KRACH WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1116, 39ste Jaargang. No. 5866. Ingezonden Stukken. Uitgevers: TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Raad Harenkarspel. FEUILLETON. Raad Anna Paulowna. SCHAGER Alituti Niems- COURANT. Atetemiü- Luüiifllai Hit blad verschijnt viermaal por woelt: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij iriaending tot 's morgens 9 ure wor den ADVKRTRN TIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN O 5. -- Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden fütiU; por post i'1.05. i.osse nummers 5 et. ADV ERTENTIKN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 6/e.t. (Mewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. bonk. MJjnheer de Redacteur I Wij worden genoodzaakt eenige ruimte in Uw veel gel even bladi te vragen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. en wel tiaar aanleiding van hetgeen ons raads lid d« hteer G. Over Kz., in de Raadsvergadering alhier jl. Donderdag bij de rondvraag heeft gezegd. De heer Over zeido woordelijk, volgens het raads- •verslag der gemeente in uw blad, dat hij van zijn buren klachten had! ontvangen, dat het land bij den heer G. Liefhebber in gebruik, niet te best gebruikt wordt. De heer Over wil voor zich zelf niet gaarne alleen uitspraak hierin doen. Dus een bejaarde boer wiens ramen uitzien op en wiens tuiin is naast het land, gebruikt door den neer G. Liefhebber, is niet bij machte te oordeelen over het gebruik daarvan en beschuldigd zijn buren. Wij, buren van Over en ook ook van Liefhebber, nemen die beschuldiging niet aan, omdat wij; ten geene öeele het landgebruik van Liefheb hebber afkeuren en wij verklaren dan ook het ge sprokene van Over, in de Raadsvergadering, afkom stig uit eigen bron, dus gelogen. De heer liefhebber heeft net land nu 5 jaar in gebruik, heit is zijn voerland en hij heeft het 4 van de 5 jaar geiweid, reden om aan te nemen, dat het gebruikt is zoo het behoort. De oorzaak dezer laster heeft zijn oorsprong wel hierin, dat de heer Over ons het samenleven als vrienden misgunt, wijl hij door zijn eigen gedrag hier niet gewild is. Oude Nfedorp. Buren van den heer Q Over en G. Liefhebber. Vergadering van den raad dezer gemeente op MaAn- 11 dezer, 's namiddags 2 uur. fwezig de heoren Hoogland en Bakker, de laatste wegens ongesteldheid. ÏJte voorzjUei opent met een woord van wel kom d(fe vergadering, waarna de secretaris de notulen leest,, welke onveranderd worden goedgekeurd, taling van f 771 uit de post van onvoorziene uitgaven betreffende uitbetaling duurtetoeslag enz. Volgens een ingekomen stuk uit Warmenhuizen is in deze gemeente over Augustus 4892 kub. M. gas verbruikt. Ingekomen is verder een ex. van de rekening van de N. V. Spoor Noord-Scharwoude, waaruit blijkt, dat de zaak er hier gunstig voorstaat. Een uittreksel uii de rekening is reeds vroeger door ons vermeld. D»e heer Doekes vraagt of de aandeelen rentedoos rijn, welke vraag de voorzitter ontkennend beantwoord. Ingekomen is verder een dankbetuiging van het on derwijzend personeel, van de verloskundige en. van den veldwachter voor de verleende duurtetoeslag en de verhooging van salaris. Ingekomen is ook een circulaire van B. en W. van Amsterdam, betreffende de Intercommunale ar beidsbemiddeling. en W: hebben onlangs beslor ten de gemeente daarbij aan te sluiten en als agent daarvoor aan te stellen de secretaris. Uit de desbe treffende criculaire blijkt, dat het Rijk 5/12 en de gemeente Amsterdam Vi bijdragen, zoodat Va voor rekening van de gemeente komt. De kosten zullen voor deze gemeente dit jaar f 12 zijn. B. fen W meenden, dat het als gevolg van het genomen besluit verplicht is de f 12 tê betalen, doch 15.' door H. VON ZOBELTITZ. Lora was plotseling droevig geworden alsof zij een ongeluk zag naderen, dat