Schager Courant Bmnenlandsch Nieuws. TWEEDE BLAD. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Dinsdag 12 September 1916. 59ste Jaargang No. 5865. Raad Sint Maarten. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u plaatsing voor onderetaanlj de regelen. 'k Heb den moed gehad, bij B. en W. der gemeen te Wioringerwaard een voorstel in te dienen, dat beoogde, de school voor L o. in die gemeente te veranderen in een school voor u.l.o., zulks naar aanleiding van de jiieuwe wet op het M.U.L.O., volgens welke wet aan scholen, waar ten minste twee der vakken Fransch, Duitsch, .Engelsch en Wiskunde onderwezen worden, het salaris van 2 onderwijzers meer wordt uitgekeerd als subsidie van het Rijk. Die verandering betoogde ik, zou het onderwijs in alle klassen zeer ten goede komen, om dat het aantal leerlingen, vooral in de lagere klas sen, zou verminderen. Buitendien werd de gelegen heid geopend, onderwijs te ontvangen in Fransch en Engelsch. 'k Had met dat voorstel geen andere bedoeling, dan het onderwijs in de gemeente Wieringerwaard op hooger peil te brengen. Zeer duidelijk laat ik in mijn voorstel en daarbij gevoegde kostenberekening uitkomen, dat invoering van u.l.o. niet beteekent: verhooging van mijn inkomen en ook niet: vermin dering tan mijn aantal lesuren. Wat zegt nu de heer Sleutel, wethouder, in de raadsvergadering van Vrijdag j.L? Hij vindt het niet billijk, mijn tractement met f 175 te verhoogen, terwijl ik het gemakkelijker zou krijgen. Ter toe lichting diene, dat de opbrengst van den tegenwoor- digen cursus in het Fransch tot mijn inkomen be hoort. Die opbrengst is genomen over de laatste 2 jaren gemiddeld f 175 per jaar. Daar ik dat deel van mijn inkomen bij invoering van u.l.o. zou missen, deed ik het voorstel, mijn salaris met f 175 te verhoogen. Met opzet ook bracht ik geen ver andering in het aantal lesuren, door voor te stel len, 2 uren per week aan een voorbereidenden cur sus te geven en het aantal uren aan de u.l.o.-klas- sen met 4 uren per week te vermeerderen. Dat zou dus geven 6 extra-uren, precies het aantal dat ik thans aan den cursus in het Fransch geef. Ik her haal, dat ik dit alles zeer duidelijk in mijn voor stel aangaf. Hoe komt dan den heer Sleutel er toe, zulke voor mij in hooge mate beleedigende woorden te bezi gen? Door den voorzitter wordt hem er op gewe zen, dat hij abuis is in een deel zijner redeneering, maar volgens het verslag komt geen verontschul diging over zijn lippen betreffende zijn grievende woorden. En heeft de wethouder dan zoo slecht mi'n voorstel nagegaan, dat hij dat abuis maken kon? Of is het voor een wethouder geen eisch, de voor- en nadeelen van een ernstig voorstel, dat niet zonder moeite en kosten ontstaan kan, te onderzoe ken, alvorens het doodvonnis er over uit te spre ken? Waar de voorzitter den heer Visser vraagt, of hij 't voorstel wil doen, de zaak aan te houden, daar antwoordt let wel! de heer Sleutel, dat hij het geheel onnoodig vindt. Waartoe zou het ook dienen, nietwaar, om te onderzoeken, of het de gemeente f 250 dan wel f 750 per jaar zou kosten, als Barbertje toch hangen moest? Nog een ander motief van den heer Sleutel moet ik even onder de oogen zien. „In het voorstel wordt alleen En gelsch en Fransch genoemd, Wiskunde en Duitsch worden op zijde gezet", zegt de heer Sleutel. Hij weet evenwel zeer goed, waarom in het voorstel niet over die vakken gesproken wordt. Dan zou er immers een onderwijzer moeten zijn, bevoegd voor die vakken en dat zou dus nog meer kosten. En dan zou het M.U.L.O. zijn, geen