De Oorlog. Reclames. Verandering in oude gewoonten Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. het oostenrijksch-hongaarsche LEGER itav errN man missen. de russische garde. B u rgerlijke Stand. gaan thans hoeveelheden benzine naar de landbouw streken, die vroeger ge endruppel afnamen. Het is zoo goed als uitgesloten, dat er benzine naar Duitschland is gegaan, behoudens natuurlijke klei ne hoeveelheden, die over de grens zijn gesmokkeld. De „Acetylena" heeft bijv. hare afnemers, ook de particulieren, als dokters enz., een verklaring, naast die van de N.O.T., laten teekenen, dat de afgeleverde benzine uitsluitend zal worden gebezigd voor het opgegeven doel Dit nu is steeds gebeurd, zoodat waarschijnlijk de Engelesche regeering zich zal laten overtuigen, dat haar standpunt in deze op een onjuiste conclu sie is gebaseerd. Men heeft goede hoop, dat weldra de drie schepen zullen worden vrijgelaten, zekerheid bestaat echter geenszins. Gelukt het echter de sche pen vrij te krijgen, dan zullen de automobilisten en andere benzineverbruikers weer voor onbeperkten tijd geholpen zijn. Tel. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Uitspraken 3 October. M. Hollenberg, Bergen, 9 Weken gev., C. M'. HolTen- berg, Bergen, verduistering in vereeniging, 6 weken gev, met aftrek van preventieve hechtenis. B. L. Peuscheens, Amsterdam, overtr. verordening niet strafb. verklaard; ontslagen v. rechtsvervolging. B. L. Peuschgens, Amsterdam, een beleed, a.d. ambt 7 d gev. D. Schram, Alkmaar, heling, vftjgesproken. P. R. Boogh, Alkmaar, minderjarig, kinderwetten- zaak, 3 mnd. gev. (voorwaardelbijK). M. H. G. Smid, Hoorn, kinderwettenzaak 3 mcL, gev, voorwaardelijk, H. K. Helder, miderjarig, f 10 of 1 w. tuchtschool. ZIJPE. "Bij de gehouden aanbesteding van de levering van brandstoffen voor de O. L Scholen in deze gemeente is de levering opgedragen aan den heer J. Nieman te Schagerbrug. voornutskachelkolen f2 per H.L. en droge gascokes f 1.25 per H.L. - OVER DE GRENS GEKOMEN. Te Glanerburg zijn gisteren twee Duitsche jongens van 17 en 16 jaar over de grens gekomen, van wie de een aanzegging had gekregen, dat hij zich voor den dien9t beschikbaar moest stellen. Gisterenmorgen is bij Gennep een Duitschg de serteur, die driemaal gewond was en weer naar het front moest, in burgerkleeding over de grens geko men. BROBK OP LANBENDIJK. Opgeroepen door het bestuur van „de Groentencul- tuur' kwamen "gisteravond in café Marktzicht 66 per sonen bijeen met het doel een kunstmestvereeniging op te richten. Dat hieraan behoefte gevoeld werd bleek wel uit de algemeene instemming der vergaderden die allen als lid toetraden. Een voorloopig bestüur werd ge kozen, bestaande uit de H.H. H. Pasterkamp. H. Glas, Jb. Kostelijk (Bak), S. Wagenaar en Jb. Dirkmaat Az. Deze heeren zullen een Ontw. Reglement samenstellen om daarna opnieuw een verg samen te roepen. WINKFL. Voor het taxeeren der door de regeering aangekochte granen en het xontróleeren der verzending enz. is voor deze gemeente benoemd de heer E. Kaper te Kolhorn. WINKEL. In tegenwoordigheid van Bestuursleden en Ieerhren werd gisteravond geopend de cursus van de Afd. Win kel der Ver. tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland. Aanvankelijk traden 7 leerlingen toe, gedeeltelijk uit Winkel en Nieuwe, Niedorp. In het ïecraarspersoneel is een verandering gekomen. Het vak- en teckenonder- wijs wordt nu onderwezen door den heer Dop uit Medemblik. Gedurende 4 avonden per week zal er onderwijs worden gegeven. DE