J. STUURMAN, Kapper Haarwerker DINSDAG 26 SEPTEMBER 1116. 59ste Jaargang. No. 5873. van vijf cent. Kassier, Odeurs, Haarwaters en Brillantien's 9 SCHAGEN. UitgeversTRAPMAN Co. De steeds voortdurende belangrijke stijging der verschillende grondstoffen, vooral van papier dwingt ons, met in gang van 1 Oclober a.s. den abonne mentsprijs tijdelijk met 5 cent per kwartaal te verhoogen. Deze Ytrhoo- ging zal dus voor de eerste maal einde December 1916 moeten worden betaald. Zoodra maar eenigszins mo gelijk, zal deze Yerhooging weer worden ingetrokken. DE UITG. Binnenlandsch Nieuws. De Zuivelfabriek v West-Fries land" te Lutjewinkel. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. HET BESTE ADRES voor SCHAKER Alpien Niens- COURANT. Mmttiiit- Luünitlil I>it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVKRTENTIFjN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGF.N, LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden fü.90; per post I' 1.06. Losse nummers t. ADVERTENTIE!) van 1 tot 5 regels f U.36, iedere regel meer 6 ct. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar planter, berek. Reeds vanverre verkondigde de vlag op de hooge fabrieksschoorsteen dat het vandaag voor de Stoorn- zuivedfabriek Lutjewinkel een feestdag zou zijn. Maandag is dan eindelijk deze fabriek officieel ge opend. Eindelijk, want het had reeds ettelijke weken eerder moeten gebeuren maar ook hier heeft de oor logtoestand zijn remmende invloed doen gelden. De opening had plaats onder groote en algemeene belangstelling. Bijna alle leden en vele met hun dames waren aanwezig en het groote melklocaai was dicht gevuld met tal van belangstellenden. Geen wonder want het openen en in 't werk stellen van deze model fabriek is voor onze gansche omgeving een evenement. Wie als wij weten wat arbeid het in 't teven roepen van zulk een inrichting vraagt wat stof of het opperen van zulke plannen alleen reeds opjaagt, kan eerst recht beseffen met welk een voldoening ook mag worden neergezien op het resultaat dat is verkregeneen fabriek geheel voldoende aan alle ei- aan het .doel. Maar laat schen des tijds, tip-top ingericht, een inrichting in alle opzichten beantwoordend a ons met vooruitloopea, maar het programma der fees telijke opening v De voorzitter, die heer Joch. Blaauboer Hz, hield de openingsrede. Hij begon met allen een har telijk welkom toe te roepen en sprak er zijn ver heugenis over uit dat zoovele waren opgekomen om tegenwoordig te zijn bij de opening van de in Noord- Hollandsch Noorden door zoo vel en beoordeelde en ver oordeelde zaak. Toen wij, aldus spreker, voor een anderhalf jaar terug onze eerste commissiever- hadden, haaden wij niet gedacht, dal de van een zoo groot aantal leden, 147 met ongeveer 1700 koeien ons in staat zou stellen een fabriek te bouwen als wij hier nu zien. De beweging voor groote fabrieken was hier nog zoo jong en coöperatie zoo gering. Maar toch heeft de commissie het aangedurfd en is zij vooral met de hulp der heeren Van der Meer en Dijkstra direc teur van bestaande groote fabrieken gekomen tot het thans bestaande resultaat. De coöperatie wint in Noord- bolland meer veld, getuige het feit dat thans 8 fa brieken in deze provincie zijn opgericht Het kan niet anders meent spr., gezien de vele voordeelen. Maar toch is de deelname niet zoo algemeen als men dat zou wenschen. Maar dit mag worden toegeschreven aan de nog steeds heerschende meening dat de groote fa briek luyer uitbetaald dan de kleine dagfabriekjes; een redenccring die na grondige kennis van zaken en nauw keurig onderzoek niet zoo gemakkelijk is vol te houden, wil men correct blijven en zich niet verlagen tot laster, wat helaas nog maar al te vaak geschiedt Spr. wijst er op hoe bij de berekening der kosten door de tegenstanders van het groot bedrijf bijna