U.L.O. Afbrekende critiek is gemakkelijk, dat is bekend. Mijn voorstel beoogde, op de minst kostbare wijze, het onderwijs aanmerkelijk te verbeteren; het middel daartoe was: invoering van u.l.o. Dat de heer S. niet vóór mijn voorstel was, vermoedde ik reeds, maar dat hij tot zulke middelen zijn toevlucht zou nemen, om zijn zin te krijgen, had ik nooit kunnen denken. Veel van hetgeen de heer Waiboer, ook wethou der, in de vergadering zei, is me onduidelijk. Maar laat me beginnen 't mocht anders in de pen blijven met hem te danken voor zijn goede mee ning over het onderwijs alhier. Toch beaam ik niet, wat daarop volgt: „het zou zeker den heer Hazeloop niet aangenaam zijn, wanneer we het an ders zeiden". Neen, mijnheer Waiboer, ik schuw de waarheid niet; indien er gegronde aanmerkin gen op mijn onderwijs gemaakt worden, zal ik ze in dank aanvaarden en mijn werk trachten te ver beteren. Thans de onduidelijkheden: lo. heb ik den heer Waiboer n o o i t de zaak toe gelicht; 2o. gaat het debat over een voorstel van het hoofd der school, niet over een voorstel van inge zetenen. Daarbij is gevoegd een adres van een 18- tal ingezetenen, waarin adhaesie betuigd wordt met bedoeld voorstel. Nu komt de heer W. „bij eenig na denken tot de conclusie, dat het niet uit den boe zem van de ingezetenen, doch van den heer Haze loop komt". Verder is het den heer W. bekend, dat lk „de boer op ben gegaan en dus alles in het werk gesteld heb om een vergadering te doen houden. Hoe zal er nu in 's hemelsnaam een adres van adhaesie kunnen komen, indien de niet bekend gemaakt worden met een voorstel t iJat is mij een raadsel. Aangaande dat adres van *n" stemming had bovendien de voorzitter den heer Waiboer kunnen inlichten. 3o. „Er is geen enkel vak, dat er bij kotnt zegt de heer W. „Fransch en Engelsch dan? zou ik Willen vragen. Verder wordt volgens het verslag van de raadsver gadering herhaaldelijk gezegd, dat ik alleen gun stige cijfers genoemd heb en de rekening zoo voor- deelig opzet Dat is aan de waarheid te kort gedaan Toen ik het voorstel indiende, was ik over eenige Phnten nog in correspondentie met het hoofdbestuur van de vereeniging M.U.L.0 Nadat ik antwoord van den voorzitter dier vereeniging ontvangen had, heb ik dat schrijven ook overgelegd, tegelijk met een afschrift van de door mij gestelde vragen. Een dier vragen was: Indien de u.l.o.-school geen 145 leerlingen telt, wordt dan ook voor do over complete, 6e, leerkracht nog f 260 rijkssubsidie ge noten? En het antwoord luidde: t Subsidie van f260 vervalt. Daaruit kon dus dadelijk worden afgeleid: Beneden 145 leerlingen kost het f 500 meer. Over dat schrijven wonit in het verslag niet gerept. Verwerping van mijn voorstel na een eerlijke, zakelijke bestrijding zou zeker oen teleurstelling Voor ini| geweest zijn, maar het gevoel, dat me thans ijeheerscht nu het voorstel van de baan geschoven is hoofdzakelijk door onware, persoonlijke argu- hienten van de heeren wethouders, is veel sterker. U, geachte Redactie, dank betuigend voor de ver eende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw., J. G. HAZELOOP. Wieringerwaard, 11 September. Vergadering van den Raad der gemeente Sint Maar- ten op Zaterdag 9 September 1916, voonn 10 uur. Afwezig de heer J. Visser. Vooratter A Klerk Bur gemeester. Na opening voorlezing en goedkeuriiu» notulen De voorzitter deelt mede, dat het besluit geld- leemng goedgekeurd is terug ontvangen, en de geld- leemng is gesloten bij de Centrale RAiffeisen Bank te Utrecht tegen 4 pet. rente. Van de hoofden der scholen was een