De Oorlog. A. KLOPPER ZONEN Muziek voor den Dans Een Boerenwoning een vast Werkman, Aardappelenkriel Een zes-jarig Paard, een nette Bediende, rger een nette Dienstbode, Smidslecrling gevraagd WW"» is GEHEEL COMPLETE Een Voetbalwedstrijd, BLEEKP0EDER, JAN DE VRIES, 200 zak kriel 2 Timmerlieden, Te SCHAGEN Donderdags in Hotel Vredeiosl van den KeerigeszvanSVtëaiir. DEPOSITO'S. 150 M. Dijkhooi, een Dienstbode. een Dienstbode, zoekt plaatsing Rabarber-Pollen Kaastobbe, één bunder beste roode en gele KOOL. Werkster een Knecht, gezonde Uien, een Dienstbode een Meisje, een partijtje Kriel ,,'t Centrum een Huis, t 4:>0p,'r 1000 ZONDAG 17 SEPTEMBER, met bijna 3.5 H.A. Weiland en 2.75 H.A. Bouwland Rijtuig- eo Werkpaarden, beste Biggen te koop. Suikerbieten-stekkelingeo, Alkmaarsche Stoom Steeohouweiii per telegraaf. Binnenlandsch Nieuws. grondverschuiving. suikerschaarschte. Plaatselijk Nieuws. gevolgen der loonkwestie. landstorm. gemeente schagen. politie. l5— Marktberichten. bedenkelijke vooruitzichten in bel. Meubelfabriek - Stoffeerderij L00DSGRACHT 69 HELDER te Julianadorp. en prachtige Schoolmees- terplanten, Suikerwortelen. op een groote boerderij 99 Boet en Tuin, De draad van erna overzicht van J.l. Zaterdag ne men wij weer op en dan kunnen wij eerst meedee- len, dat de Bulgaren en Duitschers tegen de Roe menen, weer een voordeel hebben behaald. De ves ting Silistria is gevallen. Dat versterkte plaatsje ligt aan den zuidelijken oéver van den Donau in de Dobroedzja. Eenige bijzonderheid lezen wij over den val van deze vesting niet. Silistria, in het Bulgaarsch Selistra, is behalve een vesting, ook een belangrijke haven aan den Donau, die hier K.M. breed is, en telde ongeveer 15000 inwoners. De linkervleugel van het invallende leger der een-' tralen in de Dobroedzja is, na den val van 'Toertakai en Silistria nu voldoende gedekt De vraag is nu, of de Roemeniërs en Russen er in zullen slagen de lijn Boekarest—Cernavoda^-Medjidia—Konstanza in handen te houden dan wel zich moeten bepalen tot de verdediging van den Donau. Ook de Roemeniërs kunnen zich aan den Donau bij het punt, waar hun grenzen met die van Hongarije en Servië samenkomen, op een succes van beteekenis beroemen. Zij hebben Órsowa, de Hongaarsche stad, aan de IJzeren Poort, aan de Oostenrijkers en Hon garen ontnomen. Het bericht er over is nu van Boe karest uit officieel bevestigd. De bezetting van Orsowa, dat 10 K.M. van de IJze ren Poort ligt, brengt de Roemeniërs ten westen van den spoorweg Temesvar- Boekarest en over de ri vier de Tsjesna en stelt hen in bezit van een der voornaamste Donau-overgangen. De stad heeft een bevolking van 5000 inwoners, waarvan een gedeelte Roemeniërs zijn, en ligt 5000 M. van de Roemeensche grens. Van Orsowa uit was verleden jaar herfst een Oostenrijksch-Duitsche le germacht den Donau overgetrokken voor den inval in Servië. Van Orsowa gaat ook een spoorweg naar Boedapest Deze winst verzoet veel van het ongeluk tegenover de Bulgaren. Latere belichten wijzen er op, dat de Roemeniërs nog verder voorttrekken. Het dorp Schelletberg is door hen bezet, dat is ten zuiden van Sibin, terwijl de Oostenrijkers erkennen dat zij ten westen van Gyergyo en Csik htm front hebben moeten terug trekken. Hierboven wezen wij reeds op het al of niet suc ces hebben der Russen en Roemenen in de Do broedzja, eenig voordeel hebben de beide