UITVOERING DER DISTRIBUTIE WET. Het Hdbld. schrijft Eenige weken geleden hebben we uiteengezet, wëlké kosten verbonden zijn aan de beschikbaarstelling van „regeeringsvarkens", welke kosten tot voor korten tijd gedragen werden door den export. We hebben toen reeds als onze overtuiging uitgesproken, dat deze kosten, waarop aanvankelijk zeer zeker niet gerekend was, voor tal van gemeentebesturen een bittere teleurstelling moesten zijn. Dit rechtvaardigt nochtans niet de manier, waarop men. blijkbaar hier en daar aan deze uitgave tracht te ontkomen. Het geval is zoo: Er zijn in ons land talrijke zoogenaamde „centrum gemeenten'' waar vrijwel geheel de omgeving zich van net benoodigde voorziet Bij den tegenwoordigen stand van zaken beteekent dat natuurlijk voor zoo'n centrumgemeente een extra verlies, want r" nadeelig verscl prijs te betalen. In één gemeente heeft men er nu dit op gevonden, dat de slagers da kosten der Gemeente betalen en daartegenover het recht verkrijgen een gedeelte van de slag nemen van melk bij de boeren die weigeren deze tegen den vastgestelden maximumprijs te verkoopen. Voor de politie levert dit werk soms groote moei lijkheden op. Op het Hanenpad bracht gisteren de politie, verge- zeldf van den waarnemenden burgemeester den heer Donia, een bezoek bij den veehouder Vethaak, waar een hoeveelheid melk in beslag werd genomen. Tevens werd hier geïnformeerd naar het huisnummer van een broer van den heer Vethaak, die op hetzelfde pad woont, en gevraagd of die ook nog melk in voór- raad had, waarop geantwoord werd, dat dit vermoede lijk wel het geval was. i thans voor den oorlog^ te j_ijn, jJoch^ ^kraing^a hij thens voor aen ooriog w wju, - - t van oordeel, dat hij de daartoe noodige bevelen moet uitstellen, om den schijn te vermijden, als rou tol bi) Vethaak woont. Toen men daarna aan den stal van den tweeden heer Vethaak kwam, bleek geen liter melk aanwezig te zijn. Naar werd medegedeeld, waren de bussen omge vallen. De veehouder kon echter, nay men ons mede deelde, niet zeggen op welke plaats dit geschied was en bleek ook met in staat de ledige bussen te toonen, waarin de melk zich had bevonden. Onder verdenking zijn broer met de komst van de politie te hebben ingelicht, onderwijl het onderzoek bij den buurman plaats nad, werd toen tegen den eersten veehouder Vethaak proces-verbaal opgemaakt Wegens belemmering 'ten opzichte van de inbeslag neming. Bij een boer aan den Westzanerdijk op de grens der gemeente werd de politie de inbeslagneming van de melk belet, omdat deze zich bevond in een schuitje in een sloot welke de grens tusschen de gemeenten Zaan dam en Westzaan vormt. BARSINGERHORN. De heer Dr. Beeker alhier is gekozen tot Hoofdbe stuurslid van Het Witte Kruis. zij heeft dan ook vóór haar buren het chü tusschen marktprijs en distributie- regeeringsvarkens" naar de omringende gemeenten uit te voeren natuurlijk zonder zich te houden aan de vastgestelde maximumprijzen. Dit nu lijkt ons een volkomen ongeoorloofde practiik. In de eerste plaats worden daarvan de bewoners der centrumgemeente het slachtoffer. De slagers toch willen liever verkoopen naar de omstreken en de inwoners zullen al spoedig het bordje „uitverkocht" te zien krijgen. Het is ook volkomen in strijd met de bedoeling deel der „regeeringsvarkens wordt onttrokken aan de van de beschikbaarstelling, dat ook maar het kleinste vastgestelde maximumprijzen. Wij begrijpen volkomen de moeilijkheid der centrum gemeenten, die de kosten van de distributie betalen 'en