Raad Callantsoog. toPdam heeft hera echter wagens «er geldige redenen zijn ontslag gegeven en plaatste een annonoe In de bladen om tegen hel heerschap te waarschuwen. Uit wraak schijnt Dirkzwager zien daarop ln dienst te hehben gesteld van Engeland's vijanden. „Er ls nog een eigenaardige bijzonderheid batend van de wijze, waarop hij de hand heeft gehad in het ontsnappen van Duitsche schepen uit de Rotter- damsch(e haven. Het is gebleken, dat hU, hoewel aan gesteld als Lloyd's agent, het vertrok van Duitsche schepen van Rotterdam en Hoek van Holland ge regeld 24 uur te laat opgaf, zoodat bij het vorzmdenj van het bericht de vaartuigen meestal reeds veilig te Embdeta gearriveerd waren." Vergadering op Zaterdag 0 September 1010. Te genwoordig alle leden. Voorzitter-en secretaris Jhr. E. W, J. de Beijor. Na opening komen in behandeling de notulen der vergaderingen van 26 Juli en 19 Augustus, Op die van 26 Juli maakt de heer Vo» de volgende op merking: Op mijn vraag naar de sloot achter de school hebt u geantwoord dat het in orde was, maar er is nog niets aan gedaan. Voorzitter zegt met in orde zijn bedoeld te hebben, dat aan het armbestuur is verzocht bedoelde sloot schoon te maken, maar niet bedoeld te hebben, dat het al gebeurd was. Over dat schoonmaken ontspint zich eenige discussie met gevolg, dat besloten wordt uit bedoelde sloot een paar steken grond te laten gooien, waaraan dan, zoo dit noodig mocht blijken, de gemeente de helft zal bdtalen. De notulen der beide vergaderingen worden daar na goedgekeurd. Komt in behandeling een schrijven van Ged. Sta ten,, omtrent de salarissen' van burgemeester en secretaris. Ged. Staten stellen voor genoemde sala rissen te laten zooals zij zijn, dd. voor burgemeester f 600, voor secretaris .550 en zoo beide betrekkingen vesroenigd zijn, dan van den secretaris f 400. Allen kunnen zich hiermede vereenigen. Ook het salaris van den gemeenteontvanger, zijnde f 200, wordt vol doende geacht voor het werk aan die betrekking verbonden, Van den burgemeesteter van Zljpe ls ingekomen een schrijven, inhoudende verzoek om restitutie van de kosten komende ten laste van de gemeente Zijpe, tengevolge -van de distributie van varkens- vlqfesch, voor zoover het betreft vleesch en spek, dat uit de gemeente Zijpe in Callantsoog wordt in gevoerd. Algemeen wordt de billijkheid hiervan in gezien, mits het vleesch dan voor denzelfden prijs wordt verkocht als in de Zijpe. Komt nog in behandeling de circulaire omtrent verzekering tegen werkeloosheid. Daar in de ge meente niemand tegen werkeloosheid is verzekerd, meent men hierop niet te behoeven in te gaan. Van den heer P. Steen i> ingekomen een verzoek om ontslag als lid van het Algemeen Armbestuur. Wordt besloten genoemd ontslag eervol te verleenen In plaats van den heer Steen wordt met algemeene stemmen gekozen de heer W. Klaver; met den ge kozene stond op de aanbeveling de heer K. Schrie-' ken. Het kohier schoolgeld 2o kwartaal wordt vervol gens vastgesteld op f 81.57)4. Volgt vaststelling rekening Armbestuur 1915, be grooting Armbestuur 1917 en gemeenterekening 1915 Voorzitter leest voor het volgende schriftelijk in gediend rapport van de commissie tot onderzoek der rekening: Ondergetoekenden .vormende de commissie tot on derzoek der gemeenterekening, der rekening van het Algemeen Armbestuur en der begrooting van Callantsoog, daartoe benoemd ln uw vergadering van 19 Augustus 1.1., hebben do eer u te melden dat zij aan voormelde opdracht hebben voldaan en ad viseren de gemeenterekening goed te keuren. Zijn de een ontvangst van f 11480.28% en een uitgaaf van f 10012.79%. Batig saldo f 1467.40. ZIJ vermeenen echter de volgende opmerkingen temoeten