De Oorlog. Tweede Kamer. ££1° iVf.w, .i'^oij230 Wordt gij te spoedig oud Marktberichten. Gemengd Nieuws. Helder, Dt. Th. W. Reeker te Barsingerhorn. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren G. J. van Leersum en J. C. Kars ten tot plaatsvervangster Mevr. Van Hol the. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning worden aangewezen de heer P. Strijker, J. Koomen Hzn, en P. Wit Cz. De begrooting voor 1917 vraagt een uitgaaf van f 50 meer dan aan ontvangsten (f 1239,80) te ver wachten is, en wel Voornamelijk is dit het gevolg van de hoogere loonan die aan de vaste arbeiders van het samenstelsel moesten worden gegeven. f ltet bestuur (vraagt mJacfiügLng om een meerdere JiLb- sidife van 50 aan te vragen aan fi° gemeente. l>e heer Van Holthe- verwacht ook wel oenig succes van een subsidie aanvrage aan de Doopsgezinde kerk te Nieuwe Niedorp, omdat een groot deel der leden dier kerk in Winkel wonen. Na eenigo discussie over de vraag of het wensc he ilik is in een andere gemeente subsidie te gaan vragen wordt het bestuursvoorstel aangenomen Eveneens wordt de begrooting goedgekeurd» ANNA PAULOWNA. Woensdagavond vergaderde onze afdeeling van den Bond van Melkleveranciers. Daar werd de melk prijs besproken. Thans is op den vorigen winterprija van 10 cent voor deze afdeeling een toeslag van IVt cent toegestaan, zoodat de melk voor 12H cent per liter betaald zal worden. De Centrale Bond zal trachten een hoogeren prijs te bedingen. Daarna volgt een heele uitgebreide, rumoerige en ruzieachtige discussie of de vereeniging zich bij den Centralen Bond zal aansluiten. In stemming ge bracht, verklaren zich 16 stemmen vóór, 4 tegen en 1 stem blanco. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren A. Buij, D. Blaauboer, A. Tiel, F. Blaauboer en P. v. IJzendoorn. Na veel tegenstribbelen nemen de heeren aan. In een volgende bestuursvergadering wordt de beer Buij, voorzitter, D. Blaauboer, secre taris, F. Blaauboer, penningmeester, Alb. Tiel, vice- voorzitter, P. v. IJzendoorn, vice-secretaris. (Plaatsgebrek dwingt ons uit het uitvoerig verslag van onzen correspondent, dit korte uittreksel weer te geven.) EEN AVONTURIER. Z'n buurjongen Jan van der Velden, zoo vertelt de „Meierijsche Crt." had ook 's gedaan; zoo'n reisje gemaakt onder den Wagon van een trein. En daarom wou hij ook maar 's probeeren» Zoo verklaarde gisteren op het politiebureau te Eind hoven een 9-jarige snaak uit Amsterdam. Ambtenaren van de &.S. hadden hem op 't station gevonden op een groote buis onder een der wagons» Hij had aan lange, moeilijke reis achter den rug. In Amsterdam was hij stiekum onder zoo'n wagon gekropen, gewapend met een dikke boterham, om daarvan onderweg te smullen. Tegelijkertijd vermeide hij zich reeds in al het schoons, dat hij op z'n tocht door 't land zou voorbij zien vliegen. Z'n hart bonsde; en krampachtig had hij zich vast gegrepen 6an hot gasresorvodr waarover hij gebukt lag, toen de trein in Amsterdam zuchtend net Cen traalstation uitrolde. Abcoude, Breukelen, Utrecht telkens had het hem dreigend in de ooron geklonken Kuilenburg, Zalt- bommel, Den Bosch z'n polsen klopten vervaarlijk en z'n schrik nam toe: zoo ver al van huisl Boxtel, Eindhoven, Helmond, Venlo! Hier wist hij, dat de trein zou keeren om weer den langen weg naar Groot- Mokum te ondernemen. Nog was hij nergens opgemerkt.