een deel, misschien soms het grootste deel van het beschikbaar gestelde naar andere gemeenten zien ver huizen. Om aan deze onbillijkheid een einde te maken zal echter een andere oplossing moeten gevonden worden als die, waarvan wij hier een voorbeeld opnoemden. BESCHIKBARE ARTIKELEN TER DISTRIBUTIE 's-GRAVENHAGE, 3 October. Door den minister van Landbouw is tot de gemeentebesturen een circulaire go- richt, waarin wordt medegedeeld, dat van de artikelen, genoemd in zijne beschikking van 28 September 1916, de volgende bereids jgeregld aan de gemeenten, die daar om hebben gevraagd, worden afgeleverd en dus in die gemeenten voor de verbruikers verkrijgbaar zijn: onge- build tarwemeel, rogge, varkensvleesch, margarine, bo ter kaas, eieren, melk, suiker, zeevisch. De overige artikelen zullen eerst worden afgeleverd met ingang van een nader mede te dcelen datum. KAMERVERKIEZING DORDRECHT. - Bij de gister te Dordrecht gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Dord recht (vacature-Schim van der Loeff) zijn candidaat gesteld de heeren P. J. de Kanter, U L., en J Wijnkoop, S.D.A.P. DE DISTRIBUTIE WET IN PRACTIJK. Uit Hoorn, 3 Oct, Door de burgemeesters van dertig gemeenten uit West-Friesland zyn te Hoorn samen- sprekingen gehouden óver de uitvoering der Distributie- wet. Als resultaat daarvan werd besloten, dat Hoorn voor al die gemeenten de centrale leverplaats van re- geerings-artikelen zou worden. Alles zal worden be trokken door middel van de gewone grossiers, die dan de winkeliers in de dorpen van het noodige zullen voorzien. Daardoor wordt de gewone gang der distri butie zooveel mogelijk behouden. De grossiers ontvangen de artikelen van het Rijk tegen de prijzen van den groothandelaar, de vrachtlui en de winkeliers zuilen de prijzen van den kleinhandel moeten betalen. Voor vele kleine gemeenten is dit cooperatie-systeem een groote uitkomst, omdat het inrichten van een levensmiddelen-bureau voor elke gemeente te groote kosten en bezwaren met zich zou brengen. UITSLAG AANBESTEDING. Te Krommenie is aanbesteed de bouw van een dubbel heerenhuis. Laagste inschrijvers Bakker en Metselaar alhier voor f 18282. De daarop volgende was D. Kramer, Krommenie 18484 gld. DE MELKQUAESTIE TE ZAANDAM. De plaatselijke overheid gaat voort met het in be- Joffre, de Fransche opperbevelhebber, beeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij verklaart vol daan te zijn over de verrichtingen aan de Somme, waardoor aan den vijand een slag i9 toegebracht, waarvan hij zich nauwelijks zal heretellen. De druk tegen Verdun is verminderd, vijf en twintig dorpen zijn heroverd; er zijn 35000 gevangenen gemaakt en 150 kanonnen genomen; de linies van den vijand zijn over een diepte van tien kilometer teruggewor pen. De legers der bondgenooten aan de Somme heb ben zich een roemrijk aandeel ln de eind-overwin ning verzekerd. Verder is er aan het Westelijk front geen nieuws. Uit Parijs wordt gemeld: Het slechte weder heeft ook gisteren de krijgsver richtingen van het Noorden van Thiepval af tot aan de Somme belemmerd. De dag heeft zich gekenmerkt door een reeks plaatselijke ondernemingen, ten uit voer gebracht door weinig talrijke afdeelingen, en die overal het gestelde dool bereikten. In het Oosten zijn de Russen, zooals wij gisteren reeds meldden, woeliger dan den laatsten tijd. Het Weenscho legerbericht laat dat duidelijk uitkomen. Dat meldt: Front aartshertog Karei: Ten Noorden van Boho- rodczany is een poging der Russen, om de Bystrzya Zolotwinska over