De Oorlog. Evangelisatie Bethel. bleekpoeder, Aardappelenkrisl, HAROBRAVERIJ te ME0EM8LIK, Landbouwwintercuisus een vast Werkman, Smidsleerliiig gevraagd een best Werkpaard Timmermansknecht een Boerenknecht, „De Prins Septembernummers volgende week rk JAN DE VRIES, Te SCHAGEN Donderdagsin Hotel Vredelustvanden heerlgeszvan8VI2uur. Jaardeposito's a 410 met haliiaarlijksche renteverrekening. Mej. Jongkoen, de Naweide 200 zak kriel een Knecht, een Dienstbode, 2 Timmerlieden, Werkpaard, ,,'t Centrum gezonde Uien, tweede Meisje, Huis, een een Dienstbode een Dienstbode, Rabarber-Pollen een Dienstbode, Nieuwe abonné's GRATIS. Trapman Co. Gevestigd te Heerhogowaard Rijtuig- en Werkpaarden, A d v e r 1 e n 11 n. Lena Johanna, S. Wit M. Snip zal beginnen. Moekentasschen en Fietstaschjes. Burgers Boekhandel ^hagen. Laagzijde. Beekwater, chloorwit, enz. Suikerwortelen. op Maandag 18 September 1D16. Prijs I 200,—. Ie Premie 100,—'. 2e Premie I 60,—. 3e Preihie 40,—. De Harddraverij zal worden voorafgegaan door eene KORTE BAAN HARDDRAVERIJ Prijs f 60,-. 2e Premie f 20,-. Ie Premie 30,—. 3e Premie 10,—. De Harddraverij zal worden opgeluisterd door muziek. 's Avonds van 8 lot 10 uurMUZIEKUITVOERING. Op Woensdag 27 September heefl de trekking plaats der Groote Paardenverloting, Verloskundige, p a. den Heer J. BOEKESTEIN, Winkelier. en prachtige Schoolmees- terplanten, te ZIJPE. vóór den 20 SEPTEMBER a s. Kruideniersbediende. Kruideniersbediende, 99 Boel en Tuin, ff op door gespannen snaren. Mechanisch telt hij de hoo rnen met hand.... zeven, acht, negen... 't komt uit, Op eenmaal krijgt hij een verschrikkelijken angst wanneer de leiding verbroken ware... o hemel! de sneeuw.... Met zijn handen werpt hij haar op zijde daar is iets hards erf daarin het contact^ Zijn vingers beven. Nu is het oogenblik gekomen. Zal hij het nu doen? of nog wachten? De trein komt langzaam, het bulderen van de locomotief en goede renwagens is reeds duidelijk hoorbaar. Zal hij wacht ten totdat hij juist in den tunnel is? In gedachten ziet hjj de gevolgen, gewonden en stervenden.,.. Ver- schrikkelijk.... doch een inwendige stem roept hem toedoe het, doe het, het is immers oorlog l Zijn lichaam siddert: zijn oogen branden. Heilige Ood neenHij is toch een mensch1 De tunnel opbla zen is rijn taak. En het is nog tijd. Een geweldige slag het buldert eif kraakt. de herg schudt ratelend en rommelend alsof het einde van de wereld was gekomen. r Nog voor de zon was opgegaan meldde kapitein Braindl aan rijn chef, dat hij aan diens opdracht had voldaan Daar merkte hij eerst, dat hij een schot in Mn been had gekregen WEELDERIG INGERICHTE LOOPGRAVEN. De Engelsche bladen bevatten teekenlngen en be schrijvingen van de Duitsche loopgraven, die thans in het bezit der Engelschen zijn en een duidelijk beeld geven van de zorgvuldigheid, waarmede de Duitschers in den loop van den positie-oorlog in deze streek hier wordt vooral de omgeving van het bosch van Mametz gesproken hunne ondergrond- sche verblijfplaatsen hebben ingericht De ingang naar zulk een in de bladen afgebeelde ondergrondsche woonplaats bestaat uit een stalen deur, waaromheen een soort van tuintje is aange legd. „In het inwendige leiden gemakkelijke trappen van 12 tot 36 treden nftar beneden. De treden en het raamwerk van het trapnenhuis zijn uit krachtige houten balken, op de wijze van mijnstutten aange bracht, gemaakt en