verbonde nen daar reeds behaald, doordat zij Bazardjik heb ben bezet. Bazardjik of Dobritsj was verleden week door de Bulgaren bezet. Het hernemen van die plaats door de Russisch-Roemeensche troepen toont, dat deze op den rechtervleugel sterk genoeg zijn, om de ver binding tusschen de Duitsch-Bulgaarsche troepen en hunne basis in Bulgarije te bedreigen. In dat geval zullen de Duitsch-Bulgaarsche legers hun opmarsch aan den Donau niet kunnen voortzetten, noch Boe karest bedreigen. Of dat'werkelijk het geval zal zijn, 't is de toe komst die het ons zal leeren. Van het Russische front hooren wij nog niet veel bijzonders. Alles wijst er op, dat de Russen steeds alle pogingen aanwenden om Halicz te bezetten, maar nog steeds zonder slagen .Overal wordt hevig gevochten. Duitschers zoowel als Oostenrijkers zijn steeds in het offensief. In de Karpathen vorderen de Russen ook zeer langzaam. In het Westen is het voornaamste succes dat de Engelschen het dorp Ginchy hebben bezet en het terrein tusschen dit dorp en het Leuze-bosch even eens in bezit hebben genomen. Reeds hadden de Engelschen verleden week in een aanval het dorp genomen, doch toen slaagden de Duitschers er bij een tegenaanval weder in het te hernemen. Thans meldt generaal Haig, dat hij in staat was al het veroverde terrein te behouden en zelfs nog eenigs- zins uit te breiden, zoodat ook ten noorden van Po- zières de linie eenigszins werd vergroot Ten zuiden van de Somme nam de strijd tegen de Franschen een bijzonder heftig karakter aap. Het Fransche bericht zegt, dat door gebruikmaking van brandende vloeistoffen de Duitsche troepen er in slaagden, een gedeelte der Fransche loopgraven ten zuiden van Barleux te bezetten. Bij een tegenaanval werden die echter hernomen. Overigens werd er zeer hevig gestreden, doch zonder dat de stellingen ge wijzigd werden.. Bij verdun hadden gevechten plaats, waarvan de Franschen melden, dat zij het geheolo loop'gravennet bij Douaumont bezetten, de Duitschers, dat de vij and uit de stellingen ten zuiden van Thiaumont en ten oosten van Fleury, waarin hij was binnen gedrongen, weder werd verdreven. Het Engelsche legerbericht meldt nog tenslotte: Tusschen Neuville St. Vaast en het kanaal van La Bassée zijn wij op verscheidene punten de vijande lijke schansen binnengedrongen en hebben er eeni ge gevangenen gemaakt LONDEN. De Daily Chronicle verneemt uit Athene dat de minister-president Zaimis zijn ontslag heeft ingediend. Verwacht wordt hedenavond oplossing ministercrisis. Nabij Dujgerdara had Zaterdag bij het Kinselmeor een aanzienlijke grondverschuiving plaats. Nadat het zand tot op 2 meters hoogte langs deH dijk gespoten was, en door 20 man dagelijks gewerkt was, »m daarlangs een dam op te werpen, zonk Zaterdag plotseling de heele massa over een lengte van 30 meters ^5 meters diep weg en verdween in het meer. Dc werklieden maakten zich snel uit de voeten, anders waron ze verzwolgen. In de nabijheid werd een lek in den Waterland- schen dijk ontdïekt, waar zeewater doordrong. Dit werd terstond gedicht. Deze dijk blijft nog steeds een gevaar voor Waterland. In den laatsten tijd werd meer dan eens in dagbladen berichten de beschuldiging uitgesproken, dat inaustieën van suikerhoudende vloeistoffen m hooge mate zouden hebben medegewerkt aan de suikerschaarschle, door suiker uit te voeren zonder afschrijving op suikercertifi