te steken, mislukt Ten Zuidoosten van Brzezany heeft de vijand de grootste inspanning ontwikkeld, om zich in het bezit van de hoogte Lusonia te stellen. Hij is in verbitter de gevechten afgeslagen. Front prins Leopold van Beleren: In Wolhynië ls gisteren, na de vertraging, waartoe de vijand door de nederlagen van 27 en 28 September werd genood zaakt, de nieuwe Russische stormloop tegen het le ger van generaal Tersztyansky losgekomen. Na een urenlang roffelvuur wierp de vijand zijn troepen massa's op de Oostenrijksch-Hongaarsch-Duitsche strijdkrachten tusschen Swiiriuchy en Zaturcy. In het gebied van Swiniuchy liep de vijand 17 maal storm, ten Z.O. van Zaturcy tot 12 maal toe. Ook ten Noorden van Zaturcy breidde de strijd zich uit Aan alle deelen van het front viel waar te nemen, welk een rijkelijk gebruik de vijand van zijn kanonnen maakte tegen zijn eigen loopgraven en tegen de te* rugstroomende regimenten. Volgens uitlatingen van gevangenen is aan de troepen opgedragen, Wladi- mir Wolynsk tot eiken prijs te nemen. De pas aan gevulde Russische garde-troepen werden opnieuw, voor de derde maal reeds ln een korte spanne tijds. geofferd, doch alle offers waren vergeefsch. Overal werden de Russen afgeslagen. Onze stellingen zijn volkomen in ons bezit De vijand heeft zichzelf een zware nederlaag berokkend Het aantal gevangenen, dat de laatste dagen-ten /.uiden van Brody ls aangebracht, bedraagt 41 offi cieren, waaronder een kolonel, en 2578 man. En nu wat de Russen vertellen In de gebieden van Zatury, Volia, Sadovstca en Sjelvof ontspinnen zich verwoede gevechten. Onze troepen hebben op verschillende plaatsen gedeelten van vijandelijke stellingen genomen. De vijand ver weert zich met de grootste hardnekkigheid. Aan de Tsieniofka en ln het gebied van de hoogten op den rechteroever van de Zlöta-Lipa nemen de ver bitterde gevechten geen einde. Aan de Tsieniofka heeft de vijand na aanzienlijke versterkingen te heb ben aangevoerd, een tegenaanval ondernomen, die wij afsloegen. Ons vuur berokkende den vijand zware verliezen. De strijd wordt in deze streek met wanhopige kracht voortgezet. Wij hebben daar giste ren meer dan 1000 gevangenen gemaakt. Het ge raamde getal gevangenen, op 30 September, 1 en 2 October in deze streek gemaakt, loopt naar de 5000, waaronder 8 Duitsche officieren en 600 Duit sche manschappen. We zien uit deze belde berichten dat de strijd met enorme hevigheid wordt gevoerd, maar dat de we- derzijdsche voordeelen niet groot zijn. Toch. schijnt het ons toe, dat de Russen het hun tegenstanders zeer lastig maken. Op den Balkan blijft de strijd ook vinnig. Van daar wordt ook niet veel resultaat gemeld. Uit Parijs komt de tijding, dat de Serviërs bij Kaimakthjalan vorderingen blijven maken. Servisch voetvolk heeft de voorste loopgraven op de hoogten van Starkof ge nomen. Van meer beteekenis blijft de overtocht der Roe menen over de Donau, niet ver van Toetrakan. Zoo doende kunnen de Roemenen, als de legermacht daar krachtig genoeg ls, Mackensen in den rug be dreigen .En dat zou den Duitschen generaal leelijk kunnen bevallen. Wil dit echter eenige kans van slagen hebben, dan moet de Roemeenache leger macht daartoe sterk genoeg zijn. Weenen meldt, dat bij Bekokten een groep Duitsch-Oostenrijksch-Hongaarsche strijdkrachten op een krachtigen Roemeenschen tegenaanval is ge stuit, waardoor de troepen der bondgenooten eenigs- zins zijn teruggedrongen, terwijl bij den Roodentoren- pas de Roemeensche aanvallen zijn afgeslagen. En wat doet