haar nog meer be angstigde omdat het zoo in het duister, in het on zekere lag. Zij had zich al die dagen en weken zoo vrij en zoo gelukkig gevoeld en nu kwam de te rugslag. ZIJ had wel kunnen schreien.... Eindelijk kon zij Tbet zwijgen niet langer dragen, greep de hand van haar man zeggende: „Waarom zou Willy feitelijk hierheen zijn geko- men?" Hij had eveneens in zwaarmoedig gepeins ver diept in zijn boekje gezeten, maar nu hij het hem zoo dierbaar gelaat wanhopig bezorgd zag worden, lachte hij: „Voor zaken, Lora, zei hij immers", begon de geheimraad nu, „maar of een flirtation met deze dame hem aangezet heeft om dit besluit te nemen weet ik niet Je moet echter die zaken niet te treu rig opnemen. Tegenwoordig zien de menschen niet tegen een spoorreis van zes en dertig uur op om een bespreking te gaan houden. Een vriend van mij uit Hamburg reisde 't vorig jaar naar New-York, deed daar in een half uur tijds zijn zaken af en kon toen nog juist een andere boot halen die weer naar Europa vertrok. Er zijn dingen die men alleen Mondeling kan behandelen." Zij durfde nu niet verder op dit onderwerp door gaan maar hij ging zelf even later, kalm sprekend door: „Het zal wel iets zijn in verband met de zaken van Baldin, ik heb je immers in de Frankfurter Zeitung laten zien hoe woedend men daar te velde trekt tegen de Prometheuslicht-Maatschappij alles is daar zeker niet goed in orde. Misschien is de nieuwe uitvinding van dokter Prall, waarvan je onlangs sprak, daar ook wel schuld aan „Ben je bang dat er sprake is van verliezen? vroeg ze nu op gejaagden toon. Hij haalde de schouders op. „Dat kan wel zijn, maar ook dat moet je niet t tragisch opnemen, Lora. Een zaak als de onze heeft oienigmaal met verliezen te kampen. De kunst is stéllen tevens voor, waar in de 7 a 8 mnd. dat de jtemeente aangesloten is, gefileken is. dat dit voor deze gemeente niet van het minste belang is, (dc agent behoefde geen enkele maal bemiddeling te ver leen en) het lidmaatschap op te zeggen. De neer Doekes zegt, dat hij met deze instelling in 't minst niet bekend is en vraagt hoeveel publici teit er aan gegeven is. Voorzitter zegt, dat het destijds aan verschillende bonten is aangeplakt. ijo heer Groot zou het lidmaatschap liever nog oen jaar willen verlengen. Hel is nog niet voldoende Wekend, zoodat we nog moeilijk kunnen oordeelen Er is hier toch altijd behoefte aan arbeidskracht Voorzitter zegt, dat B. en W. meenden er niet sterder op in te moeten gaan; willen echter de hoeren leen jaar verlenging, mij goed. JJfe heer Doekes zou het voorstel van B. en W. njaar bever aannemen; blijkt het een behoefte te wordfcn, dan kan altijd het lidmaatschap weer worden opgegeven. Hei voorstal van B. en W. wordt hierna aange nomen. Enkjale stukken betreffende duurtetoeslag voor krank zinnigen komen hierna ter tafeL Daar dit als een nood zakelijk kwaad wordt beschouwd, legt de raad zich na eenige verduidelijkingvan de zijde des voorzitters bij de mededeenng neer. Betreffende het schrijven van den commissaris der Koningin, ten doel hebbende do sluiting van drank huizen op dein dag der demobilisatie te bevorderen, wordt op voorstel van B. en W. besloten hieraan gevolg te geven. Niet omdat de raad bang is, dat het in deze ge meente noodzakelijk zal zijn, doch elders zal het zijn nut hebben. Ged. Staten willen het salaris van den Burgemeester van f 111X> op f 1201) en dat van den Secretaris met viije woning van f 900 op f 1000 brengen. Verder werd gevraagd hoe de raad er over dacht het salaris van den ontvanger, dat thans f 475 bedraagt te verhoogen. De raad kan zich betreffende (Je voorgestelde ver hoogingen zeer goed met de zienswijze van Ged. Staten vereenigen, er wordt ook in gewone tijden steeds meer 'e arbeidskracht naren gevraagd. en meer van de arbeidskracht van genoemde