y» cent Raad Nieuwe Niedorp. Plaatselijk Nieuws. tot en met 20 gram: 3 cent boren 20 tot en met 10Q gram6 cent voor elke 100 gram méér (of gedeelte daarvan.) 3 cent Men ziet hier dus uit dat alleen zwaardere brieven hooger worden belast dan tot dusver. III. Drukwerken. Het port voor drukwerken wordt gebracht op 1 cent per 50 gram (of gedeelte daarvan). D5t beteek ent, dat voortaan alleen de zwaardere druk werken iets hooger worden belast n.1. die boven een gewicht van 1 pond Het tarief voor nieuwsbladen Blijft ongewijzigd dus: per nummer (tot 55 gram).: V» c®111- bov/en 55 tot en met 150 gram: 1 cent. voor jelke 50 gram meer (of gedeelte daarvan) IV. Kwitanties, enz. Voor het invorderen van gelden op kwitanties, wisselbrieven enz. wordt voortaan geëischt per kwitantie: tot en mat I l: 5 cent boven f 1 tot f 2571/» cent f 2o of hooger15 cent DSt tarief is dus vrijwel geheel gewijzigd. Bovendien is gelijk tot dusver Dij de uitbetaling van het totaal Bedrag nog een recht verschuldigd, dat is vast gesteld voor een postwissel van gelijk bedrag V. Postpakketten. Voor postpakketten zal voortaan verschuldigd zijn tot 1 Kg: 20 cent boven 1 tot 3 Kg: 25 cent bowen 3 tot 5 Kg J 30 cent Dfen blijven er nog over enkele nieuwe tarieven, waarvoor geen wetswijziging noodig is, doch die de minister heeft verklaard te zullen invoeren. VI Adreskaarten en douaneverklaringen. Déze kosten thans 4 voor leent, voortaan, echter 2 voor 1 cent VII Telegrammen. Elk woord telegram wordt 5 cent duurder dan het thans is. Het -minimum van een gewoon telegram wordt dus 30 cent, stads-telegramj men 20 cent (tien woorden). Een. dringend telegram echter kost voortaan 3 maal het gewone tarief, dils als minimum 90 cent, in de stad 60 cent Dat is een flinke prijsverhooging. VIII. Telefoon. Elk telefoon-gesprek wordt met 5 cent verhoogd. Een gewoon gesprek van 3 minuten za ldus voortaan 35 cent kosten, een dringend get- sprek f 1.05. DURE ERWTENSOEP. Te Amerongen e.o. worden de Kaapscne groene erwten opgekocht voor f 33 per H.L. HIJ WAS IN DE WAR. De Radd van Laren vergadert, de heeren zijn al een heel poosje aan den gang en daar schuift ein delijk wethouder Van den Brink binnen. Wethouder v. d. Brink: Wat bennen Jelui d'er al vroeg. Wethouder Smit: Je docht zeker om 10 uur hè? Wethouder v. d. Brink: Neen, half elf man, en ik zal je bewijzen dat het zoo is, kijk m'n briefje maar. Wethouder Smit: „Kijk Jij maar eens Janl" De heer Hamdorff: Je bent glad verkeerd man, dit is de oproeping voor de vergadering van 27 Juli, Je b#nt een paar maanden4in de war. Wethouder v. d. Brink: „Oh, zoo". ZIJPER VERLOTING. De eerste prijs, paard, kar en tuig in de Zijper verloting is gevallen op Na 5210, collectie van den heer F. Veul, 't Buurtje, winner C. Kuiper te-Helder. De tweede prijs viel in de nummers van den heer A. van Twuijver alhier, die in het geheel niet min der dan 66 prijzen trok, waarbij 11 stuks vee. —OUDE NIEDORP. De vereeniging voor straatverlichting alhier ver gaderde Woensdagavond in het café van den heer T. de Jong. Negen leden waren aanyvezig. Nadat de voorzitter, de heer A. Wonder, de vergadering met gepaste woorden had geopend, en de secretaris, de heer J. A. van Eerden de notulen had gelezen, kwam aan de orde rekening 1915'16. Deze door de heeren P. Schaap en A. van Zoonen nagezien, werd in orde bevonden met een voordeelig saldo groot f 5.78 Ontvangen was r 86.84, uitgegeven f 81.05X. In de plaats van den voorzitter die af moest tre den als bestuurslid en niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer Jb. Pluister. Te beginnen met October zullen de lantaarns weer branden. Nadat nog eenige zaken meer van huishoudelljken aard waren behandeld, werd de vergadering met woorden van dank gesloten. ONGEREGELDHEDEN. Te Beek en Donk- N.