Griekenland nu? Ja, dat ls nog steeds niet beslist. De commissie voor de nationale verde diging heeft alle inwoners en uitgewekenen van Macedonië van de lichtingen 1907 tot 1915 onder de wapenen geroepen. Verder wordt uit Athene gemeld: Er heerscht groote bedrijvigheid in het paleis en op het ministerie van buitenlandsche zaken. Koning Konstantijn komt alle dagen naar Athene om er besprekingen te houden met den generalen staf en het ministerie. Doch de toestand is nog even onze ker als tevoren wegens het stilzwijgen der entente- mogendheden, wier voornemens volkomen onbekend zijn. Inmiddels worden alle mogelijke kabinetssa menstellingen in overweging genomen, en de ko ning bespreekt met zijn generaals de mogelijkheid van het prijsgeven van de onzijdigheid. Met enkele uitzonderingen, schijnen de militaire autoriteiten onder druk van de entente handelen. Een teeken des tijds is, dat de organen van Goe- naris een ambtelijke aanzegging hebben F^krege om zich ten opzichte van Venizelos te onthouden van de krenkende taal, waaraan zij zich sedert net De- gin der beweging overgaven, en ook het plaatsen van onjuiste berichten over Duitsche overwinningen achterwege te laten, daar de toestand elk oogen- blik grondig kan veranderen. Ongelukkigerwijze zul len déze aanmaningen vermoedelijk bitter weinig uit werken daar de pro-Duitsche kuiperijen na Schenk s vertrek onverdroten worden voortgezet. Er is alle reden om te gelooven dat het bericht omtrent de be schikbaarstelling van 2)4 millioen francs aan den Duitschen gezant, om een laatste poging te doen tot het bewerken van Griekenland, juist is. De toestand is dus nog even verward. maak! u gezond. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek ischias, spit, niergruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid) beproefd dan de nieuwe Foster's methode: Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaamsoefening in de buitenlucht. Breek onmiddellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan' Foster's Riigpijn Nieren Pillen, het speciale leneesmiddeL dat de nieren regelt zooals Iaxeermid- lelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Fos ter's Betere Gezondheid methode passen allen man nen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te vêrdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen zijn te Schagen verkrijgb. bij" J. Rotgajis, Molenstraat C 14. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. EINDELIJK!! De slagersvereeniging Schagen en Omstreken heeft besloten net rundvleesch met 10 cent per Vi K.G. in prijs te verlagen en voor 80 cent te verkoopen. De's nog duurder dan b.v. te Alkmaar waar het afgehaald 70 cent kost. VROEDVROUW. Met algemeene stemmen is heden in den Raad tot vroedvrouw alhier benoemd mej. C. Kots (Nelly Bleek) alhier. ANNA PAULOWNA, 3 Oct. Groote aardappelen f 2 a f 2.40, kleine f 1,65 a 1,855, slaboonen 19 a 29, snijboonen 3.30, roode kool f4.50 a 460, rapen f4.30 a 7.75. NOOFDFRMARKTBOND. Noordscharwoude. Dinsdagmiddag. Gele nep f 5.30 a 5.8Ö, idem drielingen f5,10 a 5.40, uien f d.30 a 5.60, wortelen per baal, binnenl. f 1.10 a 1,40, buitenl. 3.15 a3.56, lieten f 21 a 26.50. Woensdagochtend. R'oode kool, binnenl. f2.50 a 10,10, buitenL f 4 a 28, gele kool, binnenl. f 4 a 9.10, buitenl. f 9 a 16.70, witte kool f 10.10 a 29.70, bloemkool, binnenl. f 9.10 a 14, buitenl. f 17 a 25, wortelen per 100 bos f 2[90 a 3.40, koolaanvoer 86575 stuks. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. Dinsdagmiddag. 