TABAK van J. R. KEUSS De dingen om ons heen. Dank uw nieren. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. B trgerlijke Stand. Reclames. de vriend van meneer Ferdinand kwam niet. Na meer dan een uur drentelen was het haar duidelijk geworden. Toen kwam zij eerst tot het besef, van wat ze gedaan had. Overrompelde haar peillooze, dolle angst Was zij elk oogenblik de politie op zich ziende afkomen -*■ naar het station gehold. Na tuurlijk was de diefstal weldra bekend. Zeg, zei Corrie, toen ze een andermaal met Fer dinand in de bioscope zat herinner jij je nog dat meisje, dat een tijd geleden bij me waa, toen we jou en Karei ontmoetten. Je weet wel, in dat café daar in do O, ja, zei Ferdinand, die beauty zeker. Nu, hernam Corrie, die heeft onlangs gestolen en is tot drie maanden gevangenisstraf Veroordeeld. Stel je voor, hé?Met wat voor menschen moet men toch in kennis komen. Tja, riep meneer Ferdinand, onverschillig, even tjes geeuwend uit ik had het al dadelijk niet op dat deerntje begrepen. Was het een vriendinnetje van je? Maar de verbaasde, verontwaardigde minachting ste sdhetsen, die Corrie toen, na zulk een vraag van meneer Ferdinand in den blik wist te leggen, waarmee zij hem aankeek, dat is mij werkelijk te kras. MAITRE CORBEAU. TE VEEL GELD— v Zouden er veel lezers zijn, die ooit de verzuch ting geslaakt hebben behalve wanneer zij op een snikheeten middag ergens een schuld van een paar honderd gulden moesten innen en het bedrag mee kregen in specie? Het lijkt dwaas te beweren dat het voor een land een nadeel kan zijn te veel geld te hebben. En toch is het juist. Nederland is daarvan op het oogenblik een voorbeeld. Ruim in zijn middelen zitten, als gemeente of Staat zulke inkomsten hebben, dat van hooge be lastingen geen sprake behoeft te zijn, is natuurlijk aangenaam. Dan kan zulk een gemeenschap maat regelen nemen van openbaar belang: bruggen, we gen, trams aanleggen, scholen en pensioenfondsen stichten, kortom allerlei doen, waaraan de meeste wel zouden willen, maar .slechts enkelen mogen denken, omdat dergelijke weelde voor hen Blechts dan weggelegd is, wanneer zij daartoe het noodige geld eerst van de inwoners hebben opgevorderd., Nu is het ontegenzeggelijk, dat terwijl onze Staat ontzaglijke uitgaven heeft gehad gedurende de laat ste twee jaar, de bevolking in het algemeen veel meer heeft verdiend dan andefs en dat de rijkdom van allen te zamen met millioenen en millioenen is toegenomen. 1 Natuurlijk zijn er vele landgenooten wier bedrijf stil staat, ten gronde ging wellicht of die groote di recte schade hebben geleden. Wij spraken daarover reeds in een vroeger artikel. Doch dit staat wel vast dat waar tientallen personen duizend verloren, an dere tientallen honderdduizenden verdienden, enkele zelfs nog veel grooter bedragen binnen haalden. Niet alleen, zooals men het wel eens wil laten voorko men, uit konsentengescharrel of directe smokkelarij, doch op den meer te apprecieeren weg van profitee- ren van de omstandigheden. Ons zijn ondernemingen bekend, die iaar op jaar een peuterbestaantje leidden. Zaken, die na aftrek der salarissen, héél blij waren als het kapitaal ander half of twee procent verdiende en die nu prachtige uitkomsten boekten. Eensdeels omdat er bij het wegvallen van buitenlandsche concurrentie vraag kwam naar het binnenlandsche artikel en men dus fancyprijzen kon vragen. Anderdeels omdat de fa briek, die vroeger iets maakte dat niemand noodig had ,nu plotseling met kleine kosten vdor een loo- nende productie kon worden veranderd.. Men den- ko aan de groentedrogerijen bijv. Hoe dit zij er is meer geld in ons land dan er waar schijnlijk ooit geweest is. De Nederlandsche Bank heeft zooveel geld in haar kelders, dat zij 2200 millioen in plaats van méér 800 inillioen aan bankpapier in omloop zou mogen bren gen. Het duurste is voor de rijkworders niet goed en niet