dankbetuiging ingekomen voor de toegeslane z.g.n. duurtetoeslag en van den gemeentebode voor de verleende gratificatie Aan den heer W. W. Schermerhorn wordt wegens vertrek een ontheffing verleend van 7/12 zijner aan slag m den HoofdaLijken Omslag. De voorz. deelt mede dat bij Ged. Staten geen bezwaar bestaat om den secretaris der gemeente een gratificatie van f 100 toe te kennen voor door hem verrichte werkzaamheden, die niet tot zijn eigenlijke taak behoören Dit bedrag in de vorige vergadering bepaald, zal worden voldaan uit onvoorziene uitgaven. Naar aanleiding van den brief om maatregelen te nemen tegen misbruik van sterken drank door mili tairen ingeval van demobilisatie, om gebruik te maken van Art. 7, le lid 47 der Drankwet, adviseeren B. en W. gaarne te wille medewerken om drankmist- bruik te voorkomen, maar zij zijn van meening dat het voor hier onnoodig zal zijn een bepaling te ipoeten maken de herbergen op den dag of de dagen der demobilisatie te moeten sluiten. Zeer goed begrijpen zij dat het vreugde zal geven in de harten der ge- mobiliseerden als zij naar huis mogen gaan, doch zij stellen zich in het geheel niet voor dat zij jen overigens de burgers dezer gemeente, zich dan aan drankmisbruik zullen schuldig maken. B. en W, stellen voor dit aan den Comm. der Koningin mede te deden. Allen voor. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven, in verband met de herziening der salarissen van Burg. Secr. en Ontvanger, meldende dat de jaarwedde van f 700 van den Burgemeester h.i. gehandhaafd kan blijvert "en die van den Secretaris moet zijn f 650, doch indien deze functie met die van Burgemeester is vareönigd f 550; tevens vragen zij advies over het salaris van den Ontvanger, thans bedragende f 250, Burg. en Weth. doelen hierop in hun advies mede: In verband met het vergrooten van het zielental van 1078 tot 1234 (1 Januari 1913 en 1 Januari 1916) trok het dan aandacht dat voor hier geen verhoo gingen zijn voorgesteld In een andere gemeente toch san ruim 1800 zielen is het bevolkingscijfer met plm. 60 verminderd en de salarissen van Burg. en Secr. met verhoogingen voorgesteld. Deze waren toch .even goed in 1913 herzien. Een salaris van f 550 voor gemeente-secretaris werd in de vergadering van B. en W. ook nog genoemd een zeer laag cijfer voor die vele werkzaamheden welke het ambt met zich brengt. B. en W, zijn van oordeel dat men zich bij het voornemen van Ged. Staten wel zal hebben neer te leggen. wat de Ontvanger betreft moenen Burg. en Weth. dat diens administratie sedert 1913 niet omvangrijkoi is geworden. Toen hebben de Ged. Stalen t zelf bepaald op f 250. In de jaarwedden van Burg. .en Secr. wordt door dal college geen wijziging voorge steld, dus de Ontvangers jaarwedde staat dan ook nog in dezelfde verhouding met die van eerslgo- noemden. Na eenige bespreking zijn allen het er mede eens, dat de werkzaamheden van den Secretaris niet alleen veel omvattend maar ook van dien aard rtjn, ook in gewone tijden, dat een salaris van f 550 een zeer geringe bezoldiging is voor die functie, terwijl men het onbillijk vindt dat die werkzaamheden nog met f 100 minder worden uitbetaald, omd^t de Secretaris hier tevens Burgemeester is. De verhouding van f 700 voor Burgemeester tegen f 550 als Secretaris hierdoor ver kregen keurt men bovendien niet goed. Besloten wordt dit aan heeren Ged. Staten mede te deelen, eveneens om het salaris van f 250 van den ontvanger zoo te laten. Van het Hoofdbestuur der Gezinsverpleging was het verzoek ingekomen om steun aan die vereeniging. B. en W. dragen evenals der gemeentewaren eh verschillende corporatiën de Gezinsverpleging een goed hart toe, waarvan laatstgenoemden blijk nebben ge geven door de ruime bijdragen daarvoor gecontribu eerd en gesubsidieerd. Het Dag Bes.tuur is van oordeel dat indien in an dere gemeenten, voldoende wordt geijverd bij de inge zetenen en daarvoor aangewezen corporatiën de ontr vangsten zullen moeten stijgen en van dien aard wor den, dat over ruimere middelen zal kunnen worden beschikt. 