maken: le. dat onder hoofdstuk 4, art. 8 is geboekt een post, groot f 702.61, welke naar het oordeel der com missie moet worden gehoekt onder hoofdstuk 5, art. 2e. dat de bijlagen 62 en 192 niet gezegeld zijn; 8e. dat op de bijlagen 208 en 209 niet is vermeld: „Vrij van zegel Ingevolge art 85 der Armenwet"; 4e. dat bij bijlage 143 de nota ontbreekt; 5e. dat de bijlagen 44, 47, 48, 53, 101, 105, 106, 109, 121, 143, 191 212 en 213 gezegeld zijn, terwijl zij vol gens het oordeel dor commissie niet behoefdon geze geld te worden. De commissie stelt voor. deze on- noodige zegelkoeten door B. en W. te laten vergoe den. Verder adviseeTen zij de rekening en de begroo ting van het Algemeen Armbestuur goed te keuren. Deze rekening sluit met een ontvangst van f 1517.81% en een uitgaaf van f 1103.53%, batig saldo f 414.28. De begrooting sluit met een bedrag van f 1610.28 voor ontvangst en uitgaaf. Voorzitter stelt voor eerst vast te sellen de reke ning en de begrooting van het Algemeen Armbe stuur. Met het advies der commissie kan de Raad zich vereenigen. Beiden worden dus goedgekeurd. Wat betreft de opmerkingen omtrent de gemeente •rekening, zegt voorzitter, dat B. en W. het wat be treft opmerking no. 1, met de commissie eens te zijn en do post van f 702.61 reeds te hebben geboekt onder hoofdstuk 5, art. 6; dat de bijlage 62 niet be hoeft gezegeld te worden; dat bijlage 192 ter zege ling is opgezonden en dat de bijlagen 208 en 209 ook in orde zijn gemaakt. De nota behoorende bij bijlage 143 is nog bij J. Kossen te Julianadorp, doch zal worden opgehaald. Wat betreft net dertiental gezegelde mandaten, ge noemd oiuler opmerking 5, zegt voorzitter dat B. en w. zoomoodig bereid rijin een bedrag van 13 maal f 0.221/V' in de gemeentekas te storten. Zij kunnen, echter niet nalaten, de opmerking te maken, dat het van de Com missie niet zeer royaal gehandeld is genoemd voorstel te doen. De heer Den Das. Ik zou het heel erg krenterig vinden wanneer B. en W. dat moeten betalen. De heer De Heer rapporteur der commissie zegt: De commissie heeft geineend het voorstel te moeten doen., niet omdat zij meende .dat de gemeente van dlat bedrag zou bankroet gaan, maar 'zij: beschouwt het een middel om D. en W. eens onder het oog te brengen voortaan wat nauwkeuriger te werken. Wan- fteor het er nog aens één of twee geweest waranj tnaar dertien vond zij. zulk een respectabel getal dat zij besloot bewust voorstel te doen. In stemming ge bracht werd het voorstel der commissie aangenomen met twee stemmen tegen; die van de hoeren Den Dés en Vos. De gemeenterekening wordt daarop zonder hoofde lijke stemming voorloopig vastgesteld. Aangeboden wordt de gemeen tobegrooting 1917 slui tende met oen bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 10025.36. Aan alle leden wordt oen conoept-begroo- ting uitgereikt. De hoeren A. da Heer, T. Rampen en A, Thomasz worden benoemd tot leden der com missie tot nazien der begrooting. Rondvraag^ De heer De Heer zegt, dat het hem bif het nazien dar rekening gebleken is, dat er geen belasting ge heven wordt op toonedvertooningen en andere openf- bare vernakolijkheden en vraagt of er in dit opzicht iels va"n B. Ie® W. te verwachten is. Voorzitter zegt, reeds een desbetreffende verordé- ning te hebben opgevraagd en zegt toe spoedig met een concept-verordening bij' den, raad te zullen komen. Verder vraagt de heer De Heer of voorzitter nog meer instructies in portefeuille heeft. „Nog één" Zegt voorzitter, dia voor den Secretaris. Dia heer De Heer zegt deze tuist op 't oog te hebben en vraagt of die ook spoenig in behandeling kan' genomen wor den. Voorzit ter denkt van wei. Niets meer te verhatudiA leu zijnde wordt de vergadering gesloten en ^at de raad over in oom Hé ter behandeling van eenige re clames H, O. SCHAGERBRUG. Maandag 11 September j.1. werd alhier door de afdeeling „Zijpe" van de Holl. Maatschappij van Landbouw de jaarlijksche tentoonstelling gehou den. De aangiften waren dit jaar zeer belangrijk. Het aantal overtrof dat van vorige jaren. De lijst der bekroningen luidt als volgt: 1. Paarden van 4 jaar en ouder. 