- En terwijl hij z'n oogen dichtkneep voor het stof en de -grinddeeltjes, die door den wind opstoven, ging het met oen ge weldige vaart terug naar Amsterdam, waar hij hoopte, toch maar weer spoedig bij moeder en vader thuis te zijn. Weder Helmond, Eindhoven.... maar niet verder. Beambten merkten het jongetje op z'n netelige po sitie,. toen zij do wagens inspecteerden en noodigdem hem uit eens af te komen van z'n „verheven" uit plaats. 't Was een aardige snaak goed gehumeurd en met een open blik, geen vlegel van t Amsterdamsche type. Doch hij had honger en van verschillende zijdon werd deze gestild» Ook nad hij niet geslapen in twee dagen, maar dat was niets, zaide hij, want vader sliep ook nooit deze werkte in een groote wasscherij dag en nacht. Op het politiebureau is de knaap verder gespijzigd en... netjes gewasschen heeft men hem gebracht naar moeder, dio intusschen wel heel ongerust over haar jongen zal geweest zijn. - DISTRIBUTIEKOSTEN TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen zullen de kosten, verbonden aan de uitvoering der Distributiewet ongeveer f 70.000 per maand bedragen. De mogelijkheid bestaat echter, dat dit bedrag nog belangrijk hooger zal worden. De toeslag voor de consumpüemalk wordt thans ü.1. be taald door de Kaasvereeniging, Botorveroeniging enz. Wanneer de prijs van kaas echter weder daalt, zal deze toeslag door het Rijk worden betaald en zal de Ge meente voor 1/10 in de kosten moeten bijdragen. Daartegenover staat, dat bij heropening van de gren zen voor den uitvoer van varkens al schijnt daarop voorloopig niet veel kans de kosten, verbonden aan de beschikbaarstelling van „regeeringsvarkens", we der zullen worden gedragen door den export. Dat alleen zou onze stad van een uitgave van f 5500 per week ontlasten Waarschijnlijk zal echter veeleer met tegenvallers dan met meevallers rekening zijn te houden Wat b.v. de Gemeente zal hebben te betalen, wanneer bij het einde van den winter de aardappelen nog duurder worden dan thans het geval is, kan onmogelijk begroot wor den, Hdbld. VEENHUIZEN. Gisteravond hield de afdeeling van Staatspension- tieering alhier eene veugadering. Voorzitter de heer C Appel». Bij de rekening en verantwoording bleek, dat in kas was batig saldo ren f 21.16, uitgaven f ö.OOf1^, ontvangsten f 2C.16Vj» Tot vioe-penningmeester werd ge^ kozen de heer J. Stapel. Besloten werd, geen afgevaar digde naar de federatie" vergadering te zenden» Alge meen was men- tegen een meeting te Schagen. Den laats ten Dinsdag in October zal men een propaganda- avond houden. VEENHUIZEN. De heer M. Korver geraakte zoodanig met zijn arm in een persmachine beklemd dat hij onmiddel'ijk naar het Sint Elizabethgesticht vervoerd moest worden. TRAGISCH. Men schrijft ons uit Delft: Donderdagavond is mej. Nessens,. wonende aan den Hoorn, met de fiets te water gereden en verdronken. De vader, die met den melkwagen eenigo oogenblikken later passeerde, een grooten oploop zag en hoorde dat er iemand verdronken was. herkende in 't opgehaalde lijk niet dat van zijn dochter. Eerst eenigen tijd later, toen het meisje maar steeds niet thuis kwam ging hij óp onderzoek uit en kwam toen tot de ontdekking, dat het zijn dochter was die verdronken was. DUBBELE MOORD. Een dubbele moord had gistermiddag te Hasselt plaats Een aaks chip per werd door zijn knecht Van den Heu vel doodgeschoten, waarna deze zichzelf van het leven beroofde. Men meldt ons nader Het drama te Hasselt heeft nog een vreeselijk ver volg gehad. De veldwachter Van den Berg nam het wapen mede naar het gemeentehuis. Bil het nazien van de revolver ging een schot af en trof den arbeider R. Hoogenkamp 