caat, met'opoffering van de restitutie van den accijns. Thans schrijft ons de voorzitter van de Vereeniging van Fabrieken van Melkprodukten (opgericht op initia tief van den minister van Landbouw en met de zorg voor consumptie-meitk als privilege ook met ie regeling van den uitvoer belast) dat slechts één der bedoelde fabrieken op de gewraakte wijze te werk ging en aldus 763 zakken suiker exporteerde. Deze hoe veelheid is als onbeduidend te beschouwen, wanneer men weet, dat de gecondenseerde nielkindustrieën plm. 300.000 zak per jaar gebruiken en het gebeurde (op jzicti zelf geen ongeoorloofde handeling) welksher haling door administratieve maatregelen onmogelijk ge maakt is, wettigt dus een beschuldiging tegen de ge condenseerde nielkindustrieën niet. De voorzitter maakte er ons opmerkzaam op dat 'de moeilijkheden van de suikerschaarschte op een an dere en wel een zeer eenvoudige wijze kunnen worden bestreden. De gecondenseerde melkfabrieken stelden 50.000 zak suiker beschikbaar voor de consumptie. Nu is het opmerkelijk, dat men niettemin bij die fabrieken, we- lende dat ze over suiker beschikken, herhaaldelijk aan vraagt welwillend met suiker te helpen voor particu lier gebruik men zou zoo heet eht dan, er zoo graag den winter mee doorkomen. Het groote publiek schijnt dus niet te weten, dat er 1 October overvloed van nieuwe suiker komt en zelfs riiii er veel per sonen, die suiker opgepot hebben, mei hot oog op den winter, én maar niet begrijpen da rij dte gemeen schap een grooten. dienst bewijzen door hun opgepotte suiker in de komende drie weken op te gebruiken of aan vrienden te verdeelen. inplaats van nog steeds maar geregeld te probeeren mj den kruidenier pond jes of tialrpondjes te krijgen. Wanneer dit eenvoudige feit maar ruim bekend was, zouden zich nog heel Wat menschen in de komende drie weken vóór Octo ber kunnen helpen, zonder het den winkelier of res pectievelijk het -Distributie Bureau moeilijk te maken. PAARDENMARKT TE SCHAGERBRUG. Aangevoerd 245 paarden en veulens. Rijtuigpaarden f 550 a f 900, 3yi jarige f 500 a f 700, Zyj-jarige f 400 a f 500. lVï-jarige f 350 a f 450, werkpaarden f 200 a f 350, slachtpaarden f 100 a f 225, veulens f 200 a f 350, ketten f 1.50 a f 350. DE SLAPENDE DUITSCHER. ZEVENAAR, 10 September. De Duitsche soldaat van de grenswacht te Elten, die in de coupé in slaap viel, en daardoor te Zevenaar arriveerde, en op ver zoek weer werd uitgeleverd, is in zijn garnizoens plaats veroordeeld tot drie weken militaire gevan genisstraf. GEEN INVOER-FACILITEITEN MEER. Meh meldt uit 's-Gravenhage: Naar aanleiding van het Reuter-telegram uit Lon den, dat tot nader order geen faciliteiten meer zul len worden verleend voor den invoer in Nederland van verschillende artikelen vernemen wij, dat dit be sluit reeds eenige dagen geleden ter kennis van de N. O. T. werd gebracht. Voor verschillende artike len zooals plantenvezels, eieren en rubber werd reeds lang geeu consent tot invoer door Engeland gegeven Blijkbaar is het de bedoeling der Engelsche re geering om te voorkomen, dat van over zee arti kelen in ons land worden ingevoerd, die wij zelf produceeren en weer uitvoeren naar Duitschland. Het ligt in het voornemen van de N. 0. T. om gedaan te krijgen, dat voor de verschillende artike len wederom invoer zai worden toegestaan tot een hoeveelheid, beantwoordend aan de binnenlanascne