i. STUURMAN, Kapper Haarwerker ZATERDAG 30 SEPTEMBER 59ste Jaarg ang. No. 5876. RAAD ANNA PAULOWNA. Odeurs, Haarwaters en Brillantien's Kassier, EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers: TRAPMAN Co. I HET BESTE ADRES voor van de bekende builenlandsche huizen. Laaoziide B 50, nabij de markl, SCHAGEN. MARKTPLAATS A 88 1 y SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. üCHAIII AUeieei Niens- COURANT. Airaiiis- Laiilomblil Hit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 are wof den ADVERTENTIEN in het eerst nitkomend nnmmor ceplnatst.. SCHAPEN. I.AAN P 5.Int. Teleph. No. 20. 1 6 et (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berok. Dit nummer bestaat uit (lrle bladen. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrij dag 29 September, des voormiddags 2 uux. Voorzitter-secretaris de heer Wijdenes Spaans, bur gemeester. 1 Vacature. Afwezig de heeren De Graaf, Sipman en Pateer, Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Voorz. doet de volgende mededeelingena. dat de In de vorige vergadering benoemde commissielden tot wering schoolverzuim aQen hunne benoeming hebben aangenomen;b. dat bij de gehouden kasopname bij' den gemeente-ontvanger op 27 September de boeken en bescheiden in orae zij'n bevonden de ontvangsten over de twee afgeloopen dienstjaren nebben bedragen f 78716.40ys de uitgaven f 77961,55Vs; het batig saldo ad. f 754.85 was in kas afwezig, deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen, Voorz. stelt aan de orde een wijziging in de ge- meent ebegrooting voor 1916 door daarop te plaatsen een post van kosten ter uitvoering van de distributiewet 1916; voorz. geeft hierover eenige inlichtingen en deelt mede dat dit meer een administratieve maatregel is. Met algemeene stemmen aangenomen zooals B. en W. voorstellen. Eveneens keurt de raad goed, uit den post onvoor ziene uitgaven eenige betalingen te doen, hoofzakelijk voortvloeiende nit den watersnood, tot een bedrag van f 182.20. Van den lantaarnopsteker W. Klaij is een verzoek om salarisverhooging ingekomen van f 2.50, zulks in verband met den verhoogden prijs der petroleum. Voorzitter deelt mede, dat, zooaJs bekend is, de lan taarnopstekers zelf voor de petroleum zorgen en daar de lantaarn bij; de halte Breezand tot 's avonds na den laatsten trein brandt, achten B. en W. het wel gemotiveerd de verhooglng toe te staan. Aldus met algemeene stemmen besloten. Tot tijdelijke lantaarnopsteker voor het seizoen 1916 —1917 worden benoemdW. Klaij. lantaarn Meerweg. Zandvaart; P. Stins, lantaarn draaibrug over Molen vaart; CL Glim voor lantaarn aan de Drie Bruggen en de lantaarns in de Spoorbuurt; L v. d. Panne voor lantaarn aan de voetbrug bij Blankevoort; J. de Waal voor lantaarn aan voetbrug bij J. J. v. d. Goes; J. H de Smit voor lantaarn bij voetbrug De Post Aan de orde komt een voorstel tot herziening der jaarwedderegeling voor onderwijzend personeel in ver band met net bezit van acte land- en tuinbouw. Voorz deelt mede, dat zooals het uu geregeld is. de onderwijzers, die land- en tuinbouwonderwijs geven, daarvoor later geen pensioen ontvangen; het rijk geeft t 1, de provincie f 0,25 en de gemeente ook f 0.25 per lesuur; de heer Raap heeft met voorzitter hier over gesproken en als nu de betaling op andere wijze geschiedt, kan de heer Raap wel daarvoor later pen sioen worden gegeven; de neer Raap geeft te Kleine Sluis per winter 162 uren les, te Breezand 81 uur de gemeente betaalt dus per jaar 81 plus 162 is 243 uur les a f 0L25 is f 60.75 (ae heer Jellema, die te Breezand les geelt, valt buiten deze regeling). Als we nu die kwartjes niet, doch