7 Inzendigon: A. J. de Sonnaviile te Oude Niedorp, le prijs f 10, H. de Graaf te Schagerbrug, 2e prijs f 5; J. Ram pen te Schagerbrug, 3e prijs f 2.56. 2. 3-Jarige paarden. 7 Inzendingen: le prijs W. Jimmink Hz. te 't Zand; 2e prijs J. Eriks te Petten; 3e prijs D. Schermerhorn te St. Maarten. 8. 2-Jarige paarden. 19 Inzendingen: le prijs J. C. Geerligs te Anna Paulowna; 2e prijs J. Mrak te 't Zand; 3e prijs C. Fraocis te 't Zand; eervolle ver melding A. J. de Sonnaviile te Oude Niedorp. 4. 1-Jarige Paarden. 19 Inzendingen: le prijs Jb. de Wit te Anna Paulowna; 2e prijs dezelfde, 8e prijs A. Brak Sr. te Schagerbrug. 5. Merries met veulen. 15 Inzendingen: le priis P. Visser Az. te Wieringerwaard; 2e prijs M. W. Jimmink te. Julianadorp; 3e prijs J. Nannes tc Anna Paulowna; eervolle vermelding C. Francis te 't Zand. 0. Veulens. 15 Inzendingen. Je prijs D. Duin Sr. te Schoorl; 2e prijs P. Visser Az. te Wieringerwaard; 3e prijs M. W. Jimmink te Julianadorp. 7. Melkkoeien, met een betrouwbaren melkstaat, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1916. 6 Inzendingen: le prijs Jb. Jimmink te Schagerbrug^ 2e prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug, 3e prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug, eervolle vermelding Jm. Blaau- boer te Schagen. 8. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1916. 5 Inzendingen: le prijs K. Slik te Barsingerhorn, 2e prijs P. M. Grootes te Bar singerhorn, 3e prijs dezelfde. 9. Melkkoeien, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1916, behoorende aan leden der afdeeling. 4 Inzendingen: le prijs Jb. Jimmink, te Schagerbrug, 2e prijs G. Bruin te Schagerbrug, 3e prijs J. v. Oord te Schagerbrug. 10. Twinters, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan* en 31 Mei 1916. 9 Inzendingen: le prijs D. Blaau- boer te Barsingerhorn; 2e prijs K.Slik. te Barsin gerhorn; 3e prijs P. Boekei te Schagen. Jl. Melkvaarzen, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1916. 4 Inzendingen: le en 2e prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug; 3e prijs Jb. Jimmink te Schagerbrug. 12. Vaarzen, geboren in 1915. 15 Inzendingen: le prijs K. Slik te Barsingerhorn; 2e prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn; 3e prijs J. Nannes te An na Paulowna, 13. Melkkoeien met melkstaten van de Zijper Controlevereeniging. Geen inzending. 14. Stieren, geboren in 1915. 6 Inzendingen: le prijs C. Kooij te HarenkarspeL 2e prijs C. v. d. Oord te Barsingerhorn; 3e prijs K. Iloogschagen te Schagen. 15. Stierkalveren, geboren in 1916 en ingeschre ven in een fokregister. 6 Inzendingen: le prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug; 2e prijs J. Vries te Oude- lsui»; 3e prijs H. 't Hart te Anna Paulowna, 16. Stierkalveren, graskalf, geboren in 1916. 4 In zendingen: le prijs Jb. Kramer te St Maartensbrug, 2e prijs erven Schenk te Schagen; 3e prijs P. Boe kei te Schagen. 17. Kuikalveren, geboren ln 1916, 10 Inzendingen: le prijs Jb. Jimmink te Schagerbrug; 2e prijs J. Vries, te Oudesluis; 3e prijs P. Boekei te Schagen, eerv. vermelding J. Vries te Oudesluis. 18. Vier fokschapen, gekruist ras. 10 Inzendingen, le prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug; 2e prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn; 3e prijs P. M. Grootes te Barsingerhorn; eerv. vermelding A. Kaan Kz. te Oudesluis. 