duur genoeg. Kortom, oppervlakkig zou men willen aannemen, dat de voorspoed, het zich financieel vrij kunnen be wegen door niets belemmerd werd en allen ten goede komt. En wat zien wij als feit? Dat van werkelijke welvaart geen sprake is. Dat alles even duur en alles voor de groote meerderheid precies even onbereikbaar is als vroeger. Of nog onbereikbaarder. Let op dezen schakel. Landbouwproducten brengen hooge prijzen op, ook als men de hoogere' loonen, de hoogere kosten voor zaad en mest in aanmerking neemt. Zelfs al verhoogt de landeigenaar niet zelf de huur prijzen, dan doet de concurrentie dit, die de open- komende pachthoeve tegen elkaar opbiedt Resultaat is, dat wel het land meer opbrengt dan vroeger door den prijs der producten, doch tevens meer aan huur kost, zoodat de meeste huurders, trots de hooge opbrengsten van het product, precies de zelfde blijven. Misschien profiteert de eigenaar, bij een slechte belastingregeling, maar ongetwijfeld -raakt de ver bruiker van de producten ar door in het nadeel. Het buitenland speciaal Duitschland heeft ten onzent gekocht wat los en vast was, wat maar over de grenzen mocht en.... wellicht nog heel veel meer dat niet. mocht. Aangezien onze verkoopcrs nog uit den tijd van Napoleon I niet erg hechten non assignaten en andere kriegsanleihe papieren, waar van niemand weet, hoeveel percent er ooit uit den desolatén boedel zal komen, vroegen zij goud. En kregen dus via Nederlandsche Bank: papier, papier en nog eens papier. Maar aan papier hebben zij niets. Zij moeten voor allerlei doeleinden waren hebben en voor die waren vroeg de verkoopier op zijn beurt, precies zooals zij zelf gedaan hadden, toen zij iets te koop aanboden, iets asters den piapier, of wel hij vroeg nu meer papier, dan waarmede hij anders genoegen zou heb ben genomen. Ziedaar een van de gevolgen van het vele geld: de prijsstijging van alle artikelen, En dit zonder dat iemand er ook maar iets van profiteert. Wtent als ieder op zijn beurt voor alles meer betaalt, blijft tenslotte allesvrijwel bij het oude. Dan blijft alleen de schade voor die menschen. die vaii een beperkt vast inkomen, tractement of pensioen moeten rondkomen en niet in de termen vallen voor duurtetoeslag" dus bestaan, zou men meenen. Docth ook dit is niet geheel waar. Ook de andere verbruikers lijden schade hoewel zij als producent o(f arbeider in een Of ander productie-bedrijf een grooter inkomen het hunne kunnen noemen. Want terwijl dte prijsstijging op grond van de ver wachte of de bestaande verhoogde vraag van heit bui tenland bijna onbeperkt verder kan gaan, komt het tot een paniek, zooara door een of andere oorzaak die vraag uitblijft'of de productie (door het niet aan- (wczig zijn van grondstof bijv.) niet kan doorgaan. Dan is Holland in last in den meest letterlijken zin. Immers terwijl de arbeider zijn uilgaven onvrijwil lig heeft moeten verhoogen. za] de ondernemer dit eveneens gedaan hebben. Vele van zjjn groote winsten waren slechts moge lijk door het afsluiten van groote contracten en als zijn grondstof uitblijft, door dat het schip, waarop zij wordt aangevoerd, getorpedeerd of vastgehouden is, staat hij wel voor overmacht, doch zijn klantr behoeft daarmede geen genoegen te nemen, „Als uw leveranciers het u niet bezorgen kan, koopt u hel bij een ander: ik moet mijn goed hebben' zegt de afnemer, die wellicht zelf reeas op zijn'beurt met derden 'contracteerde. En dan is de ondernemer zoo goed niet of hij moet "in het binnenland aan de dan natuurlijk nóg veel duurder geworden grondstof zien te komen. Natuurlijk in ruil voor het eenge arti kel, dat wel overvloedig is: n.1. geld. Dat dil weder een prijsstijging van 's mans artikel ïgevolge heeft is duidelijk. Eveneens dat die stijging van invloed is op alle andere prijzen. Immers als schoenen duur worden, zullen velen klompen gaan dragen. Komt er meer vraag naar