de heer Raap een vaste som geven dan wordt later wel pensioen verleend. B, en W. stellen nu voor den heer Raap een vast salaris te geven en dit te stellen op een ronde som van 75 giet en voorz. licht hieraan toe? dat waar de heer Raap hier zooveel heeft gedaan in het belang van het land- en tuinbouwonderwijs, dit meteen een blijk van waardeering is; de bedoeling is dit te doen ingaan op 1 Juli jl De heer Blaauboer kan zich best met dit voorstel vereenigen, te meer waar de heer Raap heel veel heeft gedaan in het belang van den landbouw en heel veel gratis. Met algemeene stemmen aangenomen. Volgt benoeming van een onderwijzer voor ach ooi III, vacature L. Mallecote. Voorzitter deelt mede, dat een oproep is gedaan voor onderwijzer of onderwijzeres. Als sollicitanten heb ben zich aangemeld zes onderwijzers en acht onder wijzeressen]Na informatie hebben een viertal proef les gegeven en daarna is een drietal opgemaakt, be staande uit de heeren f L C. Kooiman, thans tijdelijk in school II werkzaam, 2. A. de Munck, 3. P. V Da deloos. Met algemeene stemmen wordt de heer CL Kooiman, ho. 1 der voordracht, benoemd. De benoeming gaat Is op 1 October a.8. Voorzitter deelt mede, dat wij vrij zeker in de plaats 'sn den heer Kooiman weer een tijdelijke op ge noemden datum in de plaats kunnen stellen. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit voorzitter onder dankzegging de vergadering. BARSIN GERHORN. De afd. Batsingerhorn van "het Witte Kruis ver gaderde in tien avond van 28 dezer ten huize van oen heer P. Scheringa. Opkomst gewoon. Na de gewone opcniDg door den voorzitter en het lezen der notulen door den secretaris, den heer Dr. beeker, deelde voorzitter aan de vergadering mede, on.1 van verschillende afdeedingen instemming was be tuigd met de candidaatstelling van onzen ij vengen secre taris ais lid van het Hoofdbestuur. Besloten werd tot eene geldelijke bijdrage aan hot ?<>uvernir voor een verdienstelijk lid van net Hoofd bestuur (aan tde verschillende Afdeelingen welbekend) 00 om aan den Algemeenem Penningmeester een schrij- te richten, dat de Afdeeding Barsingerhorn f 36 "«schikbaar stolt ten behoeve van noodlijdende af- uariingen door de overstrooming. Hierna kwam aan de orde de Beschrijvingsbrief voor "«vwvuliing der heeren B. S H. Stieder, Dr. Th. W. Beeker "G. de en G. Wonder Jzn. leden der commissie voor het nazien der reken van den Penningmeester worden benoemd de K. Dikstaal, Wi Kooijman Jz. en P. Schuiiet- werden er geen vragen of voorstellen ter gebracht De heer Dr. Beeker wijst op eene door hem ont vangen brochure van den heer CL Dekker, Arts, ge titeld: aan de vrouWen van Nederland." Hij prijst in het bijzonder de kennismaking met dit geschrift aan, omdat daarin op eenvoudige wijze verduidelijkt is de voedingswaarde van enkele juist algemeen gebruikte spijzen onder onze burgerlijke bevolking, en de ge schikte bereiding van den maaltijd. Na bespreking hierover wordt besloten dat nadere inlichting zal worden gevraagd, omtrent het verkrijgbaar stellen dezer brochure. Voorzitter deelt nog mede, dat de pogingen der Afdeeling om eene onvermogende jonge patiente te Haringhuizen geplaatst te krijgen in een herstellings oord zooveelsteun heeft ondervonden,, zoo bij cor pora tiën als particulieren, dat de bedoelde lijderes voor een half jaar kan worden geplaatst in heit Am- sterdamsch kinaersanatorium te Laren, Hierna Bluiting der bijeenkomst. ,T ZAND. Postbode G. van der Klooster, wordt met ingang van 1 October geplaatst in den dienst van Zomer dijk, die met ingagn van genoemden datum den dienst met pensioen verlaat 'T ZAND. De vereeniging Nut