige wind en steeds dreigende wolken! Maar vandaag? Als de voor het feest bestemde mid dag is aangebroken, kan het weer niet mooier zijn. De krachtige wind, na onze befaamde wegen in kolf banen te hebben herschapen, is gestild. Hij doet de vlaggen op de torens nog wel lustig wapperen, maar zal ze niet aan flarden slaan. Daarbij schijnt het Oranjezonnetje zoo lustig, dat èn kinderen èn ge leiders èn publiek èn zelfs de koetsiers, al moesten? zij den oogst nog een paar dagen op het land laten, allen even vroolijk en opgewekt kijken. Opgewekt werd het feest gevierd, zoowel aan Den Oever als te Hippolytushoef; lustig werd er gemar cheerd in de optochten; lekker gesmuld aan de ver snaperingen; maar nog kraniger geijverd om zich» een prijsje te veroveren in de wedstrijden. Als altiju werden deze weer opgeluisterd door de tonen onzer „Harmonie". Om half 2 aangevangen, eindigde het feest om half acht, toen alle kinderen voldaan en met een cadeautje huiswaarts keerden. Mij dunkt, een woord van dank is hier op zijn plaats aan de vereeniging, haar begunstigers, Har monie en de rijders, aan allen, die tot het welsla gen van dit kinderfeest hebben bijgedragen. ANNA PAULOWNA. Ook deze week is het met de werkzaamheden aan de dijkherstelling niet onvoordeelig gegaan. Wel heeft door den voortdurenden regen Woensdag den geheelen dag het werk stop gestaan, maar deson danks is er, gerekend over de geheele week, toch flink schot gemaakt. Verschillende personen, met wien wij er over spraken, betoonden zich over den voortgang dan ook zeer tevreden. Zoowel boven op de kruin, als aan de binnenzijde van den dijk, rijden de treinen dan ook geregeld af en aan. De binnenberm is vanaf de doorbraak tot aan de Van Ewijcksluis dan ook reeds flink op gehoogd, op sommige plaatsen zelfs reeds meer dar. een meter. Vooral langs het Oude Veer is er heel wat bij gekomen. Moesten dan ook voorheen de trei nen nog geregeld tusschen den dijk en het voetstuk van den Dieselmotor doorrijden en maakte daar de lijn dan ook een bocht en tegelijkertijd een hel ling, thans is de lijn tot achter dit voetstuk verlegd en kunnen de treinen dus recht door rijden. Daar voor heeft men echter eerst een deel vai} het zware houten raamwerk, waar tusschen tijdens het uitma len van den polder de groote toevoerbuis haar water uit het Oude Veer optrok en dat nog altijd was blij ven staan, moeten wegbreken. Waar wij nog even op willen wijzen, Is, dat aan het Oostelijk einde van het Oude Veer in den kant van dezen weg zich weer eenige, hoewel nog maar smalle scheuren vertoonen. Dit is een oude kwaal op deze plaats, welke er reeds lang op heeft gewe zen, dat de binnenvoet van den dijk hier te zwak was, hoewel men reeds meermalen met verschil lende middelen getracht heeft hierin te voorzien, Ho pelijk zal, nu er zulke flinke breede rijsbedden voor liggen en dus de voet hier heel wat verbreed kan worden, hierin wel wat verbetering komen. De scheurtjes waren thans ook nog maar klein en de enorme regenval der laatste dagen heeft zeker wel het zijne er toe bijgedragen, om ze te doen onstaan, maar in elk geval zal het toch geraden zijn, op dit gedeelte de aandacht gevestigd te houden. Met het zandrijden op den dijk is men nu tot voor het Oude Veér gevorderd. Wij hebben het geheele van bovenaf aangestorte gedeelte van den dijk afge- loopen en het*begint, hoewel het natuurlijk nog lang niet de vastheid heeft, welke het moet bezitten, toch weer aardig wat vorm te krijgen en is aan de kruin ook reeds flink breed. In de.bocht bij het Lot- meer is reeds zooveel breedte, dat hier een wissel in de spoorlijn kon worden gelegd, vanwaar een lijn naar de voormalige doorbraak zal loopen. De bielsen waren daarvoor reeds klaargelegd. Met de locomotieven is men tot dusver nog niet erg gelukkig. Bijna geregeld heeft men reparatie, wat trouwens met de oude