mets of in 't geheel niets in rekening wordt gebracht voor den arbeid die van de boerderij naar de fabriek wordt overgebracht, en vestigt hierbij vooral de aandacht op den arbeid der boerin op de boerderij bij de ver vaardiging van boter. Dat heet tot de plichten der boerin te behooren en mag niet in rekening wordeq gebracht is het parool. Die lijn volgend acht spr Het niet onmogelijk dat nog meerdere posten van uit gaaf worden verwaarloosd, om maar tot een hooger ontvangbedrag der dagfabriekjes te komen. Een zeer machtigen factor voor de oprichting van groote Coop. fabrieken acht spr. gelegen in haar ver- Hand met de organisatie en spr. wijst hierbij op Fncs- land met haar groote fabrieken. Ziet wat daar door de organisatie wordt gedaan. Ziet naar de eerste weken der mobilisatie, duizenden zijn daar verdiend, alleen door het opleggen der zuivelproducten. Maar ook de ®elfexport kan groote voordeelen afwerpen. Maar niet alleen uit handels oogpunt is organisatie noodig en Noodzakelijk. Organisatie zal de veehouders onschat- bare diensten kunnen bewijzen door de regeeruig in tijden als deze met ware en goede adviezen te dienen, maar bovenal zal een goede en krachtige organisatie boodig zijn om pressie uit te oefenen op te nemen r^gtHiTingsuiaatn.'gA'n en spr. wjjst er op hoe uit de mt*L- deedingen van den voorzitter van den Frieschon Zuivol- bondls gebleken dat in 1916 een winstderving is geloden van f 80 per koe. Daaruit blijkt wel dat van de bevoor rechting van den veehouder boven anderen door den «ard van hun bedrijf gelukkige ooriogswinstmakere niets Waar fa. Een extra oorlogsbeUisting voor een gemiddelde boerderij van 15 koeien groot f 1200 zoekt men by an dere vormen van onderneming tevergoefceh. Een krachtige organisatie door middel der coöperatie 'het middel om op alle politieke partijen de noodige druk uit te oefenen. Want dit staat vast, wanneer wij boeren met aaneen gesloten voor onze rechten opkomen zullen wy als b* den oorlog tydun van malaise komen weor ouder J. Schoort Pz, LANDBOUWSTRAAT' den voet worden geloopen door de kracht der gecon centreerde kapitaalmachten. der Meer, Dijkstra, Anema, Van Leérsum> v. d." Stok Koster enz. enz. Voorzitter wees hierbij vooral op de hulp van de heeren Anema en Veeman uit Fries land, noemde hen de pioniers die straks ook bij de overbrugging der Zuiderzee zoo groote diensten zouden kunnen bewijzen, opdat tusschen Noordholland en Fries land de zoozeer gewenschte samenwerking voor de zuivelbelangen zou worden verkregen. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de toe komst der fabriek. (Applaus.) Die heer Jongsma de directeur, richtte zich zoowel tot ieden als personeel en riep aller medewerking in. lhe was voor het volkomen welslagen der Zaak noog noodig. Voor een le klasse product was, zei spr. voor alles noodig een le klasse grondstof en spr. wekte de leden op daar toch vooral voor te zorgen. Dan alleen kan de algeheele toewijding van het personeel, die spr. hierbij inriep, tot een goed en Ioonend resultaat komen, bpr. eindigde met de hoop uit te spreken dat de fa briek West-Friesland moge groeien en bloeien, daf het mocht worden een der le fabrieken van provincie en Oand en dat zij ook in de organisatie die plaats mocht innemen die haar toe kwam. (Applaus.) De heer Anema, de directeur der zuivelfabriek te Wolvega, herinnerde er aan hoe eenige heeren hem om inlichtingen hadden gevraagd by een bezoek aan zijn fabriek. Allerlei bezwaren moesten nog worden opga heven, 5 fabrieken moesten nog in de nieuwe fabriek als 't ware worden opgelost en ik dacht zoo, zei spr., dat zal nog wel een poosje duren, eer men daar in Lutjewinkel klaar is, en ziet, reeds drie weken later komt het bericht dat tot de stichting der fabriek was besloten. Spr. heeft nog niet alles van deze fabriek