de treden zelf zijn nog eens met een dekplank versterkt. De muren zijn van dikke planken vervaardigd, die met inkepingen van boven en aan de onderzijde in het raamwerk passen en met Ijzeren stangen en dikke houten spanten ver bonden en versterkt zijn. „Aan het benedeneinde van de trap loopt een tun- nelvormige gang rechtuit, soms over een lengte van vijftig meter en daarop komen aan- beide zijden ka mers en zijgangen uit. „In vele van die verblijfplaatsen leidt een tweede trap naar een lagere schuilplaats, die soms tien ttot twaalf meter onder den bodem van de loop graaf ligt. In de mdo! Ingerichte verblijfplaatsen zijn al die gangen en kamers met hout beschoten In een der best-Ingerichte had ieder peleton zijn eigen eet- en slaapgelegenheid, een eigen plaats voor de oefeningen in de gangen en een nooduitgang naar de loopgraaf. „Weer een andere, die als verbandplaats dienst deed, bevatte bedden voor 32 patiënten en een tmae- lljk groote operatiekamer. ,Een derde, bij Mametz, was een complete onder grondsche kazerne voor een afdeeling voor 300 man, met keukens, provisie- en munitiebergplaatsen, een met ijzeren platen beschoten smidse en een machine kamer". DE VERLIEZEN DER DUITSCHERS. Volgens de officieele Duitsche verlieslijsten be dragen de Duitsche verliezen tot .het eind van Au gustus 3.376.134, van wie 781.547 gesneuveld of aan wonden overleden; 165.497 gevangen genomen; 234.272 vermist; 455.710 ernstig gewond; 275.453 ta melijk ernstig gewond; 1.249.294 licht gewond. Aan ziekte gestorven 50.615, en gewond maar bij het leger gebleven 163.746. Deze cijfers worden medegedeeld door heet En gelsche persbureau. HEIL8ÖLDATEN VOOR HET ENGELSCHE LE- GER. »Tlmes" bericht, hebben tot dusver 40.000 tot 50.000 heilsoldaten, waaronder 9000 muzikanten, dienst genomen bi] het Engelsche leger. GROOTE BRAND IN PETROGRAD. Volgens de „Roeskoje Slowo" heeft op 10 Sept. in de haven van Petrograd een zware brand ge woed, waardoor de geheele voorraad graan, die voor Petrograd was bijeengebracht, een prooi der vlam men werd. De brand brak te middernacht uit bij de electri- sche kraan. Alle afdeelingen van de brandweer waren gerequireerd. Toch kostte het buitengewoon veel moeite den brand te localiseeren. EEN TREURIG GEVAL. Te Glasgow heeft een ontslagen verminkt soldaat, die eenigen tijd in een munitiefabriek heeft gewerkt bij een ruzie met een buurvrouw haar een hand granaat nageworpen, die te midden van een groep toeschouwers ontplofte. Twee personen werden ge dood en twaalf gewond. AANSTAANDE STAKING VAN HET OFFENSIEF? In de Nowoje Wremja schrijft Mensjikof: liet is thans onverschillig wie het offensief be gint. Het herfstweer verhindert elk actief optreden en is gunstig voor het defensief. Daar het jaarge tijde ongunstig is voor aanvallen op groote schaal, moeten de groote gevechten op de voornaamste fronten, voorloopig worden uitgesteld. Indien vóór einde September de strijd niet beslist is, moet de veldtocht 1916 op alle voornaamste fronten voorloopig als geëindigd beschouwd worden DE BETEEKENIS VAN SILISTRIA De militaire deskundige van het Fremdenblatt schrijft blijkens een telegram van het Holl. Nb. over de statcgische beteekenis van Silistia: Deze vesting was bijzonder belangrijk, als steunpunt voor de Roemeensche flank, daar zij de verbinding met den Noordelijken oever van den Donau moest dek ken. Het offensief van de verbonden