ambte- Ltear de betrekking van Secretaris en Ontvanger in een hand zijn, wordt het niet noodig geacht de laatste functie hooger te bezoldigen. Besloten wordt dus de salarissen van Burgemeester en Secretaris eik met f 100 te verhoogen en dat van dien Ontvanger te laten zooals het is. De voorzitter betuigt zijn dank voor de gunstige beschikking. Ter tafel komen hierna de begrootingen van ge meente en burgerlijk armbestuur. De eerste geeft aan een ontvangst en uitgaaf van 27549.12i/j met een post onvoorziene groot f 1213,69; de laatste een ontvangst en uitgaaf van f 4272, met een post onvoorziene groot f 432. De raming voor den Hoofdei. Omslag is verhoogd van f 6300 op 8000, de gemeentesubsidie aan hel burgerlijk armbestuur van f 2000 op f 2500. B e.n W. viagen machtiging uit de post van on voorziene uitgaven te betalen f 15 ais, subsidie aan den proef en schooltuin te Alkmaar en f 12 voor de ver- eeniging voor Inlerc. arb. bem. Toegestaan. l>e heer Groot vraagt of men wel eens wat hoort van hel nut van den proef- en schooltuin etn of daar iets wordt gedaan tot bestrijding van diverso ten. Voorzitter raad aant, het verslag eens te lezen, wat bij de raadsleden ter circulatie zal worden rondge zonden. Stellig gaat veel nut van deze schooi uit. De heer Groot vraagt verder of nog leerlingen uit deze gemeente er aan deelnemen. De voorzitter antwoordt ontkennend. maar om intijds om te koeren, wanneer er gevaar dreigt Overigens ie Willy, dat moet ik hem tot zijn eer nageven een flink zakenman. Maar zet nu niet een gezicht als Pietje Bedroefd, kindje, daar is toch werkelijk geen reden toe". Hij zag haar bij deze woorden glimlachend aan en knikte haar toe. Zij dineerden daarna met hun drieën in de groote eetzaal van het hotel, aan het kleine hoektafeltje, van waar uit men de lange vestibule en de inter nationale gasten geheel kon overzien. Naast Lora lag eeü groote bouquet heerlijk geurig Marchéchal- Niëlrozen, die Willy haar gebracht had. Zij kon echter nog altijd den angst niet van zich afzetten, die haar bevangen had bij de ontmoeting op den Pincio. Zij was zeer stil aan tafel en verwonderde zich voortdurend dat vader en zoon zoo vroolijk samen spraken. Was dat zelfbeheersching of wel zelfmisleiding? Zij zelve gevoelde zich echter zeer bezwaard en het kostte haar moeite het gesprek te volgen of de heeren op hun vragen te antwoorden. Maar langzamerhand begon zij zich op te merken dat Eberhard nu anders was dan gewoonlijk. Willy was zenuwachtig en ook niet zooals anders; tegen haar beleefd en bijna overdreven ridderlijk bijna alsof hij zich moeite gaf om in de gunst te komen bij haar. Af en toe zag hij haar aan met een blik, die scheen te vragen: „Hebt u invloed od papa? En wilt u die te mijnen gunste gebruiken? Dit griefde en krenkte haar tegelijkertijd. Of was zij wellicht vandaag bijzonder gevqelig en was dit de reden dat de vraag van Eberhard: „Nu,myn jongen, zeg mij eens eerlijk of je nog altijd de- zelfde vereering voor mevrouw Baldin koestert? haar zoozeer pijn deed Deze vrouw 1 Waartoe diende het dat haar man haar naam noemde? Misschien was het waar met bedoeling om te schertsen, maar nochtans deed het haar pijn. En toch keek zij op toen Willy antwoord de: „Vereering? Die is nooit groot geweest Een beetje flirten hoogstens. Ik heb^°1®vroutlwri^!r din vandaag voor het eerst gezien sedert maanden en daarop weer: „zij veroorzaakt haar man boel wat last. Ik hoor dat ze nu reusachtige sommen in Monte Carlo verdobbeld heeft" Was dat waar of slechts verdichtsel? Overigens lieve Lora herinner ik mij nu da* ik eergisteren, toen ik bij Baldin was voor een bo- YiT:üovaIinrr Hpriha hf»h nntmoftt" L'ilLi Wederom Krec# zij iitju&c-uut; gcvwi van als destijds en zij verweet zich zdve nu: „in den De heer Doekes brengt hierna namens de com missie