en Genoegen hield Donderd- dagavond hare algemeene vergadering, waarin het voorloopig reglement werd voorgelezen en na eeni ge wijziging werd goedgekeurd. Rekening van den Iienningmeester werd nagezien en goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer G. Blaauw en gekozen de heer J. Brak in de plaats van den heer ltitsma, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Besloten werd de eerste gezellige bijeen komst op Dond eerdagavond 14 November te houden. MOERBEEK. Bij de alhier gehouden harddraverij, waarbij ge reden werd onder het reglement der Ned. Harddrav. en Renvereen., was de uitslag als volgt: le prijs f 25, Deltha, zwarte merrie van Jn. Bakker te Wie- ringerwaard; 2e prijs f 15, Eva, gruine merrie van P. de Wjt te Zijpe; 3e prijs Pico, bruine ruin van Adam de Wit te Zijpe. Mooi weer begunstigde de harddraverij, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. VERKOOPINGEN. Uitslag der verkoopingen, alhier op 28 September, ten overstaan van notaris Vrijburg: k. Huis met erf en tuin aan den Westfrieschen dijk, gem. Zijpe, groot 3120 A., nagelaten door den heer A. M. Delver Sr. Kopper de heer W. de Graaf te Schagen voor f 1710. b. Huls en erf te Abbesteê, gem. Cailantsoog, groot 4.05 A. Kooper de heer D. Zeeman te Cailants oog voor f 425. c. Boerenwoning met veestalling en erf aan de Zijpersluis, groot 6.80 A., nagelaten door mej. M. Dekker-Hagen. Kooper de heer P. Dekker te Zijpe voor f 1410. d. Renteniershuls met erf, tuin en bleekveld te Burgerbrug, groot 1.75 An eigendom van mej. wed. Adama. Opgehouden. ZUIDSCHARWOUDE. Mevrouw Posthuma-Wouda, tijdelijk onderwijzere- rea alhier, heeft ontslag uit die betrekking aange vraagd. WONINGNOODI Te Zuidpcharwoude werd deze week een bewoner door de rechterlijke macht uit zijn woning gezet Hij had daarin eenige maanden gewoond door me delijden van den bewoner, die een deel van zijn huls aan hem had afgestaan. De vriendschap was nü echter uit, als gevolg waarvan de laatste hem wel kwijt wilde zijn, vooral als men een woning met twee hulsgezinnen moet deelen, Doordat echter ln heel Zuidscharwoude en wellicht aan den heelen Langedijk geen woning is te krijgen, wachtte de thans uit zijn woning gezette persoon tot het uiter ste tijdstip met het reeds gemelde gevolg. Wordt het nog geen tijd, dat er aan den woning nood een eind komt? DIRKSHORN. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Haren- karspel van het Witte Kruis, ten huize van den heer D. Bruin. Na opening door den voorzitter, worden de notu len door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring gaf weinig aanleiding tot bespreking. Voor de verkiezing van leden van het hoofdbe stuur werd den afgevaardigde vrij mandaat gege ven. De beer Reuvers beval den heer De Ven van Den Helder aan. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren 1. Wartenhorst en S. A. Kistemaker en tot plaatsver vanger de heer R. v. d. Laan. Tot leden van het bestuur der afdeeling worden gekozen de heeren Damsté en Nierop, herkozen de hee>r Wartenhorst Bij de rondvraag komt nogmaals de verschaffing van ijs ter sprake. Daar de slagers alhier steeds jjs in voorraad hebben, werd het aanschaffen van een ijshut niet noodzakelijk geacht, terwijl een ijskelder vooralsnog boven de draagkracht van de afdeeling gaat Hierna sluiting van de tamelijk goed be zochte vergadering. OUDKARSPEL. In een gehouden bestuursvergadering van de af deeling van d enBond voor Staatspensionneering, werd besloten, op 9 December de gewone propagan- dafeestvergadering te houden, waarvoor 1 of 2 Btuk- ken in studie zullen worden genomen, terwijl voor omstreeks half