behoefte. De Joonkweslic in het timmervak alhier, is toen nog oen muisje met een staartje geworden. De gezellen hadden medegedeeld, dat zoo het lodn met ingang van il Sept. niet op 27 cent was gebracht, zij ander werk - zouden zoeken. Nu hebben de patroons be sloten het loon op 18 Sept. in te laten gaan, wat één van hen aanleiding heeft gegeven de gezellen aan hun woord te houden en de vier bondsleden, die bij hem werkten op 11 Sept. als vrijwillige ontslagnemers te beschouwen, hoewel deze hadden verklaard met den ingang op 18 Sept. tevreden te zijn. Bij een ander patroon rijn 2 gezellen weggebleven. Ingeschreven voor jaarklasse 1909: M. van der Borg, S. de Vries, H. Schrieken, W. J Kweldam, F. C. Eriks, P. Ruiter, A. Marees, G. Koning, J. G. L. Bolte, C. Tuinman, J. v. d. Oord, W. Meiten, W. Wit, A. Zwakman, J. Th. Kroone, C. Kossen. Gehuwd: Gerrit Kolkman, 39 jaar en Vronika Ca- tharina Castricum, 37 jaar. Opgevangen van de markt van 7 September J.1. 2 schapen. Inlichtingen ter Gemeentesecretarie. J 13 a 16 buiteïd, f 21.00 a 23 wortelen f 5 6.iS; wortelen 'per baal, binn«ü. fV«° a 1.80, buite* f 310 a 3.35, aanvoer kool wS -S™ aardappelen f 260 nep f4.00 T/n ,,Tea f 4 40 a 4.70. sLaboonen f 6.30 a 7 70 1 1 hinneiil f 11 1° buitenl. f 16, roode kool' a 25. slaboonen, i k mkommers f 6 n2RSUpRel8Nkleine kaïs^boeren f fabrUkskaa, t 7i miHdelb f 69, commissie f 69, 387 K.G. boter 7ii. ^««ronder 365 vette en 60 .tiZ VAN EWUCKSLUIS, 9 Sept. 208 pond Bot per pond f 0.16V» a 0.18. 63 pond Schol, per pond f 0.00 a 0.10. ALKMAAR, 11 September. ,n Aangevoerd 12 koeien en ossen f 300 a 44(J, lo vet te kalveren f 70 a 170, per ned. pond f 1.20 a 1-50, 28 nuchtere kalveren f 15 a 25, 255 vette schapen f 24 a 38 per stuk, 165 vette varkens 68 a 101 cent per ned. pend. AMSTERDAM, 11 September. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 408 vette koeien f 1,20, 2e kw. f 1.10 a 1.15, 3e kw. f 1 a 1.05, 145 melk- en kalfkoeien f 350 a 550, 111 nucht. kal veren f 12 a 20, 78 schapen f 25 a 35, 414 vette var kens, geen handel. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Zaterdagmiddag. 212 zak aardappelen. Julias f 1.45 a 2.40, schoolmeesters f 2.25 a 2 20. blauwe f 2.9Ö a 2.35, Eigenheimers f 1.75 a 2 75. volgelingen f 1.25 a 1,30 drielingen f 1.05 a 115, 196 baal uien f 4^40 a 4.50. 248 baal gele nep 'f5 a 5.80, idem drielingen f 3 a 4, 1500 K.G. slaboonen f 7.25 a 8.80, 122 baal wortelén, binnenl. f 1.35 a 1.90, buitènl f3.05 a 3.15. Maandagmorgen. 16500 Bloemkool binnenl. q 9 a P4.50 buitenl. f| 15.30 a 27,50. 2e soort f 6>80 a 8.40, 48500 roode kool, binnenl. f 3.80 a 8.40, buitenl. f 8 a 19.90, 10300 gele, kool, binnenl. f 9.80 a 12 70] buitenl. f 11.80 a 15.20 13200 witte kooi, binnenl. f 7.70 a 14. buitenl. f 15.40 a 27, 1875 bos wortelen f 4.20 a 7. Maandagmiddag. 80 zak aardappelen. Julias f 2.05 a 2.1d, schoolmeesters f 2.60 blauwe f 2 30 a 2.70, volgelingen f 1.20 fa 1.30, drielingen f 1.20 85 baal uien f 4.60 a 4.80, 125 baal gele nep 5 a 5.50, 73 baal wortelen, binnenl. f 1.75, buitenl. 3.10 a 3.15, 500 ramenas f 17.50 per 1000. Dinsdagmorgen. 6/00 Bloemkool, binnenl. f 12 a 17.80, buitenl. f 28 a 40.80. 