verslag uit van de gehouden schouw, waaruit blijkt dat alle gemeentola nderijen in volkomen orde zijn bevonden. Hierna vragen B. en W. een blanco crediet voor ecu richtige distributie van verschillende levensmid delen. Vooralter zegt, dat dit de gemeente oen aardige som zal kosten, alleen voor varkens zal dit per jaar gerekend reeds een uitgaaf van ongeveer f500 vorderen. Werd eerder het geheele tekort op de distributie door het rijk betaald, nu moeten de gemeenten daar aan een tiende bijdragen. Behalve varkens worden of zijn weer verschillende artikelen verkrijgbaar gesteld, als boter, kaas, visch meel, rust, vet, erwten éfti boon en suiker enz. enz., zoodat dit tamelijk wat gald zal kosten. We hopen echter, dat de oorloc niet te lang meer zal duren en dat de kosten later door een gelcueening gedekt kunnen worden. Hierna deelt de voorzitter het volgende mee IHoewel sporadisch, kwamen af en toe in onze gemeente steeds typhusgevallen voor; ook nu zijn er weer enkele. 'Nu heeft Dr, Hamburger inspecteur van de volks gezondheid ons een bezoek gebracht en ook met den gemeentegeneesheer deze zaak besproken, waarvan als gevolg daarvan door ben aan B. en W. het volgende voorstel is gedaan. De gemeente Oude Niedorp heeft een barak in huur, die daar niet meer noodig is. Daar ze bij eenige toename dezer ziekte hier noodig zou kunnen zijn en heen en térugzending een massa gel.d kost. zou het niet ondienstig zijn deze voor rekening der gemeente Harenkarspel xfog 2 a 3 «vekcttj daar te laten staan om haar zoo noodig direct hij de hand te hebben. De kosten zullen ongeveer f 1 per dag zijn. B, en W. adviseeren met het gemeentebestuur van Oukle Niedorp in overleg te treden, waarop door den raad als zoodanig wordt besloten. Gevolg gevende aan een oproeping door den Burge meester van Schagen heeft voorzitter een vergadering bijgewoond van Burgemeesters in den omtrek van Schagen, om te bespreken hoe ondeirling kan worden samengewerkt inzake de distributie van regeeringsvar- kens. Schagen toch is een plaats, vanwaar veel naar omliggende gemeenten wordt uitgevoerd, waardoor de gemeente Schagen elke week voor ongeveer 5 var kens het 1/10 pet heeft te betalen, waarvan de burgers van andere gemeenten de voordeelen genieten. Om in deze toestand verbetering te brengen, staat Schagen voor de keus, of de uitvoer naar andere gemeenten te verbieden of met de andere ge meenten een overeenkomst aan te gaan. Om de slagers aldaar niet te treffen werd aan het laatste de voor keur gegeven, 'Voorzitter is er voor in overleg te treden, te meer, daar vanuit Schagen weinig of niets hier wordt ingevoerd. Ook gaat er van onze slagers weinig of niets naar andere gemeenten. De heer Borst voelt veel voor het voorstel van Schagen, doch vreest dat hetl in de praktijk bezwaren oplevert. Varkensvleesch zal er uit onze gemeente wel niet veel naar elders gaan. doch winkelwaren zeer zeker wel. Wij hebben in dit geval dus ook de distributie- kosten te betalen, voor artikelen die in andere gemeen ten worden verbruikt Daar het echter volgens mededeel!ng van den voor zitter slechts één maand op proef zal gaan, wordt be sloten met het voorstel van Schagen mee te gaan. Telegrafisch zal dit Schagen worden mf degodceld, 'laar juist heden avond een conferentie met de slagers plaats heeft. Van heeren Burgemeesters van Wormer en Haar lem nierbede is een schrijven ingekomen met verzoek een vergadering bij te wonen om te komen tot op richting van een afd. Noordholland van de vereeui- roes van uw geluk, hebt ge het arme kind geheel vergeten. Zij vroeg nu haastig, „hoe maakte de kleine het T Hij antwoordde haar hierop slechts met een paar woorden, alsof hij eigenlijk niets van haar af wist en het hem berouwd», dat hij niet wat heter ge ïnformeerd had. Het sneed haar door het hart, nu zij zich