65 jaar, in de borst» De man viel dood neer. Omtrent den moord zelf vernemen wijl nog het volgende Van der Beid, schipper op de 670 tons Rijnaak „Muhlheim a.d. Ruhrthuis behoorende te Kam pen. bevond zich met zijn knecht Van den Heuvel in het café van J. Goerig. De baas zei den knecht: „Dat is je laatste glaasje bierl" Dat zal wel nietwas het schertsende antwoord. Plotseling trok de knecht een revolver en schoot zf|n patroon door het hoofd Na nog twee schoten Plaa tSclÜk NlCUWS. h* nnhliék eelost te hebben, schoot hij zichzelf ildtliscujri x op hét publiek gelost te hebben schoot hij zichzelf door den slaap. Beiden waren direct dood. Van der Beid laat eene jonge vrouw met vier kleine kinderen achter. Den Haag, 29 September. Het „stormpje" heeft heden gewoed, maar het was er een van zeer goedaardig en tevens zeer-eigen- aardig karakter. Het voorstel van den president om op Dinsdag 17 October a.s., des ochtends te half twaalf ure, aan te vangen niet de ontwerpen-Grond- wetsherziening eerst het Onderwijs, daarna het Kiesrecht is goedgekeurd, terwijl de overgroote meerderheid der Kamer zich vereenigde met s voor zitters denkbeeld om de Algemeene Beraadslagingen over de wijziging van art. 192 en die van art. 80 Gw., tegelijkertijd te houden. Tegen dat voorstel verklaar den zich van de 67 aanwezige leden de vrij-libera- len Visser van IJzendoorn. Drion. Boissevain, Tyde- man, Knobel en Ter Spill. Van deze groep stem de dus slechts mr. De Beaufort voor. Verder bleken de „wilde" heeT Bichon, de anti-revolutionnair Brum meikamp en de Unie-liberalen Otto en Eerdmans te gen het voorstel Borgesius te zijn. Het „stormpje" werd ontketend door den heer Ot to, die de zaal des Parlements deed daveren van de jool. Hij, Otto, vond geen „verband" tusschen de voorgestelde wijziging der artt. 192, en 80. En voorts deed hij uitkomen, dat ons volk zich nu wèl voor de regeling van het kiesrecht interesseert, maar niet voor die van het onderwijs zoozeer. De kwestie der finantieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, och, aldus de heer Otto, dat is eigen lijk nog maar eenesplinternieuwe kwestie, een maand of wat oud!Om deze enormiteit lachte ook de premier die de „regeling van werkzaam heden" kwam bijwonen recht smakelijk. En mr. Troelstra, voor het eerst na zijn ziekte weer optre dend in de publieke Parlementszitting, diende den heer Otto op kostelijke, onbetaalbare wijze van re pliek. Hij had het voorstel van den president op warmen toon verdedigd, waar thans wederzijdsch vertrouwen zoo noodig is en verwerping, met mede werking van Links, een zeer verkeerden indruk in allerlei kringen zou maken. En vervolgens nam mr. Troelstra met vlijmende ironie den heer Otto, die geenerlei „verband" tusschen art. 80 en art 192 kon hespeuren, „A faire"; te pakken, zegt men op z'n Hollandsch. Weineen, aldus de leider der S. D. A. P..-groep 'tzijn absoluut afzonderlijke bepa lingen. Maar wie toch nagaat.... Het verdere kan ik gevoegelijk den lezer ter in vulling laten. Dè heer Otto doorleefde een boos kwar tiertje, en men mag veilig aannemen, dat de rede, door den afgevaardigde voor Amsterdam-III heden gehouden, zijn kansen voor Juni a.s. niet vergroot hebben! De heer Tydeman had zwaarwichtige bezwaren te gen het gelijktijdig algemeene beraadslaging hou den over Onderwijs- en Kiesrechtherziening. Hij achtte dat denkbeeld ondoelmatig en ook in strijd met het Reglement van Orde, 't zal vreest hij tot verwarring en verwikkeling leiden. De heer Goeman Borgesius