-Br., waar de burgemeester geen. vermakelijkheden op de kermis wilde toestaan hebben ongeregeldheden plaats gehad. Tal van ern stige vechtpartijen werden geleverd. Op een gege ven oogenblik werden revolverschoten op de politie gelost, die de menigte toen met een geduchte sabel charge uiteensloeg. JACHTOPZIENER GEWOND. Te Tilburg is gisterennacht de Jachtopziener Haar- bosch door zekeren Kokken met een geweerschot levensgevaarlijk verwond. De dader is voortvluch tig. Nader meldt men; Gisterenmorgen waren een paar heeren met twee jachtopzieners aan het jagen aan den Rielschen Weg. In de verte zagen zij den bekenden strooper H. van Kokken uit Tilburg. Een der jachtopzieners. J. H. uit Goirle, liep op hem toe, doch op 5 meter afstand schoot Kokken hem in de borst. De ge troffene viel neer en werd in hoogst bedenkelljken toestand per auto naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De dader wist te ontkomen en is op het oogenblik nog niet gepakt VERGOEDINGEN VOOR WATERSNOODSCHADE. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland heeft in zijn eergisteren gehouden vergadering aan verschil lende kerkvoogdijen van gemeenten, dit door den watrsnood schade hebben geleden, vergoedingen toe gekend. Het werd hiertoe in staat gesteld door de gunstige beschikkingen van de Alg. Synode en van de Alg. Commissie voor Watersnoods- en andere rampen en door giften van onderscheidene kerk voogdijen, Met de toegekende bedragen zullen on derscheidene kerkvoogdijen nog slechts voorloopig geholpen zijn. De inkomsten zullen ln menige ge meente belangrijk minder zijn dan in andere jaren en vele kerkvoogdijen daardoor moeite hebben aan hare verplichtingen te voldoen. Het Provinciaal Kerkbestuur hoopt ook in deze moeilijkheden na der te gemoet te kunnen komen, maar heeft daar toe nog meer steun dringend noodig. De hulp aan de Diaconieën uit de overstroomde streek zal in een volgende vergadering worden vastgesteld. NIEUWH NIKDORP. De verkoop der bloempjes ten bate van da Gezins verpleging heeft f 18.13 H opgebracht Vergadering van den Raad van Nieuwe Niedorp op Woensdagavond 13 September 1916. Afwezig de heer Wilken. Voorzitter burgemeester Koopman, die de vergadering opende, waarna de secretaris de notulen las, die werden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat de aanvulling der be strating bij de tram heeft plaats gehad. De heeren B. Sieawerda, D. Brouwer en P. de Boer, benoemd als leden der schoolcommissie, hebben be richt gezonden die benoeming aan te nemen. De begrooting voor 1917 der Langereizerschool in ontvangst f 1464.80 en in uitgaaf f 2264.80 wordt door den Raad goedgekeurd en zal naar Hoogwoud teruggaan. Voorzitter zegt, bericht te hebben, dat een nieuwe zuigstang voor de brandspuit te Langereis f 105 kost. De heer K. Wit vindt het ook hoog, maar het zal toch noodig zijn, tot aanschaffing over te gaan. An ders heeft men in tijden van nood niets aan de spuit I Naar aanleiding van het rapport van den heer K. Olie dat aangeeft, dat het ook mogelijk is dat aan de brandspuit zelve wat mankeert, wordt besloten eerst nog beproeving te doen. De Raad besluit, een slang voor f 105 aan te koopen, als het noodig is. Ingekomen is een schrijven van de Vereeniging van Kleine stedelijke en plattelandsgemeenten, die eerstdaags zal opgaan in de vereeniging van Neder- landsche gemeenten, om lid te worden van laatst genoemde