19. Vier overhouders. 15 Inzendingen: le prijs J. C. Slikker te Haringhulzen; 2e prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn; 3e prijs G. StuiJ te Winkel, eerv, vermelding A. Zijdewind te St Maarten. 20. Vier ovorhouders, behoorende aan leden van de afdeeling. 5 Inzending-®: le prijs A. Kaan Kz. te Oudesluis; 2e prijs J. Vries te Oudesluis; 3e prijs J. Bruin te Burgorbrug. 21. Een gekruiste ram, geboren ln 1915 of eerder. 12 Inzendingen: le prijs W. Groot Jbz. te Wormcr- veer; 2e prijs C. Mareos te Oudesluis; 3e prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn; eerv. vermelding P. M. Grootes te Barsingerhorn. 22. Een ram, geboren in 1910, in Nederland ge fokt. 10 Inzendingen: le prijs A. BraJk Jr. te Scha gerbrug; 2e prijs W. Groot te Wormerveer; 3e prijs P. v. d. Oord te Barsingerhorn. 23. Een ram, geboren ln 1916, behoorendo aan leden der afdeeling. 7 Inzendingen: le prijs J. Bruin te Burgerbrug; 2e prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug; 3e prijs J. Bruin te Burgerbrug. 24. Voor de mooiste inzending overhouders, be hoorende aan leden van de afdeeling. 7 Inzertdingen le prijs A. Brak Sr. te Schagerbrug; 2e prijs dezelf de, 2e prijs A. Kaan Kz. te Oudesluis; 4e prijs L. K. Vftdor te Schagerbrug. 25. Voor de mooiste inzending fokschapen. 0 In zendingen: le prijs A. Brak Jr. te Schagerbrug, 2e prijs A. Brak Sr. te Schagerbrug; 3e prijs dezelfde. 26. De beste zeug, met of zonder biggen. 5 In zendingen. le prijs J. Oosterman te Schagerbrug, 2e prijs H. de Graaf te Schagerbrug; 8e prijs J. Oosterman te Schagerbrug; 4e prijs H. de Graaf te Schagerbrug. 28. Leghorns. 1 Inzending, le prijs J. Vader te Schagen. 29. Voor de schoonste toom zwarte Mlnorca's. Geen Inzending. 30. Voor de schoonste toom andere vreomde of raskippen, niet in het programma vermeld. 3 Inzen dingen. le prijs mej. M. Koning te SL Maarten, 2e prijs J. Vader te Schagen. 81. De mooiste toom loopeendon. Goén inzending. 3,2. De mooiste Inzending oenden, Hollandsche, 1 Inzending: le prijs H. de Graaf te Schagerbrug. 33. Do mooiste verzameling konijnen vem één ei genaar. 6 Inzendingen: le en 2e prijs D. de Beun te Barsingerhorn. 34. voor de mooiste collectie bloemen en plan ten van kweekers. 1 Inzending: le prijs IJ. B&kkor te Schagen. 35. Voor de mooiste collectie bloemen en plan ten van particulieren. 12 Inzendingen: le prijs J. Wittebol te Schagerbrug; 2eprijs mej. G. Nap-Kos te Schagerbrug; eervolle vermelding mej. G. van Le- verink-Schermer te Schagerbrug. 36. Slinger- en raathoning. Geen inzending. 37. Fabriokskaas. 2 Inzendingen: le prijs „Eens gezindheid" te St Maartensbrug; 2e prijs „De Da geraad" te Burgerbrug. 38. Boerenkaas. 2 Inzendingen: le prijs C. v. d. Oordd te Barsingerhorn; 2e prijs Jb. Molenaar te Schagen. 39. Fabrioksboter 2 Inzendingen: le prijs „De Dageraad" te Burgerbrug; 2e prijs „Eensgezindheid" te St Maartensbrug. 40. Boerenboteri 5 Inzendingen: le prijs D. Reet man te Oudesluis; 2e prijs met J. v. d. Oord-Scher mer te Schagerbrug; 3e prijs D. Jimmink, te Oude- s'uis. Ter opluistering: 22 Inzendingen. Eerv. vermel ding A. Schonk te Schagerbrug: Tuin vruch ton. Verder werd op het tentoonstellingsterrein een concours-hippique gehouden van éénspannen met 2-wielige rijtuigen. Het aantal deelnemers bedroeg 18. De prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, wer den behaald door: J. P. Kraakman te Akersloot le prijs; H. de Graaf te Schagerbrug, 2e prijs; J. J. Stroomer te Oudorp, 3e prijs; K. Nieuwland te Scha gerbrug, 4e prijs; D. Jimmink te Oudesluis. eerv. vermelding; terwijl