weer het arme kind voor den geest haaldeHaar vader was dood, haar moeder zat in een opvallend toile* zeker, aan de tpente et quarante tafel en haar stief vader, die om niets gaf dan om het ellendige geld! Zij wal de eenige geweest die het kind met hartelijk heid behandelde, 3e eenige naar wie Hertha ver langde en nu was zij ook zoo ver van haar af. Het arme meisje I En nu was het wederom Eberhard die op haar gelaat las wat er omging in haar gemoed want hij zei nu ook Arm kind,' en daaropAls wij weer thuis zijn zullen we ons dikwijls over het kleine ding ontfermen. Lora. Eetn hartelijk woordje zal haar zooveel goed doen." Het dessert weid opgebracht en ze gingen nu met elkander naar den grooten wintertuin. Dé geheimraad en Lora liepen voorop en Willv, die hen volgde, zei, te midden van zijn zorgvolle gedachten, nu in zich zelf: ,,Zij is in haar houding toch op en top een vorstin", Eensklaps herinnerde hij zich nu dat zij zijn rozen niet mee had genomen en omziende zag hij de gele bloemen nog op de tafel liggen...*, misschien was het een toevaL... vergetelheid. Rozen zijn in Rome zoo iets zeer gewoons. Maar niettemin voelde hij zich diep gegriefd. Zij kon het ook met opzet gedaan hebben en dat zou voor hem een slecht voorteeken zijn. Eensklaps keerde zij zich om Mijn mooie rozenNeem het mij toch niet kwalijk, WÜly Voor de eerste maal zagen ze elkaar nu recht in de oogan. En toen, meer dan al het overige, ge voelde ze diep medelijden met hem. Waar had zij tot nu haar oogen gehad? Wat zag hij er ellendig uit zoo zenuwachtig zoo bedrukt.... Dit alles scheen zich te weerspiegelen op haar jeugdig gelaat en dat wel zoo duidelijk dat hij dacht: Wat rt er in haar om. Zou zij zich afvragen waarom hier ben? Of._. of zou ze niet gelukkig zijn? Hij sprong haastig terug om naar de rozen te geven en toen hij ze haar in handen gaf, kreeg zij onwillekeurig een hoogroode kleur. „Waarom eigen- Lijk?" vroeg zij zich af. Zq had op dat oogenblik maar één verlaag**, hem ging van Ned. gemeenten. Tiet doel hiervan is, dat hderen Burgemeesters de onderlinge band versterken en b.v. nu reeds met een richtige uitvoering van de distributiewet elkaar tot lee ring kunnen zijn. Hiervoor wordt eerst minder, later meer gevoeld, waarna op voorstel van den voorzitter besloten werdj zooveel mogelijk allen de vergadering die te Amster dam gehouden wordt bif te wonen^ om dan daarna te besluiten al dan niet tot aansluiting óver te gaan; Na de rondvraag die niets oplevert wordt de ver gadering door den voorzitter gesloten. Vergadering van den raad der gemeente op Dins dag 12 September, des voormiddags 2 uur. Afwezig de heeren Geerligs, Stammes, De Ma zure, Spigt en Sipman Voorzitter de heer Wijden es Spaans, burgemeester. Nadat de vergadering is geopend, volgt lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat de heer Stammes wegens vertrek uit de gemeente als lid van den raad bedankt en ofschoon de heer Stammes liever persoonlijk af scheid van den raad had willen nemen, door zieke lijke omstandigheden zich genoodzaakt heeft gezien dit schriftelijk te doen. Voorzitter zegt nog een stille hoop te hebben gehad, dat de heer Stammes nog zou zijn gekomen. Voorzitter deelt mede, dat de heer Stammes vanaf 3 Sept. 1903 lid van den raad is geweest Jejti we weten, dat steeds veel belangstelling en sympathie door den heer- Stammes in deze functie is betoond; eveneens is dat het geval geweest met de functie van schatter en tijdelijk Wethouder. Voorz. vindt 't jammer, dat waar de verhouding altijd zoo goed was, thans deze door bijzondere omstandigheden verbroken is geworden. De heer Stammes heeft steeds op - aangename wijze samengewerkt en veel gedaan om goede werken tot stand tq brengen; steeds heeft de heer Stammes met hart en ziel aan 't algemeen belang medegewerkt en voorz. vindt 