vereeniging. De onkosten beloopen daar voor nog geen f 10. De heer Kuilman acht hét voor de belangen der kleinere gemeentel* heel goéd lid te zijn. In onze geheele landsadministratie is een zekere bevoor rechting van de groote steden. Als lid van zoo'n ver- oeniging, die de helft van de inwoners van Neder land als lid telt, staan we sterker tegen den invloed op heel ons maatschappelijk leven, dat eigenlijk wordt beheerscht door de elschen der groote steden. Spreker is er voor om lid te worden. B. en W. stellen ook voor om lid te worden. Voor zitter vindt als we lid worden, krijgen we ook weer meer gegevens en meer kijk op de zaak. Met 4 stemmen voor, de heeren Stammes en Van der Stok tegen, wordt besloten lid te worden. Ten aanzien van de salarissen van Burgemeester en Secretaris, stellen B. en W. voor, zich neer te leggen bij de regeling, die Ged. Staten hebben mee gedeeld te willen treffen. Omtrent den Ontvanger zouden B. en W. willen adviseeren, diens salaris te verhoogen, het bedrag te bepalen door den Raad. De heer Kuilman zegt, indien de salarissen van burgemeester en secretaris worden verhoogd, vin den B. en W. ook termen, verhooging voor te stel len voor den gemeente-ontvanger die zeer veel werk heeft; meerdere drukte als bijv. door het gas bedrijf, door Belgische vluchtelingen, door nu weer de distributie, enz., wordt aan zijn werk toegevoegd. De heer Van der Stok vindt de drukke werkzaam heden in deze tijden eigenlijk geen reden tot blij vende verhooging. De heer Kuilman vindt het salaris van burge meester bijv. thans ook voldoende en het opdrijven van die salarissen gaat eigenlijk ook niet. Dat blijft en ze kunnen niet verlaagd worden. Als de Raad nu zegt: wij achten de salarissen van burgemeester en secretaris voldoende, dat zou kunnen en dan was toch een meening uitgesproken. En dan zou daarbij aangegeven kunnen worden dat als burgemeester en secretaris verhoogd worden, dan ook billijkheids halve de gemeente-ontvanger verhoogd dient te wor den. De heer Stammes: Maar 't verschilt, dat het hier in één hand zit. De heer Van der Stok vindt: het salaris van den gemeente-ontvanger is in billijke verhouding met het salaris, dat burgemeester en secretaris thans ge nieten. Maar worden burgemeester en secretaris ver hoogd, zooals Ged. Staten aangeven, dan adviseert de Raad, dat ook de ontvanger verhoogd moet wor den, om billijke verhouding te behouden. Zóó stelt de heer Van d er Stok voor om te antwoorden. De heer Kuilman zegt, dat met het niet genoem de bedrag van verhooging voor den gemeente-ont vanger, eigenlijk f 50 is bedoeld. Algemeen wordt goedgevonden in den zin als door den heer Van der Stok voorgesteld, te antwoorden en dit antwoord vóór 15 September in te zenden. De regeling van de brandweer komt nu ter sprake en handhaven B. en W. hierbij hun in de vorige vergadering ingediend voorstel. De regeling wordt nog eens in onderdeelen nagegaan en ten slotte, zoo als ze door B. en W. is voorgesteld, door den Raad goedgekeurd. B. en W. zullen de menschen aanwijzen, die de spuiten zullen bedienen, 25 manschappen in het ge heel: 15 voor de spuiten in de kom, 5 voor Moer beek en 5 voor de Langereis. Ten opzichte van de straatverlichting stellen B. en W. Voor de in de vorige vergadering meegedeel de en op 1 September aangevangen regeling te be stendigen en het bepalen der uren voor aansteken en uitdoen aan hen over te laten. Het is de bedoeling, gedurende de maand September om de andere één lantaarn te branden. Met 1 October te beginnen alle straatlantaarns te branden. De neer Stammes dacht, dat 't om de andere