't Is daarom dat B. en W. voorsteilen afwijzend op het verzoek te beschikken. De voorzitter deelt nog mede, dat voor kring VI waartoe Sint Maarten, Valkkoog en omgevingen be- hooren wordt bijgedragen door de Herv. Kerk te Valk koog, de Diaconiebesturen, het Witte Kruis en de burgerij tezamen f 262.50. Terwijl de Kerk en Dia conie van Eenigcnburg bijdragen aar kring' VII en tevens getracht zul worden voor bijdragen van de aldaar wonende ingezetenen. Algemeen is men van oordeel dat de steun uit deze gemeente van dien aard is dat deze uit de gemeentel- kas alsnog niet behoeft -Vergroot te worden, waarom het adres voor kennisgeving wordt aangenomen. Eten supp. begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf groot f 3300. Deze was benoodigd wegens de uitgaven schoolbouw en staving post onvoorziene uitgaven. Besloten wordt een bedrag van f 486.17 te voldoen uit de post onvoorziene uitgaven. De herziening strafverordeningen levert niets op, waar om de bes taanden opnieuw als geldend worden ver klaard. De rekening der gemeente wordt voorloopig vast gesteld als ze is aangeboden en die der Algemeen* Armen onveranderd goedgekeurd. De voorzitter brengt een woord van dank uit voor ,dien Gem. Ontvanger wegens zijn accuraat beheer, aan den Secretaris Boekhouder van hetArmbestuur, benevens aan de Armvoogden voor den steun aan de gemeente bewezen. De commissie ontvangt den dank voor het gehouden onderzoek. De begrooting der gemeente wordt aangeboden m Ontvang en Uitgaaf groot f 14880.20, en die der Alge- meene Armen ontvangst f 6036.29, uitgaaf f 6031, ba tig saldo f 5.29. Aan Burg. en Weth. wordt blanco crediet verleend in zake kosten distributie levensmiddelen. Het plan en de begrooting voor het grondwerk der nieuwe begraafplaats worden goedgekeurd, waarop spoe dig de aapbesteding zal volgen. Niets meer te behandelen zijnde, sluiting der ver gadering. EEN BURGEMEESTER VEROORDEELD. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde Zater dag den burgemeester van Biggekerke een land bouwer - tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis wegens overtreding der boterwet, Bekl. bekende verleden week, dat hij wist dat de boter niet goed was. EEN NOODLOTTIGE VERGISSING Mien meldt uit Purmerend aan Het Volk Bij die oefening van Vrijdagnacht op het fort Necker- weg te Beemster is bij vergissing in de mitrailleur een band scherpe patronen gedaan. Toen de eerste patroon afging sprong de mitrailleur. De militair De Hang werd 'door een stuk brons in den rug gewond. SACCHARTNE IN PLAATS VAN SUIKER In plaats van suiker, die slechts in zeer geringe hoeveelheid beschikbaar is, verschaft de Berlijnsche magistraat de burgerij saccharine in pakjes van 20 gram, die evengroote ozetkracht hebben als 9 kilo suiker. Suiker voor het inmaken van vruchten is in het geheel niet meer te krijgen. WATERSCHAPSBELANGEN. Zaterdag werd te Hoorn een vergadering gehouden van de ereeniging voor waters chapsbelangen en ver keerswegen in vVest-Friesland. öe voorzitter S. Groot Sr. van Enkhuizen, heette in 't bijzonder den heer N. Oosterbaan, lid der Tweö- de Kamer voor het district Enkhüizen, welkom. 