gelooft juist, dat zijn methode tot bekorting der discussiën zal leiden. Bij de schriftelijke gedachtenwisseling zijn de beide voor stellen tot Grondwetsherziening ook gezamenlijk be handeld. Wie geen vreemdeling in het Jeruzalem der politiekerij is, zal moeten erkennen, dat de ge lijktijdige „bespiegeling" het best is en tevens een middel om allerlei herhalingen te voorkomen. Na tuurlijk behoudt de Kamer zooals mr. Borgesius op den voorgrond stelde het recht om de beide ontwerpen, wat den inhoud, de „mérites" ervan be treft, geheel op zichzelf te beschouwen. Den 17en a.s. begint dus op het Binnenhof de groo te extra-galavoorstelling der opper-politiekerij 1 Over het ontwerp tot instelling van een Kolonialen Raad voor Insulinde is ook heden, gelijk gisteren, in alle kalmte en genoegelijke vreedzaamheid be raadslaagd. We zullen er maar niet meer van ver tellen, als alleen dat de heeren niet klaar gekomen zijn, en a.s. Dinsdag is er nog wel mee gemoeid. Mz. ANTONIO. Van het Westelijk front nieuwe vorderingen der Franschen tusschen Frégicourt en Morval. Het En- gelsche legerbericht meldt geen nieuws, alleen de bevestiging der veroverde stellingen. Verder bom bardement en voorbereiding voor den volgenden aan vaL En nu gelooven wij wel dat de toestand zoo is, dat Péronne wordt genomen. Dat is dan al weer een klein stukje op den nog zoo langen weg die voor hen ligt. Het heeft er allen schijn van alsof de Duitschers het er op toeleggen, om als het moet te wijken voor den aanval, die hen te overmachtig is, maar dan toch zoo weinig mogelijk, opdat hun te genstanders telkens opnieuw een ongehoorde hoe veelheid munitie zal moeten verschieten en zoodoen de het oogenblik zal aanbreken waarop zijn artil lerieovermacht verdwenen zal zijn als het beslissend oogenblik is aangebroken. De kroonprins van Beie ren heeft zich in een interview in dien zin ongeveer uitgelaten en ziet hoopvolle teekenen. Hoe of dit pre cies zal zijn weet niemand, afwachten is hier de bood schap. Een feit is het, dat de Duitschers thans in bet Westen in de minderheid zijn In het Oosten geen nieuws van eenige beteekenis. Zoowel het Duitsche als het Weensche legerbericht meldt een nederlaag der Roemenen in het gebied van Hermannstadt in Zevenbergen. De tegenstand der Roemenen heet verlamd en tegen het gebergte te ruggeworpen. De hoogten ten zuiden en zuid-oosten der stad geraakten In handon der Duitschers en Oostenrijkers. Van andere zijde hierover nog geen nieuws. In de Dobroedzja, en verder op den Balkan, geen oorlogsnieuws. Politiek nieuws is er wel het een en ander. Voor eerst de redevoering van den Duitschen Rijkskanse lier zie elders in dit blad en dan het spreken van den Engelschen minister Lloyd George over de vredeskansen, en deze minister wees elke kans op vrede of tusschenkomst botweg af. De strijd zal du ren tot hpt bittere einde. De ontzetting van een oor log als dezen mag de aarde niet meer teisteren, het Pruisische militaire depotisme moet er onder. Er staat het menschdom dus nog heel wat te wach ten. In Griekenland breidt de beweging voor de En tente zich steeds meer en meer uit De koning moet kiezen: deelnemen aan deze beweging of aftreden, Het geheele leger kiest den kant van Venizelos, hon derden officieren hebben den koning een adres aan geboden toch in te grijpen en het land voor totale ondergang te behoeden. Ook de marine kiest den kant der Entente. Op Kreta is Venizelos als een vorst ontvangen, 10.000 gewapende opstandelingen begroetten hem. Wat