klompen, dan volgt er een naar meer hout en zoo gaat het verder, als de kringen rondom een in het water geworpen steen:, Dan moet Jhet buitenland' weer meer betelen, dus weer moer goud' sturen. En élk kilo goud, dat de Bank voSr plm, 1650 guldon koopt, geeft haar weer het recht Dijna vijfduizend gulden papier uit te geven. Dat mag zijn, doch gelukkig doet de Nederlandsche Bank dit niet. Deed zij het, kwam er nog meer papier in omloop, dan zou de koopkracht er van nog meer dalen, de prijs van alle artikelen nog moer stijgen. Dan werd uit pure overvloed van geld de toestand, nog ellendiger. Dan zou. ornaat het Nederlandsche volk in het al gemeen zooveel rijker werd, het individu, dat van dat volk deel uitmaakt, niet meer aan de kost kunnen komen Beter bewijs dan dat. hetwelk wif in de laatste maanden aan den lijve voelen, is er wel niet te leveren, voor de grootte van het onderscheid tusschen geld en werkulijken rijkdom. UITKIJK. „Neen, doe u dat niet", smeekte zij. „Het zijn alleen de dwaze zenuwen, die mij parten spelen en ik kan mij zoo slecht beheersehen-.Ip de laat ste weken heb ik zooveel doorgemaakt". Hij'zag nu wederom verschrikt op. Wat bedoelde zij daarmede? En hij zag nu eerst ten volle, met den scherpen blik van een hopelooze liefde, hoe het mooie gezichtje in de laatste weken veranderd was. Misschien was hetafcu nog mooier-rij- per, maar het droeg toch de sporen van een inner- lijken strijd en de donkere kringen om de oogen ge tuigden van slapelooze nachten. „Juffrouw Lora", smeekte hij, „ik ben toch één van uw oudste vrienden. Ik weet wel, dat ik een ruwe beer ben.... dat ik niets heb wat een jong meisje vertrouwen kan inboezemen, maar ik zou u toch willen vragen om aan mij te denken als u be hoefte gevoelt aan iemand, die u vertrouwen kunt en bij wien u het hart kunt uitschudden. Ik ben althans even stilzwijgend als het graf.. Enals ik u met raad of daad kan helpen mijn God, wat zou ik dan gelukkig zijn.... Daarde geheele uitvinding zou ik er graag voor over hebben...." -Zij sloeg de donkere oogen tot hem op en stak hem de hand toe, maar tegelijkertijd schudde zij het hoofd, zeggende: „Niemand kan mij helpen, ik moet alleen met mij zelf te rade gaan, dokter". „Dat kan iedereen altijd feitelijk maar, juffrouw Lora, ma-ar toen ik zoo diep ellendig naar lichaam en ziel daar ter neder lag, heb ik niettemin gevoeld hoeveel goed het doet het hart eens te kunnen uit storten. Als ik toen uw oom niet had ^ehad zou ik geen raad geweten hebben...." Zij weifelde nu even, want zij had de laatste dagen al zooveel behoefte gevoeld, om haar hart uH te storten, en zij gevoelde nu bovendien, dat deze zon derlinge man iemand was, die haar volle vertrou-' wen verdiende. Toch kwam er nog geen woord over haar lippen, niet omdat zij nog angst koesterde, maar omdat zij wist, dat hij niet alleen haar vriend was, maar dat hij haar beminde, zoodat hetgeen zij hem zeggen moest, hem ontzettend pijn zou doen. Het was voor haar vrouwelijk gevoel een onmogelijk iets dezen man deelgenoot1 te maken van haar strijd. Nog altijd stond hij vóór haar haar met zijn ééne oog doordringend, vorschend en treurig aan te staren, en misschien la9 hij in haar ziel toch iets van hetgeen haar gemoed zoozeer in oproer bracht, want hij zei nu eensklaps wel een weinig kalmer, maar toch hoogst ernstig: DE ENGELSCHE PERS OVER HINDENBURG. Alle bladen hebben hoofdartikelen ovér de verVan- ging van Falkenhayn door Hindenburg. De alge- meene opvatting is. dat Falkenhayn gaat wegens het mislukken van het offensief tegen Verdun, waar van de Russische overwinningen en het deelnemen van Roemenië aan den oorlog .wat beteekent, dat de strategie in het westen gefaald heeft de ge volgen zijn. De militaire medewerker van de Times schrijft: Hindenburg, wij moeten het erkennen, is de voor- i nssmsté militaire figuur van den oorlog. D« veraJ-' I dering is een erkenning, dat de ^*skund? \afPe 1 kleineren gefaald heeft. Moltke faalde aan de Marne en te Yperen, ondanks het schitterende begin van den oorlog en met deze mislukkingen zakte het ge heele Duitsche veldtochtsplan in elkaar, waarvan de bedoeling was. Frankrijk neer te slaan als noodwen dig begin van een beslissenden veldtocht tegen Ku. 