gezien, maar toch wel reeds ontdekt dat men Wolvega heeft willen overtreffen, de daar gemaakte fouten heeft vermeden. Dat is een goed Spr. wiidt daarna uit over dé verhouding van Fries land en Noordholland, herinnert aan de verwij dering tusschen beide provincies, toen ookFriesland Edam mer kaas maakte en meent dat thans de tijd aan staande is voor een nauwere samenwerking tusschen deze beide provincies, de overbrugging van de Zuider zee, zooals de voorzitter het heeft uitgedrukt, om samen te werken in krachtige organisatie, om de plaats te veroveren op de wereldmarkt die het zuivelproduct toe komt» Spr. herinnert er aan hoe de Directeur, Generaal van den Landbouw, zelf namens de op een krachtige organisatie der zuivalbereklers h aangedrongen, maar ook op coöperatie. Spr. richt zich daarna m een warme opwekking tot leden en personeel om deze nieuwe fabriek tot bloei te brengen. (Applaus.) De lieer H. Koster Kz. voorzitter van den Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland legt vooral den nadruk op het oplossen van 5 bestaande kleine fabrieken in deze groote fabriek. Dat werd niet gedaan omdat deze kleine fabrieken geen goed finantieel resultaat afwierpen, neen. men richtte deze fabriek op omd.it men begreep een bedrijf te moeten hebben dat voldeed aan de eischen des tijds. Dat feit geeft spr. aanleiding tot de meening dat de fabriek is gebouwd op een goede grondslag. Mocht straks niet direct een gunstig finan- iieel resultaat worden verkregen, dan geeft dat tevens de wetenschap dat de leden net bestuur zullen blijven steunen. Spr. brengt daarna hulde aan den heer G. Nobel, secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken, die ook voor de oprichting van deze fabriek weer zooveel heeft gedaan, (Applaus.) Spr. wekt verder op tot krachtige organisatie daarbij wijzend op den ex port van die kaas door den boer zelf. De heer De Ridder, secretaris der gemeente Winkel, complimenteert vervolgens het bestuur der fabriek na mens het gemeentebestuur en schetst het belang dat de gemeente Winkel heeft by deze nieuw.e fabriek. (Ap plaus. j De heer G. Nobel spreekt zijn blijdschap uit over het resultaat dat verkregen is Het doet spr. groot Coegen dat zulk een inrichting die zelfs aan de >gste eischen voldoet in Lutjewinkel is geopend. Mét de woorden over de krachtige organisatie is spr. het eens en spr. verwacht ook wel de zoogewensente samenwerking met Friesland en spr. drukt dan zoowel op het woord samen als op werken. Zoo toch immers moet het zijn. Er moet heerschen orde er moet zijn een goede wil dan zulieh de zaken goed gaan en spr. wenscht en verwacht dat het zóó te Lutjewinkel zijn zal. (Applaus.) De heer Dr. Schedj, zuivelconsulent, herinnert aan zijn 16-jarige werken in Noordholland en schetst de groote verandering die op zuivelgebied in die jaren toeft plaats gehad en dan stemt net tot groote blydr schap en tevredenheid dat een fabriek als deze van daag is geopend. De toekomst is aan de groote fabrie ken. dat is spr. meening. Snr hoopt ook op een samenwerking tusschen Fries land en Noordholland en verheugt zich met het oog daarop oo de tegenwoordigheid van zoovele menschen da P dat die samenwerking tot edn goede controle producent uit Friesland hier. En spr. h< zal komen en zal voeren voc op het product, een controle tot aan toe. (Applaus.) De heer Van der Meer van Heerhugowaard roep zijn nieuwe collega 'n welkom toe. Ook spr. tod het niot durven denken, gezien de algemeene geest in Noordholland dat zoo spoedig zulk een fabriek als hier is verrezen in Noordholland zou komen. Dat acht spr verblijdend ook mede voor hemzelf en de andCTe directeuren ddr groote fabrieken, die aan allerlei verdachtmaking hebben bloot gestaan en nu op deze wijze versterking hunner gelederen zien. Spr. eindigt met alles goeds te wenschen