één lantaarn laten branden als een maatregel van zuinig heid bedoeld was voor deze tijden en dus voor langer dan de Septembermaand alleen, om, als later meer hormale tijden komen en het gas weer bijv. 8 cents is, ze allemaal weer te bezigen. De heer Kuilman becijfert, dat het branden van alle lantaarns op f 480 komt en als de helft vSn 't aantal lantaarns brandt, zullen de kosten dus f 240 zijn Maar dan heeft de gemeente ook minder voordeel in zijn gasverbruik. Dat moet ook in 't oog gehouden worden. De heer Stammes en v. d. Stok meenen dat dat anders wel kan worden weggecijferd. De heer Kuilman zou er niet voor zijn om op den duim om de andere één lantaarn te branden Wij zijn hier toch niet in een stadium om met half licht te zitten ein we zouden daarmede voor eiken vreemdeling een bespotting zijn. De heer Stammes verklaart zich ook niet voor het blranden van de halve straatverlichting, maar wilde maar eens wetenj wat de bedoeling is De heer Kuilman vindt als er steenkolemgebrek is of te weezen is, dan zou 't heel wat anders zijn. dan zou er noodzaak tot bezuiniging zijn. Maar steen- kolengebrek hebben we niet. Voorz. zegt, dat met 1 October alle lantaarns .weer zullen branden en de uren daarvoor door B. en W. worden vastgesteld. Ten opzichte van de nachtbran ders stellen B. en W. voor 3 lantaarns 's nachts te laten doorbranden, 1 t>ij D,r. Maats, 1 bij de tram en 1 bij de Bullebrug (Westeinde). De heer K. Wit vindt bij de tram Dinsdags- en Donder dasmorgens wel nuttig, maar overigens overbodig. Voorzitter vindt die lantaarn bij tram toch evengoed wel nuttig om 's hachts te laten doorbranden. De heer Kuilman vindt als de drie bedoelde lan taarns branden, dan heeft men licht genoeg in 't dorp om zich te kunnen redden en dan is het heele dorp verlicht Anderen bestrijden dit en de heer Stammes zegt: als met 3 lantaarns het heele dorp verlicht is, waar om steken we er dan 30 op? De heer Van der Stok vindt, als die lantaarns bij de Bullebrug brandt teui dan eerst bij Dokter weer een, dan heb je toch nog geen voldoende licht. Spreker is tegen het laten doorbranden van 3 lantaarns. De heer Stammes vindt die bij de tram laten door branden wel goed, maar enkel Dinsdags- en Donder dagsmorgens. De heer Kuilman: Dus einkel voor de boeren. Het kan in dendonkeren tijd 's morgens om 7 uur ook neg donker zijn. Bij stemming over het laten branden van 3 lahtaarns, of één, stemmen 4 heeren voor éétn lantaarn te laten doorbranden. Aldus besloten. Vóór 3 lantaarns stemden voorz. en de hoer Kuilman. Omtrent de uitvoering dor Distributie wet voor deze gemeente wordt medegedeeld, dat tot leden der levens middelen commissie zijn aangeprezen de Burgemeester Jals voorz., de gemeentesecretaris als secretaris, de heeren A. Visser, A. Heinstman en J. Goet als leden. Waar het ral kunnen voorkomen, dat de commissie voor sommige werkzaamheden betaalde hulp noodig heteft, wordt machtiging gevraagd en verleend) de kos ten daarvan op de rekening der commissie te boeken. Voorz. zegtWelk werk er uit ral voortvloeien, weten we niet, maar het ral veel zijn. Dezen middag is een ciculaire ingekomen, die aart- geeft. dat vriiwel ieder zijn raad ral mogen houden. Spreker stelt zich voor, dat de graanbeweging zoo good tols van de baan is en wij daarvan weinig drukL te zullen hebben. De secretaris leest den inhoud der circulaire, die de geoorloofde hoeveelheden als veevoeder voor paarden, hoornvee, schapen geiten, varkens, enz. aangeeft voor "Rondvraag nihil. Sluiting volgt, waarna de raad zich in comité-generaal begeeft. MARKTOVERZICHT. De markt was heden