Januari een spreker zal worden uit- genoodigd voor een propagandavergadering te Noordscharwoude. J. Schoorl Pz OUD KARSPEL. j Door de ambachtslieden werd de vorige maand een vergadering gehouden, om te komen tot een be tere credietregeling. De vergadering sprak zich toen uit voor het per 3 maanden aanbieden van de re kening bij de klanten. Om echter ook van de niet- aanwezigen een uitspraak te krijgen, zou een refe rendum onder hen worden gehouden, waaruit nu blijkt, dat een groot gedeelte der ambachtslieden ls voor indiening op korten termijn. - Van de ongeveer 100 vaklieden hebben zich er bijna 50 uitgesproken, van wie verreweg de meeaten voor 3-maandelijksche. Wél kwamen nog enkele bezwaren binnen, o.a. van twee personen, dat zij vreesden dat men door be taling op korteren termijn in te voeren meer bazen ging kweeken, omdat hierdoor meerderen in de ge legenheid zouden zijn, voor eigen rekening te be ginnen, De vergadering deelde echter deze vrees niet en besloot met ingang van Nieuwjaar de rekenin gen per 3 maanden bij de klanten te doen indienen. De vergadering betreurde het, dat vanuit Broek op Langendijk, nu, evenals de vorige maal, geen enkel persoon op de vergadring was en ook van daar geen enkel biljet was binnengekomen. Of men persoonlijk of op andere wijze de rekeningen zal aanbieden en met Nieuwjaar even goed of niet meer zal rond gaan, hierin werden allen volkomen vrijheid van handelen gegeven. De voorzitter, de heer Kramer, hoopte, dat de ge troffen regeling vruchtdragend mag zijn ln het be lang van de vaklieden en sloot hierna de vergade ring. -ANNA PAULOWNA. De afdeeling Anna Paulowna van de Nooidhol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis", hield Vrij dag 29 September een vergadering ln Veerburg. Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger wer den gekozen de heeren D. C. Rezelman en R. Dek ker Az. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot debat, enkel werd do afgevaardigde opgedragen, zij ne stem bij de verkiezing van hoofdbestuursleden uit te brengen op de heeren B. S. H. Süeler van Am sterdam, G. de Ven van Den Holder, Th. W. Bee ker, arts te Barsingerhorn en W. Snethlagen te Aalsmeer. Tot leden der commissie der rekening over 1918, werden gekozen de heeren C. Slikker, G. Blom en A. de Boer. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA. Maandag 2 October, des avonds half acht, zal door de Coöperatieve Aankoopvereeniging te Breezand een algemeene vergadering worden gehouden in het lokaal van den heer G. Borst, alwaar door den heer Hulst, propagandist voor het Centraal Bureau fa Enschede, een lezing zal houden over Coöperatie in het algemeen en Landbouworganisatie. Wij ra den ieder belanghebbende aan, deze vergadering te bezoeken. Een advertentie ter nadere aankondiging zal nog in dit nummer verschijnen. ANNA PAULOWNA. Donderdagavond hield de Nutsvereenlglng Vrien denkring een vergadering ln het lokaal van den heer G. Borst te Breezand. Voorzitter de heer M. Broers. Volgt rekening en verantwoording. Door de heeren H. Stellingwerf en L. Mallekote is alles nagezien en in orde bevonden. Saldo f 30 ruim. De heer H. Stellingwerf wordt gekozen tot secre taris en de heer B. Boelsums tot penningmeester. Voorgesteld wordt om de Nutsavonden half Octo ber te doen aanvangen; den eersten avond vast te stellen op Woensdag 11 October. Het duettistenpaar De Groot zal worden ultgenoodlgd, terwijl de heer B. Boelsums de lozing op zich noemt. Aan don heer W. Wijker, niet ter vergadering aanwezig, zal wor den gevraagd om voor de bijdrage te zorgen. De heer Stellingwerf zou gaarne zien, dat er voortaan op de