't Reglement werd vastgesteld. Doei der vexoeni- gmg is 1, maatregelen uit te lokken of te bevorderen, welke kunnen strekken tot beveiliging van West- 1'riesland tegen buiten- en binnenwater; 2. te trachten wijziging te brengen in het dragen van de lasten, welke de strijd tegen het water, do aanleg en het onderhoud der verkeerswegen op de ingelanden legt; 3. verandering te brengen in het stemrecht voor de bestuursleden van polder of ambacht en in de verkiesbaarheid van hoofd-ingelanden en heemraden; 4. openbaarheid te bewerken van de vergaderingen der verschillende waterschapsbesturen; 1 5. meerdere samenwerking trachten te verkrijgen tus- schen de verschillende polder- en dijkbesturen; 6. maatregelen uit te lokken ter bevordering van het goed onderhouden en verbetering der bestaande of het aanleggen van nieuwe verkeerswegen. De vereenigingen werkt over de ambachten Drechter- land, Geestmerambacht. Vier Noorder Koggen, SchaL gerkoggem en Niedorperkoggen. Een krachtige propaganda zal worden gevoerd, om in alle gemeenten afdeelingen te verkrijgen, HET ROOKEN DER SCHOOLKINDEREN. Een Rotterdamsche correspondent meldt De commissie Voor de Strafverordeningen heeft bij den Raad het voorstel ingediend, om bij verordening het verkoopen van tebaksartikalen aan oen kind be- öeden de 16 jaar strafbaar te stellen met hechtenis van ten hoogste zes dagen, of geldboete van ten hoog ste f 25. Dit geschiedt om het rooken der kinderen tegen te gaan, dat op grond van deskundige adviezen schadelijk wordt geacht, en hier vrij grooten om vang heeft aangenomen zooals blijkt uit een onderzoek in het begin van 1914 ingesteld door de afdeeling Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Dit onderzoek liep over 10582 kinderen van 6- tot 13-jarigen leeftijd. Van de 940 zesjarigen rooken 65 geregeld en 169 nu en dan; van de 1457 zeven jarigen 125 geregeld en 353 nu en dan:, van de 1580 achtjarigen 231 geregeld en 499 nu en dan, van de 1673 negenjarigen 2ol geregeld en 597 nu en dan, van de 1938 tienjarige 437 geregeld en 811 nu en dan, van de 1963 elfjarigen 505 geregeld en 880 nu en dan, van de 1474 twaalfjarigen 424 geregeld en 708 nu en dan, van de 257 dertienjarigen 67 ge regeld en 120 nu en dan. Hieruit ziet men, dat reeds op 9-jaxigen leeftijd moer dan de helft van tabak gebruik maakt, een cijfer dat op 12 jaar reeds in" meer dan het drievierde is gestegen.. De commissie acht dus voldoende redenen aanwezig om ook hier in navolging van Leiden en Baarn tegen dat euvel op te treden. Naar aanleiding van een schrijven van de afdeeling van den Volksbond, stellen B. en W. van Bussum den raad voor een politieverordening vast te stellen, waarbij het gebruik van tabak door kinderen be teugeld zal worden. Niet alleen wordt daarbij het verkoopen van tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen beneden 14 jaar strafbaar gesteld, doch ook de kinderen zelf, die op den openbaren weg rookende worden aangetroffen zul len strafschuldig zijn. Als straf vóór overtreding zal worden bepaald een hechtenis van ten hoogste drie dagen of geldboete van ten hoogste f 10 voor ver- koopers en voor de-Janderen een boete van ten hoog ste f 10. EEN MISSELIJKE STREEK. Wij lezen in de Toekomst Onlangs wandelde Mr. Dr. J. H^ W. Q. ter Spill, lid van de Tweede Kamer, met zijn gezin door de Riouwstraat in Den Haag. Voor net huis No. 69 gekomen, waarop de naam van den bewoner Carl Gosch, een Duitsch koopman, te lezen staat, blijft het gezelschap staan, de heer Ter