haar evenwicht kwijt: aan voer en vraag wogen niet tegen elkander op, zoo dat het noodzakelijk gevolg was, dat er ln de prij zen eene kleine wijziging ontstond. Deze wijziging was ten nadeele van den aanvoerder. Door te groo- teh aanvoer van slachtvee liep de markt zoowel bij koeien als schapen iets terug. Eerste kwaliteit koeien werden op 60 62 cént geschat. Wij noteer den voor den heer J. Stam te Oudkarspel f 490. Melk- en kalfkoeien waren prijshoudend trekkend Pinken en nuchtere kalveren vast. De aanvoer wolvee was in alle soorten en kwali teiten belangrijk. Vette schapen liepen tot f 50.25 voor den heer C. Schoorl; fokschapen met minder aanvoer f36; lammeren tot f24. Hoewel de uitvoer van vette schapen thans wekelijks plaats heeft, is de lust tot het koopen van nieuw weidevee nog niet buitengewoiui. Vette varkens waren met z'n drieën, voor de beste werd 46 cent betaald. Ken zending regeeringsvar- kens uit Utrecht staat bij het spoor. In kippen kwam geen verbetering. Oude kippen 60 4 70 cent, zware hanen fl 4 1,25, jonge haantjes 20 4 25 cent; jonge uitvoerhaantjes van boven 2 pond waren gewild, hiervoor werd f 1.20 4 f 1.50 betaald. De laatste prijs natuurlijk voor iets zwaardere waar Eieren met vlugge markt liepen tot 10 cent. LANDSTORM. De Landstormplichtigen der jaarklasse 1910, wor den ingelijfd als volgt: C. Blaauboer op 5 October; J. de Boer 14 November; J. Borst 14 November; K. Groen 9 of 10 November; H. Huigen 9 of 10 November; J. C. Prins 9 of 10 November; K. Roggeveen 16—20 October; D. Schwan- tje 9 of 10 November; C. Slikker 9 of 10 November; A. v. d. Vlies 14 November; H. Woudenberg 9 of 10 November. HARING. Naar we vernemen zal voortaan de regeeringsha- ring door verschillende winkeliers worden verkocht. De maximumprijs blijft f 0.04 per stuk. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren:. Elisabeth, dochter van Gerrlt Borst en van Grietje Snip. Theodora, dochter van Johannes Revers en van Catharina Cornelia Glandorf. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 15 September. Stormachtige tot krachtige, later afnemende N.W. tot W. wind. zwaar tot halfbewolkt, aanvankelijk nog buiig, overdag zachter. SCHAGEN, 14 Sept 2 Paarden f 350 a 500. 15 Stieren f 130 a 400. 57 Geldekoeien, mag. f 250 a 350, matig 150 Idem, vette f 220 a 490. 60 Kalfkoeien f 32P a 460, matig 54 Pinken T 170 a 230. 28 Nuchtere kalveren f 12 a 22. 210Schapen, mag f 26 a 36. 545 Idem, vette f 32 a 50.25. 68 Lammeren f 16 a 24. 5 Bokken en geiten f 3 a 12. 3 Varkens. vette, p. K.G. f 0.80 a 0.92. 118 Biggen f 7.50 a i6. v 37 Konijnen f 0.30 a 1.25. 300 Kippen f 025 a 1.50. 3ö9 K.Ó. Boter f 1.75. 25 K.G. Kaas f 0.60 a 0.80. 16487 Kipeieren f 9 a 10. WARMENHUIZEN. Donderdag. Nep. f 4 50 a 4.90 uien f44 4,20v drielingen f 3 a 3.50, blauwe f 2,65, slaboonen nf 6^40 a 8, roode kool, binnen! f 5 50 a 5.90, builen! f 14 a 16(40, witte kool, binnen! f 12 a 15 20, buitan! f 13.50 a 21.80, gele kool, binnen! f 11.90 a 14.8Q, buiten! f 13.90 a 15.20. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Woensdagmiddag. 38 zak aardappelen. Julias f 2.25, blauwe f 2.70, Eigenheimers f 2.05, 186 baal uien f 4 a 4.60 137 baal gele nep f 5 a 5.40 idem drielingen f 3.60 a 4, 300 K.G. slaboonen f 8.40 a 9.10, 56 baal wortelen, binnen! f 1.90 a 1.95, buiten! f 2.35 a 3 500 rammenas f 18.40 a per 1000. Donderdagochtend. 6000 bloemkool, binnen! f 11.50 a 15.50 buiten! f 23 a 35, 2e soort f 9.90 a 12(60, 38700 roode kool, binnen! f 3.70" a 7.20, buiten! f 10.50 a 18.20, 20300 gele kool. binnen! f 8.60 a 14.80, buiten! f 11.50 a 16.90, 25400 witte kool, binpenl. 