Nutsavonden controle gehouden werd .De heer P. Bood is ook wel voor controle, mits te gen behoorlijke vergoeding. Aldus wordt besloten en ter bestrijding der koeten zal de contributie van 50 op 55 cent worden gebracht WIERINGERWAARD. De arbeider I. G. was Vrijdagmorgen aan het mest- rijden en had zijn vierjarig zoontje mee laten gaan. Terwijl hij nu bezig was de mest af te halen, zat het jongetje op den boom van de kar en schijnt er afgevallen te zijn terwijl het paard vooruitliep, met het gevolg, dat de kar over den bulk van het kind is gegaan. De toestand der kleine is ernstig. Nader meldt men ons, dat het jongetje aan de ge volgen is overleden. WIERINGERWAARD Vergadering van Het Witte Kruis, afd. Wieringer- waard, op Vrijdagavond, 8 uur. De heer C. Haring- hulzen opent de vergadering, waarna de heer D. Sleu tel de notulen voorleest, welke onveranderd wor den goedgekeurd. De voorzitter deelt naar aanleiding der notulen mede, dat de ligtent voorzien is van een rieten dak. Ten opzichte van een geval van roodvonk, deelt voorzitter mede, dat voor de ontsmetting is gezorgd door Dr. Oudendal en dat het bij éen geval is ge bleven. In verband met een verzoek om een bijdrage voor een huldeblijk aan Ds. Barnouw, secretaris der Hoofdvereeniging, wordt besloten f 10 te zenden. Dan is ingekomen een brochure van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose over sa menstelling en prijs van enkele voedingsmiddelen. Het is getiteld: Aan de vrouwen van Nederland in moeilijken tijd. Van deze brochure zal worden aan geschaft Hierna worden als leden voor het nazien der re kening aangewezen de heeren H. Limpers, J. Breed en W. Peereboom. Voorafgevaardigde en plaatsvervanger naar de al gemeene vergadering worden gekozen de heeren C. Haringhuizen en D. Sleutel. De agenda voor de al gemeene vergadering geeft geen aanleiding tot be sprokingen. Voor een der 4 nieuw te benoemen hoofdbestuurs leden zal de candidatuur Dr. Beeker worden ge steund. Rondvraag. Dr. Oudendal zou het zeer gewenscht achten er een vierde ligtent bij te hebben. Na eenige discussie wordt besloten dat het bestuur een onder zoek zal Instellen, om met een voorstel te komen ln een daarvoor te beleggen vergadering. De heer A. Visser brengt de regenwaterbak aan de Nieuwesluls ter sprake. Hoewel er geen voorstel van te willen maken, zou hij toch in overweging willen geven er een tweede bak bij te laten maken. Volgens den heer A. Visser zou deze bak 16 kub. M. In houd te klein zijn. Voorzitter belooft onderzoek. Hierna sluiting. JULIANADORP. Donderdagavond werd ten huize van den heer L. Kuit een Algemeene Vergadering gehouden met het doel de Handeldrijvende Middenstandsvereeniging defi nitief op te richten Hiervoor waren 37 personen aan geschreven, aan welken oproep 25 gehoor hadden ge geven. Door den heer J. Kossem werd de vergadering met een hartelijk welkomstwoord geopend, waarna hij" er op wees,, .dat de handeldrijvonae en neringdoende menschen nogal eens moeilijkheden ondervinden, waar om dan ook door enkele personen gesproken was over het oprichten eener vereeniging, om zoodoende te kot- men tot een gezonderen toestand. Hij hoopte dan ook dat de vereeniging zal "opgericht worden, daar het bij ónze buren in Anna Paulowna ook heel goed tx^rint te gaan. Er werd besloten de vereeniging op te richten. Toen kwam men tot het kiezen van een bestuur, waarvoor 9 personen noodig waren, en wat een heelen tijd in beslag nam. Gekozen werden: J. Kossen, voor zitter, Fw de Beurs, le sear_, Jn, de Graaf vice-voor- zitteor, A. Hoornman, 2e secr., P. J. Stikker le pen ningmeester, T. Lanser, 2e Penningmeester M. Noot