Spill haalt een potlood voo|r den dag, en schrijft op den muur van het huis. onder dm naam, het scheldwoord MOF". Na het volbrengen van deze heldendaad wandelt het ge- schap verder, vol bewondering voor papa, die zoo durft I „Ten huize van dón heer Gosch echter had men hetgeval opgemerkt. De eigenaar spoedde zich naar buiten, achterhaalde don heer ter Spill en riep dazen ter verantwoording. Hij zeide de daad -van dén heer t. S. als eene beleediging te beschouwen, en wenschte zijn naam te weten. De heer S. die, in plaats van zijne verontschukügiiingen aan te bieden nog aanraa- zijne veroniscnuKtiginnges tigend optrad, had echter niet den moed zich be kend te maken. Dit gelukte eerst toen men een po litieagent ontmoette, wiens bemiddeling door den heer Goscn werd ingeroepen. Deze heeft thans den heer t. S. wegens beleedigüig aangeklaagd; de zaak komt 11 dezer voor," DIE LUSTEN 'M. Enkele koeien vax. deo veehouder S. te Lopik had den eiken morgen bij 't melken ieege uiers. Niemand begreep hoe dat kwam. Dezer dagen betrapte men de dieven op heetetrdaad: vier groote zeugen zogen uiers zoover leeg tot ze verzadigd wareu. WIERINGERWAARD. De lieer K. de Groot te Schoten heeft uit de hand verkocht aan den heer Jb. Koon Kz., alhier, een burgerwoonhuis, staande aan de Kleine Buurt en thans bewoond door postbode Knol. BROEK OP LANGBNDIJK. Van 4—9 September werd aan de veiling aangevoerd 1178 zak aardappelen, 56500 bloemkool, 329500 roode kool 95900 gele kool, 77400 witte kool, 8770 bos en 373 baal wortelen, 18200 pond slaboonem, 677 baal uien, 733 baal nep en 500 ramenassen. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren i Jan, zoon van Dirk Leen en van Trijntje de Graaf. Overleden: Comolia Spitters, oud 2 j., d. van Mar- tinus Spitters en van Maria Ligtvoet. Klaas Langen- I dijk, oud 72 j.. echtgan. van Maartje Glas. Anna Paulusma, oud 1 j., d. van Hendrik Paulusma en 1 van Sietske Jagerma. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Geboren: Dirk Joban, zoon van Jacob Maker en Niesje Vlam. Klaas, zoon van Nicolaas Kaan en Jan netje van der Oord. OverledenGuurtje Visser, oud 25 jaar, dochter van Pieter Visser en Guurtje Wagenaar. NEDERLANDERS IN BELGIS. In den kring van Luik en omstreken wonen onge veer 1000 Nederlandsche gezinnen. Deze Nederlanders hebben nu, onder ecro-voorzitterschap van den Neder- landschen cunsul te Luik-, den heer Oudenno, eene vereeniging gesticht onder den naam „Samenwerking", welke ten doel heeft het tekort aan levensmiddelen aan te vullen. Eene deputatie van deze vereeniging is op audiëntie geweest bij den gouverneur-generaal von Bissing te Brussel en is daar gunstig ontvangen. Er werd verlof gegeven o mmaandelijks 10 K.G. levens middelen per gezin in België in te voeren. De afge- vaardigden hebben verlof gekregen naar Nederland te fian en hebben zich in Den Haag gewend tot het ureau van Vitvoer aldaar, waar ztj wd geen beslist afwijzend antwoord hebben ontvangen, doch hun de raad werd gegeven zich tot üen Minister van Finan ciën te wenden. Dit nu is gedaan en met verlangen wordt uitgezien naar eene gunstige beslissing in net belang van de Nederlandsche onderdanen in België, die door den cconomischen toestand en de duurte en schaarschto der levensmiddelen het er hard te ver antwoorden hebben. CELLULOID VOOR WONDVERBAND. Een medische medewerker vertelt in de „Daily Mail" eenige bijzoiWerhoden omtrent oen nieuw soort woud- verband met behulp van celluioïd-plaatjes, dat in de Londensche hospitalen thans algemeen gebruikt wordt. „Het middel om de pijn