'falkenhayn na mde taak over eq deed wat hij doen kon, maar hij stond voor de groote moeilijk heid gedwongen te zijn het lange westelijke front, van Zwitserland tot aan de zee te verdedigen. De veldtocht tegen Rusland was goed ontworpen ep uitgevoerd, maar toen het beslissende uur sloeg bleek Falkenhayn tot een onnoodig en zonderling aanvallend optreden van Galicië uit over te gaan' hij had Hindenburg in het Noorden te zwak achter gelaten, om voordeel te trekken uit de onvergelijke- lijke kans, die sindsdien nooit teruggekeerd is. Er moet in den winter van 1915-T6 heel wat nagedacht zijn om uit te maken wat er verder gedaan moest worden. Het is mogelijk, dat Falkenhayn en Hin denburg het daarover niet eens waren, maar in eik geval werd het plan tot den aanval op Verdun ge vormd ep tal van Hindenburg's divisies werden naar het westen getrokken om het slagen te verze keren. Zij zijn nooit teruggekeerd, dank zij den on- sterfelijken moed van de Fransche legers. De aan val van de Duitschers op Verdun was de kostbaar ste mislukking van den oorlog en sedert 25 Febr. toen de aanval van de Duitschers voor het eerst voor goed werd tegengehouden, heeft Falkenhayn geen geestelijke elasticiteit meer getoond en geen en kele lichtstraal is er meer pit het hoofdkwartier te Charleville gekomen. Hoe het zij, wij zijn blij dat Falkenhayn vertrok- ken is. De leiding van den veldtocht tegen Rusland en vervolgens van dien tegen Servië strekten hem tot eer en bewezen, dat hij een goed leerling was in de school van den grooten Moltke. Indien hij in gebreke is gebleven staat het te bezien of Hindenburg het beter kan. De omstandigheden beloven Hindenburg geen succes. Deze ruwe oude soldaat zal tijd noodig hebben. Wij moeten ons oordeel opschorten, tot het zeker is, dat zekere maatregelen, die genomen worden, van hem zijn uitgegaan. Hij heeft zijn voornaamste werk verricht temidden van de bosschen en moerassen van Oost-Pruisen en hij zal in do eerste plaats zijn aandacht hebben te wijden aan het probleem, hoe den wassenden Rus- sisch-Roemeenschen vloed te stuiten. Zeer waarschijnlijk zal hij een groote beweging van Kowel uit beproeven, of mannen van Frankrijk halen en van zijn spoorwegstelsel gebruik maken. Misschien slaat hij ook wel in een andere richting. Het zal gunstig voor hem zijn, als de aanvallen van de geallieerden ergens ophouden, maar hoe sterker en hoe algemeener onze druk is, hoe meer hij zal worden ontwapend. Verandering van opperbevelhebber brengt gewoon lijk verandering in strategische denkbeelden. Daar moeten wij naar uitzien .Wij zijn er zeker van, dat de Duitsche legers nog krachtig en opgewekt zijn, niettegenstaande de ontberingen en de verliezen, en dat Duitschland nog genoeg reserves heeft om een krachtig offensief te ondernemen, maar de Oosten rijkers zijn verzwakt. Turkije is op verre gevechts terreinen in beslag genomen en Bulgarije is voor het oogenblik geneutraliseerd. Voor het oogenblik hoeft men alleen rekening te houden met de Duitsche le gers, en deze zijn langs vreeselijk uitgestrekte fron ten verspreid. De Duitsche diplomatie is niet bij machte geble ken van het oogenblik, dat het er voor de Duitsche wapenen het gunstigst uitzag, gebruik te maken tot het sluiten van een voordeeligen vrede. De getal sterkte en de bewapening van de geallieerden ne men voortdurend toe, en dus moet de zaak ten slot te mis loopen. Een soldaat als Hindenburg, die lang uitgesloten is gebleven van het oppercommando, heeft tijd noodig om zich op de hoogte te stellen van alle militaire, Eolitieke en finanüeeTe kwesties, waar een man van et type Falkenhayn heim waarschijnlijk geheel bui ten heeft gehouden. "Wij moeten verwachten gaat de schrijver voort dat hij een wanhopigen slag zal slaan, want zoo is rijb aard en nieuwe bezems trachten altijd schoon te vegen. Hij aal een blik werpen jop de volle-zeevloot, het etenige Duitsche wapen, dat ongebruikt blijft, en, zoo zekere onbezadigde en dwaze opmerkingen over Enge land, die hem worden toegeschreven, een ondergrond van waarheid hebben, kan Jellicoe wel wat te doen krijgen. ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Ook is het mogelijk, dat Hindenburg tot de slotsom komt dat Duitscftand, teneinde ook maar voor korfej 57 Zegevierend zich te kunnen .^edigen, zjjn frootS moet inkorten, aangezien er bij de verspreiding van JSl 's lands weermacht over de enorme lange fronST nagenoeg gron strategische reserve meer ls HincW Zra mort zorgen, dat die reserve er komt en zoo lang de hntente-bondgenootenoveral hun druk blijven oefenen, is daartoe het eenige middel, de fronten,, dio verdedigd moeten worden, niet alleen voor apnval maar ook voor terugtocht, in te korten. Maar dezedel ilïe uitwerking zou daarvan zoo ernstig zijn, dat Hin denburg misschien eerst een wanhopigen slag zal zien 16 Ietsa«raat er veranderen, meent de schrijver verder zii het de verkorting der fronten of een besluit om vro: ^onderhandelingen tc openen. Het aanzien en het ge. 7-12 van Hindenburg, als eerste raadsman van keizer of kanselier zal uit den aard buitengewoon dienstig rijn om hrt'lang misleide Duitsche volk er toe te krij« te aanvaarden wat het van geen andere zij de zou fannemen Wij kunnen niet anders dan aannemen, dan dat het besef dal vroeg of laat een vrede, die v00r Dutschland's eerriucht verderfelijk is, om-crrrujdQiijjj ral rijn fets te maken heeft met de komst van innde» burg in dein top van den boom. N.R.Qrt, .1. „Juffrouw Lora, een raad kan ik u althans geyen. Geen persoonlijke raad, maar een overoud gezegde, een levenswijsheid: Het dralen bezwaart, het beslui ten brengt verlichting aan" „Het besluiten brengt verlichting aan!" Dit woord klonk telkens weer in haar ooren, ook later, toen zij boven alleen in haar kamertje zat. Als zij tot rust wilde komen, moest zij een besluit nemen. Als Willy haar nu zijn liefde beleden had, zou ze zonder dat haar hart er onder leed, hem hebben kunnen antwoorden: „Ik gevoel niets voor u". Dat wat haar vroeger in opstand had gebracht, lag nu ver achter haar oneindig ver. Haar hart was vrij. Niettemin was het daarin droevig gesteld; zij ge voelde zich zoo eenzaam, zoo verlaten alsof alle droomen van haar jeugd in stof cn asch waren ver vlogen, alsof er Maartsche sneeuw was gevallen op alles wat ontlook en bloeide. Dat was nu dood en kon nooit weder levend worden. Entoen zij dat bedacht, gevoelde zij zich weder diep ongelukkig, ontzettend arm. En juist daarom had zij, die altijd zoo vast op zich- zelve had vertrouwd nu dubbel behoefte aan een steun. Oom Wellfrled? Ja, zij hield zielsveel van hem en zij was hem ook hoogst dankbaar, maar niettemin was het haar tot op heden niet recht duidelijk of zij niet, door weer bij hem thuis tc komen, hem een last had op de schouders gelegd. Er zijn immers veelal lasten, waarvan men niet eens aan zich zelf bekennen wil, dat zij zwaar vallep. En zij kon zoo weinig voor hem zijn. Hij had zijn kunst, zijn gezelligheid bij Pontius en Pilatus waar hij zocht en vertroeteld werd als de laatste afstam meling van een oud geslacht, hij werd overal immers even graag gezien. Zelfs nu terwijl hij ziele was, miste hij haar niet eens, op de uren dat zij les moest geven. Neen, zij was weinig voor hem en naar maté de behoefte aan een steun in het leven bij haar toenam, vermeerderde ook het verlangen om een ander liefde te kunnen bewijzen. De school was haar daartoe niet genoeg. Daar