Duitsch-Bul- gaarsche en Ottomaansche troepen zou uit Silistria in de flank worden bedreigd en bij verder vooruit trekken zelfs in den rug. daar onder de bescher ming van de forten van Silistria en met* behulp van de spoorlijn, welke bij Kalaresji uitloopt, te allen tijde sterke strijdkrachten over den Donau gebracht hadden kunnen worden. Silistria moest daarom door do Russisch-Roemeensche troepen zoolang mogelijk behouden worden. Thans is de vesting een bedrei ging tegen de slechts 33 K.M. verwijderde spoorlijn- BoekarestConstanza en in het Zuiden tegen de Roomeensch-Russische legers zelf. De Corriere della Sera schrijft: Het zou oneerlijk zijn om de belangrijkheid van de inneming van Si listria en Tutrakan te kleineeren. De rechter Do- nau-oever is in de Dobroedsja verscheidene honder den meters hooger dan de linker en het bezit van Silistria en Tutrakan geeft den vijand gelegenheid om het Russisch-Roemeensche plan, volgens het welk de Dobroedsja het uitgangspunt zou worden voor een aanval op Bulgarije, te verijdelen. Het is daarom hoog tijd dat het offensief uit Saloniki be gint, waardoor de Roemeniërs zeer zouden worden gesteund. Want men kan het verwachten, dat de Duitschers, Bulgaren en Turken sterk genoeg zul len zijn om ook dezen aanval te weerstaan. Mocht Griekenland de vrijheid van handelen in Saloniki belemmeren, dan is het volstrekt noodzakelijk dat een zuivere toestand wordt geschapen. MAATREGELEN TEGEN DE „SHIRKERS". De militaire autoriteitera schijnen van meening te rijn, dat er nog een aantal lieden van militairen leeftijd te zijn, die zich aan den, .dienst trachten te onttrekken. Wel is indertijd ten einde tegemoet te komen aan het gemis van een burgerlijken stand en een overzicht te krijgen van het aantal mannen van den militairen dienst beschikbaar, de registreering ingevoerd, maar blijkbaar vermoeden de autoriteiten, dat er velen zijn, die zich aan de registratie hebben onttrokken. In den laatsten tijd doen nu politie en militairen op groote schaal onderzoek naar lieden, die zich aan hun mili taire verplchtiingen willen onttrekken. Dé daarbij ge volgde methoden wekken echter in verschillende Ea- gelsche bladen groote misnoegen vooral omdat daar bij telkens weer blijkt, dat de resultaten volstrekt niet in overeenstemming zijn met de lasten en onaange naamheden, waaraan men het publiek blootstelt. ï)e politie houdt namelijk tegenwoordig op allerlei plaat- seDfvan publiekverkeer alle mannen van militairen leefüjd aan en onderzoekt dan of rij vrijgesteld zijn of aan hun verplichtingen hebben voldaan. Hoe het daarbij toegaat, blijkt bijv. uit een beschrij ving in de „Times" van zulk een, roud-up" aan het Maryleb o net-s ta tio n. Maandagmorgen werd dit sta tion door militairen en politie bezet Al de passagiers het staion wilden verlaten en* van militairen leeftijd schenen te zijn, werden aangehouden en naar een wachtkamers geleid, waar hun papier werden onder zocht. Ongeveer 130 die geen voldoende papieren kon den overleggen, werden door militairen naar het dichtst bijzijnde politiebureau geleid, waar ze aan een nader verhoor werden onderworpen. Op een na konden al 'deze lieden, aan wie vergund werd telegrafisch of telefonisch zich met hun vrienden, in betrekking te stellen, bewijzqp dat ze recht hadden te worden vrijr gelaten. Het eenige slachtoffer, bleek een man die gewö- tensbzwaren haa en die wel vrijgesteld was van