te verzachten is zeer een voudig. Het bestaat uit een zeer dun geperforeerd celluloid plaatje dat op do bloote wonden wordt ge logd vóór het verdere verband wordt aangelegd. liet resultaat is, dat hij de behandeling van |de wond het verbandmateriaal niet behoeft losgetrokken te worden, wat dikwijls uiterst pijnlijk is, maar dat dit eenvoudig en zonder de minste pijn voor den lijder, kan weggenomen worden. Het oeJluloïd-plaatje, dat eigenlijk meer perfora ties dan materiaal bevat, wordt eerst zacht en vorm baar gemaakt door het in een bad van 20 pet. car bol oplossing te weeken- en vervolgens met een zwakke zoutoplossing af te wasschen. Het wordt daarna direct op de open granuleerende wondvlakte gelegd. Dun verbandlinnen, dat in een gewone 5 pet. op lossing van keukenzout in gesteriliseerd water gedrenkt is. wordt dan óver het oelluloïd-plaatje gelegd en daar overheen komt een1 stevig vast verband. Dank zij het celluloid kan dit verband stijver gelegd worden dan het vroegere. „Nadat ik met verschillende gewonden had gespro ken", zegt de schrijver van dit artikel, "die allen het celluloid zegenden, zag ik het verband afnemen bij een patiënt, een man die een wond van bijna ean meter lengte langs de buiten- en de achterzijde van zijn heup en been had. Bij wijze van proefneming had men den dag te voren net celluloïd-verband ver vangen door hueit gewone. Zou je weer liever oeJluloïd willen hebben?" vroeg behandelende geneesheer. „O, dokter asjeblieft!" antwoordde hij. ,,Nu kon ik maar in één houding liggen en dan nog met ver schrikkelijke pijn en met het celluloid kon ik liggen zooals ik wilde en den geheelen nacht slapen." Hij kreeg dus opnieuw het celluloïd-verband. VERRADERLIJKE VALLEN. De militaire medewerker van de Times schrijft: Men hoort in den laatstenl tijd de soldaten, die aan het offensief hebben deelgenomen, veel spreken van de verschillende verraderlijke vallen, die de Duit schers achterlaten als zij uit een loopgraaf worden verdreven. Dit is nu reeds zoo dikwijls gebeurd, dat de mannen langzamerhand al die kunstjes precies ketir nen. Het is verstandig, teder voorwerp dat men in de loopgraven ziet liggen, eerst .voorzichtig aan te raken vóór men het opneemt, omdat het dikwijls gebleken.is. (dat de onschuldigst uitziende voorwerpen aan ver borgen mijnen bevestigd waren, die ontploften als men de voorwerpen» opnam. Ook vóór de loopgraven, in Niemandsland, vindt men zulke vallen. De massa bom men en handgranaten,, die men in veroverde loopgra ven vindt liggen, leveren altijd .gevaar op, ook aT zijn ze niet met helsche machines verbonden. Zelfs een eenvoudige plank kan met een touw verbanden zijtn, zoodat. als men er op trapt en het uiteinde grijpt, een mijn kan ontploffen. Dan is er ook een voorwerp, dat op een warmwaterhord op korte pootjes gelijkt en hij met opnemen ontploft. De soldaten noemen het een schildpad. Als men het niet zeer voorzichtig opneemt, ontploft het, evenals de torpedo, dien een walvisch voor ten waterdier aanzag. In den laatsten tijd plaat sen de Duitschers in de modder ook voetklemmen met zoo krachtige veer en, dat zij iemand, die erop trapt, het been verbrijzelen kunnen. IN EEN VEROVERDE LOOPGRAAF. In het Journal schrijft Joseph Voisin uit een op de Duitschers veroverde loopgraaf het volgende: Onder de geweldige pressie der Zouaven en der tirailleurs hebben de Duitschers de wijk moeten ne men. Onze troepen hebben nu de tweede liinies veroverde loopgraven bezet. Het schouwspel is schrikwekkend. Uit de diepe schuilplaatsen stijgt een afgrijselijke stank