had zij alleen plichten te vervullen. Plichtsvervulling is wel iets heerlijks, maar dat alleen Ts toch niet vol doende voor een vrouwenhart.. Dat dit het geval was, besefte Lora nu eerst recht en vandaar was er maar een enkele schrede tot het inzicht, dat de school niet de ware roeping voor haar was, anders moest zij haar meer bieden dan alleen het gevoel van plichtsvervulling. Zij zat daar nu over alles na te denken totdat langzamerhand haar besluit een meer tastbaren vorpi kreeg. Van één ding moest ze echter in de eerste' plaats nog geheel zeker zijn, dat de rijkdom van Moller- Sieghard niet de minste invloed had op haar besluit. En dat kon zij gemakkelijk verkrijgen. De wereld mocht denken wat zij wilde, zij kon volmondig, met fier opgeheven hoofd zeggen: Ik zou nooit om het geld trouwen, en als ik met een rijken man trouw, zal ik diens schatten geenszins verkwisten, maar zullen ze in mijn handen alleen dienen om zijn le ven in te richten zooals hij dat begeert. Het verschil in leeftijd? Zij lachte daarom. Het was geen zegevierende glimlach, maar een kalme, zelfbewuste, die zijn oor sprong vond in de overtuiging dat zij beter paste bij een man van rijpen leeftijd dan bij iemand die nog jong was. Wel zou het verschil in later jaren nog meer uitkomen, maar daarentegen zou ze dan ook rijper zijn gewprden voor haar taak. En ten slotte en dit gaf den doorslag zij had hem altijd bijzonder graag mogen lijden. Ver diende hij dat ook niet, meer nog dan ieder ander? Had hij niet de eigenschappen, die men bij een man juist het meest waardeert? Kalmte, degelijkheid, adeldom des gemoeds en rijpe levensaanschouwing, daarbij was hij vol geestdrift voor, al wat goed en mooi was. Wat had zijn goedheid haar wederom getroffen toen hij de kleine Maria moe naar huis bracht w®?nteen van de Jongeren stonden zoo hoog als hij, die terugziende op een groote som van er varingen nog dagelijks vroolijk genoot van het he den en met vertrouwende blikken de toekomst te gemoet zag! Zij had hem nog nooit uit zijn humeur gezien, nooit zelfs somber of teleurgesteld Hij was voorzeker iemand aan wiens arm men veilig en goed beschermd door het leven ging die een hartelijke vrouw deelgonoote zou maken van al wat in hem omging, in alio goede en indien God het aldus beschikte in kwade dagen. Hij was een nian tot wien een vrouw met trots en met bliJdschaD kon opzien. J F En al was zijn rijkdom ook duizer.dmalen bijzaak de welvaart is toch ook iets wat ons kalmte en rust geeft Lora overwoog thans ook de maatschappelijke P°^e' ^aar wac^tte, dè gelegenheid die haar geboden werd om wel te doen, ook dat zij de zoraen van den grijsaard in de kame» daarnaast zou kunne» W ARMENHUIZEN. Door den aeldzaam hevicen regenral van 29 en 3o April jl. waren enkele veehouders alhier genoodraakt hun koeien uit Dieps- en Moorsmeerpolder te halen tetn - opf boogergelegen landerijen over te brengen. Ook ging men aan t versterken ran de Kade om den akkerbouw, daar wegens den hoogen waterstand, zoo wel bouw- als weiland dreeigde onder te loopen. AANGEHOUDEN. Te Winschoten zijn aangehouden twee Duitschers uit Emden, een onderwijzer en een brugwachter, die voorgeven deserteur te zijn, maar van spionnage worden verdacht. Zij zullen op bevel van den terri- torialen bevelhebber worden uitgezet. GEMEENTE WARMENHUIZEN jGebonen: Alida Johannn Alphonsa. d. v. Daniël Gerandus Knijnenburg en Helena Hendrica Al. Cornelia.' d. v. Gerrit de Moei en Maartje Berkhout. Nitolaas Maria. z. v. Johannes Ligthart oh Engeltje van Die pen. Agatha, d. v. Johannes Mekken en Trijntje Els- wijk. OndertrouwdPetrus Vlekke, 72 jaar, weduwnaar ran Mhgdakna Ruiter wonende te Hoorn en Aafie Pol, 68 jaar. weduwe van Jan Maas, te Warmenhuizen, Gehuwd: Dirk Berkhout, 22 jaar te Wcrmenhuizen en Elisabeth de Moei, 25 jaar, te Zijpe. f Overleden: Cornelis Vader, oud 6d jaar, echtge noot ran