dé prijs voor het schoonste ge heel werd toegekend aan P. Wit te Barsingerhorn. Zoo is ook dit jaar de tentoonstelling weer met zeer veel succes gehouden. Het aanbal bezoekers was zeer groot. PROEFMOBH.ISATIE. In zake een proefmobillsatie, waarover den laat ste n tijd allerlei geruchten in de pers de ronde heb ben gedaan, deelt het „Centrum" na Ingewonnen berichten het volgends mede: Een besluit er toe is niet genomen, wel bestaan er zeer ernstige plannen. Worden de plannen ver-, wezenlijkt, dan zal een proefmobillsatie worden ge houden, welke plus minus vier dagen zal duren. Deze proefmobilisatie zou dan voor 20 September worden gehouden. De reden er van is, dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders niet tevreden is met de theorethische zekerheid, dat een mobili satie van het naar huis gezonden gedeelte in zeer korten tijd kan geschieden. Een besliste zekerheid, gegrond op ondervinding, zou daarom moeten ver kregen worden door het houden van een proefmo bilisatie, waarbij dan tevens zou blijken, in hoever spoor- en tramwegen, booten en andere middelen van vervoer in staat zijn, de alrijke militairen te vervoeren. Het reizigersverkeer zou daarbij niet geheel wor den stopgezet, maar aanmerkelijk bekort INKRIMPING VARKENSFOKKERIJ. In de Geldersche grensplaatsen beijveren zich de landbouwers om zich zoo spoedig mogelijk wegens de duurte der voederartikelen van hun varkens te ontdoen. Zoowat alles wordt door smokkelaars over de grenzen gebracht De kommieien hebben in de laatste dagen reeds een groot aantal te smokkelen varkens in beslag genomen. Daar ook de varkens ontijdig worden geslacht zal de fokkerij hierdoor zee rworden geschaad. INVOER VAN VISCHAFVAL. ZEVENAAR, 10 September. Een paar dagen gele den meldden wij, aldus de Tel., dat hier geregeld zendingen met ontzettend riekende vischkoppen en afval de grens passeerden naar Duitschland. Thans vernemen wij nog, dat deze artikelen bestemd zijn om tot lijm te worden verwerkt; o.a. krijgt de lljm- fabriek van Fons te Dinslaken er ook een deel van. VOORZIENING IN VERBAND MET DE JONGSTE OVERSTROOMINGEN IN NEDERLAND. Ingediend is een suppletoire financieele begroo ting 1916 betreffende de voorziening in verband met de -jongste overstrooming in Nederland. Uit de me morie van toelichting blijkt, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Noordholland zich tot de regeering hebben gewend met het verzoek te willen bevorde ren, dat het Rijk zijne medevterking verleene tot het vergemakkelijken van de voldoening aan de credietbehoefte van de bedrijven die door de jongste overstroomingen in Nederland zijn getroffen. De uitkomsten van het van Regeeringswege in gestelde onderzoek naar den financieelen toestand van de getroffenen in het overstroomde gebied van Noordholland, de naar aanleiding hiervan en van bovenbedoeld verzoek met de betrokken autoritei ten en colleges gehouden besprekingen hebben tot de overtuiging geleid, dat voor het verleenen van Rijkssteun te dezen termen aanwezig zijn. In het buitengewoon karakter van den ramp, welke een belangrijk deel der bevolking zwaar beeft getrof fen en die tot op zekere hoogte op één lijn kan ge steld worden, metdien, door den oorlog veroorzaakt, is, naar het voorkomt, gereede aanleiding voor het schenken van dien steun gelegen. Tevens stelt dat karakter boven twijfel, dat het hier een geheel exceptioneele en tijdelijke voorzie ning bdlreft, zoodat van het scheppen van een min der wenschelijk precedent geen vrees behoeft ge koesterd te worden. De meerbedoelde Rijkssteun zal zich niet behoe ven uit te strekken tot het voorzien in oogenblik- kelijke behoeften en nooden van de getroffenen. Zoo