den dienst als combattant, maar was aangewezen voor den non-combattanten dienst. Hij werd beboet en aan de gilitaire autoriteiten overgegeven, omdat hjj zich niet nad aangemeld. Ook bij voetbalwedstrijden tracht de militaire over heid haar slag te slaan, maar blijkens de berichten in tde bladen, is ook hier het resultaat meestal zeer gering en worden onder de honderden aangehoudenen gewoonlijk slechts enkele lieden gevonden die zich aan den dienstplicht trachten te onttrekken en in gebreke zijn gebleven zich aan te melden* •In een hoofdartikeltje sluit de „Times" zich aan bij de protesten tegen de wijze, waarop de autoriteiten optreden om de „snirkers" te vinden. Over het geheele land, zegt de Times" in schouwburgen, stations, voet balvelden, parken, overal waar veel publiek bijeen komt, zijn mannelijke, de wet eerbiedigende burgers, er aan blootgesteld plotseling te worden omsingeld door een afdeding militairen en. wordt aan hen geëischt te bewijzen dat ze niet dienstplichtig zijn. Al die lieden wofrden onder politie-excorte geplaatst de onschul- digen met de schuldigen en vastgehouden; soms voor uren, tot kunnen bewijzen dat er geen geldige reden is voor hutf arrestatie. JJIe „Times" komt tegen deze maatregelen, die slechts povere resultaten brenj- gen op en waarschuwt dat men door dergelijke ruwe methoden niet de stemming in het land moet bederven, dat op zoo verheugende wijze de dienstplicht heeft aanvaard in het vertrouwen dat hare regelen recht vaardig zouden worden toegepast. Uit Frankrijk komt voor de Engelschen en Franschen een uitstekend bericht. Uit Parijs wordt gemeld: De slag ten Noórden van de Sorame is heden voort gezet. Onze infanterie heeft op een front van 6 K.M. lengte, loopend van de streek ten Zuiden van Com- bles tot de rivier, oen krachtige offensieve beweging uitgevoerd. Dc aanval, die tegen half een 's middags begon, ontwikkelde zich zeer snel, dank zij den bo- woncferenswaardigon geest onzer troepen, die in minder dan een half uur de geheele eerste Duitsche loopgraaf- linie vermeesterden en daarop met dezelfde kracht in Oostelijke richting vooruitdrongen. Onze infanterie nam achtereenvolgens hoogte. 145 en den weg Béthune— Péronne, waaraan onze stellingen zich van den Zuide lijken rand van Rancourt (ten Noorden van Boucha- vesnes) tot een punt ten Zuiden van Bouchavesnes uitstrekken. Verder naar het Zuiden hebben wij onze linies op hoogte 76, ten Westen van Feuillancourt (ten Westen van Mant St Quentin), vooruitgeschoven. Tot dusver bedraagt het aantal onzer gevangenen ongeveer 1500, o.w. talrijke officieren. Ten zuiden van de Somme hevige artilleriestrijd in verscheidene vakken, zonder infanteriecevechten. Op het overige front tusschenpoozena gschutvuur. En verder officieel: Ten Noorden van de Somme is de slag gisteravond met blijkelijk voordeel voor de Fransche legers voort gezet. Het dorp Bouchavesnes, tegen 8 uur aangeval len, is in een 'Schitterend gevecht in rijn geheel door de Fransche troepen vermees terd, ondanks den tegen stand der Duitschers. die er zich krachtig hadden ver schanst. Gedurende den nacht heeft de Fransche infan terie zich in de veroverde stellingen ingericht De Duitschers hebben geen enkele tegenbeweging beproefd. Vanochtend (hebben de Fransche troepen hun voor- uilgang naar het Oosten voortgezet en stormender hand de hoeve van het Labe-bosch genomen, gelegen op 600 meter