spullen, welke men ont vangen heeft, niet zoo erg te verwonderen is. Nu wordt nog een geheel nieuwe locomotief verwacht, welke spoedig aan kan komen. Zeker geen overbodige weelde? Beter is men thans klaar met het water, voor de locomotieven benoodigd. Indertijd hebben wij ge meld, dat een aakschip ingericht werd, voor het ver voer van water vanuit den IJsel. Dit schip is thans van zijn eerste reis aangekomen. Het is de Adriana een motoraak, welke 180 kub. M. kan vervoeren de bak waarmee leidingwater vanaf Den Helder wera gehaald, kon slechts ruim 40 kub. M. bergen, terwijl het vervoer in verkand met het vaarwater, ook meer van het weer afhankelijk was. Het oppompen van het water vanuit deze aak in de waterreservoirs, welke op er o ir den dijk staan, geschiedt eveneens per motor. Ook de bak kan uit het aakschip gevuld wor den, mei welke bak het water dan naar de voor het aakschip moeilijker bereikbare reservoirs kan wor den gebracht. Het laden der zandtreinen in het zanddepot be gint, nu de treinen tegen eene telkens hooger wor dende zandmuur komen te staan de hoogte hier van was thans 2X 3 Meter al gemakkelijker te worden, Iedere kar heeft een inhoud van 3 kub. Meter, waarvoor drie man staan, hetgeen per trein dus op 1 kub. M. per man komt Wanneer dus van de bovenste zandlaag geladen wordt, ls men dus betrekkelijk vlug en gemakkelijk met een trein ge reed. Het ls echter te verwachten, dat dit, laden, straks met het kleirijden wel wat zal tegenvallen. De kleilaag toch, welke voor het doel geschikt is, lijkt slechts 5060 centimeter dikte te hebben, zoo dat deze grond geregeld omhoog gewerkt zal moe ten worden en dus veel meer krachtsverbrulk zal vorderen. Meer in de nabijheid van den dijk waren in het westelijk zanddepot ook een aantal werklieden aan het zandgraven en kruien, teneinde ook daar de dijk- kruin meerdere breedte en meer gelijke hoogte te bezorgen, wijl men ook daar op den dijk een spoor lijn wil leggen voor verdere bestorting. Wie weet, ho'e hier aan de Oostzijde van de doorbraak de dijk gehavend was, hoe op meerdere plaatsen de geheele kruin en op sommige plaatsen zelfs een gedeelte uit de steenglooiing was weggeslagen, hoe dus vooral hier de toestand van den dijk bijzonder kritiek was, kan dit niet anders dan toejuichen. Zeker, de voor raad zand in het depot gaf wel een aanzienlijke ste vigheid aan dit gedeelte, maar al ls de stevigheid nóg zoo groot en de hoogte is niet voldoende voor zeer hoogen vloed, dan is de waarborg toch wel wat gering. In het Oostelijk depot gaat de zandzuiger nog steeds voort met het aanvullen van dèn voorraad. Over een aanzienlijk gedeelte ligt het zand reeds niet meer dan een halven meter beneden de kruin. Op den akker nabij dit depot is het water, vooral nu de geweldige hoeveelheid regenwater hiertoe met de uit het depot stroomende watermassa samen werkt, nog steeds rijzennde. Bij het directie-keetje en bij de keet van den heer Zandstra, welke op het hoogste gedeelte staan, staat het al bijna tot vóór de deur en het behoeft nog maar een paar centime ters te rijzen, om zoover te komen. Op het perron van de tram is men nog maar steeds druk aan het werk, avenals aan den dam in het Oude Veer. Wij zagen aan de Oostpolder-zijde de grondtreinen reeds rijden Aan den duiker loopen de werkzaamheden spoe dig op z'n eind. Ook de schutting aan de wegzijde is reeds gedeeltelijk gereed, terwijl een veel kleinere ploeg werkvolk, dan hier de laatste weken gewerkt heeft, thans bezig is den kanaalbodem weer in na genoeg vlakken toestand te brengen. Ook dit werk. zal dus spoedig weer gereed zijn. i ANNA PAULOWNA. Wij vernemen, dat gistermiddag van een geladen zandtrein, toen deze het zanddepot zou verlaten, een viertal wagens van het voorste gedeelte van den trein uit dc rails is geloopen, waarbij deze in zooverre beschadigd werden, dat