30 zak aradappelen. Bravo's f 2.40 a 2.65, 240 baal uien f 5.20 a 5.60, 58 baal gele nep f 5.30 a 5.70, drielingen f 4.80 a 5.20, 446 baal wortelen binnenl. f 1.25 a 1.45, id. buitenl. f 2.80 a 3.45, 600 rammenas f 20.50 per 1000, 2500 bieten f 22.70 a 31.50. Woensdagmorgen. 8000 bloemkool binnenl. f 13 a 18.20, id. buitenl. f 18 a 31.50, 2e soort f 12 a 14.30, 50200 roode kool binnenl. f 4 a 10.10, id. buitenl 13 a 27, 42200 gele kool binnenl. f 6 a 7.80, id. bui tenl. f 9 a 15.10, 26600 witte kool f 10.50 a 27, 920 bos wortelen f 3.50. W ARMENHUIZEN. Uien f 5.30 a 5.60, drielingen f 5.10 a 5.20, nep f 5.20 a 5.50, witte kool f 15.70 a 29, gele kool binnenl. f 4.80 a 7.40. id. buitenl. f 10 a 13.80, roode kool binnenl. 7 a 7.20, id. buitenl. f 18.80 a 18.90. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 October, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut De Bilt. Hoogste barometerstand boven 770 te Zuld-Oost- Duitschland, laagste 742.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 October. Matige, tijdelijke, wellicht krachtige Z, tot Z.-W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Waar schijnlijk regenbuien. Aanvankelijk iets koeler. -9 laar wed. van jan Maas, alliler. Petrus Johanties ProX'27 jaar en IJda Molenaar, 25 jaar, beiden ^Overleden: Levenl. aangegeven kind van Wllicm Rrnnkhorst en Margaretha Bomvina Vitringa. UIT DUITSCHLAND. In Duitschland is de inbeslagneming afgekondigd van de tinnen deksels met de scharnieren van bier- gl"Tn Oostfriesland wordt ter besparing van petro- leum in tal van zaken nu electrisch licht gebrand. ^j?t BOEDAPEST. 3 October Bij Koninklijk besluit werd bepaald, dat de dienstplichtige leden van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, die bi] het begin van de zitting verlof kregen de ^gadenngen van het Huis bij te wonen, zich zoo spoedig moge- ïiik weer voor dön militairen dienst moeten aanmeld hoéJeT de Zitting, nog niet officieel gesloten maar slechts verdaagd is. Aan een telegram uit het Oostenrijksch-Hongaar- sche perskwartier d.d. 28 September, aan het BerL, Tagebl., ontleenen wij: I DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. LONDEN, Naar uit Athene aan de Daily Telegraph wordt geseind, ls het Grieksche kabinet afgetreden, met uitzondeering van den Voorzitter van het Kabi net en den Minister van Buitenlandsche Zaken. Verwacht wordt, dat Kamagerokoulom een nieuw Kabinet zal samenstellen. LONDEN. Uit Athene wordt aan de Morning Post geseind, dat Italiaansehe troepen Argyrokastrom in •".pirus Noord-Griekenland hebben bezet en dat Engelsche schepen te Santi Quaranta Italiaansehe troepen hebben ontscheept. Deze troepen hebben Del- vinon bezet. De Grieksche soldaten zijn uit Delvl- non en Argyrokastrom teruggetrokken. GEMEENTE ZIJPE. - Geboren: Jacobus Hendrik us, z. van Hendrikus Lusthuis en Dirkje Vroonland. GetrouwdKlaas Govers, 22 jr.. veehouder te Haren karspel en Grietje Blauuboer, 21 jr. te Zijpe. OverledenPieter van Buuren, 81 jr weduwnaar van Guurtje van Eeten. J SSMEENTE OUDE NIEDORP. OverledenCornelis Flrainciscus Sinnige z. v. Pieter Sinnige en Aafje Schotten, oud 4 maanden. Petrus Leo nardus Stadqgaard, echtgenoot van Maria Veer man, oud 38 jaar, overleden -te Oudkar&peL GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand October 1918. Geboren: Jan, zoon van Jan Schenk en Jannetie Sleutel. Ondertrouwd: Hendrik Willem Nijhof en Trijntje de Waard. Getrouwd: Geene. Overleden: Armina Voorn, oud 67 Jaren, echtgenoo- te van Jan Vink. GEMEENTE