ton Oosten van den weg naar Béthune (ten Z.O. van Bouchavesnes). De Franschetn hebben bh die gevechten opnieuw gevangenen gemaakt en veel materiaal vermeesterd. Een nauwkeurige opgave heeft ons nog niet bereikt Ten Noorden van de Avre heeft een overrompeling van een Duitsche loopgraaf in de streek van. Amdechy den Franschen gevangenen opgeleverd. Op den rechter Maasoever hebben de Franschen eenige vorderingen gemaakt in het Noordelijke ge deelte van het Vaux-Chapitre-bosch. Aan het Sommefront hebben de Fransche vliegers gisteren 17 gevechten geleverd. Twee Duitsche toe stellen z(jn neergeschoten. De Liherté schrijft. De verovering van Bouchavesnes brengt ons voorbij de laatste linie der oorspronkelijke Duitsche stellingen. Dit is de eerste maal,, dat aan het Westelijk front een taktische beweging tot een doorbraak leidde. Zwaar werk wacht onzen troepen nog. Doch bij do Duitschers raakt de geestkracht er uit, naarmate zij terug moeten. Van het Oostelijk front geen bijzonders, 't is of daar de groote werkzaamheid reeds achter den rug is en de wintercampagne begonnen? Uit Boekarest komt ook niet veel nieuws, alleen de mededeeling dat langs den Donau en de Do- broedzja de Roemenen voeling hebben gekregen met hun vijanden. Het blijkt dat de groote Duitsche ge neraal Mackensen de opperbevelhebber in de T)o- broedzja is. Die zal daar dus Roemenen en Rus sen wel de handen vol geven. In den Balkan beginnen de verbonden legers nu eindelijk eens meening te maken van hun aanval len op de Bulgaren. De Italiaansche troepen zetten zich in beweging in de richting van Butkvo en Dzamna aan weerskanten van de Wardar. De artillerie der bondgenooten heeft verwoed da Bulgaarsche stellingen beschoten ten Noorden van Makoekowo en Majadagh. Op den linkervleugel dor bondgenooten wordt het offensief van het Servische leger naarstig voortgezet, niettegenstaande den hef- tigen tegenstand van den vijand. Ten Noordoosten van Kowil hebben de Serviërs een belangrijke stel ling bezet, na een gevecht dat den vijand zware ver liezen berokkende. Servische voorhoeden rukken al vechtende in de richting van Kaimatkalan op. Ten Noordwesten en ten Westen van het Ostrowo- meer zijn hevige gevechten gaande, Ten Zuidwesten van het meer hebben de troepen der bondgenooten 'aanmerkelijke vorderingen ge maakt. Hunartillerie heeft verscheidene door de Bulgaren bezette plaatsen in brand geschoten. We krijgen eindelijk in een vertraagd Bulgaarsch bericht nog iets te hooren over de verovering van Silistia op de Röemenen. Het blijkt dat de Roe menen deze stad zonder grooten strijd hebben prijs gegeven. Geboren dochter van F. v. d. Meii en W. P. v. d. Meij—Hubbeling. Helder, 13 Sept. Bothastraat 13. jaacacaaaaaaaaa Den 14 Sept. a.s. hopen on- U ze geliefde Ouders, Béhuwd- en Grootouders en hunne 50-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog langen tijd voor ons gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Stroet, St Maarten, 5 Sep. 1916 oaaaaaaaaaat Aan belangstellenden wordt medegedeeld dat Ds. BOEKE rijn KATECHESATIE Opgaven tot deelneming hier aan worden ingewacht MAANDAG ]8 SEPTEMBER, tusschen 7—9 uur s avonds, ten huize Ds. BOEKg. HET BESTUUR. Heden ontvangen een groote s°rteering 'n ruime mate voorradig bij Chemicaliën" en Drogerijenhandel, JU-KMAAR Teleloon No 324. Te koop gevraagd 'efst groote partijen en hCe met opgaaf van hoeveel- KiedorpCUj8'aan