zij buiten dienst moesten worden gesteld. Ook een aantal bielsen zijn bij dit déraillement stuk geraakt. ZIJPE. tn deze gemeente zijn voor den Landstorm, jaar- klasse 1909 niet minder dan 17 personen ingeschreven. ZIJPE. Vrijdagmorgen j.1. is te Schagerbrug een. aanvang gemaakt met de distributie van regeermgsharing en gerookte scheivisch. Den volgenden Vrijdag zal weder om negeeringsharing worden gedistribueerd! terwijl het voornemen bestaat ook op andere plaatsen in de gemeente tot verkrijgbaar-stelling over te gaan, WIERINGERWAARD. Vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringerwaard. op Vrijdag 1 September. Aanwezig 38 leden. De (heer K. Zijp, voorzitter, opent de vergadering en spreekt zijn genoegen uit over de talrijke op komst. Wat zoii t toch aangenaam zijn als dit wat móar 't geval was. Niet alleen voor 't bestuur is dit aangenaam, doch voor iedereen. We zien nu ook, dat wanneer 't noodig is mem toch wel kan komen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Is aan de orde ingekomen stukken. Van den heer van der Hurk inspecteur der Rafeizenbank te Utrecht, een mededeeling dat hij bereid is in deze maand alhier (jen spreekbeurt te vervullen. Voorzitter zegt, dat dit verleden 'jaar reeds de be doeling was geweest de heer van der Hurk uit te noodigen om in verband cener eventueel op te rich ten Boerenleenbank alhier, eene lezing te houden. Door de catastrophe onzer naburige gemeente was dit echter niet gebeurd. He* bestuur zal genoemden heer nu tegen einde dezer maand een uitnoodiging zenden. Namens de Heide Maatschappij wordt aangeboden alhier een cursus op te richten voor boekhouding. De kosten zuilen niet hoog zijn. Wordt voor kennisgeving aangenomen evenals een verslag van de vakschool voor kaasmakers te Hoorn en een brochure over voederen met bietenblad en bietenkoppen. Als nu Is aan de orde het kardinale punt, n.I. be spreking der veevoedervoorziening, waarvoor tegelijk biljetten ter invulling worden rondgedeeld. Vooraf geeft voorzitter hieromtrent eenige inlichtingen. NI., dat de biljetten uiterlijk as. Maandag terug gehaald zullen worden. Ook wil voorz. de leden op t (hart drukken vooral niet meer vee op te geven dan men heeft er zal n.1. strenge controle worden, gehouden. Over de invulling zelf ontspon zich een breedvoerige discussie, welke niet geheel was te volgen, omreden er nog al tegelijk werd gesproken en ook omdat de gymnasten in de kolfbaan hun gewone repetitie hiel den. Het betrof vooral de vraag wat men thans heeft of wat men vermoedelijk zal telen. De heer R. Kaan dringt er op aan dat de biljetten zóó worden ingevuld, dat men opgeeft wat men voor de maand September denkt noodig te hebben. De heer J. Kistemaker vraagt, wanneer zullen we t krijgen, 't Kan wel November worden voor en aleer wij krijgen wat wij hu reeds noodig hebben. Het bestuur geeft toe dat de inschrijving voor deze mlaand inderdaad wel wat laat is. De heer D. Vethman vindt 'deze biljetten een zuinig heidsmaatregel. Ten s lotte wordt van dit punt afgestapt en volgt de rondvraag. De heer Jb. Kaan vraagt of de agenda voor de Algemeene vergadering reeds is ingekomen. We zouden deze dan nu nog kunnen behandelen. i Wotflt medegedeeld dat 't de bedoeling is deze met de lezing van den (heer van der Hurk in behande ling te nemen. Öe heer R. Kaan wil als afgevaardigde der gehou den vergadering te Amsterdam nog een genomen be sluit mededeelen dat van belang aan zijn voor hen die granen moeten afstaan aan de regeering. Op ini tiatief van de afd. Houtrijk en Polanaer zal getracht worden dat de verschillen in prijzen zoo zullen wor den geregeld, dat een verhooging van 5 cent per H.L. zal worden betaald voor iedere week die men na 1 October zaj moeten leveren. Verder deelt de heer Kaan mede, dat wanneer iemand b.v. zaaigranen wil be trekken van een landbouwer uit LJpolder