WARMENHUIZEN Ingeschreven gedurende de maand October 1916. Geboren: Elisabeth. dochter van Wilhelmus Mek ken en Elisabeth Hafcbé. Johannes Petrus, zoon van Klaas Groot en Trijntje van den Berg. Godeliva Ma ria, dochter van Klaas Mosch en Aagje de Nijs. Wil- helmina, dochter van Johannes Groot en Dieuwertje Vlugh. Klaas, zoon van Rens Biersteker en Martha Maria van Dijk. Anna Maria, dochter van Nicolaas Dekker en Geertruida Maria Houtenbosch. Gehuwd: Petrus Vlekke, 72 jaar, weduwnaar van Magdalena Ruiter, wonende te Hoorn en Aafje Pol invalspoort #J worden door de Russen voortdurend voortgezet. Mid den Augustus werden de beroemde garderegimen ten er voor gespannen. De garde was 9 maanden lang niet in het vuur geweest en beschikte over groote reserves. Nu zouden zij Kowel veroveren. De Duitschers wisten dit echter te verhinderen. Onder een nieuwen commandant kreeg de garde de op- dracht Wladimir Wolhvnsky te nemen. Op den weg hierheen trof hij echter Duitsche, Oostenrijksche en Honved troepen aan, die onder commando van den verdediger van den Uszokerpas, veldmaarschalk-luite nant Szurmav, door hun tegenstand de garde een nieuwe nederlaag bezorgden. De gevechten zijn uiterst verbitterd. De artillerie presteert aan beide zijden het bovenmenschelpe. Er waren dagen, dat op een gedeelte van het front, dat voor den Rus open-lag, veertig tot vijftigduizend gra naten vielen en Duitsche batterijen vuurden soms tot drieduizend schoten. Gloeiend geworden loopen kon men alleen met waterkoeling gebruikea Voor het vuren moest men speciale inrichtingen maken en de man nen werkten halfnaakt met dollen ijver. Toen er geen artillerieduel meer was, werd de ver schrikkelijke kanonnade alleen gericht op de infanterie en de stormende garde-regimenten verloren tenminste vijftig procent Volgens verklaringen van het Volinzskv- ment is er van net onmiddellijk voor hun stormende Kekskolski-jregiment niet één man teruggekeerd Bijna hetzelfde lot ondergingen de Petrogradski-garde soldaten. Niettegenstaande de enorme verliezen, vochten de garde-soldaten, die door het Duitsche gordijn vuur kwa men, met bewonderingswaardige dapperheid. Zij drongei met dikwijls zesvoudige overmacht in de Duitsche, tengevolge van het roffelvuur, zwak-bezette stellingen jannen en hielden taai stand. De met messen, hand- ranaten en gasbommen gevoerde strijd behoort tot e meest verbitterde van aen oorlog Bij Selwof vie len de Russen in den rug van een Duitsch bataljon, dat daarna gesteund werd door een Honved-compagnii Bij Swinjoetsji braken Finlandski-garde soldaten loor het front, en in de loopgraven moesten de bondgenoot» den vijand man voor man dooden. Het geheele terrein was bedekt met gebroken geweren, gasmaskers bloe dige vodden en lijken met verscrikkelijke wonaen. Ze weer in orde maken was niet mogelijk, want de Russen hielden er voortdurend het vuur op gericht. Den treu- rigsten blik biedt het voorterrein, waar de Russische lijken bij hoopen over elkaar liggen Een dergelijke verspilling van menschenmateriaal kan zelfs de Rus sische garde niet uithouden. DE KOLENPRODUCTIE IN ENGELAND. Er is nu een verslag verschenen omtrent de kolen- mijnnijverheid in Engeland gedurende den oorlog Hier uit blijkt dat hoewel de kolenproductie in de oorlogs aren belangrijk is verminderd, toch weer geleidelijk verbetering is waar te nemen. In het jaar 1914—1915 van Augustus tot Augustus loopend) bedroeg de pro ductie ruim 250 millioen ton, in 1915—1916 daaren tegen ruim 254 millioen ton. In 1913—1914 echter