18 a 14, buiten! f 15 a 26.20, 2700 bos wortelen f 2.90 a 5.70. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. Woensdagmiddag. Blauwe aardappelen f 2 a 2.25, gele nep f 5.50 a 5.80. idem drielingen f 3.70 a 3.90 uien f 4.20 a 4.70. Donderdagochtend. Roode kool binnen!, f 3 a 7.70, buiten! f 6.10 a 21,70, witte kool binnen! t 12 a 16.70, buiten! f 12.70 a 25.10 gele kooI, bin nen! f 5 a 13.20, buiten! f 7 a 15.80, bloemkool, binnen! f 14.50 a 16.50, buitien! f 18 a 24,wortelen per 100 bos f 6.50 a 6.80, idem per baal, binnenl. f 1.70 a 1.85, buiten! f 3.10 a 3.35, koolaanvoer 54975 stuks,. WINKEL 13 Sept. Appelen f 7 a 15, peren f 8 a 28, pruimen f 14 a 28, tomaten f 12.50, slaboonen f 6 a 9.50, uien f 3.80 a 6. kool f 4 a 12, komkommers f 6 a 10.50 snij- boonen f 3.65 a 4,35 per 1000, aardappelen f 1.60 a 2, eieren f 9,25. PER TELEGRAAF. GRIEKSCHE TROEPEN IN DUITSCHLAND GE ÏNTERNEERD. BERLIJN, Officiëel. Toen de Duitsch-Bulg&or- sche troepen zich door het offensief van Generaal Sarrail genoodzaakt zagen ,bij een tegen-offensief Grieksch-Macedonië binnen te rukken, stond het vierde Grieksche legercorps met het geweer bij den voet achter den tot de Stroema vooruitgeschoven Bulgaarschen linkervleugel in de steden Seres, Dra ma en Kavalla. De maatregelen der gealliëerden waren bedoeld om het Grieksche legercorps te nood zaken de zijde der Entente te kiezen of om deze Grieksche troepen hetzelfde lot te doen ondergaan als de afdeelingen van de 11e Grieksche divisie, die in Saloniki werden overweldigd. Het verkeer met \thene 4 as verbroken en wordt door de Entente ge controleerd of verhinderd. De commandant van het 4e Grieksche legercorps ♦n Kavalla zag zich daarom gedwongen zelfstandig e handelen, daar deze toestand onhoudbaar was, doordat zijn troepen door honger en ziekte werden bedreigd. De Grieksche Commandant te Kavalla verzocht op 12 September aan het Duitsche opperbevel, zijn troe pen tegen de Entente te beschermen en een onderkomen en verpleging te geven. Aan dit verzoek wordt voldaan. Om iedere scphending van de neutraliteit te voorkomen, word in overleg met den 'Commandant, besloten de Grieksche troepen volledig gewapend en uitgerust, als neutralen naar een verblijfplaats in Duitscnland over te 'brengen. Zij zullen daar gastvrijheid genieten tot Griekenland door de Entente-troepen ral zijn verlaten. EEN GEVAARLIJKE TOCHT. Van den Hongaarschen correspondent van de N.R.Ct Kapitein T. Kappus van hest O.-H. oorlogsperskwtus tier beschrijft in zijn werk Blut und Eisen, dat bin nen kort bij Jujius Hoffmann in Stuttgart het licht ral zien, een gevaarlijken tocht Pikzwart was de nacht, drukkend laag hingen de •wolken. De berken aan beide zijden van den weg stonden onbeweeglijk ien stom en links en rechts scheen het eindelooae wit der sneeuwvelden als oen flauwe grauwgrijze schemering door de duisternis. De auto snorde en raasde, dat zijn motor sidderde, met sneeuwkettingen om de raderen over den hard gevro ren straatweg, doch zonder licht en zonder signalen te geven als een geweldig vormloos monster, dat jammerend, steunend en zingend zich een weg door de De jonge officier achterin ta een groote reispels g* 'huid die slechts 2 ronde brillenglazen en het puntje van zijn neus vrij liet klopte zip kameraad aan h'et Vuurrad op den schouder en nep hem toe „sneller" De andere greep naar den hefboom vun den veraneUer en «rok zijn schouders op. Kapitein Braindl begreep rtït beteekende. Het ging niet sneller; hipjS weer achter in den wagen zitten en sloot zim ooge? Zijn hart klopte, meen!