als bekend wordt deze taak vervuld door de te Am sterdam gevestigde algemeene Vereenigde Commis sie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland, die daartoe in staat gesteld door de be langrijke bedragen, welke haar allerwege zijn toege vloeid. Daarnaast echter dient voorzien te worden in verstrekken van krediet teneinde de kleineree bedrijven die hiertoe uit eigen kracht niet in staat zijn, wederom op gang te brengen. Het ligt naar de rneening van den Minister van Financiën voor de hand ten aanzien van deze gredietverstrekking in het algemeen op gelijke wijze te werk te gaan als, gelijk hekend, thans geschiedt ten behoeve van die genen onder do kleine ondernemers wier bedrijf ls verloopen of achteruitgegaan als gevolg van de oor logscrisis. Uit dezen opzet volgt aanstonds dat het in de bedoeling ligt Rijkssteun uitsluitend te verstrekken ten Behoeve van hen die, hoewel zij ook wat de le vensvatbaarheid van hun bedrijf betreft, voor hulp Ln aanmerking komen, niet in staat blijken zien zelvcn te helpen. Zij die onder rijksgarantie zich in voldoende mate crediet kunnen verschaffen ten einde hun bedrijf op den ouden voet terug te bren gen, behoeven de hulp van den Staat niet en zul len galtsdien buiten de regeling vallen. In de tweede plaats brengt de opzet van het plan mede, dat de Staat zijne tusschenkomst in "dezen vorm zal verleenen, dat hij voor de credieten, welke op de in de bijlage dezer aangegeven wijze zijn goedgekeurd, een deel van het risico te zijnen laste neemt Wat dit deel betreft, is de Minister van Financiën van rneening, dat hierbij niet zoover zal zijn te raan als is geschied toen het gold de voorziening in de gevolgen van den oorlogscrisis. Deze meening vindt haar grond ln de overweging dat indertijd de maatregel in hoofdzaak werd genomen ter tegemoet koipdng in de moeilijkheden door de mobilisatie ver oorzaakt, waardoor het Rijksbelang sterk op den voorgrond werd geplaatst, terwijl de ramp welke tot de thans te troffen voorziening aanleiding geeft een meer plaatselijk karakter draagt Naast het Rijk hebben de betrokken Provinciën en voor zoover zij hiertoe in staat waren ook de gemeenten hier een taak te vervullen. Bepaald wordt dat do Staat van de verliezen, wélke «ie eredipt verleenendo banken por saldo op do van Regeeringswege goedgekeurde credieten als nierboven mochten lijdén, 55 pet voor zijn re.kening zal no men. Dit percentage zou dus golden voor alle ge- allen, waarin het verlies geleden wordt, onverschillig welk deel dit verlies van het crediet uitmaakt. Die plaats, tem aanzein van het plan in verband met de oorlogscrisis ingenomen door het Koninklijk Nationaal Steuncomité, zou in het nieuwe plan zijn te vervullen door de hierboven reeds genoemde Alge meene Vereenigde Commissie te leniging van rampen door watersnood in Nederland. Voorts bestaat er ditmaal uit dan aard der zaak geen aanleiding, voor oen doel der credietnemers zooals in het eerste plan voor de gemobiliseerden oenc lagere rente (ten hoogste V» pet. boven het wis seldisconto van de Nederlandschc Bank) van staats wege te verzekeren. Eindelijk zal de staat afgezien van de garan- tiën ten behoeve van de credietverleenende banket®, en van de Nederlandsche Bank geen andere kosten Xzich nemen dan die der regeeringscommissie en van onderzochte, doch afgewezen aanvragen Zoowel de Nederlandschc Rank als de Re;eeringa- commissie in zake hel middenstandscirodiet hébben zich aanstonds bereid verklaard hare medewerking overeen komstig de in de hierbij gevoegde hoofdpunten neer gelegen regelen te verleenen. Uit den aard der zaak ontbreekt elke grondslag voor eetne raming van de bedragen welke uit hoofde van de