was de productie ruim 281 millioen ton. Uit deze cijfers blijkt dat er eenige verbetering is ingetreden. Niet aÜeen is de daling van de productie tot staan gekomen die een gevolg was van de recruteering van mijnwerkers, maar er is zelfs aen kleine verhooging in de produc tie waar te nemen, ten deele een gevolg van den meer geregelden arbeid der mijnwerkers, ten deele een ge volg van het feit dat" nieuwe arbeidskrachten weraen verkregen. Hej; aantal mijnwerkers dat tot einde Maart (916 in het leger dienst nam, sedert het uitbreken van den oorlog is 282,200, dus 25 pet van het aantal arbeiders in de kolenmijnen bij het uitbreken van den oorlog Erwerden tot einde Maart echter 116.900 nieuwe arbeidskrachten te werk gesteld, zoodat de verminde ring van het aantal arbeidskrachten ten slotte 165,400 bedroeg of 14.8 pet. van het bij het begin van den oorlog aanwezige aantal arbeiders. In den herfst van het vorige jaar, zoo wordt in het rapport gezegd, werd het duidelijk, dat als voort werd gegaan met ae recruteering van mijnwerkers in grootcn getale, het onmogelijk zou zijn te voorzien in ae bin- nenlandsche behoefte aan kolen, in de behoefte van de geallieerden en in voldoende kolenvoorraad ter naar neutralen, in ruil voor noodzakelijke beno heden. Onze kolenuitvoer was alreeds zeer ernstig knot, en de binnenlandsche behoefte en die der gealli eerden waren sterk toegenomen. D.e minister van binnenlandsche zaken en de direc teur-generaal van de recruteering kwamen overeen dat alle ondergrondsche arbeiders en zekere moeilijk te vervangen categoriën van bovengrondsche arbeiders zou den worden beschouwd als „barred". Niettemin bleef detoestand bij de stijgende vraag ernstig en zoo werd het duidelijk dat alle verdere recruteering onder de mijnwerkers dienst doende in het leger binnenslands, mijnwerkers moest worden verboden. De regeering ging hiertoe dan ook over en tevens besloot zy, dat allo en die niet voor den buitenlandschen dienst geschikt waren, naar hun arbeid zouden terugkeeren. Zoo kon den 15 a 16000 arbeiders hun werk hervatten. EEN VERKLARING VAN DEN NIEUWEN RÜS- SISCHEN MINISTER VAN BINNENLANDSCBE ZAKEN. PETROGAD, 2 Oct. De nieuwe minister van BlD" nenlandsche Zaken, Protopopof, die tot dusver vice- voorzitter van de Doema was, heeft een interview toegestaan aan vertegenwoordigers van de pers en verklaard, dat de oorlog, hoe ontzettend ook, tot bet einde volgehouden moet worden. Het élan, dat ftH0 scheidingslijnen heeft uitgewischt en Rusland voor één doel, de overwinning vereenigde, bewijst, dat do- ze overtuiging ook is doorgedrongen in het bewust zijn van het volk. Daarom zal de oorlog mot Gods hulp tot de overwinning gevoerd worden. Deze verklaring van den nieuwen minister wordt in de Russische pers met groote voldoening opgoixo- men. OOUD TTOOR IJZER. De familie van graai von Slerstorpff-Endersdorfi te Breslau heeft haar geheelen koetkaren gouden familieschat ingeleverd voor de vermeerdering vaD den goudvoorraad. De „Frankf, Ztg." spreekt de verwachting uit da.» dit voorbeeld navolging zal vinden, vooral bij d® Duitsche hoven, wier kostbare gouden tafelservie zen voor de bezitters van minder beteekenis zijn dan de minder waarde hebbende kleine gouden erfstuk ken der burgers. DE ONDEROFFICIEREN VAN BATTERIJ 105. In de Echo de Paris verhaalt René Bazin: Gedurende een der hevigste aanvallen op de for ten en de loopgraven, welke Verdun verdedigen, on ving kapitein Sé, conuhandant van een batterij ka-

Schager Courant | 1916 | | pagina 2