't jammer, dat de heer Stammes als gevolg van zijne zieikte van hier moet. Voorz. stelt voor den heer Stammes een dank betuiging te zenden en spreekt de hoop, dat algeheel herstel in zijn nieuwe woonplaats moge volgent Van den heer B. de Vries is eene mededeeling ont vangen, dat hij rniet ingang van, 1 Nov. in dienst zal treden als hoofd van school II. Deze mededeelingea worden voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde komt een adres te geven aan Ged. Staten op een schrijven van hen, betreffende salaris- regeling van burgemeester, secretaris en ontvanger. Voorz. deelt mede, dat B. en Wi voorsteden te adviseeren de salarissen als volgt te stellen: jaar wedde burgemeester van 1300 op 1450 gld; jaarwedde Secretaris van 700 gld. met vrije woning op 1000 gld. vrije woning. het salaris van den gemeente-ontvanger te brengen van 600 op 650 gld. Na eenige discussie worden deze voorstellen met van school- algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie tot wering verzuim worden benoemd de heeren J. C, Geerlqp, K L. van Gorku.ni, K, A. Kaan, J. H. ter Burg, Li CL Sipman, C. List, N. Raap en in de plaats van den heer Lunshof de neer B. do Vries. Hierna wordt door den voorzitter onder dankzeg ging voor de opkomst en de goede samenwerking de vergadering gesloten. LANGEDIJ K. Aan den Langedijk ls de laatste dagen geen sui ker te krijgen. Alleen de Coop. Verbnjiksvereeni- ging in de gemeente Zuldscharwoude heeeft nog een kleinen voorraad. iets hartelijks toe te voegón, alsof zij daarmede den fengst, die baar drukte, zou kunnen afwenden Maar zij kon niets uitbrengen dan: „Dank je, Willy", want haar man stond reeds midden tusschixi alle gasten aan de deur, en wenkte haar.... Zé zaten nu nog een groot kwartier in den winter tuin bij dé mandoline muziek. Lora dronk haar kop koffie niet leeg. Eindelijk stond Eberhard op zeggende: „Als je hel goedvindt, Lora zullen Willy en ik nu eerst onze zaken gaan afdoen; ginder in de leeszaal vindt je zeker wed een kalm plekje..." Zij boog zwijgend het hoofd. Nu was ze alleen, midden tusschen het bont ge mengde gezelschap. Haar man had haar een paar geïllustreerde bladen gegeven en de Berliner Rund schau. van eergisteren pas. Zij dacht echter niet aan lezen. Altijd alleen maar: Arme WillyI Arme Willy' Achter de palmen hoorde ze nog de mandolines, dan de andere tafeltjes, rechts en links van haar fluisteren, praten, veelal EngeLsch en zag ze een paar jonge lieden in een smoking gestoken, flirten met eenige kokette Amerikaansche dames. Af en toe ving zij ook het verschuiven van de massieve rieten stoelen op of het gerammel van kopjes, het ruischen van zijden japonnen, het fluisteren van de kellners.... Lora zat diep achterover geleund, met half gesloten oogen... De arme Willy.,.. de arme Willy I Eensklaps richtte zij zich op en greep zij de Ber liner Zeitung. Zij vloog de eerste bladzijden daarvan door en wierp die toen op den grond neer. i Eindelijk had ze hetgeen ze zocht „De déroute op de beurs werd heden voortgeze* en bijna op alle gebied. De berichten uit Zuid- Am erika, die alle hoop op vrede uitsluiten, de groote onkosten voor de expeditie naar China, de onguru stige dépeches van de beurs te New-York, hoogst flauwe berichten van de ijzermarkt, dat alles drukte van het begin af op de stemming. Bovendien zweed den er nog allerlei geruchten over een van onze aam- zaenlijkste hypotheekbanken in de lucht rond. En ein delijk en dat is nog het ergste kwamen er van luit die provincie nog allerlei ongelimiteerde verkoop orders zoodat zelfs de meest solide fondsen omlaag vloden. In de industrieel© waarde heerschte er een paniek die ons de schrikbarende wijze aan de dagen van de groote Krach in 1873 deed terugdenken. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1916 | | pagina 1