Venizelos doen zal ls nog onbekend. Van de eene zijde wordt verzekerd, dat hij met geregelde troepen en vrijwilligers zal terugkeeren naar het vasteland, Bulgarije den oorlog verklaren en zich als de uitverkoren vertegenwoordiger van Griekenland om het kabinet niet zal bekommeren, terwijl men in andere, gematigde kringen van meening is, dat hij zich bereid zal verklaren de regeering te aanvaar den. In het eerste geval zou koning Konstantijn ge noodzaakt zijn Griekenlad te verlaten, in het andere zou hij Venizelos tot minister-president moeten be noemen. Intusschen heeft de voorloopige regeering te Salo, niki het driemanschap Venizelos, Koendoeriotis en den oud-minister Danglis als uitvoerend bewind ge kozen. CONCERT KWARTET JDOOR MOBILISATIE VEREENIGD". Zooals reeds bekend is zal bovengenoemd Kwartet op Zondag 1 October een concert geven in de concert zaal ran den Heer Heijselaar. 't Kan ztfn nut hebben, verwijzende naar de in dit blad voorkomende an- nonce, nog eenige mededeel ingen te doen om treint een optreden van dit Kwartet in den Helder. We lezen in de Hel eters che Courant van 26 No* vember 1915: De beide uitgevoerde concoursnummers, zoowel net verplichte als het vrije nummer, werden subliem uitr gevoerd, en we kunnen ons voorstellen, dat dit Kwar- tet de eerste prijs verwierf. Dagblad 25 Nov. 1915 't Neusje van den zalm voor dezen avond was wel het optreden van het Mill» Dubbel Kwartet, t Welk te Amsterdam zoo schitterend bekroond wns. 't Was ook een genot deze mannen te hooren. en vooral het Ave Maria van F. Witt was een juweeltje. We kunnen hier nog aan toevoegen dat dit Kwartet op verschillende wedstrijden is beknxmd geworden. Den bezoeker van het concert van Zondagavond wacht dus werkelijk iets goeds. Opwekking om dit concert te bezoeken achten wij overbodig. Schagen en omgeving heeft muziekliefhebbers genoeg om een volle zaal te kunnen brengen. VERKOOPING. Donderdag had ten overstaan van Notarissen Van den Bergh te Schagen en Willems te Haarlem, de verkooping plaats van perceelen wei- en bouwland van de erven mevrouw De Boer en van den heer A. Halff te Schagen. TT Weiland aan het Laantje, 2.70.10 H.A., f 12220. H. Raven te Schagen. Weiland aan den Haalderweg, 136.10 H.A., P. Meurs, Zandvenne f 3132. Bouw- en weiland, 1.,60.40 H.A., f 4230, N. de Boer te Sneek. Weiland, 1.32.20 H.A., f 2919, P. Berkhout Dz., Burg hom. Weiland 2.57.40 H.A., f 5885, N. de Boer te Sneek. Weiland, 1.65.30 H.A., f 3564.36, T. Blom. Wel land aan het Wad, 4.54.30 H.A., f 10015, Alb. Grootes, Nes. WITTE KRUIS. Vrijdagavond vergaderde in het lokaal van den heer C. Boontjes de afd. van Het Witte Kruis. Voor zitter de,-heer C. Visser Az. Na opening volgt lezing en goedkeuring notulen. Voor huldeblijk Ds. Bar- nouw wordt f 10 toegestaan. Tot afgevaardigde naar de algemene» vergadering wordt benoemd de heer C. Visser Az., tot plaatsvervanger de heer C. Rogge veen Sr. De beschrijvingsbrief wordt behandeld, voor hoofdbestuursleden zal gesteund worden candidatuur Dr. Beeker, Stieler en De Ven. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. L. v. d. Bergh en gekozen de heer G. Veldkamp. De heer G. Muijs had bedankt. Deze was 20 jaar bestuurslid en 15 jaar secretaris ge weest, ontvang den hartelijken dank der vergadering voor zijn vele arbeid en steun en werd tot eerelid benoemd. De Volksbadinrichting zal voorloopig niet worden uitgebreid, de finantiëele steun f 162, waar f 800 noodig was, werd te klein geacht. Sluiting. TEEKENSCHOOL. Voor de Vakteek enschool voor Ambachtslieden kwa men 34 aangiften, waarvan 12 nieuwe leerlingen. Ver leden jaar begon de cursus met 35 leerlingen met 13 voor de eerste klasse. LANDVERKOOPING. Einduitslag der verkooping op 28 September in De Posthoorn, alhier, ten overstaan van notaris Vrijburg van eene Huismanswoning met boet en erf, weiland en 1 perceel bouwband op en bij Tjallewal groot bijna 18 H A. Eigenaren Molenaar Luyckz, van Haaren, Dito en Thomasz. Perc. 1, 2, '3, woning 37.50 aren weiland 1.14.20 H.A. en idem 1.24.30 II.A., kooper K. Duif St Pan- cras f 10560, perc. 4 weiland, groot 0.66 H.A kooper C. Kooij Veiuiik f 2840, perc. weiland groot 2.54.80 H.A. kooper C. Gootjes, St. Maarten f 9013 20, perc. 6, weiland 1.3410 H.A., opgehouden, perc. 7 weiland I.9710 H.A., opgehouden, perc. 8 weiland 2.9670 H.A. kooper K. Wit, 'St Maarten f 0882.88, perc. 9 wei land 1.0720 H.A. opgehouden, perc. 10 weiland 2.0790 H.A opgehouden perc. 11 weiland 1.8050 H.A., koo per P. Gootjes Harenkairspel f 4355, perc. 12, weiland I,10 H.A., kooper van der Veilde, Valkkoog f 2620. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHA GEN. Bij het op 28 September j.L gehouden toelatings examen voor de eerste klasse slaagden: G. Beers Cz. te Winkel, J. Blokker te Nieuwe Nie dorp, K. Engel te Kolhorn, J. L. Kaper te Kolhorn, W. Kuiper te Harenkarspel, J. Saai te Nieuwe Nie dorp, J. C. Vethman te Waardpolder, J. de Wolf te Texel, P. Zweed te Beemster en als leerling voor de lessen in Zuivelbereiding: H. Oosterveen te War menhuizen. Voor het op 25 en 26 September J.l. gehouden overgangsexamen van de eerste naar de tweede klasse slaagden: H. Bossert te Alkmaar, W. Kaan te Anna Paulowna. INGELIJFD. Op Woensdag 18 October a.s. zullen bij het 4e Re giment Vesting-Artillerie te Den Helder voor deze gemeente van militielichting 1916 worden inge lijfd de dienstplichtigen J. M. van Twuijver en J. Zwaag. PPaarden f 150 a 600. 68 Koeien f 210 a 450. 258 22 a 52 91 Nuchtere kalveren f 10 a 22. v^rfvarkens f 25 a 55. 271 Biggen f9 a 18. Kipeie- rpn f 10 a 10 50 per 100. Boter 80 a 37 ct. p. pond. ren f 1U a p*1 __V_TI INC Htopu i £fif> dririimjein "7 4.90 a 5.10 baal wortelen. iJif130a 155 buitenl. f3.10 a 3.25, 60(j KTriiboonon f 12.90'a 14, 650 rammenas f23.20 por 1000. 19 20 31500 gele kool, binnenl t 12buitenl f 1Ó.5Ó a 18.20, 84000 witte kool, bin nenlf 11 a 28.60, 2 wagons witte f 385 per wagon. Vriidarnniddag. - 75 zak aardappelen bravo's ~Af] Jo A blauwe f 2 70, 695 baal uien f 5»10 a 5 40 340 gele nep. t 5.70 a 6, idem drieling ort c ook i>na] wortelen, binnenl. f 1.~0 a 1,45 Wnneü. (8 a 12 buitci ilf 17 a 239Q. 2e soort f 8 70 a U.90t 36400 roode kool binnenl. f 4 a 11, id. buitenl f 13 a 9J.no 1Q800 ffele kool binnenl. f 8 lx.bü, ia. ouitGn], MoV17 Xwdtte kool f 12 a 13, 2100 bos wortelen f 2.20 a 2.90. WARMENHUIZEN. Zaterdag. Blaauwe aardappelen f 2.85j uien f 5.10 a 5. 9, drfe. iingen f 4(80 a 5.20,. nep f 5(&a 6.10 U, witte kocd f 15.80 a 28.70, roode kool, binnraL f 5.20 a 1060 buitenl. f6.70 a 20.50, gele kool, binnenl. f 9.80, buitenl f 13.80. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 September, medegedeeld door het Kon. Neu. Met. In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand 763.7 te Chnstiansund, laagste benedeen 750 te Oost-Duitschland. Verwachting tot den avond van 1 October. Meest matige N. O. tot N. wind, halfbewotkt, weinig of geen regen, later iets zachter. Reclames. Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoegen. Sommigen zijn oud op aestigjaiigem leeftijd, anderen jong als zij tachtig zjjn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke nieren hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werken en vooral na den middelbaren leoftijd. Dit voorkomt rheumatisché, zenuw- en waterstoornissen, stijve en verlamde ge wrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerking, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermijden., door regelmatige gewoonten, dagediiksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En ge bruikt bij het eerste teeken van rugpijnt rheumatiserva pijnen en waterstoornissen Foster"» Rugpijn Nieren Pil len. Zh zijn een speciaal niergeneesmiddel, dat d« nieren helpt om uit het bloed net overtollige urine zuur te fütreeren, hetwelk ruglijn, spit, waterkwalen waterzucht, rheumatiek en nieignm of -steen veroor zaakt. Gfj zoudt weten hoe goed zij werken, als gO spraakt met mmschen, die Foster's Pillen gebruikt hebben. Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans, T)rogistern „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k fl.75 voor één of f 10 voor zes doozen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke aooi die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. Zondag 1 October 1916. NED. HERV. GEMEENTE ta: Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Theesing. Valkkbog, geen dienst. ANNA PAULOWNA, 29 Sept. Groote aardappelen f 2.20 a 2.65 per 35 KG, kleine f 1.30 a 1,50, rapen f 6.75 a 6.80 per 100 'slaboonen, f 21,50 a 31.50 per 100 K.G., snijboonen' f 3.20 per 1000, roode kool f 8.75 per 100 ALKMAAR, 29 Sept, Fabriekskaas. Kleine f 78, boerenkaas kleine f 76 commissie f 75.50, middelbare f 74. Noteering der Subcommissie uit de Kaasveree-nüane. Ie soort Edamm. fabr. f 74 Aangevoerd 480 stapels, wegende 220000 Kilogram Handel (kleine) vlug Aangev. 824 heet. Tarwe f22 a 24 25 haver f 12 a 14.25, paardeboonen f 23 a 25, bruine 'boonen f34 a 36. mosterdz. f 48. kanariezaad f 21, karwijzaad f 31 groene erwten f 17.50 a 37, grauwe f 36 a 44 vale t 32 a 35. HOORN, 28 September 1916. 32 Stapels kl. fabriekskaas f 76, 46 stapels kl. boe renkaas, 58 stapels boerenkaas f 76. Aangevoerd 136 stapels, wegende 114817. Handel vlug. WINKEL, 29 September. Appelen f 7 a 15.50, peren f 7 a 19, druiven f 20, to maten f 11.50, slaboonen f 8 a 12, uien f 2.50 a 4.30 por 100 pond, kool f 2.35 a 4.50, komkommers f 2.25 a 7, meloenen f 20 a 35, eieren f 9.75 per 100, snij- tocmen f 4.10 a 4.20 per 1000. NOORDERMARKTBOND. Noordseharweude. Donderdagmiddag Gele nep f 6 a 6.30, idem drielingen f 5.10 a 5 20, uien f 5.10 a 5.60, baal wor telen, binnenl. f 1.30 a 1.50, buitenl. f 3.10 a 3 60 bietm f 25 a 26.90 per 1000. Vrijdagmorgen. Roode kool. binnenl. f 4 a 11.10, buitenl. f 6 a 19.50, witte kool f 9.50 a 30 40 gele kool binnenl f 4 a 1230, buitenl. f 7.10 a 17 bloemkool, binnenl f 7 a 13.10, buitenl f 12 a 2l' kooJaanvoer 61482 stuks. Vrijdagmiddag. Gele nep f 570 a 6 20 idem drielingen f5 a 5.30 grove uien f 5 20 a 5 60 sla boonen f 11 a 12, baal wortelen, binnenl f 130 a 1.50, buitenl f 3 a 3.25, bieten f 26 a 29.60 Zaterdagmorgen. Roode kool, binnènL f 4 a a 10.30, buitenl. I 6.80 a 21.50, witte kool f 14 40 a .31. gele kool,, binnenl f 3 a 13,' buitenl f 10 a i6 80 bloemkool, binnenl. f 8.40 a 13 50 buitenl f 10 50 a 125, koolaanvoer 69732 stuks. ROEMEENSCHE VERLIEZEN. Blijkens een mededeeling van het Roemeensche Roode Kruis hebben de verliezen aan dooden, ge wonden en vermisten van het Roemeensche leger tot 18 dezer bedragen: 72.724 manschappen en 3426 offi cieren, onder wie vier generaals en 19 kolonels. Drie Roemeensche vliegers-zijn gesneuveld. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER SPREEKT. In den Rijksdag heeft de Duitsche Rijkskanselier het woord gevoerd. Natuurlijk heeft hij gesproken over den oorlogstoestand en wat daarmee in nauw verband stond. Het voornaamste uit deze redevoe ring laten wij "hier volgen. Eerst behandelde de kanselier de oorlogsverklaring tusschen Duitsch- land en Italië, om daarna te komen tot Roemenië. Onze betrekkingen tot Roemenië voor den oorlog berustten op een bondsverdrag, dat eerst slechts tus schen Oostenrijk-Hongarije en Roemenië gesloten, door de toetreding van Duitschland en Italië werd uitgebreid. In het verdrag verbonden zich de con tractanten tot wederkeerige gewapende hulp ln ge val van ongeprovoceerde aanvallen van een denie zijde. Bil het uitbreken van den oorlog verdedigde koning Carol met kracht de opvatting, dat Roeme nië, dat aan de centrale mogendheden dertig Jaren van gewaarborgd politiek bestaan en ontzaglijken opbloei dankte, niet slechts naar de bewoordingen van het verdrag maar ook wegens de eer van het land, zich moest aansluiten bij de centrale mogend heden, Het kwam den overleden koning als een ver loochening van het bondsverdrag voor, de tegenwer ping te maken, dat Roemenië van den Oostenr.-Hon- gaarschen stap ln Servië geen kennis had gekregen en daaromtrent niet was geraadpleegd. Maar in den Kroonraad, waar de beslissing moest vallen, kon de bejaarde koning zijn meening niet doorzetten tegen over de regeering, welker minister-president trots alle bestaande verdragen van den aanvang af met de Entente sympathiseerde. Kort daarop stierf de koning aan de gevolgen van de zielsopwinding, gewekt door hét bewustzijn dat Roemenië zijn bondgenooten had verraden De Roe meensche politiek onder leiding van Bratïanu was er nu verder op gericht zich op kosten van de ln den wereldoorlog verliezende partij te verrijken, son- der zelf groote offers te moeten brengen. Het kwam er nu slechts op aan te rechter tijd uit te maken zijde dé zegepraal ten slotte zou nijgen fa ïoffl gunstige oogenblik van aansluiting niet te laten voorbijgaan. Nog in het eerste jaar van den m-ati»m»! na den val van Lemberg, sloot nentVAntpfto achter d«n rug van zijn soeverein een PrAmvii l^ uag met Rusland. Na den val van itenZdm i t J de.n tijd 6ekomen met onze te- D^onïïLhfL6»118 te worden over het Judasloon- i>eze onderhandelingen mislukten maar later, midden Augustus, werd Roemenië het met de Entente eens. r^ee??ch<! koning had steeds verzekerd tegen- n IJjdtodiknid dat Roemenië neutraal zou blijven f^nu had deze belofte herhaald. Dit liep zoo stern <iat de Roemeensche koning op 26 Augustus, dus «en dag voor de Roemeensche oorlogsverklaring, zeide nij tot den O os t enri j k s ch - H ongaars chen gezant, dat hi| den oorlog niet wilde. (Hoort 1 Hoort M Ik vermeld als curiosum dat Bratianu op dienzeliden dag den vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije verzeker ae, dat hij vastbesloten was de neutraliteit te hand haven en dat het resultaat van den Kroonraad, die tegen den volgenden dag was bijeengeroepen de waar heid van zijn woorden zou bevestigen. (Bewegingen.) Nog op 23 Augustus was het den Entente mogendr heden zelf nog niet duidelijk wanneer Roemenië den oorlog zou verklaren. Dat wisten wij uit betrouwbare

Schager Courant | 1916 | | pagina 2