van den toekomst De heer De Boer ingenieur der F. N. Z.. brengt hulde aan instaüeurs, technici enz. terwyl de heer Van LeeT sum van Winkel namens de leden het bestuur huldigt voor zijn kolossalen arbeid. (Daverend applaus.1 van de bekende buitenlandsche buizen. Laagzijde B 50, nabij de markl. SCHAGEN. De voorzitter geeft vervolgens het sein tot het in werking - stellen der fabriek en begint de algemeene ommegang der bezoekers. In het volgend jmmmer hopen wij een en ander van de nieuwe fabriek mee te doelen. EEN HOHENZOLLERN. Op een der Zuid-Ldmburgsche tusschenstations stopt de trein. De reusachtige locomotief draagt den naam van ^Hohenzollern". Wie bekommert zich om den naam van een locomotief? In gewone tijden niemandin deze oorlogstijden een heele troep van personen die er niets mede te maken hebben. Een heer van middelbaren leeftijd, wien de ver ontwaardiging op het gezicht te lezen staat, begeeft zich met afgemeten stappen naar' den machinist, die zich van niets kwaads bewust is. „Waarom draagt die locomotief een Duitschen naamf' brult hij den onthutsten ambtenaar toe. Even een blik op den manometer, reeds fluit de hoofdconducteur, dat men vertrekken gaat. Maar nog vindt den stoker tijd, den beschermer van de Hol- landsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij fa ge ïnterneerd 1" „N'ed." IN DU1TSHLAND GEKEURD.... VOOR DEN NEt- DERLANDSCHEN MILITAIREN DIENST 1 Men herinnert zich het voor eenigen tijd door ons vermeide geval van den Nederlandschen vlieger De Waal, die verbonden is aan de F'okker-vliegtuigenfa.-. briek te S.chwera en van de Duitsche regeering geen geen. verlof kon krijgen om naar Holland to gaan, teneinde zyn militairen dienstplicht te vervullen De Duitsche autoriteiten hebben toen aan de Nederland- sche Regeering eep verzoek gericht om uitstel van dienstplicht voor den heer De Waal op welk verzoek onze Kog -ering afwyzend heeft beschikt. Echter blijkt men in Duitschland buitengewoon gesteld op 's heeren De Waal's medewerking aan de Fokker-fabriek. Naar wij thans ■vernemen, hebben de Duitsche autoriteiten ge noemden neer», laten keuren door een „Oborsfabarzt", die daarbij te rade ging uacr de physieke eischeu, wdke in Duitschland wenden gesteld voor de vervuiling van den militairen dienstplichl. De „Oberstabarzt" heeft den heer De Waai „afgekeurd" (voor zoover men dit kan noemen, wanneer liet door oen Duitsch militair geneesheer geschiedt voor den Nederlandschen militairen dienst). De Dnitsche autoriteiten hebben vervolgens van deze „afkeuring" aan de Noderlan<fache Regee ring kennis gegeven en vinden, naar zij hebben doen begrijpen, nu minder dan vroeger aanleiding, aan den heer De Waal vergunning te geven om naar zijn va derland terug te keerenl H. Ct, SCHADE DOOR KANONGEBULDER. Men schrijft uit Velzen aan de „Opr. H. Crt.",} Gisteren was bet de laatste dag van de militaire oefeningen, die hier deze week gehouden zijn. Door het kanonvuur hebben vele huiseigenaren belangrijke schade geleden. Vele ruiten zijn gesprongen, oa. aan de noordzijde van de Melklaan fa geen ruit meer heel. De straat ligt bezaaid met dakjiannen en biedt een non hl ik alsof een zware storm heeft gewoed. Som mige huizen vertoonen bedenkelijke scheuren. Men vraagt zich af wie deze schade zal vergoeden. Ook te Santpoort zijn vele ruiten gesprongen. Niet bij alle ingezetenen was aangezegd, dat ze hun ramen moesten openhouden. PAPIERBEZUINIGING. De Minister van Rinnwnl zaken heeft zich ander maal fier circulaire tot de verschillende departementen van algemeen bestuur en Staatscolleges gericht om met den meesten ernst bij 't papiergebruik tot zuinigheid aan te manen. Dezer dagen werden bij 't afsluiten der contracten voor de tot uit. December benoodigde pa pierleveringen de prijzen wederom niet onbelangrijk verhoogd. Voor eenige