2e soort f 7 40 a 9.10, 40500 roode kool, binnenl. f 3.80 a 7.40, buitenl f 10.60 a 19, 11700 gele kool, binnenl. f 10 a 14, buitenl, f 12 a 18.2CT 14300 witte kool, binnenl. f 9.60 a 15.40, buitenl. f 16.10 a 30 40, 715 bos wortelen f 3 30 a 3.80. NOORDERMARKTBOND. Noordsoharwoude. Zaterdagmiddag. Muizen f 10.70 a 10.75 vol gelingen f 1.25 a 1.40, drielingen f 0.90 a 1 10, blauwe f 2.50 a 2.55, gele nep f 5.20 a 5.90, idem drielingen f 4 a 4.20, uien f 4.50 a 4.70. Maandagmorgen. Roodè kool, binnenl. f 4.10 a 6.60, buitenl. f 8 a 17.90, witte kool, binnenl f 8 a 13, buitenl. f 17 a 25.30, gele kool, binnenl. f'7 5(1 a 12.80, buitenl. f 10 a 18, bloemkool, f 14 a 16.80 wortelen f 4.90 a 6.70. aanvoer kool 44934. Maandagmiddag. Gele f 5.10 a 5,50, idem drielingen f 4 a 4.40, uien f 4.60 a 4.80 Dinsdagmorgen. Roode kool,*- binnenl. f 5.70 a 7, buiend, f 13 a 22, witte kool, binnenl. f 10 a De Antwerpsche correspondent van het Handels, blad schrijft d.d. 8 September: Alles laat voorzien dat wij hier in België wat ij. treft de volksvoeding, zeer moeilijke dagen tegj. moet gaan. De quaestie der levensmiddelen is u. ker ook op dit oogenhlik en sinds long reeds een lastig problema, maar ze schijnt wel een kleinl*. heid bij hetgeen ons toekomenden winter te wach- ten staat, De lang niet geruststellende loopende geruchten worden nu bevestigd door de inlichtin- gen die mij van bevoegde zijde worden verstrekt. Trots den invoer van levensmiddelen door het Nationaal Comité voor Hulp en Voeding, is de be volking nog voor een merkelijk deel aangewezen op de voortbrengselen van eigen bodem. Daar de moeilijkhedeq van vervoer over zee en de meerdere kosten niet onbeduidend zijn, blijft de omvang van den inlandschen oogst een gewichtige factor voor onze volksvoeding. Het is nog te vroeg om volledige inlichtingen hierover te bezitten. Doch men kan als vaststaand aannemen dat zoowel voor rogge en tar we als voor aardappelen het jaar 1916 in vele stre ken van België bij 1915 zal ten achter staan en eene mindere opbrengst afwerpen. Voor de graansoorten is de oogst redelijk goed in de rijke landen,' maar 1 zeer middelmatig in de andere streken. Voor de aardappelen zijn de vooruitzichten veel slechter cn wordt er van eene mindere opbrengst van 30 tot 40 pet. gesproken. Het siechte, koude en natte weer en het gemis aan meststoffen zijn daarvan de oorzaak. De opeisching enen de verdeeling van de aardap pelen worden door de Duitsche overheid geregeld en de aldus opgeëischte vruchten worden in de gemeen te-magazijnen verkocht. In 1914 heeft het Nationaal Comité getracht in het gemis aan aardappelen te voorzien met invoer uit het buitenland, maar d'e uitslagen zijn zoo bedroevend slecht geweest, dat sedert dien het Comité zich niet meer met de aard appelen onledig houdt en. overigens daartoe geene toelating heeft Een slechte aardappeloogst stelt voor de voeding van de bevolking moeilenke dagen in het verschiet ONGELUK BIJ EEN BRUGGEBOUW. QUEBEC, 11 September. De middelste ligger van de groote „cantilever"-brug ovef de Saint Laurence rivier stortte bij het op zijn steunpunten leggen in een, zoodat vele arbeiders in de rivier vielen. Men vreest dat het verlies aan menschenlevens zeer groot is. Bij het stelsel der „cantilever"- of kraagliggers, wordt de ligger los op de steunpunten, welke op hunne beurt weer op de peilers rusten, gelegd. De ligger moet dus in zijn geheel gebouwd en door hijschtoestellen of op andere wijze op de juiste hoogte gebracht en op steunpunten gelegd worden. Blijkbaar is de groote ligger van