Agatha Anna Bruin, eerder weduwnaar van Elisabeth Vlugt. Catharina Siewertsen, 22 jaar jaar, echtgenoote ran Jacob Rol. Klaasje Vlam, 75 jaar, weduwe ran Hendricus de Buck, Dank uw nieren voor uw goede gezondheid. Zij rijn de veiligheidskleppen, die het bloed flitreeren en de vergiften eruit verwijderen. Opwekkende dranken als bier, aloohol, thee en koffie verzwaren het regelmatig fiitreerende werk der nieren. Evenzoo te veel Ctén, voornamgelijk van vleesch. En ook overspanning, zor gen en gebrek aan lichaamsoefening. Als de nieren verzwakken, kom haar dan onmiddellijk te hulp. Rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, zenuwachtig heid o( verlies aan gewicht toonen. dat urinaire giften zich ophoopen en "dat gij rust moet nemen en da nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar iTieumatiek, niersteen, waterzucht of misschien chronische nier,ont- steking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk. Noem dagelijks eenvoudige lichaamsoefening (wandeling), gebruik minder zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en slaap meer. en versterkt de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoornissen rijn een bepaalde riekte em behandeling dient bepaaldelijk op aeze organen gericht te rijn. Foster's Rugpijn Nieren Pijlen dienen alleen voor de nieren en urinewegen, en voor niets an ders. Wanneer met dit geneesmiddel wordt begonnen voor de nieren ernstig aangetast rijn, zujlen goede resul taten volgen, maar het is niet verstandig, om uw nieren lang te verwaarloozen. Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst Jan postwissel A f 1.75 voor éé"of f 10 voor zes doozen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien tsvan neven staand handelsmerk. verlichten, dat zij hem dan zou mogen vergelden, j wat hij van haar kinderjaren af voor haar had opgeofferd. liet een kwam bij het andere en toch zat zij daar nog altijd in gepeins verdiept. Zij vroeg zich nog telkens weer af: moogt ge de vrouw worden van Iemand dien ge niet bemint? Ze wist wel dat er oneindig veel huwelijken zonder liefde gesloten w erden en niettemin gelukkig werden, en hoe vele ook die met vurige liefde begonnen warden, loopen geheel verkeerd uit. Was het zonde om zonder liefde in het huwelijk te treden. Zonde, zeer zeker als het hart niet vrij is. Maar daar waar er hartelijke genegenheid bestaat, oprechte vereering, de vaste wil trouw te zij4 geluk en in ongeluk, en 'het gevoel van zeker zijn dat men zulks beloven kan, daar moest 0°* liefde komen. Niet misschien de wonderbloem, ter wille waarvan de jeugd werelden wil lr' ts««re0' maar die mooie, stille liefde, die gelukkig Is Ö°or geluk om zich heen te verspreiden.... Zij glimlachte nu even. Nog kort geleden had hti gezegd: Ik kan a'leen mij zelf helpen, nu wist zij Jat hij haar steun en ''aar staf zou wezenl liet was zulk oen hcerly"' warm gevoei, zoo zalig zoo vredig! Lora stond op en ging nu zonder dralen uaar 0® studeerkamer van haar com. De laatste dagen was er een soort van vervrerm* ding tusschen hen gekomen, en dit had hen bei<L'a geriefd, Ten einde dit niet te pijnlijk te gevoelen hadden ze eikaar zooveel doenlijk vermeden. andaar dat de oude man nu zeer verbaasd toen zij zijn kamer inkwam en naar zijn schrijf" tafel toeging. Hij keek op zijn papieren en zag naar gelaat een groote verandering had ondergaan* Zij zag er nu heel anders uit dan den laatsteD het was alsof een zachte hand alle sporen van strijo en™n twijfel klJ Raaf weggevaagd had.... Hij wilde spreken, haar Iets vragen, maar zij ieo' de haar hand op zijn schouder, zeggende: „Ik kom u verzoeken ,oom Bruno, om aan den geheimraad te schrijven, dat ik hem verwacht, f* weet dat hij zal begrijpen, wat ik daarmee bedoel* evenajs hij het zeker ook begrepen en geëerbiedift heeft dat ik ^oo lang gedraald heb met mijn ant woord."

Schager Courant | 1916 | | pagina 6