staatsgarantie even tueel -zullen moeten bijgepast worden. Dit brengt mede dat het in artikel 1 van het wetsontwerp genoemde bedrag van f 50.000 niets als het resultaat van zoodanige raming kan aangemerkt worden. ANNA PAULOWNA. Algemeene vergadering van de coöperatieve Aan- koo^enighiT^ Z-twdy «Septet ln het lokaal van den heer G. Borat te Broezand Na ooening door den voorzitter, de heer S. Spigt worden^oor den secretaris óoheer C. Schilderman; de notulen gelezen en gom gekeurd^^ Als nu komt aan de orde de aangelegenheid waarom deze vergadering voornamelijk belegd is, namelijk het SXf^rTden aankoop eener motor Tot nog toe zegt voorzitter, hebben wij het gered met een locomobiel van don heer Wisaekerto in het minst niet over onbillijkheid van den hoer WLssekerke te klagen hebben, zoo ls het, met hot oog op het maken van kleine hoeveelheden toch* toos lastig dat we geen motor bezitten Nu ui het dan het bestuur gebleken, dat deze met tot zoo schrikbaren^ hoogte forijs te verkrijgen is als op de vorige verade. ring in verband met de tfidsoratandigheden wol g6. vrftösd werd "waarom toenmaals tot liet huren van een locomobiel werd besloten. Het maakte echter nog al verschil uit, of men een staande dan wel een liggende motor wens ebt. De eerste soort u merkelijk goedkooper en komt, met een vermogen van 20 paar- denkraciü, op 1850 gulden en met mee op 2200 gulden Éen liggende motor da ar ent gen zou ons op 3300 gulden komen. Bovendien, zou daarvoor onze ruimte te klein zijn, zoodat wij tot een Honen uit- bouw zouden moeien besluiten. Hier staat echter legen, over, dat dB laatste soort goedkooper in het verhuld is. Het bestuur acht zich echter met compei o® met beslistheid te regen, wélke soort voor de vore*, ging het meest gewenscht zou zijn en daar ook dn vergadering zich in dezen volkomen onbevoegd vt(P klaart, wordt aan een vertegenwoordiger der firma Stokvis verzocht eenige voorlichting te verstrekken. Deze zet daarop de voordeden en de nadeeleh, zoowel van een staande als van een liggende motor uiteen en komt tot de conclusie, dat een liggendé j oliemotor met middeldruk van 20 P.K. \mor de ver- «wiiging de meest gewenschte zou zijn. Wat de tijd van levering betreft, daarover valt. met het oog op den oorlogstoestand, niets met zekerheid te zeggen. Na drie maanden behoeft men zich echter niet meer als gebonden te beschouwen. De voorzitter zet, na deze inlichtingen, nogmaals uiteen, van hoe groot gemak een motor voor de ver- oaniging zou zijn. Tegenwoordig moet er zóóveel op gespaard worden, tot de locomobiel minstens voor oen halven dag to malen heeft, bij een eigen motor zal men te allen tijde zelfs zeer geringe hoeveelheden kunnen verwerken. De vergadering is het hiermede oens en spreekt zich uit voor het aankoopen van eet» liggende motor. Het bestuur zal echter eerst ook nog ekfors informeer-en. Rij de rondvraag vraagt de hoor K. Daalder, waar het geld moet vandaan komen. Voorzitter licht in, dat men met de Boerenleenbank aan 't onderhandelen is en hij vertrouwt, dat het daarmee wel zal rond- loopen. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernamen zal alles in hel werk worden gesteld om aan de school in den Oo6tpoldar (zoo mogelijk met 1 October weer te doen aanvangen. SCHOORL. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer J. Klaver te IJmuiden, no. 2 der voordracht. OUDE NIEDORP. De heer K. Bos, tijdelijks onderwijzer te Zijdewind, is benoemd tot ondeiwijzer te Schoorl. BARSINGERHORN. Voor de wolvordering voor 1916 in de gemeente Barsingerhorn zijn ingeleverd 2676 vachten, wol, waar van le kwaliteit HOolVi K.G., 2e kwal. 3145Vt h G. en 3e kwal. 270 K.G. Jongstleden Vrijdag werd daarvoor uitgekeerd de som van t 27842,10. NIEUWE NIEDORP. Tot verbetering van het bericht over Ds. N. J. C, Schermerhorn in het no. van Zaterdag j'1. zij gemeld, dat hij1 niet Vrijdag, maar Donderdag J.1. te Alkmaar ls aangekomen en zich niet heeft gemeld, doch per rijksveldwachter is gehaald. En hy zich ihans als G. 790 in het Huis van Bewaring te Alkmaar bevindt. ZUIDSCHARWOUDE. Gister hield de afd. Zuidsharwoude— Broek op Lan- gendijk op het terrein van den- heer De Boer le Zuidscharwoude een coed geslaagde meeting voor staats pensioen. Ongeveer 350 personen luisterden met aan dacht naar ae mooie- redevoeringen van de heer en Dorhout van Venhuizen en Schuitema van Rotterdam. Het fanfarecorps Kunst na Arbeid" en de zangver- eeniging „Gemengd Koor" uit Zuidscharwoude luisiude de meeting op. BROEK OP LANGENDIJK. Te Broek op Langcndijk is bij een verkooping van landerijen gebleken, dat het voor de tuinbouwers geen slechte tijd is: er werden er verkocht legen f 181 per snees of wat ongeveer op hetzelfde neerkomt f 7600 per H,A. DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Zaterdag is bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van do Zuiderzee. Het is niet onmogelijk, «lat het reeds hedenavond in druk zal worden rondgedeeld. Het wetsontwerp omvat de uitvoering van de wer ken noodig ln de eerste plaats tot afsluiting van de Zui derzee door oen afsluitdijk, loopeixte van de Noord) hollandsche kust door het Amstel<iicp naar het eilind Wieringen en van dat eiland naar de Friesche kust bij Piaam. In de tweede plaats de droogmaking van vier ge deelten van de afgesloten Zuiderzee nl. een noord westelijk een zuid-westelijk, een zuid-oostelijk en een noord-oostelijk gedeelte. Voorts wordt gerekend op de werken tot voorzie* - ning in de belangen van waterkoeling, afwatering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting un droogmaking geschaad worden. Voorgesteld wordt verder maatregelen te treffen te werken uit to voeren noodig tot voorziening in do b» langen van de landsverdediging, in verband met vorte bedoelde werken. Die maatregelen en werken voof landsverdediging zullen echter bij afzonderlijke w* worden vastgesteld, waarbij: dan tevens zal worden W" paald, welke van de daarvoor noodige uitgaven zulleo gebracht worden ten laste van een nader bij de wet ln te stellen fonds, «lat zal worden gesticht ten behoeve van de afsluiting- en diroognrnkingswerkcn. Aan «lat fonds zal gedurende de e«jrate 14 jaren t®n staatsbegrooting oen bijdrage van f 1./ au.000 worden toegekend. Gerekend wordt bij het wetsontwerp op oen tege moetkoming aan de Zuiderzeo-vi.s.-.clu ml,«-g wegeós do haar door de afsluiting te berokkene schade. verder wordt bepaald, dat de Kroon een eommi*- sic benoemt, (aan welke de leiding van de werken, ouder de bevelen der betrokken ministers geheid of len d<xdo kan worden opgedragen) om de regcenng van advies te dienen omtrent do voorbereiding 00 uitvoering van de werken. Mei de uitvoering van de abluitings- en droogma- kingswerken zal niet worden begonnen, vóórdat zal rijn tot stand gekomen de afzonderlijke wet bctreE fende de maatregel en werken in het belang van dé landsverdediging. En het jaar, waarin met ae uitvoe ring van de werken voor de droogmaking van -en Zuid-oosteUjk eu een Noord-oostelijk gedeelte wordt beguunwa, zal nader bij de wet worden bepaald. De totale kosten van het beperkte plan, ongerekend de kosten voor de defensie, worden geraamd op llu millioen, waarvan voor de afsluiting 66 millioen en voor de droogmaking 44 millioen. Gerekend wordt, dat de uitvoering van het beperk te plan zal kunnen geschieden in 15 jaren.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2