- hij, even snel als de machi ne En zijn hersens hielden zich uitsluitend mel de eene vraag bezig, of hei hem gelukken zou de ontvan.1 iXl^zou en moest «dokken. Hot moest De auto meed met een snelheid van 80 KM. »n t uur en de tunnel was niet verder dan ten hoogste 40 K.M. Iln half uur hoopte hij het (loei van oen tocht te hebben bereikt en zijn taak daar was slechts hot werk van Se mnuten. De mijtnen wanen goed gel^d, 15 Meter Oostelijk van het tnangulatiepunt 730 tn hoop hout bevond zich de batterij om zo te, doen out- ploffen. Natuurlijk, wanneer het gelukte daarheen te dTS vloog langs een scheroe bocht. De b* stuurder had de koppeling verbroken de hefboom naar voren gedrukt; tweemaal achter elkaar kreeg <je wagen een hevige schok, maar vooruit ging het, rate. lend en knarsend &oor den donkeren nacht, Kapitejj Braindl was weer rechtop gaan zitten. Hij moes goqj oppassen en op zijn hoeae zijn, daar de eigen acofcfl, hoede deze streek reeds gisteren had ontruimd Doch hij hoorde en zag niets. Alleen de ïjskoufc snijdende wind floot hem om de ooren, en de motor bromde zijn eentonige melodie, gehaast en adernloo^ alsof hij wist ■wat op het spel stond. Plotseling stopt# de auto. De machine liep onregelmatig en schudde de wagen als een koortslijder. De bestuurder sprong op Warm geloopen! Over vijf minuten kunnen w ij eerst doorrijden. Ook de kapitein stapte uit en met zijn elek trisch zaklampje verlichtte hij even den kilometertel ler. Nog 25 K.M. vermeldde hij. Daarna luisterde hij met ingehouden adem, want nu de motor zweeg en de nacht zoo stil m -vijandig hem omgaf, kreeg hij angst voor die donkere stilte, voor het spookachtige van dezen wilden, gevaarlijken tocht... zijn zenuwen waren gespannen. Waar bleef de vijand? Waar blven zijne ruiter»? De vliegers hadden bericht dat twee vijandelijke co lonnes oprukten,.... ©Ik oogenblik moest hij mitsdien op kozakken of voorhoeden stooten. En de gepant serde trein, die al sedert meer dan viar-en-twmtig uren achter het vijandelijk front onder stoom stond? Zou die wellicht reeds vertrokken zijn, of bevond hij zich wellicht jusit in den tunnel dien hij moest op blazen? Braindl strekte zich; hij moest rustig en koelbloe dig blijven Hoe staat het er mee? vroeg hij aan den bestuurder, die met de machine bezig was. Wij moeten nog wachten I De hulpbestuuraer gaf hem een kan petroleum eo opende een vëntiéL Sissend ontweek walmende, stinj- kende stoom uit den cylinder. Doch langzaam koelden de heete wanden af. Weet go precies waar wij van den straatweg af moeten? Dtenk er om, vlatk achter het eerste dorp^ Juist. En na eeaiige oogenblikkm Stap in, we gaan weer. Met een geweldigen ruk bracht de motor den wagen op gang en weer snorde de auto met de grootste sme! heid langs den weg. Over kleine, krakende, houten bruggen, tegen steile hellingen op, en met zoo een vaart langs nellingen naar omlaag, dat de inzitienden er een oogenblik misselijk van werden. Op éénmaal flikkerde een lichtstraa!.... een schot was gevallen. Dat is de vijand. En op eenmaal beoordeelde de ka pitein volkomen bedaard en rustig de toestand; van angst voor het donker van den nacht en dc dingen dit komen zouden was nu geen sprake meer. Zoo snel els mogelijk door net dorp! riep hjj den bestuurder toe. Daarna zette hij zich rechtop met de karabijn h»- schen zijne knieën. Dfe toestand scheen heel eenvou dig te zijn. Buiten het dorp stonden voorposten in hst dorp sliep de vijand. Achteloos en onvoorzichtig al» altijd. Hij zal reeds aan het andere einde van. het dorp Zijn, vóór men hem bemerkt.,. Plotseling weergalmt een roep