Glas en G. Ruitenhura, als commissarissen. Besloten werd dat het Bestuur het Reglement zou ontwerpen, te behandelen in de. volgende vergadering. Hierna sluiting der vergadering met oen opwekking om nieuwe leden te werven. VARKENS. Officieel. Aan de varkenshouders. Waar het in het belang van de volksvoeding is dat de aanlok van varkens gerqgalden voortgang heeft en ook de mesterij zonder stoornis wordt beoefend, wordt aan Ixlanghubbenden medegedeeld dat wekelijks voor binnenlandsch verbruik benoodigd zijn tusschen de 10.000 en 13.000 varkens, welke op te verstrak ken opdracht geregeld zullen worden aangekocht tegen een prijs oesteki op een prysbasis van f 1.20 per Kg. slachtgewicht, in ieder geval op een prijsbasis die in overeenstemming is mef den inaisprjjs AFGEDROPEN. Men schrijft ons: Het gebeurde in jeen der groote café's der Maasstad Het was er, vooral vóór, erg vol, want 't mooie weer had veel menschen de straat op gedokt Niet ver van elkaar zitten een jong luitenant en een zwaar, robuust man, wiens gehoede uiterlijk den gegoeden zeeman verraadt Iets verder een groepje menschen de kakeilen en schreeuwen en een lawaai maken alsof t caneche café hen is. Hun onderwerp van gesprek is ditmaal „smokkelen en oorlogswinst" en zij Bluffen en snijden er over op in steeds stijgenden climmr De omgeving „moet" luisteren, tegen wil en dank. Men kan zien, dat de zeeman zich zit te ergeren^ zijn dik en vol gelaat kleurt steeds donkerder en wordt op 't lest angstwekkend rood. Dan, eensklaps, een resolute beweging, waarna^ plots even stilte intreedt De zeeman is opgestaan en wendt zich nu tot het stelletje poenen. Zijn houding is dreigend en hij geeft zijn verstoord gemoed in ongvear de volgende kracht- lermun lucht.... „WeL... zullen jullie nu ie grooten bek eens hou- tien"..„Je zit mjj hier met je laf gezwets voortdurend Je vervelen en" wijzend op onzen jeugdigen luite- i-ant dezen mijnheer ook," „Voor jullie vuil geknoei moet ik steeds mijn leven wagen en als 't morgen aan den dag misloopt kan hair mijnheer voor jullie gaan vechten." „En als je bu niet oogenblikkelijk allemaal opd.zullen mijnheer en ik je d'r uitsmijten.... niet waar mijnheer 1Dit laatste wederom tegen den jeugdigen landsverdediger, die. hoewel eanigszins overbluft, schik in 't geval heeft gekregen en dapper van „ja" knikt „Aannemen" gaat onze zeebonk dan verder voort „reken af met die hoeren", En zoo gebeurde. Onder de dreigende figuur van den robuusten zeevaarder is hun de moed totaal ont zonken, zij rekenen overhaast af en zijn spoedig voor de spottende blikken der omgeving verdwenen. VEEVOEDER EN PAARDENHANDEL. Te Joure stonden gisteren op de markt ruim 800 paarden aan de lijn. Sterk bleek de invloed van het gebrek aan veevoeder. De paardenhandelaars bleven voor een groot deel met hun gekochte paarden zitten. Ook in koeten was de handel stug met terugloopondo prijzen. GOEDE ZAKEN. Naar wij vernemen zijn ruim 2500 haringvisschers te Scheveningen die nimmer directe belastingen be taalden over dit jaar vermoedelijk ten gevolge der gunstige teelt over 1915, in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen en zullen velen van hen waarschijnhjk voor een flink bedrag in de Oorlogswinstbelasting wor den betrokken. „Ned." WINKEL. Vergadering van de Afd. Winkel van „Het Witte Kruis. De hoer K_ Breebart Jzn. wordt als bestuurslid her kozen. Voor het huldeblijk aan Dr. Barnouw zal wor den bijgedragen f IQ. De behandeling van den beschrijfin^brief geeft geen aanleiding tot discussie. Als candidaten zullen gestemd: tie heeren G. 1. "Wonder te Hoorn, G. de Ven te

Schager Courant | 1916 | | pagina 1