de in het telegram genoemde brug tijdens die bewerking ineengestort. Hdbld. Bij de bruginstorting te Quebec heeft een ingenieur een been gebroken, acht werklieden zijn gedood, zes werden gered. Oorzaak nog onbekend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai* waarnemingen verricht in den morgen van 12 September, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut De Bilt. Aanvankelijk zwakke tot matige, later wellicht Z o. tot ZW.. wind meest zwaarbewolkt tot betrokken, tij delijk opklarend, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem- 'peratuur. OP des nhmiddags om 4 uur, in het lokaal van den Heer J. BIJVOET. van 2 tot 4 uur. Concordia tegen Sparta I Schagen, BLEEKWATER. CHL00RW1T. enz. in ruime mate voorradig bij Chemicaliën- en Drogeriienhandel, ALKMAAR. Telefoon No. 324. Te Koop bij S. W ESTER, te Noordschar- woude. Uit de hand te koop: zeer geschikt voor groententeelt en- gunstig gelegen aan het vaar water in den Leijerpolder. Te bevragen bij den eigenaar G. LIEFHEBBER te Oude Niedorp. Wordt gevraagd liefst met Zoon, goed kunnende melken, bij P. KOSTER, Boermans- weg, Anna Paulowna. Te koop gevraagd liefst groote partijen en Br. fr. met opgaaf van hoeveel heid en prijs, aan W. Kluft, Nieuwe Niedorp. GEVRAAGD: bij P. SMIT te LuljewinkeL Te Koop: (bruine ruin), mak in alle tuigen, te bevragen bij C. COMMAN DEUR K. A.Z., te Wognum. Te Koop staande aan de rook, bij }n. BAS, Poolland, Barsingerhorn. Gevraagd, tegen half September in klein gezin, bij wed. Jb. Rootjes Slikkerdijk, Wieringerwaard. Te Koop: Makke l'/rjarige en Veulens, bij G. W. WaIBÖER, Kleiweg, Anna Pau lowna. Gevraagd om met Kerstmis in dienst te tre- den, bij P. BOJiST, Tuitjehorn. A. G. BLAAUW, Coiffeur, Alk maar, vraagt: f 18.f20.-' intern per maand. Een boerenzoon uit de prov. Gron. omstreeks Nov. vrij van Mil. dienst in de prov. N.-Holland. Hoog loon geen vereischte, Br. fr. onder lett. N M, bureau van dit blad. te koop, bij K. Frans fe Groenveld Te koop gevraagdeen gebruikte doch in goeden staat zijnde waarin 40 kazen gemaakt kunnen worden. Aanbiedingen aan M. STAM, Brake Medemblik. Te koop: Te bevragen J. W. THITSSEN, Spoorstraat, Helder. Gevraagd voor Zaterdagmiddags. Th.Paauw Schagen. Gevraagd die goed kan ploegen, bij G. Bobel- dijk te Oudkarspel. Te koop aangeboden één snees bij L. J. Wendel, Keins. Schagen. Tegen 1 October a.s. gevraagd, bij J. van der Oord, W ieringerwaara. Biedt zich aan: foed kunnende melken, liefst in lein gezin. Brieven letter A. B. buj-eau v. d. blad. Gevraagd: een Brieven franco onder letter K aan het bureau van dit blad. Te koop gevraagd: door J. Muntjewerf te O'udesluis. Aan hetzelfde adres Gevraagd te Bergen Binnen, zoo spoedig mogelijk: in klein gezin, en die genegen is einde October mede naar Amster dam te vertrekken. Brieven of persoonlijke aanmel ding, bij Villa „RUSTOORD", Bree- laan 42, Bergen Binnen. Te huurhet café met Verlof, annex Winkelzaak en Weegbrug, staande bij de Halte Oostpolder te Anna Paulowna. Te bevragen bij K. A. Kaan, Knees- weg, Anna Paulowna. Te koop gelegen aan de Keins. Te bevra gen Dij G. Smit, Barsingerhorn. bij Jb. VISSER, Nieuwe Niedorp. Te Koop: te leveren in October, om a.s. voor jaar uit te planten voor zaadteling voorden Heer KllHN, van Naarden. Te bevragen bij G. W. WAI BÖER, Kleiweg, Anna Paulowna.

Schager Courant | 1916 | | pagina 6