door den nacht een scherp bevel vijf schoten uit de sloot geven antwoord, de laatste zingt seconden lang door de lucht.... De auto vliegt voort, steigert een oogenblik, en springt dan over iets, dat gillend op den weg ligt, een mensch of een dier.... Voorwaarts, slechts voorwaarts. De bestuurder ligt voorover gebogen op zijn stuufr De kapitein omklemt de kaf van zijn karab(jd zoo vast, dat zijn vingers hem pijn doen. In het Noorden zijn oen paar sterren zichtbaar ge worden. Hert dorp blijft rechts en links van den wed liggen: als een droom. Voortdurend hetzelfde beeld langs den heelen, erg vernielden straatweg LagevidV kahte huizen, zwak perlicht, hier en daar menschen af en toe een schot, daarachter paardengetrappel, als schaduwbeelden, bliksemsnel voorbijglippend ctn even snel in het donkere niets verdwijnend. Kapitein Braidl doet zijn pels wat open en bemerkt nu eerst hoe warm hij het heeft en dat hiet zweet hem van het voorhoofd op zijn bril drupt De slechte zijweg noopt den bestuurder langzamer te rijden; de wagen springt vani de eene zijde van den weg naar de anaere, maar hier is het stil. Bij den spoorweg staat een schildwacht, die de auto stilletjes laat doorrijden; ongetwijfeld denkt hij er niet aan, dat het een vijandelijke is. Nu nog tien minuten, nog zeven, nog vijf.... De kapitein zit op den grond van de auto en stu deert daar de kaart met zijn raklamp en compas; maar de naald van het kompas Wiegt in de rondte alsof zij krankzinnig was geworden. Natuurlijk j het ijzer van den wagen, de magneten.... Ilij trekt zijn reisdeken nog beter over zijn hoofd, opdat een straal van zijn lamp hen niet verrade. On der hem ratelt en blaast de machine, en hij heeft een gevoed alsof zijn lichaam uit elkaar ral springen. Mat beide vuisten drukt hij op zijn borst.,. Kalm, kalm.,., Een eeuwigheid schijnen hem de minuten. De merkwaardigste gedachten komen bij hem op- Ja, de bestuurder heeft-het goed, die heeft aanhoudend met zijn motor te doen spreekt met haar, voelt haar. Maar hij moert 6lecnts afwachten, zonder te doen wachten..^.. Eindelijk..... De auto springt over de vlakke ondiepe sloot, rijd1 een stukje over het vrije veld en stopt bij een drie tal beuken, waar de wagen veilig staat. Tot weerziens. In een half uur bén ik terug." Met een krachtigen handdruk hebben zij afscheid van elkaar genomen. Braindl tracht tastend zich een weg te banen; het rsr diumblad van zijn compas geeft de richting aan. Hert gaat steil bergop. De weg is dichtgewaaid; maar hij herkent elke struik, eiken boomstronk. Hirf en daar zinkt hij tot over de knieën in de sneeuw. Hu trekt zijn pelsjas uit en Iaat haar in d<? sneeuw li'4- gen. Op den terugweg zal hij hem wel vinden. W< licht ook niet. Wat komt het er op aan.. Of de vijand hier schildwachten neeft uitgezet Na tuurlijk, 't is een hoogst belangrijk punt. Maar hij ziet en hoort niets. Of toch? Wat is dat voor een ge luid? dat nog zwakke bniisen in noordelijke rich ting? Hij blijft stil staan. Hoe klopt zijn hartl Ew kan alleen een trein, zijn, een trein die komt Hij begint hard te loopen, valt, staat op, valt nog eens, baant zich met zijn handen een weg door ae koude, brokkelige sneeuw, die vau alle zij don naston. En hpt eentonige gebrom komt dichterbij. Hij zich haasten, doch net linkerbeen doet hem erg P'J© het is warm, en steekt Een ruk in de hoogte kan het hem schelen, vooruit En plotseling® hij, bijna verrast, aan het doel van zijnn tocht H® kleine groepje boomen aan zijnn rechterhand; dat is h« De koude noordenwind blaast door de holle takk<» u®

Schager Courant | 1916 | | pagina 2