of waar ook, deze bestelling moet opgeven aan den Burge meester ter plaatse. De vanwege de Holl. Mij. gecontroleerde zaaigranen zijn niet in de vordering van regeeringswege begrepen. Voorzitter zegt nog, dat de levering van 1025 graan zakken is opgedragen aan de firma N. van Calcar en wij nog aandringen om de bestelling te doen bij de Dan nog wordt de wenschelijkhedd geuit om wanneer men Ameiikaansche lijnkoeken bij den heer Rezelman wil laten malen en deze per spoor aankomen, ze dan voor gemeenschappelijke rekening naar de molen te zenden. Na nogmaals een opwekking gedaan te hebben tot vergaderingbezoek sluit voorz. onder dankzegging de vergadering. WIERINGERWAARD. i Op initiatief van eenige personen (zeven) is een bijeenkomst uilgeschreven tegen a.s. Maandagavond ter bespreking van plannen om de schooi voor lager 'onderwijs alhier te veranderen in een inrichting voor uitgebreid lager onderwijs. —ANNA PAULOWNA. Door de rundveefokveroeniging is tot controleur be noemd de heer J. Meijer te Roeten (Drente), In dienst- treding zoo spoedig mogelijk. GEDOOD. De 22-jarige heer J. W„ te Eindhoven, reseve- ofücier bij de cavalerie, is in den afgeloopen nacht met zijn motorfiets bij Vechel tegen een boom ge reden en op slag gedood. TEGEN DE DESERTIE. VENLO, 31 Augustus. Van een Duitschr, die over de grens was gekomen, vernamen wij, dat in ver schillende steden in Duitschland plakkaten waren aan- aangeplakt met de tnededeeling, dat Duitschland met Nederland een overeenkomst zou hebben aangegaan; dat iedere Duitsche deserteur, die zich in Nederland bevindt, na den oorlog zou worden uitgeleverd. De plakkaten herinneren eraan, dat de straf op desertie onverbiddelijk de kogel is. TEGEN HET MIJNENGEVAAR. Te Haarlem vertoeft tijdelijk onze oud-landgenoot, de ingenieur, W. van Wienen, directeur van de Rus- sisch-Finsche Bergingsmaatschappij, te Helsingfors, De heer Van Wienen heeft, in opdracht voor zijn maat schappij het lichten van 26 schepen, die in den Laat- sten tijd in de Witte Zee verongelukt zijn. Daar er op het oogenblik niet gewerkt kan woraen. verblijft de heer Van Wienen hier te lande, waar nij werkt aan een uitvinding, waardoor het onmogelijk zou zijin, dat schepen op mijnen konden loopen. De uitvoerder toonde ons een aantal schetsen van de vinding, die hierop neer komt, dat de heer Van Wienen de schepen denkt te omgeven door een onder- watertoestel, dat de mijnen, die er mee in aanraking komen, tot ontploffing brengt. Door een bijzondere constructie wordt meteen de uitkijk gewaarschuwd en tevens de scheepsmachine op „stop' en „achteruit" gezet. Heeft het toestel dienst gedaan, dan is het door een kleine voorziening weer opnieuw voor gebruik ge reed. Op de uitvinding is. naar de heer Van Wienen ons mededeelde, in het binnen- en buitenland octrooi ge vraagd. Tel. STORM. Bij den hevigen storm, die gisternacht in Zuid- Limburg woedde, is de prachtige laan van 't kasteel van den graaf De Geloos te Eysden, geheel verwoest. Een derde gedeelte van al het op de boomen han gende fruit is afgewaaid. Sommige boomgaarden zijn bijna geheel leeg. EEN SMOKKELTRUC. Van het station Rozendaal vertrekt iederen avond een trein met ledig materieel naar Esschen, welke trein vóór het vertrek op het rangeerterrein gevisi teerd wordt. Iemand, hiervan goed op de hoogte, wisft zich gisteravond na de visitatie ongemerkt in den trein te verbergen met zich nemende een pak van 30 Kilo smokkelwaar. Veilig kwam hij te Esschen, doch achtte het zeker raadzaam vóór den stilstand van den trein dezen te verlaten. Hij werd evenwel door een stationsbeambte gegrepen en naar de Duit sche hoofdwacht gebracht, waar zijn smokkelwaar in beslag werd genomen en hij zelf als reizend zonder plaatsbewijs en zonder pas, gevankelijk naar Antwerpen werd gebracht.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1