der meest voorkomende papiersoorten volgen hierae prijzen welke per riem in 1914—15 gol den en die welke in bedoelde ministerieele circulaire als de thans geldende zyn aangegeven: Schryf in 1914—15 f 1.07, thans f 2.95, KL mediaan t L97, thans f 6.18, Gr. mediaan f 2.43, thans f 7.70 Druk mediaan f 1.69i/s, thans f 4.90, Rovaal mod t 3.64V», thans f 11.55, Supper royaal f 4.3oy», thans t 13.50. Imperiaal f 3 98, thans f 12.80, Kardoes c f G.59 thans f 9 35, Kardoes d f 4.38, thans f 12.96. VAN WEERSKANTEN. In de Engeische pers of liever in sommige Engelsche bladen lezen we veel onvriendelijks over Neder land en menig ophitsend woord is aan ons adres gericht De Duitsche peta reageert daarop. De Kreuzzeitung schrijft: Steeds duidelijker treedt de bedoeling van Engeland aan den dag om de neutrale Europeesche staten, met als eenige uitzondering misschien Spanje eerst in den economischen en daarna in den werkelijken oorlog tegen Duitscnland en zyn bondgenooten te betrekken. Her haaldelijk heeft reeds de Engelsche pers in den laat- sten tijd een dreigende taal tegen Nederland doen hooren. 'Het beste blykt dat, uit hetgeen de Morning Post schrijft „Het gaat mei Nederland als met Grie kenland. Nederland voorziet Duitschland van voedings middelen en Griekenland voorziet Duitschland met le gerkorpsen en de oorzaak van deze verschijnselen is, vo dat het do Engelsche itgoering aan moed ontbreekt". Nu heeft de Nederlandsche Troonrede, onder wijziging naar de strijdkrachten ter zee en te land het vaste besluit doen hooren, Nederland's onafhankelijkheid te zullen verdedigen cn naar Nederland's vermogen de rechten tegen een ieder te handhaven. Maar deze krachten nebben zich tot dusver te zwak getoond. Nederland heeft de ontwijfelbare schending van zijn rechten als onzijdige door Engeland moeten dulden en ts door de oprichting van de Overzee-trust met zyn talrijke uitvoer-varboaen in werkelijkheid reeds mee gaan doen aan den economischen oorlog tegen ons. DE TUBANTIA-ZAAK. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het mede: de zienswijze der NederIandsche regeering no pens de oorzaak van den ondergang van net stoom schip „Tubantia" zooals bekend fa, niet overeenstemde met de meening der Duitsche regeering daaromtrent en da door de beide regeeringen daarover voortgezette aidoend resultaat opleverde, Gche heeft de Nederlandsche -regeering aan de Duitsche voor gesteld het incident van de „Tubantia"/ te onderwerpen aan een internationale commissie van enquete over eenkomstig de bepalingen van het te 's-Gravenhage op 18 October 1907 gesloten verdrag voor de vredelie vende beslechting van internationale geschillen. De Duitsche regeering heeft dat voorstel aanvaard, doch acht het niet mogelijk het internationale onder zoek te doen plaats nebben voordat de vrede ge sloten fa. Met het denkbeeld dat eerst na het sluiten van den vrede tot de bedoelde enquete worde overgegaan, heeft de Nederlands che regeenng zich vereen igd. Voor onzen minister van Buitenlandsche Zaken is dit voorloopig resultaat een groote voldoening. Waar de taak van dezen diplomaat thans lang niet gemakkelijk fa kan een succes als dit hem een ver goeding voor de vele teleurstellingen die hem dezen tijd levert DE ..PRINS HENDRIK" AANGEHOUDEN. Zondag is de mailboot „Prins Hendrik" door de Duitschcrs aangehouden en naar Zeebrugge gevoerd. Uit Berlijn wordt daarover gemeld: De Nederlandsche mailboot „Prins Hendrik" van de lyn Vlissingen—Londen, werd den 23sten dezer, s morgens onu 8 uur, op weg naar de monding der Theems, door onze strijdkrachten ter zee voor de Vlaamsche kust aangehouden en doorzocht Een groot aantal Russische en Fransche krijgsgevangenen, die uit Duitsche kampen voor krijgsgevangenen waren ont vlucht, alsmede Engelsche soldaten, die in Holland geïnterneerd waren "geweest en waarschijnlijk met ver lof gingen, werden gevangengenomen. Om tweelf uur des namiddag) werd het schip met alle neutrale pas sagiers, vrouwen en kinderen en zijn mail weder vrij gelaten en door een onzer torpedobooten uitgeleid. Bij net uitvaren van het schip werd de Duitsche torpedo boot. die het begeleidde, door drie vijandelijke vlieg tuigen met bommen bestookt De mailboot werd daar door licht beschadigd en drie leden der bemanning van de Prins Hendrik" werden verwond. De tor pedoboot bleef onbeschadigd. De mailboot zette haar reis voort Passagiers der mailboot verklaren dat 67 mannelijke passagiers zijn aangehouden, waaronder tien Engel sche geïnterneerden uit Groningen, die met toestem ming van de Nederlandsche regeering bun betrekkingen in Engeland zouden bezoeken. De aanhouding dezer geïnterneerden heeft een storm van verontwaardiging gewekt Eenige Engelsche geïnterneerden uit Groningen, die de komst van de boot afwachtten en van plan waren naar Nederland terug te keerea, waren vooral ver ontwaardigd, omdat ze, daar ze hun woord gegeven hadden, terug moesten, en nu moesten ervaren, dat de Duitschers hun kameraden,, die met toestemming der Nederlandsche regeering reisden, gevangen hielden. Het schip werd van onder tot boven doorzocht, maar had geen lading aan boord. Wei werd cspeurd naar "papieren, "zelfs werden passagiers 4000" boden indien ze vertelden waar documenten, die zy zochten, geborgen waren. Het schip werd na bet on derzoek weer vrijgelaten. Zondagmorgen is de Batavier II opgebracht naar Zeebrugge. Dit vaartuig was geheel opgeladen en er was ongeveer 50 pet. contrabande aan boord, ni. levensmiddelen. Onder de meegevoerde levensmiddelen was een bij zonder groote hoeveelheid boter en kaas. Dat deze partij grooter was dan gewoonlijk moet verklaard wor den uit de nieuwe regeling voor den uitvoer naar Engeland van deze producten. Het vermoeden fa, dat de „Batavier II" weer spoedig vrijgelaten zal worden en wel nadat de levensmiddelen zijn gelost, Men deelde ons nog mede, dat het den laats ten tijd nabij de open laadplaats der Batavierlijn aan de Boompjes wemelde van spionnen. Vrijdag hadden de wal bazen nog een Duits ener cm heeterdaad betrapt, die bij het inladen met oen notitieboekje in de hand aanteekening stond te houden. Men joeg dan man weg. Ook is het opgevallen, dat sommige dames de laatste dagen meer dan ge wone belangstelling aan den dag legden voor de lading der Batavierbooten. Het Iydt geen twyfel of de Duit- schers waren volkomen op de hoogte gesteld van de lading der „Batavier Gisteravond elf uur zyn te Rotterdam per trein aan gekomen verschillende loden der equipage en eenige passagiers van de naar Zeebrugge opgebrachte „Bata vier II". De kapitein de eerste officier, de eerste ma chinist en de hofmeester bobben geen verlof tot ver trek gekregen en zijn mitsdien neg te Brugge achter gebleven. Van de passagiers zijn vier Russen gevangen gehouden benevens nog een andere, die beweerde Ame rikaan te zijn, doch dit niet was. BROEK OP LANGEND IJK. In de week van 18—23 September werd aan de vei ling aangevoerd 324 zak aardappelen23600 bloem kool, 284900 i roode kool, 101800 gele kool, 128300 witte kool, 9Ö40 bos en 1765 baal wortelen, 17310 pond slaboonen, 718 baal nep en 1738 baal uien. SOHOORL Doch- de Liberale kiesvereeniging fa in de vacature A. Dapper candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heer J. W. Schoone. WIER IN OEN. Door den heer D. Minna» werd by B. en W. ver gunning gevraagd voor 't oprichten eemer luchtgas in stallatie voor zyn woonr en winkelhuis te Ilippolytus- hoef. Door de eigenaars van omliggende perceel cn waren voor deae oprichting geen bezwaren ingebracht. t Collega van B. en W. hadden echter wel bezwaren en wel de volgende

Schager Courant | 1916 | | pagina 1