W. Kluft, Nieuwe Beschermheerde Ed Achtb. Heer J. WINKEL, Burgemeester. De Harddraver! voornemens hare 73e maximum afstand 300 M. Loting om 1 uur, in „Het Wapen van Medemblik", bij den heer B. BOLL Jr. Er zal worden gereden onder het reglement van de Ned. Hard draverij- en Renvereeniging. Inschrijvingen sluiten 16 September, 's namidd.9 uur, bij den Secretaris B. MEINDERSMA Inleggeld f2.50. van alle paarden, die geen hooger bedrag dan f100,— in eens op de korte en lange baan gewonnen nebben. Inschrijvingen sluiten 16 September, 's namiddags 9 uur, bij den Secretaris B. MEINDERSMA. Loting te 9 uur, precies, in „Het Wapen van Medemblik" bij den heer B.T30LLJr. De prijswinners verplichten zich deel te nemen aan de Namiddag-Harddraverij. AANVANG VJM. 10 URE. - Inleggeld f 1,-. Leden der Vereeniging hebben, alleen op vertoon van Diploma, met ééne Dame, toegang tot de Tribune. Het lidmaatschap bedraagt f 1,per jaar. Een EXTRA-TREIN zal 's avonds naar Hoorn vertrekken, stoppende aan ALLE tusschenstations en halten. goedgekeurd bij Kon. Besluit van 13 Mei 1916, No. 18. HOOFD PRIJS Een Tilbury met volledige bespanning. Prijs 50 ct per lot. Namens het Bestuur, N. A. GROOT, Voorzitter. B. MEINDERSMA, Secretaris. Te huur: van 2'/i H.A. weiland, van nu af tot 1 December gelegen Meerweg Breezand (gem. Anna Paulowna). AdresG7Ï3ARNEVELD, Noord wij kerhout (Z.H.) Te Koop bij s. WESTER, te Noordschar- woude. Gevraagd wegens dienstplicht van den tegen woordige, vakkennis geen vereisch- te bij, CTv. d. Klooster zuivelfabriek „De Ster" Baarsdorpermeer Berk hout. JONGELIEDEN die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt, en bovengenoemde cursus willen vol gen, kunnen zich daarvoor aan melden bij den heer A OLIE, FLd.S. te St. Maartensbrug. Gevraagdeen nette bij Albert Heijn Gen. Cronjestr. 14 Haarlem. Gevraagd in een klein gezin, om met Kerst mis a.s. in dienst te treden. Adres Mart Dalenberg te Warmenhuizen. GEVRAAGD bij P. SMIT te Lutjewinkel. GEVRAAGD Een goed in bruikleen. Voor goede behan deling wordt ingestaan. J. BLAAUBOER, Molenvaart, Breezand (N.-H.). Wordt gevraagd liefst met Zoon, goed kunnende melken, bij P. KOSTER, Boermans- weg, Anna Paulowna. Te huur: het café met Verlof, annex Winkelzaak en Weegbrug, staande bij de Halte Oostpolder te Anna Paulowna. Te bevragen bij K. A.' Kaan, Knees- weg, Anna Paulowna. Te koop aangeboden één snees bij L. J. Wendel, Keins. Schagen. Wordt gevraagd bij K. Rogge veen een net voor den dag. Te koop: Makke l'/j jarige en Veulens, bij G. W. WAIBOER, Kleiweg, Anna Pau lowna. Te koop gelegen aan de Keins. Te bevra gen Dij G. Smit, Barsingerhorn. Tegen 1 October a.s. gevraagd, bij J. van der Oórd, Wieringerwaard. bij Jb. VISSER, Nieuwe Niedorp. Te koop bij D. Burger te Burgerbrug. Gevraagdmet Kersttijd of eerder, door J. BREEBAART Kz., Groet polder. Zich te vervoegen bij N. KAAN, Kneesweg, Anna Paulowna. BEKWAAM «revraagd, voor vast werk, bij C. rSLAAUBOER, Schagen. Er biedt zich aan: liefst in den omtrek van Schagen, om dadelijk in dienst te treden. Brieven onder lett K. M. aan het bureau van dit blad. te koop, bij K. Frans te Groenveld Gevraagd om met Kerstmis in dienst te tre den, bij P. BORST, Tuitjehorn. Gevraagdeen Brieven franco onder letter K aan het bureau van dit blad. omvangen van ons de De opgave moet dan rechtstreeks aan ons geschieden. Aanbevelend,

Schager Courant | 1916 | | pagina 3