omhoog; en bij iedere bocht van de loopgraaf vindt men nieuwe lijken. De wijde, trechtervormige gaten, door onze bommen uitgehold, zijn als het ware gevuld met vormlooze lappen vleesch, kleederen en gebroken wapens. Niets meer is er over van de ver dedigingswerken. Netwerk ijzerdraad, schietgaten er zijn niets meer dan puinbopenr Gedurende uren en uren is alles vermorzeld. Het is een knekelhuis van den grooten strijd. Er wordt niet meer geschoten, slechts zoo nu en dan springt er hier en daar een bom. Het veld. waar het bloedbad heeft plaats gehad, schijnt verlaten en toch komen en gaan er schaduwen maar onder een diep stilzwijgen. Zij dragen gereexj- schappen, zakken, ijzerdraad; men gaat de ruïne her stellen. Binh.cn kort zal de nacht nederdalen etn een onein dige weemoed sluipt aller zieden binnen. Men moet zich echter haas.cn; hk uur nadert, waarin de vijand tot een tegenaanval zal overgaan. In de achterhoede zijn geniesoldaten bezig met het samenstellen van Spaan- sche Ruiters, die men op da borstwering der eerste loopgravenlinie werpen zal; de schildwachten dar vooruit geschoven posten waken. Een dezer zeer ge vaarlijke posten is nog eenige meters naar voren ge plaatst in de vroegere loopgraaf der Duitschers. Het is een smalle weg en zeer gevaarlijk om er zich in te i>agen. Men heeft er een ondoordringbare verschan- m gemaakt van hout en prikkeldraad en daarachter er versperring van zakken, waarin pich twee ijzeren schietgaten bevinden. Maar ziet, eenige Duitschers, profiteerende van den mist hebben op üen meter afstand in oen bocht van de loopgraaf eenige zakken aarde opgestapeld. Zij zijn vermetel genoeg. Reeds tweemaal hebben de schild wachten geschoten, zij blijven echter aan den arbeid. Nu komen de granaten los. Van twee zijden regenen zij neer. Men werpt ze zonder ophouden. Het lijkt wel een kinderspel I Zij ontploffen van links, vaü. rechts, en de brokstukken hagelen neer in de buurt der twee schildwachten, die zich zoo goed mogelijk achter de versperring verschuilen. In het eerst schenen zij wat angstig wat aarzelend te zijn maar de strijd maakt hen als het ware dronken. De Duilschers trekken af. Als po nu zoo dadelijk ten minste niet in massa's terug- keeren. Want van die heeren is al het mogelijke te ver wachten. Een der schildwachten kijkt onophoudelijk op zijn horloge, mijn Gqd wat duren de uren langl Nog eenige minuten en aan.,.,. Inderdaad, niets is pijnlijker en grijpt de zenuwen meer aan dan de lange angstige minuten wachten te midden van het gevaar. Men voelt den dood langs zich gaan en zelfs de sterk-, sten kunnen een huivering niet bedwingen. Ik heb on verschillige kerels gezien die in die o ogenblikken een gebed prevelden. De nacht daalt snel. Nog slechts vaag onderscheidt met het skelet van een boom ginds aan den rechter kant. Een lichtkogel wordt afgeschoten.. Eerst is het een lichtende streep die door de ruiiüie schiet, dan barst hij uiteen met een dof geluidje en zijn parachute valt open. Nu balanceert zijn kleine vrien delijke lamp boven de vijandelijke loopgraven. Gedurende al dien tijd hebben de schildwachten die hoe langer hoe angstiger geworden zijn, het terrein in oogenscnouw genomen, gereed om bij het minste gel- luid. de -minste verschijning allarm te maken. Maar geen enkele aanvallende beweging valt dien avond waar te nemen. Evenals wij houden de Duitschers zich bezig met het versterken van hun positie. De tegen aanval zal morgen plaats hebben bij het aanbreit en van den dag, daaraan valt niet te twijfelen.

Schager Courant | 1916 | | pagina 5